Conferentie alternatieve spelen verwacht 10 landen e Taalunie Nederland en België pzefi Vandalisme in veertien jaar verzevenvoudigd OOK NEDERLAND VERTEGENWOORDIGD IN GENEVE 'V akantie'-rijbewij zen niet meer omwisselbaar het weer Droog Conducteur verwond bij schietpartij Heroïne-inval in Rotterdam STORK WIL JOEGOSLAVEN MINISTERSCOMITE VOOR ONDERWIJS EN CULTUUR ZATERDAG 15 MAART 1980 GENEVE (ANP/AFP/UPI) - Verwacht wordt dat tien regeringen zullen zijn vertegenwoordigd tijdens de bijeenkomst maandag in Genève waar zal worden gesproken over de uitvoering van de plannen de Olympische Spelen van Moskou te boycotten en over de organisatie van een evene ment om de sportlieden, die niet deelnemen aan Moskou 'schadeloos' te stellen. Eenaantal van tien landen werd tijdens een persconferentie in Londen door de Australische minister van binnenland se zaken Robert Ellicott. die in eigen land ook verantwoordelijk is voor de sport Ellicott noemde de tien landen „iet, maar bekend is dat in ieder geval Groot-Brittanniè, Australië en de Ver enigde Staten zullen zijn vertegenwoor digd. De eerste bijeenkomst op maan- dagzal worden gehouden in het gebouw >an de Britse diplomatieke vertegen- wordiging in Genève. de besprekingen ronlen dinsdag op Amerikaans' nondgebied voortgezet. Srtkrland zal via buitenlandse zaken ko vertegenwoordiger sturen, Portu gal en Canada doen hetzelfde. Frank rijk en Zwitserland houden zich afzij dig, West-Duitsland zal niet op rege ringsniveau zijn vertegenwoordigd. Ellicott liet doorschemeren dat zijn land, maar zeker ook de Verenigde Sta ten en Groot^Brittannië, bereid is bij te dragen in de kosten van deelneming aan een vervangend evenement. Even tuele alternatieve wedstrijden behoe ven. volgens de huidige plannen niet in slechts een stad plaats te vinden. Ge dacht wordt aan een periode voor de vervangende evenementen, die begint ongeveer twee weken nadat de spelen van Moskou zullen zijn voltooid De Afghaanse minister van buiten landse zaken, sjah Mohammed Dost, heeft donderdag en vrijdag in Moskou besprekingen gevoerd met zijn Russi sche ambtgenoot Gromyko. Bij deze gelegenheid is, volgens het persbureau T ass. een akkoord gelsoten over het tij delijk verblijf van de Sowjct-troepen in Afghanistan. Dost. die als eerte Afghaanse minister een officieel bezoek bracht aan Moskou sinds de pro-Russische staatsgreep van 9 Nederland zal anderhalf miljoen gul den bijdragen aan de nationale alfabe tiseringscampagne in het Midden- anerikaanse land Nicaragua. De minis ter voor ontwikkelingssamenwerking. De Koning, heeft dit bedrag aangebo den tijdens een onderhoud dat hij had met een officiële delegatie uit Nicara gua, die op het ogenblik in Nederland verblijft. KRITIEK OP ONTWERPEN VOOR NIEUWE TWEEDE KAMER DEN HAAG (ANP) - Een groep Haagse kunstenaars, kunsthistorici, vorm gevers en bouwkundigen heeft ernsti ge kritiek op de zojuist openbaar ge taakte ontwerpen voor de tieowbouwplannen van de tweede boer. Ineen brief aan minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting, aan de seede kamer, de Haagse gemeente raad en de leden van de beoordelings commissie nieuwbouwplannen tweede kamer stelt de groep met teleurstelling vast dat geen van de tweede kamer, de Baagse gemeenteraad en de leden van de beoordelingscommissie nieuwbouwplannen tweede kamer stelt de groep met teleurstelling vast dat geen van de drie, in het Haagse Johan de Withuis tentoongestelde, ontwerpen van meer kwaliteit getuigt dan veel van de destfjds ingezonden 111 prijsvraag ontwerpen. De jury stelde destijds vast dal geen van de 111 inzendingen van Nederlandse architecten voor uitvoe- nnginaanmerking kwam. De minister fcslctttoen drie Nederlandse architec ten itoeaus) uit te nodigen een ont- serpm te sturen. Eetrerbaast de opstellers van de brief u: de beoordelingscommissie, anders dadejury. tot de conclusie is gekomen dat een van deze ontwerpen/architec ten van zodanige kwaliteit is dat een master hierop een opdracht zou kun- baseren. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Rijbewijzen die in het buitenland gehaald zijn. zullen niet lang meer kunnen worden omgewisseld tegen Nederlandse. Dat is een gevolg van een wijziging van het wegenverkeersreglement, waartoe de ministerraad gisteren heeft besloten. Het besluit heeft tot doel een eind te maken aan tai van lucratieve groepsreizen naar landen zoals Egypte. Rijbewijzen kunnen in dergelijke landen uiterst gemak kelijk gehaald worden. Tot nu toe waren ze daarna zonder meer inwisselbaar voor een Nederlands rijbewijs. De wijziging van het verkeersreglement betekent echter niet dat geen enkel bui tenlandse rijbewijs meer omgewisseld kan worden. Als nieuwe voorwaarde wordt echter ingevoerd dat de houder van het buitenlandse rijbewijs minimaal een half jaar in het betrokken land moet hebben gewoond. Ook blijft het mogelijk een rijbewijs om te wisselen dat in een ander land gehaald is. indien dat gebeurde vanwege het beroep van de aanvrager en indien hij dat kan aantonen. Droog weer en enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 6 gra- dm.Matig tot krachtige wind uit oost tol noordoost. Vooruitzichten voor zondag en maan dag Droog en vrij zonnig, middagtempera- turen tussen 7 en 12 graden Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag: aantal uren zon 2 tot 11; nin. temp.; omstreeks 1 graad; max. tempomstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon 2 tot 11: mm temp.: omstreeks 2 graden; caxtemp.; omstreeks 10 graden. Kans up een droge periode van minstens 12 r 95 procent Kans op een geheel ®x>g etmaal: 90 procent. Som Scandinavië handhaajl zich ge durende het weekeinde een omvangrijk wge drukgebied. DU hoge drukgebied Ml zijn invloed over ons land geleide Kk uitbreiden. Storingen ivelke de al Wopen dagen voor veel regen ni de re- Ulo zorgden bevinden zich thans ten widen van ons en zullen ons niet kun- Mn bereiken. Het. zal droog weer blij ft, de oostelijke winden voeren droge- Jlucht aan en verwacht mag worden opklaringen de overhand zullen wfyen. in het temperatiiurrerloop mimet veel verandering de maxima wüen rond 6 graden schommelen Wel Mn hel s nachts kouder worden met PUjma van circa 2 graden Tot nacht mtzai het in de regio loaarsehtinHJk "er komen Hiervoor zal er lei eel wind zgn. fa nautisch bericht De wind Noord "On tot Oost. 3 lot 4 beau/ore. zicht *esf matig, temperatuur zeewater bij- Mi graden, afwijking waterstanden wsgeringe verlaging, maximum golf Mogle ingang geldus tijdens hooa wa ""under dan een halve meter ZON EN MAAN maart Zon op Maan op 06.50 onder 18.44 06.57 onder 18.28 maart Zon op 06.47 onder 18.46 Maan op 07.26 onder 19.52 AMSTERDAM - Prinses Beatrix heeft vrijdagmiddag in de aula van de Rijksacademie van beeldende kunsten in Amsterdam de erepenningen aan de winnaars van de 'Prix de Rome' uitgereikt. De gouden erepenning in de categorie beeldhouwkunst ging naar Cathrien van Amstel (29) en die in de categorie schilderkunst naar Martin van de Laar (25). De zilveren erepenningen werden per categorie gewonnen door Peter Erfte- meijer (23) en Geard Prent (25). Alle winnaars wonen in Amsterdam. De opgave voor de eindkamp van de monumentale en versierende beeld houwkunst was het maken van een beeld, waarin het begrip 'afscheid' tot uitdrukking moest worden gebracht. Voor de eindkamp schilderkunst was de opgave het vervaardigen van een ontwerp voor een wandschildering in het Kurhaus in Scheveningen. Foto: Cathrien de prinses bij een van Cathrlens beelden. 27 december, noemde voor de Moskou- se radio de gesprekken met Gromyko vruchtbaar en nuttig. In het Pakistaanse Peshawar aan de grens met Afghanistan werd vrijdag vernomen dat de Afghaanse lucht macht donderdag bombardementen heeft uitgevoerd op colonnes vluchte lingen die van Afghanistan onderweg waren naar Pakistan. Er zouden veel slachtoiffers zijn gevallen onder de vluchtelingen. Een woordvoerder van de Afghaanse rebellen die het pro-Rus sische bewind van Karmal bestrijden, heeft vrijdag verklaard dat de opstan delingen twee noordelijke provincies hebben veroverd Ook zouden zij In de noordelijke stad AZbkoel 50 Sowjet-mi- litairen hebben gedood AMSTERDAM - Vernielingen in een trein Oud-omroepsecretaris van de VARA Arie Pleysier is vrijdag op 89-jarige leef- CRIMINOLOOG: VOORAL IN GROEPSVERBAND tijd in Hilversum overleden De heer Pleysier was van 1934 tot aan de ophef fing gedurende de bezetting omroepse- cretaris van de VARA Na de oorlog keerde hij niet terug naar de omroep, maar nam zijn oude vak weer op. Hij trad toe tol Het Vrije Volk. waar hij tot aan zijn pensionering in 1956 werkte als chef van de buitenland redactie. In socialistische kring ver wierf Pleysier voor de oorlog ruime be kendheid. met de publikatie van een aantal romans en pamfletten AMSTERDAM (ANP) - In dc intercity- trein Utrecht-Zandvoort is gistermid dag om half drie een schietpartij ge weest, nadat een hoofdcondueteur vlak voor het binnenlopen van de trein van het station Amsterdam-CS drie mannen aantrof die geen kaartje had den. Volgens de NS trok een van de drie een pistool, nadat zij eerst hadden ge weigerd alsnog een kaartje aan te schaffen. Bij de daaropvolgende schermutseling in de treincoupé werden vier a vijf scho ten met een gaspistool afgevuurd, waarvan één de hoofdconducteur in het oog trof. Dit gebeurde voor de ogen van de gealarmeerde spoorwegpolitie, die op het perron klaarstond toen de trein binnenkwam. De drie mannen werden na een vechtpartij met de spoorwegpo litie, waarbij eer) van het drietal ge wond raakte, overmeesterd en afge voerd. Aangehouden zijn de 18-jange F van E. uit Amsterdam, de 18-jange R E. M. G. en de 16-jarige M. L. M beiden uit Dui- vendrecht Van E raakte bij zijn aan houding aan het hoofd gewond, maar hij wilde zich niet in het ziekenhuis la ten behandelen. Nadat hy ter plaatse verbonden was is het drietal door de spoorwegpolitie aan de Amsterdamse gemeentepolitie overgedragen Vol gens een woordvoerder van de spoorwe gen was de oorzaak van de schietpartij gelegen in 'pure intimidatie' door de drie jongelui, die zich na hun weigering om een kaartje te kopen of him namen op te geven dreigend opstelden tegen over de hoofdconducteur UTRECHT (ANP) - In veertien jaar tijd is het vandalisme in ons land niet 725 procent toegenomen. Werden er in 1965 nog iets meer dan 7000 vernielingen gemeld, in 1978 waren dat er al ruim 51.000. Onderzoek heeft aangetoond dat voornamelijk mannelijke jonngeren uit lagere sociale klassen voor het vandalis me verantwoordelijk zijn. Aldus dr. A. R. Hauber van hetcrimino- loigisch instituut van de rijksuniversi teit Leiden in het blad 'Openbaar Ver voer 80'. Volgens Hauber zit er een zeke re systematiek in de vernielingen. De objecten zijn vaker openbaar dan privé- bezit Telefooncellen, openbaar ver voermiddelen, plantsoenen, scholen, halteplaatsen en stations moeten het meestal ontgelden In tachtig proeent van de gevallen vindt vandalisme in groepsverband ROTTERDAM (ANP) - Als onderdeel van een serie heroine-acties in de Rot terdamse Kruiskadebuurt heeft de po litie vrijdag een inval gedaan in een pand aan de Anna Paulownastraat. De politie arresteerde daarbij zestien Su- rinamers. Vier van hen bleven in bewa ring op het hoofdbureau, omdat ze er van worden verdacht zich te hebben beziggehouden met heroïnehandel. Bij het doorzoeken van het pand vond de politie 233 gram heroïne. 121 gram cocaine. 30 heroinepoeder en een groot aantal amfetaminetabletten. Verder nam de politie een bedrag van 28 000 gulden en een muntenverzameling in beslag. Sinds januari van dit jaar heeft de Rotterdamse politie al 50 bezoekers of bewoners van het pand een niet offi cieel ontmoetingscentrum voor Surina- mers. aangehouden wegens heroinebe- zit Negen van hen zijn al aan de officier van justitie voorgeleid omdat zij ervan worden verdacht heroïnehandelaar te zijn. plaats. De groepen bestaan meestal uit jongens en slechts zelden uit meisjes. En omdat men volgens Hauber in groepsverband bereid is meer risico te nemen, kan dit mede verklaren waar om vernielingen en ander agressief ge drag vaker bij jongens voorkomt en waarom het gemakkelijker escaleert. Volgens Hauber kunnen verschillende motieven tot vandalisme leiden. Bij jeugd tussen de 10 en 12 jaar is het vaak een vorm van spel om te laten zien wat je kunt en durft Wraakzucht en alge mene onvrede zijn andere oorzaken van vernielzucht. Vandalisme lijkt voor de samenleving vaak zinloos, maar vol gens Hauber is het voor de dader wel degelijk functioneel. Het afreageren van agressie door vernielingen te ple gen. Omdat vandalisme sinds 1955 voortdurend is toegenomen moet er naar de mening van Hauber ook naar andere oorzaken, zoals de plaats van de jongeren in de samenivuig, worden ge zocht. Degenen die na hun opleiding 'hou vast' vinden in werk en gezin maken zich in de meeste gévallen niet meer schuldig aan vandalisme, aldus Hau ber. Hij vindt ook dat de veranderde gezinssfeer van invloed kan zijn op toe nemend agressief gedrag. In Rotterdam is in de loop van zes jaar de schade bij het openbaar vervoer ver veelvoudigd. De totale schade wordt voor 1979 geraamd op 2.5 miljoen gul den. In 1978 werden enkele treinen gro tendeels gesloopt en in 1979 werd een tram met passagiers zelfs in brand ge stoken, zo blijkt uit het blad. In de eerste negen maanden van 1978 werden bij de negen stedelijke ver voersbedrijven te samen 5360 maal be schadigingen in de voertuigen gecon stateerd, 2745 maal waren abri's of sta tions het mikpunt en 4173 maai moes ten hallepalen het ontgelden. Het zwaartepunt van de vernielingen ligt volgens het blad 'Openbaar Vervoer' in de drie grote steden, Amsterdam. Rot- terdan en Den Haag. De schade door vandalen in scholen aangericht bedroeg vorig jaar in Rot terdam alleen al vijf miljoen gulden. HENGELO (ANP) - Stork Pompen in Hengelo heeft bij het gewestelijk ar beidsbureau een aanvraag ingediend voor het aantrekken van Joegoslavi sche medewerkers. Het bedrijf is hier toe overgegaan omdat het geen kans ziet Nederlandse vaklieden te werven. In eerste instantie hoopt Stork vijf draaiers uit Joegoslavië in dienst te ne- De Hengelose onderneming houdt er overigens ernstig rekening mee dat het arbeidsbureau en het ministerie van so ciale zaken hiertegen nee zullen zeggen. Die hebben inmiddels verklaard de aanvraag van Stork "zeer kritisch en met de nodige terughoudendheid' te zullen behandelen. In elk geval gaan ze eerst na of er inderdaad geen Nederlan ders voor de vacatures zijn te krijgen De Industriebond FNV is verontwaar digd over het initiatief van Stork Pom pen. Volgens districtsbestuurder H. Wijninga wreekt zich nu het falende personeelsbeleid bij Stork. Bovendien wordt het bedrijf naar zijn mening de dupe van zijn lage beloningsniveau LEIDEN (ANP) - Het Academisch Ziekenhuis in Leiden be gint binnenkort met de behandeling van kinderen met leu kemie door beenmergtransplantaties. Hiervoor wordt maandag een verbouwde en uitgebreide afdeling in gebruik genomen. Dat werd vrijdag op een persbijeenkomst in Lei den bekendgemaakt door prof. dr. L. J. van Dooren. hoogle raar in de kindergeneeskunde en hoofd van dc kinderkli niek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De behandeling zal zich vooral richten op kinderen tot onge veer veertien jaar met zogenoemde niet-lymfatische leuke mie. een type leukemie dat naar de huidige stand van de wetenschap ongeneeslijk is Wat voor resultaten er geboekt zullen worden met deze vorm van behandeling is dan ook niet te voorspellen, aldus sprof. Van Dooren. Ervaringen met beenmergtransplantaties bij patiënten met leukemie zijn al opgedaan in verscheidene Amerikaan se en Europese transplantatiecentra. Met name in het trans- plantatiecentrura in de Amerikaanse stad Seattle is vanaf 1976 deze vorm van behandeling toegepast bij patiënten met leukemie. De voorlopige resultaten lieten een waar schijnlijke langdurige overleving zien bij vijftig tot zestig procent van de patiënten. Een eerste voorwaarde voor beenmergtransplantaties is door weefseluitvoering een passende donor te vinden, meest al een broer of zuster van de patient. Van de donor wordt onder narcose beenmerg uit het bekken gehaald, dat via bloedtransfusie aan de patiënt wordt gegeven. Dc patiënt is voorbehandeld met medicamenten om ervoor te zorgen dat bet toegediende beenmerg goed wordt ontvan gen: zo is zijn afweermechanisme uitgeschakeld om te voor komen dat afstoting plaatsvindt. Dat betekent dat de pa tiënt een aantal maanden, totdal het beenmerg uitgroeit, in een soort van isolatiekamertje moet doorbrengen om hem te vrijwaren voor infecties. Volgens prof. Van Dooren zijn kinderen in het algemeen goed bestand tegen zo'n langdurig verblijf. BRUSSEL (ANP) - De regerin gen van Nederland en België hebben vrijdag hun goedkeu ring gehecht aan een verdrag waarmee tussen beide landen een taalunie wordt ingesteld. Na afloop van het kabinetsbe raad in Brussel gaven de Belgi sche ministers voor de Neder landse gemeenschap, Rika de Backer, en van nationale op voeding, Jef Ramaekers, een toelichting op het verdrag. De taalunie gaat uit van de eenheid van de taal die in Nederland en in het Neder landstalige deel van België wordt ge sproken en geschreven. De regeringen van Nederland en België menen dat zij een gezamenlijke verantwoordelijk heid hebben voor de ontwikkeling van de Nederlandse taal, met inachtneming van de onderlinge verscheidenheid tus sen verschillende streken in Nederland en Belgie Het doel van de taalunie is om op het gebied van de Nederlandse taal en let teren te komen tot een integratie van Nederland en de Nederlandstalige ge meenschap van Belgie. De regeringen constateren dat de staatkundige twee deling - sinds 1648 - van het taalgebied het gebruik van het Nederlands als ge meenschappelijke omgangstaal binnen het taalgebied sterk heeft beïnvloed. Zowel overheden als particulieren heb ben de laatste decennia talrijke initia tieven genomen om de eenheid van het taalgebruik te bevorderen, veelal met gunstig resultaat Maar het ontbreken van een wettelijk kader is daarbij steeds meer als een gemis ervaren Daarin wil de taalunie nu voorzien. Er wordt een ministerscomite ge vormd. waarin tenminste twee Belgi sche en twee Nederlandse bewindslie den zitting hebben, belast met onder wijs en cultuur. Dit comité zal advie zen inwinnen van een ander te vormen orgaan, de 'raad voor de Nederlandse taai en letteren'. Deze raad zal bestaan uit 45 Nederlandse en Belgische des kundigen. Het verdrag voorziet bovendien in de vorming van een interparlementaire commissie, die zich kan bezighouden met alle zaken betreffende de taalunie In het kader van de taalunie zullen ge meenschappelijke instellingen tot stand moeten komen voor specifieke taken, zoals het gemeenschappelijke bepalen van de officiële spelling en spraakkunst, en van een gelijke termi nologie in officiële publicaties, en het voeren van een gemeenschappelijk be leid tegenover particuliere initiatieven op het gebied van woordenboeken, gipmmatica's en woordenlijsten. Ook het voeren van een gemeenschappelijk beleid inzake de Nederlandse taal en letteren in internationaal verband, tn het bijzonder in de Europese gemeen schap. hoort tot deze taken. De regeringen verwachten voorts dat de taalunie stimulerend zal werken op het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van taal en letteren, onderwijs, het uitgeven van Nederlandstalige boe ken, het verantwoord taalgebruik, de massamedia en verspreiding van de Ne derlandse taal en cultuur in het buiten land Desgevraagd zei minister De Backer dat het na onderhandelingen mogelijk zal zijn het verdrag uit te breiden tot andere Nederlandstalige gebieden als Suriname en de Nederlandse Antillen. Directie: F van de Velde srK. Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredactie M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen. Wetstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180)27651. Goes Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 72. 4531 CW Terneuzen. tel 101150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561'AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrt|dag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01180) 26628. Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen. per kwartaal 46,25; franco per post I 54.25. per maand 15.65; losse nummers 0.65 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek nr 3754316. t.n v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 98 cent per mm, minimumprijs per advertentie 14.70. ingezonden mededelingen 2 x tanef Voor brieven bureau van dit blad f 3.75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeveri| Provin ciale Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 3