PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vierduizend man politie in de vesting Amsterdam Zijlstra: maar de herstel mogelijk tijd gaat dringen Edmund Muskie volgt Vance op xloe*i ufe. Oj autn adria GESPANNEN SFEER AAN VOORA VOND KRONING vandaag Speciaal fotoboek voor gasten KOPPELING IN DE RUIMTE Hitchcock overleden Bewondering en vertrouwen Haddad rijdt op een mijn 223e jaargang no. 102 Woensdag 30 april 1980 marconislraai een goes \Wan onze verslaggevers) AMSTERDAM - In een licht gespannen sfeer wachtte Amsterdam gisteravond en vannacht de gebeurtenissen van deze kroningsdag af. De eerste dranghekken werden dinsdagmiddag al neer gezet. Tal van politiemensen en marchaussees hielden vannacht de wacht bij de bloemen en het groen die rond het paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk zijn aangebracht. ^Dinsdagavond werd begonnen met de operatie om een deel van de binnenstad autovrij te krijgen. Elke auto die na half acht nog in een ovaalvormig gebied rond de Dam werd aangetroffen, werd ^weggesleept. Daartoe had de Amsterdamse politie de beschikking over 30 kraanwagens. Drie uur jjna het begin van de ontruimingsactie waren er uit het afgesloten gebied al honderd auto's xjjweggesleept. Duidelijk werd hoe ernstig men het jneemt met de veiligheid. Zelfs de bloembakken op de Dam moesten er aan geloven: elke pot werd door agen ten met breinaalden op de aanwezig heid van gevaarlijke goederen onder zocht. Toespraak „Het is mooi geweest, maar zwaar. Steun mijn dochter Beatrix in haar re geringsperiode. zoals u mij in de mijne hebt gesteund". Dat waren de kernpun ten van de toespraak waarmee konin gin Juliana dinsdagavond afscheid heeft genomen van haar volk. Zij keek op de ..laatste volledige dag waarop ik aan de top sta van dit koninkrijk" terug op de 32 jaren van haar koningssschap. Koningin Juliana zei voornemens te zijn actief te blijven deelnemen aan het openbare leven. In haar door radio en televisie uitgezonden rede verklaarde ze verder dat de woorden die zij in 1948 mattenlegger Een order voor een deel van het werk aan de speciale mattenlegger voor de Oosterscheldewerken is tot veront waardiging van de ondernemingsraad van IHC Holland in Kinderdijk ge plaatst bij een Westduits bedrijf. Vol gens de Deltadienst lagen de Neder landse bedrijven bij de onderhandse inschrijvingen voor de bouw van dc mattenlegger. die in onderdelen wordt uitbesteed, ver boven de begroting iran Oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel vindt dat het meer dan ooit de taak van Europa ls de Amerikanen duidelijk te maken dat zij op steun kunnen rekenen in de kwesUe Iran, maar dat de VS geen hulp moet verwachten bij een militair opreden of een blokkade Dergelijke acties spelen volgens Van der Stoel extremistische krachten in Iran in de kaart. De oud minister. die spreekt van een crisis sfeer In de Internationale betrekkin gen. en noemt het aftreden van de als betrekkelijk gemaUgd gekarakteri seerde Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance een te ken dat duldt op een opleving van het 'confrontaUe-denken'. bekervoetbal In de bekercompetllle heeft Feye- noord Sparta met 4-0 verslagen. Gc- moUveerd en aanvallend voetbal be zorgde de mannen van de 'Kuip' de overwinning AJax dat de laatste we ken kampt met een ernstige vormcri sis, zag toch kans zich voor de eind strijd te plaatsen. johnny logan Van lntervieuw naar intervieuw, van optreden naar optreden. Sinds zijn succes ln het Eurovisie Songfestival ts het leven van de Jonge Ier Johnny Lo gan drastisch gewijzigd Een gesprek met een relativerende zanger schatkist De schatkist profiteert van de hogere rentestand- De Staat der Nederlanden heeft als winst over 1979 ln totaal 830 miljoen gulden ontvangen van de Ne- derlandsche Bank. Dat ls 111 mljjoen meer dan over 1978. zeeuws: 2, 5, 7, 12, 13 binnen en buitenland: 3. 9, 11 opinie: 4 sport: 14 en 15 radio en televisie: 16 financiën: 17 sprak - „Wie ben ik dat ik dit doen mag"? - waar zijn geweest. Zij noemde twee elementen die voor haar het mooie van de taak van de koningin vormen het dienen van het algemeen welzijn en het zijn van het blijvende element ln de AMSTERD AM - Koningin Beatrix heeft voor haar gasten een spe ciaal fotoboek laten samenstellen met foto's uit het familiebezit. Zij is geruime tijd bezig geweest met de selectie van het materiaal, dat nooit onder ogen van het Neder landse publiek is gekomen. Het staat vast dat het plaatjesboek uit het leven van de koningin slechts in een beperkt aantal exem plaren is gemaakt en niet in de han del komt. regering, terwijl de kabinetten wisse len. Demonstraties De spanning van gisteravond werd vooral gevoed door dc wetenschap dat zeker drie demonstratieve optochten zijn gepland. Om half twee wil een groep vanaf het standbeeld De Dok werker naar het centrum trekken. Pamfletten van niet duidelijke anar chistische groepen hebben de deelne mers aan deze demonstratie aangera den met helmen te verschijnen. Ken tweede demonstratie is gepland door enkele Amsterdamse organisaties die het niet eens zijn met de afsluiting van de binnenstad. Dinsdag mislukte een poging van enke le binnenstadsbewoners om via een kort geding de afsluiting tegen te hou den. Rechtbankpresident mr Borger- hoff Mulder besliste dat de afzetting van de binnenstad en de pasjesregelin gen voor de bewoners ervan wel dege lijk binnen de grenzen van het wettelijk toelaatbare lagen. Legitimeren De binnenstad is met twee Ijzeren rin gen gesloten. Het gebied direct rond de Nieuwe Kerk en De Dam is uitsluitend voor genodigden toegankelijk. Een groot gebied daaromheen kan alleen met speciale doorgangspasjes worden betreden. Mensen die binnen die twee de ring wonen, moeten zich kunnen le gitimeren. Het wijkcentrum d'Oude Stadt. de stu dentenvakbond ASVA, de organisatie .Amsterdam fietst" en drie wijkcentra uit de binnenstad willen om twee uur van het Centraal Station vertrekken en om het gecontrolerde gebied lopen. De ze optocht is tevens bedoeld als protest tegen de helikopters „die al wekenlang bezig zyn te bekijken óf de bewoners van de stad zich wel netjes gedragen' Een derde demonstratie zou moeten vertrekken vanaf het standbeeld van Domela Nieuwenhuls in Amsterdam- West. Wie precies achter deze demon stratie staan, was gisteravond niet hele maal duidelijk, maar het zou om anar chistische groepen gaan die tegen de kroning als zodanig gekant zijn. De graad van veiligheid is ook hoog opgevoerd in het gebied rond het Am- stelhotel, waar de meeste hoge buiten- (Slot zie pagina 8 kol. 4) MOSKOU (RTRl - De ruimtevaar ders Valerv Rjoemin en Leonid Po pov hebben dinsdag met succes een vrachtvaartuig, de Progress-9, aan hun Saljoet 6 gekoppeld. Het bracht voorraden, post en kranten. De twee ruimtevaarders zijn nu bij na drie weken in de Saljoet in een baan om de aarde Bij aankomst van marineschepen in Amsterdam dinsdagmorgen werd met rookbommen en verf gegooid. Foto: een employe zit onder de oranje verf... SENATOR UIT MAINE WASHINGTON (RTR/UPI) - Senator Edmund Muskie zal Cyrus Vance op volgen als minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Dit is vernomen uit bronnen binne het con gres. De 66-jarige senator uit Maine was in 1968 kandidaat voor het vice-presldent- schap onder Hubert Humphrey en deed zelf in 1972 tevergeefs een gooi naar de democratische nominatie voor de presi dentsverkiezingen, hoewel hij als favo riet te boek stond. Muskie volgt Cyrus Vance op die maandag aftrad omdat hij zich niet kon verenigigen met de Amer- kaanse reddingspoging ln Iran. Muskie is voorzitter van e senaatscommissie voor de begroting en was lid van de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. Edmund Sixtus Muskie is op 28 maart 1914 in Rumford in Maine geboren als zoon van een uit Polen geïmmigreerde kleermaker en een eveneens uit Polen afkomstige moeder Hij studeerde rechten en werd in 1939 (Slot zie pag. 8 kol. 7) Edmund Muskie VLISSINGEN -Dit jaar hebben 73 Zeeuwen een koninklijke onderschei ding gekregen ter gelegenheid van ko ninginnedag. Dat zijn er twee minder dan vorig jaar. De lintjes-oogst was ditmaal als volgt onderverdeeld: 1 Ridder ln de Orde van de Neder landse Leeuw 5 Officieren in de Orde van Oranje- Nassau. waarvan 1 met de zwaarden 18 Ridders in de Orde van Oranje- Nassau. waarvan 2 met de zwaarden 15 Gouden eremedailles 22 zilveren eremedailles en 12 bronzen eremedailles. Ridder Nederlandse Leeuw: Mr J. F. G. Schlingemann, üd eerste ka mer. Sluis. Officier Oranje-Nassau met de zwaar den: Drs G. Kraaijeveld, res. luit-kol. aan- en afvoertroepen, Kortgene. Officier Oranje-Nassau: Drs P. A. Wolters. burgemeester van Middelburg, A. C. Regensburg. zenuw arts. voorz. landelijke beoordelings- comm Landelijke Specialistenverte Haamstede: W. K. Schilling, du. -ge- neesh. Bethesda-SL Joseph ziekenhuis. Vlissingen, te Valkenlsse; ir A. H. van der Most. Middelburg, direc. Kadaster Openb. Reg. prov. Zeeland. Ridder Oranje-Nassau met de zwaar den: D Vrugt. luit. ter zee spec, diensten 2e kL oudste categOost-Souburg: H. Voerman, kap. vakdiensten. Koudeker- ke. Ridder Oranje-Nassau: J J van Luijk. hoofdambt loodswezen district Scheldemond, Vlissingen; mej. C. J. de Bruin, oud-hoofd bijz. school voor buitengew. lager onderwijs. Ter- neuzen. C. J. Christiaansen. oud-hoofd openb. school voor gew. lager onderwijs te Oudelande; A. Jorritsma, direct, chr mavo. Vlissingen. J. J. Lambert, adm. scholengem. St. Eloy. Oostburg; J. Ro bijn, oud-hoofd openb school gew. la ger onderwijs. Breskens; A. de Kam, burgemeester van Axel; R. Visser, di rect. Zeeuws Consultatiebureau Alco hol en Drugs. Middelburg. P. M. Kenter. Goes, lid best. Voedingsbonden FNV: S. M Damen. Hemkenszand, distr. ar- beidsdesk. distr. Goes GMD; P. Dinge- manse, Temeuzen; P J.vanMaldegem, Zierikzee.techn hfd.ambten. bijz. dien sten rijkswaterstaat; P. van Hoeve. Axel. dijkgraaf waterschap Axeler Am bacht: R. A. M. Vis. Ermelo. voorm. be- drijfsingen. PZEM; P. Sanderse. Mid delburg, bestuursl.-voorz. Stichting Centr. Bur. voor de Verwarmingsbui Keetie Hage, wielrenster, Kioetinge Eremedaille Oranje-Nassau in goud: A. F. Schoof, oud-president-kerkvoogd van de hervormde gemeente te Ooster- land; J. Stoppels, organist van de her vormde gemeente te Koudekerke. wo nende te Middelburg. J. W. de Jonge, secretaris der gemeente Westerschou- wen; G. E P, Mechellnk, hoofdcommies ter secretarie der gemeente Sas van Gent; J. Simons, oud-hoofdbrandmees ter bij de gemeentelijke vrijwillige brandweer te Terneuzen; A. J. Warrens, hoofdcommies ter secretarie van de ge meente Hontenisse; Mejuffrouw J. Hen- drikse, oud-onderwijzeres bij het bij zonder gewoon lager onderwijs te Scherpenisse. wonende aldaar; Adju dant-onderofficier C. Wagenaar van de Koninklijke Luchtmacht, te Rilland- Bath; J. W. Zeilmaker te Middelburg, opzichter voor bijzondere diensten bij de directie van de volkshuisvesting in de provincie Zeeland. J van de Linde te Middelburg, oud-waterstaatkundig hoofdambtenaar van de Provinciale Waterstaat van Zeeland; J. Poelman te Middelburg, oud-technisch hoofdamb tenaar voor biizondere diensten van de Provinciale Waterstaat van Zeeland; W. K. R. Tuurenhout te Middelburg, hoofdcommies A van de Provinciale Waterstaat van Zeeland; A. H Swets te Terneuzen. directeur van bv Aanne mersbedrijf T. A. Swets Bzn. D Burger, dirigent van muziekkorpsen, wonende te Kapelle. Mejuffrouw J. M Engel vaart, directrice van het bejaardente huis Ten Anker te Tholen Zilveren eremedaille Oranje-Nassau: A. van den Ban, opperwachtmeester der rijkspolitie te Reimerswaal; M J WERKGEVERS BEZORGD OVER RENTESTAND van den Boomgaard, adm. ambt. b le klasse bij de staf van het district Mid delburg van het korps rijkspolitie; L. Polderman, wachtmeester der rijkspo litie le klasse te Veere; J. de Waal, orga nist van de gereformeerde gemeente te Bruinisse: P. Jasperse, technisch amb tenaar 1 bij de afdeling gemeentewer ken te Tholen igepensioneerd); Mejuf frouw A. S. L. Fermont, oud-handwerk- (Slot zie pagina 12 kolom 5) (Voor de lintjesregen zie ook de pagina 's 11 en 13) LOS ANGELES (RTRl - De filmregis seur sir Alfred Hitchcock, die 54 grie zelfilms heeft gemaakt, is dinsdag op 80-jarige leeftijd in Los Angeles overle den. Hitchcock leefde de laatste tijd met een hartgangmaker en had de laatste jaren pijnlijke aanvallen van arthritis, waar door hij een rolstoel moest gebruiken of met krukken moest lopen. Hij woonde bij zijn dochter Patricia in Los Angesles De gezette Brit met zijn dubbele kin heeft langer dan een halve eeuw zijn pu bliek de stuipen op het lijf gejaagd met zijn films, waarin hij met succes moord met humor en ruwheid met stijl meng de. Een van de films de klassieke 'Rebecca' kreeg in 1938 de Academy Award voor de beste film. Er volgde een stroom van succesfilms, zoals Suspicion'. Spellbound', Life boat'. 'Notorius'. 'The Paradine Case', 'Strangers on a train', 'Dial M for mur der'. 'To catch a thief, 'Vertigo', 'North by northwest'. 'Psycho'. The birds'. 'Mamie', Tom curtain". Topaz'. 'Fren zy' en Family Plot Hitchcock is op 13 augustus 1899 in Leytonstone in Engeland geboren Zijn vader was poelier Hij werd opgeleid in een seminarie van de Jezuïeten en aan de universiteit te Londen. Hij was dol op de stomme films van die tijd en zijn eerste baan was assistent-regisseur van de Britse film 'Woman to woman' Zijn eigen eerste werk was The pleasu re garden' In 1929 trouwde hij de scriptgirl van die film. Alma Reville. Met 'The lodger', ge baseerd op het verhaal van Jach the Ripper, werd hij op slag bekend en hij werd met zijn volgende films een der beste regisseurs ter wereld. In 1955 werd hij Amerikaan. tVan onze financiële redactiei AMSTERDAM - Aan de mogelijkhe den tot economisch en financieel her stel behoeft (nog) niet te worden ge twijfeld. Maar de tijd gaat wel drin gen. Waarom zou ons thans echter on mogelijk zijn hetgeen na de oorlog een- en andermaal wel is gelukt door eens gezindheid in hoofdzaken en voor het overige door bereidheid tot geven en nemen. Aldus de president van de Ne- derlandsche Bank, dr. Jclle Zijlstra - even de wens de vader van de gedachte latend - in het jaarverslag 1979. dat hij daarna afsluit met de verzuchting: Mo ge 1980 voor het beleid in Nederland geen verloren jaar worden. Voor de binnenlandse problemen wer den in 1979 geen werkelijke oplossingen gevonden, aldus dr Zijlstra De wezen lijke onevenwichtigheden zijn geble ven. De concurrentiepositie van het be drijfsleven herstelde zich onvoldoende. De veronderstelling van goed overleg tussen alle partijen over het nationale kostenpeil. in hel vorig bankverslag uitgesproken, is stoutmoedig gebleken. De produktiecapacitelt brokkelde op nieuw af. Uitbreidingsinvesteringen die werkgelegenheid scheppen bleven vrij wel uit. De zeer onbevredigend functio nerende arbeidsmarkt wordt één van de ernstigste problemen. De van jaar tot jaar in omvang toenemende inflatoi re financiering van de schatkist bewijst dat we ook hier op de verkeerde weg zijn. De toestand van de overheidsfi nanciën ls zo weinig rooskleurig, dat het politieke leven - om het voorzichtig te zeggen - daardoor op meer dan nor male wijze werd beroerd, zo merkt Zijl stra op. doelend op hel aftreden van mi- nisier Andriessen Nochtans conclu deert hij. zoals reeds gezegd, dat aan de mogelijkheid tot economisch en finan cieel herstel (nog) niet behoeft te wor den getwijfeld, al dringt de titd Het bijna-akkoord dat tegen het einde van 1979 in discussie was zou tot een loonsomstijging per werknemer heb ben geleid van ongeveer 9 procent (zon der de gevolgen van arbeidstijdverkor ting) op basis van een „initiële" con tractloonstijging van 1 2 procent. Dat was rond 1,5 procent meer dan in de Macro-Economische Verkenning voor 1980 was aangenomen. Bij deze verken ning werd uitgegaan van een te ver wachten reéle economische groei van 2.5 procent. Inmiddels is duidelijk dat er dit jaar nauwelijks sprake zal zijn van enige reele groei Dat verscherpt op nieuw het verdelingsvraagstuk Dr Zijlstra noemt daarom het stand punt van de regering, dat gestreefd moet worden naar een stijging van de loonsom die 1.5 procent achterblijft bij hetgeen de MEV aannam, moeilijk voor bestrijding vatbaar De loonsom per werknemer zou dus zo'n 6 procent mo gen stijgen Lichtpunten In 1979 waren er ook enige lichtpunten. De inflatie bleef beperkt tot 4,2 pro cent. De concurrentiepositie verbeter de, zij het licht. De uitvoer (zonder energie) nam in omvang met 9 procent toe, voor de tweede maal was dit sinds jaren een sterkere toeneming dan die van het volume van de wereldhandel. Enige herstel van de werkgelegenheid lijkt waarneembaar. Maar, de vooruitzichten voor een be stendiging van de gunstige cijfers voor inflatie en export kunnen met bemoedi gend worden genoemd De belalingsba» lans vertoonde in 1979 een tekort van meer dan f 4 miljard, dat is bUna f2 mil jard meer dan in 1978. Hierbij moet ove rigens worden aangenomen dat er een meer dan normale voorraadvorming plaats vond van de i duurdere i olie cn van andere grondstofTen. Het tekort van de overheid leidde tot een inflatoire financiering van bijna f 4.75 miljard, dat isrondf 1.5 miljard meer dan in 1978 In (Slot zie pagina 8 kol. 6) tMet een moeilijk te om schrijven soort gespannen heid maakt Nederland zich op om vandaag ln Amster dam de abdicatie van konin gin Juliana en de inhuldiging van prinses Beatrix als de nieuwe vor stin mee te beleven. Drie maanden gele den. op de verjaardag van haar dochter Beatrix, kondigde koningin Juliana aan dat zij haar taak wilde gaan over dragen. Vandaag, op haar 71e verjaar dag neemt Nederland afscheid van een heel bijzondere vrouw die sinds 1948 met haar taakopvatting en haar hart verwarmend optreden diep respect en veel dankbaarheid heeft geoogst Als zesde drager van de kroon in de geschie denis zal prinses Beatrix in de nog maar twee weken geleden geheel gerestau reerd opgeleverde Nieuwe Kerk in Am sterdam de eed afleggen. De traditie wil dat een Oranje in deze monumentale kerk naast het koninklijk paleis op de Dam aan zjjn of haar taak begint. Wil lem I werd ln 1814 ln die zelfde kerk als 'soeverein vorst' Ingehuldigd en steeds daarna hebben zich in dit gebouw de wisselingen aan de Nederlandse troon afgespeeld. Op de dag die ook in de toe komst de dag van verbondenheid tus sen Nederland en Oranje zal blijven - 30 april gaat de de aandacht naar een plechtigheid die aangeeft hoe we met elkaar en voor het internationale plat form de wezenstrekken van de constitu tionele monarchie ervaren. Een gebeur tenis. waarbij is gezocht naar een gul den midden tussen soberheid en waar digheid om een even gewichtig als van zelfsprekend moment in het koning schap als blijvend element van ons staatsbestel te markeren. In een 'lastige stad' zoals de toenmali ge burgemeester Van Hall in 1965 Am sterdam al noemde zal Nederland zijn nieuwe koningin inhuldigen terwijl alle mogelijke voorzorgen zijn getroffen om te voorkomen dat kraakacties en ande re mogelijke ordeverstoringen gelijk op naar de Internationale publiciteit din gen. Voor de organisatoren en de voor de veiligheid verantwoordelijke over heden een ingewikkelde opgaaf. Spon taneïteit en feestelijkheid zijn nauw ge bonden aan de beperkingen van contro le en bewaking. Hopelijk kan achteraf worden vastgesteld dat een groot stuk zenuwachtigheid meer in de voorberei ding dan in de werkelijkheid van van daag een rol heeft gespeeld. Burge meester Polak van Amsterdam heeft de grenzen waarbinnen de troonswisse ling-1980 zich kan voltrekken vrij dui delijk aangeduid toen hij zei: „Wij gaan ervan uit dat het feest een maximale kans moet krijgen en dat brengt mee dat bepaalde risico's moeten worden aanvaard De Inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin en de woningnood in Amsterdam staan in geen enkel rechtstreeks verband met elkaar Het is te hopen dat een dergelijk verband niet wordt geforceerd en dat alle maatrege len. op voorhand genomen om confron taties te voorkomen, overbodig zyn ge weest. xxan de vooravond van de dag waarop zij haar taak zal overdragen aan haar dochter heeft koningin Juliana af scheid genomen. Ze deed dat op een manier die traditie is geworden op mo menten van persoonlijk contact met de Nederlandse samenleving die in meer dan 30 jaar een hoge bewondering voor deze vorstin koesterde: met een toe spraak voor radio en televisie. Een af scheid dat door de eenvoud, de inge houden emotie en de geladen inhoud die het kenmerkten de regeerperiode- Juliana zal afsluiten van een vorston aan wie Nederland veel verschuldigd ls. Opvallend in die toespraak was de na druk die zij legde op de kwetsbaarheid van de troon, het leven met een nauw omschreven opdracht en een voortdu rende zelfbeperking. Opvallend ook de Verantwoording' tegenover het Neder landse volk van de grondige voorberei ding die zij haar dochter Beatrix op het koningschap heeft gegeven. En dat on middellijk gevolgd door de ruimte aan de nieuwe generatie met de woorden: „Ze zal het zelf moeten maken." De af gelopen maanden hebben geleerd dat Nederland zonder terughouding bereid is om de toekomstige koningin Beatrix evenveel warmte en steun te geven als waarvoor haar moeder zich gisteravond zo dankbaar toonde. Die zekerheid staat vandaag recht overeind bij de troonswisseling. vdM (Van onze correspondent) JERUZALEM - De commandant van de christen-rechtse milities in Zuid-Li- banon. majoor Saad Haddad. is dins dagmiddag licht gewond toen zijn jeep op een mijn reed. Dat gebeurde volgens de Israëlische staatsradio toen Had dad een eenheid van Palestijnse infil tranten achtervolgde in de nabijheid van het in zijn enclave gelegen dorp Taibe. Volgens het zelfde radiostation weiger den Nigertaanse soldaten van de VN- vredesmacht het vervoer van de gewon den door VN-gebied door te laten. Pas nadat ook de milities dreigden de wa pens te gebruiken, werden de gewon den doorgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1