S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mogelijk compromis in conflict Engeland-EG Ex-sjah blijft in Egypte POLITIEKORPSEN PER PROVINCIE JSI IRAN: VS BLIJVEN VERANTWOORDELIJK Ontwerp nieuwe politiewet naar kamer CONFERENTIE ONVERWACHT UITGESTELD 18 MILJOEN BULT I! Stakingsoproep op westelijke Jordaanoever Damesvoetbal pagina 9 223e jaargang no. 72 Dinsdag 25 maart 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST DEN HAAG - De bestaande splitsing van de politie in rijks- en gemeentepolitie komt te vervallen. Er komt één Nederlandse politie die zal bestaan uit een politiekorps in elke provincie en een beperkt aantal landelijke diensten. Dat blijkt uit het ontwerp van een nieuwe politiewet dat vandaag, dinsdag, aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. In dit ontwerp van de nieuwe politiewet staat verder dat de Commissaris der Koningin het beheer en de algemene leiding krijgt van de provinciale diensten. Om eenheid in de omvang en kwaliteit van de politiezorg te waarborgen hebben de ministers van justitie en binnenlandse zaken in het ontwerp de mogelijkheid gekregen om bepaalde beheersbevoegdheden op rijksniveau te brengen. De Invoering van het nieuwe politiebe- nieuwe organisatie moet worden ge- woordelijk blijft voor de handhaving stel betekent dat er van het huidige Korps Rijkspolitie en de ruim hon derdveertig gemeentelijke korpsen een prijscompensatie De loontechnlsche dienst is na een on derzoek naar de salarisstijgingen en pri|s compensaties bij Dow Chemical in Terneuzen tot de conclusie geko men dat het bedrijf niet in botsing komt met de loonmaatregel. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken zei maandag: „Formeel op de gang van zaken bij Dow niets aan te merken. Of een en ander ook strookt met de geest van de loon maatregel blijft een open vraag", Dow keerde per 1 maarteen prijscompensa- n 2,9 procent op de gestegen kos ten kosten van levensonderhoud Het bedrijf beroept zich op afspraken ge maakt vóór de loonpauze. maakt met ruim 30.000 mensen. „Dit is een fusie die in de overheidsdienst haar weerga niet kent", schrijven de minis ters Wiegei (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) in een begeleidende brief bij het ontwerp van een nieuwe politiewet aan de Tweede Kamer. Op dit moment valt volgens de beide bewindslieden nog maar nauwelijks te overzien voor welke problemen men zal komen te staan bij de overgang naar de provinciale politie. Daarom is er in Groningen een begin gemaakt met in ventarisatie van de overgangsproble men. Wel staat in de brief van de beide ministers nu al dat alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie in een zelfde of gelijkwaardige functie over zullen gaan naar de provinciale korpsen met het behoud van dienstjaren. Ook zullen de politiemannen in het algemeen werk zaam kunnen blijven in de gemeenten of bij de diensten waar ze nu werken. Reacties De betrokkenen bij de nieuwe poli tiewet krijgen de gelegenheid om tot half augustus hun reacties aan de mi nisters kenbaar tc maker.. Begin vol gend jaar moet het definitieve ont werp dan gereed zijn. Volgens de beide bewindslieden moet er haast gemaakt worden met de nieuwe politiewet. De keuze voor provinciale korpsen vloeit voor uit de keuze voor de provin- cies-nieuwe-stijl waarvan overigens nog niet bekend is hoeveel het er zullen worden. Die provincies zijn echter vol gens de ministers Wiegel en De Ruiter toch naar schaal en bestuurskracht ge schikt voor de inbedding van het groot ste deel van de Nederlandse politie. Het ontwerp handhaaft het dualisme in het gezag over de politie. Dit bete kent dat de burgemeester verant- van de openbare orde en de officier van Den Uykvakbeweging heeft parlementaire besluitvorming nodig DEN HAAG - Drs. J. M. den Uyl vindt dat de arbeidersbeweging er schade van ondervindt als haar machtsvor ming niet uitmondt in parlementaire besluitvorming. Hij zei dit maandag bij de presentatie van een studie over de politieke ideeën van de sociaal-de mocratische voorman Pieter Jelles Troelstra. Volgens Den Uyl hield Troelstra 1860- 1930) zich bezig met de vraag hoe de arbeidersbeweging haar macht kon uit breiden buiten het parlement. Troel stra ging ervan uit dat de economische macht in de samenleving bij een kleine groep was geconcentreerd, maar dat de socialistische beweging het democa- tisch gelijk aan haar zijde had. Troel stra geloofde echter niet dat socialisti sche machtsvorming alleen door het al gemeen kiesrecht tot stand kon komen Den Uyl meent dat dat probleem nog steeds van betekenis is Verwijzend naar het wapen van de werkstaking zei hij: „Democratie is meer dan het parle ment alleen Maar machtsvorming, die niet uitmondt in parlementaire besluit vorming, werpt de arbeidersbeweging terug". Het boek Troelstra en het model van de nieuwe staat" is geschreven door de Amsterdamse hoogleraar Hueting met hulp van twee medewerkers van het NVV. Het verschijnen van het werk staat in het kader van het Troelstra- jaar 1980. de vijftigste verjaardag van Troelstra's strerfdag justitie voor de strafrechtelijke baud- having van de rechtsorde. De bur gemeester heeft in het verlengde hier van een verantwoordingsplicht tegen over de gemeentetaak. De officier van justitie handelt onder politiekever- antwoordelijkheid van de minister van justitie. Een noodzakelijke voor waarde voor het functioneren van de provinciale politie in deze opzet is het zogenaamde driehoeksoverleg tussen burgemeester, officier van justitie en korpschef. De provinciale politiekorpsen zullen een zodanige omvang krijgen dat ze de politietaak binnen hun gebied goeddeels zelf kunnen uitvoeren. In el ke gemeente zal een politiekorps aan wezig moeten zijn, welk onderdeel be last wordt met de uitvoering van de po litietaak in dat gebied Overigens is in het ontwerp de mogelijkheid open ge houden dat provinciale staten kleine gemeenten aanwijzen die samen een korps krijgen. Bij het beheer van de provinciale korp sen is bewust gekozen voor een een hoofdige leiding door deze toe te ver- (Slot zie pagina 8 kolom 5) Juist voor deze auto vlam vatte kon de bestuurder na de voorruit het wrak verl Grijpskerke betrokken geraakt bij een botsing in dichte mist ;rt uig was even daari VLISSINGEN - Ten gevolge van dichte mist zijn maandagmorgen bij een reeks aanrijdingen in Zeeland enkele mensen min of meer ernstig gewond geraakt. In Zeeuwsch-VIaanderen ontstonden door de plotseling opkomende mist aanrijdingen ter hoogte van Smedekensbrugge, Kuitaart en Axel; op Walcheren botsten twee auto's tussen Aagtekcrke en Grijpskerke en ook nabij het Sloegebied ontstond een kettingbotsing. In totaal werden vijftien voertuigen beschadigd. <zie verder pag 2t. i Van onze correspondenten i SCHIPHOL-BRUSSEL - De Nederlandse regering is bereid Londen financieel tegemoet te komen in een compromis over de omstreden Britse bijdrage aan de Europese Gemeenschap. Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) maandagmiddag op Schiphol, na terugkeer uit Londen, waar hij besprekingen had gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Lord Carrington. De moeilijkheden over de Britse EG- zou een breuk in de Gemeenschap een contributie bereikten maandag een ramp zijn," aldus Van der Klaauw. Hij benadrukte dat „binnen het kader van de Gemeenschap" moet worden ge zocht naar een oplossing voor de Bri tse problemen; „Je kunt niet opnieuw kernenergie PvdA-leider Den Uyl wil in de komen de tien jaar een beperkte economische groei van 2 2Wh, waarbij kernener gie volgens Den Uyl niet nodig is. Het is de eerste keer dat de socialist kern energie zo duidelijk afwijst. Den Uyl sprak maandagavond in de universi teit van Nijmegen 'Alle streven moet gericht zijn op vervanging van de kern energie en het voorkomen van uitbrei ding'. zo zei hij De PvdA is intern nog verdeeld over het energievraagstuk. acupunctuur De staatssecretaris van volksgezond heid. mevrouw Veder-Smit, wil in de toekomst acupunctuurbehandelingen ook toestaan aan nietrartsen. Bijvoor beeld fysiotherapeuten zouden wette lijke bevoegdheden op dit terrein krij gen. De staatssecretaris wil wel eerst met haar visie naar de tweede kamer, maar een wet die onder meer de toe passing van acupunctuur regelt, zou nog in deze kabinetsperiode effectlel kunnen worden. PAGINA 13 loetbal Jan Zwartkruis is bezorgd over de toe komst van het Nederlands voetbal Het Europees kampioenschap In Ita- hó dat in juni wordt gehouden, dreigt net begin van het einde te worden Ita lië gaat buitenlandse voetbalwerkne mers toelaten Het Nederlands elftal speeltbij wijze van spreken in de etala ge waaruit de Italiaanse clubs kunnen kiezen Bondscoach Zwartkruis ziet de [eknaar Itallè dan ook als een ernstige khreiging voor een succesvol optre- «nvan Nederland tijdens de wereldtl- WsWJd. die in 1982 in Spanje wordt gehouden. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en u. Sport: 13 en 15. Kadio en televisie: 16. Financiën: 17. Wiegel: fusie zonder weerga. hoogtepunt, toen bekend werd dat de Europese topconferentie van regerings leiders, die 31 maart en 1 april in Brus sel had moeten plaatsvinden, voor on bepaalde tijd is uitgesteld Overigens wordt de huidige regeringscrisis in Ita lië formeel aangevoerd als reden voor het uitstel Van der Klaauw verklaarde dat de EG bereid is de conservatieve regering van Margareth Thatcher voor de helft tege moet te komen Dat betekent dat de EG genoegen neemt met met een Britse bij drage van 2.3 miljard gulden minder De Britten zouden dit jaar 4,6 miljard gulden meer aan de EG hebben moeten afdragen, dan zij uit de de EG-pot zou den hebben gekregen. Premier That cher heeft tot dusver nadrukkelijk ver klaard niet te vinden te zijn voor een reductie van de Britse bijdrage van minder dan 60 percent. Vooral Frank rijk heeft zich daar tot nu toe hevig te gen verzet „In de huidige internationale situatie gaan onderhandelen over de toetre ding van een land dat al onderdeel is van de EG," aldus de bewindsman. De Europese Negen willen proberen hun Eurotop nog in april te houden. De permanente vertegenwoordigers van LONDEN (AP) - Een gewapende bende heeft maandag in een buitenwijk van Londen bij een tot in de puntjes uitgekiende overval op een vrachtwa gen naar schatting vier miljoen pond sterling (ongeveer 18 miljoen gulden) aan staven goud en zilver buitgemaakt, zo is door de politie meegedeeld. Scotland Yard zei dat de vrachtauto en een volgauto door een als politie man vermomde overvaller naar de kant van de weg werden gewezen. Direct daarop kwam een blauwe bestelwagen aanrijden, waaruit zes man nen met geweren sprongen die de chauffeur van de vrachtauto en de twee inzittenden van de volg wagen onder schot hielden. Binnen een minuut was de vrachtauto weer op de weg. ditmaal met een van de overvallers achter het stuur. De bewakers van de dure lading werden naar een garage gebracht en daar opgesloten. Volgens Scotland Yard was maandagavond nog geen spoor van de gesto len wagen gevonden. de EG-landen in Brussel kwamen dit maandagavond overeen. Vandaag wordt het overleg voortgezet over data die in aanmerking komen. Vooral de Britse vertegenwoordiger drong op spoed aan. In Nederlandse EG-knngen werd met gemengde gevoelens gerea geerd op het uitstel van de Europese Raad. dat mede is veroorzaakt door de gebrekkige voorbereiding door het Ita liaanse voorzitterschap. De moeilijkheden waarin de Negen al maandenlang verkeren, worden niet alleen veroorzaakt door de omvang van de Britse eis. maar ook door het probleem hoe aan de verlangens van Londen tegemoet kan worden geko men binnen het kader van de bestaan de EG-rcgels. Ook de Britse regering heeft nog steeds niet kunnen aangeven hoe binnen de bestaande EG-politiek op korte termijn financiële middelen kunnen worden gemobiliseerd om de Britse rekening met Brussel wat even wichtiger te maken. De nieuwe denk- pauze kan dus nuttig worden gebruikt. (Van onze correspondenten) CAIRO, BEIROET - De ver dreven sjah van Iran zal zich permanent in Egypte vestigen. Dat zei de Egyptische presi dent Apwar Sadat gisteren op de luchthaven van Cairo, waar hij de ex-sjah en diens gevolg kwam afhalen. Mohammed Reza Pahlevl was zondag avond - één dag voor Iran een officieel uitleveringsverzoek zou indienen - ver trokken uit zijn meest recente bal lingsoord, Panama. Onmiddellijk na zijn aankomst werd de sjah per helikop ter overgevlogen naar het Maadi- ziekenhuis. een militair hospitaal aan de Nijl ten zuiden van Cairo, waar een complete vleugel voor hem is inge ruimd. Op zeer korte termijn zal daar i worden bekeken of de milt van de mo narch wordt verwijderd. Of de vestiging van de sjah-ln-ballingschap in Egypte gevolgen zal hebben voor de vijftig Amerikaanse gijzelaars, die al sinds november vorig jaar in Teheran worden vastgehouden, is onzeker. Het vertrek uit Panama heeft bij de Iraanse leiders ergernis gewekt. Pre sident Bani Sadr heeft herhaald dat Iran de Verenigde Staten nog steeds verantwoordelijk stelt voor de terug keer van de afgezette sjah naar zijn land. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadek Ghotbzadeh heeft daar entegen gisteren verklaard dat de Ame rikaanse gijzelaars onder de hoede van de Revolutionaire Raad zouden wor den geplaatst als de sjah slechts naar Panama zou terugkeren. Dat zou echter nog geen vrijlating betekenen. President Sadat heeft herhaaldelijk •verklaard dat toelating van de sjah-in- ballingschap puur een humanitaire ge ste is. volgens de goede tradities van de islam. De betrekkingen tussen Cairo en Teheran zijn verbroken sinds Kho- meiny de macht overnam. Sadat heeft Khomeiny herhaalde malen een ge vaarlijke gek genoemd. Egypte was het eerste land waar de sjah arriveerde nadat hij vanuit Iran in bal lingschap was vertrokken Vervolgens begon hij een zwerftocht die voerde langs Marokko, de Bahama s, Mexico, de Verenigde Staten - hetgeen de gijze ling in de Amerikaanse ambassade te Teheran inluidde - en Panama, om dus nu weer in Egypte terug te keren. In de Arabische wereld is tamelijk lauw op de terugkeer van de verdreven vorst naar het Midden-Oosten ge reageerd. Men toont zich nog het meest geirriteerd over de pogingen van Is raël om politieke munt te slaan uit de affaire rond de ex-sjah: Israël heeft aangekondigd „medisch advies" te zullen verlenen aan het Egyptische ziekenhuis waar de sjah behandeld wordt, indien Cairo daarom zou ver zoeken. Israël buit - zo menen de Ara bieren - de situatie uit door de nadruk te leggen op het „gevaar van het is- lamitisch-Arabiseh fanatisme", dat zowel Israël als Egypte zou bedreigen. De ex-sjah. breedlachend. bij aankomst in het Maadi-ziekenhuis bij Cairo. De voormalige heerser van Iran werd ver gezeld door Egyptische president Sa dat i rechts i. JERUZALEM BEIROET (RTR) - Een aantal burgemeesters van steden op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan heeft maandag de Ara bische bevolking van het voormalig- Jordaanse gebied opgeroepen vandaag massaal te staken. Dit uit onvrede met het Israëlische besluit van zondag om twee joodse onderwijsinstellingen te stichten in Hebron, een stad op de westelijke oever van de Jordaan. In aanwezigheid van de burgemeesters van Ramallah. Nabloes. Halhoel en He- bron riep burgemeester Elias Freij van Betlehem de Arabische bevolking ertoe op vandaag de winkels dicht te houden en geen zaken te doen. In Beiroet riep het radicale volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP) 30 maart uit tot dag van alge mene staking. De Arabische bewoners van de door Israel beheerde gebieden zouden op 'de dag van het land' alle maal moeten protesteren tegen het Is raëlische nederzettingenbeleid Het PFLP doopte de 30e maart tot 'Dag van de confrontatie' In voorgaande jaren hebben de Pale- stijnen op 30 maart eveneens gedemon streerd tegen het Israëlische bewind in Palestina. Bij Sembach in de Duitse Bondsre publiek is maandag een F-4 Phantom gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op een boerenakker neer gestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. Het toestel behoorde tot de luchtmacht basis bij Spangdahlem. Het is het twee de ongeluk met dodelijke afloop met een F-4 van de op deze basis gelegerde S2ste tactische vleugel binnen een maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1