PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Agt dreigt met' om stappen tegen Iran Kabinet stelt verlaging belasting op 1 juli vast Cokesfabriek Sluiskil vraagt dispensatie van loonmaatregel m Motorrijtuigenbelasting gaat per 1 juli 8 procent omhoog 5 EVENTUEEL VERBREKING BETREKKINGEN I MAANDELIJKSE TOESLAG VAN f 26,- Van Amelsvoort staatssecretaris van financiën Op BANI-SADR WAARSCHUWT mooie ogen pagina 11 223e jaargang no. 87 Zaterdag 12 april 1980 <Van onze correspondenti TEHERAN- Bij het treffen van gezamenlijke Europese maatregelen tegen Iran zal, in elk geval wat Nederland betreft, „geen enkele sanctie uitgesloten zijn, ook het verbreken van de diploma tieke betrekkingen niet". Dat zei minister-president Van Agt vrijdag opzijn wekelijkse persconfe rentie. Een beslissing over strafmaatregelen tegen Iran zal pas genomen worden als het antwoord van het Iraanse bewind op de harde (Van Agt: „vrij pittige") verklaring van de EG-ministers van buitenlandse zaken, die donderdag in Lissabon bijeen kwamen, binnen is. De ambassadeurs van de Negen in Te- berm zullen vandaag, zo is in Lissabon «sloten, b(j president Bani-Sadr van Iran de vrijlating eisen van de 50 gijze- isars m de Amerikaanse ambassade. j/Us demonstratief gebaar zullen de di- imaten vervolgens terugreizen naar hoofdsteden om daar persoonlijk slag uit te brengen., [Van Agt zei gisteravond dat er in elk 'val iets zal moeten gebeuren. „Wij linden dat West-Europa het er niet ipelweg bij kan laten zitten. Wij len de Verenigde Staten niet zo- laten ploeteren. Dat zou 'onbond- itschappelijk' zijn", economisch gebied valt er voor Ne- overigens weinig te ondeme- hi Het handelsverkeer tussen Neder- id en Iran beperkt zich volgens Van vrijwel tot voedselhulp, en die is Itdrukkelijk - ook door de Amerika- als sanctiemiddel uitgesloten, fooralsnog zal Nederland ook niet de olie uit Iran stopzetten. .Dat zou het lot van de gijzelaars niet verbeteren", zei premier Van Agt. „De Verenigde Staten willen Iran treffen, en niet andersom". Overigens zou dat ook weinig uithalen, omdat wij slechts 10 procent van onze olie uit Iran be trekken. Mocht het Amerikaanse verzoek om ac tie in de Europese Gemeenschap geen gehoor vinden, dan zal de regering zich moeten afvragen „wat met redelijke zin te ondernemen valt", aldus Van Agt. Maatregelen zullen daarbij moeten worden afgewogen tegen het doel: de vrijlating van de Amerikaanse gijze laars. ..Maar Nederland kan alléén wei nig doen", vond Van Agt. „Wij mogen het nu echter niet laten af weten". zei hij, „omdat Iran „een van de ernstigst mogelijke schendingen van het .volkenrecht gepleegd heeft, terwijl dreigt dat wij nu na vijf maanden aan iets gewend beginnen te raken dat ei genlijk steeds erger wordt' In schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) vraagt het CDA-kamerlid Jan Nico Scholten ook al om een blijk van soli dariteit met de Verenigde Staten en dringt hij aan op het ondernemen van stappen in Europees verband door de Nederlandse regering. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghobzadeh, heeft vrijdag de am bassadeurs van de EG-landen en die van Japan, Australië en Nieuw-Zeeland bij zich ontboden. In een reactie op de verklaring in Lissabon, verzocht Ghob zadeh de ambassadeurs er bij hun rege ringen op aan te dringen zich niet aan te sluiten bij de diplomatieke en economi sche sancties van de VS tegen Iran. Hij verklaarde dat Iran nog steeds werkt aan een vreedzame oplossing van het conflict met Washington. De stappen van de EG-landen en een aantal andere bondgenoten van de VS komen na de bittere woorden, die pre sident Carter donderdagavond sprak over het gebrek aan medewerking van het Westen aan zijn sanctiepolitiek met betrekking tot Iran. Inmiddels heeft ook Japan - dat voor een groot deel van Iraanse olie afhanke lijk is en derhalve een olieboycot ris keert - zich aangesloten bij de stappen van de EG-landen. Ook de Japanse am bassadeur in Teheran zal. nadat hij zijn wensen bij Bani-Sadr heeft gedepo neerd, voor overleg naar Tokio worden teruggeroepen. Argentinië heeft vrij dag besloten zijn ambassade in Tehe ran te sluiten en het diplomatiek perso neel terug te roepen. Tijdens een massa-betoging in Tehe ran heeft president Bani-Sadr vrijdag herhaald dat het Iran ernst is met het dreigement, dat landen die de VS steu nen in hun sanctiepolitiek zullen wor den getroffen door een olie-embargo. „Iran is bereid de prijs te betalen voor de vrijheid," zei hij. Mocht de VS be sluiten tot een blokkade van de Iraan se havens, dan zal Iran zich in ieder geval dit jaar nog kunnen redden, al dus Bani-Sadr, mits een aantal belang rijke begrotingswijzigingen wordt doorgevoerd, waardoor meer accent komt te liggen op landbouw en indus trie. Tijdens een massa betoging, vrijdag, in Teheran werd e verbrand. periodieken I De periodieke loonsverhogingen voor I ambtenaren zullen net als in het be- I drijbleven worden gehalveerd. Mlnls- I ter Wiegel van binnenlandse zaken I denkt bet gat van 450 miljoen dat in I Benek '81 is geslagen te dichten met het schrappen van een loonsverhoging 1.45 procent die de ambtenaren ïgoed hebben. Wiegel kondigt in rlef aan de Centrale Commissie I voor Overleg in Ambtenarenzaken I aan. dat. hij uit het oogpunt van een I billijker inkomensverdeling de belo- I nlngsverhoudlngen in het ambtelijk I apparaat wil herzien. r Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De loon- en inkomstenbelasting gaan op 1 juli voor iedereen omlaag. Mensen met een inkomen tol bijna f30.000 gaan er door die verlaging f136 per jaar Iin 1980 dus) op vooruit, wie meer verdient „krijgt" f 100. Over heel 1980 genomen betekent dat een lastenverlichting voor de eerste categorie van f69 en voor de tweede groep van f51. huisvrouw I Ter err van de spoedig verdwijnende Amerikaanse tv-serie 'au in the fami ly. die ook in Nederland wordt ultge- wtdett, heeft de lv-producer Norman war een half miljoen dollar ter be schikking gesteld van een fonds voor bet statuut op de gelijke rechten van man en vrouw Lear waardeert vooral do rol van Edith Bun ker. de huisvrouw to de serie gespeeld door Jean Staple- ton, die volgens hem model staat voor de huisvrouw die door de vrouwenbe- «»ng werd beïnvloed PAGINA 11 spelen Het Internationaal congres over df Olympische Spelen en de mensenrech- ton Is niet tot een eensluidend ant woord gekomen op de vraag of de spe len in Moskou geboycot moeten wor den Het congres, waaraan behalve po- ook een aantal Russische dissi- owien deelnamen, was het er wel over «radat de mensenrechten ln de Sow let-Unie worden geschonden. Aan de jwwvond van de Olympische Spelen wraechterd de situatie alleen maar PA0INA 15 zinbouw Landbouwminister Braks maakt zich torsen over de uitbreiding van de EEG meiGnekenland, Spanje en Portugal J* minister zal trachten te radicale ^ndenngen in het afzetgebied van Nederlandse tuinbouw tegen te Braks acht het negatieve effect de geleidelijke verhoging van de r;, Aprils voor de glastuinbouw •e- verschrikkelijk groot, omdat concurrentie in het buitenland tontrontercf energlekoslen wordt ge Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3.9 en li. Opinie; 4. Radio en televisie: 13. pinanciën: 15. sPort: 29, 30 en 31. Zaterdagkrant: 19, 20, 21, 22' 23 en 25. DEN HAAG - Het CDA-Tweede-Ka- merlid drs. Marius J. J. van Amels voort wordt de nieuwe staatssecreta ris van financiën. Drs. Van Amelsvoort volgt mr. A. Nooteboom op, die enige tijd geleden samen met minister An- driessen aftrad, omdat hij zich niet kon verenigen met het financieel-econo- misch beleid van het kabinet Van Agt. De leiding van de CHU is zeer gepikeerd door de benoeming van de KVP'er Van Amelsvoort. Volgens CHU-voorman en Tweede-Kamerlid drs. G van Leijen- horst heeft premier Van Agt, in samen werking met minister Van der Stee (fi nanciën) in nauwelijks één dag tijd de (Slot zie pagina 9 kolom 2) io. Ook gaat de zelfstandigenaftrek om hoog, zodat ook kleine zelfstandigen van de lastenverlichting kunnen profi teren. Het kabinet heeft vrijdag deze verlaging, die al in het debat over de loonmaatregel van het kabinet was aangekondigd, definitief ingevuld en ter goedkeuring aan de Tweede Kamer gestuurd. Voorts krijgt iedereen vanaf 1 juli een toeslag van f 26 per maand. De lastenverlichting en de maande lijkse toeslag komen in de plaats van de normale prijscompensatie, die an ders per 1 juli zou zijn uitgekeerd. Deze maatregelen kosten het kabinet 100 miljoen gulden. De Tweede Kamer is vorige maand al met de hoofdlijnen van dit beleid akkoord gegaan. Om de lastenverlichtingen ook tech nisch te kunnen uitvoeren, wordt voor gesteld een speciaal schijventarief in te De Almelose politie heeft gisteren in een ivoning in Almelo een grote partij marihuana gevonden. In totaal is 59.5 kilo aan verdovende middelen in be slag genomen. De marihuana was per postpakket uit Curasao naar Almelo verzonden. De politie heeft twee arres taties verricht: de 25-jarige P. uit Am sterdam en de 26-jarige mej. L. uitAlme- voeren, waarvan de bedragen zijn geba seerd op het gemiddelde van het belas tingtarief in het eerste halfjaar van 1980 en dat van het tweede halfjaar. Zelfs tandigen De tijdelijke zelfstandigenaftrek voor de inkomstenbelasting, die nu nog 2000 gulden bedraagt, gaat voor de inkom stenbelasting van 1980 met 100 gulden omhoog. Deze maatregel handhaaft de koopkracht voor zelfstandigen met een inkomen vergelijkbaar met het mi nimumloon van loontrekkers. Op Jaarbasis betekent dat een lasten verlichting van ongeveer f130, verge lijkbaar dus met de lastenverlichting voor de inkomensgroepen boven f30.000 per jaar. Volgens het kabinet is deze maatregel voldoende om de reële achteruitgang ln het beschikbare inko men van de betrokken zelfstandigen te voorkomen. De voorgestelde verhoging van de af trek zal ten volle gelden voor winsten tot maximaal f23.000 en niet meer voor winsten boven f33.000. Bij het vaststellen van de nog op te leggen voorlopige aanslagen voor 1980 over al ingediende belastingaangiften, zal met de nieuwe bedragen rekening wor den gehouden. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De motorrijtuigenbelasting voor personenau to's en motorfietsen gaat op I juli ongeveer S procent om hoog. Dat betekent voor de meest voorkomende auto's een verhoging van 24 tot 32 gulden per jaar. De verhoging is het gevolg van het bezuinigingsbeleid van het kabinet De minis- terraad is vrijdag met de verhoging akkoord gegaan. Vrachtauto's ook bestelwagensi en autobussen vallen bui ten de verhoging. Het kabinet heeft daartoe besloten om Juist het bedrijfsleven niet in grote financiële problemen te bren gen. De verhoging bedraagt in werkelijkheid 17 procent van de hoofdsomtarieven, wat in de praktijk betekent dat men onge veer 8 procent van wat thans per personenauto ten behoeve van het Rijkswegenfonds gemiddeld verschuldigd is aan hoofd-belasting plus opcenten, méér moet gaan betalen De verhoging is gesteld op 17procent, omdat het kabinet van tevoren, reeds in het Tweede-Kamerdebat over de bezuini gingsplannen. had vastgesteld dat de opbrengst van de maatregel 75 miljoen gulden moest zijn SLUISKIL - De directie van de Cokes- fabriek in Sluiskil is bereid om het pro- duktie- en onderhoudspersoneel en daarmee een groot deel van de 400 werknemers een functiegerichte toe slag voor vuil en onaangenaam werk te betalen. Dat gebeurt buiten het huidi ge systeem van functieclassificatie om. Het bedrijf zal voor deze financiële tegemoetkoming op korte termijn dis pensatie van de loonmaatregel aan vragen bij het ministerie van sociale zaken. „Wc zullen het alleruiterste doen om het alleruiterste te verkrij gen", zei onderdirecteur W. Oranje vrijdagmiddag op een bijeenkomst, waar hij en districtsbestuurder W. Waumans het principe-akkoord met de Industriebond FNV over een nieuwe cao toelichtten. De werknemers gin gen vrijdagavond met ruime meerder heid met het voorstel akkoord. De overeenkomst moet gelden tot 31 maart 1981 Belangrijkste punten uit het principe-akkoord Per 1 fe'jruarl 1981 zal de regeling ver vroegd i.ittreden (VUT) die nu al van kracht is voor 63-jarigen, ook gaan gel den voor personeelsleden van 62 jaar. Op 1 januari volgend Jaar wordt de basisvakantie uitgebreid van 23 naar 25 dagen. Zestigjarigen krijgen twee da gen extra, een regeling die momenteel al geldt voor werknemers van 61 en 62 jaar Het bedrijf neemt het wassen van be drijfskleding voor zijn rekening. Verder zullen overalls en veiligheidsschoenen kosteloos ter beschikking worden ge steld De faciliteiten voor vakbondsactivi teiten binnen de fabriek worden ver ruimd door een soepeler regeling van voor dat doel gereserveerde uren en uit breiding van de publikatiemogelljkhe- den. Er komt een tekst over de kwaliteit van de arbeid tot stand, waarin de di rectie zich verplicht de werknemers te informeren over gevaarlijke stoffen en schadelijke concentraties tot een aan vaardbaar niveau beperkt. Het bedrijf zet een studie in gang naar het beloningssysteem op basis van de huidige functieclassificatie Het ontwerpakkoord - dat nog niet is getekend door de industriebond CNV die verhinderd was om de slotgesprek ken van woensdagnacht bij te wonen - heeft 37 uur onderhandelen gevergd. Tussentijds werd het overleg onder broken om directie en bonden de gele genheid te geven deskundigen tc raad- Van Agt's durf tegenover Iran \tuIvv VT remler Van Agt heeft aan- |&5$| gekondigd dat Nederland zich sterk gaat maken voor [sSffj Europese solidariteit met de 5SS* Amerikanen in de gijzel lngs- affaire-Iran. Het is de bedoe ling dat het kabinet binnen het bondge nootschap 'het voortouw gaat nemen en ervoor zorgt dat Carter met zonder Europese steun in deze onverkwikkelij ke zaak van schending van het volke renrecht en internationale verdragen blijft 'voortploeteren'. Het is de vraag ln hoever dit voorlopig nog uitsluitend mondelinge staaltje van durf uit het Haagse Catshuis bedoeld is om achter af nog wat kleur te geven aan het mage re antwoord dat de Amerikanen heb ben gekregen bij hun oproep tot steun aan de krachtige maatregelen die Was hington nu wil gaan nemen tegenover de chaotische buitenlandse politiek van Khomeiny. de onberekenbare hei lige uit Qom'. Voorlopig hebben de ne gen leden van de Europese Gemeen schap zich na hun eerste overleg in Lis sabon nogal op de vlakte gehouden Er zal eerst een gezamenlijke 'diplomatie ke aanval' in Teheran worden onderno men. Ambassadeurs van de EG-landen zullen de Iraanse regering vragen een tijdstip te noemen waarop de gijzelaars die nu al vijf maanden worden vastge houden, de vrijheid zullen krijgen. En van de aard van het antwoord op die vraag zal afhangen welke volgende al dan niet gezamenlijke stappen zullen (of kunnen) worden genomen Tot diepe teleurstelling in de Verenigde Staten dus uitstel van een duidelijk stand punt. Opnieuw staat de Europese geza menlijkheid voor een krachtmeting en is er sprake van een duidelijke span ning Ln het bondgenootschap tussen Amerika aan de ene kant en West-Euro pa en Japan aan de andere Het is niet denkbeeldig dat er als gevolg van inter ne verdeeldheid van werkelijk bruikba re Europese steun aan de Amerikaanse krachtmeting met de Iraanse ayatollah weinig terechtkomt. De olie-afhanke lijkheid in verschillende Europese lan den is daarbij onuitgesproken een strui kelblok- Bovendien is te verwachten dat vooral de Fransen veel moeite zul len hebben met een maatregel als het verbreken van de diplomatieke betrek kingen. Minister-president Van Agt realiseerde zich gisteravond op zijn we kelijkse persconferentie na het kabi netsberaad dan ook terdege dat Neder landse overtuigingskracht om de Ame rikanen te helpen erg dapper kan klin ken. maar dat de werkelijke invloed vanuit Den Haag bijzonder beperkt is „Nederland kan het probleem niet zelf oplossen en er nauwelijks iets in bijdra gen". zei hij. „Het ligt wel heel ver van de Europese politieke samenwerking af om in zo'n zaak apart op te treden En daarmee is - ondanks alle goede wil - vanuit Den Haag zo ongeveer alles ge zegd. N„ lu president Carter met het gijze lingsdrama in het afschuwelijke parket - is geraakt dat hij in de Iraanse hoofd stad kennelijk met niemand meer zake lijk kan overleggen heeft hij de Europe se solidariteit harder nodig dan ooit. Khomeiny is bezig de ene na de andere regel van het internationaal recht en het verkeer tussen volwassen staten te terroriseren Wat vandaag ln Teheran voor een serieuze uitspraak doorgaat blijkt morgen een truc te zijn. Uitgewe zen diplomaten worden als helden inge haald. Losgeslagen studenten blijken nog steeds - na een ware uitputtings slag van uitzichtloosheid in de hele af faire - over meer macht te beschikken dan een regering die voor vol wenst te worden aangezien. Kortom, wanneer de Amerikanen in hun pogingen om einde lijk door te breken in dit geval van schending van de internationale rechtsorde aan hun lot worden overge laten en even geïsoleerd raken als Kho meiny voor zichzelf bewust heeft be werkstelligd, is er wezenlijkiets mis. Dan zou blijken dat economische en po litieke overwegingen zwaarder aantik ken dan een morele veroordeling van wat er in Teheran gebeurt. Het enige wat gisteren in Den Haag duidelijk werd is dat het kabinet-Van Agt het daarmee erg moeilijk heeft. vdM plegen over de beloning van zwaar en vuil werk. Waumans, na afloop van de 'marathon'; „Als onderhandelingsde legatie hebben we de indruk tot het uiterste te zijn gegaan. Beide partijen moesten water in de w ijn doen om tot een compromis te komen". Onderdirecteur Oranje noemt hel be langrijk, dat er opnieuw een overeen komst op tafel ligt. „Een cao geeft rechtszekerheid aan de medewerkers en betekent voor ons - zuiver financieel economisch gezien - inzicht in de kos- ten-effecten". (Slot zie pagina 5 kolom 4) TEHERAN (AFP REUTER) - Presi dent Abolhassan Bani-Sadr van Iran heeft Irak gewaarschuwd dat hij niet in staat zal zijn de Iraanse strijdkrach ten te beletten Irak binnen te dring als zij zouden worden aangevalk (Slot zie pagina 9 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1