Dorpsbewoners zien afhankelijkheid niet als een bezwaar G 'mi Specifieke problemen van kleine kernen blijken erg mee te vallen Achttien wooneenheden in boerderij Kapelle Bussen moeten vaker rijden UPPORT OVER KLEINE KERNEN Gs: rondetafelgesprek over raad bedrijfsleven KUNST- EN ANTIEKVEILING ONDERZOEK MIDDEN-ZEELAND NIJMEEGSE STUDENTEN: 2ATERDAG 15 MAART 1980 kleinste dorpen speelt hierbij ook het kleine assortiment een belangrijke rol. Het argument 'ik moet wel' wordt bij Je kleinere dorpen ook nogal eens ge bruikt. Voorts blijkt dat de mensen die al wat langer in een bepaalde kem wonen, eer der geneigd zijn bij de dorpswinkel bin nen te stappen dan de nieuwkomers. Duidelijk blijkt dat de dorpsbewoners die in een kleine kem geboren zijn het meest van de aanwezige winkelvoorzie ning gebruik maken. De autobezitters doen het meerendeel van hun inkopen buiten de eigen kern. De dorpen die in het onderzoek zijn betrokken, richten zich, met uitzondering van Nleuwdorp en Borssele, allemaal op Goes. Dit laat- (jOES-Dorpen zijn in veel opzichten afhankelijk van omliggen- desteden. Hieruit vloeit een aantal problemen voort, dat vooral betrekking: heeft op de werkgelegenheidsaspecten en het voor- - ,jeningenniveau van de kleine kernen. De dorpsbewoners échter ervaren deze afhankelijkheid nauwelijks als onoverkomelijk. lkl> Bovendien geeft een meerderheid van de inwoners van kleine «ife lemen te kennen ook de overbruggingsafstand tussen stad en jorpniet als een bezwaar te zien. Eén en ander blijkt uit een uderzoek van studenten in de sociale geografie van de katholie- [aniversiteit te Nijmegen. De resultaten van dit onderzoek zijn k ittrgegeven in het rapport. Een kleine Zeeuwse kernreactie'. onderzoek in acht dorpen op pj en Zuid-Beveland toont aan dat ongelijke ontwikkeling van stede- ;erci fc-tn landelijke gebieden de afhan- Sjtheid van dorpen heeft vergroot jon de vermindering van het aantal tddskrachten in de landbouw niet in tdorpen worden opgevangen, ddorpsbewoners hebben hun woon- utidan ook de rug toegekeerd, hetr 0 betekende dat de omvang van de jotpsbevolking vaak aan de lage mis, inruim één derde van de onder ste,, chte huishoudens (in totaal 600 en- Wformulieren) was geen kostwin- Veertig procent van de ondervraag- jbleek ouder dan 55 jaar. abet totale aantal kostwinners is 42 xent in de eigen kem werkzaam. Bij beroepen die in de dorpen worden poefend springt de landbouw er jdèajk uit Met name Nisse, Geers- lenKortgene hebben een ultgespro- 1 agrarisch karakter. In Baarland, Kïdorp en Borssele ligt het accent e op de industrie. Wolphaartsdijk Kattendijke zitten hier wat betreft «deling van de beroepsgroepen Kffln Birens blijkt uit het onderzoek dat Bis meer mensen zich in de dorpen êgenuiteen oogpunt van woonom- oïglieden. Slechts 17 procent van seuwkomers ging in de laatste twee s in het dorp wonen vanwege de ^omstandigheden. Daarentegen naralm de helft van de nieuw geves- ötnnaar het dorp uit overwegingen met het wonen samenhangen. popgedrag na 65 procent van de ondervraag- listevreden met de winkelvoorzie- ginhetdorp. De studenten vermoe- Edat het probleem in werkelijkheid jcWm poter is omdat de dorpsbewo- «mtkhltimiddels hebben aangepast unietaidige omstandigheden. Het rapport «rmeldt dat onder meer de 7io|e'prijs die men in de dorps winkel roordeptodukten moet betalen, veel Buistadoetbesluiten buiten de eigen wowteoboodschappen te doen. In de ste geldt ook voor een groot aantal an dere voorzieningen, zoals sportaccom modaties en andere ontspanningsmo gelijkheden. Ruim de helft van de on dervraagden heeft echter te kennen ge geven geen voorzieningen in het eigen dorp te missen. Tot deze groep behoren vooral de ouderen, diegenen die al lan ger in een bepaalde kem wonen èn be woners die niet over een eigen vervoer middel beschikken. De groep die wel één of meerdere voorzieningen in het dorp mist. noemt dan met name sport- gelegenheden en horeca en gezellig heidsverenigingen. Uitgesplitst naar de verschillende kern en komen de meeste wensen van de dor pen Baarland. Kortgene en Geersdyk. Tevreden met wat er aan voorzieningen op het dorp bestaat tonen zich vooral de inwoners van Nisse en Borssele. De samenstellers van het rapport con cluderen dat. wat betreft de voorzienin gen, niet gesproken kan worden van een 'onderverzorging'. Toch menen zij dat ook hier de aanpassing van de be volking aan de bestaande situatie geen onbelangrijke rol speelt. Uit het onder zoek is niet gebleken, zo stellen de de studenten, dat de bevolking van kleine kernen het als een probleem ervaart dat bepaalde voorzieningen niet in hun dorp, maar wel in de stad voorkomen. k verzekeringen ZEKER WETEN! r.i030.3i.ns i' 111 1iii MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil een „rondetafelge sprek" met de belanghebbenden over de vormgeving van een Zeeuwse advies raad voor het bedrijfsleven. De bedoeling is, dat dit gesprek op maandag.iddag 14 april wordt gehouden. Het college laat dit weten in een nota, die men heeft opgesteld naar aanleiding van de reacties op het discussiestuk van het college om in Zeeland een raad van advies voor het bedrijfsleven op te richten. I ^Menvereniging Sint- 1 schonk bedrag I voor evangelisatie ff-ANNALAND - De vrouwenver- |sp5 Draagt Elkanders Lasten' uit aaland heeft een bedrag van «werd gulden bijeen gebracht. Igdd Is bestemd voor het evangelisa- 9 bewerk v an de gereformeerde gemeen- Dia-serie over kleine kernen Midden-Zeeland In aansluiting op het on- tel: naar de problematiek van it kleine kernen in Midden-Zee kind iuitgevoerd door studenten wide katholieke universiteit van 'liegen) heeft het Rijn-Schelde küüuut te Middelburg een dia-se- "tccnaardigd. In de serie zijn en- onderzoeksresultaten ver- fc'tten afgezettegen de situatie rifr kernen die niet bij het on- iftoek betrokken waren. Dr. ir. J. fodman van het Rijn-Schelde In- K'itd vertelde vrijdagmiddag bij *peseniatie van het rapport, dat tt&a-serie (duur 35 minuten) aan tori mogelijk verenigingen, m- "dfajjen, en dergelijke, in de pro- ■fde vertoond zal worden. «dia-serie van het Rijn-Schelde wituut is gesubsidieerd door de towsé Culturele Raad en het dis- 2eeland van de federatie Ne- "iandse vakbeweging. De serie M met name in op de feitelijke 'dustnêle ontwikkelingen in de Winde en de verhouding hier- Mioi de kleine kernenproblema- vergrijzing, winkelsluiting, dwijnen voorzieningen, en der- 'SC? S?' Verder 9cefl de dia-serie Wchting over acties die vanuit «dorpen worden ondernomen om 01 leefsituatie Iets te verbete- De serie ging ter gelegenheid «de openbaarmaking van on- «wek van de Nijmeegse studen- Bl" 'première'. kkelii ranOf De opvatting, dat het college met de discussienota „een soort dictaat" heeft gepresenteerd, wijst men nadrukkelijk van de hand: „Het gaat er ons juist om dat er over de naar voren gebrachte za ken valt te praten. Ook van onze kant wordt gezocht naar een vorm en inhoud van de adviesraad, die de betrokken partijen zoveel mogelijk in hun wensen tegemoet komen". Hoewel men meent dat dit niet altijd het geval zal kunnen zijn, blijft er volgens gs toch een opzet mogelijk, die „recht doet aan de oor spronkelijke doelstelling, die wij met het advies-orgaan voor ogen hadden". Gs zijn het eens met de visie, dat een wettelijk kader voor een dergelijk ad viesorgaan ontbreekt, maar. zo zegt men: „Het is echter niet aan ons een wettelijk kader te scheppen, wel kun nen wij trachten in een geconstateerde leemte te voorzien. De SER heeft tot nu toe alleen laten weten wat men niet wil en tot "nu toe niet aangegeven op welke wijze regionale advies-organen dan wel gestalte moeten krijgen." Op drie punten komen gs in hun reactie met een aanpassing van hun plannen: de positie van de provinciale be- leidsamtenaren wordt adviserend, zo dat bij de advisering de ambtelijke in breng een te nadrukkelijk gewicht in de schaal werpt; de mogelijke overlapping van taken van het nieuwe adviesorgaan en de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt kan worden voorkomen, als de raad voor de arbeidsmarkt in het nieuwe adviesorgaan wordt opgenomen. Daarbij geven gs - ook in relatie met andere adviesinstanties en gemeenten - aan dat zij niet de bevoegdheid heb ben om andere organen in de uitoefe ning van hun taak te beperken; tegen een toewijzing op grond van getalsverhoudingen van de achterban hebben gs bezwaar en men denkt aan een samenstelling als volgt: 4 leden werknemersorganisaties, 4 leden werkgevers, 2 leden kamers van koop handel, 2 leden Zeeuwse raad arbeids markt, reserveplaatsen voor een verte genwoordigers van landbouw en visse rij, met daarnaast de adviserende in breng van ambtelijke leden. Het voor zitterschap moet niet naar een gs-lid gaan, zodat de onafhankelijke positie van de adviesraad wordt onderstreept, aldus het college. Men onderstreept nog eens, dat er bij de provincie behoefte is aan „een breed samengesteld advieslichaam ten be hoeve van het provinciaal beleid". Dat houdt volgens gs ook in, dat het moei lijk is gemeenten in het werk te betrek ken, al kan dat bij een bepaald con creet geval wel dienstig zijn. Dat het overleg en de advisering binnen één orgaan tot conflicten kan leiden zien gs niet: „uiteraard staat de adviesfunctie voorop, doch zelfs binnen de uitoefe ning van die taak kan een overieg-si- tuatic naar ons gevoelen heel wel pas send zijn". B en w Vlissingen: GEEN SUBSIDIE VOOR ZEEUWSE SCHAAPSKUDDE VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen stelt de gemeenteraad voor het subsidieverzoek van de stich ting Zeeuwse Schaapskudde niet in te willigen. Dit voorstel wordt dinsdag besproken in de vergadering van de Vlissingse commissie voor de finan ciën. In deze vergadering, die om 19.30 uur begint, komen ook de subsidiever zoeken aan de orde van de stichting Internationaal Verzetscongres 1980 en van het Studiecentrum Verkeerstech niek. Het college van b en w van Vlissingen meent, dat met de instandhouding van een schaapskudde wel degelijk een ze ker cultuur-historisch en recreatief be lang wordt gediend, maar dat dit be lang niet aanwezig is voor de gemeente Vlissingen, omdat de schaapskudde zich zal bevinden in Zuid-Beveland. Het college van b en w heeft in zijn be sluit ook in aanmerking genomen, dat de gemeente over beperkte financiële middelen beschikt De stichting heeft een negatief saldo van 32.350.-. dat uit subsidies van onder andere de Zeeuwse gemeenten gedekt zou moeten worden. Een aantal gemeentebesturen heeft het verzoek om een jaarlijkse subsidie vol gens b en w van Vlissingen al afgewe zen. B en w van Vlissingen willen wel een subsidie van 250 gulden verlenen aan de stichting Internationaal Verzetscon gres 1980 voor een manifestatie op 6 ju ni in Eindhoven, waaraan jeugddelega- ties van middelbare scholleren uit zes tien landen deelnemen. De subsidie is bestemd voor de reis- en verblijfkosten van de jongeren, die ook uit Vlissingen komen. B en w van Vlissingen willen bovendien 250 gulden subsidie verlenen aan het studiecentrum Verkeerstechniek in Den Haag, gezien het profijt dat de ge meente heeft van de studies van dit cen trum. Rijdend bij heihuis in Haamstede en Rurfjli HAAMSTEDE - Het rijdend bijbelhuis van het Nederlands Bijbel Genoot schap iNBG) komt van 17 tot 20 maart in Burgh en Haamstede. In het rijdend bijbelhuis zijn bijbels of bijbelgedeelten ln verschillende vertalingen verkrijg baar Conferentie over aansluiting lager en voortgezet onderwijs MIDDELBURG - Het district Zeeland van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) houdt volgen de week vrijdag in de Middelburgse Schouwburg een onderwijsconferen- tie. Het onderwerp is de aansluiting van het lager onderwijs op het voort gezet onderwijs. Een drietal sprekers zal het thema van de conferentie inlei den. Dat zijn het Tweede Kamerlid M. Konings, G. H. de Vries, adviseur voortgezet onderwijs in Zuid-Kenne- mcrland, en A. G. J. Bakkenes, school hoofd uit Amersfoort Na de inleidingen kan er van gedachten worden gewisseld met een forum. Be halve de inleiders bestaat dat uit R. Soesman, conrector te Zierikzee, C. de Keyzer. brugklascoördinator in Mid delburg, en H. H. Kole. schoolhoofd in Middelburg. De onderwijsconferentie begint om 14.30 uur en duurt tot 17.30 WACHTEN OP AKKOORD VOLKSHUISVESTING KAPELLE - In de loop van 1981 zal het gemeentebestuur van Kapelle een aantal alleenstaanden en kleine of onvolledige gezinnen aan geschikte woonruimte kunnen heipen. De plannen om in de schuur aan de Ooststraat kleine wooneenhe den te bouwen zijn klaar. In de schuur heeft architect J. Fierloos na enig passen en meten 7 eenpersoonsappartementen. 6 tweepersoonsappartementen en 5 wo ningen voor kleine gezinnen geprojecteerd. De provinciale directie voor de volkshuisvesting in Zeeland heeft zich in beginsel al akkoord verklaard met de plannen. Het wachten is nog op het definitieve groene licht. over gedacht om de schuur te bestem men als onderkomen voor de jeugd soos. Daar is vanaf gezien omdat het erg duur zou zijn om het gebouw daarvoor geschikt te maken. Het is namelijk een Na de uiteindelijke goedkeuring zal precies bekend zijn hoe hoog de huur prijzen van de verschillende apparte menten worden. Zoals de zaken er nu voorstaan moet voor de kleinste woon eenheden 230 gulden per maand wor den neergeteld en voor de grootste on geveer 355 gulden. Er is nog kijk op een extra subsidie, zodat de kleinste wonin gen dan ongeveer 200 gulden per maand zullen moeten opbrengen. De schuur zal worden verbouwd in op dracht van de christelijke woningbouw- stichting Zuid- en Noord-Beveland. Wethouder van volkshuisvesting van Kapelle C. M. Dagevos en directeur ge meentewerken C. A. Potter hopen dat het mogelijk is om even na de bouw- vakantie met de werkzaamheden te kunnen beginnen. Ze verwachten dat er ongeveer een jaar met de bouw gemoeid zal zijn. Jeugdsoos De gemeente Kapelle heeft de schuur aangekocht in het kader van het uit breidingsplan Eliwerve. De ontslui ting van deze nieuwbouwwijk loopt pal naast de schuur. Vanwege de prima staat van het 12 bij 37 meter grote en 10 meter hoge gebouw is besloten niet tot sloop over te gaan. De schuur is gebouwd in 1942 nadat op de schuur die er eerst stond een vlieg tuig was neergestort. Er is nog een tijdje A. I. Verhage Voor de binnenkort te houden veiling kunt u nog inbren gen: schilderijen, gouden en zilveren sieraden, meubilair, por selein, glas, kristal, tin, koperwerk enz. Catalogus reeds in voorbereiding. Bel of schrijf naar A. I. Verhage, Houtkaai 9, Middelburg. Tel. 01171-1463 of 01180-27639. Onze zaak is geopend: woensdagmiddag en donderdag middag en zaterdagmiddag van 14.00-17.00 uur, waar wij u een fraaie verzameling schilderijen kunnen tonen en goede antiquiteiten. grote ruimte met koeien-, paarden- veulenstallen (momenteel staan er nog koeien in) en een hooizolder. „We heb ben toen het idee gekregen om er kleine wooneenheden in te bouwen", aldus wethouder Dage vos. „En die plannen zijn uitgewerkt nadat we van de provin cie de verzekering hadden gekregen dat die kleine wooneenheden niet afgetrok ken zouden worden van het contingent dat we jaarlijks mogen bouwen". Alleen de wat grotere appartementen, die qua ruimte vergeleken kunnen worden met een kleine woningwetwoning, gaan van het contingent af. De architect is erin geslaagd het huidi ge aanzien van de schuur zoveel moge lijk te bewaren. De oorspronkelijke mendeuren vormen de centrale ingang. Daarachter ligt een ruime hal met een trappenhuis waarop de toegangsdeu ren van een aantal appartementen uit komen. Een aantal woningen heeft een aparte toegangsdeur in de gevel van de schuur. Daarvoor is zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van de deuren van waar uit de mest op de mestvaalt gekiept werd. Andere deuren zijn door de archi tect veranderd in raampartïjen om vol doende licht binnen te laten in de wo ningen. Op sommige plaatsen moesten ramen worden aangebracht en die heb ben dezelfde afmetingen gekregen als de deuren. In de schuur zijn drie woon lagen geprojecteerd. Een aantal woon eenheden heeft twee verdiepingen. De dubbele bedrijfswoning schuin voor de schuur zal worden afgebroken. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat dit huis zou worden gerenoveerd, maar de toe stand ervan bleek te slecht te zijn. Er Tas gestolen bij bezoek aan school VLISSINGEN - Tijdens een bezoek aan de Prins Willem Alexander MAVO- school in Vlissingen is donderdagavond de tas van W. A. C. v D. uit Koudekerke gestolen. De inhoud bestond uit een be drag van enkele honderden guldens, haar rijbewijs en andere papieren. komen drie woningwetwoningen voor in de plaats in een aangepaste stijl. Varkenshok In het kader van het streven om zoveel mogelijk bij het oude te laten blijft ook het achter de schuur gelegen varkens hok staan. Het wordt uitgebreid en er komen bergingen voor de bewoners van de wooneenheden in de schuur. De mestvaalt verdwijnt uiteraard. De omgeving van de schuur behoudt het karakter van een boerenerf. Het voorterrein zal worden ingezaaid met gras en er worden 'boerenbomen' ge plant, zoals okkernoten. Om geen af breuk te doen aan het landelijke aan zien in het aanvankelijke plan om voor de schuur auto's te laten parkeren ge wijzigd. Achter de schuur komt een met een flinke heg omzoomd bleek- veldje te liggen. Het totale plan vergt, zo vertelt direc teur gemeentewerken Potter, een be drag van ongeveer 1.4 miljoen gulden. De stichtingskosten per appartement zijn gemiddeld 18.000 gulden. De schuur ligt in de hoek van Eliwerve waar binnenkort ook andere bouwacti viteiten op gang komen. Dat kan dank zij het feit dat de gemeenteraad beslo ten heeft dé claim van projectontwikke laar Wilma B.V. op de woningbouw ln dit gebied af te kopen. Er staan voorlo pig 24 woningwetwoningen en 15 pre miehuurwoningen op stapel. Reserveringen: I diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspeciallteit GOES - Het kleine kerncnprobleem in Midden-Zeeland is niet duidelijk een probleem van de bevolking zélf, maar een probleem dat door wetenschap pers en media wordt aangepraat. Er is in de kleine kernen redelijke werkgele genheid te vinden. De winkelproble- matiek lijkt minder ernstig dan was verwacht. Er is geen sprake van 'on derverzorging', gezien het aanbod van voorzieningen en het gebruik dat er- Van wordt gemaakt. De belangrijkste wensen van bewoners in de kleine kernen hebben betrekking op het dorpskarakter en het woonmilieu. Winkelapparaat. voorzieningenni veau en Woningbouw liggen aanzien lijk lager op het wensenlijstje. In de kleinste kernen leven de minste pro blemen. Een en ander blijkt uit een onderzoek dat studenten van de katholieke uni versiteit van Nijmegen hebben inge steld onder bewoners Van acht kleine kernen in Midden-Zeeland. De 33 twee- dedaars studenten in de sociale geogra fie verzamelden bijna 600 bruikbare en quêtes in de volgende kernen Baar land, Borssele, Geersdyk, Kattendijke, Kortgene. Nieuwdorp, Nisse en Wol phaartsdijk. De vraagstelling spitste zich toe op drie hoofdonderwerpen, te weten werkgelegenheid, winkels en overige voorzieningen (gezondheids zorg. sportaccommodaties, en dergelij ke). Bij het onderzoek werd samenge werkt met medewerkers van het Rijn- Schelde Instituut uit Middelburg Tijdens de presentatie van het leeron derzoek - vrijdag in het Rijn-Schelde In stituut - werden er overigens door de studenten wel de nodige kanttekenin gen gezet by de uitkomsten van de en quêtes. Woordvoerder Henk Kok er kende dat de gekozen onderzoeksvorm minder geslaagd was. Ook gaf hij toe dat aan enkele kleine kernenproble men weinig of geen aandacht besteed was, zoals de kleine school, de woning bouw en de tegenstelling tussen be houd dorpskarakter enerzyds en een (matige) groei anderzijds. Studenten- begeleider Stef Grit beklemtoonde dat het ging om een leeronderzoek en niet om een volledig wetenschappeiyk ver antwoord studieproject. Hij zei dat er gedacht wordt aan een vervolgonder zoek, waarbij met name de gerezen Vraagpunten nader bekeken kunnen worden. Woordvoerder Kok onderstreepte dat cr volgens de onderzoekers wel dege lijk sprake is van flink wat problemen op het gebied van leefbaarheid in de kleine kernen. De gevolgtrekking dat er geen problemen zijn. omdat de dorpsbewoners die niet overduidelijk uiten, onderschreef hij niet. Ook in het onderzoek wordt daarop ingegaan: een aantal mensen lost de problemen voor zichzelf op door te verhuizen uit de kleine kern; bij het gedrag van de meeste bewoners staat het begrip 'aan passing' centraal; bij gebrek aan ande re mogelijkheden kiest men alleen maar voor het bestaande; het sterk re ligieuze en plichtsgetrouwe karakter van de Zeeuwse bevolking draagt er toe bij dat minder gemakkelijk over problemen wordt gepraat en dat on welkome situaties sneller worden aan vaard. In het kader van het onderzoek zijn de Nymeegse studenten ook ingegaan op de wensen van de dorpsbewoners en op de mate waarin zij zich by het gemeen te- en hogere overheidsbeleid betrok ken voelen. Conclusie was onder meer dat de informatie die de gemeente ver strekt door een groot deel van de bevol king wordt gelezen; slechts weinigen doen er iets mee en daaruit blykt dat er een zekere mate van passiviteit onder de bevolking van de kernen heerst ten aanzien van het beleid. Uit het onder zoek bleek dat slechts een genng deel van de bevolking van de kleine kemen wil dat de omvang van het inwonertal afneemt. Een zeer ruime meerderheid (59 per cent) kiest voor groei. Opgevallen is dat oudere mensen, degenen die al lang in de kem wonen en mensen met een laag opleidingsniveau een grotere voorkeur hebben voor groei dan anderen. Toch willen de meeste mensen dat het dorps- karakter behouden blijft. Dc studenten merken nog op dat in het huidige eco nomische stelsel schaalvergroting voorop staat, waardoor de dorpen in een steeds afhankeüjker positie ten op zichte van de steden gemanoeuvreerd worden. De jonge onderzoekers verwachten niet dat aan die ontwikkeling spoedig een einde zal komen. Aan het doen van aanbevelingen om de leefbaarheid in de kleine kernen te verbeteren zijn de Nijmeegse studenten niet toegekomen; alleen met betrekking tot de winkel voorzieningen is opgemerkt dat gesub sidieerde winkels - roet een voor de winkelier gegarandeerd inkomen - voor de dorpen Van veel belang zijn. KLEINE KERNEN: GOES - Het busvervoer op Noord en Zuid-Beveland is onvoldoende. Van de huishoudens die regelma' tig van het busvervoer gebruik maken, ondervindt 85 procent hiermee problemen. Dit staat in bet verslag over een onderzoek dat studenten van de katholieke uni versiteit van Nijmegen instelden naar de problematiek van kleine kerneD in Midden-Zeeland (met als motto: 'een kleine Zeeuwse kern-reactie'). In het kader van hel onderzoek werden bijna 600 en- quetes uitgevoerd in acht dorpen op Noord- en Zuid-Beveland. Uit het onderzoek blijkt ook dat ruim tweederde van de huishoudens in de dorpen niet regelmatig (mini maal een keer per twee weken) van de bus gebruik maakt. De belangrijkste gebruikersgroep van het Bevelandse busdiensten- vervoer bestaat uit vrouwen en kin deren (ongeveer 75 procent). Be langrijkste knelpunt is het kleine aantal ritten dat wordt uitgevoerd. Daarom vindt 50% dat de bus va ker moet ryden. Daarnaast acht 17% een betere aansluiting, meer haltes en andere routes mogeiyk, 16% ziet de oplossing in buurtbus sen en vaker rijden. Byna eenzesde deel van de mensen die aan het on derzoek meededen, ziet geen oplos sing. Overigens hangt de kijk op het openbaar vervoer nauw samen met het autobezit Het is - zo geeft het onderzoek van de studenten aan - duldelyk dat autobezitters die re gelmatig van het openbaar vervoer gebruik maken, minder vaak pro blemen onderkennen dan de nlet- auto-bezitters. Ook per onderzoch te kern zyn er duidelijke verschil len. Zeer weinig problemen kwa men naar voren in Baarland. Bors sele. Geersdijk en Kortgene (waar bij de studenten aantekenen dat het autobezit in Baarland zelfs het laagst is). De inwoners van Katten- dyke, Nieuwdorp. Wolphaartsdyk en Nisse constateren zeer veelvul dig een terkort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7