een kind nemen kan ook excuus zijn voor een aantal dingen5 ik wil een kind in m'n eentje zaterdagkrant MAATSCHAPPELIJK WERKSTER ALEID ROSINK: ZATERDAG 15 MAART PZC angst Een jonge politieagent die voor het eerst de straat op wordt gestuurd, doet het bij na in zijn broek van angst, (pagina 20) bezeten Pop: ^Margriet Markerink is bezeten van miLziek. (pagi na 25) papaver Papaver, de plant waaruit heroine wordt bereid. Nieu we heroïnelijnen hebben hun weg gevonden naar dealers en gebruikers in West-Europa, (pagina 21) rwanda De plaats van de vrouw in het arbeidsproces van de Afrikaanse staat Rwanda, (pagina 22). vondel „Wondel bij gelegenheid", het eerste deel in de nieuwe reeks van de 'Leuvense Stu diën en Tekstuitgaven'pa gina 23) van: ach wat zielig, dat meisje blijft achter. Die jongen laat haar in de steek. En: als het een goeie jongen is, dan trouwt-ie alsnog met haar". BOM-vrouwen willen bet. ijzen dat je niet afhankelijk hoeft te zijn van een man. Dat werpt weer reacties op. Vrou wen van de groep van Bewust Onge huwde Moeders constateerden dat mannen zich ineens, gebruikt voelen. Merkwaardig, vonden die vrouwen. Ci taat uit het BOM-boekje: ..Dezelfde mannen, die doorgaans nooit vragen of je de pil of iets dergelijks gebruikt, vielen ineens over een voor hen even tueel tot niets verplichtend vrijpartij tje! Het is altijd onze zorg geweest als we zwanger werden: hadden we maar beter moeten weten! Gebakken peren jacques cats en zoek het zelf maar uit! En nu we inderdaad zeggen- nu is het onze zorg, is het dat ineens niet meer. Nu ineens voelen ze zich allemaal verantwoorde lijk voor hun zaad, voor de gevolgen, wat ze tot schade en schande van velen van ons. nooit eerder gedaan hebben". Het BOM-vrouwenverschijnsel is nog maar zo jong, dat er geen cijfermate riaal bestaat. Waarover FIOM-meae- werkster Rosink wel beschikt is een registratie van het aantal buiten-ech telijke geboortes. Uit recente berich ten blijkt dat het in Amerika een beetje modisch wordt dat hele jonge meisjes van twaalf, dertien jaar be wust in verwachting willen raken. Het is een streven om bij volwassenen te horen. „Voor meisjes van die leeftijd is een kind vaak niet meer dan een leven de pop", zegt Aleid Rosink. ..Gelukkig van positieve en De rubriek 'kleintjes' op een advertentiepagina van de PZC van zaterdag 8 maart. Er wordt een fritesverkoper gevraagd, iemand biedt een groene amazonepapagaai aan (met nieuwe kooi/500,-), een schildersbedrijf vraagt binnen en buitenwerk. En ook adverteert er nog een vrouw, dat ze een kind wil... Het staat er niet in met zoveel woorden, maar het komt er wel op neer. De annonce heeft de volgende inhoud: ik zoek contact met vrouwen, die net als ik bewust kiezen voor 't ongehuwd moeder zijn of dit overwegen. Doel: ervaringen uitwisselen, elkaar steunen en samenwerken bij 't oplossen van de prakti- sfhe problemen. Tel 01184-15355. [Achter het telefoonnummer gaat Jan- Kschuil. Janne wil een kind. Zonder echtgenoot of vaste vriend. Daarin sat Janne niet alleen. Het komt de iatste tijd meer voor. dat vrouwen wél ea Mnd willen, maar dat kind niet reisen binnen een huwelijk of vaste ifijtie. Statistische gegevens over de cavang van deze nieuwe ontwikke- fcgzijnniet bekend. Maar er bestaat B.N'fderland al wel, sinds enkele jaren, KnBOM-groep. een groep van Onbe- Ongehuwde Moeders. Janne is op naar gelijkgestemde zielen in nd. Vandaar ook haar adverten- M beweegt Janne? Dit is haar ftrliaal. flauwekul. Maar ik wil graag. Ik vind kinderen erg leuke wezens. Op bijna elke leeftijd hebben ze wel iets aan trekkelijks". Een kind krijgen zoals Janne het wil is niet de gemakkelijkste manier. Zij is het zich bewust dat het moeilijkheden zal geven. Daarom zoekt ze ook hou vast bij gelijkgestemden die elkaar in moeilijke omstandigheden kunnen helpen. „Ik heb er best behoefte aan om met mensen die in hetzelfde schuitje zitten er over te praten en ook voor practlsche situaties die kunnen ontstaan een oplossing te zoeken". Tot op heden heeft zij haai- mening alleen veel nagedacht over haar houden dat je zo'n vijftien jaar moet ver- Dat is beslist geen kennen we die situatie hier niet. Naar verhouding komt het in Nederland erg weinig voor dat zulke jonge kinderen kinderen krijgen. Ik heb het zelf hier in Zeeland, maar twee of drie keer meege maakt. En ik werk hier inmiddels al weer zes jaar in deze provincie." Prak tijkgevallen tonen aan. dat het zo jong zwanger willen worden, een middel is om een moeilijke thuissituatie te ont vluchten. Uit de cijfers van het centraal bureau voor de statistiek blijkt dat het aantal geboortes is gezakt sinds 1970. Dit kan te maken hebben met de in 1970 be gonnen activiteiten van abortuskli nieken, waar men terecht kon voor ongewenste zwangerschappen. Het aantal buitenechtelijke geboortes daarentegen is sinds 1975 sterk stij gend. „Wij denken", zegt de Zeeuwse FIOM-medewerkster. „dat dit te ma ken heeft met het feit, dat er minder getrouwd wordt. Een kind is geen re den meer om te trouwen. Een onge huwde moeder is veel meer geaccep teerd geworden in de maatschappij. Voor bewust, ongehuwde moeders vor men de juridische aspecten van hun stap een hoofdstuk apart. Zo is er een reeks van maatregelen die samen han gen met de oude huwelijkswetgeving. Om een voorbeeld te noemen de jonge moeder krijgt een aantal instellingen op haar dak zonder daar om gevraagd te hebben. Kantonrechter, raad voor de kinderbescherming. FIOM. Dat blijkt onontkoombaar te zijn De toe ziende voogdij moet geregeld worden. Bij minderjarigheid komt ook de voog dij daar nog bij Wantzo'nvrouwisdan wel moeder, als minderjarige heeft ze niks te zeggen over haar eigen kind. In juridische zin heeft ze zelfs nog niets over zichzelf te vertellen. excuus „Toch denk ik dat een heleboel dingen in de praktijk best los zullen lopen" zegt de maatschappelijk werkster. In deze zin zou ze niet willen reageren met een: weet wel waar je aan begint, beste BOM-vrouw. Wel in andere zin: „Het is erg goed om, voordat je in zo'n plan stapt, voor je zelf duidelijk te maken wat de beweegredenen zijn om een kind te nemen. Een kind nemen kan ook een excuus zijn voor ccn aan tal dingen. Om bijvoorbeeld niet meer te hoeven werken. Wanneer je dat kind gaat zien als een wezen, dat je problemen op zou kunnen lossen, dan is dat fout. Voor het kind. En voor de bewust ongehuwde moeder. Als j^ al je verwachtingen voor de toekomst en je geluk in je kind gaat zetten, kom je zeker moeilijk te zitten". Het is al eerder opgemerkt Binnen een huwelijk in verwachting raken, is vol slagen normaal, maar als je als vrouw alleen een kind wil krijg je allerlei vra gen te beantwoorden- En moetje in de verdediging. „Dat is eigenlijk een beetje oneerlijk", vindt mevrouw Ro sink „Niet dat die vragen worden ge steld. Maar dan moetje ook in het hu welijk de vraag stellen waarom Je een kind wil". Uit de advertentie blykt - en Janne heeft dat ook zo toegelicht - dat ze graag van gedachten wil wisselen met gelijk gestemden. Een goed streven, vinden ze bij het FIOM. Deze instelling heeft inmiddels twee op een wat brede re basis opererende zogenaamde zelf hulpgroepen aan het werk gekregen. Het zijn groepen van alleenstaande ouders, die geheel selfsupporting zijn, eigen gespreksleiders aanstellen en thema's kiezen Ook vrouwen, die be wust een kind willen, zouden op een dergelijke manier hun problematiek kunnen bespreken Aleid Rosink: „Het blijkt dat men elkaar in een aan tal gevallen soms beter kan helpen, dan professionele instellingen die op beperkte uren beschikbaar zijn. dat kunnen Het is ook een goede zaak dat mensen zich bewust worden van hun eigen moeilijkheden. En er ook ver trouwen in krijgen. En zijn er dan din gen waar ze met elkaar niet uit kunnen komen dan zijn daar de instellingen die deskundige hulp kunnen verle nen". BOM-vrouwen: een nieuw verschijn sel. Zeker in Zeeland. Weer een teken van veranderde normen? Straks vra gen we het ons nog af hoe was het ook weer met dat liedje? In Holland staat een huis. En in dat huis daar woont een heer. En die heer die kiest een vrouw. En die vrouw die kiest een kind, ja ja. Van je singela, singela hopsasa... maar kunnen slijten aan vrienden en bekenden. „De meesten staan er niet negatief tegenover", zo heeft Janne voor zichzelf vastgesteld. In eigen fa miliekring heeft ze de zaak nog niet aangekaart. „Ik ben er een beetje hui verig voor om de kritiek van de familie aan te kunnen. Niet dat ik niet stevig genoeg in m'n schoenen zou staan waar het gaat om mijn plannen. Maar de zaak ligt nog teveel geemotioneerd. Ik denk dat ik tezeer gekwetst zou ra ken door bepaalde uitspraken". ml anti-man -Mal erg lang een kind. Zeker al vtfjur.Vroeger, ik ben nu 38, wilde ik ook erg graag een man erbij. Maar durhtbik nu niet zo sterk meer be- hotfitui Niet dat ik anti-man ben. Eurilrie een relatie op lange ter- oiijaoirtzo zitten. Een verbond voor leren zeker niet En omdat mij etówbeiding voor een kind ook erg udelig lijkt, wil ik een kind in m'n wijt. Misschien is het wel ontzet- tend fgoistisch en de mensen zullen «anchijnlijk zeggen dat ik door zo'n opstelling dat kind weer andere din- rm aandoe, die men als negatief ziet Eüitoch wil ik graag dat kind al ten. lase beeft zich zelf er meer dan eens opbetrapt dat ze jaloers was als ande- een kind kregen. „Daar stond ik erg dicht bij". Nu wil ze zelf een fed. ..ik wil niet zeggen dat je geen now bent wanneer je geen kind hebt phad Maar ik wil het gewoon meema ken". Eerderhad Janne een relatie, maar die durfde de verantwoordelijkheid niet ain. De advertentie van vorige week zater- dagleverde Janne behalve enkele tele- fontjes van gelijkgestemde bouwen «keen paar reacties van mannen op. vervelende reacties", zegt Janne. laaie daarover: „Ik kies de verwekker ja m'n kind niet via een advertentie, fever zou ik een goede vriend inscha len. Daar zou je dit soort dingen mee tanen bespreken. Kunstmatige inse- featie? Nou, het lijkt me naar voor i K mens als je niet weet wie de vader s ft zou het zelfs prettig vinden als sa kind ook een soort relatie heeft W zijn biologische vader. Maar het 1 ®etwel zo z(jn dat ik voor het kind kt Alleen stem erin toe dat die man de ver is als hij er in toestemt dat 't is. Daarnaast kan hij toch vervullen. Ik als hij daar behoefte niet het genoegen van het ~*""len ontnemen. Maar we tevoren duidelijk moe- dat, hij zich niet met de moet bemoeien". Janne is zoals gezegd 38. Die leeftijd speelt ook een belangrijke rol, dat haar gedachten om een kind te willen, steeds vastere vorm krijgen. Ze weel het: zo'n verlangen kun je niet te lang uitstellen. Maar moet ze blijven wachten tot ze eventueel alsnog een geschikte partner vindt? Wat ze om haar heen ziet, vindt ze ook niet zo bemoedigend. „Hoeveel mensen le ven er niet samen, maar leven met z'n tweeèn naast elkaar in één huis, Zo'n huwelijk kabbelt maar voort, zonder dat die relatie intensief is. Maar er zijn natuurlijk wel mensen die daar vrede mee hebben. Uitstekend. Leven en laten leven. En als men dan mij eveneens laat leven, zoals ik het pret tig vindt, ben ik ook gelukkig". IJe zeventiger jaren werden gekenmerkt door een grote emancipatiegolf. Niets is de mensen meer vreemd. Dolle Mina, Baas in Eigen Buik, Blijf van m'n lijf, vrouwencafé's, vrouwenfilms, lesbisch front. Hoe zullen de tachtiger jaren er gaan uitzien? Gaat dat zo nog even door? Gezinssociologen houden er rekening mee, dat in de jaren tachtig zestig procent van de gezinnen niet meer voldoen aan de norm: twee gehuwde ouders met één of meer kinderen. Verwacht wordt dat andere samenlevingsvormen de overhand zullen krijgen. Alleenstaande ouders, ouders die samen wonen zonder getrouwd te zijn, leefgemeenschappen ook. En mensen als Janne. Voor beroepsbegeleiders als maat schappelijk werkster Aleid Rosink van de Zeeuwse instelling voor hulp verlening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap, een van de zoge naamde FIOM-bureaus. is dat streven van die zogenaamde BOM-vrouwen een vrij nieuwe ontwikkeling. Vrou wen die bewust een kind willen maar er geen man op na willen houden, zul len er beslist al wel langer zijn. maar die nadrukkelijke manifestatie naar buiten dateert nog maar van enkele jaren terug. Het is een groep die aan schopt tegen de norm dat je getrouwd moet zijn om een kind te willen heb ben. niet nadelig Het hoeft niet nadelig te zijn om hele maal alleen een kind op te voeden", zegt Aleid Rosink. „Het blijkt dat het voor een kind persé niet negatief hoeft uit te pakken dat het een vader mist, mits de moeder er voor zorgt dat er in haar omgeving mannen zijn met wie het kind toch kan leren omgaan. Een vooropgesteld, dat de moeder voor zichzelf heeft verwerkt en geac cepteerd dal ze dat kind alléén wil opvoeden". Maar omdat het buiten het gewone pa troon is gaat iemand die dat wil wel op hele gevoelige tenen staan. Je wordt door je omgeving uitgedaagd om je te verdedigen. Iedere andere, getrouwde vrouw, die zwanger raakt, krygt felici taties en reacties van. wat stik leuk voor je. maar een alleenstaande vrouw die een kind wil, wordt ter verantwoor ding geroepen. Telkens weer. Die krijgt vragen te beantwoorden in de geest van: hoe had je dit dan gedacht en: hoe denk je die zaken op te lossen. Dat kan een ontzettende belasting zijn", zegt mevrouw Rosink. „Maar" bij alle normen en waarden die aan het veranderen zijn past ook een ontwik keling als die rond de BOM-vrouwen Het is een bepaalde vorm van emanci patie. Het gaat om het feit. dat je als vrouw niet afhankelijk hoeft te zijn van een man. Ik kan niet zeggen of ik het verschijnsel van de BOM-vrouwen nu al dan niet een goede ontwikkeling is. maat wel vindt ik het een goede ont wikkeling. dat vrouwen hun eigen le ven in handen kunnen houden door zelf dergelijke beslissingen te nemen". 'wat zielig' De maatschappelijk werkster van het FIOM weet het uit de praktijk: hel ge beurt bij onbedoelde zwangerschap pen wel eens dat een meisje zegt: trou wen met die man zie ik niet zitten, maar ik wil wel dal kind hebben. Maar een heleboel mensen leggen dat negatief uit. Die reageren in de trant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 19