PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CENTURIONTANKS TEGEN BARRICADEN AMSTERDAM Braks komt op landbouw GOLF VAN F NV-A CTIES Politieversterkingen uit hele land naar hoofdstad VAN DER STEE NAAR FINANCIËN Eventueel verder na aanvaarding loonwet in kamer Geen akkoord over suiker CDA is voor loonwet Personeel Eurogas werkt vlekjesweg Superkinderen9 pagina 11 223e jaargang no. 54 Dinsdag 4 maart 1980 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 AMSTERDAM - Een directiekeet, welke als barricade is gebruikt, wordt tijdens de actie van maandag ochtend aan de kant geschoven. AMSTERDAM - Voor het kraakpand in de Vondelstraat worstelt een tank met schuiver zich door een barricade van steen. (Van onze verslaggevers DEN HAAG - Na een van de woeligste dagen sinds de rumoerige jaren '60 leek Amsterdam gisteravond laat een rustige nacht in te gaan. Enige duizenden mensen demonstreerden in het begin van de avond tegen het woningbouwbeleid in Amsterdam en tegen het geweld waarmee in de vroege ochtend de barricaden in de buurt van het gekraakte pand aan de Vondelstraat waren verwijderd. Er deden zich slechts enkele kleine incidenten voor. De politie hield zich afzijdig. De barricaden werden maandagochtend opgeruimd in een bliksemactie waarbij 1100 man politie en mrechausee en zes Centuriontanks werden ingezet. Voor vandaag is de politie op alles om het Amsterdamse korps bij te voorbereid. Vanuit verschillende stre ken in het land zijn rijkspolitieman nen naar de hoofdstad overgebracht post De postbestellers ln WestrBrabant en Zeeland zullen vandaag met slechts half gevulde tassen hun 'w(jk' Ingaan. Dat ls een gevolg van het feit dat bij het expeditiebedrijf van de PTT ln Roosendaal, evenals ln een aantal an dere plaatsen, maandagavond het werk gedurende enkele uren werd neergelegd. PAGINA 3 meerderheid Robert Mugabe maakt een goede kans de eerste minister-president van Zim babwe te worden. Volgens nlet-offlclé- le uitslagen zou h(J de absolute meer derheid behalen. PAGINA 11 verwisseld Twee baby's zijn op 11 november van het vorige jaar enkele uren na hun ge boorte ln het Almelose Prinses Irene- zlekenhuls verwisseld. Nog voorr dat dit half februari officieel werd vastge steld ls één van de twee meisjes overle den aan een hartziekte. Het andere kind ls Inmiddels weer aan de eigen ouders overgedragen. PAGINA 13 schandaal staan. Ook de marechaussee en leden van het korps dat het koninklijke pa leis in Soestdijk bewaakt, zijn van daag in Amsterdam beschikbaar. Bij de acties van maandagochtend vroeg en de ongeregeldheden die zich de rest van de dag voordeden, raakten 37 politiemannen gewond; 25 van hen konden na behandeling weer aan het werk. Onder de burgerij vielen 's och tends en 's middags zo'n 25 gewonden. Daar kwamen er gisteravond nog twee bij, toen een automobilist op het Leid- seplein op de stoet betogers Inreed; de automobilist werd aangehouden. Burgemeester Polak gaf gisteravond blijk van bewondering voor de manier waarop zowel politiemannen als kra kers hadden gereageerd op de actie van 's ochtends vroeg in de Vondelstraat. „De politie heeft een enorme zelfbe heersing getoond en de krakers hebben een confrontatie vermeden door op te roepen geen verzet te plegen". Leiders van de gemeenteraadsfracties van PvdA, CDA en WD stemden in met de actie die gericht was op het weg halen van de barricaden in de buurt van de Vondelstraat. CPN, PSP en PPR keurden haar al Het dagelijks bestuur van het gewest Amsterdam van de Par tij van de Arbeid liet eveneens een af keurend geluid horen. Het kwam de bestuurders op een beris ping te staan van de kant van de WD. Haar voorzitter, mr. Korthals Altes, verweet de socialistische gewestbe stuurders dat zij zich „veilig in hun par tijbureau betweterig als altijd" gedroe gen. „Zij vielen overheidspersoneel dat de acties met gevaar voor eigen veilig heid inzette, met een afkeurende ver klaring in de rug aan". Ultimatum Tot grootscheeps ingrijpen werd in het holst van de nacht van zondag op maandag besloten, toen de krakers van het omstreden pand op de hoek van de Vondelstraat en de Constantijn Huy- gensstraat lieten weten niet binnen het door burgemeester Polak geëiste half uur te kunnen reageren op een ul timatum dat de burgemeester hun om drie uur 's nachts stelde. Polak verlangde van de krakers dat zij ermee zouden instemmen dat „burger lijke gemeentediensten" (stadsreini ging, bestratingen, energiebedrijf enz) bij het aanbreken van de dag de barri caden zouden gaan opruimen om de straten rond het vrijdagavond gekraak te gebouw weer begaanbaar te maken- Ontruiming van het pand was niet aan de orde; al eerder in het weekeinde was men overeengekomen dat de krakers erin zouden mogen blijven, in elk geval tot na een debat in de gemeenteraad over de bestemming van het gebouw. De krakers meenden niet op Polaks ei sen te kunnen ingaan omdat hun te wei nig tijd voor overleg werd gelaten. Zij vonden dat strijdig met de democrati sche spelregels. Polak reageerde daar later op met een verklaring waarin hij zei: „Een groep mensen die door het openbreken van straten en van elektri- citeitskasten het normale leven van ve le duizenden in de war heeft gestuurd, die 25 politiemannen (vrijdagavond bij de eerste onlusten) hebben verwond, die de openbare dienstverlening zoals tram. bus. ziekenwagens en brandweer onmogelijk maakt en een toestand van volstrekte rechteloosheid heeft ge- creèrd in een bepaald gebied, kan zich moeilijk beroepen op zijn eerbied voor democratische procedures". Tanks Met elfhonderd man politic en mare chaussee, zes Centuriontanks van het leger, drie waterkanonnen en vijf pantservoertuigen van de marechaus see werd maandagochtend om kwart voor zes de aanval op de barricaden ingezet. De actie werd aangekondigd vanuit een helikopter die boven het ge bied rondcirkelde en van waaruit strooibiljetten werden verspreid. Bur gemeester Polak liet daarin weten dat de actie gericht was op het verwijde ren van de barricaden die de straten versperden en niet op het ontruimen van het omstreden pand. Tijdens het oprukken van de tanks, die waren voorzien van grote schuiven, viel in de le Contstantijn Huygensstraat de stroom uit. De barricade op de Vondel brug stond toen in brand. De buurt rond het gekraakte pand leek een slag veld. Uit de helikopter werd gewaarschuwd dat verzet niet zou worden getolereerd. In het uiterste geval had de politie toe stemming om te schieten. De mensen werd aangeraden zo veel mogelijk in huis te blijven. „Wanneer de kolonne eenmaal in beweging is gekomen, kan deze niet worden gestopt en is de situa tie op straat levensgevaarlijk". Scherpschutters De politiemannen die werden ingezet kwamen niet alleen uit Amsterdam. Naast de 300 man van de Amsterdamse mobiele eenheden waren er 400 man marcechaussee en 400 man rijkspolitie uit Rotterdam. Den Haag, Apeldoorn, Alkmaar, Zaanstad en Purmerend op geroepen. Driehonderd man zorgden voor de afzetting van het gebied; acht honderd man waren beschikbaar voor de acties zelf. In Crailo werd een groep van acht scherpschutters achter de hand gehouden die op afroep beschik baar waren. Nederlaag Sympatisanten van de krakers en rel- beluste nieuwsgierigen werden uit de buurt weggejaagd. Het kwam tot ver spreiden vechtpartijen. Later op de ochtend braken ook gevechten uit in verder weg liggende straten. In groe pen trokken oproerkraaiers door de stad, onder meer naar de Dam, waar ze door pelotons van de Mobiele Eenheid uiteengejaagd werden. Velen drongen de pas gerestaureerde Nieuwe Kerk binnen, die eind volgende maand het toneel is van de inhuldiging van konin gin Beatrix. De indringers werden er door de politie weer uitgejaagd. De krakers noemden het optreden in een verklaring later op de dag „een per soonlijke nederlaag van de burgemees ter en een brevet van onvermogen voor het hele bestuur. Het is een onzinnig en onzindelijk machtsvertoon geweest, onnodig en provocerend". De krakers noemden het een leugen van Polak dat zij met botte onwil op onderhandelin gen hebben gereageerd. „Het is juist de burgemeester die de onderhandelingen heeft getorpedeerd. Hij heeft ons voor de keuze gesteld: capituleren of con frontatie". De krakers zeggen veel concessies te hebben gedaan door met meer soepel heid hun eisen te formuleren. Zo had de kraakster Nanda, die wegens openlijke geweldpleging tijdens een vorige actie gevangen zat, laten weten dat zij niet de inzet wilde zijn van het conflict. Haar vrijlating was een van de eisen die de krakers hadden gesteld. Op last van de rechtercommissaris kwam Nanda maandagmiddag overi gens wel vrij. De rechter vond dat niet genoeg bewijs tegen Nanda voorhan den was. Een getuige die een belasten de verklaring over haar had afgelegd, was bij een confrontatie toch niet zeker van haar eerder gedane mededelingen. Zowel hoofdcommissaris Sanders als de Nederlandse Poütiebond prees maandagavond het beheerste optreden van de politiemensen bij de acties. De politiebond heeft er haar tevredenheid over uitgesproken dat de FNV heeft wil len meewerken aan het normaliseren van de toestand in de Amsterdamse binnenstad door een demonstratieve bijeenkomst die zij vandaag op de Dam had willen houden, naar het Rai-ge- bouw heeft verplaatst. Groningen In Groningen bezette een groep van on geveer 40 man gisteren een leegstaand deel van het stadhuis van Groningen. Het ging om een voormalig chinees res taurant dat bij het stadhuiscomplex wordt betrokken- De bezetting was be doeld als protest tegen het politieop treden in Amsterdam en het woningbe- leid in de stad Groningen. Tegen tienen werd de actie beëindigd. PSP Zeeland De PSP Zeeland heeft zich in een ver klaring solidair verklaard met dc kraakactie in Amsterdam. „Het kra ken van huizen die leegstaan in een tijd van hoge woningnood is een voort vloeisel van een volledig falend volks huisvestingsbeleid waarin speculatie wel is toegestaan maar wonen niet". De PSP Zeeland noemt het ingrijpen van de mobiele eenheid, gesteund door marechaussee en leger 'een afschuwe lijke daad' en eist van de Amsterdamse burgemeester „onmiddellijke terug trekking van de M.E. en andere para militaire eenheden". (Zie ook pagina 4) (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Ingenieur Gerrit Braks (46) is benoemd tot minister van Land bouw. Hij volgt daarmee mr. Van der Stee op, die financiën gaat doen. De kabinetswijzigingen, waaraan maan dagmiddag door premier Van Agt en CDA-leider Lubbers de laatste hand werd gelegd, zijn een gevolg van het aftreden van mr. Frans Andriessen als minister van fïnanciënm Ir. Braks zal vandaag m het Oostenrijk se Lech door koningin Juliana beëdigd worden. Het kabinet zal daarmee na ruim anderhalve week weer compleet zijn. Dit is gebeurd aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer over de loonmaatregel. De nieuwe minister is in 1933 geboren. Sinds 8 juni 1977 is hij lid van de Tweede Kamer voor het CDA, als vertegen woordiger van de KVP. Voordien was hij gedurende ruim 10 jaar, met een on derbreking van twee jaar. werkzaam in Brussel op het gebied van de landbouw In deze periode vertegenwoordigde hij Nederland als adjunct-landbouwatta- chë en later als landbouwraad. Tussen 1967 en 1969 was hij secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond. Nooteboom. Onduidelijk is nog wie staatssecretaris Nooteboom zal opvolgen. Genoemd worden de Driebergse hoofdinspecteur van belastingen mr. T. Rademaker en het CDA (CHUhKamerlid drs.C.P. van Dijk. Het besluit hierover is afhankelijk van de functieverdeling op financiën, omdat Van der Stee mogelijk zelf belas tingzaken wil gaan doen. Van der Stee is in de kabinetten-Bies heuvel en Den Uyl staatssecretaris van financiën geweest; zijn hoofdtaak lag in belastingzaken. In het kabinet-Den Uyl werd hij na het aftreden van minister Brouwer minister van landbouw en vis serij; hij bleef dat toen het kabinet-Den Uyl werd opgevolgd door de ploeg van Van Agt. Van der Stee houdt in ieder geval de portefeuille van Antilliaanse zaken, omdat het kabinet het niet gewenst acht ook op deze post een tussentijdse wijziging aan te brengen. Gerardus Johannes Maria Braks is af komstig uit een Brabantse boerenfami lie. Ilij werd geboren in Uden en begon op de boerderij van zijn vader. Omdat hij wilde emigreren, volgde hij enige tijd na afloop van de lagere school en een cursus bij het lagere land-en tuinbouw- onderwijs in 1955 een spoedcursus Mu lo. Daarna volgde de (avond) HBS-B en een studie aan de Wageningse Land bouwhogeschool. Hij specialiseerde zich op de Nederlandse landbouw, met als keuzevakken economie en wiskun dige statistiek. Braks aanvaardde in 1965 een functie bij de directie Interna tionale Economische Samenwerking van het ministerie van Landbouw en Visserij. In 1966 vertrok hij voor het eerst naar Brussel, waar hij nauw betrokken raakte bij de opbouw van het gemeen schappelijke landbouwbeleid. In 1969 verhuisde hij opnieuw naar Brussel, nu als landbouwraad. In deze functie had hij dagelijkse contacten met de Europese Commissie, de Europese Mi nisterraad en het Europees Parlement. Ir. G. J. M. Braks Zevenentwintig Italiaanse topvoet- ballers zouden zich voor duizenden guldens hebben laten omkopen om hun clubs te laten verliezen bij kam pioenschapswedstrijden. In deze affai re wordt ook de naam van de interna tional Paolo Rossi genoemd. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. DEN HAAG - Het openbare leven in ons land is vandaag grondig ontregeld. Zo wordt in Amsterdam en Rotterdam geen vuilnis opgehaald, rijdt het open baar vervoer in diverse provincies niet, verschijnen diverse kranten niet, zijn de tv-programma's onderhevig aan wijzigingen, werken diverse ge meentelijke diensten niet, wordt er ge staakt in vele honderden bedrijven en liggen bouwprojecten plat. Alles in het kader van het verzet van de FNV tegen de loonplannen van het kabinet. Van avond beslist de Tweede Kamer of zij akkoord gaat met deze plannen. In Rot terdam en Amsterdam vinden van daag grootscheepse demonstraties plaats door stakende ambtenaren, ha venarbeiders en werknemers in de In dustrie. Maar ook wanneer de Kamer de loon wet aanvaardt, zullen de acties van de FNV-bonden na 4 en 5 maart worden voortgezet Nog niet vast staat in welke vorm dan actie zal worden gevoerd. Na afloop van de federatieraad verklaarde FNV-vice-voorzitter Wim Spit dat het regeringsbeleid bepalend is voor wat er gaat gebeuren. Donderdag komt de fe deratieraad opnieuw bijeen om de be slissing van de Tweede Kamer te be spreken. Posterijen Omdat de afgelopen nacht de PTT'ers op een aantal expeditieknooppunten het werk hebben neergelegd, wordt de postbestelling vandaag flink ln de war gestuurd. Posttreinen zullen worden geladen noch gelost. Naast het stilleg gen van het werk op de EPK's zullen de toegangswegen tot diverse postcentra worden geblokkeerd, zodat ook PTT- wagens niet kunnen laden of lossen. Volgens de bij de FNV aangesloten ambtenarenbonden ABVA en KAB O zal ruim de helft van de post niet wor den bezorgd. Openbaar vervoer In Amsterdam zullen vandaag tot 24.00 uur geen trams, bussen en metro's rij den. Ook de veren, met uitzondering van dat aan de Buiksloterweg. doen geen dienst Een woordvoerder van het Rotterdamse gemeentelijk vervoerbe drijf RET ontkende gisteravond door de ABVA verspreide berichten dat van daag in de Maasstad geen trams of bus sen zouden rijden. Ook het streekvervoer is door de actie worden getroffen Het gaat hier om 24- uursacties. zoals in de provincie Gro ningen. stiptheidsacties en gratis mee rijden. Op het actielijstje van de Ver- voersbonden FNV stonden gister avond: de Fram (Friesland), DVM (Drenthe), GSM (Doetlnchemi, BBA (Brabant), Zuidooster (Brabant-Lim burg), en de EMA (Eindhoven). Bij enantal andere streekvervoerbedrljven werd gisteravond nog vergaderd over eventuele acties. Grafu ici Een groot aantal regionale bladen komt vandaag niet uit omdat de grafici het stakingsparool van de Federatie Druk en Papier volgen. Over het al dan niet verschijnen van de landelijke bla den bestond gisteravond nog geen dui delijkheid. Volgens federatiesecretaris Van Waal werd er nog volop vergaderd. Het Vrije Volk iregio Rotterdam) ver schijnt vandaag met op de vijf promi nentste pagina's uitsluitend nieuws over de acties. Op die manier wordt prioriteit gegeven aan de FNV-acties. Op een vergadering van de redacties van het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP) heeft een meerderheid van de aanwezige journalisten en andere medewerkers besloten vandaag tussen 10.00 en 22.00 uur alleen nieuws door te geven dat- in de ruimste zin des woords - betrekking heeft op de F^TV-acties te gen het regeringsbeleid. De directie en hoofdredactie van het ANP beraadden zich gisteravond op maatregelen. In totaal liggen in de grafische sector vandaag rond zestig bedrijven plat. Naast enkele kartonnagefabrieken gaat het in hoofdzaak om drukkerijen. Bij de NOS hebben de televisietechnici besloten vandaag mee te doen aan de FNV-acties. Hierdoor zullen op beide Nederlandse netten enkele program ma's of delen daarvan niet op de beeld buis verschijnen Het betreft uitzendin gen van de KRO. EO en NOS. De radio technici hebben besloten zich van ac ties te onthouden, zodat alle radiopr gramma's normaal doorgang zulle vinden. De 32-uursstaking bij Hoogovens, die BRUSSEL - De landbouwminis ters van de Europese Negen zijn er maandag niet in geslaagd de grote lijnen vast te stellen voor het door voeren van bezuinigingen in de sector suiker. Eind maart komen de omstreden voorstellen van de EEG-landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach opnieuw aan de orde. Het lijdt geen twijfel dat de Negen over deze bezuinigingen pas beslissen tegelijk met het vaststel len van de garantieprijzen voor het landbouwjaar dat op 1 april begint. VELP (Gld) - De CDA-fractie in dc Tweede Kamer zal deze week instem men met de door de regering noodzake lijk geachte nieuwe loonwet. Volgens CDA-leider drs. R. Lubbers zit er gege ven de omstandigheden niets anders op. „We kunnen Gods water niet over Gods akker laten lopen". Hij vertelde dit gisteravond op een partijbijeenkomst in Velp. De nieuwe loonwet mag naar zijn mening slechts beperkt van duur zijn - hoe lang dat ls zei hij niet - „zodat het een appèl is aan de sociale partners om weer zelf hun boontjes te doppen". De verantwoordeiykheid voor de In greep door de regering ln het loonbeleid legde Lubers bij werknemers en werk gevers die niet tot een centraal akkoord konden komen. vanmorgen om 06.00 uur zou beginnen, gaat niet door. Op een vergadering van georganiseerde hoogovens werknemers kon net niet de vereiste meerderheid van 75 procent vóór een staking worden meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het actiecentrum van de Industlre- bonden zullen er dinsdag bij Hoogo vens wel actgies op kleinere schaal wor den gehouden. In een brief heeft de Hoogoven-directie al laten weten dat nietrgewerkte uren niet zullen worden uitbetaald en dat eventuele schade op de FNV zal worden verhaald. Diensten In Rotterdam en Rotterdam gaan di verse diensten voor korte of langere tijd plat. Gestaakt wordt door personeel van de reinigingsdienst, drinkwater ter komt wel water uit de kraan), het ha venbedrijf. gemeentewerken, straten makers. plantsoenendienst, ruimtelij ke ordening, gebouwendienst en stads vernieuwing De vitale diensten draai en normaal door De leerlingen van circa twintig scholen (Slot zie pag. 3 kolom 1) VLISSINGEN - 'Niks geen sche pen, niks geen gas'. Zo omschreef een woordvoerder van Eurogas Terminals in Rotterdam maan dagochtend de situatie bij de be drijfsklare vestiging van Eurogas in Vlissingen-Oost. Hoewel er zo'n kleine 20 werknemers zijn aange trokken, komen die voorlopig niet aan hun eigen werkzaamheden toe. Tot de uitspraak van de Kroon, die inzake de bezwaren te gen de komst van Eurogas binnen kort valt te verwachten, komt de LPG-terminal niet daadwerkelijk in gebruik. Woordvoerders hadden zich vrij dag tijdens de zitting van de Raad van State al in dergelijke bewoor dingen uitgelaten, maar navraag leerde maandagochtend dat dit voornemen ook in de praktijk wordt toegepast. Naar het zich thans laat aanzien zal staatsraad mr. T. Brouwer nog wel twee weken nodig hebben alvorens hij een defi nitieve uitspraak over de komst van Eurogas naar het Sloe zal doen. In die tijd houden de personeelsle den van de nieuwe LPG-terminal - compleet met aansluiting op het spoorwegnet dat door het Sloege- bied loopt - zich onledig met onder houdswerkzaamheden. Een woord voerder van het bedrijf uit Rotter dam: 'We wachten zoals hethoort netjes de uitspraak af. Dat houdt dus in dat er geen druppeltje LPG bij ons ln de tanks komt en dat er zolang geen enkele LPG-tanker zal afmeren. Wat ons personeel zolang doet? Hier en daar een roestplekje wegwerken. De installatie zal er in ieder geval prima uitzien als-ie in derdaad in bedrijf komt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1