PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONDSREPUBLIEK IS VOOR BOYCOT Water Lekkerkerk 'niet te drinken' Middelburg verwacht zaterdag tienduizendkern-demonstranten9 Opera toch naast het Okura-hotel IOCprobeert de spelen te 9redden9 Beatrix: Geheim van Soestdijk ook voor ons HELE WIJK LOOPT GEVAAR Holland Festival pagina 19 122e jaargang no. 97 Donderdag 24 paril 1980 iVati ome correspondent i BONN/LAUSANNE - De Duitse bondsregering en de overgrote meerderheid van de Bondsdag hebben woensdag besloten het Westduitse olmpische comité aan te bevelen geen sportlieden naar je Olympische Spelen af te vaardigen. In Bonn gaat men ervan uit dat het comité zich aan deze «ensniet kan onttrekken en op 15 mei een dienovereenkomstig besluit zal nemen. önseller Helmut Schmidt zei dat de "(viipische gedachte van oudsher onaf- jifidelijk met de vrede is verbonden. constateerde met „diep leedwezen" a; de Sowjet-Unie niet de voorwaar- jai heeft vervuld om aan de Spelen in Uaskou deel te nemen. De regeringslei- jg uitte veel begrip voor de „grote te- «stelling" van sportmensen die zich nnlang op de Olympische Spelen ïtben voorbereid en daarvoor per- «alijke offers hebben gebracht. Maar. aöus Schmidt, niemand kan zich aan 91 verantwoordelijkheden onttrek- B, ook sportlieden niet. kSPD-afgevaardigde Peter Conradi ïi namens negen tegenstanders van «boycot dat hij „begrip beeft voor kt standpunt van de regering, maar [fctdaardoor de situatie in de wereld waarschijnlijk nog ernstiger komt [it te zien". Daume, voorzitter van het Duitse ipische comité, verklaarde niet ver tezijn door het advies van zijn rege- „Wy voelen ons dan ook niet onder gezet", aldus Daume. „Hetstand- van de regering zal tijdens onze teemene vergadering op 15 mei na- wurlijk een belangrijk agendapunt ,maar daarnaast zullen de belangen joide sportlieden die op de nominatie naar Moskou te gaan ook niet [raden vergeten, evenals de gevolgen iisschip küleu gedeputeerde W Don maakt a±zorgen over het Noorse gasopslag- «±ip "Nyhammer' dat regelmatig in öeVUssinese Sloehaven afmeert. Voor simlag van gas tn kleinere schepen. Doo vindt dat er geen uitbreiding van ct soort acUvitellen mag komen zon- 4r uitgebreid beraad in het bestuur mi het havenschap slochteren Df gasbel onder het Groningse Sloch- t«n blijkt groter te zijn dan aanvan- Wi'k werd gedacht. Ook de totale re- we van Nederland Is groter dan een W geleden werd geraamd pagina 13 txamens Df deskundigen zijn het er niet over «nswnt Nederland aan moet met zijn raunens, Alleen al ln de sector alge- nwn voortgezet onderwijs worden er ditjaarzo'n 160.000 kandidaten aan de tad gevoeld, tweemaal zoveel als tien targeleden. Legers gecommitteerden weten gerecruteerd worden voor het wndellnge gedeelte van het eindexa- mg een kans JAC heeft nog een kans om aan degra- Uü? te ontkomen Woensdagavond de Bredase voetbalclub de 'her- mtlng tegen Feyenoord om in winst. pagina 15 impt Au heeft de finale van de Europacup landskampioenen niet gehaaid Amsterdammers wonnen woens- «pvond met 1 0 van Nottingham Fo wl maar dat was niet genoeg voor ta finaleplaats De Britten hadden de 2-0 zege die zi) 'thuis' behaalden tfwg om Ajax te wippen. pagina 21 unilever k raad van bestuur van Unilever Is «nber over de marktomstandlghe- r^Het resultaat over 1979, een tien ta«nl hogere omzet en een met 240 «genomen nettowinst van 1 328 mll- endl» «n, wordt een 'redelijk' genoemd lileü Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7, Binnen- en buitenland: 3,9 en 13. Sport: 14 en 15. Hobby: 17. ^dio en televisie: 19. ^ancien: 21. van een eventuele boycot van de Spelen niet". Dc Canadese regering beeft zich even eens uitgesproken vooreen boycot van de olympische spelen in Moskou. In Ca nada verwacht men dat bet Canadese olympische comité de aanbeveling van de regering zal volgen en geen ploeg naar de Russische hoofdstad zal stu ren. Het Canadese olympische comité komt het aanstaande weekeinde bij een om het besluit van de regering te bespreken. Voorzitter Killanln van het Internatio naal Olympisch Comité (ioci zou van plan zijn via bezoeken aan Carter en VAN AGT VRAAGT AMSTERDAM: TOKIO/AMSTERDAM (ANP/GPD) - Premier Van Agt heeft woensdag in Tokio een dringend beroep op het Amsterdamse gemeentebestuur gedaan, om. in het belang van Japanse investeringen in Nederland, de opera toch naast het Okura- hotel in de Ferdinand Bolstraat te bouwen. Breznjev een poging te wagen de olym pische spelen van Moskou te redden. Dit heeft het Franse persbureau AFP uit kringen „in de nabijheid van het IOC" vernomen. Pas nadat de termijn van inschrijving 24 mei is verstreken, zal het IOC met de olympische comités van de landen die de spelen van Moskou boycotten rond de tafel gaan zitten. Maatregelen tegen het olympische comité van de Verenig de Staten (USOC), zoals de Sowjet- Unie die heeft geëist, worden niet waarschijnlijk geacht. Dit blijkt uit een verklaring, die woensdagmiddag na afloop van de driedaagse vergade ring van het IOC werd gepubliceerd. iZie ook pag. 15 i Het hotel in Amsterdam is het enige Okurahotel ter wereld dat verliesge vend is. en 'dit treft pijnlijk het Japanse commerciële oog'. Toen Okura zich in Amsterdam wilde vestigen „werd over eengekomen. mocht er op worden gere kend". aldus de premier, dta op het ter rein er naast de opera zou worden ge bouwd. In verband met deze opera- bouw heeft de architect van het htoel zelfs zijn bouwplannen aangepast Jk kan mij niet voorstellen dat de rege ring vanuit Tokio onso nder druk zou willen zetten in verband met en even tuele Japanse bedreiging Wij zullen van Van Agt zelf horen wat hij eigenlijk heeft bedoeld". Aldus burgemeester Polak van Amsterdam gisteren in een reactie op de uitspraak van Van Agt. Het gemeentebestuur van Amsterdam besloot vorig jaar echter, met volledige instemming van de regering tot de bouw van een 'stopera', stadhuis, ge combineerd met een muziektheater, op het Watcrlooplcin. „Dat is Okura krachtig in het verkeerde keelgat ge schoten en kan consequenties hebben voor de bereidheid van het Japanse be drijfsleven om waar dan ook in Neder land te investeren", aldus Van Agt. die momenteel in Japan verblijft voor een officieel bezoek Burgemeester Polak ging uitvoerig in op de afspraken die Amsterdam met de regering heeft gemaakt over de 'stope ra'. Amsterdam presenteerde het com- (Slot zie pag. 9 kol. 7) De rijkspolitie zoekt twee mannen, die dinsdagavond op een zandweg in Weersele (Twentei een veehandelaar van 27.000 gulden hebben beroofd. De veehandelaar stopte met zijn auto toen een van de mannen de weg wilde vra gen. De man viel hem aan en slaagde erin de portefeuille van de veehande laar te pakken te krijgen. De veehande laar raakte licht gewond aan het ge zicht Ook inning van vermogensbelasting wordt versneld DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stee van financiën heeft besloten ook de vermogensbelasting versneld te in nen. Evenals de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting zullen de voorlo pige aanslagen in de vermogensbelas ting, die in mei of juni worden opge legd, versneld worden geind, zo heeft het ministerie van financiën woensdag meegedeeld. DEN HAAG- „Voor het echte werk van de koningin heb natuurlijk geen opleiding gehad. Mijn moe der heeft dat uiteraard voor zich zelf gehouden. Het zogeheten ge heim van Soestdijk heeft ook voor ons gegolden". Dat vertrouwde prinses Beatrix Nederland gister avond toe in het televisie-inter view dat Ad Langebcnt met haar en haar man. prins Claus, had. „Het functioneren van dc koningin als staatshoofd in haar contacten met ministers, maar ook met een heieboel andere mensen, is iets wat geheim blijft. Ook naar ons (de gezinsleden) toe", aldus de aan staande vorstin. (Slot zie vag. 9 kol. 4) LEKKERKERK - Hel water in het westelijke deel van Lckkerkcrk-West is niet meer geschikt voor menselijke consumptie. Giftige stoffen, die eerder deze maand al in de bodem van de nieuwbouwwijk waren aangetroffen, blijken de waterleidingen te hebben aangetast. Premier Van Agt onthulde gisteren in Tokio een model ian het Nederlandse 17e eeuiose zeilschip De Liefde, een geschenk van de Nederlandse regering aan Japan In het water zijn volgens de Goudse Wasterleiding Maatschappij iGWMi la ge concentraties tolueen en xyleen aan getroffen De kankerverwekkende stof benzeen is tijdens de onderzoekingen niet ontdekt. De bewoonbaarheid van de wijk Lek- kerkerk-West loopt gevaar indien niet direct met de ontgravingen wordt ge start. Het gemeentebestuur denkt aan ontruiming van de wijk. aldus burge meester Ouwerkerk woensdagavond Volgens Ouwerkerk moet het uit de grond halen van de verontreinigende stoffen gelijk lopen met de ontruiming van de huizen. Er wordt gewerkt aan vervangende woonruimte binnen de ge meente, het gemeentebestuur denkt aan bijvoorbeeld stacaravans. Vandaag is er spoedoverleg tussen mi nister Giqjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne, het gemeentebestuur van Lekkerkerk en de provincie Zuid- Holland. Gistermorgen liet de GWM voor het eerst weten dat de kwaliteit van het drinkwater in Lekkerkerk-tVëst niet meer kon worden gegarandeerd. Daar om werd de inspecteur van de volksge zondheid voor de hygiene van het mi lieu gealarmeerd. Samen met dc ge meente Lekkerkerk en de provincie Zuid-Holland is daarop besloten dat de wijk Lckkerkcrk-West apart van het andere deel van de gemeente van water zou worden voorzien. Het drink water is volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland wel ge schikt voor afwas en tandenpoetsen en dergelijk gebruik. Menselijke con sumptie ervan wordt echter dringend afgeraden. Vanaf negen uur gisteravond zijn er drie tappunten ingericht waar de bewoners goed drinkwater kunnen halen Deze punten worden de gehele dag bediend. Getracht wordt om begin volgende week drinkwater in flessen aan de be woners van 271 huizen te leveren. Het gemeentebestuur van Lekkerkerk heeft de bewoners gisteravond geïnfor meerd. Benadrukt werd dat bij eerdere onderzoekingen van de GWM geen gif tige stoffen in het drinkwater zijn ont dekt Het leidingwater wordt volgens de woordvoerder van de provincie Zuid- Holland wekelijks gekeurd. Vorige week heeft de GWM ook het drinkwater gecontroleerd dat in de buurt van Lek kerkerk uit de grond gepompt wordt. Ook toen is niets schadelijks in het wa ter geconstateerd. CPN REINIGT DEN HAAG VAN FASCISTISCHE SYMBOLEN DEN HAAG (ANP) - De CPN in Den Haag gaat zaterdag een begin maken met het verwijderen van de op de mu ren gekalkte fascistische leuzen en symbolen in de stad. Met deze schoonmaakactie wil de com munistische partij de gemeentereinl- ging een handje helpen om dit werk voor de dodenherdenking en de viering van bevrijdingsdag te hebben geklaard Het gaat onder meer om runetekens en de letters NVU. de initialen van Glim- merveens Nederlandse Volksunie De gemeente heeft inmiddels schoon maakmateriaal beschikbaar gesteld. MIDDELBURG - De demonstratie, die zaterdag in Middelburg zal worden ge houden tegen hel gebruik van kern energie en voor stopzetting van de Borsselsc centrale zal een vreedzaam karakter hebben. Dat verwachten zo wel de organisatoren van dc demon stratie als het gemeentebestuur van Middelburg. Burgemeester mr. P. A. Wolters en de heer dr ir J. C. Goedman, voorzitter van het Energie Komitee Zeeland, verklaarden dat woensdag tijdens een persconferentie, die door het gemeentebestuur en de organisato ren was belegd. De heer Wolters zette daar uiteen, dat politie alleen wordt ingezet voor dc regeling van hel ver keer en begeleiding van de demonstra tie. waaraan naar verwachting tien duizend mensen zullen deelnemen. Voor de regeling van het verkeer en de begeleiding van de demonstratie zullen zaterdag zichtbaar zeventig politie mensen worden ingezet Voor het geval de demonstratie een minder vreedzaam karakter zou krijgen, wordt een aantal mensen van de mobiele eenheid en de marechaussee achter de hand gehou den in de kantine van het gebouw van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij. een gegeven dat burgemees ter Wolters overigensiet bekend wilde maken Hij zei daarover alleen, dat 'geëigende maatregelen' worden geno men om te kunnen handelen als zich bijzondere omstandigheden voordoen De heer Wolters benadrukte, dat de or ganisatoren en de gemeente Middel burg 'gezamenlijk' de verantwoorde lijkheid dragen voor het verloop van de demonstratie De organisatoren, het Landelijk Energie Komitee en het Energie Komitee Zeeland hebben za terdag een eigen ordedienst van onge veer honderd man Burgemeester Wol ters: „Een demonstratie als deze geeft onvermijdelijk overlast. Maar wij er kennen volledig het recht van de men sen om z'n demonstratie te houden en we hebben dan ook volledig medewer king gegeven. Wy hopen en vertrouwen op een normale situatie Op de achter grond wordt mankracht beschikbaar gehouden om de openbare orde de handhaven als dat nodig zou zt)n door dat een bizondere situatie zou ont staan" De heer J. Hontelez van het Landelijk Energie Komitee zei tijdens de perscon- ferentle: ..Er zijn heel duidelijke afspra ken gemaakt over het karakter van de demonstratie De groepen mensen, die naar Middelburg komen weten dat het om een vreedzaam gebeuren gaat en gaan akkoord met dat karakter Ik ge loof niet in groepen, die zouden probe ren moeilijkheden te veroorzaken" Eisen De eisen, die de demonstranten zater dag willen onderstrepen zijn stopzet ting van de kerncentrale Borssele. het niet tekenen van een opwerkingscon- Slot zie pagina 2 kolom 7) De verwarring achter Yan Agt fOtrijk en zet wanneer minis ter-president Van Agt ln het buitenland vertoeft - en hij reist de laatste tijd nogal wa'. af - zorgt hij voor verwarring in het binnenlandse politieke tuintje. Het is net alsof hij ln de rol van rondtrekkend goodwill-ambassadeur vergeet dat bloemen en planten die hier in dat tuintje moeten groeien te maken hebben met een veel ingewikkelder voedingsbodem dan die in zijn gastland hem voorkomt. Ais deze veronderstel ling juist is dan geldt dat ook voor de manier waarop hij de achterblijvers laat weten met welk oog voor betrekke lijkheid hij vanuit de verte aankijkt te gen allerlei subtiele verhoudingen en schijnvertoningen Dat was deze week opnieuw het geval toen Van Agt vanuit het Indonesische Kalimantan (het vroegere Borneo l via een televisie-op treden meldde dat hij zich beschikbaar stelde als lijsttrekker van het CDA en aldus de verkiezingsstrijd voor 1981 met een forse stap vooruit op gang bracht. Hoewel zijn verklaring was ver pakt in het Van-Agtiaanse taalgebruik dat we door de jaren heen van hem ge wend zijn geworden en tegenover zijn eigen partijbroeders de Indruk moest wekken dat er nog van alles mogelijk is. was onthullend duidelijk waar het CDA met hém op kop naar toe koerst een volgende CDA-WD-coalitie en een voortzetting van het kabinetsbeleid sinds 1977, compleet met de ingebouw de 'Bestek-filosofie'. Van de weerom stuit kwam de fractievoorzitter van de WD in de tweede kamer. Rietkerk, een dag later met de mededeling dat hij bij de komende verkiezingen geen lijst trekker voor zijn partij wil zijn. Daar mee is Wiegel de grootste kanshebber bij de liberalen. Geheel m de voldon gen-feiten-stijl die het kabinet-Van Agt-Wiegel kenmerkt is nu ook een voorschot genomen op de komende ver kiezingsronde. H« Loe voorbarig en overmoedig is het vrijmoedig filosoferen in de brandende zon over gevoelige zaken in eigen land. waarmee Van Agt zich in tropenhemd bezighield? En hoe geloofwaardig zijn de verklaringen vanuit het nog steeds in zichzelf verdeelde CDA 'dat het alle maal natuurlijk nog net wat minder duidelijk en vanzelfsprekend is dan wat Van Agt ginds heeft gezegd'? CDA- voorzitter Piet 8teenkamp, oog in oog met groot tumult in eigen gelederen, heeft een poging ondernomen om de ge durfde duidelijkheid van Van Agt een flink aantal graden terug te draaien. Volgens hem is de keuze van de CDA- lijsttrekker nog geheel open en een zaak die eigenlijk pas in het najaar aan de orde komt. Ze zal dan ongeveer ge lijk moeten vallen met de moeizame - en steeds weer naar een latere datum op geschoven - afronding van de fusie tus sen de drie oude confessionele partijen (KVP. ARPenCHUt Maar ook Steen kamp zal toch moeilijk staande kunnen houden dat allerlei verrassingen in het CDA-üjsttrekkerschap nog zijn te ver wachten. nu zijn bloedeigen KVP nog maar zo kort geleden dezelfde Van Agt als nummer één op de kandidatenlijst heeft geplaatst, daarbij de enige andere kanshebber Lubbers passerend Voor Van Agt was het zoveelste vertrouwens votum uit de KVP-achterban voldoen de om zich als de blijvende 'sterke man van het CDA te presenteren. Hij weet zich zeker van een ondefinieerbaar stuk populariteit en buit dat politiek be kwaam uit In de heilige veronderstel ling dat hij het als minister-president nog wel een jaartje uithoudt maakt hij tegelijk het langs veel klippen en on diepten geloodste kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen. En opnieuw het zal de nog steeds niet uitgeruziede CDA-top veel moeite kosten om de uit spraken van Van Agt af te zwakken dan wel voor een andere uitleg vatbaar te maken N» I u de KVP Van Agt heeft verkozen vóór Lubbers is van enige toenadering tot de PvdA in deze kring zeker geen sprake De stap die Van Agt daarop heeft laten volgen door zichzelf be schikbaar te stellen als lijsttrekker van het CDA heeft alle trekken van een overrompeling, maar zal erg moeilijk ongedaan te maken zijn. Dat geldt eveneens voor dc koers die Van Agt heeft aangegeven voortzetting van de regeringscombinatie met de WD Bin nen de ARP zullen m de komende maanden vasten zeker nog verschillen de stormpjes opsteken over de sfeer van onvermijdelijkheid die Van Agt in het politiek opereren van het CDA heeft ge legd De dissidenten binnen het CDA (bijna allemaal afkomstig uit de ARP) zullen het moeilijker krijgen dan ooit In het kernwapendebat van december vorig jaar heeft Van Agt hen de pas af gesneden en sterk overvleugeld. Pogin gen van deze kant om de CDA-kamer- fractie steeds verder langs de linker- rand van het midden te laten lopen, faalden. In wezen was met het vertrek van Aantjes uit de actieve politiek de beduidend lijkende invloed uit de hoek van de AR-linkervleugel zo goed als verdwenen. Waar nog bij komt dat als koplopers naar voren geschoven ARP ers len dat geldt zelfs voor prof Goud zwaard) voor bijna de gehele KVP en de CHU niet aanvaardbaar zijn en het als CDA-iysttrekker in alle opzichten zou den afleggen tegen Van Agt. De vraag die overblijft is of het CDA ais geheel ln het uiterst breekbare partijpolitieke krachtenveld wei zoveel baat heeft bij de durf en duidelijkheid die Van Agt vanuit verre landen om zich heen ver spreidt. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1