Ziekenhuis Bevelanden ii loop 1984 in gebruik Etentje liep uit boetes jongelui op vechtpartij: uit Wemeldinge Voorstel herindeling hervormde gemeenten GEZAMENLIJK PLAN VOOR DE ZEEUWSE ZIEKENHUIZEN NODIG WISSEL BEVELANDEN PZC/ INZAK VAN ZUID-BEVELAND ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG: WOENSDAG 12 MAART 1980 streek nieuwe streekziekenhuis voor de Bevelanden loordt gebouwd opliet terrein aan de Oostmolenweg tussen Goes en s Gravenpolder, naast het psychiatrisch zieken- "huis waarvan, zoals op deze foto te zien, de bouw inmiddels is begonnen. HEINKENSZAND - Moet na de middenstand en het onderwijs nu ook de Neder landse hervormde kerk in de kleine kernen in Zak van Zuid-Beveland een stapje terug doen? Het ziet er, afgaand op een rapport met voorstellen tot een nieuwe opzet voor de pastorale bearbeiding van de hervormde gemeenten in het gebied van de sub-ring Borsele wel naar uit. Het rapport, samengesteld door vertegen woordigers van het bestuur van de Stichting Kerkelijke Arbeid Hervormde Gemeenten in Borsele, van het breed moderamen van de classicale vergadering van Goes en het breed moderamen van provinciale kerkvergadering en provin ciale kerkgvoogdijcommissie van Zeeland, komt met een aantal aanbevelingen, die eenmaal aanvaard - een grondige herstructurering van de hervormde ge meenten in dit deel van Zuid-Beveland zou betekenen. y goes - De eerste paal voor het nieuwe streekziekenhuis op de Bevelanden moet in 1981 worden p geslagen. Het bouwschema gaat ervan uit dat het nieuwe gebouwencomplex in de loop van 1984 in szaiKi gebruik kan worden genomen. Het ziekenhuis krijgt in eerste aanleg 325 bedden, met een uitbrei- ,,Dil dingsmogelijkheid tot 360 bedden. De nieuwe gezondheidszorg-voorziening zal een investering es"^ vergen van ongeveer 145 miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling het ziekenhuis tussen Goes en ivratr /^Gravenpolder neer te zetten, vlakbij het in aanbouw zijnde psychiatrisch ziekenhuis voor Zeeland. Er komen drie bouwlagen. nenst kings 1 loen.0 gfn en ander blijkt uit het 'programma fjneisen' dat het bestuur van de stich- (mgstreekziekenhuis 'De Bevelanden' el ba' heeft vastgesteld. De opstelling van het werdt pgramma is enkele maanden ver- en na vanwege uitvoerig overleg met de sp (jf besturen en directies van het psy- hntnsch ziekenhuis en het Rode [ruisaekenhuis in Zierikzee. Waan de: aan het uitgestippelde tijdschema tra* d kan worden gehouden, inishet volgens medisch directeur dr 31 bij c.f. J Lampe mogelijk in een daadwer- ijjke bouwtijd van 3,5 jaar gereed te ïstwci 1 ri4i Hei "programma van eisen' is inmiddels iome, ^staatssecretaris mr Els Veder-Smit irs ltc w volksgezondheid en milieuhygiëne e?e «I a het provinciaal bestuur van Zeeland Inslta aangeboden. In het programma is er- cim vaiuitgegaan dat het Zierikzeese Rode Rniisziekenliuis blijft bestaan. Dat f"htl1 houdt onder meer in dat er geen 60 bed- jg voor Schouwen-Duiveland in het jvftkaekenhuis hoeven te worden ver- lezenlijkt. Wel is rekening gehouden met een nauwe samenwerking tussen dtaekenliuizen in Zierikzee en Goes. Darbij moet gedacht worden aan voor gingen in het diagnostiek- en behan- 'rovik ippijli k m chinv ceerdi i oorfl le dat: :er tit igevu ;ies. itmi lat eenpe eent dei A. W tega d vocfl an vk e dus lièenhuisbestuur wil bijeenkomsten over nieuwbouwplan gen House! het C op uita aal »g -kiesveï ring in i 3pdeai ïr.ker.o I gehccö antaU® enstis- vindt. tenigfl diensri GOES-Het bestuur van het streek- ziekenhuis 'De Bevelanden' over- w«gt op korte termijn één of meerdere informatiebijeenkom sten le beleggen over de plannen voor het nieuwe ziekenhuis. Het programma van eisen is inmiddels opgesteld (met als uitgangspunten 1976 opgesteld programma, waarbij werd uitgegaan van ver nieuwbouw van het huidige zie kenhuisgebouw Bevelanden- noordi. Bij het vervolg wil het zie kenhuisbestuur belangstellenden buiten het ziekenhuis betrekken. is het bestuur is sinds kort duidelijk geworden dat ook buiten de kring van bestuur en medewer kers grote belangstelling bestaat voor het bouwproces rond het nieu we ziekenhuis. Belangstelling, die gepaard gaat met de wens mee te denken bij de verwezenlijking, met name bij de huisartsen en bij verte genwoordigers van patiëntenver enigingen. Het ziekenhuisbestuur noemt deze belangstelling 'verheu gend' en reden het programma van eisen ter discussie te stellen, „in de stellige verwachting dat deze open heid een bijdrage kan leveren aan de alom gewenste democratisering van de gezondheidszorg". Bestuur stichting streekziekenhuis: nu al denken aan een uitbreiding delhuis en aan een aantal beheersdien- sten. Aan de verhouding tussen zieken huis en verpleeghuis is eveneens aan dacht besteed. In de regio Bevelanden/ Schouwen-Duiveland zijn in de ver schillende verpleeghuizen 547 bedden. Het ligt in de lijn dat vanuit het zieken huis mogelijkheden op het gebied van diagnostiek en behandeling worden ge boden (niet ziekenhuisbed-gebonden). Een soortgelijke samenwerking is lo gisch tussen streekziekenhuis en psy chiatrisch ziekenhuis. De bereikbaarheid van het nieuwe zie kenhuis voor de stad Goes én voor de streek wordt in het 'programma van eisen' gunstig genoemd, gelet op het wegenpatroon. Op het ziekenhuis afge stemde mogelijkheden voor openbaar vervoer zijn ook in beginsel aanwezig. Er is een terrein van 10,5 hectare be schikbaar, dat voldoende mogelijkhe den voor nieuwe ontwikkelingen biedt. Gezien de streekfunctie van het hospitaal moet er voldoende parkeer gelegenheid zijn en uitgegaan wordt van ruimte voor 420 automobielen. Landschappelijk zal ernaar worden gestreefd de bestaande windsingels en boomgaarden zo min mogelijk te ver storen. Het functiepakket van het nieuwe zie kenhuis zal zijn afgestemd op het ka rakter en de taak van een streekzieken huis in Zeeland. Anders gezegd: reke ning houden met een geringe bevol kingsdichtheid, met vrij grote afstan den en de bijzondere geografische structuur. In het 'programma van ei sen' wordt Goes door zijn centrale lig ging met name geschikt geacht voor de gezondheidszorg-voorzieningen, die een enigermate spoedeisend karakter hebben en een boven-regionale functie. Vóór de ingebruikname van het nieuwe ziekenhuis wordt geprobeerd de specia listen-staf uit te breiden met de volgen de specialisten: een/ twee dermatolo gen; een/ twee cardiologen: een lon garts; een revalidatie-arts; een specia list mondheelkunde; een klinïsch-psy- choloog; een consulent-oncoloog, in sa menwerking met de rijksuniversiteit te Leiden. Als zogenaamde 'centrumvoorzienin gen', waarvoor in het programma ruimten zijn gereserveerd, worden ge noemd: hartkunde: ontwikkeling van een cardiologisch centrum voor geheel Zee land; gezwelsziekten: omstreeks 1990 plaatsing van een tweede computerto- mograaf (schedel- en lichaamsonder- zoek) in Goes, ervan uitgaande dat de eerste tomograaf in het centrum voor megavolttheraple te Vlissingen komt; O mondheelkunde: vestiging van dit specialisme in Goes betekent dat zeer veel patiënten een reis naar Vlissingen - waar nu de kaakchirurg voor Zeeland zit - bespaard wordt, temeer daar 97 percent van het werk van de kaakchi rurg poliklinisch (zonder ziekenhuisop name) is; geriatrie: in overleg met de verpleeg huizen wordt een geriatrische afdeling (geneeskunde ouden van dagen) voor zien, met name gericht op onderzoek om na te gaan of er noodzaak voor op name in een verpleeghuis (screening is. Op het gebied van boven-regionale voorzieningen worden in het 'program ma van eisen' genoemd: een noodhospi taal: een recompressietank; een ambu lancestation; een bloedbank. Bij het noodhospitaal gaat het om een voorzie ning in bijzondere omstandigheden in de vorm van een kelder onder het zie kenhuis. Besprekingen hierover met de ministeries van binnenlandse zaken en volksgezondheid en milieuhygiëne zijn inmiddels begonnen. De recompressie tank is bestemd voor behandeling van caissonziekte bij duikers. De aanschaf kosten kunnen in beginsel gedragen worden door de gezamenlijke leden van duiksportverenigingen (naar schatting 10 gulden per lid). Bij de opzet van de polikliniek (de spreekuurafdeling) is uitgegaan van verwezenlijking van een diagnostiek centrum. Daarmee wordt bedoeld een zo efficiënt mogelijke werkwijze die moet voorkomen dat een patiënt meer dere malen naar het ziekenhuis toe moet bij onderzoek. Momenteel omvat een poliklinisch specialistisch onder zoek vrijwel altijd drie bezoeken (eerste bezoek specialist: medisch-technisch onderzoek; uitslag van het consult). Het diagnostiekcentrum kan de over last voor de patiënt in deze indammen. Het ziekenhuisbestuur wil voorts een studie laten instellen naar het best be schikbare systeem voor de oplossing van het communicatievraagstuk. Op basis van het programma van eisen' zal een personeelsplan worden gemaakt dn nauw overleg met de ondernemings raad). Het rapport is voorlopig alleen maar een praatstuk en is punt van bespre king op drie hoorzittingen die met be trokken predikanten, kerkeraden, dia conieën en kerkvoogdijen worden of zijn gehouden. Herindeling van bepaal de gebieden is niet alleen in de burger lijke gemeenten een uiterst tere zaak gebleken, ook in de kerkelijke gemeen te wordt dit vraagstuk met de nodige voorzichtigheid behandeld. Dat de pastorale verzorging in de her vormde gemeenten in de Zak van Zuid- Beveland in toenemende mate aanlei ding tot zorg geeft. s op zich niet nieuw. Er is een groot aantal predikantsvaca tures, waarvan door allerlei omstandig heden sommige niet meer kunnen wor den vervuld. Het groeikernenbeleid van de overheid heeft ertoe bijgedragen dat de draagkracht van de meeste kleinere gemeenten terugloopt. Alleen 's-Gra- venpolder en Heinkenszand maken een uitzondering op die situatie. Daarnaast zijn er de problemen van het 'duurder' worden van predikantsplaatsen en in de kleinere kernen de vergrijzing van de bevolking met ook voor de kerk alle ge volgen vandien. In het rapport worden hans voorstellen gedaan om de huidige ontwikkelingen :oveel mogelijk in een gunstige zin om te buigen. De samenstellers van het rapport waar schuwen overigens egen de indruk dat de hele Zak van Zuid-Beveland aan het vergrijzen is. Groeikernen als Hein kenszand en 's-Gravenpolder hebben een zeer groot percentage jongere kerk leden, terwijl anderzijds dorpen als El- lewoutsóijk steeds meer vergrijzen De commissie houdt in haar aanbevelin gen nadrukkelijk met die opbouw van leeftijden rekening als ze een aantal voorstellen tot samenwerkingsverban den ter sprake brengt. - een samenwerkingsverband tussen de hervormde gemeenten van 's-Graven- polder, Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande en Ellewoutsdijk; - een samenwerkingsverband tussen de hervormde gemeenten van Heinkens zand, 's- Heer Abtskerke, Nisse en Ove- zande; -een samenwerkingsverband tussen de hervormde gemeenten van Nieuwdorp- 's-Heerenhoek-Lewedorp. Borssele en Driewegen Daarbij gaat men in principe uit van zes predikantsplaatsen, of twee per samen werkingsverband. In ae praktijk zou dat er op neerkomen dat in het samenwerkingsverband A de huidige combinaties 's-Gravenpolder- Hoedekenskerke-Baarland en Elle- woutsdijk-Oudelande zouden blijven bestaan, maar dat de predikant van El- lewoutsdijk-Oudelande op part-time basis ook in de andere combinatie gaat werken. In samenwerkingsverband B zou de predikant van Nisse-'s-Heer Abtskerke en Ovezande part-time werkzaam kunnen zijn in de gemeente Heinkenszand. In samenwerkingsver band C werkt één predikant in Borssele en Driewegen en de andere in Nieuw- dorp-'s-Heerenhoek en Lewedorp. De commissie gaat er vanuit dat deze nieuwe opzet in samenwerkingsver banden geschiedt en dat de samenvoe ging van gemeenten zoveel mogelijk beperkt blijft. In een aantal gevallen is die samenvoeging volgens de samen stellers van het rapport niet te vermij den. In sommige hervormde gemeen ten in de Zak is het al jarenlang een probleem om kerkeraden voltallig te krijgen. Het rapport: 'Het kan in het belang zijn Van de betrokken gemeen- te(n) om niet eindeloos te trachten een onderbezette kerkeraad in stand te houden, maar over te gaan tot samen voeging. Twee gemeenten worden daardoor tot één gemeente met één GOES - Het bestuur van de stichting streekziekenhuis 'De Bevelanden' in Goes is voorstander van een gezamenlijk meerjarenplan voor de Zeeuwse ziekenhuizen. Een dergelijk gemeenschappelijk toekomstbeeld is naar de mening van het Goese ziekenhuisbestuur zinvol om te zorgen voor een goede spreiding van bepaalde specialistische voorzieningen én noodzakelijk om ondoelmatige doublures te vermijden. Van meet af aan zou in een meerjarenplan rekening gehouden kunnen worden met de totstandkoming van de vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland - zo stelt het ziekenhuisbestuur. De opvatting over het gezamenlijk meerjarenplan is weergegeven in het •programma van eisen' dat is gemaakt voor de bouw van het nieuwe streekzie kenhuis bij Goes. Het bestuur van 'De Bevelanden' vraagt zich in het pro gramma af welke samenwerkingsvor men er in de komende tien tot vijftien jaren naar verwachting in Zeeland zul len ontstaan (met mogelijke verande ringen van het takenpakket). In dit ver band wordt herinnerd aan het actieve streven van het Zeeuwse provinciaal bestuur om in de provincie drie regiona le ziekenhuisgroepen (Zeeuwsch- Vlaanderen; Walcheren; Bevelanden/' Schouwen-Duiveland) van de grond te krijgen. Volgens het Goese ziekenhuisbestuur wordt het door de vorming van de drie ziekenhuisgroepen mogelijk om met behoud van een redelijke geografische spreiding toch een zekere mate van concentratie van ziekenhuisvoorzie ningen na te streven, waardoor meer medische mogelijkheden binnen bereik komen en waaruit een meer doelmatige aanwending van de beschikbare mid delen kan voortvloeien. „Bovendien biedt een dergelijk beleid de mogelijk heid om m Zeeland een aantal deelspe- cialismen in de vorm van centrumfunc ties van de grond te krijgen, maar te vens om deze deelspecialismen even wichtig te verdelen over de te vormen ziekenhuisgroepen, die immers goed gespreid over de provincie zijn gelegen en ongeveer gelijke inwoneraantallen verzorgen", aldus het ziekenhuisbe stuur. De opzet van een gemeenschap pelijk meerjarenplan is temeer nuttig, omdat in alle drie de regio's nieuwbouw Het bestuur van het streekzie kenhuis 'De Bevelanden' in Goes acht kei'realistisch' bij de plannen voor de Jouw van een nieuw hospitaal met 325 bedden, meteen rekening te houden juel toekomstige uitbreiding (tot 360 bedden). Het landelijk college voor zie kenhuisvoorzieningen (CvZ) verwacht dat de uitbreiding van het streekzie kenhuis tot 360 bedden omstreeks 1990 «noodzakelijk zal zijn (uitgaande van de thans geldende normen). Het nieu- "Miekenhuis moet in 1984 gereed zijn. Daarom vindt het ziekenhuisbestuur "ft logisch bij de ruwbouw al voorzie- -CIIV-- n"1!en voor dc uitbreiding mee te ne- t, een er jj® Itenvoudig en minder kostbaar), politici uitbreiding heeft het bestuur streekziekenhuis ook al een be- **rnrrung. Voorgesteld wordt de bed- «n (dan wel een gedeelte van de 35) te Pwuiken voor een teriatnsche afde- ®8 Deze afdeling heeft de bedoeling Patiënten te onderzoeken (screenen) Jie wellicht in aanmerking komen voor Sopname ln ee" verpleeghuis voor el'ik zieken. Hel onderzoek van Patiënten die eventueel in een verpleeg huis voor geestelijk gestoorde patiën- wn opgenomen kunnen worden, zal in toekomst plaatsvinden in een afde- k an het nieuwe psychiatrisch zie- i ennuis voor Zeeland (er worden daar bedden voor ingericht). Het gaat "'i 0"i een korte opnametijd. MIDDELBURG - Wat voor een gezel schap uit Biezclinge was begonnen als een uiterst genoeglijk etentje was in een horeca-vestiging te Wemeldinge uitgelopen op een ordinaire vechtpar tij. Vier uit Wemeldinge afkomstige jongens van ongeveer twintig jaar raakten zo op 18 augustus van het vo rig jaar slaags met twee jongelui uit Biezelinge, die daarbij mogelijk nog enige steun kregen van enkele andere disgenoten. Dc afloop was erg onsma kelijk. De politie moest er aan te pas komen om de rust in de Wemeldingse bar te herstellen en dinsdagmorgen moest de politierechter de juridische balans opmaken van alles wat in drift en door teveel aan alcoholgebruik aan de deelnemers was ingeblazen. Opvallend was daarbij .dat voor politie rechter mr J. Kolkman de ene partij, de vier jongens uit Wemeldinge. volledig was vertegenwoordigd, maar dat de jongelui uit Biezelinge. van wie alleen L. E. en N. E. waren gedagvaard, niet waren verschenen: hun zaak werd bij verstek behandeld. Van de eerste groep. F. M.A. H.J. K. en J. S hadK. in de bar ongenoegen gekregen met één van de gebroeders E. Dit conflict leek met een sisser af te lopen, maar toen de drie vrienden van K. de bar binnenkwa men, laaide de twist opnieuw op. Een door een van de Biezellngse jongelui ge worpen asbak, die een van de jongelui uit Wemeldinge tegen het hoofd trof, was het sein voo een algemene vecht partij. En die viel, in juridische zin, onder het hoofd 'openlijke geweldpleging'. In- plaats van de betrekkelijk geringe kos ten van een 'laatste glaasje' over en weer en die van een taxi om goed thuis te komen, werd de zes jongelui gister morgen de rekening gepresenteerd voor hun onbesuisd gedrag, een boete van 150 voo M. en S. en N. E. een boete van 200 voor H. en L. N. die met de asbak had gegooid en een boete van 250 voor K. Voor H. en K. moest de politierechter in het vonnis verdisconteren, dat zij bei den beschadigingen aan auto's hadden aangebracht H gaf op de betreurde avond van de 18de augustus een schop tegen een auto. waarin het Biezelingse gezelschap zich van hetstrijdtoneel wil de verwijderen. Kosten van uitdeuken en verder herstel 979.40. Een week te voren - dit stond dus los van de andere zaak - had K. de auto van H van den B. beschadigd, waarvoor hij alsvergoe- ding een bedrag van 850 zal moeten betalen. De schadeclaim van eigenaar J. van E. van de eerste auto werd niet toegewezen, omdat de politierechter niet bewijsbaar achtte, dat H. alleen al le schade had veroorzaakt. Met het af wijzen van de vordering wilde de poli tierechter voor de eigenaar de mogelij k- heid openlaten via een civiele procedu re 'verhaal' te zoeken. Diefstal Als zendamateur, die illegaal in het be zit was van een zender, maar voor zover men dat kan zeggen nog illegaler aan onderdelen voor zijn hobby wilde komen, moest gistermorgen de Vlis- singse jongeman L. van H. terecht staan. Bij hem was een zender gevon den, maar ernstiger was dat hij op 13' augustus samen met zijn stadgenoot H. P. (wiens zaak bij verstek werd behan deld) onderdelen had gesloopt van een centraal antennesysteem in een flat aan de Vredehoflaan. Daartoe had het tweetal een kast in de flat opengebro ken. Om de onderdelen te bemachtigen hadden ze een afdekplaat losge schroefd. Van H. werd veroordeeld tot een boete van 500 en één week voor waardelijke gevangenisstraf. De zen der werd verbeurd verklaard. P. werd conform de eis van officier van justitie mr A. P. Besier veroordeeld lot een boete van 500, waarvan 250 voor waardelijk met twee jaar proeftijd. ,,Er zijn mensen die met een dergelijk promillage in de goot liggen". Zo richtte de politierechter zich gistermorgen tot de Vlissinger V. T. die in oktober en november was aangehouden toen hij na teveel alcoholgebruik een auto be stuurde. De bloedproefuitslagen waren respectievelijk 2.33 en 1.59 promille. De Vlissinger hoorde drie weken gevange nis tegen zich eisen (waarvan één week voorwaardelijk) en twee jaar rij-ontzeg- ging. Nadat raadsman mr E. H. A Schu- te erop had gewezen, dat zijn cliënt de noodzaak inziet het drankgebruik te rug te schroeven en zeker in zo'n situa tie niet meer achter het stuur zal gaan zitten, bepaalde de politierechter het vonnis op twee weken gevangenis en achttien maanden niet rijden. De raadsman had verder de aandacht ge vraagd voor het feit. dat het rijbewijs van zijn cliënt langs administratieve weg op medische gronden zal worden ingetrokken. Weigeren bloedproef Tweemaal weigeren van de bloedproef bracht J. van den B. uit Vlissingen voor de politierechter. Dat gebeurde in au gustus en december van het vorig jaar. De Vlissinger had in één van die geval len wel willen 'blazen', waarbij de merkstreep van het buisje boven de 0,8 promille was gekomen. „Ik ben eigen wijs geweest", gaf hij toe, waarna de politierechter erop wees, dat de politie hem er wel degelijk op had gewezen, dat weigeren van dc bloedproef een kerkeraad. Alleen als aanbeveling doet de commissie het volgende voor stel: - een samenvoeging van de hervormde gemeenten Nisse en Ovezande in sa menwerking met 's- Heer Abtskerke, - een samenvoeging van de gemeenten Borssele en Driewegen. De financiële kant van de nieuwe sa menwerkingsverbanden is in het rap port uitgebreid belicht. De commissie meent dat uitgaven en inkomsten el kaar redelijk kunnen dekken, althans dat het jaarlijks tekort van dien aard is dat het kan worden opgevangen door bijdragen van gemeenteleden en/of van inkomsten uit kerkelijk bezit. De commissie heeft zich in het rapport niet begeven op het gebied van de sa menwerking met andere kerkgenoot schappen, in concreto de gereformeer de kerken in Nederland. De huidige contacten variëren per plaats: van vrij wel nihil (Nieuwdorpi tot regelmatig (Heinkenszand, Baarland) tot zeer in tensief (Lewedorp). In hoeverre de aanbevelingen van de commissie zullen worden gerealiseerd is nog een zaak van de plaatselijke her vormde gemeenten. Alle kerkeraden, kerkvoogdijen, diaconieën en betrok ken gemeenteleden moeten het rapport doorspreken en daarna met een com mentaar daarop komen. In een begelei dend schrijven aan de betrokken In stanties benadrukt de commissie niet te willen treden in het beleid van de zelfstandige gemeenten. Wel wil de commissie binnen een bepaalde ter mijn de opinies over het rapport verne men. Daartoe zijn al hoorzittingen ge houden in Nisse en 's Gravenpolder en volgt op 24 maart nog een hoorzitting in Borssele. van streekziekenhuizen wordt voorbe reid - zo merkt het ziekenhuisbestuur op. De gedachten over de meerjarenplan ning worden nader uitgewerkt in de verhouding met het streekziekenhuis op Walcheren. Benadrukt wordt dat het gaat om twee streekziekenhuizen met een dun bevolkt verzorgingsge bied: Walcheren 107.866 inwoners en Bevelanden/Schouwen-Duiveland 111.576 inwoners. In feite gaat het dus om centrum-voorzieningen voor nog geen kwart miljoen inwoners en dat betekent dat alleen door samenwer king en goed overleg een beperkt aan tal voorzieningen voor midden- en noord-Zeeland kan worden binnenge haald. „Het lijkt niet redelijk om, ge zien de evenwichtige spreiding van de bevolking over de beide regionen, een concentratie van centrum-voorzienin gen bij één van de beide streekzieken huizen te leggen", betoogt het bestuur van 'De Bevelanden'. De Nederlandse hervormde kerk te Ovezande. Deze hervormde gemeente zou - volgens de aanbevelingen van een commissie - moeten samengaan met die van Nisse. BIDDAG misdrijf betekent - 'en dan wordt die eigenwijsheid domheid'. Van den B. hoorde drie weken gevange nis tegen zich eisen, waarvan ééitweek voorwaardelijk en vijftien maanden met rijden. Nadat raadsman mr Z. Vi- ragh de achtergronden had toegelicht, bepaalde de politierechter het vonnis op twee weken geheel voorwaardelijke gevangenisstraf, een boete van duizend gulden en vijftien maanden rij-ontzeg- ging- Voor rijden na teveel drankgebruik werd verder P. B uit Rilland-Bath ver oordeeld tot een boete van 1700.- en zes maanden voorwaardelijke rij-ont- zegging met een proeftijd van twee jaar. Bij P. werd een bloedalcoholpromillage van 1.75 vastgesteld, nadat het de poli tie was opgevallen dat hij slingerend reed met een snelheid van 140 km per uur. Voor mishandeling van zijn plaatsge noot J. S. werd E. C. uit Vlissingen con form de eis veroordeeld tot een boete van 150.- en diefstal van een radiootje bij Miro in Vlissingen leidde voor A. de R. uit Middelburg tot een boete van honderd gulden. De man had het toe stelletje - zoals hij gisteren aanvoerde - eerst legaal in het boodschappenkar- retje gehad, maar toen hij ontdekte niet genoeg geld bij zich te hebben om aan de kassa alles te kunnen afrekenen had hij het onder zijn jas gestopt. Woensdag 12 maart (biddag) Ned. Herv. Kerk. ZUID-BEVELAND: Baarland 19 ds. Klijnsma; Biezelinge 19 ds. De Graaf; Driewegen 19 ds. Luteijn. Ellewoutsdijk 9 ds. Hoogendoom; 's- Gravenpolder 19 dhr. Allewijn (Herv./ Ger.); 's-H. Abtskerk 19 ds. Zegwaard. 's-H. Arendskerke 19 ds. Delfos. Hein kenszand 19.30 ds. Radstake; Hoede kenskerke iff ds. Klijnsma, Kapelle 19 ds. Bamhoom; Kruiningen 10 ds. Dor- gelo; Lewedorp 14.30 ds. v. d. Linden, 19 ds. Stolk; Nieuwdorp 9.30 ds. v. d. Lin den; Nisse 19 dienst; Oudelande 10.30 ds. Hoogendoom; Ovezande 10 ds. Lu teijn; Rilland-Bath 19 ds. Otte; Schore en Vlake 19 ds. Schneider; Waarde 10 ds, Van Osch; Wemeldinge 19 ds. Raatjes; Wolphaartsdijk 19 ds. Da Cos ta; Yerseke 19.30 ds. Duitserhof. NOORD-BEVELAND: Kamperland 10 ds. Ytsma, 19 ds. Arensman; Wissenker- ke 10 ds. Leestemaker (Herv./Ger.i. Gereformeerde Kerk, ZUID-BEVE LAND Baarland 10.30 ds. Blok, 19 ge- comb. dienst dhr. Allewijn; Borssele 10 ds. Den Heeten. 14.30 ds. Joosse fin 's- Gravenpolder); Driewegen ds. Noord- hof; Westerkerk 10 ds. Landman. Oos- terkerk 19.30 ds. Kakes; 's-Gravenpol der 9 ds. Blok - 19 dhr. Allewijn iHerv./ Ger.); Heinkenszand 10-18.30 ds. Schel ling: Kapelle 10 ds. Hüssen, 19 dienst; Krabbendijke 9.30 ds. Stolte. 19 ds. Den Heeten; Kruiningen 9 30 ds. Eringa, 19 ds. Schaafsma; Lewedorp 14.30 ds. v. d. Linden. 19 ds. Stolk; Nieuwdorp 10- 14.30 ds. Verheul; Rilland-Bath 19 dhr. Timmens; Wemeldinge 19 ds. Niessen; Wolphaartsdijk 19 bidstond; Yerseke 10-19 ds. Terlaak NOORD-BEVELAND: Colijnsplaat 19 ds. Stolte; Geersdijk 19 dienst; Kam perland 10 ds. Ytsma, 29 ds. Arensman. Gereformeerde Bond: Waarde 10-14 30 ds. Budding; Goes(Koningskerk) lOds. Gorissen, 17 ds. Van Bennekom; Yerse ke 14.30 ds. Wüllschlager, 18.30 kand. Van Vreeswijk. Geref. Gemeente, ZUID-BEVELAND. Biezelinge'Kapelle 9.30 ds. Molenaar, 14 ds. Harinck; Borssele 9.30 leesdienst, 14 en 18 ds. Elshout; Goes 9.30-14-18 ds. Schreuder; 's-Gravenpolder 9.30-14 (H D. 118 ds. Weststrate; Hoedekensker ke 10-14.30 ds. Hofman; Krabbendijke 9.30-14-18 ds. Hoogerland; Kruiningen 9.30-14-18 ds. Hage; Nieuwdorp 9.30-18 ds. Boogaard; Nisse 14 ds. Boogaard. 18 ds. Hofman: Rilland-Bath9.30-14-18 ds. Honkoop; Waarde 9.30-14-18 ds. Mon- dria; Wemeldinge 10-14 leesdienst: Wol phaartsdijk 9.30-14-18 ds. V'ergunst; Yerseke 9.30-14-28 ds. v. d Poel NOORD-BEVELAND: Kamperland 10-17 as Harinck; Kortgene 10-14.30- 18 30 ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gemeente: 's-Gravenpolder 9.30-14 ds Gebraad. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge 10 ds Den Hertog. 15 ds. v. d. Sluys; Goes 10-19.30 ds. Verhage. Vrije Evangelische Gemeente: Goes 19 ds. Van Veen; Wemeldinge 10 ds, Van Bruggen; Yerseke 10-19.30 dhr. Moens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 27