Zimbabwe krijgt twintig miljoen gulden voor ontwikkelingshulp PZCfi Ook tweede kamer wil ancties tegen Iran Geen collectieve gratie op 30 april ür Klapstoelenterras Brand in Franse opwerkingsfabriek ONTVOERING WEGENS ONBETAALDE REKENING - carter kondigt verdere maa tregelen aan I PZC/binnen-buitenland MEERDERHEID KAMER STEUNT KABINET STROOMVOORZIENING VALT UIT Twee verdachten aangehouden MINISTER DE KONING NAAR ONAFHANKELIJKHEID (ONDERDAG 17 APRIL 1980 den, maar past ze in een reeks van con sultaties, leidend naar de Europese raad van 27 en 28 april, eveneens in Lux emburg. In Den Haag wordt verwacht dat de directeuren-generaal politieke zaken van de Negen zich in Rome zullen buigen over de rapportagen die door de ambassadeurs van de EEG-landen aan hun respectievelijke hoofdsteden is uit gebracht Overigens gaat de EEG-zitting van 22 en 23 april gewoon door. President Carter overweegt meer eco nomische sancties tegen Iran in te stel- DEN HAAG - De Tweede Kamer is het in grote trekken eens met de Nederlandse regering die emaar streeft samen met de EG-partners sanctiemaatregelen te nemen tegen Iran, dat nu al vijf maanden een vijftigtal Amerikaanse gijzelaars vasthoudt. wdens mondeling overleg van de fteede-Kamercommissie voor buiten landse zaken met vice-premier Wiegel teek dat de grote kamerfracties het Hl de regering eens zijn dat in deze jat bet Nederlands beleid nauw wordt (èestemd op dat van de Amerikanen. OÓuitdrukkelijk verzoek van de PvdA- Stón van de commissie beloofde Wie- pi dat Nederland tijdens het EG-be- md van komende maandag nog geen rate afspraken zal maken over stap- vq tegen Iran. De aarzelingen van de P\dA gelden met name eventuele mlll- ölKmaatregelen, waarom de VS kun- tHi vragen. De verwachting is dat de beslissing over Europese actie tegen i-n op 28 april zal vallen, tijdens de Lropese Raad in Luxemburg. Voor die al er nogmaals overleg worden ge- «rd lussen de kamercommissie en de pmidsraan die dan de BZ-portefeuille Kat Nederland betreft ligt trouwens oog niet vast wat precies de inhoud zal ijovan de te treffen sanctiemaatrege- 0 tegen Iran. De Nederlandse de in voer uit Iran betreft vrijwel uitsluitend cte (plus nog wat tapijten) en de ult ra naar Iran voedingsmiddelen. hlra-vergadering Op initiatief van Nederland vindt van- Èig in Rome een extra bijeenkomst iutsvan het Comité Politique van de 10. Deze extra bijeenkomst zal vrij- tó volledig in het teken staan van de hestle-Iran. Dit is woensdagavond to het ministerie van buitenlandse eken In Den Haag bevestigd. Volgens de woordvoerder van het mi serie is deze extra 'EPS'-bijeen- asi niet uitsluitend bedoeld als KCM.*tiding op de algemene minis- van de EEG. die komende uandag ln Luxembure wordt gehou- !b fa/er warm gH zonnig en minder warm. Mid- Jkkroperatuur van 15 graden aan zee WMgradcn in Limburg. Matige wind ||1H "'iwest tot noord. uitzichten voor vrijdag en zater- Uravtlden, maar droog weer. ^Pijk lagere temperaturen. ~sïooruitzichten in cijfers gemid- ïmtr Nederland: Tnliag; t-aluren zon: 3 tot 11. j-kmp omstreeks 6 gr. omstreeks 12 gr. op een droge periode van mln- 12 uur: 95 procent. een geheel droog etmaal: 80 "r xlerdag: uren zon: 1 tot 10. - temp.: omstreeks 5 gr «rep., omstreeks 12 gr. op een droge periode van min- |'2uur. 95 procent. °p geheel droog etmaal: 90 liikC' ai tJ"Wedrukgebied met kern gister- "WOnen Zuid-Zweden neemt gelei- K verder \n betekenis af. Een twee- WflraJcgebied met kern, 1030 milli- •«airejt van Ierland neemt daar- "7?in betekenis toe. Het gevolg ontwikkeling is dat vandaag i^^endzwakke noord-, noord- winden de restanten van een Passeren in de vorm van wikenvelden. Tevens is de aan- tïMrf min^er warm van op- Wm i7de maximum temperatuur fttoü l 9caden zal bedragen. wind noord, later 'le' overwe- cni met mistbanken, later ma- fa t'l'P&Qtuurzeewater9a y^kln9 van de waterstan- tswijkingen van betekenis: br h'Jl 0gte m9Qn9 Scheldes: itur 9 water omstreeks een ijv.er Vooruitzichten voor vrij- en vieer bewolking. *UN EN MAAN °P 08.35 onder 20.41 op 09.03 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Gedetineerden in huizen van bewaring en gevangenissen zullen op 30 april geen gratie krijgen. De over grote meerderheid van de Tweede Ka mer steunt de opvatting van het kabi net dat het verlenen van collectieve gratie niet meer van deze tijd is. Een motie van de PSP'er Van der Spek. die wel pleit voor een algemene vermin dering van gevangenisstraffen ter gele genheid van de komende troonswisse ling, zal het zeker niet halen. Deze komt vanmiddag in stemming. Alleen de klei ne linkse partijen PPR en CPN steunen de opvattingen van de pacifisten. Een kamermeerderheid van WD en PvdA bepleitte zelfs de volledige af schaffing van de collectieve gratieverle ning. Omdat woensdag echter slechts gesproken werd over het verlenen van gratie op 30 apnl, kondigden de woord voerders Nijpels (WD) en Kosto (PvdA) aan hier dieper op in te gaan bij de komende grondwetsherziening. Ook staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) verklaarde nog maar weinig te zien in het verlenen van collectieve gra tie. In dit debat wilde zij echter nog niet zo ver gaan om de volledige afschaffing ervan voor te stellen. Zy wilde wachten op het komende grondwetdebat. De redactie van het maandblad KRI, een uitgave van de Vereniging van Re- classeringsirstellingen, heeft een mo del-gratieverzoek opgesteld. Dit wordt op grote schaal onder gedetineerden verspreid. Staatssecretaris Haars wees erop dat een dergelijke actie, omdat elk afzon derlijk verzoek individueel beoor deeld moet worden, ontwrichtend zal werken- ICTIE amnesty Voor politieke ievangenen laos EN KAAG - Amnesty International motssdag in een groot aantal landen kjosMn aan een campagne voor vrij- latiajnn gevangenen in Laos. Vol- fradtgegevens van Amnesty verbli j- rainign. heropvoedingskampen tus- Jeadetien- en vijftienduizend mensen, die daar al meer dan vier jaar zonder enige vorm van proces worden vastge houden. Ni de nederlaag van de Amerikanen in 1975 ln Indo-China kwam in Laos een up Vietnam georiënteerde Pathet Lao- EJRtngaan de macht. Veel hoge func- :n uit de Regering van Natio- iw Fenheid die tot mei 1975 aan het ffed was, werden naar heropvoe- feeiiampen gestuurd. Er zijn er, aldus urLlgtering en Jeane Groenendijk n Amnesty Nederland gisteren ln bi Haag, zes, gelegen in onherbergza- K gebieden aan de Laotiaans-Vietna- AMSTERDAM - Voor het Boekenbal dat vanavond in het Concertgebouw gehouden wordt zijn alle stoelen uit de zaal gehaald. Een jeugdige voorbij ganger nam plaats op dit 'tijdelijke terras' om van een pilsje te genieten. len. mogelijk deze week nog. Dit is mee gedeeld door de presidentiële woord voerder Jody Powell. Powell noemde het bericht van de Boston Globe on juist, dat Carter aan zyn bondgenoten zou hebben meegedeeld dat hij half mei een marineblokkade by Iran zou instel len als de impasse over de gyzelaars niet doorbroken wordt. De woordvoerder sprak ook de berich ten tegen, dat Carter sancties zou over wegen tegen bondgenoten die handel blijven drijven met Iran. Carter had de bondgenoten laten weten dat hij hoopt dat ook zij niet-militaire maatregelen tegen Iran zullen nemen, als dat land half mei niet heeft gereageerd op de Amerikaanse maatregel. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei dat de Verenigde Staten het bezoek van Rodekruis-artsen aan de gyzeiaars als een bemoedigend teken beschou wen. Willy Brandt, voorzitter van de West- duitse sociaaldemocratische party (SPD) en SPD-fractievoorzltter Her- bert Wehner menen dat economische sancties van de bondsrepubliek tegen Iran onvermydebjk zijn geworden. Op een byeenkomst van SPD-parlementa- riërs in WestrBerlijn bevestigden ze dat de SPD loyaal is tegenover de Verenig de Staten. Over de economische sanc ties en de gevolgen daarvan moet over leg worden gepleegd binnen de EEG. aldus Wehner. Frans verzet Frankrijk heeft zich verzet tegen het plaatsen van het vraagstuk van sanc ties tegen Iran op de agenda van de vergadering van EEG-minister maan dag in Luxemburg, zo is woensdag in diplomatieke kringen in Brussel be kend geworden. Frankrijk is büjkbaar van mening dat ïerst het resultaat van Rome moet wor den afgewacht. Daar vergaderen don derdag de politieke directeuren over de diplomatieke stappen in Teheran en werken in het kader van hun politieke samenwerking voorstellen uit voor be sluiten die de regeringsleiders op de topconferentie van 27 en 28 april kun nen nemen. Ook de Italianen, die nu voorzitter zijn van de EG, sclhjnen voor het vastleg gen van de houding van de Europeanen tegenover Iran door de topconferentie te zdjn. Reactie Russen Het blad van de Sowjet-Russische com munistische party Prawda heeft woens dag tegengesproken dat Russische troepen zyn samengetrokken aan de Iraanse grens. De ontkenning was de eerste officiële Russische reactie op wat maandag werd gezegd door president Carters veiligheidsadviseur Zbigniew Brzezinski. dat er bewyzen waren datin het trans-Kaukasische district van de Sowj et-Unie troepen werden samenge trokken. In het centrum van Abadan aan de Per zische Golf is woensdagmiddag een zeer sterke bom ontploft, waardoor vijf mensen zijn gedood en dertig ge wond, aldus radio Teheran. Door de ontploffingen werden enkele gebou wen vernield, aldus een communiqué van de 'Bewakers van de Revolutie'. TEHERAN - Een Amerikaanse gijzelaar uit de bezette ambassade in Teheran. John Limbert. wordt getntervieuwd door Seyyed Ali Khamenei (rechts), lid van de Iraanse Revolutionaire Raad. Het gesprek werd uitgezonden op de Iraanse televisie. van agt: weinig begrip voor mensenrechten in indonesië DJAKARTA (ANP) - Premier Van Agt en minister Van der Klaauw hebben in de talrijke gesprekken die zij de afgelo pen dagen in Djakarta hebben gevoerd de kwestie van de mensenrechten en de fundamentele vrijheden op een. zo als zij voor hun vertrek lieten blijken 'gepaste wijze', aangeroerd, maar wei nig begrip ontmoet. Zy hebben aldus de woordvoerder van buitenlandse zaken, op niet mis te ver stane wyze laten büjken hoe de zaak van de mensenrechten ln het Neder landse parlement en de publieke opinie ligt Hun Indonesische gesprekspart ners. zo bleek ook uit hetgeen het hoofd van de veiligheidsdienst, admiraal Su- dorao tegenover journalisten verklaar de. toonden over het algemeen niet veel begrip voor de Nederlandse opvattin gen. De beperkende bepalingen voor niet- berechte maar vrijgelatene ex-gevan- gen, 'ex tapols' zyn volgens Sudomo noodzakelijk, omdat deze mensen lid van de communistische party waren. Amnesty International 'is geïnfiltreerd door communisten', en Indonesië is niet van plan een missie toe te laten. Sudomo. verklaarde categorisch dat Indonesië geen politieke gevangenen kent DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft de tweede ka mer laten weten, dat de regering niet zal streven naar een wettelijke rege ling met betrekking tot het stakings recht, Ook de gang van zaken bij de stakingen in het afgelopen half jaar beeft in dit regeringsstandpunt geen verandering gebracht. In antwoord op vragen zegt de bewinds man dat de Sociaal-Economische Raad (SER) advies wordt gevraagd over de mogeiy ke invoering van een gedragsco de bij stakingen. Een concept-advies aanvraag zal binnenkort by de minis terraad worden Ingediend. Ook deelt de minister mee, dat het Europees sociaal handvest binnen enkele weken in wer king zal treden. GRONINGEN* - Technici van de fa briek van Cogema insNormandié. waar gebruikte brandstofstaven uit kernreactoren worden opgewerkt, zijn gisteren koortsachtig bezig geweest de elektriciteitsvoorziening van het be drijf te herstellen. Dinsdagmorgen om 8.45 uur legde een felle brand in de 90 MW transformator de stroomvoorzie ning lam. Hoewel volgens de directie geen gevaar dreigde, werd ongeveer 1000 man personeel geëvacueerd en ontstond een nog steeds voortdurende, onoverzichtelijke en uiterst dreigende situatie. De bevolking heeft zich niet door de di rectie laten geruststellen. Het plaatse- Ujk comité van de milieu-organisatie Crilan, waarin ook enkele politieke par tijen en de vakbond CTDF zyn verte genwoordigd. meet zelf in de omgeving of er radio-actieve stoffen zyn vrijgeko men. Dit comité gaf de eerste waarschu wingen uit, die via de organisatie Green Peace ook Nederland bereikten. De Franse pers maakte gisteren alleen nog maar melding van de brand en de ver klaring van de directie. Na het uitvallen van de elektriciteits voorziening bleek ook de noodstroom- voorziening te falen. In alleryl moesten uit Cherbourg genaratoren naar Cap de la Hague, waar deze grootste opwer kingsfabriek ter wereld staat, worden overgebracht. Pas na enkele uren kon den daarmee volgens Green Peace de koelsystemen weer opgang worden ge bracht; een deel van de ventilatiesyste men zou nog steeds niet werken. Waarschuwing Juist voor een ongeluk als dit is door een veillgheidscomité van het perso neel al twee jaar geleden gewaar schuwd. De directie beloofde toen een studie te zullen laten verrichten, waar uit zou moeten biyken of de dubbel wandige tanks met kemspiytlngsafva] kunnen exploderen als de koeling ulfc- valt door het wegvallen van de stroom voorziening. Die studie zou dit jaar ge reed komen. De tanks die 500 kubieke meter vloei baar hoog radio-actief afval bevatten geeft zeer veel hitte af. Als de koeling uitvalt, begint het volgens Westduitse berekeningen na vyf uur te koken waar- by radio-actieve stoffen ontsnappen; na vier dagen is een temperatuur be reikt (1450 graden Celsius) die de tank doet smelten. Als de ventilatie uitvalt, ontstaat in de tank na ongeveer acht uur zoveel knal gas. dat een heftige explosie het afval over een eroot gebied kan verspreiden. De Cogema-directie heeft nog geen me dedeling gedaan over het koel- en ven tilatiesysteem, dat korte tijd met bat terijen in werking gehouden zou kun nen worden. Volgens de directie was de storing van zuiver elektrische aard en heeft zij geen enkele radiologische consequentie. Wel is het bedrijf stilge legd. Economische Zaken en de raad non bestuur van Van Celder nemen op kor te termijn contact op met de Vereniging Nederlandse Papier en Kartonfabrv- kanten om te bezien of er gegadigden zijn voor de overname van de vestiging van het concern in Wormer. Dat is woensdagmiddag afgesproken tijdens een overleg in Den Haag op het ministe rie van economische zaken. 'S-HERTOGENBOSCH - De gebroe ders L. uit het Brabantse Berghem heb ben op een ongebruikelijke manier een geschil over een rekening opgelost Klant P. was het niet eens met de hoog te van de rekening die een der broers bij hem had ingediend voor verrichtte werkzaamheden in zijn huis. De klant kreeg gistermorgen een woordenwis seling met de broers en werd toen door hen beiden ruw overmeesterd en in een auto ontvoerd. de L. meegenomen naar Bruchem. waar de broer woont, die het niet naar waar de geschatte karwei had geleverd. Ty- dens de rit moet P. tot het inzicht zijn gekomen dat hy zyn standpunt over de betwiste rekening beter kon herzien, want hij schreef een betalingsopdracht uit. Een der broers spoedde zich met het waardepapiertje naar de Rabobank in Berghem. terwijl de ander met het slachtoffer in Bruchem bleef, in afwach ting van de uitbetaling. De 30-jarige P. werd door de heren Van De rijkspolitie was echter gealarmeerd: Berghem en de Rabobank aldaar wer den niet bereikt, want het lukte de korpsen van Den Bosch en Heesch om de verdachte in de buurt van Heesch te onderscheppen. De andere ontvoerder Van de L. meld de zich omstreeks twee nur aan het groepsbureau van de rijkspolitie in Berghem, vergezeld van het slachtof fer. Hij bekende zich schuldig te heb ben gemaakt aan wederrechtelijke vrijheidsberoving van P. Beide ver dachten zijn voor deze daad in verze kerde bewaring gesteld. SCHIPHOL (ANP) - Nederland zal de republiek Zimbabwe voor een bedrag van twintig miljoen gulden ontwikke lingshulpgaan bieden. Dit heeft minis ter De Koning van ontwikkelingssa menwerking woensdagmiddag op Schiphol bekendgemaakt voor zijn vertrek naar Salisbury. Daar zal hij de onafhankelijkheidsceremonie van de nieuwe republiek Zimbabwe gaan bij wonen. De toegezegde twintig miljoen gulden komen op rekening van dit begrotings jaar. Over de besteding van dit bedrag zal volgens de minister nader overleg met de Rhodeslsche autoriteiten vol gen. Minister De Koning noemde met name bydragen in de landhervormin gen, een goede besteding van de Neder landse hulp. Minister De Koning verklaarde verder positief te zullen reageren op het ver zoek van de hoge commissaris voor de vluchtelingen om bijdragen te leveren voor een herhuisvestingsproject voor vluchtelingen. Engeland heeft voor dit jaar een bedrag van dertig miyoen gulden ter beschik king gesteld als aanloop op een meerja renplan, waarvoor in totaal 75 miyoen pond is uitgetrokken. Ontivikkeling Volgens minister De Koning zijn er plannen om te komen tot de oprichting van een consortium dat de ontwikke lingshulp aan Zimbabwe moet gaan coördineren. De minister was hoopvol gestemd over de toekomst van de jonge republiek Zimbabwe. Volgens ziin zeggen zijn alle voorwaarden voor een positieve ont wikkeling aanwezig Volgens minister De Koning bhjkt uit de lijst van landen waarvan vertegen woordigers zyn uitgenodigd voor de on afhankelijkheidsceremonie dat Muga be de lyn van de niet-gebonden landen nastreeft en zowel met westerse als met oostblok landen contact wil onderhou den. Prins Charles Met de aankomst van de Britse kroon prins Charles beleefde de Rhodeslsche hoofdstadsSallsbury, die binnenkort zal worden omgedoopt tot Harare, woensdag nog eenmaal een hoogtepunt ln de Britse koloniale geschiedenis. Met 21 saluutschoten, een erecompag- nie van Rhodeslsche soldaten en het volledige kabinet van Robert Mugabe werd de prins begroet. Op de laatste persconferentie voor de onafhankelijkheidsfeesten. maakte Mugabe een hjst bekend van prioritei ten die hy van plan is uit te voeren zo dra hy op 18 april officieel minister-pre sident van dit land geworden is inte gratie van de strijdkrachten en repa triëring van de vluchtelingen in het bui tenland. Over de betrekkingen met Zuid-Afrika en de steun aan de bevrijdingsorganisa ties in dit land, verklaarde Mugabe dat Zimbabwe nu al behoort tot de „front- ïynstaten" en het land de plicht heeft de onderdrukte zwarte bevolking in Zuid-Afrika te helpen. Pro-westers Inmiddels menen waarnemers dat nu Robert Mugabe een meer pro-westerse uouuiiig aanneemt dan werd verwacht, dit heeft geleid tot meningsverschillen met andere frontlljnstaten. Het is dan ook metzeker dat de presidenten Julius Nyerere van Tanzania en Samora Ma- chel van Mozambique zullen deelne men aan de festiviteiten. Minstens duizend eregasten zullen in de nacht van donderdag op vrijdag in het Rufarostadion in Salisbury het on- afhankelljk worden van Zimbabwe meebeleven. Daartoe behoren verte genwoordigers van negentig verschil lende landen. Opvallend is dat de DDR. Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen niet wer den uitgenodigd. De Volksrepubliek China en de Sowjet-Unle werden daar entegen wel gevraagd. De Russische delegatie arriveerde woensdag als eer ste ln Salisbury. Directie: F. van de Velde sr., K. Scherphuis en W. F. de Pagler. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. 101184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 IK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 1130 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01180) 26628. Advertentie-efdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184H4796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 46,25; franco per post f 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0,65 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70; ingezonden mededelingen 2 1-w x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. AJIe advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincie- Ie Zeeuwse Courant B.V. Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 39