Ik stel U hier Beatrix Uw nieuwe koningin voor' Beatrix: slechts de wil de gemeenschap te dienen X Historische koningsmantel Actie voor slimme spaarders. Giro Spaar+vandeNCB Nederlandse Credietbank Amsterdam - Hier volgt de letterlijke tekst van de toe- Spraak van prinses Juliana jranaf het balkon van het paleis pp de Dam uitgesproken ter ge- egenheid van haar abdicatie: Zo juist heb ik afstand gedaan van de egering. Ik stel U hier Beatrix, Uw ueuwe Koningin, voor. k ben blij mijn taak aan haar over te kagen, want hij komt in goede handen. Ivenmin als ik zelf destijds, heeft zij om leze zware opgave gevraagd. Maar hoe eer zij er ook tegenop heeft gezien, zij anvaardt die innerlijk met volledige oewyding. Een taak die ik noem: mooi JULIANA NA ABDICATIE: PZC troonswisseling en zwaar TOESPRAAK TIJDENS INHULDIGING iteunt haar dan ook allen, lelukkig is zij jong en levenskrachtig enoeg om in de uiterst moeilijke tij en. waarin wij verkeren, de moed op te irengen die nodig is om te beginnen, /ij gaan allen samen de toekomst tege- ïoet met al zijn moeilijkheden en mo- elijkheden allen samen met Konin- in Beatrix. De letterlijke tekst van de toespraak van koningin Beatrix vanaf het balkon van het paleis op de dam luidt als volgt: ,.U zult begrijpen, dat ik de behoefte heb mij eerst te richten tot myn moe der. Lieve Moeder. In de bijna 32 jaar dat U onze koningin bent geweest, hebt U zich ten dienst ge steld van Uw medemens. U hebt daar mee de liefde verworven van ons allen. Diep dankbaar ben ik UT voor wat U, met vader naast U. in al die jaren voor ons land hebt gedaan. Ik kan alleen maar hopen, dat mij de kracht geschonken wordt om het ko ningschap uit te oefenen op een manier, die in de lijn ligt van Uw wijsheid en Uw menselijkheid, op een manier, die U waardig is. U bent niet alleen mijn moeder, U bent ook mijn voorbeeld. Op de plaats, waar U het eerst als koningin Juliana ver scheen. roep lk U nu van harte toe: nog vele jaren geluk en voldoening, als prin ses Juliana! Als Uw nieuwe koningin, wil ik op dit moment maar enkele woor den zeggen Met ernst heb ik mij voor bereid op deze zware taak en ik besef dat er veel van mij gevraagd zal worden Toch wil ik deze functie aanvaarden als een grote en mooie opdracht. Mijn ui terste best zal ik doen, om mij, met steun van mijn man, het vertrouwen waardig te tonen, dat velen mij van daag schenken. Moge eendracht een basis zijn, waarop, ook in een moeilijke toekomst, onze sa menleving in rijke verscheidenheid kan bloeien. Wat mij aan krachten is geschonken zal ik aanwenden om die eendracht te bevorderen. Geen ander streven heb ik. dan mij in te zetten voor U en voor ons hele volk, en het land te dienen. Leve Nederland!" IQNDERDAG 1 MEI 1980 de abdicatie verschenen Koningin Beatrix, prinses Juliana, prins Bernhard en prins Claus op het balkon van het Paleis de Dam. Foto: v.l.n.r. koningin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana en prins Bernhard. 15 AMSTERDAM (ANP) Ter gelcern- heid van de abdicatieplechtigheid in het Paleis op de Dam sprak ko ningin Juliana de volgende woor- den:„Ik heet U allen welkom, zeer geachte aanwezigen, lieve familie en bovenal onze dochter Beatrix. Ik treed af, en zij treedt aan. Zij neemt mijn taak, het Koningschap, over, een taak, die lk noem: mooi en zwaar. Zij is daartoe bereid, zij is daartoe ook uitmuntend voorbe reid. Het is beter voor het Konink rijk en voor ons allen. Nederlan ders. dat een frisse nieuwe kracht mijn plaats gaat innemen Ik ben blij met mijn opvolgster. Zij zal het goed doen. Dat zij deze overdracht ook innerlijk aanvaardt, stemt mij diep dankbaar jegens haar. Binnen het kader van haar grond wettelijke mogelijkheden zal ko ningin Beatrix haar eigen stijl ont plooien. Zij zal daarenboven veel moeten, en ook kunnen, opbrengen op de haar aangewezen plaats. Zij begint evenwel haar regerings periode in een heel moeilijk tijdsge wricht Om de naaste en de verdere toekomst tegemoet te zien kost ie dereen. daartoe geroepen, moed en veel verbeeldingskracht, vooral door de beperktheid van onze mo gelijkheden in de Internationale sa menleving. De problemen en de zorgen zijn groot. De komende ja ren lijken van beslissend belang voor de mensheid. God zegene onze dochter op haar verdere levenspad. Bewust hebben wij, haar ouders, haar een naam gegeven, die een wens inhoudt, en die betekent: ..Zij, die gelukkig maakt". Moge deze wens ruim bewaarheid wor den, dan zal zij daardoor ook zelf geluk ervaren. Bij al mijn goede wensen voor haarzelf en haar taak-vervulling «g ik haar nu: Begin er aan. Mag lk nu de Directeur van het Ka binet verzoeken de acte van abdi catie voor te lezen". AMSTERDAM - De toe spraak van koningin Beatrix tot de verenigde vergadering der Staten-Generaal tijdens haar inhuldiging, in de Nieu we Kerk, luidde als volgt: „Leden van de Staten-Generaal. Al wat ons volk ervaart als juist, rechtvaardig, nationaal, wordt in ons staatsbestel getoetst aan Uw ver trouwen. Vertrouwen van volk en parlement is ook de grondslag van de constitutionele monarchie. Niet macht, persoonlijke wil of aanspraak op erfelijk gezag, maar slechts de wil de gemeenschap te dienen, kan in houd geven aan het hedendzagse ko ningschap. In die geest zijn wij bijeengekomen om aan elkaar in oude woorden, be loften af te leggen. Het Nederlandse volk zal ik zweren, dat ik de Grond wet steeds zal onderhouden en hand haven: Gijvertegenwoordigers van ons volk. ontvangt mij thans als ko ning. Deze plechtige ontmoeting ontleent haar betekenis mede aan het Statuut voor het Koninkrijk. Mijn eed zal dan ook naar de geest van het Statuut, tevens het volk der Nederlandse An tillen gelden. Het verheugt mij. dat afgevaardigden ook uit dit deel van het Koninkrijk hiervan getuigen zijn. In onze wederzijdse beloften ligt ech ter meer besloten. Daarin schuilt al les wat een goed koning en een goede en getrouwe Staten-Generaal schul dig zijn te doen. Met het vaste voornemen dit „alles" letterlijk te nemen, sta ik voor U. be reid en open. Dit ambt is niet verworven Het is een functie, waar geen mens om vragen zou. Waarvan wel zichtbaar is de ui terlijke glans, maar veelal niet de last en zelfbeperking zonder onderbre ken. Toch sta ik hier, wel voorbereid, maar ook onwetend waarheen de weg ons voert U vraag ik om Uw steun en in U het Nederlandse volk om zijn vertrou- Voor de vervulling van de mij opge legde taken beloof ik U de volle inzet, volgens de hoge eisen van het ambt. Ik ken mijn opdracht: te handelen buiten eigen voorkeur en te staan bo ven partij- en groepsbelangen. Die opdracht wil ik vervullen naar plicht en geweten, vanuit het vast geloof dat God mijn leven leidt. Lieve Moeder. Wanneer Iets mij in Uw rede by Uw inhuldiging als koningin Juliana heel bijzonder heeft getroffen, dan is het wel de zin waarin U met nadruk vast stelde dat voor een koningin haar taak als moeder even belangrijk is als voor iedere andere Nederlandse vrouw. Niet alleen voor mij. voor ons Uw dochters, maar voor het hele Neder landse volk bent U een moeder ge weest Wysheid. vredelievendheid en Godsvertrouwen waren be funda menten, waarop U ons land 32 jaar lang heeft gediend. Hoe U Uw taak als koningin heeft op gevat - vol plichtsbetrachting en diep-menselijke belangstelling - heb ik van dichtbij mogen meemaken. Uw onwankelbaar geloof was U een sterke steun, ook wanneer tegensla gen U niet bespaard blevem Steeds was U geduldig, mild. aanvaardend en in Uw grle hart werd veel bewaard. U wist Uw opdracht inhoud te geven in bescheidenheid en met volledige wegcijfering van Uzelf. Vandaag weet ik my de tolk van alle Nederlanders in en buiten het ko ninkrijk, die U willen danken voor de bijzondere wyze waarop U zich gedu rende zoveel jaren aan ons aller be lang heeft gewijd Met name noem ik de bewoners van de Nederlandse An tillen, wier land onder Uw regering een nieuwe plaats heeft ingenomen in het koninkrijk. Ook hun warme ge negenheid heeft U ervaren - en beantwoord. Lieve moeder, vandaag is Uw ge boortedag. Uit diepe, diepe dank baarheid voor alles wat wij van U ontvingen, zal deze dag - ook in de toekomst - verbonden blijven met Uw wijsheid. Uw medeleven. Uw moederliefde, want deze dag zal blij ven: Koninginnedag Als ouders heeft U beiden, vader en moeder, in verbondenheid Uw kinde ren op weg geholpen. In de oorlogsja ren hebben wij onze vader veel moe ten missen, maar zijn grootse inspan ning voor het vaderland - toen en na dien - zal. naast ons familieverband, onze allesoverheersende dankbare herinnering blijven De functie, lieve moeder, die U van daag aan mij heeft overgedragen, is eenzaam genoemd. Hoe eenzaam kunt alleen U wetem Maar evenmin als U ben ik alleen. Ik besef hoe ge lukkig ik ben dat naast my mijn man staat die mij steunt, aanvult en corri geert. Zijn talenten zal hij blijven ge ven aan zyn veelzijdig werk in en voor Nederland. Ongetwijfeld zal mijn nieuwe taak meer vragen van ons samen en ook van onze kinderen, maar wij zijn be reid die offers in de persoonlijke sfeer te brengen, naar de maat van onze mogelij kheden en beperkingen. Daarbij mogen wij gelukkig ook re kenen op de steun van mijn zuster Margriet en haar man Ons staan grote voorbeelden voor ogen. - myn grootmoeder, die zich op haar eigen sterke wijze heeft ingezet om van en voor haar volk te zijn; - mijn moeder met haar zeer menselij ke vertolking van het ambt. Deze voorbeelden inspireren mij. Na volgen kan ik ze niet. Maar wel wil ik graag proberen de aansluiting op het verleden te vinden in de nieuwe tijd vol eisen en behoeften. Leden van de Staten-Generaal. Als vandaag de dag iets zeker is. dan is het een gevoel van onzekerheid - een voorgevoel dat de toekomst niet eenvoudig ontwikkeling en groei van het bestaande kan zijn. Verandering is er altijd geweest, maar de snelheid waarmee de waar den van gisteren vandaag al weer ou derwets of overbodig lijken, raakt aan ons evenwicht. Het is alsof de tijd ontbreekt zich ergens thuis voelen. Daar komt nog bij de dreiging die ons voortbestaan onzeker maakt Zelfs wie zich daaraan wil onttrekken en voor zichzelf bewust een eiland heeft gemaakt, kan zich met veilig weten. Niemand ls immers veilig bij de we tenschap dat voor het eerst de mens in staat is tot zelfvernietiging op we reldschaal. Angst daarvoor kan ons denken verlammen en ons terneer slaan. Maar in moedeloosheid mogen wij niet berusten Alle krachten moeten worden ingezet, opdat de mensheid kan beheersen hetgeen zij zelf heeft uitgedacht en heeft tot stand ge bracht. Voor vrede moeten wij ons Inspannen. Want vrede immers geeft perspectief aan al wat leeft of leven Wie bouwt, die wil een plan. wie vaart een goed kompas. Verandering moet - denken wij - vooruitgang ziN vooruitgang in ge lijke kansen, welzyn. en geluk. Daar voor is nodig dat veel wordt beproefd - met alle fantasie die in ons is - dat veel wordt uitgedacht, ontdekt- met risico's desnoods - in samen-denken en in samen-doen. Voor iets zo veel omvattend heeft memand ht recept, maar bij het zoeken naar oplossin gen. is fundamenteel dat wij gemeen schap blijven en dat bewijzen door inspanning-in-saamhorigheid en zelfbeperkimg-in-vrijheid. Want kracht en prestatie hebben de men selijke dimensie nodig van solidari teit. In de geschiedenis heeft ons volk be wezen groot te zijn. Niet in aantal of in grondgebied, maar in oervader- landse eigenschappen van energie, vindingrijkheid en verdraagzaam heid. Elkaar hebben wij de vrijheid gegund te denken en te spreken naar eigen inzicht en overtuiging. Bij gro te communicatie en mobiliteit op een klein en dichtbevolkt gebied diende verdraagzaamheid telkens opnieuw verworven en bevestigd te worden. En dat betekende en bete kent: bereidheid tot luisteren, in schikkelijkheid, gemeenschapszin. 2o groeit samenwerking vanuit de bevolking en wordt de Nederlander van vandaag niet meer alleen be stuurd. maar stuurt ook zijn be stuurders. Vrije ontplooiing van een ieder vóóronderstelt dal wij ook elkaar daartoe de ruimte gunnen - en ge ven. Alleen in bescheidenheid en in eerbiediging van grenzen ontstaat die ruimte voor de vrijheid van de één en van de ander. In een vrije en veelvormige gemeen schap als de onze is het onontkoom baar dat tegenstellingen ontslaan en ook tot uiting komen. Maar voor de oplossing is onontbeerlijk de te genstander niet te zien ais vijand, doch als drager van een andere me ning. Zoals de weegschaal niet mag door slaan tussen mensen, zo dient de vrije samenleving - waar de sterken voor zichzelf zorgen - haar even wicht te vinden door zorg voor zwakkeren, minderheden, hen, die vergeten en alleen zijn. Het deelgenootschap gaat nog ver der. Wjj danken veel van wat ons ovolk bezit- in materieel opzicht en vooral aan geestelijke waarden - aan onze ouders en voorouders, daarop moeten wij zuinig zijn ter- wille van onze kinderen en kinds kinderen. Het besef dat mensen elkaar nodig hebben, is ons ingeboren. Eeuwen lang hebben vervolgden in ons land een vluchthaven gevonden. Neder landers hebben van oudsher actief zich op de wereld gericht. De laatste jaren heeft deze belangstelling voor de wereld meer algemeen diepgang gekregen in de verbondenheid met de mensen in ontwikkelingslanden. In onze samenwerking met deze lan den groeit het besef dat wij moeten bijdragen tot wezenlijke verande ringen. Zulke veranderingen aan te durven vraagt moed. De moed om te aanvaarden - met alle consequen ties van dien - dal ons bestel niet meer is los te zien van de noden in de wereld. Maar de bereidheid ruim te denken over rechtvaardigheid en vreedzaam samenleven vindt steeds zijn fundament en uitgangspunt in eigen land. Leden van de Staten-Generaal, Soberheid, eenvoud, toewijding hebben de regering van mijn moeder gekenmerkt. Met eerbied en dankbaarheid voor dat voorbeeld wil ik trachten mijn opdracht te vervullen in de nieuwe tijd. In de bestemming van mijn le ven staat deze opdracht voorop. Hiervoor wil ik ten dienste staan om Uw vertrouwen waard te zijn. Wanneer ik dadelijk de eed op de Grondwet aan het Nederlandse volk zal afleggen, is het niet uit eigen kracht dat ik de taak die mij is toege dacht, begin. In mijn geloof hoop ik die kracht te vinden. ..Mijn schild ende betrouwen zijt Gij O God. mijn Heer". Ik zweer aan het Nederlandse volk, dat ik de Grondwet steeds zal onder houden en handhaven. Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied van de Staat met al myn vermogen zal verdedigen en bewaren, dat ik de algemene en bij zondere vrijheid en de rechten van alle Mijne onderdanen zal bescher men. en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bij zondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mij ner beschikking stellen, zoals een goed koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God almach tig" Advertentiei AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix droeg bij de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk de historische koningsmantel, die ook eerder had dienst gedaan. De koningsmantel werd sinds Willem II bij vorige inhuldigingsplechtig heden gedragen - het laatst door koningin Juliana op 6 september 1948. Onder de mantel droeg de nieuwe vorstin een lange japon van ivoorkleurige zijden dubbelcrepe. De taille was aansluitend, de rok liep iets uit. terwijl de zoom rondom gegarneerd was met kleine gestikte plooien. Deze plooien waren ook in de wyde mouwen verwerkt. De japon werd vervaardigd naar een ontwerp van Couture Theresia in Amsterdam. Van dezelfde zijde als de Japon werden ook de schoenen gemaakt die de koningin droeg. Koningin Beatrix droeg de versierselen van het groot kruis van de militaire Willemsorde. De juwelen die zij droeg zijn afkomstig uit familiebezit De gemakkelijkste spaarvorm met de hoogste rente. Giro Spaar* is een nieuwe spaarvorm van de NCB, die nel iels meer bied! Giro Spaar* doel u van huis uit en elk kantoor van do NCB is nel zo dichi bij als de eerste de beste brievenbus. Met Giro Spaar' schrijft u gewoon over van uw bank- of girorekening naar uw Giro Spaar* rekening bij de NCB. Dan weel u dal u altijd een rente krijgt die minstens een kwart procent hoger ligt dan bij gelijkwaardige spaarvormen elders De retou rrente over opgenomen bedragen is gewoon 2^. Zo is de NCB nu eenmaal: ho gere rente, meer service. Aantrekkelijk nietwaar-' Met het invullen van de bon kunt u gaan girosparen en meteen een premie van f 7,50 n. Doen dus! cj Hierbij open ik een Giro Spaar* rekening bij de NCB "Ik wil eerst uw Giro Spaar'folder. r- Mijn bank- resp. girorekeningnummer is I - 1 I Dhr./Mevr./Mej.: Woonplaats: Datum:Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd meetekenen) I Opsturen in open envelop zonder postzegel ■mji open ei a NCB Giro Spaar*. Antwoordnummer 5857. 1000 AX Amsterdam U kunt natuurlijk ook persoonlijk langs gaan bij één van onze kantoren en daar alles regelen. Op uw Giro Spaar* rekening staat meteen f 750 extra. Als u voor 23 mei a s. een Giro Spaar* rekening opent bij één van de vele NCB kantoren en u hoeft er niet eens naar toe. alles kan schriftelijk) en uw eerste inleg bedraagt tenminste f 100,-. dan krijgt u f 7.50 premie op deze rekening bijgestort. De enige voorwaarde is, dat u uw eerste inleg en de spaarpremie minstens 2 maanden laat sta,hl Een Giro Spaar'rekening kunt u heel eenvoudigen schriftelijk openen. U vult op de bon hiernaast uw persoonlijke gegevens eri uw bank- of girorekening in. waarvan u de bedragen gaat overboeken naar uw Giro Spaar'rekening bij de NCB Zodra uw coupon binnen is. ontvangt u van ons de bescheiden en is uw Giro Spaar* rekening een feit. AMSTERDAM - Gespannen loopt koningin Beatrix, in haar hermelijnen mantel aan de hand van Priris Claus onder de pergola naar de Nieuwe Kerk voor de in h u Idigingsplechtigheid Sparen met de hoogste rente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 15