Algemene stopkogel invoering van wordt ontraden BVD-AGENT STAL DOCUMENTEN O VER KONINKLIJKE FAMILIE Run op Julianazegels jaagt prijzen omhoog RHODESIE WORDT 18 APRIL ZIMBABWE OLIELEVERING AAN ZUID-AFRIKA IS 'VIJANDIGE DAAD' Finse Golf wacht op lente OR ZELDENRUST IN GEHEIM RAPPORT: Samenzijn in Wie ruimte Hondevlees casselerrib ^Brandstichter in Nijkerk aangehouden Mtlm 23 maart amsteniam «rai Wiegel: onbehoorlijke beschuldiging ZATERDA° 15 MAART 1980 PZC/binnen-buitenland 11 den HAAG (ANP) - De patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk, dr. J. Zeidenrust, heeft minister De Ruiter van justitie in negatieve zin geadviseerd over de algemene invoering van de zogenaamde 'stopkogel'. Hij komt tot dit advies op grond van medische overwe gingen. Eenenander blijkt uit een vertrouwelijke notitie, gezonden aan de leden van de commissies uit de tweede kamer voor justitie en voor binnenlandse zaken. pr. Zeidenrust zegt dat de algemene in voering voorlopig moet worden ontra den, omdat voor een positieve, defini tie beslissing nader inzicht nodig is. Dit geldt in het bijzonder de medische waagstukken. Een tweede conclusie luidt, dat selec tieve toepassing van de stopkogel zou foanen worden overwogen, als de be- paren voortkomende uit het gebruik nnde nu in gebruik zijnde munitie met grote urgentie zouden moeten worden verholpen. fc ajn rapport noemt dr. Zeidenrust t«emogelijkheden voor deze selectie ve toepassing: t, politievoorschriften over het ge- bni van vuistvuurwapens te beper ken in die zin dat slechts in bepaalde - nader aan te duiden - gevallen en situa te beveiliging van de politieamb- lenaar inbegrepen, verzwaarde geweld- stoepassing zou zijn toegelaten en b i de voorgestelde munitie voor geval let als onder a.) bedoeld alleen te doen hanteren door politieambtenaren, op van gebleken schietvaardigheid daartoe aangewezen. kschoo ÏOSKOV IRTR) - Het ver de tante insturen van mannen zon- fa vrouwelijk gezelschap is een ""t 'schending van de men- "eehtenDat heeft het hoofd t het Russische trainingspro- vnma voor ruimtevluchten, tenant-generaal Vladimir Sha- tetoo, gezegd in een vraaggesprek het blad 'Moskovsky Kom- zei het ondenkbaar te ■hten dat kosmonauten langer meen jaar zonder vrouwelijk ge- 'chap de ruimte ingestuurd 'den, Er zijn overigens, zo zei hg, het ogenblik in de Sowjet-Unie Sfen vrouwen die een training voor ndmtevluchten volgen. Wel wordt Mlalov overstroomd met brieven km vrouwen die ook in de ruimte 5®We rechten voor zich opeisen, wgeneraal gelooft dat op de lange *"#1 aan de eisen van de vrou- kan worden voldaan. GORssel -ANP) - Twee jon- V*2!H!en Apeldoorn hebben rj,{ge,open dagen in het Gelderse i "ei kans gezien vlees voor r)T" te verkopen als casseler- lorht9™0671 hUiS aaTt 'lUiS eTl huisvrouicen op die wijze hondevlees vb m Gorssel heeft de man- 7i s 24 iaar' aangehouden. in totaal duizend kilo- odevoer-dat ongevaarlijk faZz? mens Oekocht bij een "Wm Uaasbracht Ook in De il/pt e,n Apeldoom bleken zij het Qfhrnnhi ,casselerrib aan de man W'acht te hebben. Uit het rapport blijkt, dat de stopkogel heel wat effectiever is dan de nu bij de politie in gebruik zijnde pistoolmunitie, althans voor wat betreft het vermogen letsel teweeg te brengen. Arrestaties Dr. Zeidenrust zegt verder dat bij de toepassing van de nieuwe munitie het arrestatiepercentage vermoedelijk 'niet onaanzienlijk' zal kunnen oplo pen. Of dat altijd honderd procent zal zijn noemt hij 'niet zeker'. Ook conclu deert hij dal de omvang van de wecf- selbeschadiging bij toepassing van de nieuwe kogel veel groter zal zijn dan bij de toepassing van de klassieke mu nitie. Dr Zeidenrust keert zich tegen de op vatting van de commissie bewapening en uitrusting van gemeente- en rijkspo litie (de commissie-Valken), waar deze het een gunstige omstandigheid noem de dat de stopkogel niet zou 'uittreden' en dat andere personen niet meer door die kogel zouden kunnen worden ge- DKERK JANP) - De politie van kcrt beeft een 25-jarige inwoner van fit plaats aangehouden. De man heeft bdead in de nacht van 4 op 5 maart ntt branden in Nijkerk te hebben uarestokeD. t gag onder meer een wasserij in tmaen op. De schade van die brand Khoeg drie miljoen gulden. Verder (fcs een schuur in vlammen op. Twee pogingen tot brandstichtingen ten. De politie denkt dat de man wat temaken heeft met zon zestien iere branden, die sinds 1978 in de geving van Nijkerk woedden, it motief van de dader is nog niet idelljk. I Cambodjaanse ^guerrillastrijders wordt onderzocht gj'l' GEXEVE(RTR) - De groep waarne- mers van het internationale Rode "'I Krois in ladochina heeft het hoofd kwartier ran het Rode Kruis in Genè- ve bloedmonsters gezonden van pwrillistrijders van de Rhode Khmer die mogelijk is Cambodja (Kampuchea) door gifgas om het leven zijn gekomen. Ke: woordvoerdster van het Rode KnusinGenève zei vrydag dat de mon ters geanalyseerd zullen worden om na te gaan of het vermoeden dat de gttërillastrijders door gifgas zijn om gekomen. op waarheid berust Alexander Hay. de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, die pas van een reis naar Cam bodja Is teruggekeerd. zei dat hij op zijn Risdoor het Cambodjaanse platteland geen bewijzen heeft kunnen vinden het gebruik van gifgas. AMSTERDAM (ANP) - De levering van olie aan Zuid-Afrika is een vijandige daad jegens het Zuidafrikaanse volk. Het is eèn schending van de besluiten van de Verenigde Naties, en een gemene en gewetenloze daad van kwade trouw jegens de OPEC-landen. Dit betoogde vrijdagmiddag voorzitter B. A. Clark van de bijzondere VN-commissie tegen de apartheid in het Amstelhotel in Am sterdam. sprak zich op de conferentie uit voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. Volgens hem kan alleen vastberaden economische druk leiden tot de nood zakelijke omwenteling in dat land. De toepassing van economische sancties was het laatste vreedzame middel om zo'n omwenteling tot sténd te brengen. Hij achtte het van de grootste beteke nis dat in de Europese Gemeenschap actie wordt gevoerd voor een gemeen schappelijke gedragslijn ten aanzien van een olieboycot tegen Zuid-Afrika. De PvdA-fractievoorzitter kondigde aan er bij alle partijen aangesloten by de federatie van socialistische partijen in de EG. op aan te zullen dringen in hun landen activiteiten te ontplooien om een dergeUjke boycot te verwezen- Ujken. Een actie van de EG-landen zou buitengewoon doeltreffend zijn. Maar als dit niet lukt heeft ook een actie van een of twee landen zin, omdat deze van grote morele en politieke invloed zou zijn, aldus Den Uyl. troffen, volgens de pathaloog-anatoom kan ook de stopkogel 'uittreden'. Hij wyst er in dit verband op. dat van een pistool-ischutter niet kan worden ver langd dat elk schot raak is. Afgevuurde kogels die het doel niet raken zijn voor aanwezige personen een gevaar, dat bij toepassing van de nieuwe kogel ernsti ge gevolgen kan hebben ook al omdat dan niet by voorbaat vaststaat dat dan het been wordt getroffen Dr. Zeidenrust stelt zich op het stand punt. dat dergelyke gebeurtenissen zich vermoedelijk slechts incidenteel zullen voordoen, mede gelet op de in het algemeen gebleken behoedzaamheid waarmee politieambtenaren hun wa pen hanteren. De betekenis van deze 'incidenten' mag - zo stelt hy - echter met worden onder schat. Ook benadrukt hij. dat dergelij ke 'ongelukken', hoe sporadisch zij blij ken voor te komen, grote publieke re percussies kunnen opleveren, waarin 'ook het emotionele element hoog kan oplaaien'. Dr. Zeidenrust concludeert, dat ver zwaarde geweldstoepassing (in casus het gebruik van de stopkogel) negatie ve ethische aspecten heeft. Ter over weging komt echter ook - zo stelt hij - of en in hoever het algemeen belang van orde en veiligheid prevaleert. ii «ÜSHFI HELSINKI - De kustvaarder Solklint baant zich met behulp van de ijsbreker Hanseeen weg door het ijs van de Finse Golf onder Helsinki. IJsvorming op de Finse Golf heeft de laatste dagen het scheepvaartverkeer veel last bezorgd. Advertentie Hy sprak bij de opening van de inter nationale studieconferentie over de uitbreiding van het olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De driedaagse byeen- komst is georganlseeerd door het Ne derlands Komite Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kalros in samenwerking met de byzondere VN-commissie. In de openingszitting werd een bood schap van secretaris-generaal Kurt Waldheim voorgelezen, waarin deze zyn waardering uitsprak voor de steun van de conferentie aan de VN-resolutie inzake het olie-embargo tegen Zuid- Afrika. „De Verenigde Naties en de in ternationale gemeenschap moeten sla gen in hun pogingen om de apartheid en de rassendiscriminatie geheel uit te schakelen. De publieke opinie en de niet-gouvernementele organisaties hebben by die opzet een doorslag gevende rol te vervullenaldus Wald heim. Laatste middel Ook oppositieleider Joop den Uvl NA BEKENDMAKING TROONSAFSTAND DEN HAAG - Als gevolg van de run op Juliana-postzegels zijn de prijzen de laatste weken fors gestegen. Voor de bruine Juliana-Reginazegel met een waarde van 30 cent, die in januari voor iets meer dan een gulden in de postzegel winkel te koop was. moet nu al rond de 5 gulden worden neergeteld. Diezelfde prijzen worden gevraagd voor de zegels met een waarde van 35. 40 en 45 cent. Veel handelaren werken met dagprijzen. Geopend van 10-17 en 19-?? uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5.- De voorzitter van de 36e zitting van de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Walleed Sadi, heeft donderdag de samenstelling bekendgemaakt van een commissie van deskundigen die gedurende een jaar een onderzoek zullen doen naar onvrijwillige of gedwongen verdwijning in verschillende delen van de wereld Het kabinet wil het welzijn van die ren verbeteren. Een daartoe strekkend wetsontwerp heeft de ministerraad vrij dag goedgekeurd. Met de nieuwe wet kunnen maatregelen worden genomen om schadelijke bestanddelen voor mens en dier m dierlijke produkten te weren. De lage waarden van de Juliana-Regi- naserie werden ruim twee jaar geleden uit de roulatie genomen en vervangen door cijferzegels van ontwerper Wim Crouwel. De hogere waarden (van 60 cent tot tien gulden) zijn nog op alle postkantoren te koop De paarse 50 cent-zegel is nog maar op een beperkt HARTOPERATIES 'DE KLOKKENBERG' WORDEN HERVAT BREDA (ANP) - In het hartchirurgisch centrum 'De Klokkenberg' in Breda zullen met ingang van dinsdag weer hartoperaties worden uitgevoerd. De chirurgen van de kliniek en de cardio logen van het Ignatiusziekenhuis in Breda zeggen in een verklaring, dat zij voldoende vertrouwen in elkaar heb ben om de samenwerking voort te zet ten. Moeilijkheden tussen de chirurgen en de cardiologen waren er de oorzaak van. dat de hartoperaties in De Klok kenberg' begin deze a and werden ge staakt. Er is nu een leidinggevend team gevormd, waarin overeenstemming is bereikt over werkafspraken en verant- woordelykheden aantal postkantoren te verkrijgen De ze zegel wordt in de winkels al voor 2 gulden verkocht Ook de 55 cent wordt schaars.omdat het tarief voor een gewo ne brief begin dit jaar werd verhoogd tot 60 cent. Ruim twee jaar geleden werden de 30. 35, 40 en 45 cent-zegel met de afbeel ding van de huidige vorstin uit de rou latie genomen. „De afgelopen twee jaar vroeg niemand naar die zegels. Toen echter bekend werd dat Juliana zou aftreden, stortte men zich ineens op die zegels". De postzegelzaken hadden weliswaar een behoorlijke voorraad van de be- Advertentie) V.l.n.r. B. A. Clark, voorzitter van de bijzondere commissie tegen Apartheid van de VN, C. Groenendijk, voorzitter van de Kairos en Sahnoun, de ambassadeur van Algerije in Parijs. SALISBURY (RTR)-Rhodesiê zal op 18 april de onafhanke lijke staat Zimbabwe worden. Dit heeft de Britse gouver neur lord Soames vrijdag bekendgemaakt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat. ingevolge het in december gesloten vredesakkoord van Lancaster House in Londen, het land eind maart onafhankelijk zou worden, maar dit is uitgesteld op verzoek van premier Robert Moe- gabe. Deze zal zyn volledige bevoegdheden aanvaarden als de Union Jack voor de laatste keer op 17 april om 24.00 uur zal worden neergehaald, aldus de gouverneur Vrydag 18 april zal onafhankeiykheidsdag zyn. „Intussen zullen de ministers met. hun departementen werken om het regeringsbeleid op te stellen en voorbereidin gen te treffen voor de uitvoering van hun beleid." De in 1890 gevestigde Britse kolonie had zich in 1965 door de eenzydige uitroeping van de onafhankelijkheid van Groot- Brittannie losgemaakt. Na het akkoord van Lancaster Hou se trad lord Soames als gouverneur op in Rhodesië waar in februari verkiezingen werden gehouden. Prins Charles zal koningin Elizabeth vertegenwoordigen by de viering van de onafhankelijkheid, zo heeft het paleis m Londen bekendgemaakt. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde later mee dat gouverneur Soames maandag naar Londen zal ko men voor overleg met ministers over de toekomstige be trekkingen met Zimbabwe. Hij zal ook regelingen voor on afhankelijkheidsdag bespreken. De Britse regering zal kort na het onafhankelijk worden van Rhodesiè een missie sturen naar Salisbury, dat de naam Harare zal krijgen, ter bespreking van kwesties van Britse economische ontwikkelingshulp en technische hulp. doelde postzegels ingeslagen, maar al snel moest een beroep gedaan worden op de tussenhandel. De inkoopprys ligt op dit moment roi d de 4 gulden voor de zegels van 30. 35. 40 en 45 cent De Vereniging van Postzegelhandela ren verwacht niet dat de nu geldende prijzen snel zullen zakken. „De markt is nog zo willig. Iedereen loopt te ja gen". vertelt de vereniging. Volgens de handelaren zullen de speculanten hun opgekochte partijen zegels voorlopig niet „op de markt gooien". ELEKTRISCHE STOEL VOOR JOHN. W. GACY CHICAGO (RTR/UPD- De gerechtelij ke jury die John W. Gacy woensdag schuldig bevond aan 33 moorden op jongemannen die hij om seksuele mo tieven mee naar zijn huis had geno men. heeft hem donderdag veroor deeld tot de dood in de elektrische stoel. Dezelfde gezworenen - zeven mannen en vyf vrouwen - die woensdag byna twee uur raadkamer nodig hadden om tot het schuldig te komen, kwamen donderdag na twee uur en een kwartier tot formulering van de strafpunt De rechter ging onmiddellijk nadat hem het besluit van de jury was meege deeld. tot vonniswyzing over en ver oordeelde Gacy tot de dood in de elek trische stoel van Illinois. Of het doodvonnis inderdaad aan Gacy voltrokken zal worden is een open vraag. Weliswaar stelde Illinois de doodstraf op 21 juni 1977 weer in, maar de desbetreffende wet wordt op con-" stitutionele gronden aangevochten. De laatste terechtstelling in de staat had op 24 augustus 1962 plaats, toen James Duke werd geèlektrokuteerd in het souterrain van de gevangenis van Cook County wegens moord op een agent van politie De executiedatum is bepaald op 2 Juni maar zal ongewtyfeld door appels wor den verschoven. AMSTERDAM (ANP) - Bij een inbraak in de woning van journalist Wim Klin kenberg In Amsterdam-west zijn woensdagmorgen documenten, ma nuscripten en ander materiaal, die be lastend zijn vooral koningin Wil- helmina. koningin Emma, maar voor Wilhelmina's echtgenoot prins Hen drik. gestolen. Dit heeft Klinkenberg vrijdagmorgen meegedeeld. De inbre ker werd op heterdaad betrapt door de werkster van Klinkenberg, die zelf op reis was en pas in de loop van de dag terugkeerde. Op het moment dat de werkster bin nenkwam - omstreeks negen uur - was de inbreker bezig een doos vol docu menten door te snuffelen De Inbreker bedreigde de vrouw, die daarna onmld- deliyk naar een benedenbuurvrouw op de eerste etage ging om de politie te bellen De Inbreker maakte van de ge legenheid gebruik om met twee tassen gevuld met documenten de benen te nemen Een poging van de werkster en de buurvrouw de man nog achterna te gaan liep op niets uit. Signalement Op grond van het signalement dat de werkster Klinkenberg later gaf is deze tot de conclusie gekomen dat de inbre ker een agent van Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) was. Hij kon de politie naast het signalement ook een naam geven. Onlangs heeft een man van dezelfde persoonsbeschrij ving namelijk nog geprobeerd met een 'doorzichtige smoes' het huis van Klinkenberg binnen te komen. De secretaris van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten. Gerard Schuyt. heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam, mr C. Goes, verzocht om een diepgaand on derzoek, waar deze inmiddels al mee is begonnen Volgens Klinkenberg heeft de inbreker uren in zyn huis gebivakkeerd en heeft deze zeer selectief de documenten zit ten doorlezen Hy heeft alleen de be trokken documenten meegenomen plus de brieven van degene waarvan Klinkenberg materiaal had gekregen. De man moet van tevoren goed op de hoogte zyn geweest, waar hij het mate riaal kon vinden Dat is volgens Klin- xenberg aneen maar mogeiyk geweest door het aftappen van zyn telefoon. Onbehoorlijk De publieke uitlatingen van Klinken berg dat een agent van de binnenland se veiligheidsdienst (BVD) documen ten uit zijn woning zou hebben gesto len. zijn bijzonder kwalijk en onbe hoorlijk. Dit heelt minister Wiegel van binnenlandse zaken vrijdag verklaard naar aanleiding van een aantal ver zoeken om informatie over deze zaak dat hem bereikt. „Niet een medewerker van mijn dienst zou zoiets in zijn hoofd halen, zei het hopfd van de BVD mij", aldus Wiegel, die de beschuldigingen van Klinken berg met kracht van de hand wijst. Wim Klinkenberg Groeten aan die meneer uit Winterswijk die ons schrijft dat hij altijd de postcode vermeldt in z'n eigen adres èn dat van de geadresseerde. En aan die miljoenen anderen die dat óók doen. Het helpt bij het sorteren. Gebruik 'm goed. pttpost

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11