A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee Ieren Unifil in Libanon vermoord Kabinet: redden ROS niet mogelijk Vijftigduizend liter gif ontsnapt in Doetinchem Grote zoekactie naar meisje in Sluiskil bleef zonder succes MILITIE HADDAD VERANTWOORDELIJK GESTELD BESLUIT NA OVERLEG DEFINITIEF GEEN ONMIDDELIJK GEVAAR VOOR OMWONENDEN Mü, 223e jaargang no. 93 Zaterdag 19 april 1980 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL (01180)28000 Van onze correspondent) JERUZALEM - Twee soldaten van het Ierse bataljon van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon rijn vrijdagmiddag vermoord door de christen-rechtse milities van de dissidente Libanese ma joor Sa'ad Haddad, nadat zij eerder waren ontvoerd in het stadje Bint Jebeil in Haddads enclave. Bijdie gelegenheid werd nog een derde Ierse soldaat gewond en ontvoerd, evenals twee journalis- lenvan het persbureau Associated Press uit Beiroet en twee VN-waarnemers. bij Sarafand. ongeveer 45 kilometer ten noorden van de Israëlische grens. Vol gens een legercommuniqué ultTel Aviv ging het om een basis van verschillende Palestijnse organisaties. De Israëlische eenheden kwamen uit zee, bliezen twee huizen op, waarbij tenminste 18 doden vielen, waarvan zes Palestijnse guerril lastrijders. De Israëlische soldaten wer den per helikopter afgevoerd. Dekolonne werd door de milities over- nllen zonder dat er sprake was van nilitaire actie. De journalisten en de VN-waarnemers werden later op de middag vrijgelaten en aan de VN over geleverd samen met de lichamen van Si vermoorde Ierse soldaten. De derde In werd eveneens vrijgelaten. Zijn toestand is ernstig. Bel communiqué van Unifil stelt de ïilities van Haddad verantwoorde lijk voor de moorden. Volgens de man man Haddad echter heeft deze niets si! de moord te maken. Het zon een makactie zijn van familieleden van plaatselijke bewoners, die via deze bloedwraak dc dood hebben gwroken na familieleden die vorige week om- kamen door kogels van Ierse VN-sol- üten. Geen gevecht. ïh W-woordvoerder in Jeruzalem Kt dat de VN-kolonne in Bint Jebeil óorde milities werd overvallen zonder dat er sprake was van gevechtshande lingen. Hij voegde er aan toe dat, voor dode moord bekend werd, Israëlische legerautoriteiten hadden verzekerd dat (kleren in veiligheid waren. Het gebied waar de ontvoering en de moord plaats heeft gevonden, was on der Amerikaanse druk juist donderdag weer opengesteld voor VN-verkeer, na dat de milities van Haddad de door tocht van leden van de vredesmacht verboden hadden In verband met de ge vechten van het vorig weekeinde. verdediging met Israël, zo meldde de Israëlische staatstelevisie vrijdag. Cater had de kwestie ter sprake ge bracht tijdens het jongste gesprek in Washington. De Israëlische televisie meldt ook van haar correspondent in Washinton te hebben vernomen, dat het document dat Begin aan Cater had ter hand ge steld, geen wijziging inhield van het harde standpunt ten aanzien van de Palestijnse autonomie. BEIROET - Twee Palestijnen zoeken naar slachtoffers in hel kamp dal vrijdag door Israëlische commando's werd aangevallen Actie Israël. Intussen heeft Israël zijn militaire ope raties in Libanon, ten noorden van de rivier de Litani, na een onderbreking van tien maanden in de nacht van don derdag op vrijdag hervat via een com mandoactie tegen een Palestijnse basis Om de kans op ongelukken met Ipg- binnentankers te voorkomen moet het Hartelkanaal in de Europoort met nieuwe apparatuur beveiligd worden. Dat kost vijf miljoen gulden ineens en daarnaast twee miljoen per jaar. Dit staat in een nota van het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam. Overleg. Het marathonoverleg over Palestijnse autonomie zal op 28 april beginnen in Harzliva bij Tel Aviv, zo heeft premier Begin van Israël vrijdag na zijn terug keer uit de Verenigde Saten verklaard. Na tien opeenvolgende dagen van on derhandelingen zal het ovrleg voor een nieuwe periode van tien dagen worden verplaatst naar het Egyptische Ale- xandrië, zo zei hij. Premier Begin heeft zijn medewerkers meegedeeld, dat president Carter denkt aan een verdrag voor wederzijdse DEN HAAG - Minister van Aardenne (economische zaken) en de raad van commissarissen van de Rotterdamse Offshore en Scheepsbonwcombinatie (ROS) zijn het erover eens dat 45 mil joen gulden, die het CDA ter beschik king wil stellen, geen soelaas bieden om een verantwoorde start voor deze maatschappij mogelijk te maken. De minister zal daarom een begin maken miers 3« Rljn-Schelde-Verolme-concern suit kans op een marine-order uit Gitkenland Het zou gaan om de Mi* van èén of meer fregatten voor Griekse vloot. PAGINA 11 timhuiswerk OJff bewegingsonderwijs niet op aan re&aljdsport en geef gymnastiek- 'Ksverk. Hiertoe zijn vrijdag in Delft «knren en onderwijzers in de llcha- aeïlke opvoeding opgeroepen. j* Brabantse müjoenenclub PSV «w een 'rampjaar' achter de rug. de Zeeuwen in de selectie, Jan •"«vliet dn Adrie Koster, deelden in ma^ise De ambitie van deze door 78?1 «temet geteisterde spelers heeft er onder geleden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. finnen en buitenland: 3 en U. 29 en 31. Radio en televisie: 13. financiën: 15. Zaterdagkrant: 19. 20. 21, 23 en 25. DOETINCHEM - Bij Misset Grafische Bedrijven B.V. in Doetinchem is de af-, gelopen drie maanden vermoedelijk via een lekke leiding minstens vijftig duizend liter van het giftige en uiterst brandbare tolueen in de bodem te rechtgekomen. Tolueen is een kleurlo ze vloeibare koolwaterstof en wordt door de drukkerij gebruikt voor het verdunnen van de drukinkt voor de twee diepdrukrotatiepersen. Toen Misset twee weken geleden bij een driemaandelijkse routinecontrole het werkelijke gebruik vergeleek met de administratie, bleek er volgens drukke rijdirecteur J. R. Kooi een onverklaar baar meerverbruik te zijn. De directie waarschuwde onmiddellijk de gemeen te, die op haar beurt deskundige instan ties Inschakelde. Bij een eerste beoor deling bleek de zaak geen acuut gevaar op te leveren. Onder toeziend oog van een specialist van de afdeling ongevallenbestrijding gevaarlijke stoffen van de hoofdinspec tie van de brandweer uit Den Haag is vrijdag begonnen met het blootleggen van de zeventig centimeter diepliggen de stalen persleiding. De concentraties tolueen (ook wel me- thylbenzeen genoemd) bleken in de grond echter zo hoog. dat werd beslo ten de graafwerkzaamheden uit veilig heidsoverwegingen te staken. Er zijn vrijdag ook bodemmonsters genomen, die uitwezen dat de stof niet tot het drie meter diepe grondwater is doorge drongen. Er is een coördinatiegroep opgericht, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente, brandweerinspectie, openbare werken, volksgezondheids inspectie, arbeidsinspectie en van Mis set zelf. De coördinatiegroep zal de op ruimingswerkzaamheden begeleiden. Daartoe is vrijdag al contact gelegd met een gespecialiseerd bedrijf. Hoe de grond precies moet worden schoonge maakt is nog niet bekend; men heeft de keuze tussen afgraven of wegpompen. Geen gevaar Dr. Adema van de bedrijfsgeneeskundi ge dienst gelooft niet dat het tolueen gevaar voor het personeel of omwonen den kan opleveren. De stof ruikt vol gens hem zo penetrant dat er weinig gevaar is voor overmatige inademing. Bovendien verwacht ir. J. Felsbourg van de arbeidsinspectie niet dat de to lueen vanuit de bodem zal verdampen. Het waterleidingbedrijf en het zuive ringschap hebben ook weinig angst dat de stof ln het grondwater terecht komt. omdat tolueen zich niet vermengt met water. Alle deskundigen zijn het er over eens dat het grootste probleem op dit moment wordt gevormd door het brandgevaar. Lekkerkerk De openbare basisschool De Aalschol ver in Lekkerkerk blijft ook volgende week nog voor het onderwijs gesloten in verband met de onlangs gesigna leerde aanwezigheid van dc giftige stof benzeen. Het gemeentebestuur van Lekkerkerk heeft hiertoe besloten, om dat nog niet bekend is wat de resulta ten zijn van een vergelijkend onder zoek van nieuwe metingen door het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf Dordrecht en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV). Een onderzoek van het Goudse Water leidingbedrijf naar de kwaliteit van het door een pompstation in Lekkerkerk gewonnen drinkwater wees uit dat er^ geen besmetting door de giftige stoffen heeft plaatsgevonden. Het aftasten met detectoren naar me talen vaten in de bodem van de Lekker- kerkse nieuwbouwwijk hebben enkele tientallen punten opgeleverd met con centraties metaal. In dc loop van de volgende week doet dc gemeente een proefopgraving op een parkeerplaats. Op de Shell-rafïïnaderij in Pernis is vrijdagmorgen vroeg een lekkage ont dekt in een container met het giftige en brandbare epichloorhydrine. In af wachting van het onderzoek werd de produktie van de stof stilgelegd. Volgens de dienst centraal milieube heer Rijnmond is in de buurt van de container twee keer de maximaal toe laatbare waarde gemeten. Buiten het SheU-terrein bleven de metingen vol gens de dienst onder deze waarde Nadat het lek was ontdekt en was vast gesteld dat het om een gevaarlijke stof ging. zijn de gemeentes in de buurt en de provincie op de hoogte gebracht. Ongeveer anderhalf uur na het ontdek ken van het lek konden deskundigen van de milieudienst van Rijnmond vaststellen dat het gevaar was gewe ken. DEN HAAG - Ter gelegenheid van het Eurovisie Songfestival staat voor het Haagse Congresgebouw de 'Koninginneioagen' van het Bloemencorso te pronken. Leerlingen van de Tuinbouwschool in Rijnsburg hadden 250 ma nuren nodig om dit kunstwerk in elkaar te steken Daarvoor waren maar liefst 50.000 hyacinten nodig. met het definitief opheffen van de ROS. Minister Wiegel deelde dit als plaats vervangend minister-president vrijdag mee na afloop van de ministerraad. Door het overleg in het kabinet en met de raad van commissarissen is minister van Aardenne tegemoet gekomen aan de verlangens van de motie-Van Hou- welingen (CDA), die de Kamer donder dag met steun van de PvdA heeft aan genomen. Daarin werd de regering ge vraagd te onderzoeken of 45 miljoen gulden extra wellicht een uitkomst zou den kunnen bieden. Van Houwelingen (CDA), de indie ner van de motie, vindt dat het kabinet de wens van de Kamer voldoende heeft uitgevoerd. Het CDA is echter teleurge steld dat de raad van commissarissen heeft moeten uitspreken dat 45 miljoen niet genoeg is. De enige mogelijkheid is volgens Van Houwelingen nu nog dat uit het onderzoek van de Rekenkamer (naar het beheer van de ROS-geldeni zou blijken dat er fouten zijn gemaakt waardoor ROS-geld voor andere doel einden besteed zou zijn. De ROS zou op dat geld nog aanspraak kunnen maken De woordvoerder van de PvdA in deze zaak. Van der Hek, zal dinsdag in de Kamer met een voorstel komen om bo ven op de 45 miljoen van het CDA nog 50 miljoen ter beschikking te stellen. Daarmee hoopt hij het CDA over "de streep te trekken om alsnog de start van de ROS mogelijk te maken. Van Houwelingen ziet niet veel in dat voorstel. „Je moet een grens trekken. De 45 miljoen die hij aan de ROS wilde geven is geld dat volgens hem niet aan de oprichting van de maatschappij is besteed, hoewel het ervoor was be stemd. FNV: iets houden. Constructief overleg over de (ROS) met de betrokken partijen is nodig om in ieder geval een gedeelte van de ROS te behouden. De motie Van Houwelingen. die alt voorstaat, verdient daarop de volle steun. Zo reageert Herman Berk hout. districtsbestuurder van de Indus triebond FNV op de uitkomst van het kabinetsberaad van vrijdag. Behoud van de offshore en van de bouw van spe cialistische schepen acht hy mogelijk. ZEVENJARGE SINDS DONDERDAGMIDDAG VERMIST SLUISKIL - Tientallen politie-agen- ten en vrijwilligers hebben vrijdag in Sluiskil en omgeving zonder succes ge zocht naar de zevenjarige Rymonda Danneels. Gisteravond laat was het Sluiskilse meisje nog steeds spoorloos. De zoekactie wordt dit weekeinde voortgezet. Raymonda wordt sinds donderdagmiddag vijf uur vermist. Diezelfde avond omstreeks tien uur werd de politie op de hoogte gesteld van de verdwijning van het meisje. De gemeentepolitie van Temeuzen be gon meteen met een zoekactie, die zich aanvankelijk beperkte tot de plaatsen waar Raymonda vaak speelde, in de omgeving van haar ouderlijke woning in de Sluiskilse Veldstraat. De rijkspoli tie te water onderzocht het kanaal tus sen de Sluiskilse brug en de veerboot en het signalement werd verspreid. Gister morgen werd gestan met een buurton derzoek Ook de leerlingetjes van de tweede klas van de lagere school 'De Vrije Vlucht', waarin Raymonda zit, werd door de politie individueel onder vraagd Het onderzoek, dat wordt ge leid door rechercheur C. de Groot van de Terneuzense politie, en onder super visie staat van korpschef O. Hindriks. concentreerde zich gisteren in de loop van de dag op het kanaal bij Sluiskil en de directe omgeving en de groenaan- plant bij de rijksweg Terneuzen-Sas (Slot zie pagina 2 kolom 5) De vissers en hun avonturen §^\.an het eind van een week waarin zich .een mini-visserij- oorlog in de wateren voor de Belgische kust heeft voltrok ken vergadert vandaag (za terdag) in Bruinisse de Ver eniging van Zeeuwse Visserijbelangen, Zevibel. Ongetwijfeld zullen daar de in cidenten tussen de Belgische marine en uit Vlissingen en Breskens afkomstige vissers aan de orde komen. Het is de vraag of de beroepsorganisatie van Zeeuwse vissers er tot een duidelijke stellingname in het inmiddels als een heus internationaal conflict be schouwd treffen zal geraken. Eerder de ze week namelijk verklaarde Zevibel- voorzitter J. van den Bos dat er in zijn kring geen eensluidendheid over de be schietingen vanaf de Belgische mijnen vegers op de Zeeuwse visserschepen be stond. Zevibel bevindt zich namelijk in een lastig parket. Het is volstrekt dui delijk dat wat de snelle Zeeuwse sche pen deden binnen de twaalf-mijis-zone van België volgens de moeizaam tot stand gekomen Europese verordening een overtreding is. Maar aan de andere kant brengt men daar aan 'ruimden kende benadering' tegenin dat de Bel gen wel met erg zwaar vertoon bezig zijn en als het ware met kanonnen op muizen schieten. Of er daarom een dui delijke veroordeling van de incidenten van de afgelopen week inzit, daar op de jaarlijkse spraakmakende ontmoeting van Zevibel in Bruinisse is twijfelach tig Toch zou het verstandig zijn wanneer in visserijkringen duidelijk afstand werd genomen van dit soort onverkwik kelijke avonturen. Het gaat hier om het optreden van vissers, die bewust grote nsico's nemen. Zij behoren in dat ver band te weten dat ze bij hun illegale acties en moeilijkheden die daaruit voortvloeien op geen enkele manier kunnen worden gedekt of geholpen. Ja ren achtereen nu alweer worden pogin gen ondernomen om iets op touw te zet ten dat lijkt op een begin van een Euro pees visserijbeleid. Regelingen en be perkende bepalingen worden in dat Brusselse overleg onder grote tegen druk en spanning uit een grote ver scheidenheid aan belangen geboren. Nederland speelt in dat overleg een be langrijke rol, maar kan zich tegelijker tijd geen ai te grote vrijheden veroorlo ven. We beschikken over een vissers vloot met een hoge en kwalitatief hoog waardige produktiecapaclteit. Maar in het grote Europese geheel hebben we bepaald geen ruim areaal aan eigen vis wateren En waar de laatste jaren in ge zamenlijk overleg een poging wordt on dernomen om de visstand in de Europe se wateren ook voor de toekomst op peil te houden en er tegelijk een toenemen de drang bestaat om de eigen nationale visserij te beschermen, is veel van de bewegingsvrijheid van het Nederlandse visserijbedrijfsleven afhankelijk van de resultaten van een opkomend Euro pees beleid. Linister Braks van landbouw en vis serij heeft terecht stevig uitgepakt te genover de Zeeuwse vissers, die het met de Belgische marine aan de stok heb ben gekregen. De Nederlandse be windsman is door zijn Belgische collega benaderd. En daarmee hebben de inci denten in de viswateren voor de Belgi sche kust het karakter van een interna tionaal conflicUje) gekregen dat zo snel mogelijk uit de wereld behoort te wor den geholpen. De overtredingen betref fen de Europese regeling, die in het le ven is geroepen om de kustvisserij te vrijwaren van een al te drastische bevis sing met schepen die in feite op visge- bieden elders zijn ingericht. Nederland heeft er alle belang bij dat het samen met België een nauwgezette controle uitoefent op de naleving van dit soort bepalingen. Wanneer pogingen daartoe worden doorkruist door vissers die be wust grote risico's nemen en in feite te kennen geven dat zij geen boodschap hebben aan een stuk gezamenlijk eco nomisch beleid - en de naleving van be palingen daaruit voortgekomen - dan kan een dergelijk avontuur niet worden vergoelijkt. Een duidelijke uitspraak vanuit Bruinisse vandaag, zou misver standen op dit punt uit de weg kunnen ruimen. vdM. van Gent. De gemeentepolitie van Ter- neuzen, de rijkspolitie en de rijkspolitie Tientallen inwoners van Sluiskil namen op verzoek van de politie deel aan de zoekactie naar Raymonda Danneels. Rel rond kosten Antilliaanse statendelegatie voor inhuldiging WILLEMSTAD (ANP) - Op de Ne derlandse Antillen is deining ont staan rond de delegatie van de An tilliaanse staten (parlement) naar de kroningsplechtigheid van prin ses Beatrix op 30 april. In de plaat selijke pers werd zware kritiek uitgeoefend op de zwaarte van de delegatie en de hoge reis- en ver blijfskosten. Aanvankelijk zou iedere fractie ln de staten vertegenwoordigd zijn. Na de kritiek heeft de regeringspar tij M.A.N.fMovimiento AntillasNo- bo) besloten niet meer te gaan. Ook een lid van coalitiegenoot M E P. Movimiento Electoral Dl Pueblo) wil nu niet meer. De MEP zal nog overleg plegen of er helemaal geen vertegenwoordiger van die partij naar Nederland gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1