JONGE HEREN rondvaartboten SchouweitffDuiveland Extra 'WE KUNNEN DIE VERLIEZEN NIET TOT HET ONEINDIGE BLIJVEN DRAGEN...' junior kamer zet project op rond het gravensteen Een cynisch grapje, dat het prima doet in kringen van Junior Kamerleden: „Een goeie timmer man mag best lid worden, maar als 't echt een goeie is, dan zou 'ie al lang aannemer zijn geweest". Het imago van de Junior Kamer: een verzameling beschaafd gekapte, keurig gestropdaste, blauw geblazerde jonge heren met een kokend heet aardappeltje in de keel. Een vrij besloten elitair gezelschap, waar je een gewone timmerman - om maar even bij dat ambacht te blijven - niet zo gauw tegen het lijf zult lopen. Maar, zegt Frans van Veen (29) uit Zierikzee, secretaris van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland, dat is een heel verkeerd beeld. „Onlangs is de Junior Kamer Leiden geïnstalleerd. En als je ergens een Kamer hebt, waar je zoiets zou verwachten, dan is dat toch in Leiden. Maar daar was amper iets van te merken". Het Gravensteen aan de Mol m Zierikzee. De Junior Kamer wil proberen dit monumentale gebouw meer in de belangstelling te brengen. Junior Kamerleden ontkennen altijd om het hardst, dat de 'JK' een aangele genheid is uitsluitend voor jonge heren, die de bovenste helft van de maat schappelijke ladder beklommen heb ben. „In principe kan iedereen lid wor den". zegt ook penningmeester Dick Verschoore (35» van de JK Schouwen- Duiveland. De Junior Kamer Schouwen-Duive land. Eind 1977 opgericht. Nu ongeveer twintig leden. Met het vingertje de na men langs, die op de ledenlijst prijken. Een onderwijzer, fotograaf, aannemer, kandidaat-deurwaarder, campingex- ploltant, landbouwer, havenmeester, makelaar, directeur, arts... En ook hier - we houden het voorbeeld maar aan - ontbreekt de gewone timmerman. Dick Verschoore: „Maar dat ligt aan de tim merman zelf. Als je bijvoorbeeld naar een timmerman toe zou gaan en 'm vra gen ot 'ie lid wil worden, dan zegt hij: 'noem d'r nog 's een stel op'. Nou, dan noem je een paar mensen en dan zegt 'ie: 'je denkt toch zeker niet dat ik gek ben?". Maar het 'Handboek voor Junior Ka merleden' gaat er nu niet direct vanuit dat de JK open dient te staan voor nieu we leden afkomstig uit alle lagen van de bevolking. Vijf pagina's zijn er volgetikt over het 'ledenbeleid'. En waar het han delt over de wijze waarop de ledenwer ving aangepakt kan worden, worden uitsluitend wat tips aan de hand ge daan hoeliet best de personeelschef, de overheidsambtenaar, de directeur enz. bereikt kunnen worden. De doelstelling van de Junior Kamer: 'Het ontwikkelen van de eigen kundig heden en het bevorderen van de ge meenschappelijke inspanningen van jonge mensen, met tot doel het verbete ren van het economisch, sociaal en geestelijk welzijn van de mensheid". Oh. Daar begrijpt een gewone timmer man niks van. Misschien kan het wat eenvoudiger. Dick Verschoore: „Het is gewoon de bedoeling, datje bezig bent met dingen, waarmee je normaal ge sproken in je dagelijks leven niet te ma ken krijgt". projecten En op welke manier trachten de JK- leden 'het economisch, sociaal en geestelijk welzijn van de mensheid' te verbeteren? Wel, dat gebeurt door het opzetten van 'projecten', zoals ze dat zelf noemen. De JK heeft een actie ge houden om de 'muziek' van Dreischor aan een paar nieuwe trommels te hel pen, ze organiseerden een trimloop. 'I.o'. staat er nog steeds achter de naam van de Junior Kamer op Schouwen. In oprichting. De Kamer is nog niet offi cieel erkend. Om van dat 'i. o.' af te ko men moet de JK een installatieproject op touw zetten. De keuze is gevallen op een project rond het Zierikzccsc Gra vensteen. "Want", zegt Huib Uil (hij coördineert het project), „aan het Gra vensteen is in vergelijking tot andere monumenten in Zierikzee in publica ties tot nu toe vrij weinig aandacht be steed. Het Gravensteen is wat dat be treft altijd een beetje stiefmoederlijk bedeeld. Wat wij willen is het Gr vensteen wat meer in de belangstelling brengen en materiaal aandragen op ba sis waarvan later verdere onderzoekin gen verricht kunnen worden. En daar komt nog bij: de gemeente heeft plan nen om tot een restauratie van het Gra vensteen over te gaan. En in het kader daarvan kan ons project misschien ook van nut zijn". De JK is begonnen om zowel de blnnen- als de buitenkant van het Gravensteen fotografisch vast te leggen. Ook van de oude inscripties, ooit door wanhopige gevangenen in het houtwerk gekerfd, zijn zoveel mogelijk foto's vervaardigd. De tot dusver verschenen literatuur over de voormalige gevangenis is bijeen gezocht. Daarnaast worden zoveel mo gelijk archiefstukken i vooral waar het gaat om de bouwgeschiedenis van het pand) opgespoord en verzameld. Van 28 juli tot 16 augustus houdt de JK in het monumentale gebouw een tentoonstel ling over de geschiedenis van het Gra vensteen en over de rechtspleging in Zierikzee. De Junior Kamer is van plan een boekje uit te geven,! twee artikelen over het Grai worden opgenomen. Na de tentoonstel ling zal geprobeerd wordenom zingen te organiseren in en over l Gravensteen. De gemeente heeft haar medewerking vereniging 'Stad en Lande' zal h«| ject financieel ondersteunen. Het Gravensteen aan de Mo! van 1526. Tot 1923 heeft het dienst gedaan als gevangenis. Da heeft het pand steeds wisselend? I stemmingen gehad. Het heeft dienst gedaan als belastii tentoonstellingsruimte en als voor padvinders. In '67 werd het i bouw voor de symbolische prijs vana gulden door het rijk overgedragen ia de gemeente Zierikzee. 1 Fra7is van Veen: verkeerd beeld... DONDERDAG 17 APRIL 1980 'De stad Zierikzee', een van de drie ZWN-rondvaartboten. die binnen vijfjaar uit de vaart genomen zullen worden. De NV streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN) gaat de toeristenboten, die deze maatschappij ruim tien jaar heeft geëxploiteerd, afstoten. Binnen vijf jaar wil de ZWN de boten uit de vaart nemen. Het gaat om drie rondvaartboten, die tochten maken op de Grevelingen en de Oosterscheldc. Vorig jaar nog stapten zo'n zeventigduizend toeristen aan boord voorzo'n tripje. De exploitatie van de rondvaartboten gaat de ZWN echter handenvol geld kosten. De laatste jaren leverden de toeristenschepen de vervoersmaatschappij alleen maar verlies op. Ook het afgelopen jaar moest de Z.WN weer een fiks bedrag op de exploitatie van de boten toeleggen. ZWN-directeur J. Deïst verwacht, dat die verliezen in de toekomst alleen nog maar groter zullen worden. En vanuit dat oogpunt bezien is het - vindt de ZWN - onverantwoord om er nog veel langer mee door te gaan. In het onlangs verschenen bedrijfsplan 1980-1981 van de ZWN worden slechts een paar regels gewijd aan de problemen rond de rond vaartboten. „Het is altijd jammer om een activiteit te moeten afstoten", zegt ZWN-direc- teur Deïst. „Maar deze stap moet ook gezien worden tegen de achtergrond van het verdwijnen van de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder. Als in '85 de Philipsdam gereed is, is die pont over bodig geworden. En dan valt de basis van ons botenbedrijf weg. Ik bedoel de exploitatie van de veerboot Zijpe-Anna Jacobapolder brengt nu eenmaal met zich mee. dat je een vast bestand aan personeel hebt. En dat maakt het - met enige aanvulling in de zomermaanden - dragelijk om die toeristenboten in de vaart te houden. Maar als in '85 de veer dienst wordt opgeheven en Je moet al leen voor de rondvaartboten personeel gaan aanhouden, ben ik bang dat het verlies, waar we nu al mee zitten, hele maal ongekende vormen zal aanne men". In '79 bezorgde de rondvaartboten de v.^ii verhes van om en nabij de tachtigduizend gulden. Deïst: „En dan kun je misschien zeggen: dat is toch niet zoveel. Maar het heeft alleen maar de neiging om nog grotere vormen aan te nemen. De boten zijn zo'n tien jaar oud en dan beginnen ook de onder houdskosten zo langzamerhand toe te nemen. En ja. we weten het maar al te goed ook die kosten vliegen van jaar tot met jaar met grote sprongen naar boven. De personeelslasten zijn even eens enorm gestegen. En ook de stijging van de energieprijzen heeft ons parten gespeeld. Daar komt dan ook nog bij. dat de afgelopen drie zomers in ons land niet zo best zijn geweest, waaronder het toerisme aan de kust tochwel enigszins heeft geleden. De verliespositie waarin wij met deze tak van dienst terecht zijn gekomen, zal naar mijn gevoel een structureel karakter hebben. En ver geet ook niet. het is een activiteit waar voor wij geen rijksbijdrage krijgen, zo dat alles volledig ten laste van ons be drijf komt". Hoogstens nog vijf jaar varen de toe ristenboten over de Grevelingen de Oosterscheldc. Dan komt er een eind een recreatieve voorziening op Schou wen-Duiveland. die jaarlijks tiendui zenden toeristen trekt. „Het is niet leuk", zegt Deïst. „Maar aan de andere kant: de mensen kunnen toch niet van ons verwachten dat wc die verliezen tot in het oneindige blijven dra gen ZWN-directeur J. Deïst:... men... verliezen zullen alleen nog maar grotere vor"1"1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 46