VERBIJSTERING NA MOORD OP ROMERO Minder ver op vakantie Boze boeren in Straatsburg 3 'omojwMJZ-. ■oCóe*v v>e. Aanslag op aartsbisschop van El Salvador auto adria vandaag ROTTERDAM DREIGT MET SCHADECLAIM 10,5 MILJOEN Gelijke vakanties op de Zeeuwse scholen? Aa, E„ D, droomauto zie pag. 9 223e jaargang no.73 Woensdag 26 maart 1980 (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR, DEN HAAG - Een dozijn bomexplosies in San Salvador en verbijstering in dit Middenamerikaanse land en ver daarbuiten markeerden dinsdag de eerste reacties op de moord opaartsbisschop Oscar Arnulfo Romero van EI Salvador. Romero was het symbool van het verzet van de armen in deze Middenamerikaanse republiek. Hij bezweek in de nacht van maandag op dinsdag aan de gevolgen van een aanslag, die werd uitgevoerd terwijl hij een begrafenismis opdroeg voor zijn overleden moeder. Deaartsbisschop. vorig jaar kandidaat toot de Nobelprijs voor de vrede, leek ieenige onaantastbare figuur in El Sal vador. waar de laatste weken gemid- dertig politieke moorden per dag worden gepleegd. Zijn zondagse preken inde kathedraal van de hoofdstad San Salvador inspireerden telkenmale het verzet tegen de in oktober 1979 afgezet te dictator Carlos Humberto Romero, maar bezorgden hem ook veel vijanden bij uiterst rechts en de burgerlijk-mili taire junta, die de macht van de dicta tor heeft overgenomen, maar leger en politie nauwelijks ln de hand heeft Zondag nog had de 62-jarige Romero ireen familie van de verdreven dicta- tSoar aanleiding van een oproep door ket kinderfonds van de Verenigde Na ties Unicefen het Internationale Co- mie Rode Kruis 'ICRCl heeft de minis ter voorontwikkelingssamenwerking irs J. de Koning vijf miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de tweede fase canhetprogramma van deze organisa ties voor noodhulp aan Cambodjadie loopt van 1 april tot eind van het jaar. tor) zich nog in felle bewoordingen ge keerd tegen de junta, die weliswaar probeert een aantal hervormingen door te voeren, maar terzelfder tijd het linkse verzet-vooral op het platteland - in bloed smoort. In zijn preek smeek te Romero, zelf een overtuigd voor stander van geweldloosheid, de junta een eind te maken aan het geweld, dat hemzelf een dag later het leven zou kosten. Alleen al tussen 16 en 22 maart, zo me moreerde de aartsbisschop in zijn laat ste preek, waren 16 tot 22 mensen omge komen. Tevens riep hij de militairen op deelname te weigeren aan onderdruk kingsacties op het platteland. ..Aanzet tot muiterij'* en ..een misdrijf', noemde een woordvoerder van het leger deze oproep maandag. Vergiffenis oosterschelde Het provinciaal bestuur van Zeeland vindt dat bij de uitbreiding van het aantal ligplaatsen aan de Oosterschel de 1500 als plafond moet worden ge zien. Het college van gedeputeerde staten stemt in met de visie van de stuurgroep Oosterschelde. dat er voor lopig geen ingrijpende ontwikkeling van de verbHjfsrecreatle moet komen. PAGINA 3 hypotheken Om het elgen-woningbezlt te bevorde ren wil staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting de grens van de ge meentegarantie voor hypotheken ver hogen tot 145.000 gulden. Voorts zou het verhogen van de inkomensgrens premiekoopwoningen in de nieuwbouw volgens Brokx een goede stimulans voor de bouw in deze sector kunnen betekenen. Bij de begrotings behandeling van volkshuisvesting in de tweede kamer zei minister Bee- laerts van Blokland dinsdag dat de re gering absoluut niet zal tomen aan de aftrekbaarheid van de hypotheekren giscard De Franse president Giscard d'Es- taing gaat onder het motto: 'het juiste midden' de strijd om de presidentver ig van volgend jaar in. Giscard sprak het afgelopen weekeinde op een laarbeurs in Lyon. Tegelijkertijd kaam decoallUe van de partijen die de president steunen bijeen in Orleans om de eerste aanzet voor de verkie zingscampagne te geven PAGINA 11 tol Minister Tuljnman van verkeer en wa terstaat heeft geprotesteerd tegen het Belgische voornemen tol te gaan hef fen op de wegen. De bedoeling is dat. ledereen die van het Belgische wegen- wet gebruikt gaat maken een vignet koopt voor ongeveer 35 gulden Ie mand die met de auto naar Frankrijk wil zou dus zo'n plaatje - met een gel digheidsduur van twee weken - moe ten kopen Onze zuiderburen hebben nog niet met de omringende landen over deze maatregel gesproken. PAGINA 11 geluidshinder Volgens de Nederlandse Stichting Ge luidshinder ls een op de drie Nederlan ders zich duidelijk bewust van de ge luidsproblemen De stichting, die deze week tien Jaar bestaat, wil de komende öjd vooral aandacht besteden aan de mensen die echt Iets aan de geluids hinder willen doen Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7, 9 en 13. Binnen- en buitenland: 3 en li. Opinie: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 17. Financiën: 19. Waarschijnlijk heeft Romero daarmee de actie opgeroepen van vier tot dus ver onbekende mannen, die hem maan dag tijdens de consecratie - hij had de kelk met hosties opgeheven - in koeien bloede met machinegeweren neerscho ten. Korte tijd later overleed hij in de polikliniek van het ziekenhuis van San Salvador. De daders ontvluchtten in een gereedstaande auto. Volgens een non die hem naar het ziekenhuis bege leidde, bad de aartsbisschop kort voor zijn dood nog om vergiffenis voor zijn moordenaars. Uit angst voor meer geweld vluchtten onmiddelijk na het bekend worden van de aanslag duizenden mensen door de straten van de hoofdstad naar hun hui zen. Later verzamelden grote groepen Salvadorianen zich bij het ziekenhuis, waar de aartsbisschop was opgenomen. Volgens de politie werden kort na de moord zeker twaalf bomaanslagen ge pleegd op openbare gebouwen, winkels en fabneken. Uit vrees voor verdere es calatie zijn in het centrum van de stad uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge nomen. De burgerlijk-militaire junta heeft dinsdag drie dagen van nationale rouw afgekondigd en een grootscheep se opsporingsactie aangekondigd. De daders van de aanslag moeten vermoe delijk gezocht worden in kringen van rechts-extremistische commando's, die de afgelopen twee en een half jaar alleen al zeven priesters om het leven hebben gebracht. Het Vaticaan gaf dinsdag namens paus Johannes Paulus H een ongewoon emotionele verklaring uit. waarin de moord op de aartsbis schop „heiligschennis wordt genoemd en „een een ongelooflijk wrede aanval op de waardigheid van de mensheid. Ik kan niet anders dan mijn diepste aikeer uitspreken." aldus de Paus. De Nederlandse bisschoppen getuig den in een telegram aan de bisschoppen van El Salvador van hun medeleven en verklaarden „het voorbeeldige gedrag van aartsbisschop Romero ter verdedi ging van de arme bevolking" te willen eren Het CDA-Tweede-Kamerlid Joep de Boer heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) dinsdag schrifte lijk gevraagd, samen met andere EG- Ianden, blijk te geven van zijn veront waardiging over de moord op Romero en de „massale schending van de men senrechten in El Salvador". Mocht ver betering uitblijven, dan wil De Boer dat Nederland El Salvador aanklaagt bij de Verenigde Naties. Romero werd op 15 augustus 1917 gebo ren in Ciudad Barrios op 138 kilometer van San Salvador in het district San Miguel. Hij studeerde aan het kleinse- menarie van de orde der clarissen en werd in april 1942 in Italië priester ge wijd. Daarna keerde hij terug naar El Salvador om daar uiteindelij k aartsbis schop te worden. In 1970 werd hij tot hulpbisschop van San Salvador benoemd en in 1974 werd hy bisschop van het diocees Santiago Mario, een overwegend door armen be volkt plattelandsgebied ten noorden van San Salvador. In 1977 werd hij aartsbisschop. Zie ook pag. 4i Zuster Ana Maria Riva knielt huilend neer bij het lichaam van de vermoorde aartsbisschop. Volgens de non werd de geestelijke 'in de borst getroffen en stierf bijna direct Maria Riva zei. dat de vier mannen door de zijdeuren van de kapel vluchtten en ontkwamen in een rode Volkswagen. DEN HAAG - De ANWB ver wacht dat dit jaar meer Neder landers met vakantie gaan dan in 1979, toen het vakantiele gioen 8,3 miljoen mensen telde. Dit jaar kiest de Nederlander echter voor bestemmingen dichter bij huis. De belangstel ling voor het eigen land is gro- Bisschop Romero op audiëntie bij Paus Johannes Paulus II in mei 1979 ter dan ooit. Spanje, Grieken land, Joegoslavië, de Verenig de Staten en Canada zullen naar verwachting minder Ne derlanders trekken dan vorig ROTTERDAM (ANP) - De Hollandse Betongroep (HBGl krijgt van de Rot terdamse wethouder voor ruimtelijke ordening en verkeer, mr. J. Mentink, één week de tijd om een plan voor pre miekoopwoningen op tafel te leggen. Voldoet de HBG niet aan deze eis. dan zal de gemeente een schadeclaim van 10.5 miljoen bij de rechter deponeren. Dit besluit heeft de wethouder dinsdag meegedeeld in de openbare vergade ring van de commissie voor ruimtelijke ordening. De HBG-dochter Volker deelde Men tink op 11 maart mee at te zien van de bouw van 115 zogenaamde paalwonin gen in de vrije sector. Dat was vier da gen voor de wethouder de eerste paal voor dit project zou slaan. Volker was bang. dat de woningen onverkoopbaar zouden zijn. Mentink is van mening, dat de malaise in de vrije sector van tijdelijke aard is. Rotterdam heeft grote schade geleden door het afzeggen van Volker Gemeen telijke diensten zijn anderhalf jaar met de voorbereidingen bezig geweest en omliggende bouwprojecten zijn aan het oorspronkelijke plan aangepast, aldus de wethouder. jaar. De touroperators hebben dit jaar aanzienlijk minder vliegreizen verkocht dan in 1979. Frankrijk blijft in 1980 het meest favoriete vakantie land voor de Nederlander. De ANWB heeft de indruk dat de auto deze zomer weer iets van het in 1979 op het vliegtuig verloren terrein zal terug winnen Ondanks de sterk gestegen brandstofprijzen blijkt de Interesse Martelaar in El Salvador §D, Latijns-Amerikaanse landen staan sinds jaar en dag bekend als poelen van ge weld. waar het leger veelal al le kenmerken heeft van een middeleeuwse moordenaars- en roversbende. Terreur en onderdruk king. Intimidaties, ontvoeringen, ver krachtingen, martelingen en moord partijen uit naam van de machthebbers behoren er tot de wrede werkelijkheid van alle dag. Een kleine, rijke boven laag deelt de lakens uit; de grote grau we massa van boeren, landarbeiders en industrie-proletariaat filngeert voorna melijk als slachtoffer, want het gewone volk moet arm en dom worden gehou den. Zijn roep om sociale rechtvaardig heid. vrijheid en een menswaardig be staan wordt beantwoord met geweld en onderdrukking Wie zich het lot van de arme boeren en landarbeiders aan trekt. verklaart zich tot vijand van de staat: dat wil zeggen van de rijken en de machtigen. Wie in die landen durft te spreken over herstel van sociaal on recht. krijgt meteen het predikaat 'communist' opgeplakt. En tegelijker tijd heb je jezelf tot prooi verklaard van ultrarechtse groeperingen, die opere ren onder bijvoorbeeld de naam 'com mando des doods' en meer van derge lijk fraais. voor bungalows en appartementen in het buitenland (vooral Frankrijk» bij zonder groot te zijn. De dlchtby-landen België en Luxemburg kunnen vrijwel zeker op meer Nederlandse gasten reke nen dan in 1979. Vorig jaar koos 60 procent van de vakantiegangers voor het buitenland en bleef 40 procent in eigen land. De ANWB verwacht in 1980 een kleine verbetering ten gunste van Nederland. MIDDELBURG - De Provinciale Onderw ijs Commissie zal binnenkort een uit spraak doen over een advies van de werkgroep „uniforme vakantieregeling" om alle schoolvakanties in Zeeland in het schooljaar 1980-1981 gelijk of vrijwel gelijk te laten lopen. Na behandeling inde POC gaat het advies naar het dagelijks bestuur van de provincie, dat het - na goedkeuring - zal toesturen aan alle gemeente-en schoolbesturen en aan de onderwijsorganisaties. In het advies, dat geldt voor het voortgezet, lager- en kleuteronderwijs, wordt uitgegaan van de rijksregeling voor de vakanties van het voortgezet onderwijs. Als het advies wordt opgevolgd zal in elk geval de herfstvakantie, de kerstvakantie en de zomervakantie in Zeeland voor alle vormen van onderwijs gelijk zijn. Voor de andere vakanties kunnen minieme verschillen bestaan. Dat komt. doordat het toegestane aantal uren of dagen vakantie niet bij alle vormen van onderwijs precies gelijk is. Volgens de rijksregeling voor het voortgezet onderwijs worden de schoolvakanties in het komend schooljaar zó vastgelegd herfstvakantie van 18 oktober 1980 tot en met 26 oktober 1980kerstvakantie van 20 december 1980 toten met 4 Januari 1981 voorjaarsvakantie van 28 februari tot en met 3 maart 1981; paasvakantie van 11 april tot en met 20 april 1981pinkstervakantie geen voorschrift zomervakantie van 13 juli tot en met 25 augustus 1981 Voor de pinkstervakantle adviseert de werkgroep van het POC voor het kleuter- en lager onderwijs van 6 tot en met 10 juni en voor het voortgezet onderwijs van 6 tot en met 9 juni. (Van onze correspondenti STRAATSBURG - Ruim 3000 Europe se boeren, waaronder 400 Nederlandse, hebben gisteren voor het Europees parlement in Straatsburg langdurig en rumoerig geprotesteerd tegen de voor het komend oogstjaar voorgestelde Europese landbouwprijzen. Een eigen ordedienst van 600 man benevens zo'n 1800 man speciale Franse oproerpoli tie slaagden ternauwernood erin te voorkomen dat het gebouw bestormd werd, waarin Europarlementariërs be zig waren hun standpunt te bepalen in zake de prijsvoorstellen. De landbouwers koelden toen maar hun woede op de voor het gebouw wap perende vlaggen van de Europese lid staten. waarvan de Britse Union Jack het vooral moest ontgelden en onder luid gejuich in brand werd gestoken. De demonstrerende boeren wisten blijk baar uit wel hoek de kille wind waait die de landbouwprijzen dreigt te bevrie zen. En de Britse premier, mevrouw Thatcher, was op vele spandoeken het mikpunt van weinig vleiende toespelin gen. Voordien was een delegatie van de Eu ropese overkoepelende landbouworga nisatie. het COPA, ontvangen door de voorzitter van het parlement, mevrouw Simone Veil. De delegatie, waaronder de Nederlander ir Luteijn. vice-voorzit- ter van het COPA. overhandigde een resolutie waarin wordt aangedrongen op een prijsverhoging van minstens 7.9 procent gemiddeld en waarin ook ge protesteerd wordt tegen bezuinigings maatregelen in de suiker-, melk- en rundvleessector. Volgens de resolutie wordt in de com missievoorstellen „de stabiliserende rol die de landbouw in deze periode van economische en sociale onzeker heid uitoefent, volledig genegeerd". Daardoor worden honderdduizenden arbeidsplaatsen in de landbouw en aanverwante sectoren in het gedrang gebracht met alle risico's van dien voor de voedselvoorziening voor 260 miljoen Europese consumenten. Ook maakt de resolutie gewag van de onaf hankelijkheid en veiligheid van de Ge meenschap op een ogenblik dat land- bouwprodukten en voedingswaren meer en meer als politiek wapen wor den gehanteerd. Op een aan de protestmars voorafgaan de massabijeenkomst in dt Straats- burgse tentoonstellingshallen, werden de boeren toegesproken door COPA- voorzitter baron Heereman en diverse nationale leiders van landbouworgani saties. Ir Luteijn betoogde dat niet de boeren maar de Europese autoriteiten de hoofdschuldigen zijn van het ont staan van overschotten met name in de zuivelsector. Zij zijn het immers die er nog steeds niet in geslaagd zijn om tot een echt constructief beleid te komen dat boeren en tuinders ook perspectiet voorde toekomst biedt. De heer Luteijn noemde de huidige voorstellen volsla gen onverteerbaar En besloot zijn toe spraak. onder luid hoera geroep, met: (Slot zie pagina 8 kolom 3) Lartsbisschop Oscar Romero van de Midden-Amerikaanse republiek El Sal vador, die zich enkele jaren geleden vóór de armen uitsprak en tegen de steeds rijker wordende rijken, viel giste ren door moordenaarshand» en i In de kerk. vanaf welker kansel hij iedere zon dag fel van leer trok tegen de heersende klasse, werd de mateloos populaire bis schop lafhartig neergeschoten Van hem werd gezegd, dat hij de enige in El Salvador was. die een bloedbad in dit land zou kunnen voorkomen La guerra vienne - de oorlog komt. liet hij enkele weken geleden vrienden weten. De bij kans als een heilige vereerde aartsbis schop ls de eerste martelaar van de nu niet meer te vermijden strijd tussen links en wat dus arm ls en rechts, de grootgrondbezitters en de rijke zaken lieden. steunend op een gezagsgetrouw leger De dood van aartsbisschop Ro mero heeft het land aan de rand van een burgeroorlog gebracht. ien martelaar voor de zaak van de mensenrechten, deze 63 jaar oud gewor den aartsbisschop Maar rechts be schouwde hem als een bondgenoot van de duivel en als een communist Rome ro was een typische vertegenwoordiger van de rooms-katholieke hiërarchie in Latijns-Amerika. Aanvankelijk stond hij aan de kant van de gevestigde mach ten - aan zijn a-politieke houding had hij in 1977 zijn benoeming tot aartsbis schop te danken - maar onder indruk van het toenemende geweld tegen de bezitloze klasse, stippelde hij een steeds radicaler koers uit Slechts radi caal in de zin, dat hij zich als spreekbuis opwierp van de armen en verdrukten, zo'n 90 procent van de bevolking van El Salvador Bij een bezoek aan België vo rig jaar verklaarde hij in een interview, dat de onderdrukking in zijn land en het grote verschil tussen arm en rijk wel eens zouden kunnen leiden tot een volksopstand. Hij zei bij die gelegen heid. dat geweld aanvaardbaar wordt als de repressie met erger kan zijn dan het tegen-geweld dat wordt opgeroe pen. Maar als goed priester van een geëngageerde kerk streefde hij naar een vreedzame oplossing. Met zijn uit spraak over geweld, ging de aartsbis schop enkele stappen verder dan het officiële standpunt van de r.-k.-kerk in Latijns-Amerika. dat niet verder gaat dan steun aan arbeiders en boeren, die inspraak bij besluiten wensen. Overi gens stelde Romero in Belgie vast, dat de kerk zich nimmer vóór een gewapen de opstand zou uitspreken Hij pleitte bij elke gelegenheid voor een dialoog tussen arm en rijk. De weg van geweld was niet de zijne Nog slechts enkele weken geleden deed hij een dringend beroep op alle opbouwende krachten om de inmiddels uiteen gevallen junta van militairen en burgers alsnog een kans te geven Dat juist Romero onder het kruis van een lijdende Christus door moordenaarshand moest vallen, ls illu stratief voor het meedogenloze geweld in dit verscheurde land 'e moord op bisschop Romero zal voor de r.-k.-kerk in Latijns-Amerika aanleiding zijn zich opnieuw te bezin nen op haar houding ten opzichte van totalitaire regimes Sinds de conferen tie van Latijns-Amerikaanse bisschop pen in Columbia 1968i heeft de kerk krachtig stelling genomen tegen onder drukking en economische achterstel ling Op de vervolg-conferentle in Mexi co - de bisschoppen-conferentie van Puebla van 1979 - zijn de basis-uit- gangspunten nog eens bevestigd, hoe wel bij deze gelegenheid bleek, dat nog heel wat conservatieve krachten in de kerkhièrarchie mede de dienst uitma ken. In Puebla toonde aartsbisschop Romero zich een krachtig leider van dat deel van de bisschoppen, dat een sociaal-revolutionaire koers van de kerk voorstond. In datzelfde jaar was hij één van de kandidaten voor de No belprijs voor de vrede. De stemmen in Nederland, die nu weer zijn opgegaan, om bisschop Romero posthuum met deze prijs te begiftigen, verdienen het gehoord te worden. Moedige mannen als bisschop Romero, zijn voor miljoe nen verdrukten de enige hoop op een beter bestaan. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1