PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MASS Al,F BETOGING ANTI-KERNENERGIE Bezetters en gegijzelden per vliegtuig naar Cuba Iran: veel meer VS-slachtoffers 'Militant9kwam terug Geen incidenten in Middelburg vandaag GIJZELAARS VERSPREID Winst SPD in Saarland Vliegongeluk in Thailand: veertig doden A CTIE IN BOGOTA BEËINDIGD Oorlogsbruidje pagina 3) 223e jaargang no. 100 Maandag 28 april 1980 PERMANENTE KEUKEN EN BADKAMERSHOW (Goes, Dr. A J". Philipsstraat LL teL 01100-21222 Open: me. t/m vr. 8.30-17.00, do.avond 19.0O-21.00, za. 10.00-13.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse korporaal Max K uit Den Haag die van plan was deze week in dienst te treden van de christelijke militie van majoor Haddad, is zondagavond op Schiphol aangekomen. De 23-jange K. zou zich op de Nederlandse ambassade in Jeruzalem hebben gemeld nadat hij zijn stap nog eens overdacht had. De ambassade heeft hem op het toestel naar Neder land gezet. Op Schiphol heeft de marechaussee K aan- Hem kan ten laste worden gelegd 'opzettelijke ongeoorloofde afwezigheid'. Mocht de zogenoemde ver wijzing sojficier. een soort rechter-commissaris. K dit starfbaarfeil in de schoenen schuiven dan moet hij voor de krijgsraad verschijnen. De ex-Umfil-soldaat. hij zat acht en een halve maand in Libanon, meldde zich na zijn verlof niet in de legerplaats Garderen. In plaats daar van begaf hij zich naar Tel Aviv en arrangeerde een gesprek met majoor Haddad. TEHERAN (REUTER. UPLAFP) - De Iraanse autoriteiten hebben zondag de ver koolde stoffelijke resten van 'negen Amerikanen' die zijn omgekomen bij de mislukte Amerikaanse actie ter bevrijding van de gijzelaars in de ambassade naar Teheran overgebracht. De lijken werden tentoongesteld in de tuin achter het bezette ambassadegebouw. De Iraanse islamitische rechter. Ayatollah Chal- chali, verklaarde op een persconferentie in de ambassade dat dit de stoffelijke resten waren van negen Amerikanen. President Carter heeft verklaard dat bij de actie acht Amerikanen omgekomen waren. Volgens Chalchali liegt de Amerikaan se president over het aantal verliezen. In het woestijngebied, waar de Ameri kaanse reddingspoging strandde liggen volgens Chalchali nog de niet te vervoe ren resten van een twintigtal andere Amerikanen. Volgens Chalchali waren achttien militaire vliegtuigen met ieder meer dan 380 man aan boord en 20 he- llckopters met ieder een bemanning van 20 koppen bij de Amerikaanse red dingspoging betrlkken om wat voor mi litaire toestellen het ging. wist de isla mitische rechter nietp, zo vertelde hij het Iraanse persbureau Pars Uit kaar ten en foto's die waren gevonden op de plaats waar de Amerikaanse helikopter en het Amerikaanse transportvliegtuig op elkaar waren gebotst, bleek volgens Chalchali dat de V.S. van plan waren een grootscheepse operatie te beginnen om het bewind van de islamitische re publiek omver te werpen. Er waren 14 foto's van strategische plaatsen, als de kazernes, de universiteit, een zieken huis en de residentie van Khomeiny in het noordelijk deel van Teheran, zo zei hij. De reheter liet weten dat de lijken van de omgekomen Amerikanen uiteinde lijk aan hun familie teruggegeven zou den worden, maar niet aan de Ameri kaanse regering. De overdracht zou kunnen geschieden via bemiddeling van het Vaticaan. Gijzelaars De bezetters van de Amerikaanse am bassade verklaarden dat zij hadden be sloten de gijzelaars over verschillende plaatsen te verspreiden om te voorko men dat zij „bij ccn nieuwe Ameri kaanse aanval de gijzelaars zouden moeten doden". Zij verklaarden zondag te zijn begon nen met het overbrengen van de gijze laars naar andere steden in Iran. Een aantal (hoeveel werd niet bekend ge maakt) was overgebracht naar Qom en een aantal naar Tabritz, De i andere steden waarnaar gijzelaars overgebracht zijn of zullen worden, werden niet door de militanten be kendgemaakt. De Amerikaanse minister van defensie. Harold Brown, verklaarde zondag in een interview voor de televisie dat Iran kennelijk van plan is te proberen te on derhandelen over het teruggeven van de lijken van de bij de bevrijdingspo ging omgekomen Amerikanen Er wordt enigszins gesuggereerd dat er koehandel met die lijken moet worden bedreven De V.S. zijn niet van plan daar op in te gaan. aldus Brown „Het is een lange traditie", zo zei hij. „zelfs on der vijanden - en wij zijn geen vijanden van het Iraanse volk - dat de lijken van gesneuvelde soldaten overgedragen worden". Een hoge officier in het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag verklaard dat naar alle waarschijn lijkheid geheime stukken in Iran zijn achtergebleven toen de commando's zich overhaast terugtrokken nadat president Carter had besloten de actie voortijdig af te breken die was bedoeld om de gijzelaars in Teheran te bevrij den. BONN - De verkiezingen in de West- duitse deelstaat Saarland hebben geen ingrijpende veranderingen opgele verd. Weliswaar is de SPD door een winst van ruim 3 procent nu de groot ste partij (45 procent) in de Landdag, maar de al regerende coalitie van CDU en FDP blijft bestaan. De CDU ging te rug tot 44.5 procent en de FDP wist zich tot veler verrassing ongeveer te hand haven op 7 procent. Zoals was verwacht haalden de Groe nen bij lange na niet de kiesdrempel van 5 procent. ren de Nederlandse bewindslieden zondagavond nog niet in detail op de hoogte. De Franse suggestie komt neer op be vriezing van de Britse EG-bijdrage op het niveau van 1979 en dat gedurende drte jaar. Daar tegenover zouden de Britten moeten meewerken aan een for se verhoging - vijf procent - van de Eu ropese landbouwprijzen Maar ook de Duitsers dringen aan op Britse conces sies, vooral op het gebied van de visse- rijpolitlek die Londen tot nu toe heeft geblokkeerd. Al deze problemen komen maandag bij de regeringschefs op tafel. Invoering van een energiebelasting - om de EG aan nieuwe inkomsten te hel pen en om investering in energieprojec ten te bekostigen - maakt geen kans. De Negen namen geen besluit over de verdere uitbouw van het Europees Mo netair Systeem (EMS). Maar duidelijk werd wel dat oprichting van een Euro pees Monetair Fonds (EMF), voorzien voor volgend jaar voorjaar, niet haal baar is. MIDDELBURG - Duizenden mensen hebben zaterdag in Middelburg een zeer rustige demonstratie gehouden tegen het gebruik van kernenergie en voor de sluiting van de Borsselse kerncentrale. Over het aantal demonstranten liepen de schattingen sterk uiteen: de organisatoren meenden, dat tegen de tienduizend mensen op de been waren geweest, maar de Middelburgse politie hield het op 'rond de vijfduizend". j Tijdens de demonstratie deden zich geen ongeregeldheden voor. Dr ir J. Goedman, voorzitter van het Energie Komitee Zeeland zei na afloop: „De de monstratie heeft het karakter gehad, dat we er aan wilden gevenHet was een rustig gebeuren en daar ben ik blij om". Ook burgemeester mr P. A. Wolters van Middelburg toonde zich ingenomen met het verloop van de demonstratie. „We hebben met de organisatoren af spraken gemaakt en die zijn nageko men. Dat verheugt mij zeer. De politie heeft zich kunnen beperken tot de rege ling van de manifestatie en de begelei ding van de stoet. We hebben de men sen. die we op de achtergrond hielden voor het geval er verstoringen van de orde zouden plaatsvinden, niet hoeven inzetten". Beweging Op het Damplein, waar dc demonstra- tij de begon en eindigde, werd een aantal 'el- toespraken gehouden, waarin de spre kers stelling namen tegen de toepas sing van kernenergie. Dr ir J. Goed- voorzitter van het Energie Komi tee Zeeland stelde vast, dat in de anti- kerncnergiebeweging ontwikkeling zit en dat steeds grotere delen van de bevolking zich openlijk uitspreken te gen kernenergie en voor stopzetting van de Borsselse centrale. Hij wees erop. dat in Borssele zich in een korte periode „en op een bijzonder verdichte manier een aantal problemen manifesteert, verbonden aan de toepas sing van kernenergie. Na Harrisburg is de kwestie van de reactorveligheid weer volop in discussie; er zijn proble men met de opwerking van afgewerkte splijtstofstaven; de moeilijkheden rond de opslag van radioactief afval zijn niet opgelost. De heer Goedman stelde, dat de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij plannen heeft voor de bouw van een speciale bunker voor bestraal de splijtstofstaven. Hij meende, dat dat zal leiden tot langdurige, definitieve op slag van radioactief materiaal „Het produceren van afval, waarvoor geen oplossing bestaat, dient onverwijld te worden gestaakt. Borssele moet wor den stilgelegd", zei hij. Hij stelde ver der. dat de overheid het verzet tegen kernenergie probeert te breidelen door „zogenaamde inspraakprocedures", terwijl ondertussen beslissingen met verstrekkende betekenis worden geno men. „Tegenover deze voldongen-fei ten politiek stellen wij: doe mee aan de echte energie-discussie; kom in verzet tegen kernenergie, in Zeeland, in Ne derland of waar ook". Hans Lourens. die namens de landelij ke hervormde jeugdraad sprak legde een koppeling tussen kernenergie en kernwapens. Hij zei: „Ook het afvalpro duct van 'vreedzame' kerncentrales, plutonium, leent zich zonder al te veel kunstgrepen voor militaire toepassin gen". En verder: „Het is niet mogelijk persoonlijk te kiezen tegen geweld en politiek te kiezen voor een geweldsap paraat. dat dreigt met totale vernieti ging. Zo is het ook niet mogelijk per soonlijk te kiezen voor matiging en res pect voor het leven en politiek de zijde van de atoomlobby te kiezen". Dc heer Lourens hekelde de opstelling van het CDA tegenover kernenergie en kondigde aan: „Als het zorgvuldig kie zen van politici niet werkt zal onze vol gende stap zijn het ontregelen van de bureaucratie, dat allesverhullende in- (Slot zie pagina 2 kolom 5) BANGKOK (UPI.RTRi - Tijdens de landing op het vliegveld van Bangkok is zondag een tweemotorig verkeers vliegtuig van 'Thai Airways' van een binnenlandse vlucht uit het noorden van het land neergestort. Het ongeluk heeft aan veertig mensen het leven ge kost. Elf mensen werden gewond. Het toestel zou bij de landing getroffen zijn door de bliksem. Het kwam neer in een rijstveld vlak bij het vliegveld van Bangkok. vechtpartij PAGINA 2 Twee agenten van de Vüssingse politie zijn zaterdagavond licht gewond ge raakt toen zij een vechtpartij in en om een café in Vlissingen wilden beëindi gen. De belde agenten kregen verster king. maar de vechtende cafébe zoekers gingen de politie toch te lijf met sleepkettingen, autokrikken en fietsen. PAGINA 3 kabinetsbeleid Vlce-premler Wiegel heeft zaterdag op het VVD-congres ln Groningen ge zegd, dat de liberalen niet bang hoeven te zijn voor volgende verkiezingen, mits zij breid zijn het beleid van het huidige kabinet te verdedigen. Vol gens Wiegel is de positie van het kabi net na twee en een half Jaar regeren veel sterker dan direct na de formatie. PAGINA 3 kerncentrales De algemene ledenvergadering van D'G6 heeft zich uitgesproken vóór slui ting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard binnen vijf jaar. De tweede-kamerfractie van de partij krijgt opdracht te zoeken naar oplos singen voor de financiële, sociale en energietechnische gevolgen van een sluiting van de beide centrales in ons land D'66 wil een consultatief referen dum over kernenergie een volksraad pleging waaraan geen kracht van be sluit wordt gegeven. PAGINA 7 zendtijd Uit een kijk- en luisteronderzoek van de NOS blijkt, dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking uit breiding van de televisiezendtijd op de bestaande netten niet op prijs stelt. Een meerderheid van 56 procent zou het wel waarderen als er voor iedereen een meer uitgebreide ontvangst van buitenlandse stations mogelijk wordt gemaakt. Bijna de helft van de bevol king ls voor een derde commercieel net waarvan de opbrengst wordt verdeeld over de omroepen. PAGINA II voetbal AZ'67 heeft niet kunnen profiteren van de nederlaag die Ajax tegen FC Den Haag leed. AZ gmg roemloos ten onder tegen FC Twente, een club die er alles aan doet om ln een van de drie Euro- pacuptoemooten te kunnen uitkomen. Het Bredase NAC, dat na een overwin ning op Feyenoord nog een kans leek te hebben om aan degradatie te ont komen. zit diep in de zorgen na verlies tegen MW. Zeeuws: 2 en 5 binnen en buitenland: 3 radio en televisie: 7 sport: 11,12,13,14,15 en 16. BOGOTA- De leden van de linkse guerillabcweging M-I9 hebben zondagmorgen dc bezetting van de ambassade van de Dominicaanse Republiek in de Colum- biaansc hoofdstad Bogota opgegeven. Zondagmorgen zijn de bezetters samen met de ambassadeur van de VS, Mexico, Braziliè, Zwitserland, Haiti, Guatema la, de pauselijke nuntius en de zaakgelastigden van Paraguay en Bolivia plus de consuls van Peru, Venezuela en Guatemala per vliegtuig aangekomen op Cuba. dat de guerrillero's reeds kort na het begin van de gijzeling politiek asiel had aangeboden. Kort voor hun vertrek hadden zij op het vliegveld van Bogota de ambassadeurs van Venezuela, de Dominicaanse Republiek, Israël en Egypte vrijgelaten. Na aankomst op het vliegveld van Havanna herkregen de overige diplomaten hun vrijheid Ook de twee Colombianen die aanvankelijk werden gegijzeld maar later uit vrije wil in de ambassade verbleven, zijn naar huis teruggekeerd. Met twee bussen van het Rode Kruis reden de guerrillero's en hun slachtoffers over de afgezette weg naar het vliegveld, waar het Cubaanse vliegtuig met draaiende motoren stond te wachten. Zowel de gegijzelden als de M-19-leden droegen zak doeken voor hun gezicht. De gijzeling die ongeveer twee maanden heeft geduurd werd beëindigd nadat de Colombiaanse regering de M-I9-leden in de 24e gespreksronde had verzekerd dat de militaire processen tegen 311 gevangen zittende „kameraden" zullen worden bijgewoond dour de commissie voor de mensenrechten van dc Organisatie van Amerikaanse Staten. Daarnaast zou de Beweging van de 19e April volgens diplo matieke kringen een door particulieren bijeengebracht losgeld van rond vier miljoen gulden hebben ontvangen. M-19 heelt verklaard dit geld onder de armen te zullen verdelen. LUXEMBURG - Geen nieuwe initia tieven van de Europese Negen in de kwestie Iran. Dit zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zondag avond na het eerste beraad van een door crisissfeer overschaduwde Euro pese Topconferentie van de regerings leiders van de Negen. De crisisslëer bleek onder andere uit een extra bijeenkomst van de land- bouwminsters van de Negen: van prin cipe-akkoord over de EG-landbouw- prljzen voor 1980 heeft de Franse presi dent Giscard zijn medewerking afhan kelijk gesteld voor een oplossing van het een jaar oude probleem hoe de Brit se bijdrage aan de EG-begroting kan worden verminderd. Iran kwam pas zondagavond laat in in formeel overleg aan de orde. Van der Klaauw verklaarde zich voor uitvoe ring van het EG-besluit van begin vori ge week: Economische sancties tegen Iran als op 17 mei geen beslissende vooruitgang is geboekt bij de vrijla ting van de Amerikaanse gijzelaars. „Het zou een klap voor Amerika zijn als we daar op terugkwamen na de mislukte Amerikaanse reddingsac tie", aldus de Nederlandse bewinds man. Minister-president van Agt zei desge vraagd zich niet vooreen voldongen feit gesteld te voelen. Raadpleging van de bondgenoten vooraf bij zo n reddings actie staat gelijk met publïkatie van de plannen in de pers van: we komen er aan, aldus Van Agt. De Franse presi dent Giscard beperkte zich tot de pu blieke uitspraak dat Frankrijk in soli dariteit met de Verenigde Staten zal blijven voortwerken aan de bevrijding van de gijzelaars. In de twee grote Europese problemen waarmee de regeringschefs worden ge confronteerd - de landbouwprijzen en de Britse EG-bijdrage - was zondag avond nog geen enkele beweging te be speuren. Er werden werkgroepen inge steld, wier .resultaten pas maandag ochtend in discussie komen. Parijs heeft een oplossing voor het Britse pro bleem voorgesteld, maar daarvan wa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1