NESTKASTJE ZON IN 'T GROEN onneembare reeks deuren 'lichtwering' in kinderkamers nodig nn vogels in de tuin -[pzc/ nm FILMEN VOLGENS HET BOEKJE schone hanè zonder wasse VRIJDAG 14 MAART 1980 hobby Twee mezenkastjes met verschillende vliegopenin gen en het onderste is speciaal voor de grauwe vliegenvanger. Wat is er heerlijker dan in uw tuin te zitten en genieten van de zon, tsjilpende vogels en rondfladderende vlinders? Het lijkt een droombeeld, dat in ieder geval weinig van toepassing is op de tuintjes in onze nieuwbouwwijken. Het is er op een mooie dag meestal lawaaierig, kinderen spelen er en de vele katten en ongeschikte beplanting verjagen met name de vogels uit onze woonwijken. We zullen er dan ook zelf moeite voor moeten doen om vogels in onze tuin te krijgen maar als ze er eenmaal zijn zullen ze ons helpen het biologisch evenwicht te handhaven. Denk maar eens aan de vele schadelijke insecten en luizen die de vogels verorberen Êen heel wat betere oplossing dan het hanteren van de spuitbus. Eén van de mogelijkheden om uw tuin aantrekkelijk te maken voor vogels is het ophangen van een nestkastje. Maar niet zo maar een kastje op een willekeurig plaatsje, nee, de woning zelf en de plaats moeten wel aan be paalde eisen voldoen, anders komen gewoonweg geen bewoners. maken of kopen Natuurlijk zijn er vele goede nest kastje kant en klaar te koop. Bij de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels, Driebergseweg 16B te Zeist, kunt u alle mogelijke infor matie krijgen over nestkastjes. U kunt daar een boekje „Nestkastjes en Vogelbosjes" (met bouwtekeningen) bestellen door f 4,50 over te maken op girorekening 1.88.2523 t.n.v. bovenge noemde vereniging. Ook kunt u daar goede kastjes kopen, gemaakt van bechthout. Ook bij Faunabeheer, Be- zuidenhoutseweg 73 in Den Haag kunt u adressen opvragen van firma's die goede kasten leveren. Ook het zelf maken van een nestkastje Is echter een heel leuk en eenvoudig karweitje. Het beste kunt u daarvoor vurehout gebruiken van zo'n 1,5 cm dik en dat impregneren met bruine carbolineum of een buitenbeits. Zo blijft het 's winters lekker warm en zo mers lekker koel in het kastje. De meest gangbare (binnen)maten voor een nestkastje zijn 25 cm hoog, 12 cm breed en 15 cm diep. Dit zijn de maten van een zogenaamd mezenkastje. Het is afhankelijk van de grootte van het vlieggat, welke vogels er in kunnen gaan nestelen. Voor pimpelmezen, kuifmezen, zwarte mezen, matkopme- zen en glanskopmezen is een diameter van 28 mm voldoende. Het koolmeesje en de spreeuw hebben echtereen vlieg- AUTOKRIK ALLEEN OP HARDE ONDERGROND gat nodig van 32 mm doorsnee. Met een vlieggat van 46 mm heeft u kans koolmezen, ringmussen, spreeuwen of bonte vliegenvangers op bezoek te krijgen. Verder moet u ervoor zorgen dat het dakje afneembaar is om het kastje schoon te kunnen maken en dat het voldoende oversteekt, zodat een luifel ontstaat die inwateren voorkomt en waardoor de zon niet in het vlieggat kan schijnen. plaats De Nestkast voor de grauwe vliegenvan ger, om zelf te maken. De aangegeven afmetingen zijn binnenmaten in centi meters. Maak de voorwand 6 cm hoog. Laat de kap ver oversteken, om de 'halfholenbroeders' als grauwe vliegenvanger, huismus en gekraagde roodstaart een beschermd uitzicht vanuit hun nest te geven. 'e autokrik werkt alleen goed op een harde ondergrond; in het zand, in de sneeuw enz. rijzen er problemen Het belangrijkste probleem is wel dat de auto niet wil rijzen. Met de onlangs in Nederland geïntro duceerde opblaasbare 'krik' gaat het echter gesmeerd. Het is een stevige kunststof 'zak' met een slang eraan; opgevouwen neemt hij weinig plaats in (en hij rammelt ook niet) en als hij in actie moet komen wordt hij onder de auto gelegd. De slang gaat op de uit laat van de auto en door de motor eni ge tijd te laten draaien vult de zak zich met gas en tilt de wagen van de grond. Makkelijk om een wiel te verwisselen als u straks in het voorjaar op een landweggetje staat, maar ook om bij voorbeeld even de sneeuwkettingen om te leggen op weg naar uw winter- vakantiebestemming. Na het karwei kan de zak worden leeg gemaakt door de luchtkraan open te zetten; hij wordt dan weer zo plat als een dub beitje. Deze 'Cric Air' wordt in Nederland in de handel gebracht door Sun Oil Com pany (Nederland) B.V., Westblaak 33. Rotterdam. Om een redelijke kans te hebben dat het nestkastje ook inderdaad bewo ners krijgt, moet u het zo vroeg moge lijk in het voorjaar ophangen. Zoek dan een plekje dat vanuit het huis kan worden gadegeslagen. Dan kunt u zo'n druk in de weer zijnd vogelpaar en later het uitvliegen van de jongen vanuit de kamer bekijken. Kies een plaatsje dat niet toegankelijk is voor katten. Dus niet tegen een met klimop of anderszins begroeide muur. Zorg eventueel voor een stekelige en dichte begroeiing rond de plaats waar het nestkastje hangt, of breng enkele slagen prikkeldraad rond de stam van de boom aan. Het nestkastje zelf kun u beveiligen met een zogenaamd mar terkorfje. een beschermingskokertje van ijzerdraad dat voor het aanvlieg- gat geplaatst wordt. Hang een nestkastje met de vliegope ning naar het noorden of het oosten, zodat het nooit de hele dag in de zon hangt en ook de kans op inregenen (de ze komt immers meestal uit het wes ten) erg klein is. vliegenvanger De grauwe vliegenvanger is een leuk vogeltje om in de tuin te hebben. De beestjes gaan rustig zitten wachten tot er een vliegje voorbij komt en met een sierlijk sprongetje pikken ze deze zo uit de lucht op. Om zo'n familie in uw tuin te krijgen, moetu wel een speciaal soort nestkast maken, waardoor de beestjes een beter uitzicht hebben op alles wat voorbij vliegt. Da kast wordt 12 cm hoog, 12 cm breed en 19 cm diep. Bovendien moet van de voorwand de bovenste helft ontbreken en steekt de kap extra ver vooruit. Ook de gewone huismus en de gekraagde roodstaart willen in zo'n nestkast trouwens wel wonen. schoonmaken Als alle jonge vogels uitgevlogen zijn. moet de kast schoongemaakt worden omdat deze dan meestal vol ongedier te zoals vogelvlooien zit. Dit doet u gewoon met en borstel, maar gebruik geen insecticide. Wel kunt u een 5 pro cent-oplossing van „Dettol" gebrui ken om een nieuwe vlooienplaag te gen te gaan. Een massieve triplex deur met in het midden van die „sandwich" opgeno men mangaanplaat is de onbetwiste topper van een complete nieuwe serie inbraakwerende deuren die deze maand op de Nederlandse markt ver schijnt. Zo'n deur maakt van een huis een soort fort. In de nieuwe reeks zitten overigens nog verscheidene andere inbraakwe rende deuren, door de fabrikant in sa menwerking met de vereniging van fa brikanten van hang- en sluitwerk, en het technisch bureau ter bevordering van schadepreventie ontwikkeld met het oog op de toenemende vraag naar produkten die de schrikbarende inbra- kenstatistlek in een wat gunstiger richting kan buigen. De reeks bestaat uit zeven types vol- houten of massieve deuren, compleet met speciale inbraakwerende sloten, grendels, scharnieren met ingebouw de dievenklauw en eventueel zelf met inbraakveilig glas. Een inbraak volkomen uitsluiten is een nauwelijks haalbare zaak, maar al les wat de inbraakpoging vertraagt doet in de meeste gevallen de duistere lieden de aftocht blazen. Het is immers een bekend gegeven dat inbrekers ty pische 'snelle werkers' zijn, die van op onthoud te zenuwachtig worden om met hun werk door te gaan. Daarom kan een inbraakwerende deur óók zijn nut bewijzen wanneer inbrekers elders een toegang hebben geforceerd, bij voorbeeld via een raam. Een deur wordt daarna als transport- en vlucht weg gebruikt. En als die (uiteraard ook van binnen uit) onneembaar is, ziet de inbreker wel van zijn poging af. Het is namelijk onder dat soort lieden gewoonte om. na bijvoorbeeld via een raam te zijn binnengedrongen, eerst te checken of ze met de buit via de deur naar bulten kunnen. Lukt dat niet, dan gaan ze in negen van de tien geval len maar weer snel via dat zelfde raam op de aftocht De fabrikant. Houtindustrie Picus, te lefoon 040-440405, Eindhoven, stuurt geïnteresseerden op aarivraag graag een brochure waarin alles over de nieu we deuren is vermeld. De prijzen varië ren van f 475 tot circa f 2500. .f.' ■■■A- A Over enige tijd schakelen we weer over op de zomertijd en dat levert lekker lange dagen op. Die hebben echter in veel gezinnen ook hun bezwaren. Kleine kinderen komen vaak niet in slaap zo lang het er bui ten nog volop als klaarlichte dag uitziet. Met dat probleem zitten trouwens ook volwasse nen, die voor dag en dauw uit de veren moeten en dus vroeg willen gaan slapen. Een oplossing daarvoor is het verduis teringsgordijn. Dat ziet er uit als een vrolijk zonweringsgordijn maar sluit het licht van buiten, door een speciale behandeling van de „achterkant", vol komen af. Om een verduisteringsgor dijn helemaal tot zijn recht te laten komen is het noodzakelijk dat het hele raamoppervlak wordt bedekt. Dus geen kiertjes aan de zijkanten en on derkant. want daar komt nog wel zo veel licht door heen dat van echte ver duistering niet kan worden gesproken. Het is dus een kwestie van zeer nau- keurig de maat nemen. In moeilijke ge vallen kunnen vaste strookjes triplex, bij voorbeeld beplak tmetdezelfdestof waarvan het verduisteringsgordijn is gemaakt, en semi-permanent langs de zijkanten van het raamkozijn aange bracht. uitkomst geven Een bezwaar van vele verduisterings gordijnstoffen is dat ze er aan de bui tenkant erg saai uitzien; zo'n egaal grijs of zwart vlak is niet erg appetijte lijk. Er zijn nu echter verduisterings- stofTen verkrijgbaar die aan beide zij den bedrukt zijn. zelfs met aan beide kanten een veschillend dessin. Behal ve in unl- en streepdessins zijn die gor dijnen ook met erg leuke kinderpatro nen te koop. Na verloop van tijd kan de stof eens gedraaid worden, om zowel binnen als buiten weer eens een ander „gezicht" te hebben- Die nieuwe verduisteringsstoffen worden door B C Products in de handel gebracht, en zijn allerwegen verkrijgbaar. Ze werden op Karwei jl. voor het eerst gelanceerd. Vanaf 14 maart tot en met 19 maart wordt voor de zevende maal in de Gro ningse Martinihal de beurs „Zon in 't groen" gehouden. De beurs biedt een scala aan informatie en bezienswaar digheden op het gebied van tuinaan leg, tuinonderhoud, gereedschappen en meubelen. Naast dit hele tuingebeu- ren is er op de beurs tevens een grote kampeerqfdeling, een mode-voor- jaarsmarkt en allerlei om uw vrije tijd wat „op te fleuren". Tijdens de eerste drie dagen van de beurs is er tevens een aparte expositie waarin u alles te weten kunt komen over biologisch tuinieren, zelf maken van brood en drank en het zelf verwer ken van eigen produkten. De beurs is op werkdagen open van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 22.00 uur en op zondag van 11.00 tot 18.00. De toegang isf 4,- voor volwassenen en f2,50 voor kinderen tot 16 Jaar, ao- w'ers en wao'ers en reductlegroepen. Roomdocorahei <n ~R«notuonc«~ Raamdeeorcfiei in "ArtNowwou" voor één gordijn of vitrage - voor één gordijn en vrtragt - één gordijn dat in het mid den over elkaar sluit kombtnatie van gordijn en vitrage, waarbij gordijn over elkaar kan sluiten 'Klassieke gordijnkappen in moderne stijl'. Er is heel wat produktinformatie over gordijnen te krijgen, maar over de manier van ophangen en het „aan kleden" van een gordijnwand wordt de koper maar spaarzaam ingelicht. Er zijn natuurlijk talrijke railsyste men en dergelijke te koop, waarop fraaie gordijngarnituren voor de af werking van de bovenkant aansluit- baar zijn. De trend naar wat klassieker gprdijn- toepassingen doet de belangstelling voor de houten gordijnstokken, de ko peren roeden met ringen enz. weer toenemen. Die roeden zijn natuurlijk niet van massief koper; het is buisma teriaal dat verkoperd is; in divefse stijlvormen te koop. Lang niet iedereen echter houdt van zo'n bovenafwerking uit grootmoeders tijd. Om een wat „strakkere" aflijsting van de bovenkant van de gordijnen te verkrijgen, kan dan een modem afwer- kingsgamituur worden gekozen, dat op de rails kan worden gemonteerd. Een methode die veel doe-het-zelvers aanspreekt is het afwerken met een gordjjnkap (of „koof'). Dat kan zowel op moderne als op klassieke wijze. Overigens is ook in de woninginrich ting materiaal voor dat doel verkrijg baar. Zo'n kap vormt een logische overgang tussen plafond en gordijn- wand, en biedt tevens de mogelijkheid om allerlei minder fraaie obstakels weg te werken. Bovendien kan, door de kap op wat ruimere afstand van dc gordijnen aan te brengen, verlichting worden aan gebracht. Die dient uiteraard alleen als sfeerverlichting; je kunt het ook „gordijn-aanlichting" noemen. Het Iaat zo'n gordijnwand 's avonds zowel Vanzelfsprekend moet de kapcon structie vooraf goed worden door dacht en alvorens de boel definitief wordt gemonteerd, zullen eerst de be drading en de armaturen moeten wor den aangebracht. Wie een voorkeur heeft voor een klas sieke gordijnwand. zal natuurlijk ook de kap in bijpassende stijl moeten ma ken. Behalve het daarvoor verkrijgba re kant-en-klare materiaal is ook doodgewoon spaanderplaat bruik baar. dat met een schrob- of decou- peerzaag in bijvoorbeeld renaissance- of art-nouveau-stijl kan worden ge zaagd. De schetsen geven daarvan een indruk. De voorzijde van de kap kan met dezelfde stof als van de gordijnen worden bekleed en bijvoorbeeld met het in elke goed gesorteerde doe-het- zelf-zaak verkrijgbare moulure-mate riaal (klassieke lijsten met bochtjes, ornamenten enz.afgewerkt. Het is een leuke uitdaging. binnenshuis als van buitenaf gezien, helemaal „leven". Voor dit doel zijn TL-Iampen het meest geschikt; ze ge ven weinig warmte en als u kleur 27 neemt is de kans op verkleuring van de gordijnstof vrijwel te verwaarlo zen. Laat u in de woninginrichtingszaak bij de keuze van nieuw gordijnmate riaal terdege voorlichten over de rail systemen. En informeer ook eens naar de mogelijkheden om de gordijnen met trekkoorden of stangen uit te rus ten. U hoeft ze dan niet telkens met de handen te verschuiven, hetgeen de sluitkanten immers op den duur doet „uitlubberen". Boekenplank voor de Beginnende filmers vinden lot ken een schat aan informatie.04 mand die al jaren filmt maarud, wat anders wil vindt in boeken» 1 ge informatie. Ze kunnen de far, weer „aanzwengelen". Een vrijn te uitgave is „Het Smalfilmboet' Dick Boer. Voor de smalfilmum die net begint is deze paperbati nuttig hulpmiddel voor het 5» ren gebruiken van zijn camera. Enkele onderwerpen die worde; handeld zijn: trillingvrij opneme goede houding, scenario en dew lengte. Ook de geluidssynchrons en de montage komen uitgebreidi de orde. De 168 pagina's tekst w» verlevendigd door 140 afbeelding zwartwit en kleur. Prijs: f21,75. Even eerder is verschenen „HetS: filmboek" van Ed Tietjens. In di;'j B, zyn alle huidige technische mos» l(, heden consequent op een rij et Echt een handboek, voor zowel dt ginnende als de meer gevorderde teur. Het kost f37,50 en daa krijgt u 216 bladzijden met 250il!u ties in zwartwit en kleur. Voor de filmende vakantiegang het „Smalfilmboek" van GeorgBl een prima boekje voor ondereet gegevens onder andere over beeli bouw, beweging, draaiboek entm ge zijn alfabetisch gerangschikt daardoor gemakkelijk terug tei den. Handig zijn ook de belichlim bellen voor de situaties waarin dé tomatische belichtingsregeliu corrigeerd dient te worden.Eeal dig klein boekje met toch ftsbfcifat den; het kost f 13,90. Als u tot de categorie van watp derde filmers behoort die zo ia wat moeite hebben met de fs ideeën zijn twee andere boüj moeite waard. Allereerst „Films I fantasie" van Gunter Spitzings terst praktische handleiding m maken van betere films. Een; boek van 160 bladzijden mei liefst een kleine 900 illustrator van bijna een derde in kleur Dej bedraagt f42,75. synchroon geluid De belangrijkste ontwikkeling! smalfilmerij is natuurlijk de ar ging van synchroon geluid a: beeld. Over dat geluidsfilmeo nogal wat misverstanden en ra u een duidelijk beeld van de va lende mogelijkheden jyilt hebtet u „Het Geluidsfilmhandboek"! Erich Paërl er op naslaan. Elksysï wordt door de schrijver uitvoen? gelicht; het is dus ook zeker lnie sant het boek aan te schaffend een geluidscamera koopt. Dep".;: 11 f 37,50 voor de 192 pagina's irföa telt u in dat geval maar bij dieri camera op. Tenslotte: binnental' schijnt de 5e druk van „200 Fê£ J*' van EmileVoogel en PeterKeuz Sfr prima pocketboekje voor een o P* bescheiden prijsje: f 8,60. Alle boeken zijn uitgegeven bij ft Elsevier te Amsterdam en by/d' boekhandel verkrijgbaar. Bij veel doe-het-zelf-karweitjes: onvermijdelijk om vuile haai* krijgen. Vaak is het nauwelijks a lijk om het vuil er met water en sf te krijgen. Verf, beits, olie-acht»! dukten enz. laten zich niet zo ma: wijderen. Oplosmiddelen als K# ne werken wel, maar zijn nu nK paald aangenaam voor de huid,s n mige mensen kunnen er zelfs he!*a niet tegen: ze krijgen er huidim'J van die zelfs vrij chronisch kis zijn. Tijdens zulk werk speciale werüï hoenen dragen voorkomt M bleem, maar die hebben nujuiK het bezwaar dat menigeen bei Pj heeft met die „aangeklede" b» niet te kunnen werken. Een van de manieren om ze* handen snel en zonder agressie"1 delen radicaal schoon te make1 nieuwe „karwei-gelei", die sin»' in doe-het-zelf- en verfwinkel «f is. Er hoeft zelfs geen water aan KJ te komen. De handen worden!» scheutje karwei-gelei stevig in? ven en daarna met een schone 1- afgeveegd. Die eigenschappen stempelen»; dukt ook tot een ideaal onderdR de auto-gereedschappenset derweg een wiel heeft moeten selen, hoeft niet meer met piö" handen door te rijden. Eer.> goed vgor een groot aantal „M* singen", kost f 3,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 16