PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FNV DREIGT MET SPOORWEGSTAKING Politie bevrijdt stakers I Personeelsstop is onaanvaardbaar Veder-Smit: eigen bijdrage op 1 april GRIEKSE REDERIJ-INSPECTEUR AANGEHOUDEN VRAAG PERSONEEL IN METAAL OVERTREFT AANBOD ZEELAND Schandpaal pagina 17 223e jaargang no. 62 Donderdag 13 maart 1980 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST 'Van onze verslaggeveri DEN HAAG - Er komen stakingsacties bij de Nederlandse Spoorwegen als de regering de in de cao van 1979 overeengekomen personeelsuitbreiding van 300 man dwarsboomt. Dat zeggen de Ver- voersbonden FNV als reactie op een brief van de minister van verkeer en waterstaat aan de NS waarin wordt aangekondigd dat het personeelsbestand van de spoorwegen dit jaar bevroren moet worden. De bonden vinden de personeelsstop in verband met de bezuinigingsplannen van de regering een flagrante schending van de gemaakte cao-afspraken. In spoedvergaderingen gaan de Ver- van het regeringsbeleid". ..Het beleid is verplichtingen die de NS op zich heeft voersbonden FNV de komende dagen zo chaotisch dat we er niet meer wijs uit genomen. In de brief wordt aan de NS kunnen worden", zo stelde hij. De mi nister maakt zich hier schuldig aan het achteraf ingrijpen in cao-afspraken, hij doorkruist een door minister Albeda beloofd arbeidsplaatsenplan en hij gaat recht in tegen de wil van de kamer, die onlangs uitsprak dat het openbaar ver voer prioriteit moet krijgen. „Onvoor stelbaar". Dc NS-directie verklaarde desge vraagd dat de brief van de minister naar haar mening op het eerste gezicht geen grote gevolgen zal hebben voor de achterban raadplegen over acties. Volgens voorzitter G. GUzen van de be drijfsgroep Spoorwegen van de Ver- voersbonden FNV worden twee actie- vormen overwogen. Gedacht wordt aan een algemene werkonderbreking van een dag door massaal opnemen van ver lof, met daaraan gekoppeld een demon stratie ln Den Haag. of aan een vorm van kettingstakingen in diverse onder delen van hel spoorbedrijf. Door beide vormen van actie kan het treinverkeer vrijwel geheel worden lamgelegd. De acties zijn gepland voor eind maart, wanneer de invulling van de loonmaat regel in het parlement wordt behan deld. Dt NS-cao kwam vorig jaar tot stand nadat een dreigende spoorwegstaking door een kort geding was voorkomen. In het overleg dat na de uitspraak van de Utrechtse rechtbankpresident mr. Schuman weer op gang kwam tussen de NS en de bonden, werd onder meer over de personeelsuitbreiding een ak koord bereikt. Gijzen betitelde gisteren de aankondi ging van de personeelsstop als „vol strekt in strijd met andere onderdelen gevraagd om ..voor korte tijd" terug houdendheid te betrachten met het aangaan van nieuwe verplichtingen, totdat duidelijk is hoe de bezuinigings plannen over de diverse ministeries verdeeld worden, aldus een woord voerder van de NS-directie. In dat ver band wordt gevraagd om alleen be staande vacatures op te vullen. De NS-directie stelt dat zij zoveel moge lijk in de geest van de brief zal hande len. waarbij zij er vauit gaat dat de al goedgekeurde begroting voor 1980 en de dienstregeling voor 1980 en 1981 ge woon kunnen worden uitgevoerd. Vol gens de NS-directie geldt dat dan ook voor de aangegane verpichtingen die logischerwijs uit deze begroting en dienstregeling voortvloeien. De NS gaat daarnaast een inventarisa tie maken van plannen voor geheel nieuwe verplichtingen. Volgens de NS- woordvoerder heeft de minister in zijn brief in dat verband toegezegd dat er over probleemgevallen altijd gepraat kan worden. De NS-directie had geen commentaar op de actieplannen van de vervoersbonden FNV. De aatencommissie voor de streek- plannen en de ruimtelijke ordening hebben zich woensdagavond achter de nö geplaatst, dat als het nodig zou zjo dat er nieuwe energiecentrale in Zeeland komt. Borsele de aangewezen plat* is om deze te vesUgen. De PZEM heeft er eerder op aangedron gen ook de mogelijkheid van vestiging elders open te houden alternatief De PvdA heeft een alternatief voor het sociaai-economisch beleid van het ka binet Van Agt ontworpen De socialis ten gaan er in tegenstelling tot de ver wachting van de regering van uit. dat er dit jaar toch nog een lichte economi sche groei mogelijk zal zijn PvdA-lei- der Den Uyl wil het plan. dat onder andere voorziet in uitbreiding van de wonmgwetbouw, bekostigen door de extra aardgasbaten als gevolg van de hoge olieprijzen. PAGINA 15 illegalen Minister De Ruiter van justitie gaat de rechters de bedoeling van de 1-novem- ber-wet uitleggen om daarmee te voor komen dat werkgevers illegale werk nemers m dienst hebben De tweede kamer wil een strengere vervolging van de betrokken werkgevers. Minis ter De Ruiter geeft toe. dat de straffen die tot nu toe zijn uitgedeeld veel lich- terzijn dan het. kabinet voor ogen had Er zijn sinds het in werking treden van •kwel slechts een dertigtal processen- wrbaal gemaakt. doelpunten Een verademing voor de toeschou wers eindelijk doelpunten. De beker wedstrijd Roda JC-Ajax eindigde in een 4-4 gelijkspel. Een domper op de vreugde is de uitschakeling van de Limburgse ploeg in het bekertoernooi PAGINA 21 hiswa Morgen, vrijdag, begint in Amster damse RAI-gebouwen watersportten toonstelling van de HISWA Tot en Hui. maart kunnen watersportlief hebbers producten van bedrijven uit binnen- en buitenland onder de loep nemen De 25e 'HISWA' toont op ruim w w» vierkante meter een breed scala Marukelen Van eenvoudige harpies wt compleet uitgeruste Jachten, van l vaantje tot een navlgatie-compu- Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3. 15 en 17. Sport: 18 en 19. 3 en televisie: 23. Financiën: 25. ZIEKENFONDS VERZEKERDEN DEN HAAG (ANP) - Staats secretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft de tweede kamer meegedeeld, dat ziekenfondsverzeker den vanaf 1 april eigen bij dragen zullen moeten beta len voor kraamzorg in het ziekenhuis en voor plasti sche (cosmetische) chirur gie, terwijl de voor reke ning van het ziekenfonds mogelijke behandeling door fysiotherapeuten op dezelfde datum wordt be perkt. Voor kraamzorg in het ziekenhuis - met medische indicatie - zal dezelf de bijdrage worden gevraagd als nu voor een klinische bevalling zonder medische indicatie en voor de thuiskraamzorg (32.50 per dagi. Conform het advies van de zieken fondsraad. voor de maatregelen overgangsregelingen te treffen, zul len vrouwen die op 1 april ai meer dan vier maanden zwanger zijn de bijdragen niet hoeven te betalen. Voor plastische chirurgie zuilen de verzekerden de helft van de kos ten met een maximum van drie duizend gulden zelf moeten beta len. Dat geldt echter alleen voor correcties van onvolkomenheden die - om het met de ziekenfonds raad te spreken - „binnen de nor male variatiebreedte van het nor male uiterlijk", liggen. Mensen die al op een wachtlijst staan en die voor 1 april vön hun ziekenfonds toestemmening heb ben gekregen vooreen 'esthetische of 'cosmetische' operatie zullen de eigen bijdrage niet hoeven te beta len Bij de fysiotherapie gaat het niet om een beperking van oefen- of massagetherapie maar van het aantal 'applicaties': behandelin gen waaraan apparatuur te pas komL Ook hier geldt, dat wie voor 1 april ai toestemming voor de be handelingen heeft, van de nieuwe regeling wordt uitgesloten. Sjah in Panamees ziekenhuis voor een miltoperatie WASHINGTON (UPI) - De afgezette Sjah van Iran zal in een Panamees zie kenhuis een moeilijke operatie voor de verwijdering van een vergrote milt on dergaan, zo is dinsdag van welinge lichte zijde in Washington vernomen. De ex-sjah was te verstaan gegeven dat men hem liever niet meer als patiënt wilde hebben in een Amerikaans zie kenhuis of een ziekenhuis in de Pana ma-kanaalzone De narcoticabrigade van de Amster damse politie heeft woensdag zes kilo heroine in beslag genomen. De hoeveel heid verdovende middelen bevond zich in een auto van de 44-jarige uit West- Berlijn afkomstige Turk R.K.. die bij de rondweg in de richting Den Haag werd aangehouden. De politie had van Interpol een tip ge kregen. De Franse wielerbond heeft wereldkampioen Jan Raas twee weken ge schorst Ivan 14 tot 29 maart) naar aanleiding van zijn gedrag in de derde etappe van Parijs-Nice. Raas rebelleerdetegen de wedstrijdleiding, kort nadat een op hol geslagen pony in het peloton terecht kwam De schorsing betekent, dat Raas zondag niet kan starten in Milaan-San Remo. de eerste officiële wielerklassieker van het seizoen. Raas toonde zich zeer verbaasd over de straf, want hij had na een brief, waarin hij zijn verontschuldigingen aanbood voor zijn gedrag, een dergelijke reactie van de Franse wielerbond, de eerste schorsing van een wereldkampioen, niet verwacht. (zie pagina 19). MIDDELBURG - In de metaalsector is de vraag naar personeel in februari sterk toegenomen. Eind vorige maand was er een vraag naar 664 arbeidskrachten in deze sector, terwijl er 416 werkloze metaalbewerkers stonden geregistreerd in Zeeland. Uit de maandcijfers van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening blijkt, dat het verschil tussen vraag en aanbod bij verschillende beroepen zeer groot is. De geregistreerde vraag naar ijzer- en plaatwerkers is 164. terwijl daar daar 11 werklozen tegenover ston den. Eind februari werden 107 elec- trisch lassers gevraagd, terwijl er 40 werkloos zijn. In de bouwsector is de situatie precies omgekeerd. Het aantal werklozen daar bedroeg 484. terwijl er een vraag was naar 181 personeelsleden in de burger en utiliteitsbouw. In vergelijking met 1979 is er in deze sector een beperkte toename van het aanbod (met 821 en een forse daling van de vraagimet 157). Per eind februari waren in Zeeland 3527 mannen en 1721 vrouwen werkloos. De werkloosheid in Zeeland is in fe bruari in geringe mate afgenomen, in vergelijking met januari. Bij de man nen verminderde het aantal werklozen met 58 personen, oftewel 0.1 procent. Dit is in hoofdzaak het gevolg van een voortdurende daling in de beroeps groep metaal (min 42) en van een begin- De stakende bemanningsleden op weg naar de vrijheid na de actie Stakers van Wilton-Fijenoord voorzien de schepelingen van voedsel. SCHIEDAM - Een uit vijftien man be staande mobiele eenheid van de Schie- damse politie heeft gistermiddag in Schiedam de twaalf stakende beman ningsleden van het vrachtschip dc Luxemburg bevrijd. De uit Zuid-Azie afkomstige bemanningsleden hebben sinds zondagavond opgesloten gezeten op het schip, dat bij de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord wordt gerepa reerd, omdat ze in staking waren ge gaan. Ze wilden dat de Griekse reder van het in Singapore geregistreerde Volgens de waarnemend korpschef van de Schiedamse politie, de heer Van der Hengel, had de politie niet de bedoeling in te grijpen bij een arbeidsconflict „Die mensen waren op het schip tegen hun wil opgesloten. Ze zaten ook niet in zo'n erg Ideale situatie Er was geen eten. geen drinken en geen sanitair aan wezig in de messroom waar ze werden vastgehouden. Dan kun je gaan denken aan wederrechtelijke vrijheidsbero ving". Op grond van die verdenking is een 36- jarige Griekse rederijinspecteur aan gehouden. „Hij had ter plaatse de touwtjes in handen", aldus dc heer Van de Hengel. De bemanningsleden waren onder druk gezet om een verklaring te tekenen dat ze zouden afzien van hun aanspraken op achterstallig loon. Pas als ze dat gedaan hadden, zouden ze worden vrijgelaten. Die handelwijze vormt volgens de Schiedamse waarne mend korpschef een van de bestandde len van de wederrechtelijke vrijheids beroving waarvan de Griekse rederij- inspecteur wordt verdacht. De stakende werknemers van de weri Wilton-Fijenoord gaven de twaalf be manningsleden van de Luxemburg na hun bevrijding te eten en te drinken. De Internationale Vervoersfederatie wil via de rechter beslag op het schip laten leggen om zo het achterstallig loon op te eisen. nende seizoendaling in de landbouw (min 15). Het aantal vrouwelijke werklozen nam af met 16 personen of 0.9 procent De daling deed zich vooral voor in de be roepsgroepen behorende tot de dienste verlenende sector (min 35». In andere beroepsgroepen deed zich echter een stijging voor met 19 personen Lande lijk gezien bedroeg de daling onder de vrouwen 2685. Bij de mannen daalde het aantal werklozen, landelijk, met 2559 personen Ten opzichte van de maand januari is de werkloosheid onder de (Zeeuwse) jonge mannen afgenomen, voorname- (Slot zie pag. 5 kolom 2) De grenzen van het actiegedruis Teeeiyk met alle actlege- Agwl druis van de grootste vakcen- trale. de FNV. golft op het ogenblik ook een discussie over Nederland met als inzet de principiële vraag: worden bij duidelijk politiek gerichte stakingen en werkonderbrekingen grenzen over schreden? Begin deze week was het 'ge lijk of ongelijk' in deze kwestie aan de orde bij een kort geding dat de metaal- werkgeversvereniging FME voor de Amsterdamse rechtbank had aange spannen tegen de Industriebond FNV. De vakbeweging haalde daar in eerste ronde haar gelijk binnen. Minister Al beda van sociale zaken heeft in een in terview met de PZC vastgesteld dat 'stakingen tegen de loonwet, wanneer die eenmaal van kracht is. ver over de grens gaan van wat kan in ons land' Binnen de Nederlandse Vereniging van Journalisten is lawaai ontstaan over de houding van het bestuur van deze vak bond tijdens de FNV-acties van vorige week. waarbij dit bestuur werd verwe ten dat het zou hebben aangezet tot 'vakbondscensuur' omdat sommige redacties van kranten hun activiteiten wilden beperken tot het alleen brengen van 'actie-nieuws'. Midden in alle ver warring heeft CNV-vooratter Harm van der Meulen gisteren met klem van argu menten gepleit voor het spoedig opstel len van een stakingscode met duidelij ke spelregels voor periodes van ver hoogde arbeidsonrust. Spelregels waar aan dan ieder van de partijen zich ge bonden kan weten. Minister Albeda zou er volgens de CNV-voorzitter haast mee moeten maken dat over zo'n stakings code een adviesaanvraag bij de Sociaal- Economische Raad (SERi wordt inge diend. Croede, waterdichte spelregels voor wat wel en niet kan bij stakingsacties: bij het CNV is het een wens van al jaren her. Toch is het er nog steeds niet van gekomen om zelfs nog maar een poging in de richting van een stakingscode te ondernemen. Het gevolg van het uitblij ven is dat er langzamerhand een zekere wildgroei is ontstaan in de overwegin gen die bij het uitroepen van stakingen en werkonderbrekingen een doorslag gevende rol spelen. Ieder van de deelne mers of thuisblijvers legt daarbij zijn eigen normen aan Voor de duidelijk heid is dat een foute zaak Wat de FNV beschouwt als volstrekt verantwoord om er eens flink tegenaan te gaan is op hetzelfde moment voor het CNV reden om stakingen met een politieke strek king af te wijzen. Over het nut. de zin en de ingeschatte resultaten van acties zo als ze de afgelopen weken zijn gevoerd en ook nu nog verder gaan tegen de be handeling van de loonwet in het parle ment en de 'invulling' van de loonmaat regel door het kabinet zijn Kok (FNV) en Van der Meulen (CNV) het met el kaar gloeiend oneens. De leiding van het CNV, die óók sterk stelling neemt tegen de looniigrepen. maar dat verzet niet onderbrengt in een stuk arbeidson rust. heeft de FNV er al van beschuldigd dat men aan die kant 'een geest uit de fles heeft gelaten die er niet meer in te rug te stoppen is'. De onenigheid in vak- bondsland is er dan ook bepaald niet kleiner op geworden en zal de positie van diezelfde vakbeweging zeker geen goed doen. D,. Je verbittering binnen vooral de FNV over het volledig stukgelopen ar beidsvoorwaardenoverleg voor het jaar 1980 en het 'vervolg' daarop van de kant van het kabinet-Van Agt via de indie ning van een loonwet heeft zwaar toege slagen. Ook voor de komende dagen staan nog allerlei acties en stakingen op het programma. Werkgeversvoorzit ter Van Veen iVNO) heeft gisteren op zijn persconferentie opgeroepen om binnen de bedrijfstakken en de onder nemingen tot zaken te komen over de arbeidsvoorwaarden voor 1980 binnen de grenzen die het kabinet zal aangeven in feite mets meer te verdelen). Hij stel de zich daarbij op het standpunt dat er nu met de acties niets meer te bereiken valt HetzieternietnaaruitdatdeFNV de strijd-op-straat en binnen de bedrij ven voorlopig zal opgeven Hoe dan ook is duidelijk dat het wederzijds vertrou wen in het arbeidsvoorwaardenoverleg zware deuken heeft opgelopen Bij alles wat daar nu nog aan wordt toegevoegd is slechts ëén ding glashelder het lik ken van de wonden zal alleen maar lan ger duren. vdM Het conflict aan hoord van de Luxem burg dateert al van vorig jaar oktober. Toen werden enkele opvarenden in Bangkok van boord geschopt en door nieuwe bemanningsleden vervangen. Tijdens de reis van India naar Rotter dam stelden de bemanningsleden een lijst met klachten op. Zo zou er geen vers voedsel aan boord zijn en zou er in Saoedi-Arabié geen vers drinkwater zijn ingenomen omdat dat daar te duur Politieagent verdacht van brandstichting DEN HAAG (ANP) - De rijksre cherche heeft na twee jaar speuren een belangrijke aanhouding ver richt in dc zaak rond een serie brandstichtingen, in 1977 en 1978. in en rond de Brabantse plaats Woudrichem. Naar woensdag pas is bekend ge worden is dinsdag een 24-jarige rijkspolitieagent van de groep Woudrichem gearresteerd. Hij heeft by het eerste verhoor bekend de hand te hebben gehad in drie branden in die streek. De verdach te is in verzekerde bewaring ge steld. De politie zal vandaag ver dere mededelingen doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1