9 Kees en HDDIT C. de Voogd na =weg bij redactie 48 jaar PZC een 90-jarige kijkt achterom J antiekbeurs bergen op zoom Buurtbus-experiment Borsele voldoet nog niet aan de eisen Evenementenzaal De Stoelemat 14, 15 en 16 maart de vindplaats van vele interessante objecten vrijdag van 19.00-22.00 uur zaterdag van 1 2.00-19.00 uur zondag van 11.00-18.00 uur Gs wil uitstel van besluit 'Ten Anker' MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur van Zeeland heeft de staatssecre taris van volksgezondheid „klem mend" gevraagd een beslissing over de beperking van de verpleegmogelijkhe- den in „Ten Anker" op Tholcn op te schorten tot I juli van dit jaar. In die periode tussen 1 april en juli kan een onderzoek worden gedaan door de Zeeuwse Raad voor de volksgezond heid naar de situatie op Tholen. Dat zeggen gs in antwoord op vragen over de opheffing van de verpleegafde- ling van „Ten Anker", gesteld door het CDA-statenlid E.Ph. Nieuwkerk. Het college laat weten niet geïnformeerd te zijn door de staatssecretaris over haar plannen met Tholen. Volgens gs is er niets veranderd in vergelijking met de situatie van 1976 in hetThoolse verzor gingstehuis. In het rayon West-Brabant bestaat zowel voor somatisch zieke als geestelijk gestoorde bejaarden nog steeds een tekort aan verpleeghuisbed den. „Wij hebben de staatssecretaris onder de aandacht gebracht, dat haar besluit diep ingrijpt in de belangen van de patiënten en hun familie en willen de gevolgen nader onderzocht zien", aldus D'66 Kanaalzone bijeen te Sluiskil SLUISKIL - De werkgroep Kanaalzone van D'66 houdt maandagavond een vergadering in cafe Dallinge in Sluis kil. Op deze bijeenkomst wordt het woord gevoerd door het Temeuzense D'66- raadslid Jaap de Zeeuw, die vertelt over zijn raadswerk, en statenlid Jopie Boogerd-Quaak, die nader ingaat op het beleid van D'66 ten aanzien van het energievraagstuk in Zeeland. IN STUURGROEP 'MENSEN ZONDER BAAN' HEINKENSZAND - Hel buurtbus-experiment in de gemeente Borsele lijkt voor lopig nog geen vastere vormen aan te nemen. Volgens de provinciaal coördinator voor buurtbusprojecten, de heer G. Beckers, voldoet de gemeente Borsele 'hoogstwaarschijnlijk' niet aan de voorwaarden voor een dergelijk experiment. Met name de schade die een buurtbus aan de openbare vervoersdiensten kan berokkenen speelt hierbij een belangrijke rol. De plaatselijke stuurgroep van het project 'Mensen zonder baan' zal zich dinsdag 25 maart over het experiment buigen. Dit op verzoek van het district Zeeland van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) die het initiatief voor een buurtbusexperiment in de ge meente Borsele heeft gelanceerd. Daar bij stelde het CNV voor dit experiment onder te brengen bij het project 'Men sen zonder baan'. De stuurgroep van dit project in de gemeente Borsele verga dert hierover in het gemeentehuis te Heinkenszand. Projectcoördinator Jan Priem stelt dat in eerste instantie de stuurgroep zich over het idee moet uitspreken. „Daarna kunnen we pas daadwerkelijk aan de slag", laat de coordinator desgevraagd weten. De uiteindelijke beslissing voor het al dan met doorgaan van het buurt busexperiment ligt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De voor dracht bij dit ministerie geschiedt na dat het college van gedeputeerde sta ten zijn goedkeuring heeft verstrekt. Bij een dergelijk project moet ook de Auto Maatschappij Zeeland (AMZ) be trokken worden. De AMZ krijgt bij het project namelijk de exploitatie in han den. Overigens heeft de vervoersmaat schappij laten weten eerst meer gege- Voorliclitingsavoinl hartpatiënten vereniging; te Bergen op /oom BERGEN OP ZOOM - De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging houdt 24 maart een voorlichtingsavond in de Rijksscholengemeenschap aan de Bur gemeester Stulemeijerlaan te Bergen op Zoom over hartstilstand en reani matie. De voorlichtingsavond begint om 20.00 uur. De avond vormt de voorbereiding tot de cursus reanimatie en hartmassage die het contactcentrum voor hartpa tiënten 'Hartentroef uit Bergen op Zoom geeft in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de katholeike nationale EHBO Deze cursus wordt ge geven op verzoek van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging. vens nodig te hebben voordat toezeg gingen gedaan worden. Met name de werkelijke behoefte aan een buurtbus moet, volgens de AMZ, aangetoond kunnen worden. In de komende vergadering komt ook de voortzetting van het project in de gemeente ter sprake. In een notitie aan de stuurgroep merkt de ambtelijke on dersteuning van het project op dat die voortzetting in de loop van dit jaar in gevaar komt. Aanleiding tot deze uitla ting is onder meer het min of meer afha ken van de Stichting Opbouw West Zuid-Beveland. De stichting kampt na melijk met een ernstig personeelste kort Voorts speelt ook het tijdelijke ka rakter van de aanstelling van de pro jectcoördinator hierbij een rol. Snelheidscontrole: 16 bekeuringen VEERE - De rijkspolitie, groep Veere. heeft bij een vrijdag 14 maart gehouden snelheidscontrole zestien automobilis ten aangehouden en geverbaliseerd we gens te hard rijden. De gemiddelde snelheid, binnen de bebouwde kom. lag tussen de zeventig en tachtig kilome ter. Ook één bromfietser werd. voor te hard rijden, op de bon geslingerd. 'Eet ze Hmmm...'n krentenbol... hmmm... krentenbrood... bij 't ontbijt., met'n plak kaas... bij de koffie... lunch... als tussendoortje...'s avonds bij de buis. Hmmm... even 'n krentenbol of 'n sneetje krentenbrood en... hap 't is feest. Altijd feest En altijd langer vers. Eet ze. i de Nederlandse Vereniging voor de Handel in Gedroogde Zuidvruchten j 15 MAART 1980 -jl IC/provincie mevrouw De Voogd bekijken de geschenken, die zij uit handen van PZC-directeur Scherphuis (rechts) ontvingen. tyezijn er al weer helemaal aan gewend: aan die advertenties, uaarin wordt verwezen naar adressen waar in onze naaste om geving 'discreet kan worden gerelaxed'Het was een jaar of wal een geheel nieuw verschijnsel in deze contreien. Dat soort zaken hoorde meer bij de grote stad. Vroeger is dat wel ans anders geweest. Toen tierde de prostitutie welig in een irigeprovincieplaats als Middelburg. De stalhouders hadden ermqardruk mee om klantenper koetsje aan en af te voeren. met eigen spullen gereden. Daar had den we toen een landouwer voor Stalhouderij Wielemaker beschikte over een verscheidenheid aan koets jes. „Je had trouwcoupé's. visite-cou- pé's en dokters-coupé s en ook eerste klas rijtuigen om te trouwen". Zeven Jan Pleziers stonden gereed voor de zomerse uitstapjes, Voor 'tspelerije. 's Morgens vroeg weg en 's avonds weer terug. En onderweg een slokje drinken en pleisteren, In Zoutelande werd dan meestal bij de Rooie Leeuw uitgespan nen. In Domburg gebeurde dat vaak bij Wilhelmina. Maar stalhouderij Wielemaker deed nog zoveel méér. Ik heb 27 jaar de ge vangenis wagen gereden", vertelt Kees Dan moest ik arrestanten van jscman die smakelijk kan vertellen die tijd is Kees Wielemaker. die „Jaag met een receptie in 'De Huif- br zijn negentigste verjaardag viert. Samen met zijn vader en broer Joost ajjï bauwde Kees aan de Seislaagte in inda 'Middelburg een uitgebreide stalhou- d«ii op met vijfendertig koetsjes, ze ven'Jan Pleziers en evenveel arres- letén. Zestien paarden stonden er in- soannens-gereed. In een later stadium karnen daar nog twee 7-persoons Dodges bij. „Een blauwe en een brui nt',meldt Kees. „In de oorlog hebben Duitsers die wagens meegenomen". Kooit te lui pp: 53 tan Wielemaker kon je op aan. Die r«daltijd. Door de sneeuwstorm met it pastoor naar Domburg. Door het «Iermet de dokter naar Westkapel- It Of onder de meest benarde omslan- dijheden met een tot ziekenwagen in- jfrichte Jan Plezier naar een andere ïilcherse uithoek. „Ik ben nooit te ba».® hi geweest. En nog niet". zegt.Kees. Jk pak nog dagelijks de flets om 'kindschappen te doen". '1 j!;t trots gewaagt Wielemaker van z'n iTKgere activiteiten ten behoeve van koninklijk huis. Was er hoog be- in de buurt dan werd het hele tbeuren in de Middelburgse tderij onderdak gebracht. „Ik >t nog zestien Jaar worden toen ik een bezoek aan koningin Wilhelmi- i moest voorrij den. Maar ik kreeg wel /ten flinke palfrenier bij me. En Prins hit'ja totók hebben we nog eens een keer de gevangenis naar de rechtbank brengen. „Dat vonden ze wel de zwaar ste straf: in die boevenwagen zitten. Met ijzeren wielen. Dat rammelde als geeft 'm de ruimte Ook hadden wij de postwagen aangenomen. Voor 58 cent per rit- En als het watermachien op Oranjezon gecontroleerd moest wor den brachten we de directeur van de waterleiding er heen met een net cou- peetje. Burgemeester Schorer. die zo mers op Toorenvliedt woonde moest zestig cent betalen als hij van het stad huis daar naar toe wilde. En paardrij les kostte bij ons 1.50". De 'snorwa gen' werd ingezet om klanten die een borrel te veel op hadden af te voeren. Kees verzorgde ook honderden enkele reizen. Naar de begraafplaats. „Ik heb er wat weggebracht", zegt hij. „Voor vijfentwintig gulden kreeg je een eer ste klas begrafenis. Dan zetten we vier lantaarns op de wagen, de paarden kregen extra mooie dekken met koor den en de koetsier was dan keurig netjes gekleed". Vijf adressen Als er sneeuw lag werd al in alle vroegte een arreslee gereed gemaakt. En dan ging het met belletuigjes de 'JOURNALIST VAN HET OUDE STEMPEL' iIXGEN-Naeen journalistieke loopbaan van een kleine 48 jaar is vrijdag- 14, tijdens een drukbezochte receptie in hotel Britannia in Vlissingen, Scheid genomen van de heer C. de Voogd, tot voor enkele jaren chef Zeeuwse van de PZC- In zijn toespraak omschreef PZC-directeur K.Scherphuis thcer De Voogd als een „journalist van het oude stempel, die altijd op de krant Bwezig was". In het kort memoreerde de heer Scherphuis de lange loopbaan BdeheerDe Voogd, die zijn carrière begon in 1932, op 17-jarige leeftijd, bij de Mmaligc Vlissingsche Courant als manusje van alles. „Later bent U volledig üdekrant meegegroeid. Eerst als stadsredacteur en na een onderbreking van fff jaarbij de Apeldoornse Courant, terug bij de PZC als redacteur in Zuid- en lord-Bevcland, het voormalig strijdgebied van de PZC", aldus de heer Scherp- Voogd op het feit, dat hij „als één van de laatste vooroorlogse medewerkers" afscheid neemt van de PZC: „Ik hoop mijn steentje te hebben mogen bijdra gen; ik heb mijn taak als journalist al tijd gezien als het dienen van de ge meenschap. Naar ik hoop in een strikte objectiviteit". Hij voegde daar aan toe, dat hij de ontwikkeling van de krant met „veel belangstelling zal blijven volgen." ijajn U bijzonder dankbaar, dat U ■ütija de functie van chef Zeeuwse :üeheeft aanvaard", zo zei de heer laphuis. die verder zei het te betreu- dat de oudste PZC-directeur F. van Velde sr. wegens gezondheidsrede- ihft afscheid van de heer De Voogd ion bijwonen. sns de directie bood de heer Slipbuis het echtpaar De Voogd niet ^een geschenk onder couvert aan, t'ook twee retourtickets Amerika, van de twee zoons woont, hoofdredacteur C. van der Maas We de scheidende chef als een «TM Bl „strenge, maar vriendelijke man", die oog had voor de kleine zaken en de PZC altijd beschouwde als een krant waarin lezers kleine dingen groot zien. Ook" ging hij in op de werkomstandigheden, waarin de heer De Voogd vroeger zijn taak moest vervullen. Dikwijls zeven dagen per week met als „enige trans portmiddel een bromfiets, die ik af en toe zelf ook eens mochten lenen", zo herinnerde de heer Van der Maas zich. Namens de hoofdredactie bedankte hij de heer De Voogd voor diens „onvoor waardelijke Inzet" voor de krant. In zijn dankwoord wees de heer De Automobilist reed 140 km bij slecht zicht TERNEUZEN - De politie van Terneu- zen heeft vrijdagmorgen een auuomobi- list uit Zaamslag aangehouden die bij slecht zicht met 140 km over de rijks weg Terneuzen.'' Sas van Gent raasde De man. M. van der S.kreeg een pro ces-verbaal De snelheidsovertreding werd omstreeks 0R 15 unr ontdekt stad in. Om klanten te lokken. „Zo te gen tienen kwamen dan do eerste tele foontjes binnen", weet Kees nog pre cies. Een taak apart was het vervoer van prostitutieklanten Je had hier in Mid delburg een stuk of vijf adressen", ver telt Kees. Een berucht huis was dat van Rooie Sien in het Lombart- straatje, op de Beestenmarkt had je ook mooie dames zitten en op het Ach tersingeltje hield een zekere Elsje haar praktijk. Op het Molenwater, in de buurt van de Bleek zat eveneens een meneer met mooie meiden en aan de Molenberg was er het bekende adresje van 'het huis met de lage raampjes' „Op de Kaai in Veere zaten er in de oorlog wel twaalf', rapporteert Kees. „Die bracht ik dan met de Jan Plezier naar de huidarts in Middelburg, waar ze op controle moesten" Luciferdoosje Met zorg ziet Wielemaker jaarlijks als de toeristen Walcheren in bezit ne men, de Jan Pleziers op de weg komen. „Het is geen tijd meer om met paar den op de weg te komen", vindt hij. „Je geeft je leven in een luciferdoosje. En dan zie je nog zo'n meisje op de bok. Hoe kan die nou een paard hou den als zo'n beest schrikt. Het most niet maggen. Een paard is net als een geweer. Je kan ze niet vertrouwen". Had Kees nog bepaalde vaste klanten voor de prostituees? „Ik zal nooit na men noemen", reageert Wielemaker daarop. „Dat hou ik al voor m'n eigen". Ook al was het soms knap druk om alle verzoeken om een koetsje te honore ren, haastige ritten door de stad waren er niet bij. „Kleine Ko, de commissaris van politie was daar streng in", zol aat de 90-jarige Middelburger weten. „Ging je niet stapvoets door de Lange Delft, dan kreeg je zo een bon". Auto's of koetsjes. Als Wielemaker moest kiezen zou hij het wel weten. „Geef mij de bok maar De frisse lucht doetje veel En als je op de bok zit heb je nog tijd voor je kommetje koffie, je sigaar en je elf uurtje In de auto moet je dat loslaten In de auto moet je ook zo secuur wezen. Als je per ongeluk omkijkt kunje al wat hebben. Maar ja. het kan tegenwoordig niet hard ge noeg gaan". JAC0UE5 CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 9