PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Carter verscherpt sancties tegen Iran Minister wil kamermotie over ROS niet uitvoeren Alarm door leidinglek Dow Van Agt en Suharto zijn het niet eens WESTEN VOLGENDE STAP MILITAIRE ACTIE Zimbabwe zelfstandig DEN UYL: BETREKKELIJK UNICUM Zwarte kunst pagina 15 223e jaargang no. 92 Vrijdag 18 april 1980 MLNSWE\R Van onze correspondent i WASHINGTON - President Carter heeft nieuwe, weliswaar vreedzame maatregelen genomen tegen Iran, maar hij voegde er, tijdens een persconferentie aan toe, dat wanneer vreedzame sancties, mede van bondgenoten, niet leiden tot vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden, hij slechts „een vorm van militaire actie" kan zien als volgende stap. Met onmiddellijke ingang zijn alle geldovermakingen naar Iran verboden (tenzij voor het verga ren van nieuws en met betrekking tot de gegijzelden). Alle Iraanse import wordt verboden, alsmede reizen naar Iran, rechtstreeks of via derde landen. Alle militaire uitrustingsstukken die Iran in de VS heeft gekocht en betaald, maar nog niet afgenomen, worden verbeurd verklaard: zij gaan naar Amerikaanse strijdkrachten of worden aan anderen verkocht. Dt acht miljard dollar aan Iraanse te- Amerikaanse bondgenoten, die onder gijzelingsaffaire gedemonstreerd door piden die in de VS zijn bevroren wil zware Amerikaanse druk staan om zich donderdag een ontwerp-resolutie aoed Carter, na verkregen toestemming van bij Carters maatregelen aan te sluiten. De president heeft voorts een beroep gedaan op de Amerikaanse nieuwsme dia om hun aanwezigheid en hun activi teiten in Iran zoveel mogelijk te beper ken. Ut Congres, gebruiken voor schade- totellingen aan de gegijzelden en hun familie en voor de betaling van de fnorme kosten die de VS wegens Irans Rderrechtelijke maatregelen moeten te keuren waarin verbreking van de di plomatieke betrekkingen met Iran wordt voorgesteld. Na een veroordeling van de Iraanse au toriteiten. ..die de illegale gevangen houding van diplomatieke personeel toelaten", verzoekt het parlement van de 'negen' de regering in Teheran over te gaan tot een snelle vrijlating van de gijzelaars en een exact tijdstip daar voor aan te geven. Nederland De Nederlandse regering sluit verbre king van de diplomatieke betrekkingen met Iran - of verandering van de status van de Nederlandse vertegenwoordi ging - niet uit. Minister Wiegel buiten landse zaken ad interim) heeft dat don derdag nog eens herhaald naar aanlei ding van mondelinge vragen van CDA (Slot zie pagina 3 kolom 1) CAIRO - De Egyptische president Anwar Sadat t ri heeft donderdag de ex-sjah van Iran, Mohammed Riza Pahlavi ll> in zijn buitenhuis aan de Nijl ontvangen. In hel midden een lachende mevrouw Sadat. ïjnneer ook deze maatregelen geen jottief antwoord uit Iran teweegbren- js. zal Carter in een volgende fase de «roer van voedsel en medicijnen naar te verbieden en wil hij, via onderhan- ddmgen met de Intelsat-landen onder seer. de internationale verbindingen Ei Iran verbreken. nieuwste stappen zijn, zo ver heelt men zich in Washington niet, voornamelijk symbolisch, omdat zij in ótpraktijk al bestaan. Zij moeten voor- ïlïorden gezien als richtlijnen voor de PAGINA 2 hos Minister Braks van landbouw en visse- ii) Ij boos op de Zeeuwse vissers die de aleclopen dagen in conflict met de Bel- BJChe marine zijn gekomen In een brief aan de Stichting van de Neder landse Visserij waarschuwt Braks de vissers dat ze op geen enkele hulp van Nederlandse overheid hoeven te re- üs ze ln moeilijkheden komen, en hij verwij then dat ze de totstandko- an een Europees visserijbeleid OW belemmeren. PAGINA 3 huurbelasting Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening werkt aan een Pta voor huurbelasting. Het invoeren biervan betekent dat men huur gaat betalen naar draagkracht DeSeoedi-Arabische ambassadeur in Den Haag heeft het NOS-joumaai la la «ten dat een visumaanVrage Kw het bezoek van een journaalteam nnnjn land 'niet in behandeling kan genomen'. PAGINA 17 Nadrukkelijk Nadrukkelijker dan ooit tevoren heeft Carter op aanstaande militaire acties gezinspeeld. Hij verklaarde niet tot midden juli te zullen wachten - een ter mijn die is bepaald aan de hand van uitstel bij de voltooiing van de verkie zingen in Iran voor een nieuw parle ment. dat volgens Khomeini uiteinde lijk over het lot van de gegijzelen moet beslissen. ,,Dat zou buitensporig zijn", zei Carter. In Washington verluidt dat de administratie, als resultaten uit blijven, half mei tot militaire stappen zullen overgaan. Op een vraag over het afwegen van de risico's tussen het verloren gaan van de olie in het Midden-Oosten en het risico van een oorlog, zei Carter dat daarover ooiteen besluit zal moeten vallen: ,.We moeten dat tegen elkaar afwegen", zei hij. Zo'n. situatie zou zich voordoen wanneer de Sowjet-Unie van de verwar ring in Iran en in de internationale poli tiek gebruik zou willen maken om Iran binnen te trekken, Profiterend van de grote interne verdeeldheid tussen de samenstellende delen van dat land. Iran, de VS en de sancties fP resïdentCarteriseenveel- geplaagd man De proble men. die op hem afkomen, lij ken met de dag groter te wor den. Vooral de ontwikkelin gen in en rond Iran baren de Amerikaanse president grote zorgen. Afgelopen nacht heeft Carter nieuwe sancties tegen Iran afgekondigd, nadat hij een week geleden reeds de diploma tieke betrekkingen verbrak. Dit alle maal met het doel de economische om standigheden voor de Iranièrs zodanig moeilijk te maken, dat hun leiders door de knieën zullen gaan. Nog altijd kan niet worden gezegd, dat de Amerikanen hard zijn in hun optreden tegenover Iran. Alle maatregelen, die de VS tot nu toe hebben genomen, vormen een af spiegeling van de zelfbeheersing, waar mee zij het probleem-Iran aanpakken. Bijna een half jaar worden de vijftig Amerikaanse diplomaten nu alweer ge gijzeld in het ambassadegebouw ln Te heran. Teneinde de levens van de gegij zelden niet in de waagschaal te stellen hebben de VS beheerst gereageerd, ln een aantal gevallen zelfs duidelijke con cessies gedaan. Daartegenover heeft de met onbeperkte macht beklede geeste lijke leider ayatollah Khomeiny zich steeds harder opgesteld en zijn eisen steeds hoger opgeschroefd. In de ogen van de 'beschaafde wereld' is Carter al veel te toegevend geweest Meer en meer gaan er stemmen op. die vinden dat de chantage van Iran niet langer kan worden getolereerd. Carter heeft echter alle redenen om geduld te oefe nen. Geweld lost niets op. De toestand in Iran is momenteel chaotisch, dat ie dere vorm van militaire interventie door de Amerikanen het wankele even wicht in deze regio kan verstoren. Dat zou vrijwel zeker de dood van de gegij zelden tot gevolg hebben. Portugal Portugal heeft donderdag besloten zijn handelsbetrekkingen met Iran op te schorten tot dat land de Amerikaanse gijzelaars vrijlaat. Portugal is het eer ste NAVO-land dat gehoor geeft aan de oproep van president Carter om econo mische sancties tegen Iran. Het Europees parlement heeft zijn soli dariteit met de Verenigde Staten in de /Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gisteren in de Kamer verklaard geen verantwoor delijkheid te willen aanvaarden voor een motie van de CDA'er Jan van Hou- welingen, waarin de regering wordt gevraagd de oprichting van de Rotter damse Offshore en Scheepsbouwcom- binatie opnieuw te bezien. Het uitvoe ren van die motie zal volgens de be windsman tot niets anders leiden „dan narigheid en meer kosten". De motie van Van Houwelingen kreeg steun van PvdA, PSP. PPR. DS'70 en CPN. De CDA'ers Van den Broek. Van Dijk, Hennekam, Mateman. Van der Linden en Schakel stemden met de fracties van WD. SGP. GPV en D'66 tegen. Onmlddelijk na de aanvaarding van de motie-Van Houwelingen rook PvdA-voorman Joop den Utl zij 1 ns Hij noemde het feit dat de Kamer een motie had aanvaard, waarvan de minister al vantevoren had gezegd die niet te zullen uitvoeren, „een betrekke lijk unicum". Aanvaarding van de motie-Van Houwe lingen vond Den Uyl een duidelijke po litieke uitspraak. .waarvan het voor de hand ligt dat de minister daaraan con sequenties verbindt" De PvdA-leider heeft Van Aardenne tot en met maan dag de tijd gegeven de ROS-affaire nog eens in het kabinet te bepraten Dins dag zal de bewindsman de Kamer dan moeten zeggen welke conclusies hij aan de motie-Van Houwelingen verbindt Erg veel schade zal de minister vermoe delijk niet oplopen, want CDA-ffactie- leider Ruud Lubbers stak hem al direct de helpende hand toe. U it leg lirug Oiuseppe Saronnl is, na zijn schltte- fwfc zege in de Waalse Pijl. tenig ln deeerste rij van het internationale pe- Won beroepsrenners Metsers over de kritiek 'Er Is een goede criticus, dat is mijn wspaardje. dal, is Theo Koomen. Dat "m enige; voor toneel, film. voor alles, we man ls altijd enthousiast'. Metsers f msdag te zien in het toneelstuk ««e mensen'' in Goes. ferns uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Kunstencultuur: 18 Radio en televisie: 21. ^ancien: 23. (Van onze correspondent Karl Breyer) SALISBURY - De „nacht der nachten" is voorbij. In de afgelopen nacht be leefden zeven miljoen mensen in Zim- jl babwe de geboorte van de nieuwe staat Zimbabwe, die om middernacht zelfstandig werd. In het Rufalo-stadion van de hoofd stad Salisbury overhandigde de Britse kroonprins Charles namens zijn moe der koningin Elizabeth II, een exem plaar van de nieuwe grondwet van Zimbabwe aan president Canaan Ba nana. Onder de duizenden toeschou wers bevonden zich de vertegenwoor digers van meer dan honderd landen. In premier zijn boodschap ter gelegen heid van de onafhankelijkheid zei Ro bert Mugabe dat de mars naar de vrij heid ontelbare mensenlevens en talrij ke offers heeft gekost Hij vroeg zijn landgenoten uitdrukkelijk om een nieuw tijdperk binnen te treden. ..Vele landen zijn verbaasd over het feit dat wij zo gemakkelijk veranderen van oorlog naar vrede", zei Mugabe, „maar dat betekent ook dat wij de goodwill van vele volken hebben gewonnen en dat wij met vertrouwen kunnen ver wachten te kunnen profiteren van de economische en technische hulp die de ze landen ons kunnen bieden". Robert Mugabe dankte in het bijzonder .Groot-Brittanniè en de Britse gouver neur Lord Soames voor de steun, het begrip en voor de belangrijke rol die dit land op weg naar de onafhankelijkheid speelde. De laatse dag van de Britse heerschap pij in Rhodesié eindigde op 17 april om precies 16.30 uur Nederlandse lijd Foto De Engelse vlag is neergehaald en wordt opgevouwen Tweede van links kroonprins Charles, naast hem Lord Soames Volgens Lubbers gaat het alleen maar om verschillen in uitleg over de vraag of bepaalde verliezen die aan de ROS in oprichting zijn toegeschreven, niet eigenlijk bij RSV thuishoren. Daar naast speelt zijns inziens de vraag of in geld is uit te drukken hoeveel verlies er is geleden ten gevolge van het steeds maar niet oprichten van de ROS door de regering. Als op deze twee vragen het antwoord ja luidt en ook nog becij ferd kan worden hoeveel geld de ROS er daardoor bij is ingeschoten, blijft de hamvraag over. In Lubbers' redenering luidt die: vor men de twee eerste elementen geen aanleiding opnieuw met de commissa rissen van de ROS in oprichting te gaan praten' De achterliggende gedachte is dat de ROS alsnog wat geld krijgt, dat nu ten onrechte aan RSV zou zijn gege ven, en enigszins schadeloos wordt ge steld voor het talmend optreden van de minister. Van Aardenne had voordien al te kennen gegeven dat de ROS even tueel nog een bedrag van 30 rruljoen gul den toekwam. Het verlies dat is ont staan door het steeds opnieuw uitstel len van de oprichting van de ROS be grootte hij op 15 miljoen. In totaal dus 45 miljoen voorde ROS en dat - daar ls iedereen het over eens - is te weinig om tot oprichting over te gaan Maarten Engwirda(D'66i weigert op basis van dat bedrag te praten Hij stelde uitdrukkelijk dat er twee moge lijkheden zijn: de ROS 100 miljoen ge ven en oprichten, of sluiten ..Een tus senweg, zoals in de motie-Van Houwe lingen wordt gesuggereerd, is er niet. Die wekt valse hoop en geeft onzeker heid voor de werknemers", aldus de de mocraat Hij noemde de CDA-motie ..laf' en zyn fractie weigerde die te steu- Mist vorming Ook de WD'er Huub Jacobse gaf het CDA er van langs. Hl] verweet die partij bij te dragen tot .jnistvorming" en riep haar op „gewoon duidelijk'' te zijn en voor de motie van de socialist Van der Hek te stemmen, als zij werkelijk voor oprichting van de ROS zou zyn. De motie-Van der Hek. waarin de rege ring wordt gevraagd de door de voor de ROS aangezochte commissarissen ge vraagde financièle middelen te ver strekken en onverwijld tot oprichting van de ROS over te gaan. kreeg geen meerderheid. Alleen PvdA, D'66. CPN, PSP DS'70 en PPR stemden voor Van Aardenne betoogde nogmaals dat ieder verder onderzoek naar de cijfers alleen maar meer onzekerheid zal scheppen. Een beleid dat leidt tot ver der uitstel, wil hij niet voor zijn reke ning te nemen Hij vindt ook dat er niets meer te overleggen valt. „Wij moeten constateren dat oprichting van de ROS is mislukt en de moed hebben de conse quenties daarvan te aanvaarden", al dus Vao Aardenne. Wantrouwen Oppositieleider Den Uyl en zijn fractie genoot Van der Hek verklaarden na af loop van het ROS-debat dat zij er toch vanuit gaan dat minister Van Aardenne de motie-Van Houwelingen uit zal voe ren. Mocht de bewindsman dit niet doen, dan overweegt de PvdA dinsdag een motie van wantrouwen tegen Van Aardenne in te dienen. De kans dat die motie het haalt, kan nu uiterst gering worden geacht. Volgens CDA-fractieleider Lubbers is er name lijk helemaal geen conflict tussen de Kamer en de minister, maar tussen de partijen die de motie-Van der Hek ge steund hebben en de minister. DJAKARTA (ANP) - Nederland en In donesië zijn het grondig oneens in hun beoordeling van de gebeurtenissen in Cambodja en Afghanistan, zo blijkt uit het communique dat donderdag aan het einde van het bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw in Djakarta is gepubliceerd. Het een lijn trekken, dat in het breder kader van de Europese Gemeenschap en het Verbond van Zuidoostaziatische Landen (ASEAN) nog mogelijk bleek, is tijdens de besprekingen die beide be windslieden hebben gevoerd met pre sident Suharto, vice-president Malik, de minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusumuadjadma, en de mi nister voor veiligheids- en politieke kwesties, generaal Pangabean, niet gelukt. De slotverklaring valt wat be treft Afghanistan en Cambodja uiteen in afzonderlijke delen, waaruit blijkt dat de tegenstellingen onoverbrugbaar waren Reeds ih Kuala Lumpur bleek dat de Zuidoostaziatische landen zich veel meer zorgen maken over wat ln hun onmiddellijke nabijheid, rondom Vietnam, gebeurt, dan over Afghanis tan. waarbij de Westeuropese landen aan hun olie-toevoer denken In de NA TWEE UUR ZAAK ONDER CONTROLE TERNEUZEN - Op en rond het terrein van Dow Chemical in Terneuzcn heeft donderdagmiddag bijna twee uur lang een alarmsituatie geheerst, nadat er door een lek in de leiding onder een butileentank vijf tot zeven kubieke meter van dit explosieve koolwater stofmengsel was ontsnapt. Na de eer ste melding, om 13 47 uur, werd alle verkeer op en naare het fabriekscom plex stilgelegd. De gemeente Terneuzcn verzocht de bewoners van het buurtschap Boeren- gat via de gemeentepolitie binnens huis te blijven en ramen en deuren te sluit. Rond 15.40 uur had Dow de situa tie onder controle. Het bedrijf begint vandaag ivrijdagi in samenwerking met de arbeidsinspectie en provinciale waterstaat aan een uit gebreid onderzoek naar de toedracht De problemen ontstonden op de LHC -1-plant, waar personeel van Dow ln één van de butileenbollen een zogenaamde thermowel wilde verwisselen Daarbij schoot een plug los. waardoor butileen Ee> Maleisische hoofdstad kostte het de EG de grootste moeite de Asean ertoe te bewegen ook de Russische inval in Af- ghanisatan te veroordelen in termen die ln theorie sancties van de Veilig heidsraad mogelijk zouden moeten maken Het feit dat Indonesiè. als enige land van de ASEAN, geen diplomatieke betrekkingen met China onderhoudt, en de Chinese volksrepubliek op lange re termijn als een groter gevaar be schouwt dan de Sovjet-Unie, komt ook tot uitdrukking in het slotcommuniqué van Djakarta. Gevangenen Indonesië heeft Nederland niet ge vraagd om meer financièle hulp voor de re-integratie van vroegere politieke ge vangene, zo deelde premier Van Agt mee Nederland geeft voornamelijk via medefinancieringsprojecten, wat de premier noemde 'enige', steun, waar van het 'hoopt' dat zij resultaat heeft De kwestie Oost-Timor wordt in de slotverklaring afgedaan als een hu manitair en ontwikkelingsprobleem, niet als een politieke kwestie die te maken heeft met het zelfbeschikkings recht van de inwoners van deze vroegere Portugese kolonie. vrij kwam Het bedrijf alarmeerde di rect de gemeente Terneuzen. Die stelde de gemeente politie en pro vinciale waterstaat op de hoogte en gaf de politie opdracht om alle toegangs wegen vanen naar Dow af te zetten. Op (Slot zie pagina 2 kolom 5) ien dergelijke verantwoordelijkheid kan en wil Carter op dit moment niet op zich nemen, hoe frustrerend de situatie voor 'het machtigste land ter wereld' ook is. Ondanks de aankondiging van nieuwe sancties blijft Carter streven naar een vreedzame oplossing Wél zijn een aantal zaken volstrekt duidelijk de sjah wordt niet uitgeleverd (hetgeen trouwens niet meer mogelijk is. nu deze in Egypte is) en omwille van de levens van de gegijzelden moet militair geweld worden vermeden. Deze in westerse ogen redelijke uitgangspunten krijgen echter geen respons ln Teheran. Objec tief gezien zouden de Iranièrs met de verdwijning van het sjah-regime en de- uitbanning van vreemde - Amerikaan se - invloed zielsblij moeten zijn Het tegen alle internationale en diplomatie ke afspraken ln gijzelen van de Ameri kaanse ambassadeleden dient slechts een ondergeschikt doel: het berechten van de sjah. Niemand zal de Iranièrs het recht willen betwisten de ex-sjah ter verantwoording te roepen voor zijn da den. maar de wijze waarop de Iraanse regering tracht dit doel te bereiken is een uiterste vorm van terroristische chantage. Daar kan en mag niet aan toe worden toegegeven Pas als de Iranièrs dat begrijpen, is een basis aanwezig voor normalisering van de betrekkin gen tussen beide landen. Intussen we ten de Amerikanen zich gesterkt door een grotere betrokkenheid van de West- europese landen in dit conflict. De bondgenoten in Europa betuigen steeds meer steun aan de Amerikaanse president bij diens pogingen de gegij zelden vrij te krijgen Hoe groter de in ternationale druk op Iran wordt, hoe sneller een oplossing in zicht kai\ko- JLn de beoordeling van de Iraanse si tuatie telt voor de Amerikanen ook in belangrijke mate, dat de Sowjet-Unie aan Iraans noordelijke grenzen bezig is een forse troepenmacht op te bouwen. Een soortgelijke militaire activiteit ging vooraf aan de Russische Inval in Afghanistan. Washington ziet in de Russische manoeuvre een duidelijke poging in troebel water te vissen. De VS maken zich zorgen, dat in geval van een totale instorting in Iran, de Russen van de gelegenheid gebruik zuilen maken door te stoten naar de rijke olievelden aan de Perzische Golf. Volgens wester se oliedeskundigen zullen de Russen in het midden van de Jaren tachtig gebrek krijgen aan ruwe olie. Dit te verwachten tekort - Ironisch genoeg mede omdat de Amerikanen sinds de Russische in val in Afghanistan geen hoogwaardige technologische uitrustingsstukken, zo als boorkoppen, leveren aan de Sowjet- Unie. waardoor Moskou zijn binnen landse produkue niet voldoende kan uitbreiden - zou de machthebbers ln het Kremlin tot een dergelijk avontuur kunnen verleiden. Het lijkt een gezoch te veronderstelling, eerder m een scien ce fiction boek thuishorend, dan in de wereld van vandaag, maar wie zou een half jaar geleden hebben durven voor spellen. dat het machtige Sowjet-Unie een Inval voorbereidde in het onaan zienlijke, arme Afghanistan' De olie-re denering kan derhalve niet zonder meer terzijde worden geschoven. Voor Carter én zijn adviseurs speelt dit alles mee in de beoordeling van de Iraanse situatie Dat dient zeker niet uit het oog te wor den verloren. Maar voorop staat, dat de Amerikaanse president het gijzelings drama in Teheran langs vreedzame weg wil oplossen. De sancties zijn in werkelijkheid niet meer dan spelde- prikken. die het Teheran overigens knap moeilijk maken economisch het hoofd boven water te houden en die de huidige machthebbers in Iran er dage lijks aan moeten herinneren dat de VS niet helemaal over zich laten heenlo pen Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1