PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOEDENDE REACTIES OP VERLENGING LOONPAUZE Van Agt doet beroep op FNV Andriessen polst Lubbers na nederlaag in kabinet Wet moet genuanceerder ingrijpen mogelijk maken ZES GEWONDEN BIJ EXPLOSIE TANKER tfima Betico Croes in ziekenhuis KOK WEIGERT MEDEWERKING Centrale alarmpost: Vlissingse politie bekwaamt zich in hartmassage Kabinet pakt misbruik en ontduiking hard aan MINISTERCRISIS NIET DENKBEELDIG Koffie wordt 18 cent goedkoper 223e jaargang no. 42 Dinsdag 19 februari 1980 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740 Van onze redactie economie) DEN HAAG - Werkgevers en vakbeweging wijzen een verlenging van de loonpauze, zoals die gisteren werd aangekondigd, af. FN V-voorzitter Wim Kok reageerde woedend: „Het kabinet haalt ons het bloed onder de nagels vandaan". CNV-voorzitter Harm van der Meulen vindt dat regering en parlement steeds meer de grenzen van hun bevoegdheden beginnen te overschrijden. Volgens hem is een nieuwe loonmaatregel absoluut niet nodig. Het kabinet wil de loonpauze die 10 Ja nuari werd afgekondigd en die tot 10 maart van kracht is, eventueel verlen gen tot 12 april. Daarenboven dienden de ministers Albeda (sociale zaken), Wegens de lange duur van het kabi- Meer tijd Wiegel (binnenlandse zaken) en Schol len (defensie) gisteren een wetsontwerp ln dat hun de macht moet geven verder inlonenen andere arbeidsvoorwaarden (vakanties, werktijden en dergelijke) in te grijpen dan de Wet op de Loonvor ming tot dusver toestaat. De extra greep op de lonen zal zich niet lot het bedrijfsleven beperken maar zich ook uitstrekken tot het militaire en het overheidspersoneel. Met de nieuwe instrumenten in de hand kan de rege- nng voor verschillende bedrijven of be drijfstakken gelijke maar eventueel ook verschillende maatregelen treffen. Daardoor wordt een verschillende be handeling mogelijk voor sterke en zwakke bedrijfstakken en bedrijven. De regering wil van haar nieuwe be voegdheden eventueel gebruik maken ais er met de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de Stichting van de Arbeid geen loonakkoord kan worden bereikt Tot een gesprek daarover met de Stichting is het nog niet gekomen doordat het kabinet het intern niet eens kon worden over het pakket bezuini gingsmaatregelen dat getroffen zou moeten worden om Nederland door de netsberaad over die bezuinigings maatregelen wil het kabinet meer tijd beschikbaar krijgen voor een gesprek met de werkgevers- en werknemersor ganisaties over een centraal akkoord. Vandaar dat zij de loonpauze wil ver lengen. Het einde van de loonpauze komt in elk geval op 12 april; mocht er eerder in de Stichting van de Arbeid een voor de regering acceptabel loon akkoord worden bereikt, dan kan de loonpauzemaatregel eerder worden in getrokken. In de Tweede Kamer zullen de verlen ging van de loonpauze en de uitbreiding van de bevoegdheden in het kader van de Wet op de Loonvorming waarschijn lijk volgende week al worden bespro ken. Heviger acties Volgens FNV-voOrzitter Kok houdt de regering de vakbeweging aan het lijn tje door de loonpauze met een maand te willen verlengen. Hij verwacht dat deze daad van de regering de gisteren begonnen (stakings)acties zal verhevi gen. "Door het uitblijven van het pakket be zuinigingsmaatregelen, waarover het kabinet het niet eens kan worden, de monstreert men een stuk onmacht, waarvoor de werknemers en de trek kers van sociale uitkeringen de reke ning gepresenteerd krijgen", zei Kok. Hij voelt er erg weinig voor om in het huidige stadium met regering en werk gevers om de tafel te gaan zitten. "Het enige wat wij willen, is in vrijheid onder- ORANJESTAD (ANP) - De leider van de MEP-partij op Aruba, Betico Croes. die tevens voorzitter is van de Antil liaanse staten, is in Houston (Texas, VS) voor een hartcontrole in een zie kenhuis opgenomen. De heer Croes behoorde tot een Aru baanse delegatie die in Amerika onder handelde met enkele grote oliemaat schappijen over exploratie en eventue le exploitatie van Arubaanse olie. Uit Oranjestad wordt gemeld dat Betico Croes vermoedelijk over enkele dagen naar de Antillen terugkeert handelen. We kunnen met de regering geen zaken doen. zolang de arbeids voorwaarden aan banden worden ge legd". zei hij. Koks collega bij het CNV, Harm van der Meulen, voelt voor zo'n gesprek ook weinig als „er geen ruimte om te praten is ingebouwd. We zullen niet thuis ge ven als ons een dictaat wordt opge legd". Zijn bond zal zich overigens op een „nette" manier tegen de regerings beslissingen blijven verzetten. De christelijke vakcentrale wijst acties in de bedrijven (zoals die gisteren in Rot terdam zijn begonnen) van de hand. „Ons ongenoegen richt zich tot het ka binet en niet tot de werkgevers". Snel iverken De Christelijke werkgevers, verenigd binnen het NCW hopen dat het kabinet zo snel werkt, dat een langere loonpau ze niet nodig zal zijn."De bedrijven hebben behoefte aan duidelijkheid op korte termijn. Het gaat er in de aller eerste plaats om, dat de overheid haar financiën zodanig op orde brengt, dat normale cao-onderhandelingen kun nen plaatsvinden", zo meent het NCW. Het Koninklijk Nederlands Verbond van Ondernemers - de grootste organi satie voor het midden-en kleinbedrijf- voorziet grote problemen wanneer de minister van Sociale Zaken de loonpau ze zou verlengen. "Alle caoonderhan delaars komen hiermee in onzekerheid waarover ze nu wel en niet kunnen pra ten met de vakbonden". Het KNOV heeft er verder moeite mee dat de minister een loonmaatregel wil nemen die kan inhouden dat met name ln de laagste Inkomensklassen loons verhogingen worden toegestaan. De on dernemer in het midden- en kleinbedrijf zou dan. gezien het gemiddelde lage loonnivau in die sector, worden opgeza deld met loonkostenstijgingen. Beter is volgens het KNOV een loonmaatregel waarbij de lagere Inkomens nog enige winst halen uit een verlaging van de las ten (premies en belasting). De Raad voor Middelbaar en Hoger (Slot zie pag. 7 ïcol. 5) HOOGEVEEN - Premier Van Agt tijdens zijn spreekbeurt in Hoogeveen ROTTERDAM - Premier Van Agt heeft gisteravond het FNV ervan beschul digd dat zij momenteel acties voert te gen de rechtsorde in Nederland. „Het wrak Stukje bi) beetje wordt het wrak van het Poolse vrachtschip 'Zamosc' ultde ffesterschelde bij Temeuzen gehaald. Op 19 Januari werd dit schip na een aanvaring ln gekapseisde toestand op een zandbank gezet PAGINA 3 offensief Sovjet-troepen zijn maandag een grootscheeps offensief begonnen tegen Afghaanse rebellen in de zuidoostelij ke provincie Pakhtla In de noord oostelijke provincie Badakshan zou den rebellen een strategisch vliegveld ln handen hebben, waardoor de be voorrading van de belegerde rege ringstroepen is afgesneden. PAGINA 9 roken Dr L. Melnsma bepleit., ln het kader van het overheidsbeleid met betrek king tot het roken de afschaffing van alle tabaksaccijnzen. Verder vindt hij datde Jeugd tegen tabak moet worden beschermd en datde verkoop van siga retten en andere tabaksprodukten vla automaten moet worden verboden. PAGINA 10 winst DeNederlandse hockey'ers - die er vol gens de voorzitter van de Nederlandse ijshockeybond Freddy Schweers nog niets van kunnen - hebben hun wed strijd tegen Polen met 5-3 gewonnen. PAGINA 14 kunstenaar VLISSINGEN - De leden van de Vlis singse gemeentepolitie volgen een cu- reus re-animatie ofwel hartmassage bij de Vlissingse brandweer, in ver band met het spoedig inwerking tre den van de nieuwe wet op het ambu lancevervoer en de centrale post voor het ambulancevervoer in Goes. De Vlissingse politie vreest volgens in specteur J. G. den Rooi jen, dat toekom stige verkeersslachtoffers in Vlissin- gen de dupe worden van de nieuwe re geling, omdat daardoor enorme ver tragingen zouden ontstaan bij het be stellen van ccn ambulance. „Tot nog toe zijn wij en de Vlissingse bevolking misschien een beetje ver wend. want als er een ongeluk gebeurd is wordt onmiddellijk de ambulance ge beld. die er vaker nog eerder is dan de politie of ongeveer tegelijkertijd. Dat kon wel eens betekenen, dat de ambu lance nodeloos was geroepen. Maar hij was er in ieder geval op tijd. Nu moet een ambulance voortaan besteld wor den bij de c.p.a. in Goes, die beslist of er een ambulance uit Vlissingen naar het ongeluk moet. Dan kan het in veel ge vallen al te laat zijn. Nee. wij zijn beslist (Slot zie pagina 6 kolom 4) Leden van hel Vlissingse politiekorps oefenen zich met poppen in het uitvoeren van hartmassage. HOOGEVEEN (ANP) - Minister president Van Agt heeft maandag avond in Hoogeveen meegedeeld dat het kabinet paal en perk wil stellen aan het misbruik van het stelsel van sociale zekerheid. Het misbruik zal niet met fluwelen handschoen worden aangepakt, zo zei hij. Ook zijn nieuwe maatrege len in voorbereiding om meer greep te krijgen op het ontduiken van belasting. Volgens de minister-president is er maar eén keus voor het beteugelen van het financieringstekort Hij be cijferde dat dit tekort nu is opgelo pen tot 0,5 procent van het natio naal inkomen, tegen 1 procent in 1973. De keus is. volgens de minis ter-president. het temperen van de collectieve uitgaven. De voorgenomen maatregelen zul len niet de (hoogte van dei uitkerin gen zelf betreffen maar zijn veeleer gericht op een vermindering in de groei van het aantal inkomenstrek kers. Van Agt noemde deze maatre gelen nodig en noodzakelijk, te meer waar hier immers gesproken kan worden van een randverschijn sel Het gaat om een niet te ver waarlozen aantal, aldus de ministe rpresident organiseren van Prikacties tegen hel matigingsbeleid van de regering is een hoogst ernstige zaak", aldus de minis ter-president Hij deed tijdens een CDA-bijeenkomst in Hoogeveen een beroep op de vakbeweging om mee te werken aan het bereiken van een op lossing voor de sociaal-economische moeilijkheden. PremierVan Agt vindt het verwerpelijk dat een aantal publiciteitsmedia de op positie van de Partij van de Arbeid steunen. Hij noemde met name de VA RA, „die er niet genoeg van kan krijgen het kabinet hard aan te pakken" Als reactie op deze oproep zei FNV- vooratter Kok voor de televisie dat pre mier Van Agt de spijker naast de kop slaat Kok zei dat de FNV zich tegen het monddood maken van de vakbeweging zal blijven verzetten, omdat het volgens hem een democratisch recht is in de sa menleving van vandaag te protesteren op de wijze zoals de FNV doet. De Industriebond FNV Is „vrij tevre den" over het verloop van de korte de monstraties tegen het kabinetsbeleid, maandag in Rotterdam. n.Wij hebben de indruk, dat de mensen inderdaad bereid zijn tot een 24-uurs staking, als de bond daartoe in maart zou oproe pen". zegt een bondswoordvoerder. Bestuursleden van de bond trommel den maandag in vijf grote Rotterdamse bedrijven (met in totaal 5000 man per soneel) de werknemers onder werktijd bijeen om hen te vertellen dat..het ka binet de handen af moet houden van onze onderhandelingsvrijheid, onze lo nen en onze cao". De actievoerders stuitten maandag- morgerral meteen op problemen bij liet Unilevei^bedrijf Van der Bergh en Jur- gens. De directie van het bedrijf wilde vakbondsbestuurder Dick Naf geen toestemming geven het personeel in de kantine toe te spreken Daarop kwa men ongeveer driehonderd werkne mers naar de fabriekspoort, alwaar Naf alsnog zijn rede kon houden. BIJ brouwerij Skol. het elektrotech nisch bedrijf De Hoop-Groenpol in Rot terdam en het metaalbedrijf Widla ln Maassluis kregen de vakbondsbestuur ders van de Industriebond wel toestem ming om op het fabrieksterrein de werknemers toe te spreken en pamflet- ten uit te delen. Ook zijn de vakbonds mensen bij de Schiedamse scheepswerf Wllton-Feijenoord geweest. Het is de bedoeling dat er deze week elke dag werkonderbrekingen bij steeds andere bedrijven in het Rijn mondgebied zullen worden gehouden. Daardoor zullen in totaal vijftig bedrij ven getroffen worden De industriebonden en werkgevers in de metaal hebben maandag de eerste (Slot zie pag. 7 kol. 4) Oorzaak nog onbekend SCHIEDAM (ANP)- Bij een explosie in de machinekamer van de Panamese tanker 'Turbi' zijn maandagavond in Schiedam zes mensen gewond geraakt. zo heeft de politie in Schiedam bekend gemaakt. De zes zijn met brandwonden opgenomen in het gemeenteziekenhuis van Schiedam. Het ongeluk gebeurde op de werf Wilto- n-Fijenoord, waar de turbi 's middags was aangekomen voor een onderhouds beurt. De zes gewonden werkten alle maal op de werf Voor de explosie en de korte brand die daaraan vooraf ging. heeft de politie nog geen verklaring De werf stelt een onderzoek ln, samen met de arbeidsin spectie Na het blussen van de brand begon een zoekactie naar de slachtoffers in het schip, waaraan de brandweer, politie en havendienst van Schiedam deelnamen. Dc Brilse beeldende kunstenaar Gra ham Sutherland is zondag op 76-jarige leeftijd ln Londen overleden. Suther land was de maker van een omstreden portret van sir Winston Churchill dat rijn weduwe liet vernietigen. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3,7 en 9. Sport: 10, 11 en 12. Natuur: 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Andriessen (fi nanciën) heeft maandag in het kabinet een nederlaag geleden. Bij stemming over de hoogte van de bezuinigingen moest hij het hoofd buigen voor de an dere ministers. Andriessen (CDA) hcefl daarna zelf gevraagd om beraad met CDA-leider Lubbers over wat hem nu te doen staat. De kans dat Andriessen zal opstappen wordt niet denkbeeldig geacht. Na weken vergaderen werd men het maandag in het kabinet niet eens. Pre mier Van Agt liet het daarna op een stemming aankomen, wat in dit kabi net nog niet eerder is voorgekomen. Daarbij kreeg Van Agt vrijwel alle mi nisters achter zijn plan om drie miljard gulden te bezuinigen, een compromis tussen de vier miljard die Andriessen en de WD-mlnisters wilden en de twee miljard van minister Albeda (sociale za ken) en de andere CDA-bewindslieden Omdat men het in het kabinet niet op de gewone manier eens kon worden werd besloten de fracties te raadplegen, om vast te stellen ln hoeverre de kabi netsplannen in de Tweede Kamer haal baar zijn. Daarmee speelt het kabinet- na weken moeizaam vergaderen - de bal terug naar de regeringsfracties. De problemen zijn daarmee dus nog niet opgelost en het zal van de houding van de fracties afhangen of. en in welke vorm, het kabinetsbesluit van maan dag ook openbaar zal worden gemaakt. Andriessen zou in het kabinet zelfs niet de steun gekregen hebben van de WD- ministers, die tot dan toe achter hem stonden. Wanneer het in het kabinet tot een tweedeling tussen CDA- en WD- ministers gekomen zou zijn, was een ka binetscrisis onvermijdelijk geworden. De WD'ers zouden dat met hebben wil len riskeren. Fracties Wel steunden zij het voorstel van An- (Slot zie pagina 7 kolom 1) Minister Gardeniers c.r.m.)en minister Andnesen ifinancieni bij het verlaten van het Catshuis. AMSTERDAM (ANP) - De advies prijzen van koffie gaan 20 februari met 18 cent per pak van 250 gram omlaag. Hierdoor komt de advies prijs van de hoofdsoorten op f 4,22. Ook oploskoffie gaat in prijs om laag en wel met gemiddeld 7 cent per 50 gram. zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffïebranders en Theepakkers bekendgemaakt. De prijsverlagingen zijn een gevolg van de daling van de Inkoopprijzen van grondstoffen. Het ministerie van Economische zaken is op de hoogte gebracht. Vorig jaar werd de koffieprijs twee maal verhoogd, totaal met f 0.78.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1