©4H PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Militairen willen spoedig burgerraad Pakket bezuinigingen blijft onaantastbaar FNV WIL 24-UURSSTAKING IN HET WATERWEGGEBIED NOREN WILLEN BIER HOUDEN VISSERS BLOKKEREN GRE VELIN GENSLUIS VEEL SURINAMERS ACHTER MACHTSGREEP VAN AGT: WEL PRATEN OVER INVULLING autm adria Drieling pagina 2 223e jaargang no. 49 Woensdag 27 februari 1980 vtniuuMv faidwvgeMtS: •doen. we. marconistraat IVan onze verslaggever PARAMARIBO - De Nationale Militaire Raad, die maandag in Suriname de macht heeft overge nomen, heeft meegedeeld zo spoedig mogelijk de toestand in Suriname weer te willen normalise ren. De onderofficieren die de Raad vormen, hebben toegezegd de macht op korte termijn over te zullen dragen aan een burgerraad. Sergeant Sital, een van leden van de uit acht man bestaande Militaire Raad, heeft dinsdagavond laten weten dat er in Suriname verkiezingen zullen worden gehouden zoudra de sociaal-economische toestand enige verbetering vertoont. Oorspronkelijk zouden op 27 maart algemene verkiezingen gehouden worden. De Militaire Raad zou niet uit zijn op een rechtse militaire dictatuur in Suriname. De Militaire Raad heeft ook toegezegd de mensenrechten te zullen eerbiedi gen. Personen die gevangen genomen werden, zullen binnenkort weer worden vrijgelaten. Dinsdag hebben veel poll- tiemensen en officieren van het Suri naamse leger zich bij de Raad gemeld op het Fort Zeelandia. Zij zijn overge bracht naar de Membre Boekoe-kazer ne. De Nationale Militaire Raad bestaat uit de volgende personenen: sergeant Ramon Anton Abrahams, ingedeeld bij de afdeling militaire politie SKM, sergeant Laurens Eduard Neede, ser geant-majoor Badresein Sital, ser geant Dennis Horb, sergeant Chas Nel son Mijnals, sergeant Stanley Joeman, sergeant Daisi Bouterse en de 1ste lui tenant Michel van Rey. De verblijfplaats van de gevluchte pre mier Henck Arron is nog onbekend. Vi ce-premier Olton van Genderen en de ministers De Goede van financiën en Badrislngh van justitie zouden zijn gearresteerd. Waar zij zich bevinden is niet duidelijk. President Ferrier is voor zover bekend nog steeds in functie als staatshoofd. Procureur-generaal De Miranda, die bij zijn arrestatie gewond werd, ligt in het academisch ziekenhuis in Paramaribo In Suriname is de avondklok nog steeds van kracht. Tussen zeven uur 's avonds en zes uur 's ochtends heerst een uit gaansverbod. Overdag patrouilleren militairen door de straten. Samenscho lingen zfjn verboden en de mensen moe ten zich via de kortste weg naar hun werk begeven. Dinsdag was het rustiger dan normaal in de straten van Parama ribo. den. De Militaire Raad heeft wel een beroep gedaac op de Stichting Suri naamse Belangenbehartiging Bijlmer meer om de Surinamers in Nederland te mobiliseren voor terugkeer naar Su riname. De Stichting heeft van haar kant aangeboden in Nederland een front te vormen tot ondersteuning van de militaire machthebbers in Surina me. De bevolking in Suriname zelf schijnt voor een groot deel achter de machts greep van de Militaire Raad te staan. Er zouden al groepen Surinamers zijn die met de militairen willen overleggen over een nieuw te vormen regering. Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft gezegd bezorgd te zijn over de situatie in Suriname. Hij wees ook op de bezorgdheid onder de Surinamers in Nederland. De fractie van D'66 in de Tweede Kamer wil met minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking de situatie in Su- (Slot zie pagina 9 kolom 1) Ambassade Groepen Surinaamse jongeren in Ne derland hebben zich solidair ver klaard met de Militaire Raad in Para maribo. Een plan van de jongeren om de Surinaamse ambassade in Den Haag te bezetten, werd door de nieuwe machthebbers in Paramaribo ontra- Tito achteruit President Ferrier bekentenis Een veertienjarige Jongen uit Middel burg heeft bekend dat hl) de brand heeft aangestoken die dinsdagmorgen een supermarkt in de Zeeuwse hoofd stad heeft verwoest. Schade een mil joen gulden. PAGINA 3 afghanistan De Amerikaanse president Carter Is bereid de neutraliteit van Afghanistan te garanderen als de Sowjet-Unle zijn troepen uit dit land terugtrekt. Carter, die met deze verklaring kennelijk rea geert op ultlaUngen van Bregjnew, stelt dit In een brief aan de Joegoslavi sche president Tito. PAGINA 7 dijken De rijksgoedkeuring voor de dijkver zwaring laat te lung up zich wachten. Het Waterschap Walcheren maakt zich zorgen over de trage gang van za ken en probeert de procedure wat te bekorten. PAGINA 13 energie Nederland moet voor een groot deel van zijn energie-voorziening overscha kelen op kolen. Minister Van Aarden- ne (economische zaken) wil met een grootscheepse operatie die zo'n zes miljard zal kosten bereiken, dat ons land in het Jaar 2000 veertig procent van het electricltelts- en gasverbruik kan dekken met steenkool De regering sluit niet uit dat er bü Vlls- singen of Terneuzen in de toekomst kolenvergassings- of andere van kolen afhankelijke Installaties worden neer gezet. PAGINA 16 boekproduktie HetNCRV-radloprogramma Literama heeft de J. H. Gottemerprijs gekregen, De jury waardeerde vooral dat on danks de betrekkelijk lage luistercij fers van Literama de NCRV toch aan dacht aan de boekproduktie besteedt in een tijd waarin culturele uitzendin gen op radio en televisie steeds schaar ser worden. PAGINA 17 winst Akzo heeft in 1979 een winst gemaakt van 228 miljoen gulden Een drasti sche verbetering ten opzichte van de resultaten over 1978 Een belangrijk onderdeel van deze ontwikkeling vormt de sterk gestegen afzet van che mische produkten en coatings. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en i3. Sport: 14 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. OSLO (DPA- In korte tijd hebben 140.000 Noren zich verenigd in de 'volks actie voor het bier' en dagelijks treden er nog zo'n 2.000 leden toe, aldus de organisatoren van de actie. Reden voor deze plotselinge activiteit: de Noorse regering is van plan een verbod op zwaar bier in te stellen en het alcoholpercentage in het 'gewone pits' te verlagen. Dit plan is uitgewerkt door een aantal staatssecretarissen en is bedoeld om het alcoholisme tegen te gaan. De 'volksactie voor het bier' heeft in pagina-grote advertenties verklaard dat bier cultuur is. Deze actie heeft de actiegroep ook nog een aanklacht opgeleverd wantin Noorwegen is iedere reclame voor alcoholische dranken verboden. Of de 'volksactie' succes heeft moet nog blijken, want het parlement moet rich nog over de maatregelen uitspreken. BELGRADO (RTR/DPA/AFP) - De toe stand van president Tito is achteruit gegaan, zijn longontsteking is niet be dwongen en zijn hart wordt slechter, zo is dinsdag meegedeeld. In een medisch bulletin staat dat de 87-jarige oude Joegoslavische leider steeds meer lijdt aan storingen in de hartslag. Het bulletin zegt: „De algemene ge zondheidstoestand van de president van de republiek Josip Broz Tito is nog steeds ernstig. Ondanks toepassing van de daartoe bestemde intensieve behandeling neemt de longontsteking niet af. Storingen in het hartritme tre den steeds veelvuldiger op en tekenen van hartzwakte blijven zich verto nen". BRUINISSE - De beroepsaaivissers van Bruinisse heb ben dinsdag de doorvaart voor de scheepvaart naar de Grevelingen onmogelijk gemaakt De afsluiting van het bekken vond plaats bij de enige toegang (de schut sluis in de Grcvelingcndam bij Bruinisse) en werd uit gevoerd met zes vaartuigen. De palingvissers bleven op hun post van dinsdagmorgen half tien tot rond acht uur 's avonds. Daarna keerde de kleine vloot terug naar de vissershaven. Met de afsluiting van de toegang naar het bekken heb ben de aalvissers mede namens hun collega's van Goe- ree willen protesteren tegen het feit dat de mosselvissers toestemming hebben gekregen om vandaag en morgen in de Grevelingen halfwas mosselen te vissen. De actie van de palingvissers heeft geen hinder voor de scheep vaart opgeleverd. Slechts een enkel jacht passeerde dinsdag de schutsluis en in dat geval werd de doorgang vrijgemaakt. Voorzitter H. Schot van de vereniging van beroepsaal- vissers zei dat er geen plannen zijn om vandaag of mor gen de doorvaart voor de mosselvloot te belemmeren „Het heeft geen zin om tegen de muur te vechten en het mag geen pesterij worden", aldus Schot Hij noemde de blokkade een succes omdat de palingvissers naar zijn mening de volle aandacht voor hun problemen hebben gekregen. Hij wees in dit verband op de zeer snelle be handeling door de raad van state van het verzoek van de beroepsvissers om de aan de mosselkwekers verleende toestemming voor het vissen van mosselen op de schor ten. „Ons verzoek tot schorsing is wel afgewezen, maar de procedure moet nog beginnen", aldus de voorman van de aalvissers. Hij liet verder weten pijnlijk getroffen te zijn door de houding van de Zeeuwse mosselkwekers. ,,Ze zijn ver enigd onder klinkende namen als 'Helpt Elkander' en 'Algemeen Vissersbelang' maar de palingvissers horen blijkbaar niet onder de vleugels van de vereniging Zevi- bel thuis", aldus Schot. Hij maakte verder duidelijk op het standpunt te staan dat alle vissers aan hun trekken moeten kunnen komen. „Dat de aalvissers zo lelijk be handeld worden doet me zeer". (Zie ook pagina 2). (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het pakket bezuinigingsmaatregelen, waarover het kabinet morgen met werkge vers en werknemers gaat praten, kan op hoofdlijnen niet meer gewijzigd worden. Volgens premier Van Agt zijn de uitgangspunten van het beleid „niet voor betwisting vatbaar". Een voorstel van de PvdA, waarin dat wordt tegengesproken, haalde het dinsdag in de Tweede Kamer niet. Premier Van Agt in de tweede kamer tijdens zijn antwoord in het 'Andrtessen- debat'. Bij de voortzetting van het debat over het aftreden van minister Andriessen lieten de oppositiepartijen weten dat het overleg van morgen in de Stichting van de Arbeid zinloos is. als van te vo ren vaststaat dat er aan de plannen niets wezenlijks meer te veranderen valt. Volgens PvdA-leider Den Uyl stuurt de regering de sociale partneru „met ge bonden handen" het overleg in. En bo vendien houdt het kabinet met de loon wet de lont bij het kruitvat, zei hij. Maar noch premier Van Agt, noch de leiders Van de beide regeringspartijen waren het daar mee eens. Van Agt zei dat de conclusies van het kabinet wel degelijk voor gesprek vatbaar zijn. Volgens hem kunnen de sociale part ners zich uitspreken over de invulling van de gewenste loonmatiging, van de bezuiniging op de overheidsuitgaven alsmede over de omvang van het zoge naamde „flankerend beleid", de maat regelen die de pijn voor de werkne mers wat moeten verzachten. „Er is van alles waarover zinvol ov.erleg mogelijk is", aldus Van Agt, maar aan de uitgangspunten (dat er minstens drie miljard bezuinigd moet worden en dat alle lonen moeten zakken) valt niet te tornen, bleek uitzijn woorden. „Geen van de partners zal ook kunnen ontko men aan de realiteit van de nieuwste economische gegevens". Volgens CDA-leider Lubbers zou de re gering „geen knip voor de neus waard zijn" als zij niet met volstrekt heldere uitgangspunten het overleg ingaat. De banenmarkt. die m oktober vorig jaar in Enschede ts gehouden, blijkt 117 mannen en 34 vrouwen aan werk te hebben geholpen. hHet aantal mensen dat dankzij de banenmarkt werk vond ligt volgens het Enschedcsc arbeidsbu reau nog hoger gezien het succes van het experiment met het PTT-viewdata- systeem. Dit maakte het mogelijk dat bezoekers van de banenmarkt op een voudige en snelle wijze konden uitzoe ken of er vacatures waren bij bedrijven die niet op de markt aanwezig waren. „Het zou uiterst kwalijk zijn als het par lement nu al zou vaststellen dat het be leid op hoofdpunten bijstelbaar is". WD-fractieleidcr Rietkerk zei dat voor hem het vorige week door het ka binet vastgestelde beleid „toetssteen" is. „Als door de Tweede Kamer struc turele gaten in dit pakket worden aan gebracht, kunnen wij geen medeve rantwoordelijkheid dragen", zo dreig de hij opnieuw met een crisis. Dat deed maandagavond ook vice-pre mier Wiegel, die het CDA op straffe van een kabinetscrisis waarschuwde niet aan de plannen „te morrelen". CDA-lei der Lubbers was daar dinsdag erg boos over.„Ik vind het belachelijk en hoogst onverstandig om zo het crisiselement in de discussie te betrekken", zei hij. Lubbers herhaalde nog eens dat voor hem Andriessen niet had hoeven af te treden. De ex-minister, die met staats secretaris Nooteboom en hun belde echtegenotes het debat vanuit een loge volgde, heeft volgens Lubbers een we zenlijke fout gemaakt, omdat hij ten on rechte getwijfeld zou hebben aan de hardheid van de kabinetsbeslissingen- Oppositieleider Den Uyl noemde de brief, waarin Andriessen zijn ontslag motiveert, „een veroordeling van het kabinetsbeleid waaraan het kabinet consequenties had moeten verbin den". Hij noemde de brief helder en consistent, al was hij het er niet mee Minister Albeda (sociale zaken) heeft een Voorlopige Arbeidsraadiinge- steld Deze raad is de voorloper van de Arbeidsraad, die gaat functioneren zo dra de Arbeidsomstandighedenwet door de Tweede Kamer is behandeld en aanvaard. Met hel oog op de veelheid van taken, die nu al in hei kader van de Arbeids omstandighedenwet moet worden ver richt, is er behoefte aan de instelling van een Voorlopige Arbeidsraad. ROTTERDAM (ANP) - Voor 23 grote en middelgrote bedrijven in het Waterweggebied heeft de industriebond FNV voor dinsdag 4 maart een 24-uursstaking uitgeroepen. Bij deze bedrijven werken in totaal ongeveer 15.000 man personeel. Districtshoofd Johan Stekelenburg. die dit actieplan dinsdagavond op een bijeen komst van kaderleden in Rotterdam aankondigde, verwacht dat ook de Vervoers- bonden FNV op dinsdag 4 maart stakingen willen uitroepen bij de Rotterdamse havenbedrijven. Over het geheel of gedeeltelijk platleggen van de Rotterdamse haven zal het kader van de vervoersbonden vandaag vergaderen. De actie van de industriebond FNV is, zo zei Stekelenburg, een onderdeel van een omvangrijk FNV-actieplan, dat op dinsdag 4 maart zal moeten leiden tot talloze 24-uursstakingen in het hele land. Johan Stekelenburg zei dinsdagavond in Rotterdam verder dat het niet bij een 24-uursstaking zal blijven als de regering zijn bezuinigingsplannen uitvoert. Dan zal via tal van 'estafettestakingen' een uitputtingsslag beginnen met het doel het raderwerk van regering en werkgevers stil te leggen, aldus het Rotter damse districtshoofd van de Industriebond FNV. (Zie ook pagina 9) Ex-minister Andriessen (geheel rechtsi woonde gisteren het kamerdebat naar aanleiding van zijn ontslag uit het kabinet bij. Links ex-staatssecretaris Noote boom die eveneens zijn functie neerlegde. In het midden de beide echtgenotes. Zij volgden het debat vanuit de loge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1