Baby ging twee uur na de geboorte pas leven SfAfTH kaas Koningin Juliana niet bij bezoek yan koning Spanje PROVINCIE WIL OVERLEG OVER DIENSTEN GELUIDSHINDER Uitstel van betaling voor Trico Noble Aardenburg ZEEUWSE almanak RAMBOL RAMBOL LEUZEN VROUWENBEWEGING OP SEXSHOPS IN HULST BEA TRIX EN CLA US MET KONINGSPAAR NAAR ZEELAND WEINIG WERK DOOR GEWIJZIGDE MODE Hoge Raad: zeilplank is klein vaartuig Praten met gemeenten over metingen Cao-ers bij Dow krijgen 2,9 procen 'i ZATERDAG 15 MAART 1980 PZC/prov'nc'e 2 - ZIERIKZEE - Een baby die door het behandelende medisch team van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee al was opgegeven, heeft zo'n twee uur na de geboorte alsnog tekenen van leven gegeven. De zuigeling ligt momenteel in een couveuse in het streekziekenhuis 'Bevelanden- noord' in Goes. Het bijzondere voorval speelde zich halverwege vorige maand af. De ouders van het kind, alsmede geneesheer-directeur J. H. Hekking van het Zierikzeese ziekenhuis weigeren een nadere toelichting te geven. ken in de vorm van een krachtige huil De geneeskundig inspecteur voor Zee land. belast met het staatstoezicht op de volksgezondheid, drs S. Lelie, stelt een nader onderzoek in Eerst vrijdag is bekend geworden dat de eerste uren na de geboorte van het kind - het vierde van een echtpaar uit Haamstede - uiterst kritiek moeten zijn geweest. De pas geboren zuigeling ver toonde namelijk ondanks een voorge schreven behandeling - die volgens ge neesheer-directeur Hekking gedurende circa drie kwartier zou zijn toegepast - geen prikkel tot ademhalen. De baby werd na die behandeling in een aparte ruimte gelegd. Ongeveer twee uur na dat de pogingen tot activeren van de levensfuncties waren opgegeven, liet de baby plotsklaps zjjn wil tot leven blij- Politie Oostburg zet Surinamer het land uit BRESKENS - De rijkspolitie van dc groep Oostburg heeft donderdag de Su rinamer F. J. op transport naar Surina me gesteld. J. verbleef in Breskens. Het transport gebeurde omdat J. sinds drie maanden in Nederland verblijft en een aanvraag voor een verblijfsvergun ning door het ministerie niet wordt af gegeven. Advertentiei per 100 gram op de Zeeuwse markten CREMERIE'S: MIDOELBURG LANGEVIELE 66 VLISSINGEN- WALSTRAAT 83 OOST SOUBURG KANAAlSTR. GOES: PAPEGAAISTRAAT 5 Wassen De Souburgse man had 's ochtends vroeg zijn haar gewassen Z'n vrouw had hem er al meermalen op gewezen, dal het nu toch weieens tijd werd. dat hij naar de kapper ging. En aangezien hij een vrije dag had, dacht hij van de gelegenheid gebruik te maken om van het ge zeur af te zijn. Om dat vervelende water in z'n nek te voorkomen en natuurlijk ook wel om enkele guldens uit te sparen, ivaste hij z'n haar. Naar zijn eigen idee overvloedig en welhaast volmaakt. In de kapperswinkel - of hair sty ling centre - werd hij vriendelijk ontvangen door een jongedame, die de man naar een stoel begeleid de en hem allereerst een handdoek en vervolgens een kapmantel om deed. De man liet weten, dat z'n haar ge woon overal iets korter moest wor den en hij verwachtte, dat de juf frouw aan de slag zou gaan met schaar en kam. In plaats daarvan vroeg ze: Zal ik eerst even Uw haar wassen?" bui. Geen commentaar Dokter Hekking verklaarde desge vraagd geen commentaar te kunnen geven op de gebeurtenis. Hij zei de wens van de ouders tot stilzwijgen te willen respecteren. In het algemeen stelde de geneesheer-directeur dat der gelijke voorvallen meer plaatsvinden. „Als de natuur op een bepaald moment dan toch door het heel labiele even wicht de vinger legt op een bepaald goed overwogen besluit, waardoor dat besluit gecorrigeerd wordt, dan is dat niet altijd verklaarbaar", aldus de lieer Hekking. Hij verzekerde dat het buitengewone voorval binnen de staf van het Rode Kruisziekenhuis uitvoe rig geanalyseerd zal worden. „Het is uiteraard een hele bijzondere situatie, waar waarschijnlijk niemand ooit een zinnig antwoord op bepaalde vragen zal kunnen geven", betoogde de geneesheer-directeur. Hij beklemtoon de dat het in een aparte ruimte leggen van de zuigeling pas geschiedde, nadat via een op deskundigheid getoetste beoordeling was vastgesteld dat de 1VU,! VIJF KWARTJES PER ONS: de originele met verse groene pepers öf de originele met hele stukjes walnoot kans op een volwaardig leven niet meer mogelijk bleek te zijn. „In zo'n situatie wordt in teamverband afgezien van een verdere behandeling", vertelde drs Hekking. Geneeskundig inspecteur Lelie liet in een eerste reactie weten dat hij zich zo spoedig mogelijk persoonlijk ter plaat se op de hoogte zal stellen yan de gang van zaken tijdens de geboorte van de Haamsteedse baby. In dit verband zal de heer Lelie vooral ook aandacht be steden aan de procedure die in het, Acties bij twee Zeeuws-Vlaamse bedrijven TÊRNEUZEN - De Industriebond FNV heeft vrijdag besloten om acties te voe ren tegen de loonmaatregel bij de Glas fabriek in Sas van Gent longeveer 300 werknemers! en de betonindustrie Bleijko in Walsoorden (circa 100 werk nemers). In welke vorm dat gebeurt is nog niet bekend. Zweedse Rode Kruisziekenhuis ge volgd wordt bij de geboorte van zuige lingen. ,De taak Van het staatstoezicht bestaat namelijk niet alleen uit het leg gen van de vinger op eventuele wonden, maar ook uit het geven van aanbevelin gen om problemen te voorkomen", be nadrukte drs Lelie. Hij kondigde aan dat het onderzoek enige tijd zal vergen en volgende week waarschijnlijk nog niet afgerond zal kunnen zijn De geneeskundig inspecteur maakte duidelijk persoonlijk niet op de hoogte te zijn van soortgelijke voorVallen in de medische geschiedenis. „Ik ken niet anders dan de griezelverhalen die je weieens leest over schijndoden die be graven worden en dat zijn verhalen waarvan ik de juistheid nooit heb kun nen verifiëren", stelde dokter Lelie. Hij bracht naar voren dat de genees kundige inspectie in een situatie zoals die zich in Zierikzee voordeed, niet volgens wettelijke verplichtingen be hoeft te worden ingelicht (dat moet wél wanneer er niet-natuurlijke dode lijke gevallen zijn). Drs Lelie: „Eén ad vies heb ik echter zonder meer en dat is, dat ziekenhuizen en specialisten er in het algemeengoed aan doen de in spectie op de hoogte te stellen wanneer er sprake is van bijzondere voorval len". HULST - In Hulst zijn in de loop van de nacht van donderdag op vrijdag ver schillende winkels in scxartikelen be schilderd met leuzen van de vrouwen beweging. Onder meer waren te lezen de termen 'vrouwenverkrachting mis daad' en 'deze zaak is failliet, want ze gaan allemaal naar dc kloten'. De ge velschilderingen troffen een zaak van Paul Metz op de hoek van de Gentse straat en de Van Waesberghenstraat en de sexshop Madame de Konink aan de Beestenmarkt. De firma Metz zal van de schilderingen geen aangifte doen bij de politie. Be drijfsleider J. Visser leek met de zaak niet erg in zijn maag te zitten. Visser: „Wij halen de leuzen niet van de gevel af, want dan kun je er binnen korte tijd op rekenen dat het weer gebeurt. We laten het gewoon zitten, dan hoeven ze het niet nog een keer te doen. We gaan ook niet naar de politie; die actieblw; vanzelf wel dood", aldus Visser Bij Madame de Konink is men stf! van plan wel naar de politie te stapjj Daar is het al de tweede keerdsii sexshop doelwit is van actievoer Ongeveer anderhalve maand gefo werd de winkelruit beplakt mei fletten van de vrouwenbeweging loop van volgende week zullend?) zen bij Madame de Konink wordt:-, wijderd. De produktiehal MIDDELBURG - De Spaanse koning Juan Carlos en koningin Sophie zullen tijdens hun bezoek aan Zeeland, volgende week vrijdag, worden vergezeld door prinses Beatrix en prins Claus en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, door koningin Juliana. Volgens een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst is dat een gevolg van de verdeling van taken binnen het Nederlandse koningshuis bij dit soort aangelegenheden. In dit geval zal het Spaanse koningspaar de eerste dag (van de drie) worden verwelkomd en begeleid door koningin Juliana en prins Bcrnhard. Met hun bezoek aan Zeeland sluiten ko- uit. even na twaalf uur, naar Middel- plein zodanig worden ingericht dat be- burg te reizen. De beide koninklijke pa ren komen de Zeeuwse hoofdstad bin nen via de Veerseweg. Nederstraat, Rotterdamsekaai. Dam Noordzijde. Damplein en dan verder via de Sint Pie terstraat en Balans naar het Abdij plein Het gezelschap zal op deze rit worden begeleid door een uitgebreid es corte motorrijders van het koips Rijks politie. Zij arriveren om 12.40 uur bij het Abdijcomplex, waar de showband 'Juliana' dan een optreden zal verzor gen. Ook zijn hier aanwezig een aantal in klederdracht gestoken leden van de folkloristische groep van mevrouw M, de Jager-De Pagter uit Domburg, die de gasten Zeeuwse boterbabbelaars zullen overhandigen. Overigens zal het Abdij- ning Juan Carlos en prinses Sophie hun rondreis door Nederland af. Met prinses Beatrix en prins Claus arriveren zij vrij dag om 10.40 uur op het werkeiland "Neeltje Jans' in de Oosterschelde. Hier zal voor hen de film "Oosterschelde. ke rend tij" worden vertoond, waarna de bouwput op het werkeiland in ogen schouw wordt genomen Vervolgens vertrekt het gezelschap naar de Jaco- bahaven in Wissenkerke om vandaar- langstellenden de gebeurtenissen goed kunnen volgen. Vervolgens biedt het provinciaal bestuur in de Statenzaal beide echtparen een lunch aan. De koning van Spanje en prins Claus zullen om 14.50 uur vertrekken naar de Sloehaven in Vlissingen. Hier brengen zij een bezoek aan het nieuwe stan daardfregat 'Kortenaer', dat ligt afge- AARDENBURG Het Aardcnburgse textielbedrijf Trico Noble, met 36 werknemers in dienst, heeft voorlopig uitstel van betaling gekregen. De surséance van betaling werd woensdag verleend door de Middelburgse rechtbank. Begin juni zal worden bekeken, of het voorlopige uitstel van beta ling moet worden omgezet in een definitieve surséance. Dat zou betekenen dat de schuldenlast van het bedrijf, die Vóór 12 maart werd gevormd, wordt 'bevroren' totdat er een regeling wordt getroffen voor de schuldeisers. Mr C. Galama uit Temeuzen is door de rechtbank aangesteld als bewindvoerder Over de grootte van de bedrijfsschuld kon hij gisteren nog niets meedelen. „Mijn indruk van het bedrijf is niet ongunstig", verklaarde hij in een toelichting. „De surséance is te wijten aan onderbezetting van de produc tiecapaciteit in het verleden, door het gewijzigde modebeeld. Ik heb de indruk dat de situatie momenteel aan het verbete ren is. Het personeel loopt in ieder geVal geen gevaar". Trico Noble in Aardenburg maakt gebreide stoffen, Daarin is het de laatste jaren minder goed gegaan. De bewindvoerder oriënteert zich nu op de mogelijkheden om de omstandigheden waarin het bedrijf zich bevindt, te verbeteren. Hij fungeert als een soort spil in dc 'reddings operatie' voor Trico Noble. De Vakbonden werden gisteren officieel door de bewindvoer der ingelicht over de stand van zaken bij het bedrijf. FNV- bestuurder Henk Norendaal zei. regelmatig overleg te zullen voeren met andere betrokkenen oVer de toekomst van het textielbedrijf. De Federatie onderzoekt momenteel, of er vakbondsleden onder de werknemers zijn. Aanhouding Italiaan na inbraak juwelier in Krabbendijke KRABBENDIJKE In de nacht van don derdag op vrijdag heeft de rijkspoltie een Italiaan aangehouden kort nadat deze had ingebroken in een juweliers zaak in Krabbendijke. De Inbraak werd omstreeks 3.25 uur ge pleegd in de juwelierszaak van S. in Krabbendijke. Met een trottoirtegel werd de ruit van de winkel ingeslagen en een aantal horloges weggenomen. Meteen daarna waarschuwde de win keleigenaar de politie, die met hulp van een buurtbewoner op zoek ging en de dader F. B. (27) uit Venetië, enkele uren later vond. De buit werd aangetroffen in de omgeving waar B. zich schuil hield. DEN HAAG (ANP) - De zeilplank moet worden aangemerkt als een 'zeilend klein vaartuig' in de zin van het vaar- reglement. Zo luidt een beslissing van de Hoge Raad der Nederlanden in een proefproces dat door de Nederlandse Wind Surf Bond aanhangig werd ge maakt. Over de plaats van de zeilplank in het waterverkeer is met deze uitspraak dui delijkheid gekomen: net als voor ande re zeilvaartuigen dienen (kleine) motor boten voor de zeilplank uit te wijken en net als voor andere zeilvaartuigen geldt ook de bakboord-stuurboord voor- rangsregel. De Nederlandse Wind Surf Bond ver klaarde zich zeer ingenomen met de uit spraak van de Hoge Raad. De bond kwam tot het proces na een geënsceneerde aanvaring tussen een zeiljacht en een zeilplank op het Veerse Meer. meerd bij de Koninklijke Maatstb pij 'De Schelde'. Op de dag vanhd) zoek aan Zeeland zal nog bezien n den of het mogelijk is dat koninc Sophie en prinses Beatrix het Zen» Museum bezoeken. Dat zou dan streeks 15.00 uur kunnen gcbcurcn.il 15.40 gaan ook zij naar de Sloehin Het gehele gezelschap vertrekl daaruit per helicopter naar Schiji De route die beide gezelschappen,i ze naar de Sloehaven gaan. rijden Abdijcomplex, Balans, Waff* straat. Hofplein, Lange Noordss Stadhuisstraat, Volderijlaagte. Ev Vlaanderen, Tangent, Groewa Schroeweg en Rijksweg 58 in/d ting Vlissingcn-Oost. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil met de gemeente besturen bespreken op welke manier voor Zeeland geluidshinder- en mcet- diensten kunnen worden opgezet. Der gelijke diensten zijn voorgeschreven in de wet geluidshinder, die per janua ri 1980 van kracht is geworden. Een ambtelijke commissie heeft de situatie in Zeeland op het gebied van de be strijding van geluidshinder doorge licht. zowel bij de provincie als de ge meenten. Uit een aantal alternatieve mogelijkheden is die commissie tot de conclusie gekomen, dat Zeeland „het meest gediend is met de opzet van een model, waarbij metingen bij horecabe drijven, campings en dergelijke door de gemeenten worden uitgevoerd en de rest door de provincie". In de gedachtengang van de commissie zou de provinciale dienst op verzoek van de gemeenten specialistische me tingen en onderzoeken op gemeentelijk terrein kunnen uitvoeren Met gemeen ten. die een dergelijke regeling niet wil len aangaan, zou op een andere manier een vorm van samenwerking gevonden moeten worden. De wet schrijft de pro vincie voor een klachtendienst m het leven te roepen, die zou dag en nacht bereikbaar moeten zijn. Een ambtelijke coördinatiecommissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de provincie (griffie, waterstaat en pla nologische dienst), de Zeeuwse milieu inspectie en de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeen ten, heeft een rapport opgesteld met als titel "De wet geluidhinder, de plaats van de provinciale en gemeentelijke over heid daann en de geluidhinder-meet- dienstien)" In het rapport worden de belangrijkste taken genoemd die gemeenten en pro vincies krijgen volgens de geluidhin derwet. Gemeentelijk taken zijn onder meer vaststelling van een verordening horeca- en recreatie-inrichtingen, vast stelling van zones rond industrieterrei nen en langs wegen, het doen van ge luidmetingen in die zones en de opstel ling van een plan van maatregelen voor bestrijding van geluidhinder. Provin ciale taken zijn vergunningverlening aan bedrijven die onder de wet geluid hinder vallen (bedrijven die - alleen of met elkaar - veel lawaai veroorzaken), vaststelling van stïltegebieden (gebie den waar de natuurlijke geluiden nog overheersen), goedkeuring van ge meentelijke besluiten op basis van de wet en - net als de gemeenten - vaststel ling van een plan van maatregelen voor bestrijding van geluidhinder. De gemeenten moeten een meetdienst oprichten, tenzij de taken van deze dienst overgedragen worden aan gede puteerde staten. Vijf modellen De commissie heeft vijf modellen uit gewerkt voor het functioneren van de diensten en daarbij de voor- en nade len genoemd. Model I gaat uit van een gemeentelijke meetdienst. Veronder steld wordt dat het rendement hiervan betrekkelijk laag zal zijn. omdat de provincie over dezelfde apparatuur moet beschikken, terwijl bij dc uitvoe ring steeds onderling contact nodig is. Als voordcel wordt genoemd dat een gemeentelijke dienst dichter bij dc be volking staat dan een provinciale dienst. Model II beschrijft de metingen die on der verantwoordelijkheid van de ge meente door de provinciale geluidhin- derdlenst verricht worden In dit geval kan een beter gebruik worden gemaakt van de apparatuur en kunnen onder- zoekgegevens centraal geregistreerd worden. Vergunningen en de vaststel ling van zonegrenzen rond industrieter reinen kunnen beter op elkaar afge stemd worden en de gemeente hoeft niet over een eigen dienst te beschik ken. Een nadeel is dat vaak niet acuut op klachten gereageerd kan worden, omdat de apparatuur niet ter plaatse voorhanden is. Model m draagt aan de gemeenten de metingen bij horeca-en recreatie-in- nchtingen en bij bouwisolatie op. de andere metingen worden door de pro vinciale dienst uitgevoerd. In dit geval kunnen gemeenten en provincie renda bel apparatuur en deskundigheid inzet ten; er kan direct op klachten gerea geerd worden en de gemeenten zien zich slechts voor geringe kosten ge plaatst Een nadeel zou kunnen zijn, dat de gemeenten zelf over meetappa ratuur moeten beschikken, Model IV geeft als mogelijkheid het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tussen de gemeenten en de provincie. De gemeentelijke en provin ciale taken kunnen in dat geval goed op elkaar afgestemd worden en waar schijnlijk kan de financiering eenvoudi ger van opzet zijn. Een negatief punt zou kunnen zijn, dat voor de burgers een ondoorzichtige structuur ontstaat. Model V tenslotte gaat uit van een pro vinciale geluidhinderdlenst met de mo gelijkheid dat gemeenten - met toe stemming van provinciale staten - een deel van de provincietaken overnemen. Apparatuur kan in dat geval in geza menlijk overleg aangekocht worden en zo doelmatig mogelijk worden ingezet. De gemeenten kunnen in alle vrijheid beslissen of zij al dan niet willen mee doen in de provinciale dienst. Nadelen zijn een onoverzichtelijke structuur, omdat sommige gemeenten wel en an dere geen gebruik maken van de pro vinciale dienst en de gedwongen ver snippering van kennis en ervaring waarover men nu bij provinciale water staat beschikt. Gedeputeerde W. Don, die met milieu zaken belast is, wil de nota en de werk zaamheden die uit de wet geluidhinder voortvloeien namens gedeputeerde staten met de Zeeuwse gemeentebe sturen bespreken. Het college heeft de gemeenten daartoe per regio uitgeno digd. TERNEUZEN - Dow Chemical» derland heeft het cao-persooit met ingang van 1 maart een loot) verhoging toegekend van 2,11 pr) cent. Het bedrag is bedoeld omJ gestegen kosten van levensoni» houd op te vangen. De verhop* geldt voor 1100 van de ruim 31 employees van dc Dow-veslit» gen in Terneuzen, Rotterdamss Botlek. De prijscompcnski maakt - aldus de directie - deels van bestaande afspraken. 1» voorzien in een verrekeninpa de gestegen kosten van leven» derhoud op 1 maart en 1 sep» ber. In september kreeg hel personeel 1,92 procent uitgckcert De mededeling over de prljscot pensatle verscheen op het moms' dat de Industriebond FNV enD» werknemers en hun collega's blij-1 dere bedrijven per pamflet ojö? om in actie te komen tegen deler maatregel van minister Albedil bond verwijt de bewindsman regelrechte overval' te hebben# len plegen 'die gisteravond mei» me door de FNV-top is derd". Het pamflet: „Precies 26.- maand en een belastingverlasï van 100,- per jaar. Dat is alles* de minister heeft te bieden aans Nederlandse werknemers, 1® mee moet hij de alsmaar stijg®* prijzen te lijf. Daarvan moei steeds duurdere energie beta® Dit is onaanvaardbaar. De var weging laat dat duidelijk mei» Kamerleden lieten dat gister^® blijken. Zij hebben van de mini» geëist dat hij een periode VSï» dagen in acht moet nemen rens zijn loonmaatregel vanfc» kan worden. In die tussenlijd*^ kamer met de minister kunnen? ten. Maar ook wij als direct ber ken werknemers zullen in de»? riode duidelijk moeten maken c- we het niet pikken. Vandaag- door in de bedrijven metuffw- ga's te beginnen over de nW-'; waarop de regering ons bul» had willen zetten. En overdtiwf maatregel zelf die ons bruto J' per maand kost. De komende1®) door de actieDarolen van de- daa-'-' door de actieparolen van op te volgen. U krijgt c spoedig nadere informatie ons", zo besluit de Industrie5»-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 2