'Groot deel Yerseke Moer vrijwaren voor ingrijpende ruilverkaveling SLEEPBOOTHULP GASTANKERS VOOR BORSSELE GEVAARLIJK' Gestoorde Middelburger wilde niet terug naar 'Vrederust' Overval op bejaarde juwelier in Hulst Landbouwschap wil opheldering over de kanaalverbreding PZC/provincie 0IGEBIED HEEFT GROTE ZELDZAAMHEIDSWAARDE Ut J. M. Bannink in 'De Nederlandse Loods': VRIJDAG 4 APRIL 1980 lDoor één onzer redacteuren via 198%TRECHT - De natuurwetenschappelijke commissie (NWC) vindt dat een groot deel van het Moer-gebied vrij moet blijven van ingrijpende ruilverkavelingswerken. Het gaat de erbrqcommissie daarbij met name om: een groot deel van het centrale poelgebied van de Yerseke Moer; deel van de Vlake Moer, de Koude- en Kaarspolder en enkele kleinere terreinen. In deze gebieden (oppervlakte tussen de 600 en 650 hectare) mogen volgens de NWC géén cultuurtechni sche werkzaamheden plaatsvinden die niet zijn gericht op natuur- en landscha psbehoud. Voor lover de gebieden niet worden aangewezen als reservaat, moet er sprake zijn van een (mede) op patuurbehoud gericht agrarisch gebruik - zo meent de commissie (onderdeel van de nationale patuurbescherm ingsraad weg; de al dan niet met hoge bomen beplante dijken- Een bijzonder onder deel vormen de inlagen: Snoodijk-. Koude- en Kaarspolder (de laatst met waardevolle karrevelden). rsblje Eéft en ander blijkt uit het advies dat de JjWC heeft uitgebracht over een even tuele ruilverkaveling in de Yerseke •j. Het advies is afgeleverd aan jtssecretaris drs G. Wallis de Vries cultuur, recreatie en maatschappe- jk werk (CRM). In het NWC-advies irdt vooral aandacht besteed aan de aanwezige en herkenbare samen- ig van de geologische wordingsge- iedenis van de Yerseke Moer. het orische en tegenwoordige gebruik het gebied door de mens en de grote ilogische waarde van dit laatste zo- jiaamde Oudland van deze omvang, it ln zuidwest-Nederland nog overge- ;ven Is. ;ens fa een beschrijving van het huidige ke: -landschap meldt de NWC dat de Yerse- 1 tu|e Moer (vroeger één geheel met de Ka- Moer. tot de aanleg van het ka- door Zuid-Beveland daar een ein- aan maakte) onderverdeeld kan wor- jen in een laag gelegen poelgebied en larom heen hoger gelegen kreekrug- jnden. Het lager gelegen poelgebied i minder geschikt voor akkerbouw. De ie constateert dat de mee-te uitten in het poelgebied nog aan- zijn, alhoewel hun functie door de 4 aanleg van waterleiding is vervallen. 1 Van grote cultuurhistorische waarde ^cht de NWC de twee hollestellen (uit $e twaalfde eeuw( in het noordelijk deel fan de Yerseke Moer. De wegen die in ir iet gebied voorkomen zijn, wat het tra- li jé ervan betreft, van hoge ouderdom 5 Jestiende eeuw en ouder). ^ls belangrijkste zichtbare landschap pelijke onderdelen noemt de commis- 4 pe: het grote, open centrale weidege- sied. het meer gesloten kreekrugge- Died; de Postweg, spoorweg en rijks- f Ruilbeurs in Sluis i—^LUIS - De ruil- en hobbyclub De Col lectie te Sluis houdt vrijdagavond 18 "wileenruilavond.die om 19.30 begint, deze bijeenkomst is een velling en verloting verbonden Onderlinge van munten, postzegels, kaarten staat centraal. [Geen 'zuivere [koffie1 voor [ambtenaren van [gemeente Goes rwft^GOES - Het dagelijks bestuur van gemeente Goes wil de ambtena- b)^ ren van de Ganzestad geen 'zuive- koffie' schenken. Da's te duur. Wereldwinkel had de ge- 3«.necnte in een brief geattendeerd ONS:-op dekoffiesituatie in de wereld en nfir ^aarl)ij verzocht om voortaan kof- 'j™; fie te serveren waarvan de op- ne r:' breDEst niet terecht komt bij grote r j'-fmulti-nationale ondernemingen yrtinaar bij de houders van kleine )NDrvkoffieplantages in de ontwikke- NBt^Jingslanden. Het gebruik van der gelijke koffie gaat, zo heeft het ge- iDieentebestuur laten uitreken, per janr ongeveer 1850 gulden meer I kosten dan thans. het college van burge- —ester en wethouders is dit prijs- schil niet verantwoord. B en w. iden het ook niet juis om het ver- lil te verrekenen door de maan- lükse bijdrage die de ambtena- en voor hun dagelijkse kopje koffie moeten betalen te verhogen. Atwpeen mededeling aan de raad naar mniaanleidlng van de brief van de We maakt het dagelijks be- i«tJ(ur van Goes onderscheid tussen koffie die in het stadhuis wordt schonken en het 'bakje' dat de ibtenaren aan hun bureaus krij ger, geserveerd. Over de koffie die n het stadhuis tijdens raads- en on *?.mmisslevergadertngen en derge lijke bijeenkomsten wordt gepre senteerd zijn b. en w. kort. Deze kof fie wordt gezet door de exploitant devan het lunchcafé en die verzorgt et? ook de inkoop. Van de verschillen- age; je soorten en kwaliteiten koffie die ired de wereldwinkel in de handel ft orengt kan in de koffiezetappara- j uur van de gemeente in de handel irengt kan in de koffiezetappara- tot tuur van de gemeente Goes allen kei puatemala-Indio koffie worden erwerkt. En die ls duurder dan de koffie die mementeel wordt ge- bniikt 16.88 per kilo tegen i ,3' DaarbU dan nog dat jepJOeze 'zuivere koffie' via de wereld- ju'tf pinkel in Breda wordt geleverd en gcrt]datde vervoerskosten van daaruit le voor rekening van de koper komen. 5n die worden op 300 gulden per "«geraamd. :l dagelijks bestuur van de ge- sente vestigt er ook de aandacht 'datde koffie-aankoop via de We bwinkel gezien zou kunnen wor- Cr' een verkapte subsldieverle- vwvSm8' Voorgesteld wordt dan ook |1 f <7 )!erzoek van de Wereldwinkel af „ztn' 0vengens delen b. en w. RWvolgend jaar de begrotingspost "w internationale solidariteit te «hogen. Grasland De natuurwetenschappelijke commis sie maakt duidelijk dat de biologische waarden van het ruil verkavel ingsge- bied vooral te vinden zijn in het cen trale graslandgebied, dat zowel bota- Binnenvaartschip in moeilijkheden op Westerschelde TERNEUZEN - Het Belgische binnen vaartschip 'Rorika' is donderdagmor gen op de Westerschelde in moeilijkhe den geraakt, nadat veel water in het ruim was gelopen door overslaande golven- Ook de machinekamer kwam blank te staan, waardoor de motor stopte. De sleepboten 'Tygerhaai' en 'Zeehond' van het bergingsbedrijf Polderman sleepte de 820 ton tellende binnenvaar der. die dreigde te zinken naar de haven van Hansweert- De golven, die werdén veroorzaakt door een zeeschip, sloegen dwars op het dek, waarna de achterste luiken onder druk van de watermassa bezweken. In Hansweert werd de 'Rori ka' leeggepompt en gerepareerd. Het binnenvaartschip kon omstreeks zes uur zijn reis vervolgen. De 'Rorika' was geladen met grondstoffen voor cement onderweg van Luik naar Rieme bij Gent. nisch als ornithologisch van grote be tekenis is. Voor wat betreft de vegeta tie is er-aldus de NWC-sprake van een verscheidenheid aan railieutypen. welke op zich en door hun onderlinge samenhang van grote biologische waarde moet worden geacht. Uit de in ventarisatierapporten blijkt dat het ruilverkavelingsgebied in alle jaarge tijden van groot belang is voor vogels. Ruim 70soorten komen alsbroedvogel voor en in totaal worden jaarlijks on geveer 150 soorten aangetroffen- Door afname van geschikte graslandge bieden elders ln Zeeland, is de Yerseke Moer een van de belangrijkste weidevo- gelgebieden Ln de provincie geworden. Door de duizenden ganzen die jaarlijks in het gebied overwinteren Is de Moer in nationaal en internationaal kader een zeer belangrijk waterwildgebied. Van grote botanische waarde zijn de ber men, slootkanten en sloten. Èen aantal zoekwegen, vooral in het poelgebied is nog niet verhard en herbergt een groot aantal plantesoorten. Bij een voorlopi- ge inventarisatie zijn 270 soorten onder- Geld gestolen in woningen Vlissingen VLISSINGEN In drie woningen in Vlissingen is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De daders hadden het hoofdzakelijk voorzien op geld. In een woning aan de Zaanstraat werd een bedrag van ongeveer 100 ge stolen; in een andere woning in dezelfde straat worden enkele honderden gul dens vermist. Bij een derde inbraak in een woning aan de Hunzestraat werd een nog onbekend bedrag aan geld ont vreemd. schelden De dijken hebben vooral in het noorden rijke dijkvegetaties. De NWC concludeert dat het ruilverkave- lingsgebied Yerseke Moer een grote zeldzaamheïdswaarde heeft De commissie geeft aan dat de meeste doelstellingen die in het kader van de aangevraagde ruilverkaveling zijn op gemaakt. niet stroken met het waarde volle karakter van het gebied. In ver band daarmee doet de commissie de nodige aanbevelingen ten aanzien van natuur- en landschapsbehoud. Onder meer wordt betoogd dat de geleidelijke overgangen tussen kreekruggronden en poelgebied niet verloren mogen gaan. Wat betreft de oppervlakte van het gebied waarvoor agrarische en cul tuurtechnische beperkingen zouden moeten gelden, overweegt de NWC het volgende: de omvang van het 'beschermde' ge bied moet zodanig zijn, dat er vooruit zichten aanwezig zijn voor een duur zaam voortbestaan van de ter plaatse aanwezige levensgemeenschappen: het beschermde gebied moet ruimte en mogelijkheden bieden voor enige op vang en ontwikkeling van hetgeen el ders ln het gebied ten gevolge van ruü- verkavelingshandelingen en het beoog de meer intensieve en rationele agrari sche gebruik verloren zal gaan. De natuurwetenschappelijke commis sie is van mening dat de gewenste be perkingen bij uitvoering van een ruil verkaveling in acht genomen moéten worden. Alleen dan kan de grote waar de van het gebied gewaarborgd blijven, niet alleen in biologisch opzicht, maar ook vanwege aardwetenschappefijke en historisch-wetenschappelijke in valshoeken. Het NWC-advies is het tweede zogeheten deel-advies dat voor de Yerseke Moer is uitgebracht. Het ad vies openluchtrecreatie kwam al eerder uit. Het landbouw-structuur-advies en het advies landschapsplan moeten nog verschijnen. De voorbereidingscom missie heeft de adviezen nodig om het stemmingsrapport (artikel 34) te kun nen maken. Onderdeel darvan zal zijn een Inspraak-procedure over het ont- werp-artikel 34-rapport, 1*1=1*1=1*1=1*1 1+1=1*1 Nederland huldigt zijn Canadese Bevrijders Nederland viert binnenkort - in dankbaarheid - de 35ste verjaardag van zijn bevrijding. O.a. door 1250 Canadese oudstrijders gastvrij te ontvangen. Vele tienduizenden andere Canadese oorlogsveteranen blijven echter thuis. Laat merken dat u ook hen niet bent vergeten! Doe mee aan de nationale manifestatie "Thank you Canada Wat gebeurt er als u meedoet? 1. U ontvangt naam en adres van een oud-strijder plus twee oorkonden. Een om ingevuld en ondertekend zelf naar Canada te sturen, b.v. met een briefje of foto, als blijvend bewijs van uw dankbaarheid. Een om zelf te houden als historisch aandenken. 2. U draagt bij aan de ontvangst van de 1250 oudstrijders. 3. Een pakket met 50 bollen van oranje-rode tulpen wordt door ons Comité rechtstreeks naar W oud-strijder verzonden. Hoe kunt u meedoen? Maak nu f28,- over op bankrekening 56.01.26.085 of op postgiro 202010, t.n.v "Tulpen voor Canada", Hillegom, of stuur een ingevulde en onderte kende betaalkaart ad. f28,- aan: "Tulpen voor Canada", Postbus 172, 2180 AD Hillegom. Wilt u nog meer weten? Vraag in dat geval ons vouwblad aan! Met veel interessante feiten en historische foto's over de prestaties van het Canadese Bevrijdingsleger in Nederland. Maak dan voor porti en verzendkosten f 1,50 (extra) over! Zeg 'ja'...dan bloeien ook üw tulpen 1 volgend vooijaar in Canada! m de Stic hang Nationaal ConuU Thank you Canada' 1+1 1+1 1*1 1+9 1+1 1+1 NA UREN PRATEN DOOR COMMISSARIS OVERMEESTERD MIDDELBURG - De 28-jarige geeste lijk gestoorde man die woensdag van zes uur 's avonds tot half twee 's nachts de omgeving van zijn woning aan de Middelburgse Prins Bernhardstraat met een afgezaagde karabijn onder schot hield, kon worden ontwapend na langdurige gesprekken met twee man van de Middelburgse recherche en met commissaris van politie dr. D. van Ooijen. Het motief van de man, die met proefverlof thuis was uit het psychia trisch ziekenhuis "Vrederust' in Ber gen op Zoom, was dat hij niet terug wilde naar deze open inrichting. Bij de man werden behalve de afgezaagde ka rabijn, ook een alarmpistool en -revol ver in beslag genomen. Verder had hij nog zeven kogels van het kal iber .22 en ongeveer dertig stuks alarmmunitie (losse flodders) in zijn bezit. Hij had de wapens aangeschaft omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat hij werd achtervolgd. Met het uit België afkomstige wapentuig voelde hij zich veiliger. Brigadier B. P Traas van de Middel burgse recherche, legde omstreeks elf uur woensdagavond telefonisch con tact met de man. De brigadier: „Ik ken hem vrij goed en heb ongeveer een uur met hem gepraat. Commissaris Van (Slot van pagina 1) raad gekocht. Nadat de drie waren ver trokken miste Van der Avoird een hor loge. De juwelier sprak de door hem herken de persoon aan over het horloge; daar op ontstond een woordenwisseling, die ontaardde in een worsteling waarin de juwelier het onderspit dolf. De mannen werkten de juwelier tegen de grond en bewerkten diens hoofd met hun vuisten en met zijn eigen schoen. De juwelier is daarbij vermoedelijk buiten bewustzijn geraakt. De daders moeten daarop een groot aantal sieraden hebben meegeno men. Zij lieten hun slachtoffer op de grond achter. Omstreeks elf uur trof een klant de juwelier Ln de winkel; de klant waarschuwde de politie, die zo snel mo gelijk de uitgaande wegen van Hulst af zette. echter zonder resultaat Een buurman van de juwelier, de café houder R. de Vilder, kon al tegen half twaalf het begin van een signalement geven. Hij was 's ochtends in zijn zaak, die nog gesloten was, en dacht dat twee donkere heren bij hem binnen wilden stappen. Dat bleek niet het geval te zijn. Volgens R. de Vilder was één van de twee vrij fors; hij droeg een lange zwarte leren jas. De ander was wat kleiner en droeg een korte leren jas. Eén van beiden droeg een koffertje. Na de overval werden niet alleen de Hulster uitvalswegen afgezet, maar zijn ook controles uitgevoerd bij verschil lende grensposten, waaronder die van Kapellebrug. Daarvoor zijn ook de groepen Axel en Hontenlsse ingezet Aan de grens werden de passerende au to's niet aangehouden. Een wachtmees ter verklaarde ter plaatse dat werd uit gekeken naar een zilvergrijze BMW of Slmca. De groepscommandant van de rijkspo litie in Hulst verzoekt een ieder die in- Hulst, telefoonnummer 01140-13656. lichtingen kan verschaffen en nog niet Bij het onderzoek zijn ook de techni- door de politie is benaderd zich in ver- sche recherche en de districtsrechcr- binding te stellen met de politie in che uit Middelburg betrokken. Ooijen sprak nog een half uur met de man door de telefoon Vervolgens wer den deze twee politiefunctionarissen in het huis toegelaten. Enige tijd later kreeg ook adjudant Q. E. de Priester toestemming van de man, het huis bin nen te gaan. De heer Traas: „Het is erg moeilijk om met een man die geestelijk over zijn toeren is, tot een vergelijk te komen en om normaal met hem te pra ten. We hebben bijvoorbeeld in het be gin geprobeerd om met bem tot een compromis te komen, in de trant van 'Geef ons je wapen, dan mag jij thuis blijven'. Maar dat lukte niet. En toch moesten we die karabijn te pakken krij gen". Adjudant De Priester „Brigadier Traas en ik gingen even de gang in om overleg te plegen, de heer Van Ooijen bleef bij de man in de huiskamer. Hij hield zijn karabijn op de grond gericht en de com missaris is er plotseling op afgespron gen Daarbij ging de karabijn wel af, maar het schot verdween in de grond. Dat het wapen afging is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat het een semi- automatische karabijn was." Vervolgens is de man naar het Middel burgse politiebureau gebracht, waar hij woensdagnacht is gebleven. Donder dagochtend werd hy met een ambulan ce naar het psychiatrisch ziekenhuis "Vrederust' in Bergen op Zoom ge bracht Hoofdinspecteur J. H. van Geldcre. die woensdagnacht vertelde dat werd overwogen om misschien een psychia ter in te schakelen om 'de man met de karabijn' tot rede te brengen, zei don derdagmiddag desgevraagd: „Nadat de man met zijn, opgeroepen, huisarts die op straat stond, had gepraat, werd ons duidelijk dat hij geen zin had in een gesprek met een psychiater. Er gens wel begrijpelijk omdat hij er in "Vrederust' al genoeg heeft gezien." De heer De Priester „Het doosje kalme rende tabletten dat de huisarts door het raam naar binnen heeft gegooid, von den wij donderdagmorgen onaangebro ken in de slaapkamer van de man." De Middelburgse politie was ervan op de hoogte dat de man in zijn kamer een zogenaamde scanner had waarmee hij de verrichtingen van de politie kon vol gen. De heer Traas: „Ik hoorde het toen ik in het begin van de avond met hem heb gepraat, onder aan het raam. We hebben toen onmiddellijk de contacten onderling via mobilofoon en polltiera- dio, zo beperkt mogelijk gehouden"* Hoofdinspecteur Van Geldere: „Onze manier van handelen was in dit geval natuurlijk anders dan bü een 'normaal' iemand. We wisten met wie we te doen hadden en hebben de man daarom niet met geweld benaderd, maar alleen via praten en nog eens praten". De ouders van de geestelijk gestoorde Middelburger brachten de woensdag nacht door bij familieleden, maar zijn donderdagmorgen weer naar hun wo ning,waar de zoon inwoonde, terugge keerd. DOOR ZUID-BEVELAND De politie zette een aantal uitvalswegen van Hulst ojen controleerde de auto's GOES - De gewestelijke raad voor Zee land van het landhouwschap vindt de heersende onzekerheid over de verbre ding van het kanaal door Zuid-Beve- land 'absoluut onaanvaardbaar'. De raad is met name pijnlijk getroffen over het uitblijven van grondaanko pen voor de kanaalverbreding. Toege zegd was (van de zijde van rijkswater- GEVAARASPECT WORDT ER DOOR VERGROOT VLISSINGEN - Volgens de heer J, M. Bannink, loods en tevens voorzitter van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, schuilt er groot gevaar in de aan beveling om grote gastankers reeds ter hoogte van de kerncentrale Borssele te laten vastmaken aan sleepboten. Dit om een veilige passage door de Pas van Terneuzen te verkrijgen en de haven te kunnen binnenlopen. De heer Bannink stelt dat op de voorlichtingsdag bij Dow Chemical te Terneuzen de aldaar aanwezige loodsen vrijwel unaniem hun afkeuring over deze aanbeveling hebben kenbaar gemaakt: „Het ge vaaraspect werd volgens hen vergroot, wat juist voorkomen diende te wor den. Als autoriteiten dit soort aanbe velingen tot regel zouden verheffen, dan vraagt men om ongelukken", al dus de heer Bannink in een artikel over Liquefied Petroleum Gas (LPG) in het blad 'De Nederlandse Loods' van april Volgens hem ls het aantal aanvaringen op de Westerschelde met zeeschepen, berekend althans over de periode 1967 tot en met 1976 per jaar gemiddeld 28. Vergeleken met de gegevens uit het Beattie-rapport. over de periode 1959 tot en met 1963, toen het gemiddelde aantal aanvaringen op 37 per jaar lag, is er van een verbetering sprake. Die ver betering komt door de betere onderlin ge contacten die de schepen nu hebben dankzij VHF-installaties en betere waarnemingen door scheeps- en walra- dar Maar als men het gemiddelde van 28 afzet tegen het totaal aantal scheeps- bewegingen ln 1978 van de in- er. uit gaande scheepvaart op de Westerschel de, dan geeft, dit een aanvaringskans van 1 op 1740. Wakker schudden' De heer Bannink beveelt in zijn artikel de gemeentelijke en provinciale be stuurders in Zeeland (en vooral die rond de Westerschelde) aan eens ken nis te nemen van de Amerikaanse LPG- rampenfilms 'Bleve' en 'No place to re turn'. „Mogelijk dat ze daarmee uit hun 'whlsful thinking' worden wakker geschud". De schrijver begint zijn artikel met te wijzen op de gevaaraspecten van LPG- t rans port. Hii baseert zich hierbij op de 'LPG-beleidsnota' van januari 1980 en het tegenonderzoek van TNO. Uil een tabel blijkt dat bij een ongeluk met een zeetanker, geladen met LPG op 600 me ter afstand doden kunnen vallen door hittestraling. Eerste gTaads brandwon den zijn mogelijk tot op 1600 meter af stand Doden, gewonden en schade aan gebouwen blijft nog mogelijk op een af stand van twee kilometer. Doden, ge wonden en massale rultbreuk kan zelfs nog voorkomem op 6,5 kilometer af stand en ruitbreuk zelfs nog tot op 20 kllorr iter afstand van de plaats van het ongeluk. De gevolgen van een drukgolf tengevol ge van een exploderende gaswolk kun nen onder bepaalde weerkundige om standigheden wegens weerkaatsing te gen een hogere luchtlaag op veel grote re afstand merkbaar zijn. De heer Bannink schrijft dat op grond van deze gegevens blijkt dat een zee schip - waaruit bij aanvaring 5000 ku bieke meter LPG vrijkomt - op een veili ge afstand van zeven kilometer van de bewoonde wereld moet worden gehou den. „Opnieuw moet beklemtoond worden dat LPG een zeer gevaarlijke eigen schap bezit door het hogere soortelijk gewicht en het ontsnapte gas dus lager gelegen gedeelten opzoekt", zo stelt de auteur Transport Hij wijst erop dat uit transportcijfers is gebleken dat in een tijdsbestek van 1966 tot 1978 de vervoerde hoeveelheid LPG over alle wereldzecen is ver-tien- voudigd. In 1966 vervoerden 145 sche pen met 400.000 kubieke meter lading capaciteit LPG. In 1978 vervoerden 475 zeeschepen met een ladingcapaciteit van 4.500.000 kubieke meter dit vloei baar gas. De Arabische Golfstaten doen volgens dc heer Bannink aan ver plichte koppelverkoop van nafta aan LPG. Hij voorspelt dat het totale zeetransport in 1985 ongeveer 54 mil joen ton per jaar zal gaan belopen, het geen 40 nieuwe gastankers van elk 75.000 kubieke meter zou vragen boven de reeds bestaande vloot. De heer Bannink stelt verder dat grote ongevalsgebeurtenissen met een uit zonderlijk zwaar effect niet alleen beke ken moeten worden vanuit de kans op zo'n ongeluk. De risico's van een LPG- ramp moeten worden verkleind door vermindering van het effect van zo'n ramp. Verder wijst de schrijver op het reeds enkele jaren durend vervoer van LPG per zee- en binnenvaarttanker in het Westerscheldegebied Zo werd In de ha ven van Vlissingen-Oost alleen al m 1976 8000 ton. en ln 1977 al 62.000 ton LPG aangevoerd In die jaren werd daar respectievelijk 27.000 en 77 000 ton afgevoerd „Vlissingen-Oost is de enige zeehaven ter wereld - volgens mededelingen van gezagvoerders van deze haven bezoe kende gastankers - waar men toestaat dat grote gastankers van 70.000 kfibie- ke meter langszij elkaar afineren Het kan zelfs voorkomen dat langszij het depotschip 'Nyhammer' tegelijkertijd een zee-gastanker en een binnenvaart tanker gemeerd liggen. Over kansbere kening van ongevallen gesproken' In 1978 werden langszij de 'Nyhammer' 90 zeeschepen en meer dan 150 binnen- vaartankers geteld", aldus de heer Ban nink. die in zijn artikel in 'De Neder landse Loods' een lans breekt voor de door Verolme geïntroduceerde (veili ger) container-gastankers. staat), dat dc gronden nodig voor de uitvoering van de eerste fase van de verbredingswerken vóór 1 juli 1980 zouden worden aangekocht. „Alles wijst erop dat daarvan geen sprake kan zijn", constateert de gewestelijke raad. De mededeling van de minister van ver keer en waterstaat (in de loop van 1978 gedaan) dat er op de rijksbegroting voor 1979 een bedrag van 30 miljoen gulden uitgetrokken was voor aankoop grond en opstallen, had het landbouw schap het beste doen hopen. Tot op he den is er echter nog maar één (op zich zelf staande) transactie geweest. De goede verwachtingen van de gewestelij ke raad zijn inmiddels omgeslagen in bezorgdheid. In enkele brieven aan mi nister Ir. D. S. Tuijnman van verkeer en waterstaat werd aangedrongen op dui delijkheid. Daarop kwam tot op heden géén reactie van de bewindsman. De raad Steit vast dat de plannen voor de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland kennelijk zijn veran derd of tenminste ernstig zijn ver traagd. „In ieder geval tasten de be trokken agrariërs volkomen in het duis ter omtrent hetgeen hun te wachten staat", aldus de gewestelijke raad Er zal aan rijkswaterstaat 'met klem' ge vraagd worcen aan de belanghebbende agrariërs in het kanaalverbredingsge- bied binnen de kortste keren ophelde ring te verschaffen over de thans be staande plannen en het tijdstip waarop deze zullen worden uitgevoerd. In het kader van de kanaalverbreding zal er ongeveer 250 hectare grond (me rendeelslandbouwgrond) moeten sneu velen. Burgemeester H. Boer van Rei- merswaal liet begin maart '80 nog we ten dat rijkswaterstaat wel gestaag be zig is met de aankoop van huizen ln Hansweert-oost, die voor het kanaal moeten wijken (ongeveer vijftig van de tachtig particuliere hulzen zijn aange kocht. alsmede 130 woningen van de woningbouwvereniging). Over de grondverkopen merkte de heer Boer (hij sprak voor de CBTB in Yerseke) toen op dat het initiatief voor de ver koop vooralsnog van de boeren zélf moet uitgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 33