landbouwschap wil snel antwoord op schadeclaims Te veel spaanplaat gas in Souburgse scholen I OLGA Post op Bevelanden later: kom zelf maar uitzoeken' )uitse granaten tot atploffing gebracht Scholieren van Valkenisse hielden grote schoonmaakactie Tholen wordt niet vergeten bij toewijzen ligplaatsen jachten $1972 INGEDIEND WEGENS DROOGTESCHADE [Gedroogde abrikozen. JNDERDAG 17 APRIL 1980 PZC/provincie OES-De gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap vindt dat er binnen de kortste {ren duidelijkheid moet komen over schadeclaims die bijna tien jaar geleden op grond van de 1 jltaschadewet werden ingediend. De gewestelijke raad gaat het parlement in de arm nemen om "e duidelijkheid te verkrijgen. De schadeclaims zijn in 1972 aan de minister van verkeer en aterstaat gestuurd. Ze hebben betrekking op verdroging vanlandbouwgronden op Noord-Beve nd ten gevolge van de afsluiting van de Zandkreek en het Veerse Gat (in het begin van de zestiger tren). ^zoeken om opheldering heeft de iser van verkeer en waterstaat in ifjdopen jaren nauwelijks gerea- ri De gewestelijke raad voor Zee- ij van het landbouwschap is de si- laegoed beu. Secretaris W. Goeman: K is toch bijzonder teleurstellend têenzaak, die zo lang geleden is aan- bart, nog altijd geen beslissing heeft tregen. We zijn het dan ook zat. Dit :s)ttmeer". Volgens Goeman is de stelling van het landbouwschap nhrekers actief iVüssingen JSS1NGEN - In de afgelopen nacht is drie plaatsen in Vlissingen en Sou- g ingebroken. In een garage aan de ildeweg drongen onbekenden het be- binnen door het inslaan van een Een geldkistje werd opengebro- maareen poging om ook de kassa i te breken mislukte. Voor zover Bdij bekend was werd er niets ver rjinbraak in een woning aan de J. 'r de Smitstraat in Souburg werd iförtefeuille met 25 en een handtas l paspoort en rijbewijs gestolen, nslotte werd in een woning in Wester- ht een geldbedrag gestolen van extra groot, omdat er sinds vorig jaar een rapport van het laboratorium voor grondmechanica uit Delft over de affai re bij de minister ligt Secretaris Goeman vertelt dat al in 1963 met grondeigenaren en gebruikers van vier Noordbevelandse polders - Onrust, Soelekerke, Spiering en Jonk vrouw Anna - werd vergaderd over de gevolgen van de afsluiting van Zand kreek en Veerse Gat. Het besluit viel toen om een aantal maatregelen te ne men, zoals de plaatsing van peilbuizen. In 1971 verscheen de Deltaschadewet en in aansluiting daarop werden in 1972 totaal 18 schadeclaims ingestuurd. „Er was duidelijk droogteschade opgetre den", stgelt Goeman. Nadat de claims waren verzonden, liet het ministerie van verkeer en waterstaat niets van zich horen. Eerst in oktober 1973 kwam de mededeling dat het laboratorium voor grondmechanica een onderzoek zou instellen (met inschakeling van de Zeeuwse commissie waterbeheersing en ontalting). Van tijd tot tijd infor meerden de indieners van de schade claims (en later de gewestelijke raad van het landbouwschap) naar de stand" van zaken. Daarop kwam geen of vaag antwoord. Inmiddels verscheen in 1978 een rapport van de commissie waterbe heersing en ontzilting. Conclusie uit dat rapport: „Er blijkt plaatselijk een toename van de droogteschade te zijn die varieert van 5 tot 25 percent van de bruto-opbrengst". Secretaris Goeman onderstreept dat deze conclusie de juis- heid van de ingediende schadeclaims duidelijk aantoont. Getijbeweging In het rapport van de commissie wa- Bijeenkomst over kernenergie te Zierikzee ZIERIKZEE - Het Energie Komitee Zeeland (EKZ) houdt morgen, vrijdag in het Huis van Nassau te Zierikzee een forum- en discussiebijeenkomst over kernenergie. Aan de gespreksavond nemen verte genwoordigers deel van diverse politie ke partijen zoals de PPR-senator C. van Waterschoot en Mark Faasse van de CDA-jongeren Zeeland. Verder worden als woordvoerders ondermeer aange kondigd EKZ-bestuurder W. Sloots, voorzitter J. L. Boogerd-Quaak van de Zeeuwse Statenfractie van D'66, J. Goedheer van de PSP-Zeeland en CPN- vertegenwoordiger Josde Keizer. De fo rumavond begint om 20.00 uur. terbeheersing en ontzilting wordt ge meld dat het wegvallen van de getijbe weging door de afsluiting van Zand kreek en Veerse Gat gevolgen heeft voor die plaatsen, waar buitendijks te gen de polder schorren of slikken zijn gelegen. Deze gronden kwamen vóór de afdam ming onder Invloed van het getij perio diek onder water. Bij hget droogvallen tijdens eb daalde waterstand hier slechts weinig onder het bodemopper- vlak. Daardoor kwam een gemiddelde potentiaal van het grondwater voor. die aanzienlijk hoger was dan het gemid delde van de eb- en vloedstand. Na de afdamming kwamen door het wegval len van de getij beweging de buitendijk se gronden niet meer periodiek onder water en daalde de potentiaal. Deze da ling werd vergroot door het graven van sloten, het bebossen, en dergelijke. In de jaren na de afdamming daalde tty- dens de groeiperiode het grondwaterni veau tot op het slootpeil (of soms lager). Eén en ander had en heeft gevolgen voor de landbouwgewassen. Het ministerie van verkeer en water staat liet in oktober 1978 aan het Zeeuwse landbouwschap weten dat er schot zat in de zaak. Het rapport van het laboratorium voor grondmechani ca werd ieder moment verwacht Daar na bleef het stil; de gewestelijke raad schreef in juni 1979 nog maar eens na mens de indieners van de schadeclaims een brief waarop nooit antwoord kwam Van de kant van het ministerie van ver keer en waterstaat bleek het ook woensdag niet mogelijk te zijn een in zicht in de affaire tegeven. Een woord voerder van het ministerie zei de zaak te zullen uitzoeken. Een antwoord bleef echter vooralsnog achterwege. olitiebureau van feingen beklad Kt witte verf I5SINGEN - Onbekenden hebben nsdagnacht met witte verf leuzen ge aderd op het Vlissingse politiebu- iu. Eén van de leuzen luidde: „Geen Wng, geen kroning". De politie heeft idsders niet kunnen achterhalen. Na (ontdekking kon de nog verse verf vrij 'telijk van de muren worden ver- omst over inswisseling Nieuwe Kerk JDELBURG - Dinsdag 29 april dtdeCentrale kerkeraad van de Ne- inds Hervormde Gemeente een ge ls-en jangsamenkomst ln de Nieuwe k te Middelburg. De commissaris koningin, dr. C. Boertien zal een toe- iui houden over de betekenis van iHuis van Oranje voor het volk. Ds. Roodenburg zal spreken over 'De h'vaardige koning'. Aan deze bijeen- Kt. waarvan de nadruk ligt op de onswisseling, zal muzikale mede- tag worden verleend door het Mid- iwgs Kerkkoor, een trompettist en ■de klarinettisten. De samenkomst Sat om 19.30 uur. in Midgard 1DELBURG - Vrijdag 18 april wordt ft jongerencentrum Midgard, Kui- Iïwrt, Middelburg, de Olm 'Bruttl, KiuECattivi' van Ettore Scola ge- Jsi Zaterdag 19 april wordt de film «vamo tanto amati' van dezelfde vertoond. Zaterdag 26 april is 'Ea femme aux bottes rouges' Jean Bunuel te zien. Het geheel georganiseerd door de Filmliga "J en de films beginnen om 21 AdvertentieI 'Eet zei Hmmm... abrikozen... wellen... koken... en dan maar smullen dat 't een lieve lust is... flensjes met abrikozenmoes... kwark pudding met abrikozen...gevulde eenden. 0-ÊÊ&Ê Hmmm... ook in Holland kan't soms exotisch toegaan... met gedroogde zuidvruchten. Eet ze. Vraag gratis nieuw recepten boekje Gedroogde Zuidvruchten aan: Antwoordnummer 3212, 1000 SM Amsterdam. Publicatie van de Ncderiandse Vereniging voor de Handel in Gedroogde Zuidvruchten. _j ga" IN 'DE KLEINE BELT' EN 'DE GROTE BELT' VLISSINGEN - De lokalen van de openbare kleuterschool 'De Kleine Belt' en van de lagere school 'De Grote Belt' aan het Koopraansvoetpad in Oost-Souburg blijken een te grote hoe veelheid te bevatten van het zoge naamde formalhydegas, dat vrijkomt uit spaanplaten. Het lokaal dat het STRAND CADZAND-BAD hoogste concentraat bevatte is tijdens de paasvakantie behandeld met een bepaald soort verf, dat de vorming van dit gas deels tegengaat. De kosten daarvan bedroegen 20.000 gulden. Als de behandeling gelukt blijkt te zijn over vier weken dan zullen ook de overi ge zeven lokalen en de aula op deze ma nier worden behandeld tijdens de zo mervakantie. De totale kosten van de verfbehandehng worden geschat op on geveer 200.000 gulden. De Vlissingse wethouder van onderwijs ing. G J. A. M. Adan maakte dit woensdagmiddag bekend tijdens de vergadering van de commissie voor het onderwijs, naar eenleiding van vragen van het raadslid J. Kodde (RPCU). Eerder bleek de Vlissingse kleuter school 'Pinkeltjesland' al een te hoge concentratie van dit spaanplaatgas te bevatten, wat aanleiding was tot een verhuizing van de kleuters. Omdat 'De Kleine Belt' en 'Dc Grote Belt' het tweede geval is in de gemeente Vlissin gen is volgens wethouder Adan beslo ten om alle houten schoollokalen na te VALKENISSE - Ruim 220 leerlin gen van vier lagere scholen uit de gemeente Valkenisse hebben woensdagmiddag de wegen achter de duinen gezuiverd van zwerf vuil. De schoonmaakactie, waar bij twee vrachtauto's vol afval werd opgehaald, is bedoeld een voorbeeld te stellen voor volwas senen. die in veel gevallen de ver vuiling veroorzaken door papiers nippers en andere rommel achte loos weg te werpen. Het is voor de twee maal. dat schoolkinderen uit de gemeente deze milieubewuste actie voert. Gewapend met grote plastic zak ken begonnen de kinderen op vier plaatsen tegelijk aan het schoon maken van de bermen langs de fietspaden en wegen onder aan de duinen. Leerlingen van de Prinses Ireneschool uit Zoutelande namen het stuk Duinweg tot het parkeer terrein aan de Valkeiusseweg voor hun rekening, terwijl kinderen van de lagere school uit Biggekerke het volgende stuk, tot aan het parkeer terrein Strandweg opruimden. In Dishoek werd door leerlingen van de christelijke nationale school uit Koudekerke de Kaapduinseweg tot aan de Galgeweg onder handen genomen. Het stuk Galgeweg tot aan de grens met Vlissingen in Westduin werd gezuiverd van aller hande rommel door leerlingen van de openbare lagere school uit Kou dekerke. De actie stond onder leiding van gemeenteopzichter J Krijger, die 's morgens de scholen had bezocht, waarbij hij de leerlingen voorlich ting gaf over het doel van de actie. Tevens werden alle leerlingen voor zien van een map waarin informa tie gegeven wordt over het verwer ken van afval. Na afloop van de ac tie werden de kinderen beloond met een sinasappel. COMMISSARIS BOERTIEN OP WERKBEZOEK meten op formalhydegas. Op andere plaatsen bleken volgens de wethouder gelukkig geen problemen. Het gas blijkt zich in alle lokalen van de scholen te bevinden, maar het minst in de kleuterschool. De ouders van de leer lingen zijn in maart schriftelijk op de hoogte gebracht van de situatie. Zij hebben volgens wethouder Adan zeer positief gereageerd. Het lokaal met de hoogste concentratie is volgens wethouder Adan als experi ment met de verf behandeld. In mei worden nieuwe metingen verricht, die moeten aantonen of de behandeling succes heeft gehad. Voor een vervan gende ruimte is een regeling gevonden. Wethouder Adan verklaarde de hoge kosten van de behandeling, die in over leg met TNO gebeurt, uit het feit dat niet alleen het behang van de muren moet. maar ook het plafond en de elec- trische bedrading moeten verdwijnen, om de behandeling mogelijk te kunnen maken. Hij wees de commissie er op. dat tegenover deze kosten geen enkele financiële vergoeding bestaat SINT-MAARTENSDIJK - „Als er ge sproken wordt over het aanleggen van 1500 ligplaatsen voor pleziervaartui gen langs de Oosterschelde dan zijn die 1500 plaatsen all in", dat stelde woens dagmiddag de commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien. in een onofficiële gemeenteraadsverga dering in het Thoolse gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Hij deed dat in ant woord op vragen vaijhet WD-raadslid J. van Gorsel die van de commissaris van de koningin wilde weten of de ge meente Tholen niet uit de boot zou val len bij het toewijzen van ligplaatsen voor pleziervaartuigen aan de Ooster schelde. De heer Van Gorsel vroeg dat naar aan leiding van de inrichtingsplannen voor het Oosterscheldegebied waarin een aantal van 1500 ligplaatsen wordt ge noemd. Hij vroeg zich daarbij af of Tho len nog wel in aanmerking komt voor een kleinschalige jachthaven van zo'n 250 ligplaatsen en of er in tweede in stantie wel een jachthaven in Goris- hoek zou kunnen worden aangelegd. Op andere vragen van het WD-raads lid. zoals: hoe denkt men de maat schappelijke discussie te gaan voeren over de inrichting van het Oosterschel degebied en wat is de plaats daarin van lagere overheden als gemeenten en wa terschappen, ging de heer Boertien met in. De SGP-woordvoerder T. Aamoudse stelde zich op tegen een 'ongebreidelde uitbreiding' van de recreatie in en om de Oosterschelde. Hij vroeg zich af waar het ln dat geval met de rust, vooral op zondag, naar toe moet. Voorts zette hij vraagtekens bij de aanleg van een weg over de Oesterdam, wat volgens hem drukker wegverkeer naar Schouwen- Dulveland zal opleveren. Overigens wees burgemeester E. Bearends er op dat hij juist blij zal zijn als er een weg, ofwel een dam. ligt tussen Tholen en Zuid-Beveland. Dat zou een goede ver binding tussen Tholen en de rest van Zeeland alleen maar bevorderen, liet hij weten. De PvdA-woordvoerster, mevrouw N. M. J. Boissevain, wees er in haar toe spraak over het welzijn op dat het so ciaal-cultureel werk vooral door vrij willigers verricht zal moeten worden. Volgens haar komt op die manier de continuïteit van dergelijke activitei ten in gevaar. Om die reden pleitte ze er dan ook voor dat er van de zijde van de overheid een bijdrage wordt gele verd. „Ik denk. dat de gemeente geen activi teiten dient te stimuleren, die hoofdza kelijk op basis van het werk van vrijwil ligers moeten plaatsvinden, indien niet van overheidswege de financiële mid delen beschikbaar worden gesteld om de activiteiten beroepsmatig te onder steunen." stelde zij. Haar college raads lid W. van Kempen van het CDA was het wat dat betreft niet geheel met haar eens. Hij stelde dat voor het uitvoeren van het sociaal cultureel werk en een beroep zal moeten worden gedaan op vrijwilligers, omdat beroepskrachten fi nancieel niet haalbaar zijn. Hij voegde daar wel aan toe dat de inbreng van vrijwilligers alleen effectief is, wanneer zij in de gelegenheid worden gesteld ka dertraining te volgen. Hij pleitte verder voor het werken aan een grovere verde ling van het sociaal cultureel werk. De heer Boertien bracht, vergezeld van zijn vrouw, een bezoek aan Tholen in het kader van een werkbezoek, zoals dat ook in de omschrijving van zijn taak staat genoteerd. Onderdeel van dat werkbezoek vormden woensdag een in formele vergadering met de gemeente raad, een bezoek aan de kernen van de gemeente Tholen en tot slot een diner. Olga springboxen een lust voort oog een lust voor uw rust Olga springboxen zien er fantastisch uit. 'n lust voor 't oog. Bestel de brochure, stuur f 1,- aan postzegels of maak f 1.- over op postgiro 12002 t.n.v. Olga. Postbus 16,2300 AA Leiden. crmdal er morgen weer bdagis. te&rf m;" een beeVe 'verse' springstof laat de Explosieven Opruimings- L- Duitse granaten exploderen. Rrtle BAD-De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft woensdagmid- ®ranaten tot ontploffing gebracht op het strand bij Cadzand-Bad. "«rev HCn ni.oters zuidelijk van het oude hotel 'Noordzee'. De granaten j. onden bij graafwerkzaamheden in de duinenrij en het slopen van de "«Bet 1 6ebeurt 'n kader van de Deltawerken. De granaten werden te sjj,v"se springstof onder een laagje zand bedol ven en met afstandsbe- °nlP'°ffing gebracht. Tijdens de werkzaamheden van de EOD v-- en nieuwsgierigen op een veilige afstand gehouden. (Slot van pagina 1) vertraging in de postbestelling op de Bevelanden toe aan 'kinderziekten', maar bevestigde desgevraagd dat in derdaad mensen die poststukken misten en naar het sorteercentrum in Goes gingen zijn uitgenodigd, om zelf hun post uit te zoeken. 'Dat had ge woon niet mogen gebeuren Maarzo als met alle reorganisaties heb je ook hielde nodige aanvangsmoeilijkhe- den. De mensen moeten de nieuwe werkwijze nog onder de knie krijgen. Wat bepaald niet wegneemt dat si tuaties zoals aan de Kievitslaan niet meer mogen voorkomen. Reorgani- seren is best, maar eigenlijk behoort het publiek daarvan niets te mer ken', aldus de heer Bijman. Plaatselijke kennis Met het opheffen van de plaatselijke postkantoren als voorsoortercentra is naar de mening van de heer Bij man ook een forse dosis 'plaatselij ke' kennis van PTT-ambtenaren ver loren gegaan. In de vroegere situatie wisten de sorterende PTT'ers als re gel onvoldoende geadresseerde brie ven nog wel eens thuis te brengen door hun kennis van de plaatselijke bevolking. Met het aanwijzen van Goes als voorsortecrcentrum Is veel van die plaatselijke kennis komen tc vervallen. Waren in het verleden postbeambten in Hcinkenszand. Ka pel le of Kortgene verantwoordelijk voor het uitsoorteren van de streck- post. tegenwoordig gebeurt het ge centraliseerd te Goes, waar PTT'ers werken met een mindere kennis van de plaatselijke situatie. De heer Bijman zegt niettemin te ho pen dat de postbestelling op de Beve landen binnenkort weer volgens het oude patroon zal kunnen verlopen. 'We betreuren het bijzonder dat te gen de mensen is gezegd: zoek je el- gen post maar uit. Dat geeft gewoon geen j.as, Maar aan de andere kant zou het goed zijn als bijvoorbeeld postbushouders op alle brieven die ze toegezonden krijgen nadrukkelijk hun postbusnummer vermelden Vroeger bij het oude sorteersysteem wisten de mensen vaak uit hun hoofd we bij een postbusnummer hoorde, tegenwoordig weten ze dat in Goes natuurlijk niet meer. En dan blijft er misschien wel eens wat liggen. Kin derziektes zullen er voorlopig nog wel blijven, maar we doen er als PTT alles aan om zoveel mogelijk overlast te voorkomen'. Aanbesteding dijkverzwaring GOES - De firma AVK uit Oude Tonge heeft als laagste ingeschreven bij de aanbesteding voor het verhogen en verzwaren van de zeedijken tussen de polders de Breede Watering bewesten Yersekc, de Sneedijkpolder en de Kou den en Kaarspolder. Met een bedrag van j 7.988.(100 - bleel dit bedrijf onder de daaropvolgende in schrijver. de firma Hakkers Schermers uit Werkendam dat een bedrag van ƒ8.250.000- noemde. Daarnaast gal AVK nog een alternatieve opgave,op voor een bedrag van 7.788.000.-. De derde inschrijver was de firma Van Oord uit Werkendam met 8.521.000,-. Daarna volgen. Broekhoven Zeist. 8.593.000-, Dikkerboom Sybrandy 8.640.000-, Van den Heuvel uit Drie bergen 8 640.000.-, Boele Krimpen aan de Lek 8.670.000,-. Nelis Haarlem 3 840.000,-. Romers Rozenburg 8.893 000,-. Oosterwijk Rotterdam 8397.000.-. Baggermaatschappij Hol land uit Hardinxveld 8 974.000- De gunning werd aangehouden. Geen bijdrage provincie voor 'De Kring' Goes MIDDELBURG - De provinciale sta tencommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk meent, dat de stichting samen werkingsscholen voor slechthorende cn spraakgebrekkige kinderen in Zee land, die in Goes de school „De Kring" heeft, geen provinciaal subsidie moet krijgen voor de nazorg, die aan de leer lingen wordt gegeven. Naar het oor deel van dc statencommissie moet de stichting zich voor het krijgen van bij dragen wenden tot de gemeenten, van waar dc kinderen komen, die op „De Kring" zitten. De commissie schaarde zich met die zienswijze achter het standpunt van het dagelijks bestuur van de provincie. Daarbij werd echter aangetekend, dat voor de school mogelijk wel een bijdra ge van de provincie kan worden gege ven. als de gemeenten niet bereid zijn de al gemaakte kosten - in 1979 - te beta len De heer J. J Risseeuw van de PvdA meende, dat bij voorbeeld een startsub sidie zou kunnen worden gegeven, waarbij dan aan de stichting zou moe ten worden meegedeeld, dat men zich in de toekomst tot de gemeenten zou moeten wenden voor bijdragen. Ook de heer J G. van Zwieten van de VVD vond het juist dat de mogelijkheid wordt opengehouden toch een bijdrage te geven voor in 1979 gemaakte kosten. Als blijkt, dat de gemeenten niet alsnog over dat Jaar subsidie willen geven, zal de statencommissie het verzoek van de stichting nog eens overwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11