PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gemeente kan sneller vorderen REDDINGSACTIE IN IRAN FAALT Nederlands ex-militair loopt over naar Haddad Vliegramp Tenerife: 145 doden PZEM ZET NOOD-TAXI'S IN f WESTEN Minister Ghotbzadeh: Oorlogsdaad van VS Di. vandaag 'LIEFST BIJ DE INFANTERIE' WIEGEL ALS LIJSTTREKKER BESCHIKBAAR ONTWERP LEEGSTANDSWET WONINGEN: Koninklijke stoei pagina 13 223e jaargang no. 99 Zaterdag 26april 1980 MENSWB\R Goes PAGINA 31 krol Voetballer Ruud Krol neemt afscheid ran AJax Hij heeft een contract gete kend met de Canadese club Vancou ver White Caps. Krol biyft beschik baar voor het Nederlandse elftal Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 8,9 en 15. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Opinie: 4. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. Sport: 29 en 31. Zaterdagkrant: 19, 20, 21, 23 en 25. EN HAAG - Gemeenten kunnen huizen vorderen wanneer ze vijf maanden leegstaan. Ze hoeven daarvoor niet ai een bepaalde woningzoekende te heb ben gevonden. Dit zijn de belangrijk ste bepalingen uit het ontwerp-leeg- standwet van de regering. Minister De Ruiter van justitie en staatssecretaris Brokx hebben de wijziging op hun ont werp vrijdag bekendgemaakt. Tege lijk met het inwerkingtreden van de leegstandwet zal de regering de anti- kraakwet die al door de Tweede Ka mer is aanvaard, intrekken. Die wet stelt het kraken strafbaar. Donderdag kwam de PvdA met een ini- uanti-ieegsiandwetsontwerp. Nu al is duidelijk dat het CDA en WD de voor keur geven aan het ontwerp van de re gering. In het ontwerp van de regering is iedere gemeente met 25.000 inwoners of meer verplicht een register bij te houden van alle woningen die leeg komen. Ook ge kraakte woningen of gebouwen worden als leegstaande panden beschouwd Naast de mogelijkheid van ..blanco "- vorderen, dus niet op naam van een be paalde woningzoekende, wordt voor de eigenaars een zodanige beroepsrege ling getroffen, dat de vordering niet te lang wordt opgehouden door een daar tegen ingesteld beroep Een eigenaar die de leegstand van zijn woning niet binnen twee maanden aanmeldt, kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste vier we ken of een geldboete van maximaal 25.000 gulden. De regering heeft in het ontwerp een overgangsregeling gemaakt. Geduren de een jaar na het tijdstip van inwer kingtreding van de Leegstandwet. zul len de stralbepalingen niet gelden voor een kraker die kan aantonen dat hij ol zij de woning uiterlijk op 12 Januari 1979 (de datum van indiening van het wets ontwerp) in gebruik heeft genomen en sindsdien onafgebroken In de woning verblijft. Ook wordt in het wetsontwerp een re geling opgenomen voor het dagvaar den van krakers in een burgerrechter lijke ontruimingsprocedure. Voor zo'n procedure kunnen krakers naamloos worden gedagvaard. Krakers kunnen worden gestraft met een boete van ma ximaal 500 gulden als zij niet onmid dellijk op vordering het pand ontrui men. De politic kan bij de ontruiming worden ingeschakeld. Belangrijk verschil met het initiatief- ontwerp leegstandwet van de PvdA is. dat de socialisten veel meer de nadruk leggen op de problematiek van de woonruimteverdeling. De PvdA vindt Iran-actie: de gok van Carter §De mislukte poging van een bescheiden Amerikaanse expeditiemacht om de vijftig in de VS-ambassade van Te heran gegijzelde diplomaten te bevrijden, is een ernstige klap in het gezicht van de VS. Terwijl de vijanden van de VS zich verheugen over de enorme politieke en militaire blun der van president Carter, zitten de Amerikanen en him bondgenoten opge scheept met een levensgrote kater. Het siert Jimmy Carter, dat hij meteen de volledige verantwoordelijk voor de ac tie op zich heeft genomen, maar eigen lijk kon hij niet veel anders. Het bevel tot uitvoering en kort daarop stopzet ting van de operatie was van hem af komstig. Carter had het niet nodig geoordeeld congres en senaat in te lich ten, evenmin had de Amerikaanse pre sident zijn Navo-bondgenoten op de hoogte gesteld Als de actie zou zijn ge lukt. zou de Amerikaanse president de held van de dag zajn geweest. Procedu- revragen zouden dan al snel zijn wegge wuifd. onder verwijzing naar het écla tante succes van de onderneming. Maar nu de expeditie een grandioze misluk king is geworden is Carter - en hij alleen - de grote zondebok. De storm van kri tiek op zijn Iran-beleid in het algemeen en de raid van de afgelopen nacht in het bijzonder is ai losgebarsten. Carter heeft, nog wel in het belangrijke verkie zingsjaar 1980. gegokt en verloren. Voor een staatsman en leider van de mach tigste natie ter wereld een onvergeeflij ke fout. De verslagenheid onder de Amerikanen zou wel eens zijn doorwer king kunnen hebben in november bij de presidentsverkiezingen Carters 'zeke re herverkiezing' is van de ene dag op de andere heel wat minder zeker gewor den. Dat is de politieke kant van het Iran-drama van gisternacht. He, let is gisteren een raadsel gebleven wat zich precies heeft afgespeeld op Iraanse bodem. Wat, de militaire kant van de actie betreft hult Carter zich in een ijzig zwijgen. Waarom heeft hij Juist op een moment, dat ztyn Westeuropese bondgenoten bezig waren Iran de duim schroeven aan te draaien, bevel gege ven tot deze vorm van militaire inter ventie? Hoezeer ook duidelijk is gewor den. dat de nauwelijks honderd man sterke expeditiemacht slechts als enige doel had de gegijzelden te bevrijden, de motieven tot de ingreep blijven in het duister. Maandenlang is de actie voor bereid. is thans gebleken, maar in de uitvoering hebben de Amerikanen zich ware amateurs getoond. De Israëliërs en de Westduitsers hebben enkele jaren geleden respectievelijk op de vliegvel den van Entebbe en Mogadisjoe aange toond hoe je een dergelijke bliksemac tie succesvol moet aanpakken. Dat de Amerikanen volledig hebben gefaald komt vooral in eigen land hard aan -Dij alle teleurstelling, woede en onbe grip over de actie van de Amerikanen in Iran. mogen de bondgenoten - hoewel onkundig van de militaire Ingreep - niet vergeten, dat het Amerikaanse volk juist op dit moment gebaat is bij een solidair en meevoelend Westen De gebeurtenissen in Afghanistan en Iran hebben de VS en in mindere mate de bondgenoten in de atlantische gemeen schap onder zware druk gezet De afge lopen dagen is al gebleken, hoezeer de Russen lonken naar de Iraniers. Komt er een economische boycot? Geen nood. Wij. jullie Russische vrienden, zijn er om hulp te verlenen. Wat die hulp betekentkunnen de Inwoners van het buurland Afghanistan vertellen. Een heid in de Westerse wereld is meer dan ooit geboden. De onberaden stap van Carter tegen Iran mag best aanleiding geven tot stevige kritiek op Amerika, maar een zekere vorm van solidariteit van de Westeuropese landen met de VS kan in deze moeilijke ogenblikken een heilzame invloed hebben op de langza merhand diep-gefrustreerde Amerika nen dat de gemeenten alle huizen (inclusiel kamers), ook boven de woonruimte- grens moeten kunnen vorderen om hiermee een greep op de totale woning markt te verkrijgen. De regering wil wel dat alle leeggeko men woningen worden geregistreerd, maar de eventuele vordering moet al leen betrekking hebben op woningen (géén kamers) die onder de Woon ruim- tewet vallen tlot 570 gulden huur en tot 280.000 gulden voor een koopwoning). De PvdA wil ook dat alle gemeenten (ook die met minder dan 25.000 inwo ners) een leegstandregister bijhouden. Zit alles neemt natuurlijk niet weg. dat het korte Amerikaanse avontuur van de VS in Iran verstrekkende gevol gen kan hebben voor de gegijzelden In de ambassade van de VS in Teheran. Nog eenmaal een dergelijk soort actie, en de gegijzelden zijn ten dode opge schreven. heeft de strijdbare ayatollah Khomemy al laten weien en ook de be zetters hebben duidelijk gemaakt: eens. maar nooit weer Want anders kost het de levens van de gegijzelden. Meer dan ooit zijn de handen van de Amerikanen nu gebonden. Een herha ling van wat vorige nacht is gebeurd, is In alle redelijkheid niet denkbaar, ook al heeft Carter laten doorschemeren, dat militaire interventie niet van de baan is. Dat wordt dan regelrecht oor log in Iran. met alle gevolgen van dien voor de vrede in de wereld. Het is beang stigend te weten, dat een stelletje radi cale studenten in Teheran via de gegij zelde Amerikaanse diplomaten in staat Is de wereld te manipuleren. Een groep voormalige arbeiders die betrokken vim geweest bij Britse kern proeven in Australië, heeft donderdag gevraagd naar een onderzoek naar een bericht in een blad in Adelaide, dat een aantl sterfgevallen als gevolg van kan ker veroorzaakt is door radioactieve neerslag na de proeven in de periode van 1952 tot het begin van de Jaren 60. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN, WASHINGTON - Duizenden Iraniërs trokken vrijdagmiddag juichend door Teheran nadat bekend werd dat een Amerikaanse militaire actie om de gegijzelden in de VS-ambassade te bevrijden, was mislukt. Bij de actie, in de nacht van donderdag op vrijdag, raakten in de woestijn ten zuidoosten van Teheran twee Amerikaanse vliegtuigen met elkaar in botsing, waarbij acht doden en twee gewonden vielen. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh noemde het Ameri kaanse optreden een „oorlogsdaad" en dreigde „de hele regio in vuur en vlam le zetten wanneer Washington op deze reg doorgaat". Een ontgoochelde pre sident Carter gaf vrijdagmorgen het fa len van de operatie toe en zei dat Ameri ka „nu meer dan ooit de steun van zijn bondgenoten nodig heeft". Die bondge noten waren, zo bleek uit de Europese reacties, vooraf niet door Washington ingelicht over de militaire actie. wapend en is het aantal revolutionaire gardisten dat de ambassade bewaakt fors uitgebreid. Minister Ghotbzadeh verklaarde vrijdagmiddag dat Iran, anders dan de VS, een politiek van zelf beheersing zal volgen, een advies dat hij ook aan de bezetters van de ambas- Enkele uren voordat Carter het mis- sade heeft gegeven. woningbouw Ais gevolg van de huidige malaise op de woningmarkt verwacht de regering dat zo'n 50.000 tot 55.000 bouwvakkers werkloos zullen worden. De regering hoopt de grote druk op de huursector, die ontstaat door de angst die mensen hebben voor de financiële stap van aankoop van een woning, op te vangen door het aanzwengelen van de bouw van duurdere huurwoningenlpremie- huun. gif Minister Wiegel van binnenlandse za ken heeft de bewoners van het door ernstige bodemverontreiniging getrof fen Lekkerkerk verzekerd dat zij zich geen zorgen hoeven te maken over de financiële gevolgen van de vervuiling. Wiegel kondigde vrijdag een. noodwet aan om woningen te kunnen onteige nen rampenplan Het. rampenplan voorhethavengebied Antwerpen kan als goed voorbeeld be schouwd worden voor andere havens inEuropa. Dat concludeert de Europe se Associatie van lucht- en zeehaven- politie na een tweedaagse conferentie ln de Belgische havenstad PAGINA 11 TOS Er is een oplossing gevonden voor het behoud van de werkgelegenheid voor het voltallig personeel van de Rotter damse OfTshore- en Scheepsbouwcom- blnatle. Vier scheepswerven ln Rotter dam bieden betrokken werknemers een baan PAGINA 15 verdwijning Het gaat slecht met de ouders van Raymonda Danneels. het meisje uit Sluiskil dat al een tiental dagen ver mist wordt. De spanningen rond de verdwijning van hun dochtertje zijn vrijwel niet meer te dragen. Gegevens van paragnost Crolset worden ge bruikt voor het zoeken naar Raymon ds „Er moet nu wat gebeurenzegt vader Fer Danneels lukkenvan de operatie moest meede len, had een Amerikaans smaldeel in Singapore opdracht gekregen op te stomen naar de Indische Oceaan. Het smaldeel bestaat uit het vliegkamp schip Constellation en zes escortesche pen. Aangenomen werd dat de eindbe stemming bet gebied rond dc Perzische Golf zou zijn, maar dit vermoeden werd door de Amerikaanse ambassade in Singapore niet bevestigd. Met dit smaldeel is de VS (zevende) vloot ln de Indische Oceaan op recordsterkte: der tig schepen, waaronder drie vlieg kampschepen. De Sowjet-marine in de Indische Oceaan is waarschijnlijk even sterk. Ghotbzadeh had eerder ai verklaard dat in geval van een Amerikaanse mili taire blokkade van de Perzische Golf of het leggen van mijnen in Iraanse ha vens. Iran zou besluiten de olietoevoer naar het Westen uit de golfstaten stil te leggen door het onbevaarbaar maken van de 36 km brede Straat van Hormuz. Ook zei hfj dat de Sowjet-Unle om steun is verzocht voor het geval Amerika be sluit tot een blokkade van de Perzische Golf. Tot dusver is nog geen melding ge maakt van repressailles tegen de vijf tig gegijzelden in de ambassade. Wel hebben de bezetters zich, volgens be richten uit Teheran, tot de tanden be- SANTA CRUZ DE TENERIFE (RTR/AFP) - Een Brits gecharterd vliegtuig met 145 inzittenden aan boord is vrijdag in bergachtig gebied verongelukt toen het inkwam voor landing op de Spaanse Canarische Ei landen, een favoriet vakantieoord. Op het vliegveld van Santa Cruz de Tene rife zei men dat niet op overlevenden mocht worden gerekend. Het wak van het toestel, een Boeing- 727 van Dan Air. is gesignaleerd op een hoogte van 1.800 meter in afgelopen ge bied. Volgens Dan Air waren de meeste pas sagiers aan boord van de verongelukte Boeing afkomstig uit Manchester en omstreken. Het zou geruime tijd duren alvorens reddingsploegen de plaats van het on geluk konden bereiken. Aanvankelijk was bericht dat de Boeing, afkomstig uit Manchester, in zee was terechtgekomen. Maar de Spaanse politie deelde mee dat het toestel was neergestort ten zuiden van het vliegveld Los Rodeos, in onbewoond bebost gebied op Tene rife. De Boeing verdween zes minuten voor de landing op Los Rodeos - hetzelfde vliegveld waar driejaar geleden het erg ste ongeluk uit de geschiedenis van de burgerluvhtvaari plaats had cn waar een KLM-toestel bij betrokken was. De bezetters hebben, sinds de gijzeling op 4 november vorig jaar begon, voort durend gezegd alle gegijzelden te zullen doden wanneer de VS ook maar de ge ringste militaire actie tegen Iran zou den nemen. Een van hun woordvoer ders zei vrijdag evenwel dat de bezetr ters eerst de waarheid willen kennen, alvorens wat voor beslissing dan ook te nemen. De Iraanse regering stelde in een com mentaar vast dat de mislukte Ameri kaanse actie „een nederlaag zonder weerga" is „voor een land dat zo trQts is op zijn duivelse technologie". De Ame rikaanse regering werd te verstaan ge geven dat Iran een „eeuwigdurend kerkhof' zou worden voor het beleid van het Witte Huis. Naar schatting 12 Amerikaanse heli kopters en een onbekend aantal C-130 transportvliegtuigen zijn - volgens be richten uit Israël - in de late nacht van donderdag op vrijdag vetrokken van een vliegveld ten westen van de Egyp tische hoofdstad Cairo. Volgens onbe vestigde gegevens zouden tussen 400 en 500 mariniers bij de actie betrokken zijn geweest. Vanuit Egypte verplaat ste de eenheid zich naar het oliestaatje Bahrein, waar een tussenlanding werd gemaakt om bij te tanken. Vandaar werd de Perzische Golf overgestoken en koers gezet naar het zeer dunbe volkte woestijngebied ten zuidoosten van Teheran. Een afgelegen vliegveldje in de buurt van het dorp Tabass zou worden inge richt als uitvalsbasis, vanwaar de heli kopters naar Teheran zouden vliegen om de gegijzelden te bevrijden. Volgens de Amerikaanse minister van defensie Brown waren acht helikopters bij de ac tie betrokken en twee Hercules C-130 transportvliegtuigen. Op weg naar de landingsplaats kreeg één van de hefschroefvliegtuigen pro blemen en moest landen De beman ning werd opgepikt. Vervolgens moest een tweede helikopterterugvliegen naar het vhegkampschop Nimitz in de Perzische Golf Een derde helikopter raakte door hydraulische problemen onklaar bij de landing. Voor president Carter was dit reden de operatie af te gelasten. De beide tran- portvliegtuigen vervoerden, in grote plastic tanks, brandstof voor de heli kopters en militair materieel. De beide (Slot zie pagina 13 kolom 5) Grote vreugde in de straten van Teheran. iVan onze correspondent) JERUZALEM - De 23-jarige Haagse korporaal Max K-, die tot vorige maand deel uitmaakte van het Neder landse VN-bataljon in Zuid-Libanon, heeft zich deze week aangesloten bij de rechtse christen militia van ex-majoor Haddad. De Hagenaar maakte dit zelf bekend in een vraaggesprek, dat door de Israëli sche radio met hem was opgenomen. De Nederlander, een technisch specia list die nog by het ministerie van defen- Een van de twee Amerikaanse vliegtuigen die bij de actie in Iran met elkaar in botsing kwamen. sie onder contract staat, zei één tot twee jaar in Haddads militie te willen dienen, „het liefst bij de infanterie Hij zei dat het hem niet om geld is te doen. „Als Haddad niet betaalt, vind ik het ook niet erg. Eten en een slaap plaats zijn genoeg. Ik vind dat Haddad goed werk doet. Hij houdt de Palestij- neu tegen die terreur bedrijven tegen Israël. En ik houd van Libanon". Majoor Sa'ad Haddad. wiens militie in Zuid-Libanon een buffer vormt tussen Libanon en Israël, en daarbij regelma tig eenheden van de VN-vredesmacht beschiet, zei vrijdag blij te zijn met „ie dere vrijwilliger die het rechtvaardige van onze zaak inziet". Ongeveer een jaar geleden heeft hij vrijwilligers opge roepen zich aan te sluiten bij zajn mili ties- Volgens het ministerie van defensie in Den Haag is de Hagenaar op 19 maart uit Libanon teruggekeerd, na daar ruim acht maanden in de VN-vredesmacht gediend te hebben. Hij was werkzaam als monteur bij de verzorgingscompag nie in Haris. Vorige week maandag, 21 april, had hij zich moeten melden bij zijn nieuwe on derdeel in de legerplaats Garderen op de Veluwe. In plaats daarvan meldde hij zich ziek. De dag daarna is de mili taire arts naar de jongeman komen kij ken en gaf hem toen opdracht zich on middellijk bij zijn onderdeel te mel den. De korporaal heeft dat niet gedaan en is woensdag met de KLM naar Tel Avïv (Israéli gevlogen. Vanaf dat moment is het ministerie van defensie zijn spoor kwyt. Officieel is de Hagenaar op het ogenblik slechts „ongeoorloofd afwezig". Van de sertie kan in vredestijd pas sprake zijn als hij langer dan 30 dagen wergblyft. Ook is geen sprake van indiensttreding in een vreemde krijgsmacht (reden om hem zijn Nederlanderschap te ontne men), omdat de militie van Haddad geen leger van een zelfstandige staat is. Max K. heeft gezegd tc hebben geban- (Slot zie pagina 13 kolom 1) HILVERSUM (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) is beschikbaar als lijstaanvoerder van de WD bij de verkiezingen van voorjaar 1981. Wie gel zei dit vrijdagavond in de tv-actua- liteilenrubriek 'Hier en Nu' van de NCRV. .Het hoofdbestuur moet nog een voor dracht opmaken, maar als ik wordt ge vraagd zal ik geen nee zeggen." aldus Wiegel. Wel stelt hy de voorwaarde dat in dat geval het kabinetsbeleid Inzet van de verkiezingen zal zijn. „Ik sta op het standpunt dat een partij die de regeringsparty is, zich in de ver kiezingscampagne moet inzetten voor het regeringsbeleid. We gaan niet met een blanke lel de verkiezingen in Je moet je beleid verdedigen en er achter staan." aldus Wiegel BORSSELE - Het wachtpersoneel. werkzaam in de centrales van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) bij Borssele, wordt dit weekeinde met taxi's naar en van het werk vervoerd. De personeelsleden van het nutsbedrijf kunnen het eigen vervoermiddel (in de meeste gevallen een automobiel) thuislaten. Vrijdag middag kwamen er voor het eerst ta xi's hij het PZEM-complex (met een kerncentrale cn een conventionele centrale) aan. Ook zaterdag zal er in ieder geval nog van dit vervoermiddel gebruik gemaakt worden. De kosten die deze bijzondere woon-werkver- keerregcling meebrengt, zullen door het openbare nutsbedrijf gedragen worden. PZEM-directiesecretarls mr E. H. A. M. Donders deelde desgevraagd mee dat de maatrvegel verband houdt met de aangekondigde demonstratie tegen ge bruik van kernenergie en vóór stopzet ting van de Borsselse kerncentrale, die vandaag - zaterdag - in Middelburg plaatsgrijpt- Hoewel de PZEM-leiding ervan uitgaat dat de demonstratie zich zoals aangekondigd alleeen in Middel burg zal afspelen, heeft men het zekere voor het onzekere genomen en ervoor gezorgd dat prive-automobllen van de werknemers niet ln de knel kunnen ko men. In dit verband herinnerde mr Donders eraan dat by een eerdere demonstratie. die wél bij de kerncentrale was. ver voersmiddelen van de PZEM-medewer- kers op het onbewaakte parkeerterrein beschadigd zijn. „Het is met het oog op de aangekondigde demonstratie duide lijk dat niemand zyn auto graag op h et parkeerterrein wil zetten. Ter gerust stelling van het eigen personeel - ten opzichte waarvan we niet kunnen ga randeren dat er niks gebeurt by de cen- (Slot zie pagina 5 kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1