KAMER BREEKT DEBAT OVER ANDRIESSEN AF Iedereen gaat er fors in koopkracht op achteruit r- Duizend arbeidsplaatsen in hele land op de tocht In afwachting ontslagbrief VS komen met alternatief voor Spelen Overvallers kantoor in Borsele verdwaald Tito roept op tot ontspanning iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het Kamerdebat over het aftreden van minister Andriessen (financiën) is donder dagavond iets voor twaalf uur onverwachts afgebroken. De Kamer besloot op voorstel van oppositieleider Den Uyl de bespreking van de huidige kabinetsproblemen te verdagen tot de ontslagbrief van Andriessen bekend is. Den Uyl vroeg om de verdaging, nadat premier Van Agt had toegegeven dat het kabinet vandaag (vrijdag) begint met het zoeken naar een opvolger. Vanochtend ook geeft Andriessen een perscon ferentie. Verwacht wordt dat hij daar de redenen voor zijn besluit openbaar zal maken. De gehele Kamer had eerder op de avond laten weten spoedig de brief in handen te willen hebben. Den Uyl eiste Minister President schapen Vanaf half april zal er een schaapskud de over de Zuid bevelandse dijken trekken. Deze kudde, de eerste van de stichting Zeeuwse schaapskudde, zal voorlopig uit ongeveer honderd scha pen bestaan. Later zal de kudde wor den uitgebreid tot honderd vijftig scha pen. steun De revolutionaire leider Van Iran. aya tollah Khomeini, heeft donderdag zijn steun betuigd aan de militante stu denten die in Teheran de Amerikaanse ambassade bezet houden en 49 Ameri- kanen in gijzeling houden om uitleve ring van de gewezen sjah te bewerk stelligen Nadat eerder Parijs en Londen waren afgewezen als nieuwe ontmoetings plaats, zal het volgende Israèlisch- Egyptlsch-Amerikaanse topgesprek ovet de Palestijnse autonomie volgen de week woensdag tot en met vrijdag in Den Haag plaatsvinden. PAGINA 15 eigen lied Maggie McNeal zal Nederland op het 'zilveren' Eurovisie Songfestival in Den Haag vertegenwoordigen met het lied Amsterdam' dat door Maggie zei! is geschreven in samenwerking met haar man en de heer R. Verwey. PAGINA 19 Met zijn vierde fenomenale race naar olympisch goud stelde Eric Heiden het record van Ard Schenk (driemaal goud te Sapporroi in de schaduw. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3, 15 en 17. Opinie: 4. Sport: 18. 19 en 21. Kunst en cultuur: 11. Radio en televisie: 22. financiën 23. zelfs dat deze nog tijdens het debat openbaar gemaakt zou worden. CDA- fractieleider Lubbers vond dat het ka binet hiervoor wel wat meer tijd kon krijgen, maar steunde het voorstel-Den Uyl verder. Daarmee eindigde het met veel span ning tegemoetgezien debat over de zaak-Andriessen in een anti-climax. Verwacht was dat premier Van Agt on der druk van de oppositie in ieder geval enkele van de redenen voor Andries- sens vertrek had moeten duidelijk ma ken. Oneens Bij de aanvang van het debat bleken oppositie en regeringspartijen in de Tweede Kamer het volkomen oneens over de gevolgen die het ontslag van minister Andriessen moet hebben voor het voortbestaan van het kabinet. De oppositiepartijen vinden dat het kabi net nu moet opstappen. Maar de rege ringsfracties stellen, evenals premier Van Agt, dat met het vertrek van An driessen de grondslag van het kabinet niet is veranderd. Minister Andriessen ging donderdag aan het einde van de middag naar pa leis Soestdijk om koningin Juliana defi nitief zijn ontslag aan te bieden. Hij is opgestapt omdat hij zich niet kan vin den in het bezuinigingsplan dat don derdag door het kabinet werd bekend gemaakt De vorstin nam dat verzoek in beraad, wat zoveel wil zeggen dat zij het accepteert. Van Agt zei in een korte verklaring in de Tweede Kamer dat de overige 15 minis ters allen blijven staan achter het maandag genomen kabinetsbesluit. „Dat de heer Andriessen gemeend heeft bij zijn ontslag te moeten blijven, res pecteren wij. maar wij betreuren het ook." aldus dc minister-president. Hij noemde Andriessen capabel en een hoog gewaardeerd collega. Van Agt bleek donderdag overigens niet bereid de ontslagbrief van Andries sen openbaar te maken. Toch vroeg de gehele Kamer om publicatie. Hierbij ei ste PvdA-leider Den Uyl dat deze on middellijk zou worden overgelegd. Lub bers daarentegen nam er genoegen ST.-PAUL (AP) - Dc Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft donderdag verklaard dal zijn regering verwacht om binnen twee weken voorstellen betref fende alternatieve olympische zomerspelen op tafel te kunnen leggen. Mondale verklaarde voorts dat op dit moment 23 andere naties de Amerikaanse boycot van de spelen In Moskou steunen en dat van an dere landen bekend is dat zij een boycot overwegen Hij voegde hieraan toe dat de VS „nooit eens temmigheid hadden verwacht. De vice-president herhaalde dat de regering-Carter hoopt dat voor zo wel de winter- als de zomerspelen een permanente plaats wordt ge kozen. .zodat wij dit niet iedere vier jaar krijgen mee. dat deze stap een dezer dagen zou volgen. PvdA-leider Den Uyl noemde minister Andriessen de grondlegger van het fi- nancieel-economische beleid van het kabinet. Met hem valt ook dat beleid weg. zo meende hij. Een motie van wan trouwen werd door de oppositie echter niet ingediend. Het vertrek van Andriessen kan vol gens hem niet los gezien worden van het voortbestaan van het kabinet zelf. ..Hoe kan een kabinet zich losmaken van de grondlegger van de Bestek-filosofie, die de grondslag van het kabinetsbeleid is", vroeg hij zich af.Den Uyl verweet de WD „onversneden opportunisme", omdat deze partij, die altijd achter An driessen stond, hem nu gewoon laat gaan. Nederlaag Lubbers noemde het een persoonlijke nederlaag dat Andriessen ontslag heeft gevraagd. „Ik heb de afgelopen week gevochten voor het aanblijven van Frans Andriessen", zei hij. Lub bers vindt dat het CDA een zware prijs betaalt voor het verlies van Andries- De CDA-leider betreurde het dat het kabinet er niet in geslaagd is als een homogene groep tot een besluit te ko men. Maai" dat ligt nu achter ons. was Lubbers' mening. Het gaat er nu om hoe dat besluit wordt uitgevoerd. WIHeider Rietkerk zei dat hij de WD- ministers in het kabinet geadviseerd heeft aan te blijven omdat het pakket bezuinigingsmaatregelen precies dat gene inhoudt waar de WD-fractie steeds om heeft gevraagd. Volgens Rietkerk behelst het pakket de bijna 4 miljard aan bezuinigingen die de WD altijd heeft gewild. Hij waarschuwde de CDA-fractie dat voor de WD beslissend zal zijn voor de steun aan het kabinet of het kabinet dit nieuwe beleid ook inderdaad kan uit voeren. Dat betekent dat Rietkerk het CDA voorhield niet met ingrijpende veranderingen in dit pakket te komen Besluiteloosheid Den Uyl had geen goed woord over voor de manier waarop het kabinet de afgelopen dagen aan dat nieuwe bezui nigingsplan heeft gewerkt. Hij sprak toonbeeld van besluiteloos heid, paniekmaatregelen en onbezon nen uitspraken. Met dat laatste doelde hij op de kritiek van Van Agt op de FNV. waarmee de premier volgens Den Uyl „de sociale partners schoffeert in een onbesuisde aanvalVan Agt polariseert, irriteert en is er in geslaagd de bereidheid tot matiging af te breken Van terugdrin ging van de werkloosheid kan door dit kabinet geen sprake zijn. De oppositieleider wilde weten wat nu precies de positie van minister Albeda is. die eerst tegen het kabinetsbesluit stemde omdat hij drie miljard bezuini gingen te veel vond. maar er nu toch achter blijkt te staan. Democraten '66 Fractieleider Terlouw van D'66 ver weet het kabinet dat het tijdens zijn bestaan nog nooit een zaak voortva rend had aangepakt, „zelfs deze crisis niet". Hij vond dat een kabinetscrisis op dit moment weliswaar bezwaren zou hebben, maar dat die niet opwogen tegen de bezwaren van het „voortmod deren" van het kabinet. Terlouw sprak over het „lozen" van politieke voor mannen door het CDA. Achtereenvol gens zouden dat Kruisinga, Aantjes en Andriessen zijn geweest. De D'66-woordvoerder verwierp het ar- (Slot zie pag. 17 kol. l) SOESTDIJK - De minister van financiën Frans Andriessen daalt de trappen af van het Paleis Soestdijk na zijn gesprek van ruim anderhalfuur met de koningin over zijn ontslag-aanvraag. VMF WIL 500 MAN KWIJT DEN' HAAG - Door voorgenomen in krimpingen en reorganisaties bij be drijven over het hele land komen dit en volgend jaar zo'n duizend arbeids plaatsen op de tocht te staan. Het VMF-concern heeft het voornemen een aantal van zijn werkmaatschappij en te reorganiseren. Dit zou tenminste 500 arbeidsplaatsen gaan kosten Enka houdt vast aan inkrimping of mogelijk sluiting van zijn in Breda gevestigde textureerafdeling. Hierdoor zouden volgend jaar 120 mensen werkloos wor den. Bij Thomassen Holland BV te Rhc- den is onrust ontstaan over een op han den zijnde reorganisatie die mogelijk honderden banen in gevaar zou bren gen. Bij het Tielse bedrijf Flipje zullen door een reorganisatie ruim honderd door natuurlijk verloop ontstane vaca tures niet worden vervuld. Het bagger bedrijf Volker Stevln heeft ontslag aan gevraagd voor 140 weekloners. VMF Bij het VMF-concern (industriële appa ratenbouw! heeft de werkgelegenheid het al enkele jaren zwaar te verduren, ondanks een financiële injectie door de regering van 235 miljoen. Volgens de Unie BLHP gaat het ditmaal om plan nen tot sluiting van Stork Velsen, waar ongeveer 200 mensen werken, en Inter national Handling Amsterdam met 40 werknemers. VMF onderhandelt op dit moment over overname door Groot int van de kranenfabriek Conrad-Stork in Haarlem en Stork-Hensen in Rotter dam Kunnen deze bedrijven met wor den verkocht, dan zullen de gevolgen nog erger zijn. aldus een rapport van de VMF-top. ZURICH - Premier Van Agt stapte donderdagmiddag om 13 15 uur samen met koningin Juliana in een militair vliegtuigdat O tlbeSCllO'ft hen vervolgens naar Soesterberg bracht. Van Agt haalde de koningin van haar wintersportvakantie in Lech ter bespreking Volgens Unie-bestuurder Munnink be- van de politieke crisis in ons land. dient VMF zich met deze reorganisatie- GEEN LOONSVERHOGING, MINDER PRIJSCOMPENSATIE BENZINEACCIJNS EN MOTORRIJTUIGENBELASTING OMHOOG plannen van een „overrompelingstaK- tiek". De manier waarop deze nieuwe klap voor de werkgelegenheid werd aangekondigd, noemde hij „onbe schoft". De directie van Stork-Velsen was het volgens Munnink volstrekt on eens met het besluit tot sluiting. In de cember vorig jaar sprak de VMF-direc- tie nog zijn vertrouwen uit in de toe komst van het Velser bedrijf en wer den plannen gemaakt de werkgelegen heid zoveel mogelijk te behouden. „De VMF-top heeft nu alles van tafel ge veegd". aldus Munnink. Enka Naast de plannen tot sluiting van de textureerafdeling in Breda houdt Enka ernstig rekening met sluiting van de he le Enka-vestiging in Breda. De Bredase spinnerij van Enka, die op dit moment kampt met een tijdelijke produktiever- mindenng en werktijdverkorting, staat volgens de raad van bestuur van Enka geheel los van de plannen met de textu- "«awcuci. iVan onze redactie economiei DEN HAAG - Met uitzondering van dc laagstbetaalden en de trekkers van de laagste uitkeringen zal iedereen dit jaar sterk in koopkracht achteruit gaan. Het minimum hiervoor is 1.5 pro cent. oplopend lot extra maatregelen voor dc hoogste inkomens. De ambte naren zullen in de komende twee jaar nog extra worden aangepakt. Zij zul len zelf sociale premies moeten gaan betalen. Verder is het kabinet van plan de benzineaccijns en de motorrijtui genbelasting te verhogen. Met de totale overheidsbezuinigingen van 3 miljard zijn dit de voornaamste punten uit de brief van minister Albeda (sociale zaken) aan de Stichting van de Arbeid Over de inhoud hiervan Is bin nen het kabinet de afgelopen vier we ken vrijwel voortdurend beraadslaagd Onenigheid hierover leidde woensdag tot de ontslagaanvrage van minister Andriessen (financiën). Het kabinet heeft nog hardere maatre gelen in petto, indien deze voorstellen niet tot het gewenste resultaat leiden. Als werkgevers- en werknemersorgani saties met het kabinet niet tot een lan delijke regeling van Ionen en andere ar beidsvoorwaarden kunnen komen, dan zal een loonmaatregel onvermijdelijk zijn. schrijft minister Albeda Ten aan zien van het arbeidsvoorwaardenbeleid stelt het kabinet voor geen loonsverhoging in 1980: een vermindering van de prijscom pensatie op 1 juli. desnoods met de ge stegen energieprijzen; aanvullende kortingen op de prijs compensatie voor hogere inkomens. beperking van incidenteel loon. Dit „overschotte gebruiken voor extra ho norering van zwaar en vuil werk: Het kabinet is eventueel bereid een belastingverlaging m te voeren om de koopkracht van de laagste inkomens veilig te stellen. Dit is afhankelijk van de algemene bereidheid tot loonmati ging. Ambtenaren In beginsel zal het trendbeleid voor ambtenaren worden gehandhaafd. Dat (Slot zie pag. 17 kol 5 BORSELE OOSTKAPELLE - Het kwijtraken van de weg (naar Bel gië) is twee Portugezen, die kort tevoren een overval hadden ge pleegd op het kantoor van de Cam- pina Constructiemaatschappij (CCM) in Borsele, donderdagmid dag noodlottig geworden. Toen het tweetal. O, C. (26) en M. J. (28) uit Rotterdam, bij een pompsta tion aan de Domburgseweg te Oostkapelle zich de weg naar Bel gië liet uitduiden, bleek dit opont houd ruim voldoende voor de zeer snel gealarmeerde en van duidelij ke gegevens voorziene politie om de overvallers in te halen en in te rekenen. In het kantoor van de CCM op het terrein van de Nederlands-Ameri kaanse Pijpleidingmaatschappij (NAPM) hadden de Portugezen, die goed van de gang van zaken daar op de hoogte moeten zijn geweest, kans gezien zich onder bedreiging met een revolver meester te maken van de weeklonen, een bedrag van ongeveer 200 000- Nadat zij zich in hun paarse Alfa Romeo-sportwa- gen uit de voeten hadden gemaakt, werd onnuddelijk de politie ge waarschuwd. die de auto even later op de weg Serooskerke-Oostkapel- le signaleerde. Bij de benzinepomp konden de overvallers vervolgens worden overmeesterd. Meer over deze overval, met onder meer het relaas van pomphouder Aarnout Vleugel, op pagina 2 reerafdeling. Het plan tot inkrimping van „Breda" dateert van mei vorig jaar. Na afwijzing van de plannen door de vakbonden en de ondernemingsraad besloot de Arnhemse Enka-leiding de zaak te heroverwegen. „Deze nieuwe studie heeft echter niet geleid tot een herziening van ons standpunt", zo heeft Enka donderdag meegedeeld aan vak bonden en OR. De Industriebond CNV plaatst grote twijfels bij het voornemen de inkrim ping van de textureerafdeling te reali seren via natuurlijk verloop en verwijt de Enka-leiding een onjuiste voorstel ling van zaken Door zijn plannen stelt Enka het voortbestaan van de hele ves tiging in Breda in de waagschaal, aldus de Industriebond CNV De Industrie bond FNV zal zich aanstaande maan dagavond met haar kader in Breda be raden over de Enka-plannen. Bij de jam- en vruchtensapfabriek De Betuwe - „Flipje" in Tiel zullen de ko mende jaren via natuurlijk verloop on geveer honderd arbeidsplaatsen ver dwijnen. Op dit moment telt het bedrijf ongeveer 450 medewerkers. Geruchten over een op handen zijnde reorganisatie bij Thomassen Holland BV in De Steeg (Rhedenl hebben geleid tot onrust onder het ongeveer 1200 mensen tellende personeel. De directie van dit bedrijf, dat deel uitmaakt van het RSV-concern, neemt een wat on duidelijk standpunt in. Waar een di recteur toegeeft dal er mogelijk „enke le ontslagen" zullen vallen, onthoudt de ander zich van ieder commentaar. Beiden spreken echter over een ver slechterde marktsituatie. Volgens de directie is nog niet bekend of het bedrijf vorig jaar grote verliezen heeft geleden, omdat de definitieve jaarcijfers nog moeten worden opge maakt, Officieel was ook de vakbonden donderdag nog niets bekend over een eventuele reorganisatie. Vrijdag heeft het Rhedense gemeentebestuur een ge sprek met dc directie van Thomassen. Pp initiatief van de Industnebond FNV zullen de bonden vrijdag in Rotterdam gaan pralen met de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme. BELGRADO (UPI) - De doodzieke Joegoslavische president Josip Broz Tito heeft donderdag krachtig opge roepen tot het hernieuwen en het ver der ontwikkelen van de ontspanning in de wereld. Tito deed zijn oproep in een boodschap aan president Carter, aan de Russische leider Leonid Bre'^jnew en aan andere wereldleiders. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Belgrado bekendgemaakt Gezien de ernst van Tito's gesteldheid wordt de oproep wellicht zijn laatste grote politieke daad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1