pzefi Inval kibboets pleit tegen autonomie voor Palestijnen Dienst herhuisvesting Amsterdam mist na bezetting 500 dossiers Staking Van Gelder in Wormer tegen sluiting het weer 'inder buien PZC/i j ISRAEL GESTERKT IN OPVATTING: Sabotage bij r computerfirma r in Frankrijk 'nfleuropkikker isaltijd welkom PERSONEEL WIL BETERE BEVEILIGING Cuba en India ijveren voor ontspanning in Zuidwest-Azië ■nï*l Wisselend bewolkt en geleidelijk min- 'a5 der buien. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Matige en aan de kust vrij krachtige noordwesten wind. Vooruitzichten voor donderdag en vry- bridl itrtj iets hogere temperaturen. [Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp., om streeks 3 gr Max. temp. omstreeks 10 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent. Kans op een pheel droog etmaal 70 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp.: om- weeks 3 gr. Max. temp.: omstreeks 11 S' Kans op een droge periode van min im 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Het hogedruk gebied ten ivesten van Ierland weet van geen wijken en blijft, mus koude lucht via de Noordzee aan- 1 voeren. Een depressie bij IJsland zal m IN'oogde noordflank van het hoge- Iruk gebied voor zich aanvallen. Voor- dat netfront van de IJslandse depressie ons bereikt, en dat is vannacht, zal ons L ^hdaag een zwakke rug van hoge -'1 dtv* passeren Er zijn dan ook veel Wnder buien dan gisteren en dienten- - cttfl Et e °°k weerzon. Tevens is de wind KJ winder sterk. Het blijft echter S 'graden. Dtetjt faftisch bericht: Wind: noordwest 3 tot ,rer.' r' midda9s zuidwest. Zicht goed. ™matuur zeewater. 7 graden AJ- !nV waterstanden: geen afioijking i er" eJ;ekenis Maximale golfhoogte in- boe' fa Scfleldes ongeveer een halve me- fi'ijga feiten voor donderdag. In de n ïr, van woensdag op donder dag: «rage regen Later weer opklaringen en "og steeds te koud. tent«' Igei' nipt* ZON EN MAAN 1» april Zon Maan r mil a °P 06 53 0nder 20 27 lijk uaa op 04.44 onder 14.18 binnen-buitenland Directie: F. van do Velde sr.. K. Scherphuis un W F de Pagter Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 IK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AT Goes, tel (01100) 16140. Terneuren: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuren, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t m vrijdag van af 19 00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke ksntoren. maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01180) 26628. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00 11.30 uur Redactie (01184M 4796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 46.25; franco per post 54,25; per maand 15,65; losse nummers 0.65 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek. nr 3754316. t.n.v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70; ingezonden mededelingen 2 1-w* tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg. - wnfNSDAG 9 APRIL 1980 i Automobiel- □G bedrijf rS De Groene B V. Autobedrijf Noordhoek, Burghseweg 74. Burgh-Haamstede, tel. 01115-1458. Voor Schouwen Duiveland Anjelierstraat 5-7,Goes. tel 01100-16810. IVOLVOI impasse in de onderhandelingen tussen Egypte en Israël en de VS over de toe komst van de door Israël bezette gebie den en Palestijnse autonomie. Deze on derhandelingen zouden op grond van de akkoorden van Camp David uiterlijk 26 mei moeten zijn afgerond, maar heb ben tot dusverre nog geen tastbare re sultaten opgeleverd Sadat verlaat Washington donderdag weer en na hem arriveert volgende week dinsdag de Is raëlische premier Begin in Washington voor overleg met Carter. De woorden van de officiële kringen in Israël lijken succes bjj voorbaat uit te sluiten. De Israëlische radio heeft dinsdag ge meld dat de Egyptische president weer het parlement in Jeruzalem wil toe- sprken om zijn standpunt uiteen te zet ten inzake het vastgelopen overleg over Palestijnse autonomie in de door Israël bezette gebieden. In een bericht uit Washington meldde de correspondent van de Arabische dienst van de Israëlische radio dat de Egyptische president voor de tweede keer het forum van het Israëlische par lement wil gebruiken om zyn stand punt toe te lichten De correspondent baseerde zyn bericht op mededelingen van Egyptische functionarissen in het gevolg van Sadat In Washington. De Nederlandse regering is „diep ge schokt" over de „zinloze terreuraan- val" op de Israëlische kibboets Misgav Am, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dinsdag verklaard. Voor een aanval waarvan weerloze kinderen het slacht offer worden is geen enkel excuus. Libanon De rechtse militie in Zuid-Libanon on der leiding van majoor Saad Haddad heeft dinsdag de negen Ierse Unifil-mill- tairen die zy sinds maandag vasthield, losgelaten, zo heeft een woordvoerder van de VN in Beiroet in de avond be kend gemaakt Toen Ierse Unlfil-mili- tairen het vestigen van een controle post door de milities wilden verhinde- ren.Mcwam het tot een schietpartij waar- by een Ierse militair werd gewond. Hy werd overgebracht naar een ziekenhuis in de Israëlische stad Haifa Anwar Sadat (links) in een opgewekt ge^ffrék'Wet Jifarmf Carter.' JERUZALEM (Reuter/AFP/DPA/UPI) - Israël heeft dinsdag het grijpen van kinderen als gijzelaar k in een Israëlische kibboets opgenoemd als een reden te meer Palestijnen slechts beperkte autono- mie te verlenen en een vaste greep te houden op bezet Aarabisch gebied. In Israëlische officiële N kringen verluidde dinsdag dat de overval op de kibboets Israël zou stijven in zijn autonomiebe- V leid en op de onderhandelingen met de Verenigde Staten en Egypte zou doen vasthouden aan a?nhieding van slechts beperkt zelfbestuur aan de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en inGaza. De Amerikaanse president en zyn EM- •y geyptische ambtgenoot Sadat zyn dinsdagochtend op het Witte Huls in Washington byeengekomen voor een eerste werkbijeenkomst in het overleg, •i. dat moet leiden tot doorbreken van de TOULOUSE (REUTER/UPI) - Bij sabo tage in het gebouw van 'Philips Infor- matique' in de Zuidfranse stad Toulou se is het afgelopen weekeinde een scha de van circa een miljoen gulden aange- erg richt. De linkse extremistische groep. Drect Action' verklaarde dinsdag ver antwoordelijk te zijn voor de actie te- °"*j gen het bedrijf dat. volgens haar, f c,; werkt voor het Franse ministerie van en I defensie en de contraspionagedienst. 1 H Inbrekers maakten computers onklaar sg en vernielden dossiers, terwyi zy ook 'r-'k stukken meenamen. Functionarissen d{il van de onderneming zeiden dat het wel 'ife vijfjaar kan duren voordat het bestand van gegevens weer zal zyn opgebouwd. Een woordvoerder van 'Direct Action' I deelde mee dat zijn organisatie in de komende dagen meegenomen gege- [J)| vens betreffende de defensie en de ge heime dienst zal publiceren. De iUegale ac groep wordt verantwoordelyk geacht L voor een reeks bomaanslagen en be- schietingen met machinegeweren op enige openbare gebouwen. Vorige maand beschoten twee leden van de groep het ministerie voor ontwikke- lingssamenwerking in Parijs. Negen Ieren werden door de rechtse militie gegijzeld. Na onderhandelin gen werden dinsdag drie gijzelaars vrijgelaten. AMSTERDAM (ANP) - De krakers, die afgelopen donderdag korte tijd het ge bouw van de Amsterdamse herhuis vesting bezetten, hebben daar circa vijfhonderd dossiers weggenomen. De verdwenen dossiers hebben betrek king op ontruiming van distributiewo ningen, maar er zijn ook enkele over vorderingszaken bij. Dit vertelde directeur J van der Ven van de dienst dinsdagmiddag tydens een persconferentie. Het personeel van de dienst wenst een betere beveiliging van zowel ambtenaren als dossiers van herhuisvesting. Dat bleek dinsdag in een vergadering van het personeel in het voor het publiek gesloten gebouw van de dienst Het personeel wil de rest van deze week gebruiken om de schade door de actie van vorige week te herstel len. Volgens directeur Van der Ven zijn er achterstanden tot twee maanden op gelopen by diverse ontruimingszaken. Vorige week presenteerde herhuisves ting voorstellen om de vraag en het aanbod van woningen beter op elkaar af te stemmèn. Het personeel heeft wethouder G. J. YVolffensperger van herhuisvesting duidelijk gemaakt, dat beslissingen hierover de hoogste prio riteit hebben. Ambtenaren, die bij de dienst zijn belast met koppeling van woningzoekenden aan vrijgekomen woningen, hebben gezegd, dat onder de uuidigc omstandigheden voortzetting van hun werk zinloos is. Dat geldt met name voor de distributie van illegaal bezette woningen. Al voor de actie van donderdag is dit door de dienst een knelpunt genoemd, omdat veel bevelen tot ontruiming eenvoudig niet worden uitgevoerd. De krakers bleken vorige week byzon- dere belangstelling te hebben voor dos siers over ontruiming van woningen in de oude wyken. Hier zyn vele duizen den distributiewoningen gekraakt dan wel illegaal bewoond. De dienst bezit zo'n vijfduizend dossiers over ontrui mingen. De materiële schade door de actie is ge ring, ai is er veel mankracht nodig om de schade te herstellen, zei Van der Ven. Hy hoopte, dat de krakers dossiers die nog hebben (een deel is verbrand of op straat gegooid) terug zullen brengen ..omdat het niet aangaat met prive-ge- gevens van mensen rond te lopen". Vandaag praat de gemeenteraad over het distributiebeleid. Daarbij komt aan de orde hoe het systeem, dat twee jaar geleden inging, heeft gefunctio neerd. Dat systeem leidde tot een forse toename van het aantal geregistreerde woningzoekenden, omdat veel meer mensen (met name jongeren vanaf 18 jaar) een urgentiebewijs konden krij gen. HAVANNA-GENÈVE (UPI/DPA/ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldhcim, heeft zijn hoge commissaris voor de vluchtelingen dins dag opdracht gegeven, alles in het werk te stellen om bulp te verlenen aan de ongeveer 10.000 Cubanen die opeengepakt zitten op het terrein van de Peruaanse ambassade in Havanna. Volgens een woordvoerder van de Deense hoge commissaris Poul Hrtling moet alle bystand worden verleend in samenwerking met de Cubaanse en de Peruaanse, autoriteiten. Op aandrang van laatstgenoemde zullen de ministers van buiten landse zaken van de vyf landen van het Andes-pact - Venezuela. Ecuador. Peru. Columbia en Bolivië - vandaag (woensdag) in Lima bijeenkomen om zich over de eventuele openeming van de Cubaanse aspirantrvluchtelingen te beraden Peru heeft ook het internationale rode kruis om hulp gevraagd. De Cubaanse regering heeft echter alle aanbiedingen van die kant om medische hulp. voedsel en andere voorraden voor de circa 10.000 Cubanen din de Peruaanse ambassade te sturen van de hand gewezen. Volgens de autoriteiten in Havanna kunnen zij. NEW DELHI AFP)- Cuba en India zijn het erover eens dat de niet-gebonden landen moeten blijven ijveren voor een vermindering van de spanning in zuidwest-Azië als gevolg van de kwes tie- Afghanisatn. Dit is in New Delhi be kendgemaakt nadat dinsdag de Cu baanse minister van buitenlandse za ken, Isodoro Malmierca, van gedach ten had gewisseld met premier Indira Gandhi. De twee partijen gaven te kennen dat zy hun diplomatieke activiteit binnen de beweging van nietrgebonden landen voor dit doel zullen voortzetten. Minis ter Malmierca bracht verslag uit over zyn recente besprekingen met Af ghaanse en Pakistaanse leiders. Een In diase woordvoerder zei in dit verband dat Cuba niet een bepaald voorstel heeft gedaan om de crisis om Afghani satn op te lossen door een ontmoeting tussen de Afghaanse en Pakistaanse leiders te organiseren. Intussen deed de premier Pham van Dong van Vietnam, eveneens een lid van de organisatie van niet-gebonden landen, in New Delhi een felle aanval op ..de twee grootste reactionaire mogen- heden van alle tyden". waarmee hy de Verenigde Staten en China bedoelde. Stakende arbeiders posten dinsdagmiddag voor de fabriekspoort van Van Gelder in Wormer. DIRECTEUR: EEN HOPELOZE ZAAK UTRECHT (ANP) - De leden van de Industriebond FNV en CNV bij de vestiging van Van Gelder Papier in Wormer hebben dinsdag besloten in staking te gaan. De machines, die na de paasdagen weer opgestart hadden moeten worden, zijn stil blijven staan. De poorten worden door stakers ..bewaakt". Doel van de actie is, de raad van bestuur van Van Gelder ertoe te brengen, terug te komen op het besluit, de fabriek in Wormer op te heffen. BRUSSEL (ANP) - Het Nederlandse li berale lid van het Europese parlement mr. C. Berkhouwer heeft de Europese commissie gevraagd, de Belgische re gering te weerhouden van haar plan tot heffing van tolgelden op de snelwe gen. Deze heffing die per 1 juli zou moeten ingaan, zou ook niet-Belgische autory- ders verplichten tot betalen Daarvoor moeten zy een 'vignet- aanschaffen ten bedrage van 35 gulden per twee weken. Volgens Berkhouwer is de maatregel niet aanvaardbaar omdat de tolgelden niet bestemd zyn yoor de bekostiging van nieuwe wegen. Tot de staking is besloten op vergade ringen van de Industriebonden FNV en CNV waarop 230 van de ongeveer 400 werknemers (de organisatiegraad ligt Scheur in poot Noors booreiland STA VANGER (REUTER) - In een poot van het Noorse booreiland West Ventu re dat betrokken is bij de gaswinning van Noorwegen, is een zes cm brede scheur ontdekt waardoor ongeveer 40 liter water per dag binnenloopt. Dit hebben de eigenaars dinsdag in Sta- vanger meegedeeld. Het mankement werd op 16 maart ge constateerd. Sindsdien wordt het lek vier maal per dag gecontroleerd. Het is intussen niet groter geworden. Volgens de eigenaars waren enkele jaren gele den al eens twee van dergelijke scheu- rep ontdekt die toeh. .werden gerepa reerd samen met het Cubaanse Rode Kruis, de toestand zelf aan. Zo deelde de Cubaan se regering mee dat zij voor voedsel en andere benodigdheden voor de betrokke nen zou zorgen. Naar een woordvoerder meedeelde, beschouwt het internationale rode kruis de zaak als een zuiver politieke situatie en niet als een internationaal conflict. Cuba heeft verzekerd dat de mensen die zich op het terrein van de Peruaanse ambassade bevinden, vryelyk naar hun huis op Cuba kunnen gaan en dat degenen die een Peruaans inreisvisum bezitten, een vrijgeleide krijgen om het land te verlaten. Onder de duizenden Cubanen op het ambassadeterrein bevinden zich vele zieken, terwyl er ook talrijke vrouwen zyn Voorts zyn er verscheidene gewonden als gevolg van stenen die over het hek worden gegooid. De aspirant-vluchtelingen hebben inmiddels in een brief aan president Carter het Amerikaanse staatshoofd gevraagd ertoe mee te werken dat zij een inreisvi sum krigen van welk land dan ook. De voorkeur gaat echter uil naar de Verenig de Staten omdat velen daar al naaste verwanten hebben wonen. hoog by dit bedrijf) aanwezig waren. By de schrtftelyke stemming spraken vol gens districtsbestuurder Y. Boersma van de Industriebond FNV negentig procent van de FNV-ers en meer dan negentig procent van de CNV-ers zich uit voor een staking als uiterste middel om de raad van bestuur van zijn plan nen af te brengen. Volgens Van Gelder-directeur mr M. Olgers is de stakingsactie een.hopelo ze zaak", die het bestaan van de vesti ging alleen maar verder bekort. Hy stel- Zigeuners zetten hongerstaking in Dachau voort (Van onze correspondent) BONN - De in het voormalige Duitse concentratiekamp Dachan bij Mun- chen verblijvende zigeuners die met een hongerstaking voor hun rechten op humanitaire en materiële schadeloos stelling vechten, willen tot het bittere einde doorgaan. De twaalf zigeuners van de stam ..Sinti" en een sociaal werkster uit Munchen weigeren nu al vijf dagen iedere vorm van voedsel. De 47-jarige zigeuner Ran- ko Brandtner kreeg een hartaanval vanwege storingen in de bloedsomloop. Een te hulp geroepen arts kon weinig doen; Brandtner weigerde elke medi sche hulp. Ook de andere hongerstakers zyn vol gens hun woordvoerder Braun zeer zwak en hebben problemen met de bloedsomloop. Ook hy verzekerde dat de zigeuners ..tot aan het extreme toe" willen doorgaan. De zigeuners in Dachau krijgen inmid dels steeds meer belangstelling en be wijzen van sympathie vanuit de Westr duitse bevolking. Actieve steun krijgen ze ook van hun lotgenoten, zigeuners uit de Bondsrepubliek en de buurlan den, die met hun woonwagen naar Da chau trekken. ..Wy komen zonder dat iemand ons geroepen heeft, en in de ko mende dagen zullen wy met z'n honder den zijn", verklaarde een van de gearri- veerden. de dat de actie geen enkele Invloed zal hebben op het besluit van de Van Gel der-directie om de fabriek in Fasen te sluiten. Het bestuur van de vereniging van ho ger personeel van Van Gelder Papier heeft zich dinsdag gedistancieerd van de staking. In een verklaring zegt hel bestuur verder het niet eens te zijn met het alternatief plan van de Industrie bond FNV om het bedrijf open te hou den. BARNEVELD (ANP) - Op de Stations weg in Barneveld is dinsdagavond een tankwagen, die was geladen met 12.000 liter benzine en 13.000 liter gasolie, ge kanteld. De benzine en de gasolie zijn overgepompt in enkele andere tank wagens. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3