nieuw seizoen wedstrijdkalender PZC/ VISSERS DIE VOOR DE PRIJZEN KOMEN, ZIJN GEEN SPORTVISSERS' ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 VRIJDAG 14 MAART 1980 Clubwedstrijden: ZCS Sluiskil 16 maart aanvang 12.30 uur, 27 april aanvang 12.30, 15 mei aanvang 14.30,26 mei aanvang 12.00,15 juni aanvang 15.30, 10 augustus aan vang 13.30, 7 september aanvang 12.30, 5 oktober aanvang 11.00, 26 oktober aanvang 14.00, wildwed- strijd ook voor niet-ledeni 7 de cember aanvang 12.30. HVSO Zaamslag15 maart aan vang 13.00, 10 mei aanvang 10.15, 14 juni aanvang 15.00,28 juni aan vang 14.00. 11 oktober aanvang 14.00, 25 oktober aanvang 13.30, 8 november aanvang 13.15. 22 no vember 12.30, 6 december 12 15. ZHV De Vogel Kloosterzande16 maart aanvang 13.30 uur, 26 apnl aanvang 12.15, 11 mei aanvang 12.00,14 juni aanvang 15.30,23 au gustus aanvang 12.15, 13 septem ber 17.00,12 oktober. 23 november 13.30, wildwedstrijd 7 december aanvang 13.30. S. en G. Hoek: 1 april aanvang 13.00, 12 april aanvang 11.45, 20 september aanvang 10.00, Binnen- viswedstrijden: 14 juni aanvang 8.00, 5 juli aanvang 8.00,16 augus tus aanvang 8 00. junior wedstrij den 12 juli aanvang 9 00. ONI Terneuzen: 29 maart aanvang 12.00 uur, 15 mei aanvang 14.15, 4 oktober aanvang 9.30, wildwed strijd 20 december aanvang 11.30 Binnenvisioedstrijden. 7 juni aan vang 9.00, 5 juli aanvang 17.00, 13 september aanvang 14.30. Intern, wedstrijden Westerschelde- Federatie: 1. Zaamslag. 15 maart. 1215 tot 15.15 uur. 2. Sluiskil, 30 maart. 12.30 tot 15.30 uur, 3. Breskens, 24 aug. 12 15 tot 15.15 uur. 4. Hoek, 6 sept. 12.00 tot 15 00 uur. 5. Ons Huis 21 sept 11.15 tot 14 15 uur. NSM me'. .4.30 i'v' 7.3e Intern, wedstrijden Belgische Fe deratie 1. Blankenberge 2 maart 11 00 tot 14 00 uur, 2. HZV Knokke, 20 april. 13.00 tot 16.00 uur, 3. Molenvissers, 11 mei, 12.00 tot 15.00 uur, 4. Wen- duine, 1 juni, 12.00 tot 15.00 uur, 5. OFC 14 sept. 12.00 tot 15.00 uur, 6 Blankenberge 9 november 12.00 tot 15.00 uur. Calais. 18 mei tijd onbe kend. Intern, wedstrijden Delta-Federa tie: 1. Zeenaald Rocanje, 2 maart 11,00 tot 14.00 uur, 2 Roosendaal, 29 maart, 13.00 tot 16 00 uur. 3. Lepel straat. 30 maart. 13.30 tot 16.30 uur, 4. St Maartensdijk, 12 april12.30 tot 15.30 uur. 5. De Heen. 13 aprd, 13.30 tot 16.30 uur, 6. Bergen op Zoom,27april, 13 15 tot 16.15 uur, 7. Halsteren, 10 mei. 11 00 tot 14.00 uur, 8. Halsteren Zeester, 15 mei, 15J5 tot 18.15 uur, 9 Renesse, 17 mei, 13.00 tot 16.00 uur. 10 Scherpe- nisse,26 mei, 13.00 tot 16.00 uur. 11. Eendrachtvissers. 7 sept. 14 00 t^t 17.00 uur, 12. Zierikzee, 20 sept. 10.30 tot 13.30 uur, 13. Goes. 4 okt. 1100 tot 14 00 uur, 14. Kapelle, 11 okt. 13.00 tot 16 00 uur, 15. 's-Hee- renhoek, 9 november, 13.15 tot 16.15 uur. Selectiewedstrijd 19 april. Zeehengelen bij de watertoren in Terneuzen we UUlJ toorouw J. de Putter: „De grootste teruggang hebben al gehad" Roger van Waes temidden van de prijzenvoorraad. bestemd voor de kampioenen van de Westerscheldefederatie currentie van de Delta Federatie maakt dat het nog niet helemaal gaat zoals het zou moeten", aldus mevrouw De Putter die tegelijkertijd een netelig onderwerp binnen de hengelsport in Zeeuwsch- Vlaanderen aanroert. Het verhaal over de spitsvergunningen is al in veel verga deringen van zeehengelclubs onderdeel van een verhitte discussie geweest. Vroeger kon iedereen individueel een wormenspitvergunning aanvragen bij Rijkswaterstaat. Omdat Rijkswater staat af wilde van de administratieve rompslomp die dat met zich mee bracht, heeft men de plaatsen way wormen (leeglopers) gestoken mogen worden verpacht aan een federatie. Omdat de Westerschelde Federatie hier niet van op de hoogte was is deze vergunning naar de Delta Federatie ge gaan zodat deze vereniging nu het al leenrecht heeft voor het verstrekken van spitvergunningen in heel Zeeland. Dit is tegen het zere been van veel vis clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen die stel len dat de Delta Federatie (die hoofdza kelijk uit verenigingen uit Brabant en Midden Zeeland bestaat) niets te zeg gen heeft over de spitvergunningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Mevrouw De Putter van HVSO: „Het is ronduit schandalig dat Rijkswaterstaat die ver gunningen heeft overgedragen aan 'De Delta'. Wij hebben aan deze kant ten slotte ook een federatie. Ik vind het be lachelijk dat wij naar Roosendaal moe ten schrijven voor een vergunning om in Zeeuwsch-Vlaanderen op wormen te mogen spitten. Dat moet natuurlijk overgedragen worden aan de WSF en het moet me dan ook nog van het hart dat Zeehengelvereniging 'De Vogel' daarbij een vreemde rol heeft gespeeld Dat is namelijk de enige Zeeuwse ver eniging die bij beide federaties is aange sloten. Toen de discussie over die ver gunningen met rijkswaterstaat en de Delta plaats vond. had men toch min stens het bestuur van de Westerschelde Federatie moeten tippen. Ik vind het kwalijk dat dat niet gebeurd is. Volgens mij zit 'De Vogel' alleen in de Wester schelde Federatie om onze goede voor stellen en plannen door te geven aan de Delta. Als het aan mij ligt mogen ze 'De Vogel' vandaag nog uit de federatie gooien". Onverbloemde kritiek waar voorzitter Jos van Deursen mee geconfronteerd wordt: „Van die wormenspitvergunnin- gen waren wij niet op de hoogte. Dat wil nog niet zeggen dat wij dan de WSF getipt zouden hebben daar durf ik geen zinnig woord over te zeggen". Het be stuur van 'De Vogel' is het er wel over- eens dat het beste wat de Westerschel de Federatie zou kunnen doen, is zich aan te sluiten bij de Delta Federatie. „Wij zijn zelf met een tweetal andere verenigingen de oprichters van de WSF geweest. Daarom blijven we nu ook lid. we willen ze niet laten zakken. Het voor naamste punt is dat de WSF de boot gemist heeft. Wanneer je kijkt naar de faciliteiten die de Delta Federatie kan bieden dan kom je er als lid van de WSF bekaaid af. De Delta is ook aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Sportvisfederaties. Daardoor kun je door heel Nederland terecht op viswa ter". Omdat het aantal deelnemers aan in ternationale wedstrijden groter is bij de Delta Federatie, organiseert 'De Vogel' zijn tweejaarlijkse concours ook onder de vlag van die federatie: „Wij hebben nog altijd het hoogste deelnemersaan tal gehad en dat willen we graag hou den". Tekst: Frans Kolijn Foto's: Camiel Schelstraete ^Ze moeten niet zeggen dat er geen vis meer zit. Er is nog zat, de mensen die zeggen dat dat niet zo ós begrijpen gewoonweg niet waar ze over praten", vindt voorzitter Roger van Waes van de Zeehengelsportclub Sluiskil. Inderdaad zijn de vooruitzichten voor het nieuwe visseizoen dat morgen (zaterdag) van start gaat met de Internationale Zeehengelwedstrijd van de Zaamslagse Hengelvereniging Sport en Ontspanning rooskleuriger dan in voorgaande jaren. Tijdens de eerste clubwedstrijd van 'Zaamslag' werd er flink gevangen. De winnaar haalde bijna twee kilo platvis uit de Westerschelde, een hoeveelheid die al lang niet meer gevangen werd vanaf de kust. Deze goede vangsten kunnen er toe bijdragen dat de zeehengelsport weer een beetje uitliet 'verdom boekje' kruipt. nuances Voorzitter W. H. Koole van Hoek heeft een wat genuanceerder standpunt over de verhouding tussen beide fede raties. „Met die wormenspitvergun- □ingen is misschien wel gekonkeld, dat kan ik niet beoordelen, maar wat ik wel weet is dat er in bet verleden betreft weinig initiatieven ontplooid zijn door de WSF. Voor Rijkswater staat was deze oplossing natuurlijk de simpelste. Nee. waar ik me persoonlijk meer zorgen om maak is de mogelijk heid dat de Delta Federatie het vis recht gaat opeisen. Wanneer dat ge beurt ben je wel verplicht om lid te worden anders kan je nergens meer te recht". Binnen het bestuur van Sport en Ge noegen gaan toch stemmen op om lid te worden van de E)elta Federatie. Het be stuur heeft zich er nog niet over gebo gen maar vast staat wel dat de contri butie de grote bottle - neck wordt. Sport en Genoegen moet ongeveer 4500 gul den neertellen om lid te worden. Dat is een fikse hap uit de begroting waardoor de contributie omhoog zal moeten. Hoe bestuur en leden hierover denken moet nog blijken. Van de Broek van ONI is nog het nuchterst over de problemen rond de aasvergaring: „Rijkswater staat heeft die pacht compleet aange boden aan de NWS. Daar is de Delta Federatie lid van en de Westerschelde Federatie niet". Roger van Waes is om een gevleugeld cliché te gebruiken gezond bezeten van vissen. Niet alleen in bestuursfunctie maar ook als sportvisser is hij vrijwel al zijn vrije tijd kwijt aan zijn hobby. Op vragen naar de beste vangstmaanden voor de verschillende vissoorten rollen de antwoorden als uit een perfect ge programmeerde computer uit zijn mond. „Bot, maart, apnl en april is wel de beste maand, paling vang je het meest in mei. Daarom neem ik ook al tijd drie weken vakantie in mei want ik ben een verwoed palingvisser Kabel jauw natuurlijk in november. Zeebaars eind mei begin Juni, dan vang je ze even niet maar in augustus komen ze weer terug. Tong vang je het beste in augus tus maar daar moet je wel voor naar Cadzand". Van Waes heeft net zoveel plezier in het zoeken van aas als in het vissen zelf. Over het zoeken van de vermaarde zachte krab kan hij complete biologi sche beschrijvingen geven. Door het frequente zoeken naar aas heeft hij thuis altijd een voorraadje staan. Het zij zachte krab (nu nog te vroeg) of zandzagertjes, een week voor de wed strijd heeft van Waes zijn aas al gereed. Om deze zoutwaterbewoners vers te houden heeft hij een koelkast in de schuur: „Vroeger bewaarde ik nogal eens 't een en ander in de ijskast in de keuken. Op een gegeven moment was ik waarschijnlijk vergeten om de deur goed dicht te doen want toen we 's mor gens beneden kwamen, liepen de krab ben door de gang en in de kamer tot achter de televisie. Vandaar dat ik zelf maar een koelkastje heb aangeschaft om ruzie met de vrouw te voorkomen". De laatste jaren liep het deelnemers- untalbij internationale- en clubwed- ftrijden sterk terug. Toch zijn niet alle "ws-Vlaamse verenigingen even istisch. Roger van Waes van ZCS niet tot de pessimisten. „Omdat BTeel vis zit wordt het aantrekkelij- voor de sportvisser. Voor onze eer- jut wedstrijd hebben we nu al een klei- khonderd aanmeldingen. Voor zover ik weet is dat nog nooit eerder ge- De vissers staan op scherp. Dat Bcodig ook want ik voorspel dat je om de eerste tien te eindigen zeker een kilo vis boven moet halen". Een heel ander geluid komt van W. H. oole van de hengelvereniging 'Sport Genoegen'uit Hoek. „Ik ben nietbij- roptimistisch. Er is wel iets aan ge daan om de animo te vergroten maar ik moetnogzien of het genoeg is. De inleg- gelden zijn nu verhoogd om de prijzen mtatolijker te kunnen maken. Of tot goed uitpakt moet je nog maar af- TOita Voor een enkeling is dat na- Wiikgeen punt maar wanneer je met jehdejezm mee wil doen gaat het na- luuihjkzel doortikken" Volgens Koole zijn er tegenwoordig ved meatvenementen die de hengel sport concurrentie aandoen dan een tea isiaUg jaar terug. Het erop uit trekken in gezinsverband en de cara- va m de kust zijn verantwoordelijk voor een flink gedeelte van de terug- gag in de zeehengelarij, meent hij. Als je bekijkt dat op onze eerste club- «ferijd tegen Zaamslag nauwelijks deelnemers van twee verenigingen tarnen vissen, dan zet ik daar toch magtekens bij. Je moet er van uit kun nen gaan dat tien procent van je leden meenst in zulke wedstrijden. We heb ben alleen al 650 leden dus tel maar na". Wanneer men dezelfde rekensom los laat op HVSO uit Zaamslag dan blijkt dieclub er positief uit te springen. Van de 135 leden komen er iedere clubwed strijd toch zeker een stuk of veertig op dagen. Mevrouw J. de Putter, secreta- tessevan deze vereniging uit Zaamslag, ergert zich wel eens aan de negatieve prognoses van collega's-bestuursleden. „De grootste teruggang hebben we al gehad. De laatste tijd zie ik steeds meer ieugd op onze wedstrijden". Voorzitter Steyaert van de Westerschelde Federa te zei vorig jaar nog dat de concurren- van het bootvissen steeds groter terdt „Daar ben ik niet zo bang voor, je c«t maar eens proberen om een lig hts te krijgen en dan zwijg ik nog Ear over de financiële kant van de Mevrouw de Putter ziet andere Kraken voor de terugloop in de be stelling. De verenigingen die zowel Raaoet-als een zoutwaterafdeling heb ben. ontkomen er volgens haar niet aan om een keus te maken. Wanneer een van de twee gaat overheersen, bestaat de mogelijkheid dat het andere deel van de club wegkwijnt. „Loopt het slecht binnen een vereniging dan ligt dat negen van de tien keer aan het be stuur. Niet aan de mensen zelf maar aan de inzet van de bestuursleden. Het is begrijpelijk dat een bestuur dat meer geporteerd is voor binnenvissen ook minder animo zal tonen voor de zeehen- gelafdeling. Ook bij ons in de club is er gevraagd om een binnenwater te pach ten. Omdat we goed gezien hebben wat er in andere clubs is gebeurd, zijn we daar erg voorzichtig mee. Natuurlijk willen we onze leden terwille zijn maar wel op die voorwaarde dat voor ons de zeehengelarij nummer een blijft". voorbereidingen Het bestuur van HVSO is al zo'n tweeè- neenhalve maand druk in de weer om de voorbereidingen voor de internatio nale zeehengelwedstrijd die morgen de strijd om de Westerschelde Federa tie trofee opent te treffen. Drie weken voor dit evenement waren er al 70 in schrijvingen en wanneer het mooi weer is, verwachten de organisatoren een driehonderd deelnemers. Een buitenbeentje van de Zeeuws- Vlaamse hengelfamilie' is de zeehengel vereniging 'De Vogel' uit Kloosterzan- de. Voorzitter Jos van Deursen hoort zeker tot de mensen die geloven in de hengelsport. Wel zet hij duidelijke kant tekeningen bij de werkwijze die andere clubs erop na houden en die volgens hem de neergang van de vissport een duw in de verkeerde richting heeft gege ven. „Een van de belangrijkste punten is dat je moet vissen voor het vissen. Het gaat er in de eerste plaats om datje vangt. Welke prijs je daarvoor krijgt hoort van minder belang te zijn. Mijn mening is dat vissers die van de prijzen een hoofdzaak maken niet voor de term sportvisser in aanmerking komen. Dat zijn gewoon brood vissers en die figuren kunnen de doodsteek voor de hengel sport betekenen. Wanneer je als vereni ging teveel ingaat op de wensen van de ze lui dan richt je jezelf ten gronde". „Ik weet zeker dat wij altijd veel deelne mers op onze wedstrijden trekken om dat wij geen exhorbitante prijzen ge ven. Waar we wel zorg voor dragen is dat onze prijzen niet te veel uiteen lo pen waardoor ook de laatste nog de moeite waard zijn. Hoe dikwijls zie je niet dat de eerste met een fiets naar huis gaat, terwijl de tiende prijs een wegwerpaansteker is. Wanneer zoveel mogelijk deelnemers met een leuk prijs je naar huis gaan. weet je zeker dat de wedstrijd geslaagd is. niet jaarlijks Van Deursen is er verder van over tuigd dat het beter is om niet ieder jaar een internationale wedstrijd te hou den. 'De Vogel' doet dat dan ook maar om de twee jaar. De reden hiervoor is dat de clubwedstrijden voor het be stuur uit Kloosterzande belangrijker zijn dan de grotere evenementen. „Ie dere vereniging zou dat moeten doen. Uit onze resultaten is goed te zien dat wij de juiste weg hebben gekozen. Wij zijn dikwijls een buitenbeentje hier in de buurt maar ik durf te zeggen dat we ook een van de vooruitstrevendste ver enigingen van Zeeland zijn". Voorzitter Van de Broek van 'Ontspan ning na Inspanning' in Terneuzen maakt zich niet zo druk om de zeehen gelarij en de problemen in die sector. Zelf een overtuigd binnenvisser heeft hij meer hartzeer van het verlies van de Otheense Kreek voor zijn vereniging dan van de vraag hoe het komt dat de zeevisserij de laatste tijd wat in het slop is geraakt. „Ik denk dat er bij ons veel vissers lid zijn geworden omdat wij gro te prijzen geven. Op de jaarvergadering komen dan ook steeds meer mensen die alleen In de zee vissen en die vragen om meer zeewedstrijden. Dit jaar zijn we daar nog ingetrapt maar volgend jaar gebeurt dat beslist niet meer. Onze club mikt In de eerste plaats op de binnen visserij en dat moet zo blijven. Dat onze leden daar net zo over denken kan ik nog duidelijk maken met een voor beeld. Toen de gemeente Terneuzen ons de Otheense Kreek afpakte hadden wij 1146 ledenHet jaar daarop waren er bijna 400 vertrokken. Gelukkig hebben we nu het kanaal tot Sluiskil en de lei ding tot Sas van Gent waardoor we nu weer een dikke 950 leden hebben". federatie Roger van Waes van ZCS is ook secre taris van de Westerschelde Federatie. Deze federatie die onder meer ge vormd wordt door HVSO uit Zaam slag, ZCS Sluiskil, Zeekrab Breskens, S. en G. Hoek en voor het eerste ook Ons Huis uit Zeizaete organiseert de internationale wedstrijden waarvan de eindoverwinnaar zich kampioen van de federatie mag noemen. Van Waes die op de laatste jaarvergadering al melde dat Sluiskil van plan was de Westerschelde Federatie nieuw leven in te blazen stelt vast: „De WSF loopt prima. Ons bestuur is er zeker van dat we de moeilijkste jaren nu achter ons hebben. Let maar op, het wordt een goed seizoen. De fietsen voor de kam pioenen staan al klaar". Ook het be stuur van HVSO heeft vertrouwen in de samenwerking binnen de WSF". De samenwerking tussen de meeste verenigingen loopt goed, maar de con- Voorzitter Van de Broek van 'Ontspanning en Inspanning'in Terneuzen: langs de deur met hengelbescheiden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 39