O O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Carter biedt Iran geen excuses aan KABINET MOET WACHTEN OP UITSPRAAK KAMER O uóidzitAm- autn adria UITSTEL SANCTIES NA REDE BANI-SADR vandaag BESLUIT STAATSSECRETARIS Ziekenboeg Ten Anker in Tholen gaat voorlopig niet dicht Albeda start campagne voor schoolverlaters Commissie wil beraad over ROS De lijdensweg van de scheepsbouw Aprilmop van Van der Stee Zangmarathon pagina 13 223e jaargang no. 79 Woensdag 2 april 1980 djfMÜm-.obenwz. (Van ome correspondenti WASHINGTON - President Carter heeft er voor het moment van afgezien tegen Iran strengere sancties toe te passen, nu de Iraanse regering heeft toegezegd de verantwoordelijkheid voor de vijftig Amerikaanse gegijzelden te zullen overnemen van de studenten die de ambassade van de VS bezet houden. Volgens de Amerikaanse president is dat een positieve ontwikkeling. Hij waarschuwde Iran echter tijdens een toespraak in Washington tot afgevaardigden van de machti ge vakbond AFL-CIO, dat het Amerikaanse geduld niet eindeloos is. Carter kreeg breed applaus voor zijn verzekering, dat noch hij noch iemand in de Amerikaanse regering aan Iran verontschuldigingen had aangeboden omdat, aldus Carter „er niets is waarvoor wij ons zouden moeten verontschuldigen". De Amerikaanse president zei dinsdag er op te vertrou wen dat Irans president Bani-Sadr in staat zou zijn zich te houden aan zijn verzekering dat de gegijzelden aan de controle van de bezetters zouden worden onttrokken. De brief waarin volgens de Iraanse lei ders president Carter excuses zou heb ben aangeboden voor het Amerikaanse beleid tegenover Iran. zou zo verluidt te Washington, zijn vervaardigd door een in Parijs wonende Argentijnse jurist Hector Villalon. Deze zou voor de Ame rikaanse regering contact hebben on derhouden met de leiders van Iran langs onofficiële kanalen. Villalon en andere Juristen zouden tezelfdertijd ook bemoeienis hebben gehad met de belangen van Iran in de pogingen van Khomeini om de voormalige sjah uitge- leverd te krijgen. Concept Het contact met Villalon zou zijn ge- uitstekend De baby die na de geboorte in februari in het Zierikzeese Rode Kruiszieken- huis al was opgeheven, maar na onge veer twee uur geheel op eigen kracht onverwacht toch nog tot leven kwam. maakt het momenteel uitstekend De toestand van de inmiddels zes weken oude baby. een Jongetje van het echt paar J. W. O.-deV te Haamstede, is de afgelopen weken zozeer verbeterd, dat de speciale medische zorg in het streekziekenhuis De Bevelanden te Goes kon worden beëindigd PAGINA 3 toegenomen Vorig Jaar ls het aantal werklozen met 4400 personen toegenomen tot een to taal van 210.000. Deze stijging is ver oorzaakt door een toeneming van het aantal werkloze vrouwen De werk loosheid onder mannen daalde met 4000 Het aantal mensen in loondienst steeg met 103.000 personen, van wie 58.000 mannen en 45 000 vrouwen. Dat is 35 000 meer dan in 1978. PAGINA 13 verhoging Hel ministerie van volkshuisvesting zal deze week een forsejverhoging van de inkomensgrens voor de aankoop van premiekoopwoningen bekendma ken De grens zal worden verlegd van 56.000 naar rond de 70.000 gulden Het leek wel alsof Han van der Hooft een klein wonder had veirichr. toen Sluiskil afgelopen zondag bijna spe lenderwijs het laatste obstakel weg ruimde ln de titelrace Ver voor het af sluiten van dit seizoen heeft de gevier de voetbaltrainer zon team al naar een onbereikbare hoogte opgestuwd en voor die triomftocht werd hij tijdens het kampioensfeest bejubeld door een uitzinnige menigte. Nieuws uit Zeeland: 2. 5. 6, 7. 8 en 9 Binnen- en buitenland: 3. 11. en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 14 en 15 Radio en televisie: 17 Financieel: 19 legd via Panamese regeringsfunctio narissen met wie Carters voornaamste medewerker op het Witte Huis, Hamil ton Jordan, relaties had aangeknoopt bij het vinden van een verblijfplaats voor de sjah. Villalon had uit Washing ton suggesties meegekregen voor een brief, die beide partijen min of meer tevreden zou stellen, maar volgens Amerikaanse zegslieden zou hij aan merkelijk verder zijn gegaan dan te Washington was voorzien en zou zijn „concept" zeker zijn verworpen. Villa lon had zijn werkstuk echter wel aan de autoriteiten in Teheran overgelegd, die daarvan onmiddellijk gebruik heb ben gemaakt. Villalon behoorde in Argentinië tot de aanhangers van Juan Peron die hij in ballingschap volgde naar Madrid. Villa lon zou een rol hebben gespeeld In de voorbereiding van Perons terugkeer TEHERAN - Ahmad Khomeini, de zoon van de ayatollah i links i pleegt overleg met president Bani Sadr tijdens een bijeenkomst van 200.000 mensen in Teheran Beiden spraken de menigte toe en de rede van Bani Sadr heeft het optimisme over de afloop van de gijzeling flink getemperd. t Van éen onzer redacteuren LEIDSCHENDAM - De ziekenboeg van het verzorgingshuis 'Ten Anker' te Tholen hoeft voorlopig niet dicht. De twaalf bewoners - in feite verpleeg huispatiënten - mogen blijven. De stichting verpleeg- en rusthuizen Zee land (SVRZ), waartoe het Thoolse ver zorgingshuis behoort, kan binnen de vastgestelde bewonerscapaciteit ook nieuwe patiënten opnemen. Wel zal het verblijf van de patiënten betaald moe ten worden op grond van de algemene bijstandswet (abw) en niet meer vol gens een speciale regeling via de alge mene wet bijzondere ziektekosten tawbz). Staatssecretaris mr E Veder-Smit van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft éen en ander dinsdag schriftelijk laten weten aan het bestuur van de stichting verpleeg- en rusthuizen. De bewindsvrouwe wijst er daarbij op dat nader gezocht moet worden naar een definitieve oplossing, die recht doet aan de eigen identiteit van de Tholenaren. De bedoeling van mr Veder-Smit is en blijft daarby dat er vanuit de zieken boeg geen overplaatsingen moeten plaatsvinden, die met het oog op de ge zondheid en het welzijn van de patiën ten niet verantwoord zijn. De staatssecretaris is niet bereid de zo genaamde "een-oktober-regeling" top grond waarvan de patiënten in de zie kenboeg verbleven via de algemene wet bijzondere ziektekosten) te verlengen ..Een overwegend argument waarom ik helaas niet op het verzoek om uitstel in kan gaan. is het feit dat thans plaats in een erkende verpleeginrichting be schikbaar is. hetgeen de formele grond aan de toepassing van de regeling ont neemt". aldus mevrouw Veder-Smit. „Immers, ook waiuictu c vergoedings regeling voor Tholen van toepassing zou blijven, valt de titel tot betaling (Slot zie pag. 7 kol. 2) naar Argentinië ln 1972. Hij plaatste in 1976 een pagina-grote advertentie in een peronistische krant om het aftre den van de weduwe Peron te eisen, die na het overlijden van haar echtgenoot de macht had overgenomen. In 1977 werd Villalon in Frankrijk gearresteerd werd enige tijd vastgehoudeh in ver band met de ontvoering van Luchino Revelb-Beaumont. president van het Fiatrconcern in Frankrijk. Villalon be vindt zich momenteel in Teheran. Reactie Carters eerste reactie op de rede die Bani-Sadr gisteren in Teheran hield voor een gehoor van 200.000 Iranièrs, bijeengekomen om de eerste verjaar dag van de Islamitische Republiek te vieren, was het uitstellen van verdere economische en politieke sancties te gen Iran. Die beslissing werd ingege ven door de verzekering van de Iraanse president, dat de gijzelaars zullen wor den overgedragen aan de zorg en be scherming van de Iraanse regering. Po litiek Washington is ervan overtuigd dat dit op vrij korte termijn zal gebeu ren en Carter noemde die uitlating van Bani-Sadr dan ook een „positieve stap". Maar nadere analyse van de rede van de Iraanse president en vooral ook van de (Slot zie pagina 11 kolom 4) Verdachte slaat in verhoorcel rechercheur met klauwhamer DELFT (ANP) - Een 54-jarige Delftse rechercheur is dinsdagmiddag in het politiebureau ernstig gewond geraakt, toen een verdachte, aan wie hij juist een verhoor had afgenomen, hem met een klauwhamer diverse keren hard op het hoofd sloeg. De verdachte, de 26- jarige E. van de B. uit Delft, trachtte de aangeslagen rechercheur vervolgens met een reep van een beddesloop te wurgen. De rechercheur raakte bewusteloos, de verdachte nam daarop, zonder dat ie mand het opviel, de benen, maar kon kort daarop weer worden aangehou den. De rechercheur is naar een zieken huis gebracht voor een spoedoperatie Hij verkeert, aldus een politlevoorlich- ter. buiten levensgevaar. Van de B. was maandagavond op heter daad betrapt bij een inbraak en vervol gens voor verhoor meegenomen naar het bureau. Tijdens een van de verho ren dinsdag slaagde hij er. op de terug tocht van het toilet, in een klauwhamer te bemachtigen om daarmee de recher cheur onverhoeds te belagen. De klauwhamer lag met ander gereed schap voor het grijpen in de buurt van de verhoorcel. Van de B. zou aanvankelijk donderdag vanwege zijn inbraken - hij had er tij dens de verhoren meerdere bekend - voor de officier van justitie moeten ver schijnen. De rijksrecherche onderzoekt momenteel het gebeuren in het Delftse politiebureau. Minister Albeda tijdens de persconferentie over de voorlichtingscampagne voor schoolverlaters. Van ome redactie economie) DEN HAAG - Dit jaar zullen 240.000 schoolverlaters zich aan bieden op de arbeidsmarkt. Omdat het niet voor alle jongens en meis jes even makkelijk is snel aan de slag te komen, begint het ministe rie van sociale zaken ook dit jaar een grote voorlichtingscampagne. Het startsein hiervoor gaf minister Albeda dinsdag in Den Haag. Hij vertelde bij die gelegenheid dat van de ongeveer 240.000 schoolverla ters ln 1979 op dit moment ruim 95 procent een baan heeft. In totaal hebben 8000 jeugdigen (2500 jon gens en 5500 meisjes) na een jaar zoeken nog geen werk. In het kader van de campagne wor den oenuolverlaters aaiigespuuid zich in een zo vroeg mogelijk sta dium bij het arbeidsbureau te ko men oriënteren op hun mogelijkhe den op de arbeidsmarkt Aan de werkgevers wordt gevraagd zo veel mogelijk vacatures bij de arbeids bureau^ te meiden De werkgevers doen volgens Albeda trouwens zeil onvoldoende aan scholing en zou den mensen met een wat gebrekki ge ervaring sneller moeten accepte ren. Op 1 augustus wordt een begin ge maakt met een tiental projecten die traditionele jongensopleidin gen toegangelijk moeten maken voor meisjes. Het gaat hierbij om opleidingen electro- en installatie techniek, schilder, meubelmaker en bankwerker. iVan ome redactie economie) DEN HAAG - Het kabinet moet de si tuatie waarin de Rotterdamse Offsho re cn Scheepsbouw Combinatie (ROS) in oprichting zich bevindt, voorlopig ongewijzigd laten. Tot eventuele af bouw van de ROS mag pas worden overgegaan, nadat de Kamer zich over de zaak heeft uitgesproken. De vaste kamercommissie voor econo mische zaken heeft dinsdag na een on derhoud met minister Van Aardenne (economische zakeni unaniem tot deze procédure besloten. Mocht echter blij ken dat de minister zijn zin doorzet en deze week al het sein geeft over te gaan tot liquidatie van de ROS. dan zal de Partij van de Arbeid een spoeddebat aanvragen voor de dinsdag na Pasen De daarvoor vereiste vijftien handteke ningen zijn er al. Het CDA-Tweede-Kamerlid Gerritse. die als voorzitter van de vaste commis sie optrad, zei de argumenten van de minister voor sluiting eerst met zijn fractie te willen bespreken „Wat ik nu gehoord heb, beschouw ik vooralsnog als onvoldoende", aldus de christen-de mocraat. Evenals de socialist Van der Hek wil hij. alvorens een definitief standpunt in te nemen, in ieder geval de betrokkenen horen. Gerritse kon nog niet zeggen of het CDA zijn vorig jaar ingenomen stand punt moet wijzigen Toen diende het CDA een motie ln. waarin er bij de mi nister op werd aangedrongen capaci teit voor grote scheepsnieuwbouw en offshore-projecten te handhaven. Die capaciteit had de ROS - te vormen uit de ex-RSV-bedrnven VDSM-scheeps- nieuwbouw. VMIJ-scheepsmontage. RDM-offshore en de ingenieursbureaus RSV-Gusto en Marcon - moeten ople- Van der Hek (PvdA) denkt dat het CDA wel om gaat. „Als het kabinet verstan dig is. laat het de zaak even liggen Dan is de druk van de ketel en over een tijdje zal het CDA wel milder zijn. Over zo n veertien dagen weten ze er wel een draai aan te geven, waarom de ROS toch dicht moet", aldus Van der Hek. Hoofd bestuurder Bas Nieuwland van de In dustriebond CNV denkt dat Van der Hek gelijk zal krijgen. Vage toezeggingen Voordat de kamercommissie bijeen kwam. heeft hij een gesprek gehad met de CDA'er Van Houwelingen. Behalve wat uiterst vage toezeggingen heeft Nieuwland echter niets gehoord dat enige houwvast biedt. Somber zegt hij: „Het zal wel met de ROS gedaan zijn. Eigenlijk hoeven we van hel CDA niets te verwachten. Kijk maar naar de laat ste maanden. We zijn al zo vaak door hen belazerd". Nieuwland zegt ook niet te begrijpen dat de laatste vergadering van de Be- leldskommissie Scheepsbouw (BSi op 25 maart niet is doorgegaan Aanvanke lijk dacht hij dat dat kwam. omdat de FNV had gezegd voorlopig niet meer aan het werk van de BS te willen mee- §D grote scheepsnleuw- bouw en offshore-industrie, één van demeestspectaculai- re 'poten' van de Nederlandse scheepswerf-activiteiten, dreigt uit ons land te verdwij nen. Een bedrag van honderd miljoen gulden extra is nodig om deze hoog-ge- specialiseerde industrie te behouden, maar de overheid - in dit geval minister Van Aardenne - heeft het geld er niet voor over. Als gevolg van deze beslis sing kan de oprichting van de Rotter damse Offshore en Scheepsbouw Com binatie (ROS) - een samenbundeling van in deze sector werkzame bedrijven of delen van bedrijven - niet doorgaan on komt de directe werkgelegenheid voor zo'n zestienhonderd werknemers op de tocht te staan. Wat een jaar gele den als de meest aanvaardbare oplos sing werd gezien, lijkt nu de zoveelste lijdensweg te worden van de met tal van problemen kampende scheepSbouwin- dustrie. Juist op het gebied, waarop Ne derland een wereldnaam heeft ver overd. moet ons land afhaken. Een trieste zaak. Daarom ook zo triest, omdat de vak bonden vanaf het begin hebben ge waarschuwd, dat méér geld nodig was om de ROS van de grond te krijgen. Weliswaar kwam de regering midden vorig jaar met tweehonderdvijftig mil joen gulden over de brug. maar naar het oordeel van de vakbonden zou steun tot een bedrag van vierhonderd miljoen no dig zijn. Nu negen maanden later blijkt, dat inderdaad minstens honderd mil joen extra nodig is. kan slechts worden geconcludeerd, dat de benadering van de vakbonden heel wat realistischer ls geweest dan die van de minister. Dezelf de minister, die nu wijst op de grotere miljoenen lverliezen, die de afzonder lijk opererende bedrijven in de grote scheepsnieuwbouw en offshore-indus trie hebben geleden. Kennelijk bedoelt de heer Van Aardenne te zeggen, dat elke gulden méér met de rest van het geld in een bodemloze put verdwijnt Met andere woorden" er is geen redden meer aan. Dat proeft men ook zo n beetje uit de opmerking van de minis ter. dat de marktvooruitzichten som berder zijn dan midden vorig Jaar Voor hem allemaal evenzovele argumenten om geen extra honderd miljoen meer beschikbaar te stellen. He, Let is met dit soort zaken al tijd moei lijk precies aan te geven, waar de grens moet worden getrokken. De bewinds man noemt met name de tegenvallende financiële resultaten en de minder goe de vooruitzichten. Dat eerste is juist, maar over het tweede argument wordt verschillend geoordeeld. In scheeps- bouwkringen heeft men toch wel enig vertrouwen ln de toekomst. De ver wachting ls, dat de markt voor grote schepen en tankers, alsmede voor boor eilanden en andere offshore-assembla ge over een paar jaar weer zal aantrek ken. In hoeverre argumenten als be houd van een belangrijk stuk werkgele genheid en van know how een rol heb ben gespeeld, is niet duidelijk. Ze heb ben in elk geval de balans niet naar de positieve kant- het beschikbaar stellen van de honderd miljoen extra - doen doorslaan. Intussen is een datum geprikt voor een kamerdebat over de jongste ont wikkelingen rond de scheepsbouw. Dat is de strohalm, waaraan de toch al zo geplaagde scheepsbouw in Nederland zich kan vastgrijpen. De al sinds het eind van de jaren zestig in de versukke ling geraakte werven kunnen best een opsteker gebruiken. Na jaren van her structureren en afslanken, betekent ie dere verdere aanslag op de scheeps nieuwbouw en offshore-industrie de doodsteek voor deze bedrijfstak. Slechts als alle alternatieven zijn on derzocht en verworpen, mag een derge lijke beslissing worden genomen. Hon derd miljoen gulden zijn, zoals de zaken er nu voorstaan, beslist de prijs waard. De kamer zou er het zwalkende scheepsbouwbeleid. zoals een vak bondsman het heeft uitgedrukt, moge lijk een vaste koers mee kunnen geven. Dim doen. BJJ uitdrukkelijke navraag kreeg hij evenwel als reden opgegeven .Afge last wegens gebrek aan agendapuun ten!". Minister Van Aardenne peihst er onder tussen niet over het besluit tot liquida tie van de ROS te herzien. Hij verwach ook niet dat aanstaande donderdag he voltallige kabinet dat zal doen. Na af loop van het overleg met de kamercom missie verklaarde hij „We hebben dal besluit op 21 maart genomen en er is geen enkele aanleiding daar op terug te komen". In een brief aan de kamercom missie heeft hü nog eens uiteengezet waarom de ROS zijns inziens moet slui ten. Ten eerste zijn de resultaten het afgelo pen iaar zo tegengevallen dat de ROS alleen kan doorgaan, als extra midde len ter beschikking worden gesteld Dat geld - ten minste 100 miljoen - heeft Van Aardenne er niet voor over. Dat (Slot zie pagina 10 kolom 4) DEN HAAG (ANP) - Het is minister Van der Stee van financiën ntet mo gelijk geweest binnen de daarvoor gestelde termijn te beantwoorden hoeveel vragen hel tweede kamer lid voor de PvdA De Graaf in de afgelopen twaalf maanden heeft gesteld. Ook kan de bewindsman De Graaf niet vertellen hoeveel de beantwoording van die vragen 's Rijks kas heeft gekost Het nodige tel- en rekenwerk daarvoor vereist een langere periode van de drie maanden waarbinnen kamervra gen normaal beantwoord moeten zijn Minister Van der stee heeft dat De Graaf schriftelijk laten weten. Een opmerkelijk punt is dat De Graaf nooit dergelijke vragen heeft gesteld Van de andere kant be stookt hij het ministerie van finan ciën om de andere dag met kamer vragen Van der Slee heeft 1 april blijkbaar aangegrepen om de gal binnen het ministerie daarover te spuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1