JAN RAAS ACROBAAT IN lEEN MASSALE AANKOMST Sensationeel begin Masjenka Dubbeldam Real Madrid siddert van angst voor Hamburger SV Beenhakker optimistisch Na zeven jaar toch weer Europese top. Wildwest in Belgische ronde |PZC/sPort NEDERLANDS SCHAAKKAMPIOENSCHAP JEUGD NK dammen Weer remise in tweekamp SPURTWINST VILLEMAINE li]'v.'OENSDAG 9 APRIL 1980 T 13 IS Door Peter de Jonge i 3 BRUSSEL-Roger de Vlaeminck deelde rake klappen uit, Francesco Moser klaagde steen en been lri! over de gevaren van de eindspurt en Jan Raas greep de overwinning van de derde etappe van de Ronde van België en kwam in de leiderstrui terecht. De strijd om de tijdvergoedingen woedde dinsdagmiddag in het Ter Kamerenbos te Brussel in alle hevigheid. Net als zondag tijdens de eerste rit draaide het uit op een massaspurt, waaruit ditmaal de Nederlandse wereldkampioen als «p«Jtriomfator te voorschijn kwam. „Was het weer gevaarlijk?", vroeg hij laconiek, „ik heb het niet Afgezien. A,s ie vooraan spurt heb je daar namelijk geen last van". J Het bittere gevecht om de seconden- winst eindigde dus in een nieuw leider schap Jan Raas werd opnieuw in de rol Ronde-renner geduwd, net als vo- rigjaar tijdens de etappewedstrijd door Nederland. Toen slaagde hij erin met de ploeg de tegenstand onder controle te houden en schreef hij voor de eerste keerin zijn roemruchte profcarriere een [rittenkoers op zijn naam. Belgie zou ton tweede kunnen worden. „Maar dan zal het wel erg mee moeten zitten. Als het mooi weer blijft, geef ik mezelf wel een kans", vertelde Raas. terwijl hij een dikke laag modder (het weer een dag hagel en regen, waarmee het internationale peloton nu ■sinds de start van het seizoen wordt geconfronteerd» van zijn gezicht veeg de .Ik ben beslist met van plan om on der gevaarlijke omstandigheden onver- topa antwoorde risico's te gaan nemen in een eindspurt". Obstakel lEen mogelijk obstakel voor de Zeeuw FORUMAVOND OVER BENARDE SITUATIE ZEEUWS HANDBAL VLISSINGEN - Het ontbreekt de afdeling Zeeland van het handbal- verbond, en met name dc techni sche commissie, niet aan moed. Uitgerekend op de avond, waarop dc Eoropacupwedstrijd Notting ham Forrest-Ajax miljoenen Ne derlanders aan de beeldbuis zal kluisteren, houdt deze afdeling ccn forumdiscussie over het on derwerp ..handbal in Zeeland", be ter gezegd over de terugval van de ze lak van sport in dit gewest. Cees de Ridder uit Vlissingen. trai ner-coach van EMM en de afdeling Zeeland, trainer van Zeeland Sport en docent van het NHV, die een van de organisatoren is van deze forum avond. vreest geen moment dat het tijdens deze bijeenkomst aan be langstelling zal ontbreken. „Het probleem van de terugval van het Zeeuwse handbal leeft zo sterk by velen dat we reeds 32 inschrijvin gen hebben ontvangen. Zelfs pro minenten uit andere takken van sport hebben hun belangstelling getoond. Zo heeft byvoorbeeld voetbaltrainer Jaap van Maris la ten weten, dat hij deze forumavond ook zal bezoeken", vertelt Cees de Ridder. I ln feite wordt met deze forum- J I avond aan de noodklok getrokken. t Ineen nog niet zo ver verleden had Zeeland ploegen in de hoogste lan delijke klasse (de dames van Wal cheren en EMM). Maar inmiddels is de handbalsport in deze provin cie afgegleden naar een bedenke lijk niveau. Zo langzamerhand is er een bedenkelijke situatie ont staan, waarin degradaties sche ring en inslag zijn geworden en een kampioenschap tot de zeldzaam- J heden behoort. Geen wonder dus a/-1 dateensterk gemotiveerde trainer f |l als Cees de Ridder en met hem dc hele technische commissie van dc afdeling - alles op haren en snaren wil zetten om het Zeeuwse hand bal nieuwe impulsen te geven. Dc organisatoren zijn er dan ook in geslaagd onder meer twee befaam de deskundigen van het Neder- _J| landse handbal voor het forum aan 9V te trekken Zo zal trainer-coach Jo jgB Gerris van Swift Roermond aanwe es zijn. In zijn succesvolle loop baan is Jo Gerris ook nog bonds coach geweest en verder is hy do cent van het NHV. Wellicht zal hij kunnen aangeven, waarom de handbalsport met name in de pro vincie Limburg wel is blijven flore ren terwijl deze tak van sport m «eland zich nu door een dal wor telt Ongetwijfeld zal ook Hans van Hemert. hoofd van de techni sche opleidingen van het handbal- gwbond. een positieve en belang- UKe bijdrage aan de discussie ge- yen. Verder hebben zitting in het ronim Louw Nysen. vice-voorzitter J" de deling Zeeland, en Joop van den Berg. chefsport van de Pro- vviclale Zeeuwse Courant Cees de wider zal als gespreksleider optre- Opdc uitnodiging voor deze avond staat nog te lezen: „Na een inlei- og door de forumleden zal er ge legenheid zijn in discussie te tre- «nen vragen te stellen over het Mdcrwerp van alle inleiders: de n*cde situatie van het Zeeuwse andbal, wat er aan te doen, hoe er le komen. Na de pauze zal er gedachten worden gewisseld yver bet niveau van de Zeeuwse tniners en spelers, de iqstelling. opvang van de jeugd en de op- ATrw van «1® verenigingen. De 's van "lening met deze avond onrf bijdrage te leveren poe weg terug naar boven", aldus ac convocatie. ^forumbijeenkomst wordt van- PgM(woensdag) gehouden in het gebouw van Marathon in Vlis- n- Aanvang 20.00 uur in de race naar de eindzege van de Ron de van België vormt de laatste rit door de Waalse heuvels. „Een parkoers dat me helemaal niet ligt", geeft Raas toe. „We zullen dan ook moeten proberen een klein groepje voorop te krijgen, want de hele dag een koers controleren is voor één ploeg niet te doen. En wan neer dat mis gaat. kunnen we altijd nog de kaart Gerrie Knelemann of Leo van Vliet spelen. Ik had trouwens ge dacht dat een van die twee vandaag dc winst zou pakken". Knetemann en Van Vliet laten inder daad een bijzonder sterke indruk ach ter. Knetemann ontsnapte in de laatste plaatselijke omloop van 2.5 kilometer nog met Rudv Pevenage en Daniel Wil lems. maar hield toen zijn benen stil „De jongens van Raleigh hebben wat mono i KB>gel ^Ken. Jan Raas wint afgetekend, de massaspurt in Brussel Maar ook Cees Priem, die di wereldkampioen heeft gelanceerd, finisht nog ver voor de rapsten uit het peloton tegen mij", treurde Willems, de eind winnaar van vorig jaar „In de Ronde van Limburg wilde Knetemann ook al niet doorrilden met my" Raas repli ceerde ..Wat praat die jongen allemaal voor onzin Als Knetemann en ik by hem zitten, zou hij ook niet verder rij den". Na die korte poging waagde Van Vliet een sprong, maar ook hij gaf er de brui aan toen op enkele honderden me ters voor de aankomst de Belg Frank Hoste aanpikte Tumuli Het tumult voor de massaspurt kon toen losbreken De Italiaanse kaïn pioen Moser stopte er .stiel mee Voor mij haalden Walter Planckaert en Sean Kelly levensgevaarlijke toeren uit door aan broeken en shirts te trekken" Blauwe-truidrager Roger de Vlaeminck werd gehinderd door zijn landgenoot Benny Schepmans, die zyn acrobati sche toeren na afloop beloond zag met een forse muilpeer van de onttroonde leider De wildwest-taferelen speelden zich echter af buiten het vizier van de snelle mannen van Peter Post. Cees Priem trok andermaal de spurt aan voor Raas. die even leek te aarzelen. „Ik denk nog altijd aan de laatste meters van Milaan-San Rcmo, toen ik te vroeg aanging. Nu verwachtte ik ook nog dat er iemand voorbij zou steken, maar toen ze niet kwamen, zette ik nog even voluit aan". De eindspurt was de enige sensatie in een dagje slaapverwekkend wielren nen. Al na 42 kilometer na het vertrek knepen Jos Devits. Patrick Pevenage en Albert van Vlierberghe ertussenuit. Devits moest, toen het echt lastig werd, lossen, maar Pevenage - met Van Vlier berghe als zuignap aan zijn achterwie! - zette door op weg naar de onvermijde lijke desillusie. Die kwam er vijftien ki lometer voor de streep in Brussel toen de hele groep op de vluchters neer streek Het begin van een sprintersfesti val. dat vandaag (woensdag) wordt voortgezet met twee halve ritten van zo'n 90 kilometer De uitslag van de derde etappe van de ronde van België over een afstand van 198 kilome ter van Moeskroen naar brussel ts. 1 Jan Raas (Ned), 4 uur 45 minuten rn 49 seconden (met tijdsvergoeding 4.45.19); 2 Cees Priem (Nedl 1.45.49 Imet tijdsvergoe ding 4.4534); 3 Paul Sherwen iGBri 4.45.49 4 Patrick Verstraeten «Bel5 Walter Planc kaert <Bel>: 6 Jean Verfaille iBeh 7 Benny Schepmans :Bel). 8 Dick Paert iBeli. 9 Sean Kelly (Ier); 10 Jean-Francois Pescheux »Fra». allen in 4.45.49 De klasseringen van de overige Nederlan ders: 23 Piet van Katwijk 49 Aad van den Hoe); 52 Bert Oosterbosch 57 Geme Knete mann 61 Leo van VUet 63 Jo Maas. 71 Jan van Houwelingen allen m dezelfde tijd als de Adrie van Houwelin gen. Na drie i sprong v mlnck. De algemene rangschikking luidt nu 1 Jan Raas (Nedi, 10 uur en 33 seconden; 2 Roger de Vlaeminck (Bel), op 18 seconden. 3 Gerrie Knetemann (Nedl. op 25 seconden: 4 Bert Oosterbosch iNed). op 30 seconden; 5 Stefan Mutter (Zwti op 30 seconden. 6 Fran cesco Moser (Itai. op 41 seconden; 7 Leo van Vliet (Nedl. op 48 seconden: 8 Fons de Wolf fBeli, op 48 seconden 9 Roger de CniJf'Bel». op48 seconden. 10Gregor Braun (WD1) op 58 seconden De klasseringen van de overige Nederlan ders zijn: 18 Cees Prsen;. op 1,11. 19 Piet van Katwyk. op 1 26. 39 Aad van den Hoek. op 2,44: 59 Jan Jonkers, op 5 10: 62 Jan van Hou- we lingen. op 6.35 65 Jo Maas, op 6.5783 Bert Scheunemann. op 11.48 NIJMEGEN - In het Estel-schaaktoer- nooi om de Nederlandse jeugdschaak- titel gaan na drie ronden Yvo Volman uit Helmond en Marcel Piket uit Lei derdorp samen aan de leiding in de ca tegorie tot 16 jaar. De grote verrassing daarbij is het falen van de titelverdedi ger Jan de Wit uit Capelle aan de IJssel. Deze kwam gisteren in de ochtendron- dc niet verder dan een puntendeling tegen Ronnie Antes uit Nieuwerkerk aan dc IJssel, terwijl hij in de derde ronde zelfs volledig onderuit ging. Dat gebeurde in de rechtstreekse confron tatie met Yvo Volman, die dankzij een fraai stukoffer aan het langste eeind trok. In de groep tot 13 jaar heeft Jeroen Pi ket uit Leiderdorp, die ooi vorig jaar de sterkste was. nu al de alleenheerschap pij veroverd Zowel Jan-Jette Blange uit Hilversum als Henk Bulthuis uit Apeldoorn werden door hem terugge wezen. Eelco Haak uit Middelburg zag zijn af gebroken partij uit de eerste ronde te gen Jan de Wit uit Capelle aan de IJssel volgens verwachting verloren gaan, maar hij herstelde zich gisteren uitste kend. In de tweede ronde zocht hij te gen de Amsterdammer Piet Peclen de aanval, waarbij hij aanvankelijk een pion moest prijsgeven. Peelen kon met zijn loper echter niet goed uit de voe ten, hetgeen hij met stukverlies moest bekopen. De rest was daarna voor de Zeeuwse kampioen een eenvoudig kar wei. Ook in de derde ronde bracht Haak tegen Michael Rieraens uit Delft zijl weer een spectaculaire partij op het bord. Een torenoffer in vliegende tijdnood werd uiteindelijk met een mat bekroond. Ook voor Noud Marquinie uit Sas van Gent was het gisteren in de groep tot 13 jaar een gunstige dag. Een snelle remise tegen de Friese kampioen Roel Kroon kon hij laten volgen met een gedegen overwinning op Dirk-Jan Brink uit Oostzaan. In het meisjeskamioenschap tot 13 jaar gaat alle aandacht uit naar Masjenka Dubbeldam uit Terneuzen. Als enige speelster scoorde zij de volle honderd procent. Haar slachtoffers gis teren waren Patricia de Wit uit Den Bosch en Esther de Kleuver uit Lutten In de groep tot 16 jaar boekte Frances Oreel uit Oost-Souburg een regelmati ge remise tegen Sheila Spiering uit Brielle. terwijl zij in de Veendamse Ka rin Prins haar meerdere moest erken nen Standen na dne rondenm Jeugd tot 13 jaar 1 Jeroen Piket 3 2 Peter van der Plas 2.5. 3 5 Jan-Jettc Blange Henk Bulthuis en Frans Vos 2. 6 Noud Marquinie l,5.7'8EelcoAdm)raalenJoostvanDam 1 1 afg 9/13 Dirk-Jan Brink. Gyula Bosch, Roel Kroon. Roeland van der Marei en Robert van Bommel 1,14 Dick Horna ns 0 Jeugd tot 16 jaar 12 Marcel Pike'. en Yvo Volman 3. 3 Eelco Haak 2 4 6 Wun de Kok. Ronnie Antes en Jan de Wit 1.5.7 10 Jan Web bink. Tom Bottema. Michael Riemens en Fn soNUboer 1 a/g 11 TimoElbersO.ó 1 afg 12 Jan Roebers 0 2 afg 13 14 Ab Faber en Piet Peelen 0 1 afg. Meisjes tot 13 jaar 1 Masjenka Dubbeldam 3, 2 Anne-Mane Benschop 2.5, 2 5 Karla de Paauw Esther de Kleuver en Marlijn Tub- bergen 2.6 Bona Woestenburg 1.5.7 8 Marjo- lyn Mosteren Patricia tie Wil 1 1 afg 9 12 Jacqueline Hoogeweij. Dime van der Berg. MaiJanMarchand en Jeikc Biewenga 1 13 14 Herma Westerink en Als van der Vegt 0.5 Meisjes lot 16 jaar 1 Jessica Harmsen 2.5 2 Henrtette de Greef 2 1 afg 3 5 Jacqueline van den Berg. Leonüen Morssink en Karin Prins 2. 6 Pernette Cameron 1.5 - 1 afg 7 10 Hanneke Aandewiel Greta Karssemeijer Manette Drewes en Sandra van Essen 1,5 11 Kann Bulle 1. 12 13 Frances Oreel en Shella Spiering 0.5. 14 Roelie Altena 0 BEDUM - In Bedum is dinsdagmiddag het toernooi om het Nederlands kam pioenschap dammen begonnen De uit- slagen van de eerste ronde zijn: Wiersma - Jansen 1-1, Bies - Van de Wal 2-0. Bastiaannet - Clerc 1 -1Boulonois - Bronstring 1-1. Stokkel - Van Harten 2-0. Beerepoot - Hooyberg 1-1 MEXICO STAD - De vierde partij uit de kwartfinale-wedstrijd tussen Boris Spassky (Sov) en Lajos Portisch (Hon) voor het kandidatentoernooi schaken is maandag in Mexico stad na vijf uur in remise geëindigd. Het was de derde achtereenvolgende maal dat de twee schakers het punt deelden. De eerste partij leverde een overwinning op voor Portisch. die de tweekamp nu leidt met 2.5 - 1,5. De negende en afgebroken partij tussen Huebner en Adorjan in Bad Lauterberg is dinsdag na 66 zetten in remise geëin digd Bij het afbreken waren 41 zetten gedaan - had Huebner een pion minder en volgens kenners moest de Westduit ser vechten om de party in remise te beëindigen. Huebner wist, echter via een niet verwachte pastelling de remise te bewerkstelligen De stand in deze tweekamp met nog een party voor de boeg is 5-4 in het voordeel van Huebner Poloegajevski en Tal speelden in Mos kou eveneens remise De partij duurde 40 zetten. Poloegajevski behoudt met nog vier partijen te gaan de leiding (4.5 - 2.5» VIMOUTIERS - De Fransman Ray mond Villemiane heeft dc wegwed strijd Parijs - Camcnbert gewonnen. Villemiane won de sprint van de Belg Michel Demeyer en zijn landgenoot Louis Gauthier. De wedstrijd ging over 237 kilometer. CASTELANA GROTTE - Gianni Ba- ronchelli heeft dinsdag de derde etap pe van de ronde van Apul ie gewonnen. De Italiaan legde de 213 kilometer lan ge rit van Andria naar Castellana Grotte af in 5 uur 19 minuten en 17 se conden. MADRID - De 0-6-overwinning. die de Hamburger SV het afgelopen weekein de boekte op Hertha BSC Berlin, is in Madrid ingeslagen als een bom. Hoe wel iedereen zich realiseert dat dc te genstander van de Westduitse kam pioen in de Bundesliga een onderge schikte rol vervult, heeft de manier waarop HSV zich aan dc vooravond van dc halve finale in het Europa-Cup- 1-toernooi opnieuw de eerste plaats toeeigende in de nationale competitie, grote indruk achtergelaten. Madrid siddert van angst Eigenlijk ver wacht iedereen dat Real in feite woens dagavond al zal worden uitgeschakeld voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen. De optimisten geloven m een zege met 1-0. maar meer zeker niet. Het is niet alleen die 0-6-overwinning van HSV in Berlijn, die aan die gedachte ten grondslag ligt. Ook de wetenschap dat het met de „Koninklijke" helemaal niet goed gaat. vormtéén ingredient van het pessimisme Hoewel Real Madrid in de nationale competitie op de tweede plaats staat en slechts een achterstand van één puntje heeft op het dit seizoen verrassend goed draaiende Real Sociedad. is men bang dat het kampioenschap aan de neus van de hoofdstedelyke formatie voorby zal gaan Real Madrid moet zich weke lijks tot het uiterste inspannen om de koploper te kunnen blijven volgen. Zeer moeizaam en vaak onverdiend worden de punten vergaard Zelfs de spelers die toch over het alge meen optimistisch zijn gestemd, heb ben weinig vertrouwen in een goede af loop van de botsing met Hamburg Uil Stlelike, de Westduitse middenvelder van de Madrileense ploeg, zegt bijvoor beeld „Het lydt geen enkele twijfel. HSV is zeer duidelijk favoriet Het is een complete ploeg met zeer veel goede voetballers Maar het belangrijkste is de eenheid En dat is Juist het probleem by Real Wy vormen geen eenheid Steeds weer moeten we in een andere opstelling spelen, omdat er blessures of schorsingen zijn. Dat komt het team verband natuurlijk niet ten goede Underdog Het blijft natuurlijk een vraag in hoe verre een dergelijke stellingname geen onderdeel vormt van een koude oorlog Real, dal na de loting voor de halve finales erg teleurgesteld was en liever Ajax of Nottingham Forest als tegen stander had getroffen, zal zich natuur lijk graag in de underdogrol laten ma noeuvreren. Vreemd is dat niet. want de ploeg heeft momenteel vooral pro blemen in de defensie. Centrale verde diger Benito moet namelijk, als gevolg van een schorsing door de UEFA aan de kant blijven en een vervanger staat nu niet direct klaar. Dat zal zich vooral tegen de de laatste weken zeer gemak kelijk scorende ploeg van HSV wre ken. In het Hamburgse kamp is het zelfver trouwen volop aanwezig De manier waarop de 1-O-voorsprong uit de thuis wedstrijd in de kwartfinales tegen Haj- duk Split werd verdedigd (uit verloor HSV in een heroisch duel met 3-2) en het feit dat de eerste plaats ln de Bun desliga weer is ingenomen, hebben het geloof in eigen kunnen een forse duw in de goede richting gegeven Ook bij HSV weet men dat de 0-6 van Berlijn weinig waarde heeft te meer omdat dne van de zes doelpunten pas in de laatste zes mi nuten werden gemaakt Die overwin ning heeft echter wel aangetoond, dat HSV niet afhankelijk is van één of twee doelpuntenmakers Topscorer Horst Hrubesch hoefde er zelfs helemaal niet aan te pas komen en de zes doelpunten werden gemaakt door vijf verschillende spelers. Alleen Reimann scoorde er twee Het maken van doelpunten levert HSV derhalve nauwelijks moeilijkhe den op Het eeuwige probleem zou de afwezigheid van vrije verdediger Ivan Buljan kunnen zijn De Joegoslaaf suk kelt met een oogblessure en zal daarom woensdagavond in het stadion Santia go Bernabeu niet spelen. HSV lykt de beste kansen te hebben in de voorlaatste fase van de jacht op de Europa-Cup-I. die nog nooit door de Hamburgers werd gewonnen De tegen stander heeft wat dat betreft een rijke historie, want a' zes keer bleek Real Ma drid de sterkste m het toernooi van de landskampioenen De zevende is echter extra belangrijk. De basketballers van de Madrileense omnisportvereniging kroonden zich namelijk onlangs voor de zevende keer als Europa's sterkste En de voetballers willen niet graag ach- terblyven by het andere paradepaardje van de club Beenhakker derde van rechts) instrueert tijdens de training van Ajax NOTTINGHAM - Jimmy Gordon, de bijna 65-jarige veldtrainer van Not tingham Forest, maakt zich voor het Europa-Cupduel dat zijn ploeg woensdagavond moet spelen tegen Ajax. vooral zorgen over bet midden veld-trio Soren Lerby. Frank Arnesen en Henning Jensen. Over dat drietal merkt Gordon, die afgelopen zaterdag als 'spion' de competitiewedstrijd Ajax-NEC bijwoonde, op: „In de eerste helft had ik nog mijn twijfels over hen. maar na rust hebben zij een uitstekeudc indruk achtergelaten. Zij zijn constant in beweging en hun passes zijn steeds bijzonder zuiver. Vooral Lerby is me opgevallen. Ik verw achtte dat die op een gegeven moment w el moe zou worden, maar daar was geen sprake van. Hij bleef de bal over grote afstand precies in de voeten van een medespeler plaatsen. Lerby. Arnesen en Jensen zijn trouwens overal te vinden. In de aanval, maar als het nodig was ook in de verdediging. Zij zijn dan ook de sleutelfiguren, maar laat ik er bij zeggen dat zij nauwelijks tegenstand hadden. Woens dagavond zal het voor hen tegen McGovern en rijn collega's heel wat moeilijker worden". Voorts is het Gordon opgevallen dat van Tahamata weinig te duch ten zal zijn. dat rechtsachter Meut- stege een aantal keren „intelligent in de aanval ging" en dat het zwak ke punt in de defensie van Ajax voorstopper Kees Zwamborn is .In de lucht redt hij het wel. maar ik geloof dat onze spitsen Birtles en Francis hem enorme problemen kunnen bezorgen als ze de bal langs de grond spelen Gordon heeft voorts in het rapport dat hy heeft opgesteld voor zyn 'chef Brian Clough, vermeld dat aanvoerder Ruud Krol waarschiin- lijk achter zijn verdediging zal spe len („Doet hy dat niet. dan haalt Ajax zich met eén-tegen-één-situa- tïes, die dan ontstaan, erg veel moeilijkheden op de hals") en dat Ling tegen NEC weliswaar aardige dingen liet zien, maar in bedwang moet kunnen worden gehouden door Nottingham Forest ..Als Ling al langs Frank Gray komt dan wacht hem nog altijd Kenny Bums" Vervangingen De vraag is echter of de met harde middelen uitgeruste centruxnver- dediger Burns tegen Ajax kan wor den opgesteld. Tegen Aston Villa liep hij zaterdag een kuitbeenbles sure op, waardoor hij de beide trai ningen van Nottingham heeft moe ten missen. De technische leiding gaat er echter van uit dat de door fysiotherapeut Tony Verrity be handelde Burns woensdag kan spelen. Is dat niet het geval dan zal hij worden vervangen door David Needham. Voorts is het vrijwel ze ker dat Stan Bowles, de enige aan koop van Nottingham Forest dit seizoen die niet meteen van de hand werd gedaan, aan de kant zal blijven. Tegenstander Ajax zal in Notting ham met een vrij verdedigend con cept spelen Over het duel in Not tingham merkte Beenhakker op „Het gaat erom dat we onszelf blij ven en niet gek laten maken. Voor al in het eerste kwartier zal dat moeilijk zyn dan weet je gewoon niet wat je overkomt. De spelers gaan er dan als gekken tegenaan en het publiek doet even gek mee Maar met vyf Nederlandse en dne Deense internationals moet het voor Ajax mogelyk zyn om het hoofd er bij te houden. De vermoedelijke opstellingen zijn: Nottingham Forest: Shilton: An derson. Lloyd. Burns (of Need- baml. Gray; O'Neill. McGovern, Bowyer; Francis, Birtles en Ro bertson. Ajax: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwamborn. Boeve; Schoenaker. Lerby. Arnesen. Jensen; Ling. Ta hamata. De wedstrijd die om half acht En gelse tijd en half negen Nederland se tijd begint, wordt geleid door de Zwitser André Daina. NOTTINGHAM - Dinsdagmorgen vertrok het bestuur van Ajax van uit het Posthouse Hotel naar Sher wood Forest, het prachtige ko ninklijke woud met de kleine dor pen en de drukke marktplaatsen. Een excursie die de Ajax-leiding ook aangreep om met enige wee moed le mijmeren over het jaar 1973, de laatste maal dat de Am sterdamse ploeg in de halve finale van het Europa Cup l-toernooi stond. Het lijkt een eeuwigheid geleden dat Ajax. op 30 mei 1973 in Belgra do. de belangrijkste Europese be ker won via ccn 1-0-zege op Juven- tus. Stuy, Suurbier. Blankenburg, Hulshoff, Krol. Neeskens. Haan. Gerrie Muhren. Rep. Cruijff en Keizer stonden dse zwoele avond in het basisteam. dat in de Joego slavische hoofdstad vergezeld w as van tienduizend Amsterdamse fans. Het was het laatste grote jaar van het Nederlandse clubvoetbal. Via overwinningen op CSKA So fia. Bayern Munchen en Real Ma drid veroverde Ajax (voorlopig)de laatste Europa Cup voor lands kampioenen. Daarna begon de grote uittocht en alleen Ruud Krol bleef de Amster damse club trouw, al is ook hy waarschijnlijk aan zyn laatste Ajax-maanden bezig. De Ajacieden verdwenen stuk voor stuk uit De Meer om in het buitenland hun kwaliteiten in klinkende munt om te zetten. De grote verloedering van het vaderlandse clubvoelbal kreeg in dat jaar gestalte Nu. zeven jaar later, heeft Ajax in het buitenland desondanks nog steeds een enorme uitstraling, on danks het feit dat zeer middelmati ge spelers als wynberg. Meutstege, Boeve of Zwamborn een plaats wis ten af le dwingen in de Amsterdam se hoofdmacht. Ajax. dat door een diep dal ging. maar zich toch weer plaatste by dc Europese top. moet het zich tegenwoordig laten welge vallen dat ene Brian Clough van Nottingham Forest kleinerend praat over de Nederlandse kam pioen Maar deed Bill Shankley in december 1966 niet hetzelfde alvo rens „zyn Liverpool door datzelf de Ajax met 5-1 van de grasmat werd geveegd? De gouden eeuw van Ajax is voor bij. Het is niet waarschijnlijk dat er ooit nog een ploeg kan worden geformeerd zoals in 1973. Tiendui zend supporters zullen waar schijnlijk nooit meer bet Ajax-ge- zelschap vergezellen naar het bui tenland, hoewel er woensdag avond toch weer drie a vierdui zend roodwitte aanhangers in de Forest-arena zullen zitten. Zonnig Europa zal - terecht - met roepen dat in Amsterdam het beste voet bal wordt gespeeld HetAjax-anno- 1980 is een ploeg die op basis van individuele kwaliteit (Ling. Taha mata. Krol), inventiviteit (Lerby. Arnesenen w erklust (Schoenaken by de laatste vier eindigde in dit toernooi Real Madrid maakte de zelfde neergang mee, maar is terug aan de Europese top. Ook het roemruchte Celtic was dit seizoen bijna herrezen. Financieel gaat Ajax nu weer een redelijk zonnige toekomst tege moet Voor het eerst sinds vier jaar is er een batig saldo te melden. Me de dank ztj het bereiken van de hal ve finale verdient de ploeg jaarlijks 600 000 gulden aan vriendschappe- ïyke wedstrijden. Het gaat. zoals penningmeester Ton Brands teder dinsdagavond zei. weer goed met Ajax. „De naam van deze club is bekend gebleven ln de hele wereld. Wij mogen met blijven teren op het verleden. Dat komt nu eenmaal met meer terug. Maar op basis van minder kwaliteit toch halve finalist worden, geeft de spelers en het be stuur juist daarom enorm veel vol doening

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 13