PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Per 1 juli voor iedereen 26 gld CONFERENTIE OVER DE 'ALTERNATIEVE SPELEN' Boeren-boemel naar betoging (W MTCÊj Cl 1 \N KOPPELBAZEN GEPAKT NA MILJOENENFRAUDE WESTEN OVER 10 DAGEN LOONMAATREGEL m ACTIE VOOR DISSIDENT Bijeenkomst volgende week in Genève ZEEUWS PROTEST TEGEN BRUSSELS PRIJSBELEID RAAS TOCH IN DE KOERS •Minder geschikt' pagina 13 223e jaargang no. 63 Vrijdag 14 maart 1980 MENSWEAR iVan onze redactie economiei DEN HAAG - De loonmaatregel waartoe het kabinet besloten heeft zal over uiterlijk tien dagen ingaan. Uit de donderdag bekend gemaakte tekst blijkt dat per 1 juli iedereen er in plaats van de normale prijscompensatie een tijdelijke toeslag van f26 per maand bij krijgt. Daarnaast geldt voor iedereen een belas tingverlichting van f 100 op jaarbasis. in de plaats van de prijscom- van 22 dagen per werknemer niet wordt overschreden onkostenvergoedingen, ziektekos tenvergoedingen daaronder begrepen, mogen worden aangepast aan de echte kostenstijgingen, reële promoties mogen doorgang vinden. De beloning zal moeten zijn af gestemd op die in overeenkomstige ar beidsverhoudingen. pensatie. die anders per 1 juli zou moe ten worden uitbetaald. Volgens de mi nisters van sociale zaken, economische zaken en financiën komt dit neer op handhaving van de koopkracht tot en met het minimum inkomen. Andere maatregelen zijn: I er mogen geen loonsverhogingen werden gegeven. I-verhogingen op grond van leeftijd, dienstjaren en bijzonder prestaties, be rstende op een schriftelijk vastgelegd systeem mogen doorgang vinden. De ccnuidelde loonsom in de ondeme- r:s.g mag op grond van loonmutaties, in Maal ten hoogste met 0.75 percent fenopzichte van 1979 stijgen. Verhogin- 'cer. die reeds zijn toegekend, waaron der de toeslag in plaats van de prijs compensatie. dienen op de 0.75 percent tuinadering te worden gebracht; beslaande winstdelings- en spaarre gelingen mogen worden voortgezet; I WT-regelmgen mogen doorgaan; uitbreiding van het aantal vakantie dagen zal slechts mogen plaatsvinden, indien hierdoor in totaal een maximum bedrijfsleven psychiatrie Hf.bwuur van het nieuwe psychia trische ïekenhuls voor Zeeland wil gwde swkafspraken met de andere acsêa voor dc geestelijke gezond- hecEorg in de provincie. Volgens roctatter J. P. Balkenende is dat een rconaarde voor een behoorlijk func- a van het nieuwe ziekenhuis. pit De overplaatsing van de centrale di rectie van de PTT naar Groningen moet volgens een meerderheid van tweede kamer doorgang vinden In middels doet PTT-directeur drs Leen man verwoede pogingen om het woensdag afgebroken overleg met de vijl ambtenarencenlrales over de spreiding weer op gang te brengen. De PTT-dlrecteur kon gedwongen ontsla gen nog niet helemaal uitsluiten. De actievoerders van het onder andere bezettingen en massale ziekmeldingen om blijk te geven van hun verontrus ting over de plannen. Van der Stee stemt in met monetaire financiering van 3 miljard gulden DEN HAAG (ANP) - Voor 1980 is. bij de vaststelling van de krediet norm, wederom uitgegaan van een monetaire financiering door de overheid van drie miljard gulden. Daarmee kan minister Van der Stee van financiën zich verenigen. In de tweede kamer zei de minister donderdagochtend, vragen beant woordend van de socilaisten Kom brink en Woeltgens, in principe van plan te zijn een zodanig groot be slag op de kapitaalmarkt te leggen dat het liquiditeitstekort tot een bedrag van deze omvang beperkt blijft, al kan precisie in deze nooit worden gegarandeerd. Met name de omvang van het schatkistsaldo legt voor 1980 meer dan in 1979 be perkingen op aan de omvang van de monetaire financiering. In de brief aan het parlement, waarin dit alles wordt bekendgemaakt, zegt het kabinet dat de loonmaatregel wordt getroffen voor een jaar. Het ka binet spreekt zich er nog niet over uit. of ook voor 1981 het arbeidsvoorwaar denbeleid vastgelegd moet worden. Gehoopt wordt, dat in het komende na jaar met de vakbeweging en de werk gevers overleg is te voeren over het in 1981 te voeren arbeidsvoorwaardenbe leid. Van dit overleg zal het afhangen, wat het kabinet zal besluiten. In de maatregel wordt een ontheffings- paragraaf opgenomen. Hierover zal ad vies worden gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. Slechts die wijzigingen in het arbeidsvoorwaardenbeleid kun nen worden toegestaan, die inkomens- (zie vervolg op pagina s kolom 6 en commentaren op pagina 4/ Avital Sjtsjaranski staat met een portret van haar echtgenoot, de Russiche dissident Anatoli Sjtsjaranski. voor de Russische ambassade in Londen, tijdens een demonstratie georganiseerd door het Broitse Vrouwencomité voor het Russische jodendom. Met hun actie wilden de vrouwen kracht bijzetten aan hun eis lol vrijlating van de dissident. Het spandoek achter Avital pleit voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou WASHINGTON (AFP/RTR/UPI) - Volgende week maandag wordt in Genève een bijeenkomst gehouden waarin de landen die de Olympische Spelen van Moskou boycotten nader overleg zullen hebben over alternatieve spelen. De Australische minister van binnenlandse zaken, Bob Ellicott, die momenteel in Washington vertoeft, heeft hiertoe het initiatief geno men. leten zal af vaardigen naar Moskou niet zal trotseren. De Britse conservatieve regering heeft Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels verklaard dat de Ver enigde Staten en Australië deze bijeen komst zullen bijwonen. Verwacht wordt dat het eind van deze maand con crete plannen gereed zullen zyn. Minis ter Ellicott zal in de komende week via Ottawa naar Engeland en West-Duits- land reizen. De Britse staatssecretaris van buiten landse zaken. Douglas Hurd. heeft don derdag in Londen aangekondigd dat hij de bijeenkomst, die maandag vermoe delijk in Genève wordt gehouden over het houden van alternatieve spelen, zal bijwonen. Met name Australië en de Verenigde Staten zijn voorstanders van grote internationale sportwedstrijden op vier of vijf verschillende plaatsen in de wereld in de laatste twee weken van augustus. Brisbane en Nairobi zijn al genoemd. Kane, de voorzitter van het Ameri kaans Olympisch Comité verklaarde dat zijn organisatie het besluit van president Carter dat Amerika geen at- Mugabe wil paar weken uitstel SALISBURY - De Britse gouverneur van Rhodesië, lord Soames, heeft inge volge een 'dringend' verzoek van pre mier Robert Mugabe ingestemd met het uitstellen van de onafhankelijk heid van Zimbabwe met enige weken. Dit betekent dat Soames langer op zijn post zal blijven. Oorspronkelijk was onafhankelijkheid rond het midden van deze maand voor zien, maar ook donderdag werd geen precieze datum vastgesteld. Mugabe liet van zijn kant op een persconferentie weten, dat het 'de derde of vierde week van april' kan worden. Volgens Soames was de reden van het verzoek van Mugabe diens opvatting dat het merendeel van zijn kabinet geen ervaring met staatszaken heeft. nadere maatregelen aangekondigd die het voor bepaalde groepen van Britse atleten moeilijk maken aan de spelen van Moskou deel te nemen. Sportlieden die. hetzij als burger hetzij als actief mi litair deel uitmaken van de Britse strijdkrachten zullen geen buitenge woon verlof kunnen opnemen om op de spelen uit te komen. Teams die uit ac tief dienende militairen bestaan zullen in het geheel niet naar Moskou mogen reizen. Dat houdt onder meer in dat de kansen van de Britse ploeg die zou uit komen in de modeme vijfkamp verke ken zijn. Dit team bestaat namelijk ge heel uit militairen. Het Brits Olympisch Comité heeft her haaldelijk laten weten dat het wel at leten naar de spelen wil afvaardigen, doch dat een definitieve beslissing eerst later zal worden genomen. Afghaanse rebellen maken melding van Russische verliezen ISLAMABAD (UPI/RTR) - Islamiti sche rebellen hebben de stad Asmar in de Afghaanse provincie Koenar inge nomen en meer dan honderd RMussi- sche parachutisten die boven de ge vechtszone werden neergelaten, ge dood. Dat heeft een woordvoerder van de rebellengroepering 'Jamiati Islami' donderdag in de Pakistaanse stad Pes hawar bekendgemaakt. Het Nederlandse bedrijfsleven gaat diep gebukt onder regelingen en las ten die vanuit de politiek worden op gelegd Een beschouwing FAOLN'A 13 economie Aan het eind van de behandeling van de begroting van economische zaken beeft de tweede kamer de regering ge vraagd een energiefonds te vormen Met gelden uit dit fonds zou onderzoek ontwikkeling op dit gebied betaald moeten worden. De kamer wil voorts «■n exportplan. waarin de export bevorderende activiteiten worden ge bundeld. PAGINA 19 reischeques Een groep ftnancièle instellingen heeft voor 73 miljoen gulden de afdeling rei scheques van Thomas Cook overgeno men. Doel van deze operatie is een «nd te maken aan de zeer vele ver- «wHlende reischeques die slechts een «perkte reikwijdte hebben De orga nisaties willen een cheque voor de be- unpjkste munteenheden inclusief de dollar Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. ROTTERDAM (ANP) - Het bureau fraude van dc Rotter damse politie heeft donderdagmiddag samen met de econo mische controledienst drie koppelbazen in Rotterdam gear resteerd. Het gaa om de 39-jarige J. F. van D., de evenoude J. J. B. en de 42-jarige W. S. G. De aanhouding vloieit voort uit een onderzoek naar een serie malafide B.V.'s waarbij voor miljoenen aan sociale premies en belasting zou zijn achtergehouden. De zaak kwam begin januari aan het rollen, toen de politie invallen deed in de kantoortjes van de vennootschappen De administratie werd toen in beslag genomen De politie ver moedde toen al. dat ze aan een mtljoenzaak begonnen was Exacte bedragen zijn donderdag og niet genoemd Het on derzoek is volgens een woordvoerder nog in volle gang Bij de arresaties van donderdag zijn opnieuw de woningen en de kantoren van de drie mannen doorzocht Het drietal had grote bedragen geld op zak, maar de politie heeft nog niet bekendgemaakt hoeveel het precies is De directeur van de Amerikaanse posterijen heeft in verband met president Caxters oproep tot een boycot van de Olympische Spelen in Moskou de uitgave van Olympische postzegels opgeschort Wel werden enkele van de zegels afgedrukt in het blad van de Amerikaanse posterijen en buitenland: 3 Binnen- en 13. Sport: 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 18. Financiën: 19. GOES - Zeeuwse boeren kunnen vrij dag 21 maart met een speciale boeren- boemel naar een massaal 'prijzen-pro- test' in Den Bosch. De landbouworga nisaties uit de provincies Zeeland, i Noord-Brabant. Gelderland en Lim burg houden dan in de Bossche Bra- banthallen een betoging, gericht tegen i- het prijsbeleid van de Europese Com- [J missie in Brussel. De standsorganisa- ties verwachten zo'n 7000 deelnemers. De protestactie moet 'naar buiten toe' duidelijk maken dat de boeren vier- kant tegen een prijsverhoging van [I slechts 2,4 procent (gemiddeld) zijn. De agrariërs eisen een stijging van 7.9 pro cent. De Zuidelijke Landbouwmaatschappij iZLMi heeft bij de Nederlandse Spoor wegen een extra trein besteld. Bedoe ling is dat deze trein door Zeeland boe melt' en de deelnemende agrariërs afle vert - omstreeks half elf - in Den Bosch En optocht gaat het vervolgens naar de Brabanthallen Verwacht wordt dat de extra trein omstreeks half twee weer richting Zeeland vertrekt. De ZLM heeft om een trein met ongeveer 1200 zitplaatsen gevraagd. Aan dat verlan gen hebben de NS tot nu toe niet kun nen voldoen, vanwege gebrek aan ma terieel i vooral locomotieven blijken een 3cnaars artikel te zijn en voor een 1200- personentrein zijn er twee nodigt Algemeen secretaris mr J Oggel van de ZLM vertelde desgevraagd dat aan de NS met klem verzocht is om meer dan 500 zitplaatsen Dit mede. omdat er ook nlet-agrarters welkom zijn Overigens wordt er vanuit gegaan dat deelnemers uit Noord-Zeeland en het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen niet per trein zullen reizen, maar met autobus sen of eigen automobielen. Het juiste tijdschema voor de boeren-boemel zal in de loop van volgende week bekend worden, evenals de stopplaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn Goes zal in ieder geval halteplaats zijn. Tweede beloging De betoging in de Brabanthallen taan- vang 11 00 uur» zal de tweede worden die de Nederlandse boeren organiseren uit protest tegen het prijsbeleid De eer ste betoging, in Zwolle, trok naar schat ting tienduizend deelnemers. Voor de organisatie In Den Bosch tekenen de zeven standsorganisaties in Zeeland. Noord-Brabant. Limburg en Gelder land Nationale boeren-voormannen zullen toespraken houden ir D. Luteiin i koninklijk Nederlands Jandbouwcomi- têt. drs P Bukman i christelijke boeren- en tuindersbondi en drs J. Schouten ilandbouwschapi Een akkerbouwer uit Zeeland zal na mens die sector het woord voeren en verder komen op het spreekgestoelte een veehouder uit Limburg, een tuin der uit Gelderland, een boerin en een jongere boer. Mr Oggel is ervan over tuigd dat veel Zeeuwse boeren de kans zullen aangrijpen om van hun onvrede jegens de huidige gang van zaken in de agrarische wereld te getuigen. Hij re kent op een volle trein. Loonmaatregel: meer minderen §Van een volledig mislukt loonoverleg in december van het vorig jaar is Nederland via een loonpauze en een omstre den loonwet dan gisteravond naar de aankondiging van een loonmaatregel gesukkeld Een on vermijdelijk gebleken bestedingsbe perking' is daarmee dus een feit gewor den. De werknemers zullen - nu loonma tiging op basis van vrijwilligheid via on derhandelingen over arbeidsvoorwaar den niet mogelijk is gebleken - te ma ken krijgen met een van bovenaf opge legde bijdrage aan de nationale verar ming. ontstaan door uitzonderlijk hoge stijgingen van de olieprijzen en door stagnatie van de wereldhandel Na alle gekift over de waarde van uiteenlopend cijfermateriaal waann de slechte baro meterstand van de Nederlandse econo mie moest worden afgelezen heeft het kabinet besloten tot een serie duchtige ingrepen in lonen en salarissen. Daarbij komt de jarenlang ais een heilig en on aantastbaar gegeven beschouwde prijscompensatie - met ingang van 1 juli aanstaande - op de tocht te staan. Om de pil te vergulden is gekozen voor tij delijke toeslag op het inkomen ter hoogte van een voor ieder gelijk bedrag van 26 bruto per maand en een belas tingverlaging die voornamelijk in de laagste inkomens zal doorwerken. De ministers Van der Stee (financien), Al- beda (sociale zaken) en Van Aardenne (economische zaken), die in een briel aan de tweede kamer de moeizaam tot stand gekomen beslissing van het kabi net hebben bekendgemaakt, komen tot de conclusie dat alleen nog de koop kracht van de minimum-inkomens voor het jaar 1980 is gegarandeerd. Daarmee was de nog beschikbare rek uit de ontwikkeling van de economie. Er was volgens de ploeg-Van Agt ken nelijk al veel te lang gepraat en tegelijk te weinig gedaan met de voornemens om tot een echte bezuiniging te komen. Een noodzaak trouwens die zich niet alleen in Nederland voordoet, want uit België kwamen vorige week berichten dat daar nationaal-economisch nog veel meer moet worden 'ingeleverd'. In een aantal eerste reacties is de in houd van de loonmaatregel 'vaag' ge noemd. Een veel gebezigde term voor regeringsvoornemens waartegen scherp verzet is te verwachten. Toch is er veel voor deze benadering te zeggen De nu aangekondigde loonmaatregel doet namelijk in geen enkel opzicht een duidelijke keuze Op voorstel van CDA- fractievoorzitter Lubbers, vorige week gedaan tijdens de behandeling van de loonwet in de tweede kamer, is het kabi net gekomen met een aantal handbe wegingen die het zicht op het geheel versluieren. Er wordt minder vergoed voor gestegen prijzen. Het bedrijfsleven hoeft dus niet in volle omvang op te draaien voor wat er iedere maand op nieuw in consumentenland gebeurt. Maar om die uitgebleven prijscompen satie niet overal even hard te laten aan komen zal een lichte belastingverla ging worden toegepast. Maar die moet weer uit de toch al zo lege schatkist ko men. Om voor een dergelijke belasting verlaging op de rijksbegroting ruimte te vinden zal het nodig zijn verder te korten op de salarissen van ambtena ren en zogeheten 'trendvolgers' en op nieuw te besnoeien op de uitgaven van de diverse departementen. Tot hoe lang dit spel kan worden gespeeld is vol strekt onzeker. De loonmaatregel geeft daarover geen enkel uitsluitsel en nog minder perspectief. f] r heerste in politiek Den Haag giste ren aan het eind van de middag nogal wat verwarring over de snelheid waar mee de loonmaatregel van het kabinet moest worden doorgevoerd Eerst was er sprake van dat dit met onmiddellijke Ingang zou gebeuren, maar gaandeweg werd duidelijk dat men vanuit het Cats- huis bever tien dagen respijt gaf voor een weliswaar korte, maar toch gebrui kelijke behandeling in het parlement. Achteraf bezien een verstandige rem op voortvarendheid. Het FNV bestempel de de eerste poging al meteen tot een 'schandelijke overval-taktiek' Hoe be trekkelijk het resultaat van de afgelo pen vakbondsacties ook is geweest en hoe groot de frustraties over het in Ne derland volledig lekgeslagen loonover leg in de komende tijd ook zullen zijn. het valt niet te ontkennen dat er poli tiek en maatschappelijk spanningen zjjn opgetreden die op geen enkele ma nier nog nodeloos verder moeten wor den opgevoerd. De hitte van het protest zal in de komende tien dagen weer dui delijk voelbaar worden. Almaar méér minderen is een uiterst hachelijke be zigheid geworden. Wie wat beters weet heeft alle gelegenheid gehad om het te zeggen Alleen er is spaarzamer dan ooit van gebruik gemaakt Vandaar die zwaar betwiste, maar niet langer te voorkomen loonmaatregel DEN HAAG - Wereldkampioen Jan Raas zal zondag toch deelne men aan dc klassieker Milaan-San Remo. Nadat Raas eerder deze week wegens hel aanzetten tot een staking uit de ctappewedstrijd P«- rijs-Nice werd verwijderd, volgde een schorsing door dc Franse wie lerbond van twee weken Terug iu Nederland tekende Raas protest aan legen de straf, waarna op schorting volgde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1