PERU WIL HULP VAN NEDERLAND WOO TO Dl kms EG vraagt vrijlating gijzelaars DODEWAARD MAG MEER SPLIJTSTOF OPSLAAN De Schelde verwerft order van 25 miljoen Opvang van Cubaanse vluchtelingen ANTI-FIDEL Zigeuners gaan door met staking in Dachau VS: KRACHTIGER OPTREDEN TEGEN IRAN NODIG IGll 8li' DEN HAAG/LIMA (ANP/AFP) - Peru heeft Nederland hulp gevraagd voor de naar schatting tienduizend Cubaanse vluchtelingen die zich op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna hebben verzameld, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag donderdag meegedeeld. De Peruaanse ambassadeur In Neder land heeft het ministerie woensdag ge vraagd, medewerking te verlenen op dat de vluchtelingen Cuba kunnen verlaten. Ook vla de Nederlandse am bassade in de Peruaanse hoofdstad Li- wordt thans onderzocht, wat pre cies de bedoeling van het Peruaanse verzoek ls. Als het erop zou zijn gericht, dat Nederland zich bereid verklaart een aantal Cubaanse vluchtelingen toe te laten, wil Nederland eerst contact op nemen met het hoge commissariaat voorde vluchtelingen van de Verenigde Naties. De Peruaanse ambassadeur in Brussel, die een soortgelijk verzoek aan België heeft gedaan, heeft in eerste instantie I gesproken over toelating van vluchte- Bngen, maar tevens gezegd dat trans- portmiddelen die het de vluchtelingen 'lv"| Paus Johannes Paulus de tweede OUDj heejlmqr.Arturo Rivera Y. Damas, de g g t j 'beste vriend van de vermoorde aarts- bisschop Oscar Romero, tot apostolisch yuidmlnislrafor van het aartsbisdom I ISan Salvador genoemd. De 57-jarige I RArtriro Rivera Y. Damas, die besschop m I ccs van Santiago de Maria, een plaats ■"Fop rond 100 kilometer van San Salva dor, wordt als een progressief priester I beschouwd vanwege zijn strijd voor de toepassing van de mensenrechten. vlasstof Een fabrikant In Koewacht klaagt nu eens niet over hoge energiekosten, maar houdt zelfs energie over. Spaan- platenfabrikant Unex kan energie gaan verkopen. Het wonder heet vlas stof PAGINA 3 libanon Libanon heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad gevraagd naar aanleiding van een actie van Israëli sche troepen in Zuid-Libanon. Israël zou zijn eerder verworven posities in het door Unifll gecontroleerde gebied versterken. PAGINA 13 iiekenhuizen De kostenstijging in de ziekenhuizen moet snel getoetst worden Wordt het doelmatig gebruik van de middelen en het medisch behandelen niet op korte termijn doorgelicht, dan zal de over heid zich misschien genoodzaakt zien, reer ingrijpende maatregelen te ne men Deze waarschuwing was donder dag in Lelden te horen op de eerste dag van de Boerhave-cursus over verbete ring van het specialistisch handelen. PAOINA 15 knetemann °wne Knetemann heeft de Ronde *»n België gewonnen De Nederlandse Weirenner sloeg ln de laatste etappe alle aanvallen op zijn leiderstrui af en werd tweede achter de Belg Daniël Wlliems. Dit goede resultaat was ruim voldoende voor de eindoverwinning Melkveehouderij ^bouwcombinatie Flnsterwol- t.„ost'Gr°nlngen en de Savee- ln Schiplulden bij Delft met res- PKUevelljk 600 en 200 melkkoeien hun poorten - Flnsterwolde Pat dicht omdat de leiding van het i„01, flnancieel-economische si- toaile uitzichtloos acht Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14 en 15. Kunsfcultuur: 17. Radio en televisie: 19. financiën: 21. mogelijk maken het land te verlaten, thans het belangrijkste zijn. De ministers van buitenlandse zaken van de landen, aangesloten bij het An- dcs-pact, zijn niet tot een akkoord ge komen over het opnemen van een deel van de duizenden Cubanen die naar de Peruaanse ambassade in Havanna zijn gevlucht. Dit heeft een woordvoerder van het Pu- ruaanse ministerie van buitenlandse zaken donderdag in Lima meegedeeld. In een gemeenschappelijke verklaring zeggen de ministers van buitenlandse zaken dat de landen-leden van het An des-pact - Venezuela, Columbia, Ecuador, Peru en Bolivia - tot dusver alleen maar besloten hebben mee te werken aan internationale acties die er toe leiden dat de Cubaanse vluchtelin gen hun land zo snel mogelijk kunnen verlaten. De Venezolaanse minister van buiten landse zaken, Alberto Zambrano, zei dat het vluchtelingenprobleem op nieuw behandeld kan worden op de bij eenkomst van de landen van het Andes- pact die half april in Caracas zal worden gehouden. De Peruaanse minister van buiten landse zaken, Arturo Garcia, liet eerder weten dat zijn land bereid is duizend Cubaanse vluchtelingen op te nemen. Peru had om de buitengewone bijeen komst van het Andes-pact verzocht in een poging zo snel mogelijk tot een hervestiging van de Cubanen te ko men. Sinds de Cubanen zes dagen geleden de Peruaanse ambassade in Havanna overstroomden zijn de omstandighe den op het ambassadeterrein ernstig verslechterd. De toiletgelegenheden zijn veruit ontoereikend en de vrees neemt toe dat onder de samengepropte vluchtelingen epidemische ziekten uit breken Fidel Castro kondigde al eerder aan dat de vluchtelingen vrij zy n te ver trekken zodra een land hun inreisvisa heeft verstrekt. Zie ook pagina 4) DACHAU (DPA) - De twaalf zigeuners die al sinds zeven dagen op het terrein van het vroegere concentratiekamp Dachau in Beieren in hon gerstaking zijn, zullen hun actie niet opgeven, ondanks dringende verzoe ken daartoe van de politieke partijen in het Beierse parlement. ,.wy hebben niets ter verliezen," zo zei de woordvoerder van de zigeuners, Romani Rose, donderdag. „Wanneer we nu opgeven, dan geven we ook ons recht op." aldus Romani Rose. De zigeuners - 500.000 van hen zijn tijdens het Nazi-bewind om het leven gebracht - willen met de hongerstaking een 'volledige rehabilitatie en een morele schdeloosstelllng' verkrijgen. Het Beierse ministerie van bin nenlandse zaken moet zich, zo zeggen de zigeuners, alsnog distantiëren van het optreden van de vroegere 'zigeunercentrale' van de Beierse politie. Het ministerie heeft dat tot nu toe steeds geweigerd. Defensie-akkoord tussen VS en Oman MUSCAT (UPI) - De Verenigde Staten en Oman zijn het in beginsel eens ge worden over een verstrekkend mili tair samenwerkingsverband, op grond waarvan de VS toegang krijgen tot ba ses bij de Perzische Golf in ruil voor militaire hulp en de toezegging dat Amerika de veiligheid van Oman ga randeert. Dit is donderdag in westelij ke diplomatieke kringen in Muscat vernomen. Er wordt echter nog over bijzonderhe den onderhandeld, zo werd eraan toege voegd. De samenwerking tussen de VS en Oman is een gevolg van het streven van Washington om sinds de machts wisseling in Teheran en het Russische ingrijpen in Afghanistan de beschik king te krijgen over militaire bases in het oliegebied van de Perzische Golf. De VS proberen ook faciliteiten te krij gen in Kenia en Somalia. Cuba ™_-- I r SoviCT r~ y/~rwl'">LOA'y I f jONV Demonstranten in Washington protesteren tegen het regime van Fidel Ca stro en roepen op tot hulp aan de Cubaanse vluchtelingen. Spanje en Engeland gaan onderhandelen over Gibraltar LISSABON (REUTER/AFP) - Spanje en Engeland hebben besloten onder handelingen te beginnen over de kwes tie Gibraltar, zo heeft de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Marce- lino Oreja, bekendgemaakt. Gibraltar, een rots van strategisch be lang door zyn ligging aan de toegang tot de Middellandse Zee. is vanaf 1704 een Britse kolonie. Spanje sloot in 1969 de landgrens van Gibraltar. Door de be reidheid tot onderhandelen is volgens minister Oreja de eerste stap gezet in de richting van heropening van de grens. Het besluit weer te gaan praten over Gibraltar werd in Lissabon genomen door Oreja en zijn Britse ambtgenoot Lord Carrington. Zij bevonden zich in de Portugese hoofdstad vanwege een bijeenkomst van de raad van Europa. Spanje heeft al eerder gezegd vastbe sloten te zijn 's lands territoriale inte griteit te herstellen, door teruggave door Engeland van de rost VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde' in Vlissingen (KMS), een onderdeel van het RSV-concern, heeft een opdracht ontvangen voor de bouw van een stroomvoorzieningsinstallatie ten behoeve van een fabriek die via een verdampingsproces zeewater in zoet water moet omzetten. Met deze order van het ministerie van electrici- teit en watervoorziening in Koeweit is een bedrag van on geveer 25 miljoen gulden gemoeid. Voor de uitvoering van het project rekent De Schelde op 100 000 manuren Dit komt neer op werk voor 22 maanden bij de industriegroep ketel- en apparatenbouw. De Installatie wordt zoveel mogelijk in eigen beheer bij deze groep ge bouwd, maar zal, indien noodzakelijk, een uitstralingseffect hebben op andere afdelingen binnen het RSV-concern, aldus voorlichter A. P. van Bruggen van De Schelde. „De ketel- bouw bewijst met het verwerven van deze order zijn be staansrecht". aldus de heer Van Bruggen. De Schelde ver wacht met het Inpassen van de order in de lopende opdrach ten geen moeite te hebben. De installatie bestaat uit twee Schelde-ketels met elk een capaciteit van 127 ton per uur. De RS V-dochter moet het project met alle toebehoren volledig bedrijfsklaar opleveren. De Nederlandse Gasunie heeft Thomassen Holland in Rhe- den. een werkmaatschappij van de proces- en energiegroep van RSV, de bouw van een hogedruk luchtcompressies- tation gegund. Deze order heeft een waarde van ongeveer 10 miljoen gulden. Zij betreft twee Elliotrcompressoren die door Thomassen in licentie worden vervaardigd. Het luchtcompressiestation moet er voor zorgen dat de verbrandingswaarde van Noord- zee-gas gelijk wordt aan die van het Groningse aardgas De Gasunie heeft zelf het ontwerp voor het station geleverd WASHINGTON (REUTER/DPA/UPI) - Amerikaanse functionarissen hebben met instemming gereageerd op het dringende verzoek van de leden van de Europese Gemeenschap aan Iran de 50 Amerikaanse gijzelaars in Teheran vrij te laten, maar zien hierin toch niet meer dan een eerste stap die door een krachtiger optreden gevolgd moet worden. De functionarissen lieten weten dat president Carter druk blijft uitoefenen op de bondgenoten van Washington om hun steun te krijgen voor de Jongste sancties van de V S. tegen Iran. Carter wil dat ook zij krachtige maatregelen nemen zoals een verbod op de uitvoer naar Iran en terugtrekking van hun ambassadeurs. In een verklaring kondigen de EG-lan- den aan dat ze onmiddellijk stappen zullen zetten bij Iran teneinde de vrijla ting te vragen van de Amerikaanse gij zelaars. Deze stappen, die door de res pectieve ambassadeurs zullen worden gezet bij de president van de Islamiti sche republiek Iran. zijn bedoeld om van de Iraanse autoriteiten verduide lijkingen en waarborgen te verkrijgen aangaande de datum en de wijze waar op deze vrijlating zal plaatsvinden, al dus de verklaring. De Italiaanse minister van buiten landse zaken Emilio Colombo zette te genover verslaggevers uiteen dat de ambassadeurs van de negen de Iraanse president Abdolhassan Bani-Sadr zul len vragen een exacte datum vast te stellen voor de vrijlating van de gijze laars, en details van de wijze waarop die vrijlating kan plaatsvinden. Dc ambassadeurs zullen daarna verslag uitbrengen aan hun respectieve hoofd steden, aldus Colombo. De Italiaanse bewindsman benadrukte wel dat dit niet betekent dat de vertegenwoordi gers van de negen uit Teheran zullen worden teruggeroepen. Hij herinnerde eraan dat de EG al eerder de detentie van de gijzelaars in dc Amerikaanse ambassade in Teheran heeft veroor deeld. Noorwegen heeft donderdag zijn am bassadeur in Teheran voor overleg te ruggeroepen De regering in Oslo deed dit naar aanleiding van Carters oproep tot solidariteit, zo zei minister van buitenlandse zaken Knut Frydenlund Voor zijn vertrek overhandigde de Noorse ambassadeur de Iraanse autori teiten een nieuwe protestnota. Militante Iranièrs hebben donderdag in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie gedreigd de Ameri kaanse gijzelaars in Teheran te doden als Iran aangevallen mocht worden door Irak, welk land zij omschreven als een marionet van Washington. Iran zond donderdag een marines maldeel naar het noordelijke deel van de Perzische Golf om. zoals Radio-Te- heran meldde de bereidheid van Iran te tonen aan elke invasie van die kant het hoofd te bieden'. Het station gaf geen bijzonderheden over de samen stelling van het smaldeel. DODEWAARD (ANP) - Het rijk heeft de kerncentrale in Dodewaard plotseling toestemming gegeven voor de opslag van meer radio-actief materiaal dan voor heen. Volgens dc oude vergunning van 1972 mochten er ln de centrale niet meer dan in totaal 324 splijtstofstaven aanwezig zijn. Twee weken geleden heeft het ministerie van economische zaken de vergunning uitgebreid tot in totaal 492 staven: 80 nog te gebruiken staven, IC j in de kern en 248 reeds gebruikte elemen ten in het koelbassin. De actiegroep Stop Dodewaard. die een kort geding voorbereidt om de sluiting van de centrale te bewerkstelligen, is verontwaardigd over het plotseling verrui men van de vergunningsvoorwaarden Volgens de actiegroep is een en ander illegaal gebeurd, omdat de nieuwe vergun- Haagse machten kop in het zand VtAIj Als druk bezige, soms over- werkte parlementariërs het niet allang wisten dan zullen ËSgSj ze er na de deze week versche- tegg nen studie naar de onderlinge verhoudingen van de 'Haagse Machten' geen illusies meer over heb ben: de werkelijke invloed van de twee de kamer op het overheidsbeleid ls veel te klein Het zijn vooral de ambtenaren op de departementen, die een erg be langrijke vinger in de pap hebben, de categorie nogal eens aangeduid met de term 'de vierde macht'. Daarnaast hangt het van de persoon van de minis ter of staatssecretaris af hoever zijn of haar arm in de beleidsvoorbereiding reikt. Een onderzoeksteam van de vakgroep politicologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder aanvoering van prof dr Jan van Putten heeft onderzoek verricht naar de manier waarop in Ne derland regeringsbeleid wordt 'gebo ren' en daarbij gebruik gemaakt van materiaal dat tot dan toe eigenlijk niet publiek toegankelijk was: interne docu menten van een reeks departementen en inlichtingen uit de wekelijkse verga deringen van het kabinet ln het Cats- huis. Op grond van hun bevindingen zijn de Amsterdamse politicologen ver volgens tot een aantal tamelijk scherpe conclusies gekomen. Niet dat die nu zo wereldschokkend of onverwacht zijn, maar ze bevestigen wel wat al jarenlang als een sluipend verschijnsel in de prak tijk werd ervaren. Bij werkelijk con creet beleid komt het parlement er steeds minder aan te pas. Machtsver houdingen verschuiven. Terwijl het proces van democratisering voort schrijdt en openbaarheid van bestuur meer en meer een ingeburgerd goed is blijkt dat de volksvertegenwoordiging bij het totaal van de besluitvorming steeds verder naar de zijlijn wordt ge manoeuvreerd. He, WERK VOOR 22 MAANDEN AFDELING KETELBOUW let onderzoek van Van Putten c.s. is beperkt, maar tegelijk vrij zeldzaam omdat er op dit terrein nog weinig we tenschappelijk materiaal voorhanden is. De conclusies moeten daarom met de nodige voorzichtigheid worden ge hanteerd. Wel kunnen ze de aanzet ge ven tot een meer diepgaande discussie dan tot op heden is gevoerd over de in wezen vrij amateuristische manier van werken waarmee het parlement zijn controlerende taak op het overheidsbe leid moet uitoefenen. Volgende week zijn er ln aansluiting op het nu versche nen boek in Amsterdam twee congres sen. Het ene gaat over die 'Haagse Machten'; het andere over'de toekomst van parlementaire democratie in de verzorgingsstaat. Een fraai staaltje van parlementair schimmenspel heeft Nederland eind de cember vorig jaar nog beleefd toen aan het Haagse Binnenhof het debat over de modernisering van de kernwapens zich ontrolde. Het kabinet stelde toen de tweede kamer voor de voldongen fei ten waarmee het uit het Brusselse NA- VO-beraad was afgereisd. Voor de twee de kamer bleef niet veel anders over dan het hoofd te buigen. Dat dergelijke inkijkjes in de wezenlijke werking van het vaderlandse politieke bedrijf de ge loofwaardigheid ervan nu niet bepaald bevorderen ls een feit dat zeker ls. Schfjn en werkelijkheid laten zich er be ter door onderscheiden Dat wël. En die ontmythologisering mag bepaald ge zond worden genoemd. O,, ning niet eens in de staatscourant heeft gestaan en er dus geen mogelijkheden waren voor Inspraak. De actiegroep spreekt van een handelwijze van ccn kat in nood Stop Dodewaard is overigens van mening, dat het koelbassin van de centrale, ondanks de nieuwe vergunning, nog altijd te klein is. omdat er ruimte moet zijn om de gehele kernlading ln een keer op te slaan. Dat kan ook volgens de nieuwe vergunning niet. De actiegroep zal daarom toch het kort geding doorzetten. De tweede-kamer is volgens Stop Dodewaard niet ingelicht over de nieuwe vergunning voor de centrale-exploitant, de Gemeenschappelijke Kernenergie centrale Nederland GKN. De actiegroep vindt dat zeer vreemd, omdat de rege ring nog een groot aantal kamers-ragen over Dodewaard heeft te beantwoorden. 'f overigens het beeld van de Haagse machtsverhoudingen, zoals tn het in de onderzoeksresultaten van Van Putten c.s. onverhuld naar voren komt, aanlei ding voor de direct betrokkenen zou kunnen zijn om naar iets van een begin van verandering te streven is waar schijnlijk voor de grootste optimist nog een vraag waarop hij alleen met aarze lingen kan antwoorden. De Invloed van het ambtenarenapparaat op het proces van de politieke besluitvorming is on gekend groot en neemt alleen nog maar toe. Dat is de ambtenaren niet kwalijk te nemen In het spel van krachten en tegenkrachten tussen ambtenaren en bewindslieden ontstaat vervolgens een stuk aan besluitvaardig overwicht, waartegen volksvertegenwoordigers met hun eigen beperkte mogelijkheden vaak niet opgewassen blijken te zijn. Die ongelijke verhouding geldt niet al leen voor Haagse parlementariërs, maar evenzeer voor provinciale staten en gemeenteraadsleden. Allerlei oorza ken zijn daarvoor aan te wijzen. Tal van maatschappelijke ontwikkelingen zijn niet meer bij te benen. De overheidsbe moeienis wordt steeds groter met als gevolg dat meer en meer beslissingen buiten de parlementaire controle om worden genomen Er wordt ook steeds meer op afstand - in internationale ver banden - bedisseld. Door een overmaat aan politieke partijen en verdeeldheid neemt de machteloosheid toe. Kamer leden spelen sterker dan vroeger op pu bliciteit en korte-termijn-successen. Kortom, het spel van de 'Haagse mach ten' valt sterk ln het nadeel van het par lement uit. Nogmaals: deze constate ring ls niet nieuw. Maar in het politieke bedrijf heeft men nogal eens de neiging om de kop ervoor in het zand te steken. vdM De Russische ruimtevaarders Leo nid Popov en Valery Ryoemin zijn er donderdag in geslaagd hun Sojoez-35 te koppelen aan het ruimtestation Sal- Joet-6. zo meldt het Russische persbu reau Tass.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1