PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN RESULTAAT IN LOONOVERLEG Gewonden en vrouwen uit ambassade Bogota vrij NSM STELT INDUSTRIEBOND FNV AANSPRAKELIJK VOOR ACTIES Onbepaalde tijd opgeschort Trein niet opgemerkt: baanwerkers gedood Benzine op 1 maart 4,2 cent duurder Oorlogs misdadiger in Arnhem gepakt Van der Stee vrijwel zeker op financiën Directie boos over toespraak districtsbestuurder in kantine Muziek pagina 17 223e jaargang no. 51 Vrijdag 29 februari 1980 KEUKENCENTRUM t HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST (Van ome redactie economiei DEN HAAG - Het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid met het kabinet is donderdag totaal mislukt. Hoewel het kabinet na afloop meedeelde dat het overleg voor onbepaalde tijd was opgeschort, lieten de vakcentrales weten aan nader overleg geen behoefte te hebben. opgestelde loonraming moet blijven. Met belastingmaatregelen wil het kabi net nog wel de koopkracht van de laag ste Inkomens veilig stellen, maar daar boven niet meer. De werkgevers hebben nog wel ge tracht de vakbeweging de bal toe te spelen door een beroep te doen op de bereidheid van de vakcentrales en vooral de FNV om de brief van het kabi net over de bezuinigingen intern nog eens te bespreken. „Als de FNV geen keuzo wil maken tussen de collectieve sector of de particuliere sector, kunnen we de arbeidsvoorwaarden in de jaren tachtig wel vergeten", aldus VNOvoor- zitter Chris van Veen. Minister-president Van Agt deelde na afloop mee, dat het kabinet de reacties van de sociale partners op de regerings plannen had aangehoord. De kabinets delegatie wilde eerst de gehoorde reac ties nader analyseren en daarna de con clusies in de ministerraad bespreken. Zowel hij als minister Albeda (sociale zaken) zeiden dat het overleg „voor on bepaalde tijd was opgeschort". Van Agt De wetenschapsmensen in de Ver enigde Staten zijn in meerderheid soli dair met de binnen de Sowjet-Unie ver bannen natuurkundige Andrei Sacha- rov. Meer dan 75 procent van hen is vastbesloten geen enkele officiële infor matie uit te wisselen met venoten in de Sowjet-Unie. Dit is gebleken uit een pei ling die de bond van Amerikaanse we tenschapsbeoefenaren onderzijn leden heeft gehouden. voegde daaraan toe dat dat niet bete kende „tot in het hiernamaals". scheuring Voortdurende moeilijkheden tussen kerkeraad en predikant van de Neder landse hervormde gemeente te Kapel- Ie zijn de oorzaak van een dreigende kerkscheuring. Dominee J. G. Barn- hoom ls door de provinciale kerkver gadering al tweemaal met ongevraagd verlof gestuurd. Een groep verontruste gemeenteleden is bang dat de her vormde gemeente Kapelle binnen kor te tijd te gronde zal zijn gericht PAGINA 3 cao De cao-onderhandehngen ln de zuivel zijn voortgezet zonder de FNV nadat de federatie had verklaard niet bereid te zijn de aangekondigde acties op te schorten of te beëindigen. Vandaag worden ln Rotterdam en Amsterdam protestvergaderingen gehouden door de ambtenarenbonden ABVA en KA- BO Bij de PTT zijn voor dinsdag 4 maart ln alle bedrijfssectoren acUes ln voorbereiding PAGINA 4 nationalist Een jongensdroom wordt werkelijk heid voor mr Eddy Bruma. die woens dag door de Surinaamse Junta werd gevraagd een burgerraad te vormen De 54-jarige advocaat, geen onbeken de op het politieke strijdtoneel - hij werd reeds als 15-jarige als pollUeke dissident door Nederlanders achter de tralies gezet, krijgt nu misschien de kans zijn nationalistische idealen te realiseren PAGINA 18 harrisburg De IKON begint vanavond een vierde lige tv-serie over de nasleep van het ongeluk met de kerncentrale op Three Miles Island bij het Amerikaanse Har risburg. De IKON belicht ln deze ge dramatiseerde documentaire het on derzoek naar de omstandigheden waaronder de ramp zich kon voltrek ken en schuwt geen conclusies. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3, 11 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 18. Financiën: 19 Geen dictaat Zowel Van Agt als Albèda benadruk ten dat de brief met de kabinetsvoor nemens bepaald niet moest worden ge zien als een dictaat. Albeda zei vakbeweging en werkgevers duidelijk te hebben gemaakt dat alleen het bedrag van de bezuinigingen van drie miljard voor het kabinet een hard gegeven is. In de brief had het kabinet volgens hem alleen maar lijnen aange geven hoe die bezuinigingen bereikt zouden kunnen worden. „Werkgevers en vakbeweging hebben nog volop gele genheid om aan te geven hoe dit moet worden ingevuld", aldus de bewinds man. Duidelijk een hard gegeven voor het ka binet is ook dat de lonen in ieder geval 1,5 procent beneden de in september ARNHEM (ANP) - In Arnhem is don derdagmiddag de 63-jarige Duitser J. K. gearresteerd. Hij is in 1949 door het bijzonder gerechtshof in Groningen bij verstek veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Bewezen werd geacht dat hij als soldaat bU de Duitse Wehrmacht ln Aduard (Groningen) een cafébezoeker heeft doodgeschoten. Vermoedelijk heeft hij kort voor het ein de van de oorlog de wijk genomen naar Duitsland. Hij zou de laatste twaalf dertien jaar ln Arnhem hebben ge woond. Hij is met een Nederlandse vrouw getrouwd. K. is in zijn woning gearresteerd. Zijn vrouw en twee kinderen wisten waar schijnlijk niets van zijn verleden, zo ver telde mr C. de Beaufort, de officier die is belast met de opsporing van oorlogs misdadigers. donderdagavond op het Arnhemse hoofdbureau van politie. K. is thans zonder beroep en ziekelijk. „Het ïykt mij een gewoon Arnhems bur ger." aldus mr. De Beaufort. K.'s aan houding is het eerste echte 'succes' van deze officier, sinds hij enige jaren gele den werd belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers De Beaufort heeft een lijst van ruim driehonderd nog op te sporen oorlogsmisdadigers. Van circa (Slot zie pagina 11 kolom 1) Jorns schouten (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG - Landbouwminister mr. Fons van der Stee (KVP) wordt vrijwel zeker de nieuwe minister van finan ciën, als opvolger van de vorige week afgetreden mr. Frans Andriessen. Mi nister-president Van Agt en de KVP-en CDA-top zouden donderdagavond een beslissing hebben genomen. Die wordt vandaag in Den Haag bekendgemaakt. Voor de opvolging van Van der Stee op het ministerie van landbouw en visserij wordt de naam genoemd van de voor zitter van het Landbouwschap, de KVP'er Joris Schouten. Ook circuleert nog de naam van de landbouwspecia- llst van de CDA-Tweede-Kamerfractie, ir. Gerrit Braks. Schouten ls momenteel voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tulndersbond (KNBTB) en fungeert als zodai ig als voorzitter van het Land bouwschap. Deze functie rouleert om (Slot zie pagina 11 kolom 1) Juist op deze punten maakten de drie vakcentrales, FNV, CNV en MHP. zich furieus. De FNV houdt vast aan hand having van de kooppkracht tot en met modaal, waarvoor zij een volledige prijscompensatie eist en een initiële loonsverhoging van 2 procent Het CNV wil niet zover gaan. Aanvan kelijk eiste deze centrale een initiële loonsverhoging van 1 procent, doch CNV-voozitter Harm van der Meulen verklaarde nogmaals dat zijn verbonds raad bereid is deze 1 procent ter discus sie te stellen, mits er o.a. geen loon maatregel komt en vrije loononderhan delingen in de bedrijfstakken mogelijk blijven. Ook hij wees een aantasting van de prijscompensatie af. MHP-voozitter Henk van der Schalie wilde in elk geval geen aantasting van de prijscompensatie in welke vorm dan ook. Onevenwichtig De werkgevers vinden het pakket maatregelen nog steeds onevenwichtig. De drie miljard bezuiniging achten zij veel te weinig, doch zij zijn wel bereid over alles te praten, op voorwaarde dat de vakbeweging intern de gestelde ei sen nog eens zou bezien. .Als de vakbe weging geen keuze wil maken tussen de collectieve en de particuliere sector, staan wij de komende jaren buiten spel. Wij moeten samen met de vakbeweging er het beste van zien te maken", zei Chris van Veen. Volgens Van Veen be wijzen de nieuwste cijfers dat er dras tisch gematigd moet worden. „Anders kunnen we in de jaren tachtig het ar beidsvoorwaardenbeleid wel verge ten". zei hij. CNV-voozitter Harm van der Meulen zei hoop te hebben geput uit een opmer king van Albeda dat het het kabinet alles waard is om op centraal niveau tot (Slot zie pag.ll kol. 4) UTRECHT - Vier spoorwegwerkers kwamen donderdag om het leven toen zij werden aangereden door een locomotief die onverwachts aan kwam rijden op het spoor waar zij aan het werk waren. Geen van hen had de locomotief horen of zien naderen. De vier baanwerkers werkten aan de spoorbaan in de omgeving van de Baanhoek- brug over de Beneden-Merwede bij Sliedrecht. Een vijfde man. een veiligheidsman van de Nederlandse Spoorwegen die overeenkomstig de voorschriften aan hen was toegevoegd om te waarschuwen voor naderende treinen, werd zwaar gewond De vier slachtoffers waren in dienst van een particulier aannemingsbedrijf De ploeg van vier man plus de veiligheidsman waren aan het werk in een bocht van het enkelsporige baanvak, toen daar een korte goederentrein naderde, bestaande uit een diesel-locomotief met een goederenwagon. De mannen hanteerden een kraagschroefmachine, een apparaat dat nogal lawaai maakt, zodat zij de trein met konden horen. De Sliedrechtse politie en de NS onderzoeken nog wat de oorzaak geweest kan zijn dat niet alleen de baanwerkers de naderende locomotief niet of te laat hebben gezien, maar dat ook de veiligheidsman niet tijdig alarm heeft geslagen. De bij het ongeluk betrokken veiligheidsman kon nog met worden gehoord. Van NS-kant was hangende het onderzoek nog geen toelichting te krijgen op de gang van zaken. Alle vier de slachtoffers van het treinongeval donderdagmiddag op het baanvak DordrechtrGorkum zijn afkomstig uit het Brabantse plaatsje Rucphen. Het zijn de 22-jarige W Rokx, de 30-jarige M. Rokx, de 49-jarige P. J. van Dijk en de 47-jange B. A. de Rooij. aldus deelde de Nederlandse spoorwegen donderdag avond mee. NOG ONGEVEER 65 GIJZELAARS IN GEBOUW DEN HAAG (ANP) - Op 1 maart zullen de maximumprijzen van normale en superbenzine met 4,2 cent stijgen. De maximumprijs per liter wordt dan voor normale benzine 138,2 cent en voor superbenzine 141,6 cent. Dit heeft het ministe rie van economische zaken donderdag bekendgemaakt. De maximumprijzen van petroleum en dieselolie ggaan op 1 maart met 2,4 cent omhoog en die van huisbrandoliën en gasolie 2 cent De maximumprijs voor stookolie gaat omhoog met twintig gulden per ton voor stookolie met een zwavelgehalte van een procent. Voor stookolie met een zwavel- gehalte van twee procent gaat de maximumprijs veertien gulden per ton omhoog. De maximumprijs van autogas (lpg) stijgt met 2,3 cent per liter. De prijsstijgingen zijn het gevolg van de prijsverhogingen van ruwe aardolie tot en met 15 januari, aldus het ministerie van economische zaken. (Van ome redactie buitenland BOGOTA, PANAMA - De zwaargewa pende bezetters van de Dominicaanse ambassade in de Colombiaanse hoofd stad Bogota hebben donderdagavond drie gewonde gijzelaars en tien vrou wen vrijgelaten. Eén van de gewonden was de Paraguyaansc ambassadeur; de dertig bezetters hebben ongeveer 65 mensen in handen, onder wie naar schatting 15 ambassadeurs. Naast vrijlating van 311 politieke ge vangenen eisen de (ruim dertigi bezet ters 100 miljoen gulden losgeld. Ook zou de Colombiaanse regering een ma nifest van de bezetters, die zich de 19- aprilbeweging noemen, in de belang rijkste buitenlandse kranten moeten laten publiceren. Een bemiddehngs- aanbod van het Colombiaanse Rode Kruis hebben zij afgewezen. Donderdag werd over en weer nog druk geschoten tussen bezetters en de poli tiemacht die de omgeving rond de am bassade hermetisch heeft afgegren deld. Een van de bezetters vertelde tele fonisch aan journalisten dat sluip schutters van de politie schieten op al les wat zich achter de ramen van het gebouw beweegt De bezetters dreigen hun gijzelaars een voor één te execute ren wanneer de regering niet toegeeft aan hun eisen. Totnogtoe is daar van regeringszijde nog geen enkel commen taar op gegeven De leider van de bezetters, die zich „commandant nummer 1" noemt zei dat alle (25) vrouwelijke gijzelaars wor den vrijgelaten, wanneer de regering se rieuze onderhandelingen begint. Vol gens hem weigert de Colombiaanse re gering voedsel naar het ambassadege bouw te brengen om door uithongering i einde aan de actie te maken. Later Verkiezingen in Rhodesie fZo gewelddadig als de aan- loop naar de eerste vrije ver kiezingen voor de zwarte be volking van Zimbabwe-Rho- deslè is geweest, zo rustig zijn de eerste twee van de in totaal drie - vandaag hebben de zwarte Rho- desiêrs de laatste mogelijkheid om hun stem uit te brengen - verkiezingsdagen verlopen. Dit 'rustig' is overigens be trekkelijk: intimidatie van kiezers komt nog steeds voor en er zijn al doden gevallen, maar vergeleken bij de ge welddadigheden van enkele dagen en weken geleden is nu slechts sprake van speldeprikken. Vrije en eerlijke verkie zingen, zouden er komen volgens het dne maanden geleden in Londen gete kende akkoord tussen de elkaar in Zim babwe bestrijdende partijen. Het ziet er naar uit, dat in grote lijnen aan die voor waarde zal worden voldaan, ondanks een door buitenlandse waarnemers ge signaleerde intimidatie van de hulp troepen van bisschop Muzorewa, als mede de guerrillastrijders van Robert Mugabe. Maar de betrekkelijke rust rondom de verkiezingen is de stilte voor de storm, die straks zal opsteken als de uitslag eenmaal vastligt. Tot begin vol gende week houden partijen nog de adem in, maar als eenmaal de tachtig zwarte zetels in het honderd leden tel lende parlement zijn verdeeld ide drie procent blanke inwoners van het land bezetten éénvijfde van het aantal ze tels) barst de strijd om de macht in alle hevigheid los. He, meldde het Colombiaanse Rode Kruis dat voedselpakketten en medicijnen naar de ambassade werden gebracht Onzekerheid heerst nog over hetaantal gegijzelde ambassadeurs. Op een door het Colombiaanse ministerie van bui- (Slot zie pagina 11 kolom 6) BOGOTA - Agenten in burger dragen een gewonde collega weg van de plaats, waar hij door kogels getroffen werd tijdens een schotenwisseling bij de bezette Dominicaanse ambassade in Bogota. Deelname is 'ongeoorloofd werkverzuim' SLUISKIL - De directie van de Neder landse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil stelt de Industriebond FNV volledig aansprakelijk voor de gevol gen van het geheel of gedeeltelijk stil leggen van de fabrieksinstallaties op 4 maart, de landelijke actiedag tegen een loonmaatregel. Het bedrijf heeft de werknemers ge waarschuwd. dat werkonderbrekin gen zullen worden beschouwd als 'on geoorloofd werkverzuim met alle con sequenties die daaraan verbonden zijn'. In een brief aan het districtskantoor van de Industriebond in Goes toont de NSM-directle zich verbolgen over het feit dat districtsbestuurder W Wau- mans woensdagmiddag zonder toe*, stemming personeelsleden heeft toege sproken in de bedrijfskantine Volgens de directie was ij oorspronke lijk alleen op de fabriek toegelaten om de cao-voorstellen te overhandigen, op zich overigens een handelwijze die in druist tegen het bestaande gebruik. „Geheel buiten de aangekondigde op zet van zijn bezoek deelde de FNV-be- stuurder ons de intentie van zijn organi satie mede. om ln het kader van de lan delijke FNV-acties op dinsdag 4 maart aanstaande ons bedrijf geheel of gedeel telijk stil te leggen. Daar er van een con flict tussen NSM en deze vakorganisa tie geen sprake is. beschouwt NSM deze voorgenomen actie m strijd met de cao en als hoogst schadelijk voor haar per soneel en onderneming", aldus de NSM in een donderdag gepubliceerde verkla ring. De directie ontkent een krantebericht dat zy zich bu Waujans' bezoek negatief zou hebben uitgelaten over een even tuele loonmaatregel. T oestemming In de brief aan de FNV wijst het bedrijf er op, dat vakbondsvertegenwoordi gers 'niet de vrijheid hebben zonder onze instemming op ons terrein of in onze kantoren en fabrieken te verkre- ren, laat staan om daar actie te voeren, zoals de heer Waumans deze week heeft gedaan'. Het personeel wordt gevraagd een 'correcte houding' in te nemen. Aan vragen voor snipperdagen op 4 maart zullen op de gebruikelijke manier wor den behandeld. Waumans, om commentaar gevraagd wil met een reactie wachten tot hij alle stukkerün zijn bezit heeft. Dat was don derdagmiddag nog niet het geval. Let pessimisme over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesiè wordt gevoed door de turbulente gebeurtenissen van de afgelopen maanden. Ondanks mooie woorden en beloften in het vredesak koord van Londen, zijn de partijen on verzoenlijk tegenover elkaar blijven staan. De verkiezingsstrijd heeft de ge schillen alleen maar aangewakkerd. In feite hebben deze verkiezingen als een geweldskatalysator gewerkt. De strijd nu en straks gaat tussen de drie grotere partijen: de Verenigde Afrikaanse Na tionale Raad (UNAC) van bisschop Mu zorewa, die zich voorlopig gesteund weet door de blanken, verder het in gro te delen van het land populaire, marxis tisch getinte ZANU PF van Robert Mu gabe en het gematigde Patriottisch Front van Joshua Nkomo. De laatste heeft zich in de afgelopen weken de meest redelijke van het drietal getoond. Sinds bisschop Muzorewa zich in zijn pompeuze verkiezingscampagne heeft ontpopt als een schreeuwerige, wraak zuchtige en onduidelijk geprofileerde politicus, zien de blanke Rhodesièrs Nkomo steeds meer als de man. onder wiens leiding het jonge Zimbabwe tot een multi-raciale samenleving kan uit groeien, waarin blank en zwart elkaar respecteren. Er zijn genoeg landen in Afrika waar een dergelijke politiek is geslaagd. Maar juist het feit. dat er drie grotere partijen zijn. die geen van drieën een reeèle kans hebben de meer derheid in het parlement te behalen, maakt de toekomst zó onzeker voor het land. Zodra de stemmen zijn geteld en gouverneur Soames een formateur heeft aangewezen, trekken de Britten hun handen af van de voormalige kolo nie Rhodesiê. Anders dan onder het veertien jaar durende onafhankelijke rebellenbewind van Ian Smith, staat zwart Rhodesiê daarna op eigen benen. Meer dan ook klemt dan de vraag. Wat nu? De Rhodesische verkiezingen zullen de onvermijdelijke winnaar en verlie- zerist opleveren Maar de winnaar van de verkiezingen hoeft niet per se diege ne te zijn, die vervolgens de macht naar zich toetrekt. Er zal op basis van een coalitie moeten worden geregeerd, zo dat het gevaar aanwezig is, dat de partij met de meeste zetels niet in de regering komt Zo'n situatie zou kunnen ont staan als - naar wordt verwacht - de ZANU PF van Mugabe met zo'n vijfen dertig veertig zetels uit de verkie zingsstrijd komt. De vraag ls Hoe zul len zijn troepen - lang niet allemaal in kampementen ondergebracht - daar tegenover staan? Zullen zij niet als alle revolutionairen de vruchten van hun revolutionaire arbeid willen plukken? Anderzijds: Als Mugabe wel in de rege ring komt, is een 'opstand' van het le ger, steunend op een blank kader, niet ondenkbaar. Voor de hand zou liggen, dat Mugabe en Nkomo met elkaar in zee gaan. Maar beiden zijn ambitieus. Van een 'monsterverbond' tussen die twee is weinig goeds te verwachten. De één zou voor de ander moeten buigen en dat willen zij geen van beiden Nkomo is hoe dan ook een ongewisse factor Als bij niet krijgt, waarop hij zijn zinnen heeft gezet, is oorlog dichtbij Welis waar heefteen groot deel van zijn guer rilla's zich gemeld in kampen in Rhode siê, maar een keurkorps van zesduizend man - onder wie goed geoefende artille risten en straaljagerpiloten (Mig-23) - staat in Zambia gereed om zo nodig ge wapend in te grijpen. Ook Zuid-Afrika moet als ongewisse factor worden aan gemerkt dit land heeft alle belang bij een gematigd zwart regime in zijn noor delijk buurland. Kortom, hoe de kaar ten tijdens en na de verkiezingen ook worden geschud, de werkelijke strijd om de macht begint pas als de Union Jack is gestreken. En dat tijdstip na dert snel. Dim Het Indonesische staatssecretariaat heeft donderdag meegedeeld dat de on geiler een miljoen Chinezen die ille gaal in het land leven de Indonesische nationaliteit kunnen aanvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1