PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEGEN WILLEN IRAN ONDER DRUK ZETTEN Van Agt 'beschikbaar' als lijsttrekker van het CDA Massale kraakacties op 30 april Hulp Rampenfonds voor stormschade? Scholieren in Zuid-afrika staken massaal Amerikaanse bezocht zoon in Iran Doel: vrijlating van de gijzelaars TITO IS STERVEND PREMIER VOOR BEZOEK IN JAPAN AANGEKOMEN Nederland aan top met aantal kleuren-tv's Recordpoging pagina 11 223e jaargang no. 95 Dinsdag 22 april 1980 PZC KEUKENCENTRUM •t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST Oodcr druk van de Verenigde Staten. nadrukkelijk om solidariteit van de üzopese bondgenoten heeft gevraagd, üende Negen gemeenschappelijk op- sden tegen Iran. Het enige doel hier- nna-dat beklemtonen EG-diploma- s met nadruk - de vrijlating van de jarikaanse gijzelaars te bewerkstem pi De bedoeling is dat het besluit van ie ministerraad komend weekeinde ineens politieke kracht wordt bijge- Kdoorde Europese top van regerings- •fljüs. die ook in Luxemburg plaats- ktft Bet iwee-fasenplan voor de EG-sanc- Ifgcn Iran voorziet grofweg in de tftondiging van maatregelen op diplo- aiiitk vlak. zoals beperking van visa- urlcning aan Iraniërs, het terugbren- [(II van de Iraanse diplomatieke verte- (rawoordigingen in de EG-hoofdste- iai lot minimale omvang, gevolgd ioorbeperking van de export van goe- iirtnnaar Iran. Deze tweede stap zal pspnomcn worden als ook het Iraan- parlement, dat in juli bijeenkomt, lid zal besluiten tot vrijlating van de {ijzelaars. i« sanctieplan is een perfect compro- nli tussen Bonn en Parijs. De Franse jttgtring wil eigenlijk pas tegen Tehe- ib optreden als ook het Iraanse parle- wntgeen eind weet te maken aan de pjullng van het Amerikaanse diplo- iruggebruik Vlaslngse druggebruikers gaan pro '«Kren tegen voorstellen van ge- Mnteraadslld Nelemans die een pcdkopere vorm van hulpverlening rt Druggebruikers uit Vlissingen, ICddelburg en Goes zijn hevig veront- rattover het uitblijven van een (inter gemeentelijk beleidsplan voor de dughulpverlening. matieke personeel, die nu al meer dan vijf maanden duurt. De Duitse regering heeft, bij monde van minister van eco nomische zaken LambsdorfT, al aange kondigd dat ze desnoods alleen maatre gelen zal nemen als de Negen niet tot een gemeenschappelijke actie over gaan. lVan onze correspondent) JOHANNESBURG - Meer dan 100.000 scholieren van 70 kleurling-scholen rondom Johannesburg en in de Kaap provincie deden maandag mee aan een schoolboycot die minstens een week zal duren. In de kleurling-woonwijken Eldorado Park en Kliptown bij Johan nesburg demonstreerden 2000 studen ten tegen de discriminatie van het Zuidafrikaans onderwijs voor niet- blanken. Speciale eenheden van de politie hiel den de demonstranten voortdurend in de gaten, zonder echter in te grijpen. Er werden slechts affiches in beslag geno men. De bekende Zuidafrikaanse theo loog dr. Allan Boesak waarschuwde dat de boycotactie dramatischer propor ties kan krijgen dan de opstanden in Soweto In juni 1976, wanneer positieve maatregelen van de regering nog lang uitblijven. bet NOS-journaal, dat hem heeft ge sproken aan het eind van zijn bezoek aan Indonesië. De KVP heeft Van Agt vorige week als nummer één geplaatst op de eigen kan didatenlijst. Het CDA zal uit de drie lij sten van KVP. ARP en CHU een CDA- kandidatenlijst samenstellen. De KVP ls de grootste van de drie partijen die samen de christendemocraten vormen. Van Agt zei tijdens het interview in Ba- likpapan op het eiland Kalimantan (het voormalige Borneoi ook dat hij bereid is het kabinetsbeleid tot inzet van de verkiezingen te maken. .Zou ik lijst trekker zijn. dan zou ik mij natuurlijk niet kunnen en ook niet willen onttrek ken aan het feit dat lk vier jaar lang leiding heb gegeven aan een coalitie kabinet. Ik zou de verantwoordelijk heid daarvoor nemen en dat ook doen blijken", aldus de minister-president ..Waarschijnlijk", zo zei Van Agt vervol gens, leidt dat dan wel tot de situatie dat een coalitie voor het CDA makkelij ker wordt met de WD dan met de PvdA. ..Mede omdat in kringen van de Partij van de Arbeid hier en daar nogal wat weerstand tegen mijn persoon be staat" Premier Van Agt. die maandag voor Zichtbaar geemotioneerd keert mevrouw Timm terug in haar hotel in Teheran na het bezoek aan haar zoon. Haar echtgenoot slaat troostend een arm om haar heen. TEHERAN - (UPI) - Mevrouw Barbara Timm, de huis vrouw uit Wisconsin die als eerste familiedlid van Amerikaanse gijzelaars In Teheran voor een bezoek tot de bezette ambassade werd toegelaten, heeft maandag over haar ontmoeting met haar 20-jarige zoon Kevin, marinier, gezegd dat hij 'sterk naar geest en lichaam is'. De ontmoeting tussen moeder een zoon - die de Jongste gijzelaar in de ambassade is - duurde drie kwartier. Me vrouw Timm vertelde dat haar zoon zijn geloof behou den had en verdiept. De Timms zijn rooms-katholiek. „Wij hebben het niet over de andere gijzelaars gehad en ik heb hen ook niet gezien", aldus mevrouw Timm „Tra nen zijn er niet gevloeid", aldus mevrouw Timms ver haal. Kevins vader. Kenneth Timm, heeft zijn vrouw naar de ambassade vergezeld, maar hij heeft zijn zoon niet mogen zien. Op de universiteit van Teheran duurden maandag de onlusten tussen linkse en radicale moslem-studenten voort, ondanks pogingen van de revolutionaire garde met traangas en schoten in de lucht de orde te herstel len. Er zouden minstens acht doden en zeker 600 gewon den zijn gevallen. IVan onze correspondent) WENEN - De doodzieke Joegosla vische president Joseph Broz Tito lijkt thans stervende te zijn. Het officiële communique van het zie kenhuis van Ljubljana, het best uitgeruste ziekenhuis van heel Joegoslavië, meldde maandag dat Tito's gezondheidstoestand een absoluut dieptepunt had bereikt. Ingewijden menen te weten dat de dagelijkse medische bulletins van de behandelende artsen minstens een dag oud zijn als ze worden ge publiceerd, Het bulletin van maan dag. dat op vele punten afwijkt van alle voorgaande, lijkt de voorbode van het naderende doodsbericht van maarschalk Tito. DePaltsttjnenzijn biy met de verbete rt van de contacten tussen Neder- tad en de Palestijnse bevrydlngsor- iiaisaue PLO Tijdens een grote di- Jixnaüeke receptie ln het Haagse ho rdes lndes benadrukte de voorzitter «n de commissie van buitenlandse het Palestijnse parlement zballingschap. Khaled el Hassan, de wandering ui de houding van Neder ig en andere westerse landen ten op- KttevandePLO 'Nederland was het waar een resolutie werd uagenomen voor het openen van be- Wüüngen met de PLO', aldus de Wnitter ma van prinses Dtultóendlng van de omstreden tv- ïlfflDedood van een prinses' zal geen pvolgen hebben voor de betrekkin- OT lussen Nederland en Saoedi-Ara- N* De Saoedtsche ambassadeur in Nederland, zei maandagavond op een Weptle ln Den Haag dat zijn land de '-Ending 'als een psortleve zaak op- Minister Ginjaar van volksgezondheid «imiiieu en zijn collega Van Aardenne ••n economise he zaken vinden de bei- kerncentrales in het Belgische Doel Wl onbetrouwbaar De bewlndsUe- «nantwoordden op kamervragen van «PvdA, dat de storingen die zich tot ijttoe ln de centrales hebben voorge- ®tn. normale bedrijfsstoringen zijn. j» <en van de kerncentrales ls een kneur in een reactorvat ontdekt, "ut volgens de beide bewindslieden wudt een controleprogramma het ri stonnen aanvaardbare grenzen PAOWA 11 Kar tinair %ens de in New York wonende Ne- Journalist Nico Haasbroek u "kt alleen de KLM. maar ook Winair ln 1973 en 1974 extra com betaald aan Amerikaanse reis- JJvKn om het charterverkeer tussen «i Nederland te stimuleren ®euws uit Zeeland: 2. 4. 5. 'en 9. Binnen- en buitenland: 3 «11. Bmt: 13 en 15. Radio en televisie: 16. financiën: 17. In het EG-besluit betreffende de sanc ties tegen Iran zal uitdrukkelijk ver wezen worden naar de VN-resolutie waarin de gijzeling in Teheran wordt afgekeurd. In deze resolutie, die met zeer grote meerderheid in de VN werd aangenomen, worden ook maatregelen opgesomd die de lidstaten kunnen ne men tegen Iran om vrijlating van de gijzelaars af te dwingen. Ook daarnaar zal duidelijk verwezen worden. De ju ridische basis voor een EG-besluit con tra Iran zal pas later worden vastge steld. afhankelijk van de vraag hoe de Negen precies gaan optreden. In Brusselse EG-kringen wordt hieraan toegevoegd dat de Negen waarschijn lijk meer schade van de sancties zullen ondervinden dan Iran zelf. Om sancties werkelijk te doen slagen, zouden alle westelijke landen, verenigd in de OESO (de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling), moeten meedoen, zo wordt daaraan toege voegd. Om deze reden zal het EG-be sluit vooralsnog in enigszins vage ter men worden vervat, zo was de verwach ting maandag in Luxemburg. Een di plomaat: „Het gaat uiteindelijk alleen om de bevrijding van de gijzelaars". Het belangrijkste wapen dat Iran han teert - onder andere dezer dagen tegen Japan - is stopzetting van de export van olie. Dit zou voor de Negen niet (Slot zie pagina 8 kolom 4) <Van onze speciale verslaggever) LUXEMBURG-Met sanctiesin twee fasen-diplomatieke maatregelen met onmiddellijke ingang tabandelsbeperkingen in juli - willen de Europese Negen Iran onder druk zetten, opdat dit land ^gijzelaars in de Amerikaanse ambassade vrijlaat. Maandagavond werd in Luxemburg aange- somen dat de ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen het vandaag snel eens zullen rorden over dit plan, dat een perfect compromis is tussen de uiteenlopende standpunten van frankrijk en Duitsland. rampzalig behoeven te zijn. In bet eer ste kwartaal van 1980 maakte de in voer van olie uit Iran slechts 5.5 pro cent uit van alle ruwe olie die de EG importeerde. Over heel 1979 bedroeg dit percentage 6.9 procent Japan wil zich aansluiten bij een besluit van de Negen om tegen Iran op te treden. Dit werd maandag nog eens onderstreept door de Japanse minister Okita (bui tenlandse zaken), die daarvoor spe ciaal naar Luxemburg was gekomen- De regering in Bonn heeft inmiddels van Iran te verstaan gekregen dat West duitse steun voor de Amerikaanse sanctiemaatregelen tot verbreking van de handelsrelaties tussen Iran en West- Duitsland kan leiden. Gistermiddag werd een verklaring van deze strekking door de Iraanse zaakgelastigde in Bonn afgelegd. Bonn wordt ervan beschul digd de andere EG-lidstaten in het boy- cotspoor van Carter te dwingen. In Westduitse regeringskringen wordt aan een Iraans handelsembargo niet al te zwaar getild. De Westduitse export naar Iran is al gedaald tot circa 2,5 mil jard gulden ln 1979. De Bondsrepu bliek betrekt wel 11 procent van zijn olie uit Iran. De Iraanse zaakgelastig de sprak in zijn verklaring echter niet over stopzetten van de olieleveranties. Een danseres van de 'Komische Oper' uit Oost-Berlijn heeft zich zoiidag aan de groep onttrokken. Ze is onder gedoken in Melbourne en wil waar schijnlijk naar West-Duitsland. zo heeft de organisator van de Australische toernee bekendgemaakt. De 20-jarige Heidi Goersch behoorde tot de vaste kern van de Komische Opa- die met 75 man een achtweekse toernee door Australié achter de rug had. HILVERSUM TOKIO (ANP) - Premier Van Agt is straks beschikbaar als lijst trekker voor het CDA. Als het CDA bij de verkiezingen van mei 1981 als groot ste uil de bus komt - „en dat verwacht ik", aldus Van Agt - dan is hij ook be reid weer minister-president te wor den. Van Agt zei dit maandagavond in DEN HAAG (ANP) - In geen enkel land van de Europese gemeenschap is het bezit van kleurentelevisie-apparaten zo groot als in Nederland. Een conjucn- tuur-onderzoek onder consumenten heeft volgens het CBS als uitkomst op geleverd, dat in ons land 67,8 procent van de huishoudens een kleuren-tv heeft. Dit hoge percentage wordt alleen bena derd door West-Duitsland. waar in 65,1 procent van de hulskamers een kleu- renapparaat staat. Daarna volgen De nemarken en België met resp. 58 en 54.4 procent. In de overige landen is een kleuren-tv veel zeldzamer In Frankrijk e«n Engeland heeft slechts ongeveer 36 procent van de huishoudens een kleu ren-tv. ln Ierland 31.6 procent en in Ita lië 20.9 procent. De opmars van de kleren-tv ln ons land is vrij snel gegaan in 1972 bezat nog maar 13.6 procent van de huishoudens een kleuren-tv in 1975 al 35.0 procent en m 1978 al 60.3 procent. In 1979 heeft 7.5 procent van de huishoudens zich een kleurentoestel aangeschaft. Het bezit van een diepvriezer komt eveneens ln Nederland meer voor dan ln de andere EG-landen. uitgezonderd West-Duitsland Ook wat het bezit van koelkasten betreft staan wij in Europa aan de top. In 1979 had ruim tweederde van de huishoudens een auto (69 procent), te gen 52 procent in oktober 1972. Het tweede autobezit verdubbelde sinds 1975, toen 5.2 procent van de huishou dens ren tweede auto bezat. In 1979 was dat 11,7 procent. ARNHEM (ANP/GPD) - De kraakbe weging heeft besloten om op 30 april voornamelijk in Amsterdam op mas sale wijze over te gaan tot het kraken van woningen. Er werd besloten om van 30 april een 'extra feestdag' te ma ken door op die dag extra veel woning zoekenden aan een (gekraakt) huis te helpen. Dat vindt de kraakbeweging pas echt feest, zo werd maandag in een officieel communiqué van het Lande lijk Overleg Kraakgroepcn (LOK) ge zegd. In het communiqué wordt overigens met klem tegengesproken als zou af gelopen zaterdag zijn besloten de fees telijkheden op 30 april te verstoren Er zullen vanuit de kraakbeweging geen rellen worden veroorzaakt, aldus het persbericht Eerder had een woordvoerder verklaard dat de acties een grimmig karakter zouden dragen en dat besloten is niet voor de politie opzij te gaan als deze Ingrijpt. De krakers willen profiteren van de aanwezigheid van de wereldpers in Amsterdam tijdens de kroning Ze ho pen op deze wijze aan het internatio nale publiek hun grieven over te bren gen Die grieven behelzen de woning- noog en lange wachttijden, leegstand van bewoonbare panden, 'falend over heidsbeleid' Inzake woningbouw, een steeds gewelddadiger optreden van knokploegen en molbiele eenheid De kraakbeweging wil niet op voor hand verantwoordelijk worden gesteld voor eventguele rellen. Of het een ge- weldadige dag wordt is afhankelijk van de reactie van de politie, zo werd in een eerder stadium gezegd. Den Haag is de eerste stad waaraan koningin Beatrix na haar inhuldiging een officieel bezoek zal brengen. Sa men met haar echtgenoot prins Claus en hun kinderen worden ze op 21 mei ingehaald in hun toekomstige residen tie. Het gemeentebestuur van Den Haag zegt een ontspannen programma te hebben samengesteld, dat zoveel mogelijk over de stad en de bevolking is verspreid. Het bezoek begint 's middags om twee uur met een korte rij tour in een open calèche vanaf het paleis Lange Voor hout naar het oude stadhuis aan de Groenmarkt. Op verzoek van de nieuwe koningin is afgezien van een grote rit. Niet uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat het een stijl is waar Beatrix niet van houdt, aldus burgemeester mr F Schols. Volgens hem vindt zij het zin voller om informeel rechtstreeks con tact te hebben met de bevolking In het programma wordt daarin dan ook later op de dag voorzien. Het programma bestaat voorts uit on der meer een bezichtiging van de ten toonstelling „Dag Koningin", die in ruim 180 foto's een beeld geeft van de relatie tussen koningin Juliana en Den Haag. een bijeenkomst in de Oude Kerk van Scheveningen. met een op- treden van het Schevenings Vis sersvrouwenkoor. en een bezoek aan een kinderfestijn in het Circustheater. In de avonduren wordt in het Con gresgebouw een programma opgevoerd met de Nederlandse Opera, het Resi dentie Orkest, het Nederlands Dans Theater en de Dutch Swing College Band Ongeveer 2000 Hagenaars, een doorsnee van de bevolking", wordt uit genodigd hierbij aanwezig te zijn Met hen zal koningin Beatrix zich na afloop van de voorstelling op informele wijze onderhouden Het gemeentebestuur verwacht tijdens het bezoek van de koninklijke familie geen moeilijkheden Burgemeester Schols wijst in dit verband op het ver- (Slot zie pagina 8 kolom 4) Premier Van Agt en echtgenote bij aankomst op het vliegveld van Tokio. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Ik vind het te verdedi gen". zegt de heer Cramwinkel, secre taris van het Nationaal Rampenfonds na de noordwesterstorm die dit week einde de kust teisterde, „dat juist men sen die daar op het strand recreatie- huisjes hadden, hun huisraad hebben verloren, een beroep op het rampen fonds doen. Nee. iemand die een pavil joen heeft, daar een bedrijf uitoefent, moet incalculeren dat daar zekere risi co's aan verbonden zijn. Hier ligt niet in de eerste plaats een taak voor het fonds, hier ligt juist een duidelijke taak voor de overheid, door middel van de Algemene Bijstandswet, bij- voorbeeld.-" Honderden strandhokjes en vele strandpaviljoens zijn zondag slachtof fer geworden van de zware storm die in combinatie met de hoge waterstand op de Nederlandse stranden beukte. De zwaarste aprilstorm sinds "73. hebben weerdeskundigen inmiddels vastge steld - de schade moet in de miljoenen lopen, reden voor de vaak niet-verze- kerde eigenaars van hokjes en pavil joens om een beroep op het Nationale Rampenfonds aan te kondigen. Het bestuur van het Rampenfonds zelf weet nog niet óf het inderdaad met geld over de brug zal komen; daarover wordt donderdag vergaderd. Dat er (Slot zie pagina 5 kolom 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1