Philips Terneuzen mag niet korter gaan werken PTT ziet geen kans op behoud van het postkantoor in Schore Geen verdere vervolging in zaak Marokkaan Erra almanak Justitie sprak met burgemeester Aardenburg over de 'zaak Van Rie' Smit-Takbegon met in stukken zagen romp van deZamosc PZC/provincie ARBEIDSINSPECTIE WEIGERT VERZOEK OPNIEUW WEL HANDELINGEN VIA DE BESTELLER SMITH DONDERDAG 17 APRIL 1980 ZEEUWSE Voorjaar Menigeen heeft deze week het voor jaar in het hoofd, een verschijnsel dat door het fraaie weder sterk wordt begunstigd. Het is- als u het ons vraagt - ook de machinerieën van deze onderne ming binnengedrongen en heeft daar het zeltduiveltje het hoofd op hol gebracht. Wat troffen wij van de week name lijk aan in de kolommen van dit blad? Eerst stuitten wij op de berichtge ving over een verkiezing van miss Zuid-west Nederland, waarbij iverd gemeld dat de prijs voor het best verzorgde kapsel voor een deelneemster was, die in het dage lijks leven „verkoopster in een ero- gistenf is. Vervolgens bekeken wij de kleine annonces en ja hoor „Te koop twee- en driezotsbank". Misschien dat ze in die erogisterij nog iets met die driezotsbank kun nen beginnen. Een duiker gaat naar beneden om het springstof een gat te slaan in de irasj van de Zamosc. toenemende mate verdrongen door goedkope electronenffitsers. Het her haald invoeren van arbeidstrijdverkor- ting verandert aan deze situatie niets Het is al de tweede keer dit jaar dat het Temeuzense bedrijf wordt geconfron teerd met een afwijzing van een verzoek om werktijdbeperking. Ook de eerste keer - een aantal weken geleden - vond de arbeidsinspectie de aanvraag niet in overeenstemming met de richtlijnen van de minister. Het 'nee' van de dienst betekent overigens met. dat Philips nu moet afzien van de ar beidstijdverkorting. Wel zal het bedrijf de kosten volledig voor eigen rekening moeten nemen engeen beroep kunnen doen op de sociale wetten. Philips kan tegen het besluit in beroep gaan bij de Raad van Staten Ir M. van der Vlies, directeur van de Terneuzense vestiging, zei woensdag, dat het bedrijf zich op een dergelijke stap moet bera den. Hij was nog niet officieel op de hoogte van het besluit van de ar beids inspectie en wilde met een reactie wachten, tot hij een schriftelijke beves tiging had ontvangen. Geen nieuws Voor districtsbestuurder W. Waumans van de Industriebond FNV vormt de afwijzing geen nieuws. „Het blijkt eens temeer, hoe Philips langs het randje heeft gebalanceerd met deze SCHENDING GEHEIMHOUDING' MIDDELBURG - Hoofdofficier van justitie mr. J. Hage heeft woensdag een onderhoud gehad met burgemeester drs. W. L. A. Lockefeer van Aarden burg. Onderwerp van gesprek was de aangifte door het Aardenburgse colle ge van het feit dat raadslid H. C. A. van Rie de wettelijke verplichte geheim houding rond twee besloten raadsver gaderingen heeft geschonden. Naar aanleiding van de aangifte, die het Aardenburgse college ruim twee maanden geleden deed bij de rijkspoli tie in Oostburg, had de hoofdofficier van justitie om een onderhoud met de burgemeester gevraagd. Het aange klaagde raadslid zal ook nog een ge sprek met de hoofdofficier van justitie hebben - wanneer dit plaatsvindt, is nog niet bekend. De betrokken partijen wilden woens dag niet in gaan op de concrete inhoud van het gesprek. Mr. Hage beperkte zich tot de uitspraak, dat het overleg 'oriënterend' is geweest, waarbij inge gaan is op juridische en technische de tails. „Een beslissing is op korte termijn nog zeker niet te verwachten", zei hij gisteren. „Het proces-verbaal moet door de opstellers op enkele punten nog wat worden aangevuld, bijgesteld.". Hij omschreef de qanklacht - schending van geheimhouding - als een moeilijke zaak met veel nuances, waar niet lichtvaardig een oordeel aan mag wor den gekoppeld. TERNEUZEN - De arbeidsinspectie in Breda heeft voor de tweede keer binnen enkele maanden een verzoek om arbeidstijdverkorting van Philips Terneuzen afgewezen. De werktijdbeperking - die inmiddels al enkle weken van kracht is - geldt voor de afdeling waar flitslampjes, de zoge naamde 'topflash', worden gemaakt. Er zijn 157 van de 800 werknemers bij betrokken. Volgens de arbeidsinspectie is het ver zoek van Philips niet in overeenstem ming met de richtlijnen voor arbeids tijdverkorting. zoals die in 1974 zijn vastgesteld door de minister van socia le zaken. Een woordvoerder liet dinsdag weten, dat de problemen rond de afzet van flitssysteempjes niet conjunctureel - dus tijdelijk - maar structureel - van blijvende aard - zijn. De 'topflash' die Philips op de markt brengt, wordt in Fietser (12) ernstig gewond bij ongeval te 's Gravenpolder 's GRAVENPOLDER - Bij een ongeval op de kruising van de Schoorkenszand- weg en de Ronde Polderdijk-Essen- dijk, even buiten de bebouwde kom van 's-Gravenpolder, raakte woens dagmiddag omstreeks halfvijf de twaalfjarige L. H. uit Nisse ernstig ge wond. De jongen werd geschept door een auto. bestuurd door A. B. uit 's Heerenhoek. toen hij plotseling met zijn flets van de Essendijk de Schoorkenszandweg op reed. L. H. werd met een gecompliceer de linker onderbeenbreuk en hoofd wonden overgebracht naar het Berg- zichtziekenhuis in Goes Handelaar in drugs aangehouden door Vlissingse politie VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissin- ger is dinsdagmiddag op straat door de Vlissingse politie aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van een kleine hoeveelheid verdovende middelen. Na de aanhouding van S. P. C. werd ver volgens de ouderlijke woning door zocht. waarbij nog eens zes gram heroï ne, acht gram amphetamine en een ge laden pistool en losse patronen werden gevonden. Tevens werdennog enkele paspoorten, afkomstig van diefstal, in de woning in beslag genomen. In ver band met deze vondsten werden ook de vader en de broer van C., de 54-jarige C. C. en de 17-jarige R. G. C., aangehou den. Uit het verhoor is echter komen vast te staan, dat de verdovende middelen en andere zaken toebehoorden aan de 19- jarige C. Zowel de vader als de jongere broer zijn daarna vrij gelaten. S P.C is in verzekerde bewaring gesteld. Hem wordt het verhandelen en in het bezit hebben van verdovende middelen en het in bezit hebben van een vuurwapen zonder .vergunning ten laste gelegd. Hij zal deze week nog worden voorgeleid aan de officier van justitie. Duwboot vast op Westerschelde WALSOORDEN - De Nederlandse duw boot 'Titan' heeft woensdagmorgen omstreeks zes uur vastgezeten op een strekdam bij de haven van Walsoor den, De sleepboten 'Tijgerhaai' van de firma Polderman, Hansweert en de 'Nieuw- land' van Muller trokken het binnen vaartschip omstreeks kwart voor acht vlot. De 'Titan', geladen met 2200 tpn zand, werd door de sterke ebstroom op de strekdam geduwd- Als gevolg van het vallende water ontstond gevaar voor breken. De duwboot kon zijn reis naar Walsoorden onbeschadigd vervol gen. verzoeken. We hebben dat van begin af aan vermoed, maar uiteindelijk kun nen wij de arbeidsin spectie alleen maar vragen om zorgvuldig te beslis sen. Dat is nu kennelijk gebeurd". In een nota signaleerde de Industrie bond al enkele maanden geleden, welke afzetproblemen de 'topflashafdeling' bedreigen. Waumans betwijfelde toen, dat de moeilijkheden zouden kunnen worden opgevangen door de verkoop van de energiebesparende lamp. die Philips Terneuzen op de markt brengt en waarover het concern bijzonder en thousiast is. gelet op de belangstelling voor dit nieuwe product. MISHANDELING DOOR MIDDELBURGSE VERDACHTEN NIET GEBLEKEN MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie heeft besloten de verdachten in de zaak van de op nieuwjaarsochtend in Middelburg om het leven gekomen Marokkaan Ahmed Erra niet verder te vervolgen. De 29-jarige N. V. en 18-jari- ge J. van G. uit Middelburg is dit schriftelijk meegedeeld. Volgens hoofdofficier van justitie mrJ. Hage is uit het gerechtelijk vooronder zoek van rechter-commissaris mr J. van 't Hof in het geheel niet gebleken dat de dood van de Marokkaan veroor zaakt is door mishandelingen van V. en Van G. Volgens de heer Hage is zelfs niet vastgesteld dat de ex-verdachten Erra mishandeld hebben: „De lichte verwondingen die het slachtoffer had kunnen heel wel door het vervoer van het lichaam veroorzaakt zijn. Het wa ren slechts heel oppervlakkige huidbe schadigingen waaraan normaal ge sproken waarschijnlijk nauwelijks aandacht zou zijn besteed". Zoals bekend heeft sectie op het stoffe lijk overschot van de 38-jarige Marok kaan uitgewezen dat deze door verstik king om het leven is gekomen. Dat het slachtoffer moest braken, wij t de hoofd officier van justitie aan overmatig drankgebruik. Dat Van G. en V. in die omstandigheden geen aanleiding heb ben gezien om een arts te waarschuwen, kan ze volgens de heer Hage niet verwe ten worden. Het feit dat de Marokkaan geen broek aanhad, heeft naar zijn oordeel een on schuldige reden: „Het heeft er alle schijn van dat de man zich beroerd voelde, naar de WC wilde maar het niet heeft gehaald. In de veronderstelling het toilet bereikt te hebben, heeft hij zijn broek laten zakken. De kans dat een andere lezing mogelijk is, stel ik op nul", aldus de hoofdofficier van justitie. Hij acht het begrijpelijk dat Van G. en V. in eerste instantie door de politie als verdachten zijn aangemerkt omdat zij gepoogd hebben zich van het lijk te ont doen en sporen hebben uitgewist. Bij hoge uitzondering heeft mr. Hage zijn beslissing overigens vooraf aan niet direct betrokkenen kenbaar ge maakt. Hage:Ik heb het als een more- Ie plicht gezien enkele vertrouwens mensen in Marokkaanse kring vooraf van het besluit op de hoogte te stellen. Nederland en Marokko kennen im totaal verschillende rechtssystemen en ik heb willen voorkomen dat het onjuiste gevoel in de Marokkaanse ge meenschap ontstaat dat anders gehan deld is dan gebruikelijk. Het maakt na tuurlijk niets uit dat de verdachten Middelburgers waren en geen Marok kanen. Ik hoop dat de Marokkaanse ge meenschap daarvan overtuigd is ge raakt". Twee Vlissingers wegens diefstal in Ritthem aangeho» VLISSINGEN - De recherchesrr( Vlissingse gemeentepolitie tj< woensdagmiddag omstreeks W fee twee Vlissingers in RitthemaWt" ft,, den op verdenking van dit®» 'i goederen en benzine uit auto» Het tweetal, de 19-jarige A r~ de 16-jarige N. S„ heeft S{ kend. De politie had de Sn klachten ontvangen over diet s. spullen en benzine uit auto's,**- veel gevallen een rode auto *e-;; >- naleerd. In de auto van Van»1 (een rode BMW) werden spid* troffen, die afkomstig waren stal. Het tweetal is Ingesloten' reau van de gemeentepolitie' gen. stukken slanker met 'n EYSSEN STUK 20% (met of zonder komijn) op de Zeeuwse markten CREMERIES: MIDDELBURG: LANGEVIELE 66 VLISSINGEN: WALSTRAAT 83 OOST-SOUBURG: KANAALS1H. 9 GOES: PAPEGAAISTRAAT 5 GOES - Het staatsbedrijf PTT ziet geen kans in de Kapelse dorpskern Schore een postkantoor open te hou den. Het aantal zogenaamde lokethan delingen is de afgelopen jaren steeds verder gedaald, van ruim 3.000 in 1971 tot ongeveer 500 in 1979. Daarmee ligt het aantal lokethandelingen in Schore ver beneden de normen die de PTT hanteert voor het instandhouden van postkantoren en het laten rijden van postkantoor-bussen. Het staatsbedrijf wil wel via de postbesteller een flink aantal PTT-handelingen mogelijk ma ken en de dorpsbewoners kunnen de besteller op afroep langs laten komen (daarvoor worden gratis kaarten ver strekt). Eén en ande&kwam woensdag naar vo ren tijdens een gesprek tussen verte genwoordigers van de PTT en de Schoorse bevolking. Mevrouw J. Mie ras-de Bart overhandigde aan de direc teur van het postkantoor Goes (regio Bevelanden). A P M. van Rossum, een stapel handtekeningen - vrijwel iedere Mevrouw J. Mieras-de Bart overhan digt de Bevelandse PTT-directeur AP. M van Rossum een pakket handteke ningen en verzoeken om in het dorp Schore een postkantoor te behouden postkantoor (tweemaal per week een uur geopend) aankondigde: enkele da gen voor de sluiting verscheen er een bericht in het plaatselijke advertentie blad. „We hebben geen postkantoor no dig dat hele dagen open is. maar we wil len wel enkele malen per week gelegen heid hebben om in ons dorp zelf postza ken af te handelen", aldus de dorpsbe woners Zij legden er de nadruk op dat de PTT als staatsbedrijf óók service moet verlenen - zeker in de kleine kern en - wanneer dat niet winstgevend is. Toelichting Directeur Van Rossum gaf een uitvoeri ge toelichting op het besluit om de zit tingsuren in Schore op te heffen Met name ging hij in op de normen die gel den. De heer Van Rossum herinnerde eraan dat de PTT al in 1971. bij de op heffing van het poststation in Schore, het ter plaatse afwikkelen van loket handelingen wilde afschaffen. Mede on der druk van een actie door de bevol king. werd daarvan voorshands afge zien en kwam het postkantoor dat tweemaal per week geopend was. In 1971 waren er nog ruim 3 000 lokethan delingen en vorig jaar nauwelijks 500. „Voor de PTT is het niet meer verant woord om de service te handhaven stelde de heer Van Rossum. Het laten rijden van een postkantoorbus achtte hij voor Schore niet haalbaar, omdat er dan tussen 4.000 en 10.000 lokethande lingen moeten plaatsgrijpen. De Goese PTT-directeur liet nog weten dat het staatsbedrijf in de Zeeuwse situatie, ge let op het kleine kernenprobleem, hier en daar de hand licht met de normen. „Ze worden dan erg ruim toegepast. Er zullen echter kernen zijn. waarvoor zelfs met een ruime, soepele toepassing van de normen geen mogelijkheden zijn. Er liggen nu eenmaal bepaalde"econo mische grenzen, betoogde de heer Van Rossum. Hij wees ex verder nog op dat voor de PTT ook het veiligheidsaspect een rol speelt (postkantoren moeten aan bepaalde eisen op dat stuk van za ken voldoen en aanpassing van be staande gebouwen aan die eisen vergt gemiddeld ruim 50.000 gulden per postkantoor). Directeur Van Rossum erkende overigens dat de PTT aan de late kant was met het op de hoogte stel len van de bevolking omtrent de slui ting. Hij stipte in dit verband nog aan dat het staatsbedrijf vorig jaar al hier over sprak met de burgemeester van Kapelle, G. Huitsing. De Zamosc - inmiddels zonder dekopbouw - op z'n kant in het water. inwoner van Schore tekende - waarmee behoud van het postkantoor bepleit wordt. Mevrouw Mieras merkte er on der meer bij op dat het vooral voor de oudere dorpsbewoners erg bezwaarlijk Elegant schoentje Voortreffelijke pasvtr In blauw leer Merk Dorndorf TERNEUZEN - Met de dikste ket ting die het Rotterdamse bergings bedrijf Smit-Tak in huis heeft, is woensdagmorgen begonnen met het in stukken zagen van de 'Za mosc'. Van het Poolse vrachtschip, dat in januari van het vorig jaar na een aanvaring zonk in de Wester schelde voor de havenmond van Terneuzen, ligt nu alleen nog de romp in het water. Het dekhuis en de masten werden al eerder gebor gen en naar de sloper afgevoerd. De ketting van twaalf centimeter dik staal werd al enkele dagen gele den onder de romp doorgetrokken. Dat gebeurde met kleine kabels, waaraan steeds dikkere lijnen, en uiteindelijk de ketting werden be vestigd. Voor het 'zagen' kon beginnen, moest eerst een gat in de romp on der water worden geslagen. Dat ge beurde met springstoffen. Die wer den woensdag tijdens laag water, omstreeks half elf 's morgens, door een duiker aangebracht. De ket ting werd eerst in het gat getrok ken. Daarna werden de takels van de reusachtige 'Taklift 1' eraan vastgemaakt. Door met de takels de ketting langzaam heen en weer te trekken, wordt de romp doorge zaagd. De afgesneden stukken worden eerst in stroppen onder water naar de Sloehaven in Vlissingen getransporteerd. Daar wordt er een bak ondergeschoven, die vervol gens wordt leeggepompt, zodat de wrakstukken met sleepboten naar is om voor posthandelingen naar Hans- weert of Kapelle toe te moeten. Van de kant van de Schoorse vertegen woordiging kwam er ook kritiek op de wijze waarop de PTT sluiting van het Advertentie de sloper kunnen worden vervoerd. De stukken romp zullen worden af geleverd bij een Gents slopersbe drijf, zodat het transport te zijner tijd het kanaal Gent-Terneuzen zal passeren. Woensdag werd begon nen met het 'afzagen' van het ach terstuk van de romp De wett zaamheden stonden onder toezie:-, van rijkswaterstaat en de arbeids inspectie. die zelfs met vier ma: vertegenwoordigd was. De berging staat onder leiding van de heer J Jullens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2