PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gijzelaars onder de hoede van Revolutionaire Raad r VERDERE ACTIES FNV INZET VAN KORT GEDING Overval op geldtransport Strenge veiligheidseisen bij vervoer van LPGEurogas POSITIE IRAANSE PRESIDENT VERSTERKT Vragen Albeda over 'Udink' vandaag Eerste vrouwelijk lid Academie Francaise Aangespannen door metaalwerkgevers J DADERS SPOORLOOS Gezin 'pijler' Pagina 13 223e jaargang no. 57 Vrijdag 7 maart 1980 Goes, Dr. AP. Phüipsstraat li teL 01100-21222 Open: ma. t/m vr. 8.30-17.00, do.avond 19.00-21.00. ra. 10.00-13.00 uur Van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een oplossing van het gijzelingsdrama in Teheran is donderdagavond onverwacht een stap dichterbij gekomen. De Iraanse studenten hebben „onder druk van de regering" besloten de vijftig gijzelaars, die zij al sinds 4 november in de Amerikaanse ambassade vasthouden, over te dragen aan de Revolutionaire Raad. Dat gebeurde op het moment dat de vijf leden van de commissie van onderzoek van de Verigde Naties op het punt stonden het land te verlaten zonder de gijzelaars ontmoet te hebben. Dit laatste zal nu één van de komende dagen alsnog gebeuren, zodat zij door minister van buitenlandse zaken Gbotbzadeh overgehaald konden worden hun bezoek aan Iran met enkele dagen te verlengen. Waarnemers noemen deze plotselinge wending vooral een overwinning voor de gematigde lijn van de pas gekozen president Bani-Sadr. Radio Teheran zond gisteren ook het bericht uit dat alle bevoegdheden zijn overgedragen aan de gekozen presi dent. behalve die op het gebied van reli gieuze zaken. Dit zou een verdere ver sterking van de positie van Bani-Sadr betekenen, die onlangs al tot opperbe velhebber van het leger is benoemd. Donderdag eerder op de dag had presi dent Bani-Sadr een onderhoud met de zieke religieuze leider van Iran, ayatol lah Chomeini. In dat gesprek moet de president van de 79-jarige imam het groene licht hebben gekregen voor de definitieve „afrekening" met de studen ten in de Amerikaanse ambassade, die door Bani-Sadr eerder al waren beticht van het vormen van een tweede rege ring naast de wettige regering. De Re volutionaire Raad had eerder deze week besloten dat de VN-commissie de gijzelaars allemaal te zien moest krij gen. Over dit besluit ontstond een menings als over de toekomstige verblijfplaats van de gegijzelden. Voorzichtig verschil met de ambassade-bezetters, die zich er niet mee konden verenigen. Daarom boden zij donderdag, kenne lijk de onmogelijkheid van hun positie inziend, aan om de verantwoordelijk heid voor de „gijzelaars, dat wil zeggen Amerikaanse spionnen" over te dra gen aan de Revolutionaire Raad. Dit gebeurde volgens een woordvoerder van de bezetters „onder durk van de regering". De militante studenten zeiden dat zij „niet verwikkeld willen raken in een zaak die in het belang is van onze vij and". Over wie die vijand was lieten zij geen onduidelijkheid: .Aangezien het voorstel voor de ontmoeting tussen VN- commissie en de gijzelaars uit Amerika kwam, de grote satan, en niet van het Iraanse volk, hebben wij het afgewe zen". De bezetters hebben hun kritiek altijd tot Amerika beperkt, ook na de Russische inval in Afghanistan. Dit in tegenstelling tot president Bani-Sadr, die zich zeker zulke grote zorgen maakt over de bedoelingen van de machtige noorderbuur. Het voorstel van de studenten werd donderdagavond door de Revolutionai re Raad aanvaard. Minister Ghotbza- deh verklaarde dat inmiddels een spe ciale commissie in het leven is geroe pen. die de verantwoordelijkheid over de Amerikaanse gijzelaars op zich moet nemen. Vandaag komen zij bij elkaar om een en ander te regelen. De rol van de bezetters lijkt hiermee te zijn uitge speeld, hoewel hierover geen bijzonder heden te verkrijgen waren, net zo min In Washington is vooralsnog voorzich tig positief gereageerd op de berichten uit Teheran. Een woordvoerder vertel de dat het nieuws „welkom" is. maar dat nog afgewacht moet worden wat de werkelijke betekenis ervan is. Er werd in Amerika nog gewezen op een eerdere uitspraak van ayatollah Chomeini. dat het deze maand te kiezen parlement de uiteindelijke beslissing moet nemen over wat er gebeurt met de gijzelaars. De commissie van de Verenigde Na ties, die nu nog een aantal dagen in DEN HAAG (ANP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft zich tot de raad van commissarissen van de OGEM ge wend in verband met de aan hun vroe gere president B. J. Udink gegeven gouden handdruk tot een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister op vragen van het kamerlid Ver- brugh (GPV). Teheran blijft, om de gijzelaars alsnog te kunnen ontmoeten, is sinds 23 fe bruari in Iran. De vijf juristen, afkom stig uit Algerije, Venezuela, Frankrijk, Syrië en Sri Lanka, onderzoeken in op dracht van secretaris-generaal Wald- heim de iraanse aanklacht tegen de verdreven sjah en bekijken de moge lijkheid om de crisis in de betrekkin gen tussen Iran en Amerika op te los sen. bomen In de Zak van Zuid-Beveland worden op grote schaal zonder de vereiste 'aanlegvergunning' landschappelijk waardevolle boomdijken kaalgescho ren. Met name in de omgeving van Kwadendamme en Ovezande zijn lan ge rijen populieren omver gehaald. PAGINA 3 Q> Toni Boltlni, vorige maand zestig jaar geworden, stopt aan het einde van het komende seizoen definitief met hetcir- cuswerk. Nederlands grootste circus aller tijden zal dan na een bestaan van bijna veertig jaar in feite ophouden te bestaan. PAGINA 7 natuur Ad Schoutens van het Instituut van natuurbeschermlngseducatle vindt de Zeeuwen maar weinig natuur bewust. 'Ze vinden het wel leuk om erin te fiet sen of te wandelen, maar daadwerke lijk helpen bij het onderhoud zien de meesten niet zitten. Of het zou betaald moeten zjjn.' PAGINA 16 en 17 amateurs Zaterdag gaat in Nederland het wieler- selzoen voor de amateurs serieus van start met de klassieke wegwedstrijd de Ster van Zwolle. In Zeeland staan die dag de gezamenlijke clubkampioen- schappen van de twee wielerverenigin gen Theo Middelkamp en Zeeuwsv- laanderen op het programma In Elle- woutadijk. Twee pagina's voorbe schouwingen bij de start van een nieuw seizoen. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 14, 15, 16 en 17. Kunst en cultuur: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23. Plan Pakistan voor oplossing Afghaanse kwestie ISLAMABAD (AFP) - De Pakistaanse president Zia Oei Haq heeft de Sowjet- Unie donderdag drie voorstellen ge daan om te komen tot een oplossing voor het Afghaanse dilemma. Hij heeft deze bekendgemaakt op een congres voor plaatselijke bestuurders. Zia wil een internationale troepen macht In Afghanistan. Deze zou de Af ghaanse crisis tot een vreedzaam einde moeten brengen. De troepenmacht moet samengesteld worden uit islami tische landen, niet-gebonden landen, of door de Verenigde Naties. Voorts moet een internationale organisatie de kani- pen van Afghaanse vluchtelingen in Pakistan inspecteren om Moskou en Kaboel ervan te overtuigen dat Paki stan niet de opstand aan de andere kant van de grens steunt met wapens. Het derde voorstel van Zia is dat de re gering in Kaboel de grens van Afgha nistan afgrendelt. Als dit met 90.000 Sowjetsoldaten niet mogelijk is moet de Sowjet-Unie volgens Zia meer solda ten naar Afghanistan brengen. Bij schietpartijen en bomaanslagen zijn woensdagavond en donderdag tien mensen gedood en 24 gewond, aldus de Turkse politie. Premier Demirel zei dat uit de geweldpleging blijkt dat de linkse terroristen zich ervan bewust worden dat de politie hen op de hielen zit en „de anarchie bijna onder bedwang heeft (Van onze correspondent PARIJS - De schrijfster Margueri te Yourcenar is als eerste vrouw toegelaten tot de Academie Fran caise. Hoewel een van de grootste schrijvers van ons cultuurgebied werd haar kandidatuur heftig door de veelal 80-jarige heren van de „Academie" bestreden. Zelf ge boren in 1903, woont Marguerite Yourcenar in de Verenigde Staten. President Giscard zond haar na het bekend worden van de verkie zingsuitslag een felicitatie-tele gram. De president behoort tot de bewonderaars van Yourcenar's boeken: „De herinneringen van Hadrianus" en „l'Oeuvre au noir". De Academie Francaise werd in 1635 opgericht door koning Lode- wijk xni op voorstel van kardinaal Richelieu. Tot de voornaamste ta ken van de academie zou behoren het verbeteren en zuiveren van de Franse taai. Veel grote Franse schrijvers wer den nooit tot de academie toegela ten, anderen weer weigerden een voudig zich kandidaat te stellen Ook Marguerite Yourcenar stelde zich niet zelf kandidaat, maar ze werd voorgedragen. Het techni sche probleem in haar geval was bovendien dat ze - als Marguerite Crayennourt In België uit een Fran se vader en een Belgische moeder geboren - de Amerikaanse nationa liteit heeft. Met grote ijver bezorg den de Franse instanties haar toen een nieuw Frans paspoort. Ook de beroemde schrijver Julien Green - sinds '71 lid van de Academie Fran caise - beschikt over een Ameri kaans en een Frans paspoort. TEHERAN -Er heerste gisteren een opgewekte stemming tijdens het gesprek tussen de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadéh midden) en de leden van de VN-commissie, nadat bekend was geworden dat de Revolutionaire Raad zich had ontfermd over de gijzelaars in Teheran. VLISSINGEN - OOST - Het vervoer van LPG over weg en rail vanaf de LPG-terminal van Eurogas BV in Vlis- sien-Oost zal straks onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen gebeuren. Als de terminal in gebruik wordt genomen komen er zowel voor het vervoer van het vloeibaar gas op het water en de weg als via de rail stringente veilig heidseisen. Functionarissen van de Ne derlandse Spoorwegen en het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen zul len controles uitoefenen op de toepas sing van de veiligheidseisen. De Nederlandse Spoorwegen hebben een speciale afdeling die het vervoer per rail van gevaarlijke stoffen nauwkeurig volgt. Daarnaast zijn er bij NS speciale controleurs in dienst die steeksproefs- gewijs de tankwagons aan een onder zoek onderwerpen. Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht: 'Wij kunnen ons best voorstel len dat men met gemengde gevoelens denkt over goederentreinen waarin ke telwagens met LPG zitten. Zeker als die, zoals in op de goederenspoorlijn van het Sloe naar Goes langs bebouwde kommen rijden of. zoals in Goes, op het stationsemplacement terecht komen. Maar wij geloven wel dat het vervoer van LPG met het spoor één van de vei ligste manieren van transport is. Dat geldt trouwens ook voor een heleboel andere gevaarlijke stoffen'. De tankwagons - ketelwagens in NS- jargon - die straks met LPG worden ge- (Slot zie pagina 7 kolom 2) WASSENAAR (ANP) - In Wassenaar is donderdagochtend een gewapende overval gepleegd op een geldtransport van Van Gend en Loos. Het transport bevatte geldcassettes bestemd voor vier banken. Hoeveel geld er is meege nomen wilde Van Gend en Loos niet meedelen. Volgens de politie waren bij de overval twee mannen betrokken, waarvan pe- pen gewapend meteen pistool. De over vallers, vermomd met zwarte panties over het hoofd, spraken Duits tijdens de overval. Gisteravond ontbrak nog elk spoor van de daders. Volgens een politiewoordvoerder vond de overval plaats kort voor tien uur. De geldauto was op weg van Den Haag richting Amsterdam, toen op de afslag naar Leiden de geldauto aan de achter kant werd aangereden. Voor de be stuurder van de geldauto en zijn bijrij der een reden om te stoppen waarna één van hen uitstapte. Onder bedreiging van een vuurwapen. (Van onze redactie economie AMSTERDAM - De rechter moet ver dere (stakings)acties in de metaalin dustrie verbieden. De werkgeversor ganisatie in de metaal (FME) heeft daartoe een kort geding aangespannen tegen de Industriebond FNV. Het ge ding dient vanmiddag voor de presi dent van de rechtbank in Amsterdam. De metaalwerkgevers eisen een dwangsom van een miljoen gulden per overtreding. Gisteravond besloten FNV-leden bij de scheepswerf Wilton- Fijenoord desondanks tot een staking van drie dagen die maandag moet be ginnen. Zij volgt op een driedaagse sta king bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en is onderdeel van een „stakings-estafette" van de Industrie bond FNV in Rotterdam. De voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, mr. Chris van Veen. verwacht dat het niet bij het kort geding van vanmiddag zal blijven en dat er nog meer (gerechtelijke) stap pen zullen worden ondernomen „om de vakbeweging tot de orde te roepen". Hij veronderstelt dat ook in andere secto ren dan de metaal korte gedingen zul len worden aangespannen om stakin gen verboden te krijgen. Hij sluit even min uit dat via de rechter vergoeding zal worden geelst van schade die door stakingen wordt geleden" Vorige maand liepen de onderhandelin gen over de metaal-cao na twee dagen vast op de eis van de bonden dat niet getornd mocht worden aan de prijs compensatie per 1 juli. De metaalwerk gevers waren niet bereid dit vooraf toe te zeggen. Ondertussen heeft de FNV na een extra vergadering van de federatieraad laten weten dat de acties tegen de aanstaan de loonmaatregel doorgaan en dat de federatie vooralsnog niet zal meewer ken aan hervatting van overleg op cen traal niveau tussen regering en werkge vers- en werknemersorganisaties, zoals het kabinet deze week heeft verzocht. De FNV wil pas weer met de regering praten, als zij eerst duidelijk antwoord geeft op de vragen wat er nu precies gaat gebeuren met de prijscompensatie (Slot zie pagina 6 kolom 2) KK: Verlaging prijzen moet worden opgelegd DEN HAAG (ANP) - Volgens het Konsumentenkontakt (KK) moet de regering een strakker prijsbe leid voeren. Onderdeel daarvan zou moeten zijn dat minister Van Aardenne (economische zaken) prijsverlagingen oplegt in bepaal de branches. Dit schrijft het KK in een brief aan de minister. Volgens KK dreigt de prijsontwik keling in ons land volledig uit de hand te lopen Op grote schaal vin den sluipende prijsverhogingen plaats. Bovendien geeft" Van Aar denne te makkelijk toestemming voor verhoging van prijzen. De tweede kamer zou er naar de me ning van KK een debat over moe ten houden, zo ernstig is de zaak. Prijsverlagingen zijn volgens de or ganisatie geboden in de volgende sectoren: banken, levensverzeke ringen. geneesmiddelen en vakan tiebungalows. Prijsverhogingen worden veel te snel toegestaan voor onder andere benzine. Bezorgdheid na sergeanten-coup §De in de tweede kamer aan- genomen motie over de Ne derlandse houding tegenover de politieke situatie in Suri name na de sergeanten-coup van anderhalve week geleden vertolkt een grote bezorgdheid over de volstrekt ongewisse toekomst van het nog geen vijfjaar geleden onafhankelijk geworden koninkrijksdeel. Volgens het draaiboek van de weggejaagde regerin- g-Arron zouden er eind deze maand par lementsverkiezingen worden gehouden in Suriname. Meteen na de staatsgreep vanuit de Membre Boekoe-kazeme in Paramaribo was al duidelijk dat de stembus voorlopig gesloten zal blijven. En daarmee is de parlementaire demo cratie - of wat daar na 25 november 1975 voor doorging - via het ingrijpen van de militairen in ieder geval tot nader order opgeschort. In de eerste dagen na het geweld in de straten van de Surinaamse hoofdstad leek het erop dat de opstan dige onderofficieren erop uit waren om zo snel mogelijk een militaire dictatuur te vestigen met een sterke man aan het hoofd. De Surinaamse gemeenschap in Nederland, vol van kritiek op wat er de afgelopen jaren onder het bewind-Ar- ron in Paramaribo allemaal was misge lopen, koesterde grote verwachtingen van de ommekeer De welwillende hou ding hier ten opzichte van de nieuwe machthebbers werd gevoed door het optimistische vooruitzicht dat er ach ter de greep naar de macht een groot stuk inspiratie van de jeugd in Surina me stak. Maar dat beeld werd al snel verstoord door het verzoek aan de zeer omstreden radicale politicus mr. Eddy Bruma om een eerst zogenaamde 'bur- gerraad' en later tot 'regering' omge doopt gezelschap te formeren dat het voorlopig in het land voorliet zeggen moet krijgen M,n vermoedelijk een lüger werd de man door één overvaller gedwongen weer in te stappen en terug te rijden richting Den Haag. Ter hoogte van Den Deyl werden de bestuurder en zijn bijrijder gedwongen te stoppen op een doodlo pende weg. De mannen konden niet zien of zij werden gevolgs. Op de dood lopende weg werden de bestuurder en zijn bijrijder geboeid en werd de zijdeur van de geldauto opengebroken en de geldcassettes uitgeladen. De overvallers waren blijkbaar goed op de hoogte van het transport, omdat le ge geldcassettes werden achtergelaten. Nadat de geldcassettes waren uitgela den zagen de bestuurder en zijn bijrij der de daders vertrekken in een blauw Toyota-busje. Linister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft deze week ln de tweede kamer gezegd dat Nederland zich 'terughoudend' zal opstellen ten aanzien van het nieuwe bewind in Para maribo. Zeker in de huidige omstandig heden wil het kabinet niet het verwijt krijgen dat het op wat voor manier dan ook bevoogdend optreedt. „Wij probe ren de ontwikkelingen in Suriname niet te storen; de Surinamers moeten zelf een oplossing vinden. Als het kan moe ten we een bijdrage leveren, maar niet hinderen of vooroplopen aldus de Ne derlandse bewindsman. Is er de laatste jaren steeds al zeer voorzichtig gema noeuvreerd vanuit Den Haag binnen de Nederlands-Surinaamse verhoudingen (ook toen er zeer ernstige bedenkingen rezen over de besteding van de 3,5 mil jard ontwikkelingshulp), nu de zaken op scherp staan kan Iedere Nederland se uitspraak in de onzekere situatie ver strekkende gevolgen hebben. Toch wordt er internationaal met argusogen naar de Nederlandse officiële opstelling gekeken. Met uitzondering van het eveneens tamelijk radicaal geregeerde buurland Guyana heeft nog geen enkel land het sergeanten-bewind in Surina me erkend. Nederland heeft langzamer hand de helft van de Surinaamse bevol king binnen zijn grenzen. Wanneer het de militairen ernst is als ze zeggen dat er in Suriname een voedingsbodem moet komen voor een sociaal-econo misch klimaat dat de terugkeer van veel jongeren naar het moederland kan bevorderen, is het van groot belang dat de Surinaamse gemeenschap hier ver trouwen krijgt in de ontwikkelingen ginds. De 'e uitspraak die de tweede kamer heeft gedaan over het belang van drie zeer wezenlijke beginselen in Suriname (herstel van'de democratie, eerbiedi ging van de mensenrechten en zo snel mogelijk parlementsverkiezingen) is een gebaar dat in Paramaribo bepaald niet dubbelzinnig kan worden uitge legd. Er spreekt een stuk bezorgdheid uit. waaraan de militairen met al hun idealen over uitbanning van corruptie, over heropvoeding van andersdenken den en onduidelijk 'Surinamisme' nie zomaar voorbij kunnen gaan. Trou wens, met hun bezoek aan de Suri naamse president Ferrier - een man groot gezag en een politiek onafhanke lijke instelling - hebben de leden van de Nationale Militaire Raad te kennen ge geven dat zij willen proberen een be wind te installeren dat in ieder geval binnen de regels van de Surinaamse grondwet moet gaan werken. Het is dui delijk dat in de nieuwe regering een rui me plaats zal worden ingeruimd voo maatschappelijke groeperingen die he buiten de traditionele politieke partij en. sinds 1975 aan de macht, zwaar te verduren hebben gehad. Bruma za getwijfeld allerlei figuren uit de vak bondswereld en de tot nu toe onfortuin lijke, kleine radicale politieke partijen naar voren schuiven. Maar of het Suri- name-van-morgen zichzelf in een derge lijk bewind zal herkennen is voorlopig zeer de yraag. Iedere schok in Suriname heeft tot nu toe een heel traag vervolg gekregen. vdM De wettelijke rente wordt per l april verhoogd van tien tot twaalf procent per jaar, aldus een persbericht van het ministerie van justitie. V/ettelijke rente kan een schuldeiser krachtens de wet eisen van een schuldenaar die zijn ver plichtingen niet is nagekomen dooreen betalingstermijn te laten verstrijken. De wettelijke rente schommelde van 1971 tot en met 1979 tussen de 8 en 10 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1