PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 WITTE HUIS ONTKENT CONCESSIES AAN IRAN Tientallen doden bij begrafenis Romero Onderzoek naar oorzaak ramp met hotelplatform na Nederland wordt een lachertje Schipper verdronken Verwarring rond brieven aan Khomeini RODE KRUISMARS OP WALCHEREN Pijlen weg: wandelaars liepen 10 kilometer om Correspondente Ikon weer vrij Rietkerk: matiging ook volgend jaar onvermijdelijk PANIEK DOOR SCHOTEN EN BOMMEN Gevloerd pagiria 9 an 223e jaargang no. 77 ïgt Maandag 31 maart 1980 _L_ elf d- in. h- :e- n- n- n- et k: ;n -u rt :h ?n n. in ia rt e- st 'i- n, n. e- )k ce k. ti- al et ■i- n- m 1- L n n e el n n SAN SALVADOR (DPA) - Zondag zijn in San Salvador minstens 35 mensen om het leven gekomen toen onbekenden met brandbommen en schoten paniek zaaiden onder de duizenden die de begra fenisplechtigheid voor de vermoorde aartsbisschop Arnulfo Romero bijwoonden. Het aantal gewonden wordt geschat op 200. Voor de ogen van 23 hoge kerkelijke gezagsdragers uit de hele wereld veranderde de zee van gelovigen die de uitvaartmis op het plein voor de kathedraal van San Salvador bijwoonde, in een wanordelijke, blinde en naar dekking zoekende menigte toen vier bommen ontploften en het schieten begon. Naar ooggetuigen vertelden kwamen de meeste slachtoffers om het leven doordat zij platgedrukt of onder de voet gelopen werden. Onder de doden. die. later door huilende verwanten in de ka thedraal geïdentificeerd werden, waren er echter ook die kogelwonden vertoon den. De Mexicaanse kardinaal Ernesto Cor- ripio Ahumada die als speciale verte genwoordiger van de paus de uitvaart opdroeg, had in een preek opgeroepen tot het verzaken aan wraak en geweld dadigheid en toewijding aan rechtvaar digheid, broeder T oevlucht Het publiek vloog in alle richtingen. En kele duizenden zochten een toevlucht in de kathedraal, zoals de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders deden. Er speelden zich hartverscheurende tone len van vertwijfeling en angst al Een half uur lang ontploften alsmaar weer bommen en klonken schoten ook uit zware wapens. PAGINA 2 ridder De kunstenares Sarika Goth ls op haar tachtigste veijaardag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De veijaardag van mevrouw Goth werd zaterdag gevierd met een bijeen komst in het Veerse stadhuis, waar ook de onderscheiding werd uitgereikt en met de opening van een expositie in. de Middelburgse galerie De Witte Sa- wenen. Volgens ooggetuigen kwamen de scho ten van de kant van het Palacio Nacio- nal, een in de buurt van de kathedraal gelegen gebouw De mensen die op het schieten de kathedraal waren inge vlucht, zijn er een uur later weer uit ver- loonmaatregel De adviesraad van D'66 heeft het be leid van de tweede kamerfractie van de Partij goedgekeurd. De kamerfrac tie stemde voor de loonmaatregel. De adviesraad drong er op aan alles in het werk te stellen om te bereiken dat er een algemeen Inkomensbeleid komt Fractieleider Terlouw heeft op een congres van de liberale jongerenorga nisatie JOVD de suggestie van minis ter Wiegel dat D'66 het kabinet Van Agtstructureel zou steunen nadrukke lijk van de hand gewezen PAGINA 7 omroep De nieuwe voorzitter van de VARA. dr. Albert van den Heuvel, zal zich voorlo pig terughoudend opstellen bij het be palen van het beleid van de omroep. De voormalige ziet zich vooralsnog meer als 'Formeel bestuurder'. Zeeuws: 2 en 5 Binnen en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. trokken. Ze kwamen er met opgeheven armen uit en een priester vergewiste zich ervan dat niemand was gewapend. Soldaten en politie zijn in de omgeving van de kerk niet gezien. Het Salvadoriaanse leger, dat in zijn ka zernes was geconsigneerd om niet te provoceren.' werd meteen gemobili seerd en gestuurd naar strategische punten door boven de stad vliegende helikopters. Romero is in de crypte van de kathe draal bijgezet, zo deelde een kerkelijke woordvoerder mee. De 62-jarige aarts bisschop Romero werd maandag dood geschoten tijdens het opdragen van een mis. De moord is toegeschreven aan ex treem rechts, dat geïrriteerd zou zijn door Romero's constante kritiek in pre ken op de zondagen Onder degenen die de requiemmis voor Romero bijwoonden waren 10.000 leden van de linkse organisatie die vier anti- regeringsbewegingen overkoepelt Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft zaterdagmiddag een herden kingsdienst in Utrecht gehouden voor de vermoorde aartsbisschop. De dienst was bedoeld als een uitdrukkelijk eer betoon aan Romero. De herdenkings dienst werd georganiseerd door enige roomskatholieke en interkerkelijke or ganisaties, zoals Solidandad. Justitia et Pax, het centraal missie-commissa riaat en de bisschoppelijke vastenactie. De mensenmassa bij de kathedraal van San Salvador. Op de foto wordt de kist met de vermoorde aartsbisschop naar de trappen van de kathedraal gebracht. UTRECHT - Nederland is bezig zich tot het lachertje van Europa te maken, als we in deze tijd het verzoek van Hoogovens zouden in willigen om opnieuw 500 buiten landse arbeiders te laten komen, terwijl er in de IJmond duizenden werklozen zijn. Dat zei prof. J. van Hulst. CDA-fractieleider in de Eer ste Kamer, zaterdag op de verga dering van de CH-Unieraad. Een land als het onze. dat 215.000 werkozen telt maar zich tegelijk de luxe permitteert om 60.000 vacatu res in het bedrijfsleven onvervuld te laten, moet door strenge maatre gelen allereerst de problemen van de arbeidsmarkt aanpakken, aldus Van Hulst. Volgens de CHU-voorman moeten we van het „recht op werk" naar „een plicht tot werk". Het begrip passende arbeid is volgens Van Hulst eerst tot een heilige koe en later tot het gouden kalf gemaakt Hij noemde de PvdA-alternatieven voor het sociaal-economisch beleid „sprookjes" omdat zij volsrekt ten onrechte uitgaan van een economi sche groei van 0,5 procent, terwijl daar nooit sprake van kan zijn. Een volk dat tientallen miljoenen guldens per jaar uitgeeft aan vuur werk, en tienmaal zoveel wijn drinkt in enkele jaren, een volk dat een jeugd heeft die jaarlijks over de miljard gulden uitgeeft aan snoep en sigaretten vreet, zo'n volk moet in staat en bereid zijn een beetje te matigen, zo zei de fractievoorzitter Volgens Van Hulst is er momenteel een groep volwassenen die pro beert „de jeugd te vergiftigen met de opvatting dat inspanning leidt tot onverantwoorde selectie, tot een competitiemaatschappij en tot ellebogenwerk" SAN SALVATOR - Geweld in de straten van San Salvador. Een man met een pistool in de hand rent weg van een brandende auto terwijl een andere llinksi een molotov-cocktail in de vlammen werpt. REDDINGSA CTIES ZA TERDA G STOPGEZET ROTTERDAM (ANP) - De 46-jarige schipper J. Lakerveld van het binnen schip 'Fix 14' uit Rotterdam is zater dag in het Hartelkanaal verdronken. Agenten van de riverpolitie zagen aan de bewegingen van het schip, dat het kennelijk stuurloos door de sluizen voer Er bleek inderdaad niemand aan boord te zijn. De politie vermoedt dat de schipper bij het losmaken van de meerdraad te water is geraakt. Pogin gen het leven van de man te redden mis lukten. Elena Ceausescu, echtgenote van de Roemeense partijleidern en president Nicolae Ceausescu, is zaterdag tijdens de eerste zitting van het nieuwe roe- meense parlement benoemd tot vice- premier. Mevrouw Ceausescu, 16I1 die een van de drie vice-premiers wordt, is ook lid van het centrale comité- STAVANGER (DPA/ ANP/ AFPl (API - De Noorse minister-president Nordli heeft opdracht gegeven tot een over- heidsonderzoek naar de oorzaak van de ramp met het 'hotelplatform' Ale xander Kielland dat donderdag op de Noordzee is omgeslagen. Het gaat vooral om de vraag of de ramp is ver oorzaakt door de kracht van de storm of door het wegvallen van de .stabili teit of door een lek in een van de met lucht gevulde poten van het platform. Een woordvoerder van de regering ver klaarde in een televisievraaggesprek dat de explosies tijdens de ramp zou den kunnen zijn veroorzaakt door 'gas of brandbare materialen of door het in storten van een draagpoot' van het platform. De vraag die nu in Noorwegen wordt gesteld, is of het werkelijk accep tabel is olie te winnen op deze manier, die tot dusver het leven heeft gekost aan minimaal 200 mensen. De ramp met het booreiland heeft naar alle waarschijnlijkheid aan 124 mensen het leven gekost. De reddingsdienst in Stavanger sloot zaterdag iedere moge lijkheid uit dat van de 84 nog vermiste personen er ook maar een nog in leven is. Van de in totaal 213 opvarenden van de 'Alexander Kielland' was tot zaterdag avond van 40 personen het lijk gebor gen. Met het vallen van de avond staak ten schepen en vliegtuigen de zoekac ties. Al eerder hadden buitenlandse hulpschepen en helikopters hun assis tentie in het rampgebied beëindigd. Na overleg met artsen sloten deskundi gen van de 'Phillips Petroleum Compa ny Norway' en van het reddingswezen elke mogelijkheid uit dat er aan boord van het omgeslagen booreiland nog mensen in leven zouden zijn. Overigens blijven er, na het drama in het Ekofisk- ollevekl. schepen paraat om verder te zoeken. Geen bedreiging Het omgeslagen hotel-platform in de Noordzee vormt geen bedreiging voor de omliggende booreilanden. Het ge vaarte ligt nog met een ankerketting vast aan de zeebodem. De commandant van hr ms Overijssel, overste Klavert, zei dit zaterdagoch- MOSKOL' (AFP'RTR ANP) - Ton Due Thang, sinds 1969 president van Viet nam, is op 91-jarige leeftijd overleden. Naar uit gezaghebbende bron in Hanoi is vernomen, is Ton Due Thang overle den aan een hartaanval. TEHERAN-WASHINGTON - Bij hoog en bij laag heeft het Witte Huis het af gelopen weekeinde volgehouden dat er geen sprake is van een tweetal brieven van president Carter aan de sterke man van Iran, ayatollah Khomeini. De president van Iran. Bani-Sadr, en mi nister van buitenlandse zaken Ghotb- zadeh bestempelden de Amerikaanse ontkenningen als leugens en hielden vol dat Carter twee boodschappen heeft gestuurd. Daarin zou hij een aan tal belangrijke concessies doen, met het oog op de vrijlating van de 50 Ame rikaanse ambassadeleden, die sinds 4 november vorig jaar in de Amerikaan se ambassade in Teheran worden ge gijzeld. Volgens Bani-8adr heeft Carter in zijn eerste boodschap, die vijf dagen gele den door bemiddeling van de Zwitserse ambassade in Teheran zou zijn over handigd. nadrukkelijk beloofd niets te zullen doen om Iran onder druk te zet ten. Voorts stelt de Amerikaanse presi dent voor een gemengde Amerikaans- Iraanse commissie te benoemen om een overeenkomst tot vrijlating van de gij zelaars uit te werken. Deze commissie zou kunnen worden ingesteld, zodra de bezetters van de Amerikaanse ambas sade de gijzelaars aan de Iraanse rege ring hebben overgedragen. Carter heeft, nog steeds volgens Bani- Sadr. met zoveel woorden toegegeven dat de Verenigde Staten in het verleden fouten hebben gemaakt in hun buiten landse politiek met betrekking tot Iran. Een dergelijke „schuldbekentenis" is door de leiders in Iran altijd genoemd als een van de belangrijkste voorwaar den voor vrijlating van de 50 Amerika nen in de ambassade. Voor het Witte Huis was de openbaar making van de inhoud van de als zeer vertrouwelijk bedoelde brieven - zon dagochtend zou in Teheran nog een tweede boodschap zijn ontvangen - een buitengewoon pijnlijke zaak. Reden voor president Carters perschef Jody Powell om het bestaan van de brieven in alle toonaarden tegen te spreken Zaterdagavond nog werd ook door de Zwitserse regering ontkend dat de Zwitsers bemiddeling hadden ver leend. De woordvoerder van de Zwitserse re gering, Hans Joergen Renk, gaf zondag echter toe dat de Zwitserse zaakgelas tigde in Teheran. Marcus Kaiser, woensdag een boodschap van Carter heeft doorgeseind naar president Bani- Sadr Renk ontkende te weten wat de tend desgevraagd. De onderzeebootja ger coördineerde de reddingsoperaties door tientallen vaartuigen, vliegtuigen en helikopters. Premier Odvar Nordli van Noorwegen heeft zondag allen die hebben meege daan aan het reddingswerk bedankt. Nordli bedankte in het bijzonder de au toriteiten van Denemarken. West- Duitsland, Groot-Bnttaniè en Neder land. Hij zei dat de ramp de hele wereld had geschokt maar daarnaast met respect en bewondering had vervuld ten aan zien van het reddingswerk- De Noorse regering heeft voorgeschreven dat van daag van alle openbare gebouwen in Noorwegen de vlag halfstok zal hangen. Met de sporen van de doorstane emoties op zijn gezicht, wordt Peter Head, één van de overlevenden van de ramp met het omgeslagen hotelplatform, bij zijn thuis komst in Aycliffe, Engeland begroet door zijn blijde jarige vrouw Christine. inhoud van die boodschap was. „We zijn alleen opgetreden als tussenper soon, als een soort postbode", liet hij weten, „en postbodes lezen de brieven die ze bestellen niet". Renk zei evenmin iets te weten van een boodschap aan Khomeini zelf. waarvan de Iraanse leiders het bestaan eveneens volhouden. Bij de brief, die zondag be zorgd zou zijn, hebben de Zwitsers naar eigen zeggen niet bemiddeld. Gecon fronteerd met de uitspraken van de Zwiterse woordvoerder gaf een assis tent van perschef Powell zondagavond in Washington schoorvoetend toe dat hij het bestaan van althans een bood schap aan Bani-Sadr „niet uitsloot'" In een uitzending van Radio Teheran kondigde president Bani-Sadr zondag aan dat hij de volledige inhoud van beide boodschappen, vandaag, maan dag bekend zou maken. MIDDELBURG - Ruim tweehonderd deelnemers aan de tiende Rode Kruis mars over Walcheren zijn zaterdag verdwaald en hebben zo'n tien kilome ter 'te veel' gelopen. Dat gebeurde in de buurt van Zoutelande. onverlaten bij na alle pijlen, die ten behoeve van de Rode Kruismars waren aangebracht, hadden laten verdwijnen. Voor enkele honderden deelnemers bleek de route beschrijving alleen niet voldoende. Zij liepen aanzienlijk meer kilometers dan hun bedoeling was. Ondanks de slechte weersomstandig heden trok de Rode Kruismars zestien honderd wandelaars, vijftig meer dan vorig jaar. Vooral het aantal deelnemers op dc grootste afstand, de veertig kilometer, trok een groot aantal deelnemers: 289 wandelaars uit Nederland. Engeland. België. Frankrijk en Luxemburg Ter gelegenheid van het tweede lus trum waren er wat extra evenementen De drumband van MTV met majoret- ten gaf een show in de sporthal Voor- borch. tevens de startplaats voor de deelnemers, en het showkorps Juliana DEN HAAG (ANP) - Ikon-correspon- dentc Connie Brood, die woensdag op de Moskouse luchthaven werd gearres teerd toen zij op het punt stond naar Nederland te vertrekken, is zaterdag in het begin van de middag weer vrij gelaten. Zij mag de Sovjet-Unie voorlopig niet verlaten omdat ze zich ter beschikking van de autoriteiten moet houden, aldus een woordoverder van de Ikon. Er is nog niet bekend of er een aanklacht tegen mevrouw Brood zal worden Ingediend en van welke aard deze zou kunnen zijn. dat de lopers bij het Hof van Tange op ving' en naar het eindpunt begeleidde, gaf ook een optreden in 'De Voorborch'. De NOS maakte opnamen van deze tiende Rode Kruis-mars. die op 9 april in het programma 'Van gewest tot ge west' zullen worden uitgezonden. DEVENTER - Volgens WD-fractielei- der Koos Rietkerk zal een verdere ma tiging volgend jaar onvermijdelijk zijn. „Bij de begroting van 1981 zullen nog harde noten moeten worden ge kraakt. De matiging die nu wordt be tracht, moet worden vastgehouden op straffe van het verlies van duizenden arbeidsplaatsen in dc toekomst. Als dat besef bij alle partijen de overhand zal krijgen, hoop ik dat er voor 1981 weer afspraken tussen regering, werk gevers en werknemers te maken zijn". Rietkerk zei dit in de slottoespraak op het congres 'De mens en zijn werk' in Deventer Rietkerk verweet de party van de arbeid onheuse oppositie tijdens de loondebatten in de tweede kamer. De socialisten hebben als Wim Koks ei gen papegaai alsmaar geprobeerd de FNV-visie als de enige juiste te verdedi gen. aldus Rietkerk. Hij concludeerde dat het kabinetsbeleid wel degelijk wordt geaccepteerd in grote lynen. Niet alleen in het parlement. 68 procent van de bevolking was het niet eens met de FNV-stakingen. Rietkerk stelde dat de liberale aanpak de enige weg is om de problemen van de jaren 80 met succes het hoofd te kunnen bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1