PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMMISSIE VOOR ONDERZOEK SJAH Tito even bij bewustzijn Israël voert paraatheid op Nog geen goedkeuring uit Teheran Vlissinger in been geschoten PLOEG VAN AGT IS GEEN STAP VERDER CARNA VAL LOSGEBARSTEN TERREURAANSLA GEN IN GAZA DUISTER ANTI-JOODSE AANSLAG IN LIVORNO 223e jaargang no. 41 Maandag 18 februari 1980 een deei van de wereld heeft zater dag een totale zonsverduistering beleefd. In een gebied, lopend van af zuidelijk Afrika tot in China, konden de mensen zien hoe de maan voor de zon schoof en deze laatste geheel bedekte. In India, mar de hindoes zonsverduisterin gen in verband brengen met kwade geesten, namen duizenden deel aan rituele reinigingen in rivieren. Onderzoekers constateerden afwij kend gedrag bij mens en dier tij dens de donkere periode. Vrouuy tjesbijen bijvoorbeeld werden sexu- tel agressief en vogels gingen sla pen. Foto: deze in Kenia gemaakte foto toont de geheel door de maan bedekte zonneschijf. Deze toestand duurde drie minuten en vijftig se conden. Daarna kwam de zon weer achter de maan te voorschijn. (Van onze correspondent! NEW YORK - Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is er zondag in New York in geslaagd een internationale commissie van vijf leden samen te stellen die een onderzoek zal instellen naar de beschuldigingen tegen het regime van de afgezette sjah van Iran. De uiteinde lijke opdracht van deze internationale commissie is de ongeveer vijftig gegijzelde Amerikanen in Teheran vrij te krijgen, die al 106 dagen onder grote spanninge leven. De Verenigde Staten hebben zich al ak koord verklaard met de samenstelling van de commissie, maar Waldheim wacht nog op goedkeuring door Tehe ran. Pas als president Bani Sadr het licht op groen heeft gezet zullen de na men van de commissieleden worden be kendgemaakt. Dat is door de woord voerder van de VN in New York. Rudolf Stajduhar, meegedeeld. Vijf vooraanstaande vertegenwoordi gers uit Algerije, Bangladesj, Frank rijk, Syrië en Venezuela hebben de uit verkiezing voor de commissie van on derzoek geaccepteerd. Wegens ziekte echter is de vertegenwoordiger uit Bangladesj vervangen door een jurist uit Sri Lanka (het vroegere Ceylon), al dus meldt het hoofdkwartier van de VN in New York. Het wordt niet aannemelijk geacht dat Waldheim de vijf leden van de comrhis- sle vóór donderdag zal ontmoeten. Eind deze week zouden zy dan naar Teheran vertrekken, aangenomen althans dat Iran de samenstelling accepteert znllen worden vrijgelaten als de leden van de commissie „tot een bevredigen de uitslag zijn gekomen en de Ameri kanen bun verplichtingen nakomen". Eerder vorige week had hij nog gezegd dat de Amerikanen mogelijk zouden worden vrijgelaten op het moment dat de commissie haar onderzoek begint. .Er zijn twee fasen inzake vrijlating van de gegijzelden", zei president Bani Sadr. „Eerst moet het psychologische en politieke klimaat veranderen. De Verenigde Staten zulllen dat kunnen bereiken door hun politiek in het verle den te veroordelen en toe te zeggen in het heden noch in de toekomst zich met de Iraanse zaken te bemoeien. Pas dan zal het huidige klimaat veranderen en kan tot de tweede fase - de vrijlating van de gegijzelden - worden overge gaan", zei Bani Sadr in het tv-gesprek. De Amerikaanse delegatie die de afge lopen weken een bezoek aan Teheran heeft gebracht om zich op de hoogte te stellen van de situatie waarin de Ame rikaanse gijzelaars verkeren, zijn pes- simistisceh over een spoedige afloop van de gijzeling in de Iraanse hoofd stad. Het hoofd van het comité ter op lossing van de Amerikaans-Iraanse crisis. Norman Forer, zei dit afgelopen weekeinde bij terugkeer in New York. Forer zei dat de leden van de groep heb ben gediscussieerd met de fanatieke studenten die de Amerikanen in gijze ling houden en ook hebben gesproken met vertegenwoordigers van president Bani Sadr en ayatollah Chomeini. Geestelijken van de Amerikaanse dele gatie kregen de gelegenheid met twee gijzelaars te praten. Forer „Pas als Washington toegeeft betrokken te zijn geweest bij de moord op honderdduizenden Iraniërs onder het bewind van de sjah zal er schot ko men in deze gijzeling. De studenten ha len hun neus op voor onderhandelin gen in VN-verband". Harder Irans president Bani Sadr stelde zich zaterdag in een interview voor de Griekse televisie harder op dan eerder in de week. Hij zei dat de gijzelaars pas PAO. 2 werkloosheid Via een vacature-bank voor het vrij willigerswerk zou de opvang van werk lozen in Zeeland kunnen worden ver beterd. Dit staat in een discussienota voor de provinciale stuurgroep werkloosheid. Voorwaarde voor het goed functlone- van zo'n vacature-bank ls volgens de werkgroep die de nota heeft samen gesteld een brede 'maatschappelijke erkenning' van zo'n instituut PAG.3 vakbonden De voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, mr Chr Van Veen meent, dat de FNV-leden in hun vrije tijd moeten demon streren. De werkgevers-voorzitter is bang dat de vele acties die de bonden houden de werkgelegenheid en de con currentiepositie aantasten. den haag vandaag 'torgen, dinsdag, begint de nieuwe PJoeg van de parlementaire tv-rubriek °en Haag Vandaag. De nieuwe pre sentatoren zijn Koos Postema en Kees zorgdrager Politicoloogdrs. Han Mul oer. die de eindredactie van Den Haag •andaag overneemt: „WIJ zullen pro beren het wat elitaire aspect van de Programma's van Ton Planken eruit Uchten en een nieuw publiek te vero- Zeeuws: 2,5 Binnen en Buitenland: 3 Radio en Televisie: 7 sPort: 9.10,11.12.13 en 14. Een politiebeambte toont de ver nielde handboeien. VLISSINGEN - De 23-jarige Vlis singer B. van G. heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 26-ja- rige stadsgenoot W. van den B. met een 80 jaar oude voorlader in zijn onderbeen geschoten. De dader meldde zich even na half drie 'snachts vrijwillig bij het politie bureau, waar hij in verzekerde be waring werd gesteld. Van G., die onder invloed van-drugs of alcohol (Slot zie pagina 2 kol 2) DEN HAAG (ANP) - De moeilijkheden in het kabinet-Van Agt over de bezuini gingsoperatie zijn het afgelopen weekeinde geen stap dichter bij een oplossing gekomen. In goed ingelichte Haagse kringen werd de situatie zondagavond als muurvast gekenschetst. Druk politiek overleg, zowel telefonisch als in persoonlijke ge sprekken, leverde anuwelijks meer op dan de pat-stelling die vrijdag al was ontstaan. Minister Andriessen schijnt nog steeds op het standpunt te staan dat dit be drag volstrekt onvoldoende ls om de so ciaal-economische problematiek voor 1980 op te lossen. Ook de WD-minis- ters in het kabinet huldigen deze opvat ting. Albeda had eveneens grote bezwa ren. maar hij wil juist lager uitkomen. Nu de koopkracht voor de minimum inkomenstrekkers gehandhaafd lijkt te blijven, verwacht men. zeker van CDA- zijde, dat de minister van sociale zaken nog wel zal bijdraaien. Over voortzetting van het kabinetsbe raad viel zondagavond weinig te voor spellen. Vermoedelijk zou het overleg van morgen worden voortgezet, maar dit tijdstip kon niemand bevestigen. Men acht het in Den Haag dan ook twij felachtig of premier Van Agt er nog in zal slagen zijn poging om begin deze week overeenstemming in zijn kabinet te brelken tot een goed einde te bren gen. Nog steeds heeft de minister-president te kampen met twee dwarsliggende CDA-mlnisters: Andriessen van finan ciën en Albeda van sociale zaken. Aan genomen wordt dat de ministerpresi dent gedurende het wekeinde gepro beerd heeft in persoonlijke gesprekken beide ministers achter zijn voorstellen te krijgen. Het laatste tussenvoorstel van vrijdag kwam neer op een operatie van bijna drie miljard gulden aan bezuinigingen. LIVORNO, ITALIË (UPI) - een groepe ring die zich noemde 'Gewapende Nazi Brigade' heeft zondag een bomaanslag gepleegd op het huis van een leidende figuur van de joodse gemeenschap van Livorno, Luciano Cassuto, zo heeft de politie meegedeeld. De aanslag deed begin van brand ont staan, maar Cassuto en zijn gezin wis ten de vlammen te doven voordat schade van betekenis werd aangericht Het dagblad n Terreno kreeg een ano niem telefoontje waarin de verant woordelijkheid voor de aanslag door de 'Gewapende Nazi Brigade' werd aan vaard. Eerste winterse beklimming van Mount Everest WARSCHAU AFPIRTR- Aan twee Polen komt de eer toe, voor de eerste maal de Mount Everest te hebben be dwongen tijdens het winterseizoen. Naar het Poolse persbureau PAP zon dag berichtte, bedwongen zondag de 29-jarige Leszek Cichy en de 30-jarige Krysztof Wielicki de 8.848 meter hoge bergreus. Het portret van Tito siert menige etalage en kiosk in de hoofdstad Belgrado, zoals hier op de Maarschalk Tito Boulevard. JOEGOSLA VEN VREZEN EINDE LJUBLJANA - De toestand van de Joegoslavische president Josip Broz Tito blijft onveranderd slecht. Wel is de 87-jarige maarschalk zondagmiddag enige malen bij bewustzijn geweest en heeft hij enige woorden gewisseld met de president van de republiek Slovenië Viktor Avbelj en de voorzitter van de communistische partij in Slovenië. Zij bezochten Tilo in het ziekenhuis van Ljubljana om hem namens de Slovenen herstel toe te wensen. Het Joegoslavische persbureau Tanjug bevestigde tijdens het weekeinde dat na Tito's dood de 66-jarlge Lazar Koll- sevski hem als president zal opvolgen, terwijl de 60-jarige Stevan Doronjski leider zal worden van de communisti sche partij. Tito bekleedde beide func ties naast elkaar. Een in Groot-BrUtannie geregi streerd vrachtvliegtuig met zeven be manningsleden van het Logan interna tionale vliegveld ten noorden van Bos ton. neergestort en uitgebrand. Over het lot van de inzittenden was niets be kend. EINDHOVEN (ANP) - Het carnaval is zaterdag weer in grote delen van Ne derland losgebarsten. In verschillende gemeenten trokken de traditionele op tochten door de stad. In andere plaat sen heeft men die optochten nog tegoed op een van de volgende drie dagen. Prins Carnaval van Delden is zaterdag bewusteloos geraakt doordat hy tij dens de optocht in dit Twentse stadje van zijn enkele meters hoge praalwa gen viel. Nadat hij was bijgekomen en medisch onderzoek had uitgewezen dat hem niets ernstig was overkomen, kon hy de tocht vervolgen. Dat ging wel iswaar niet met zijn carnavalswagen maar met een politieauto. Ook tijdens de Eindhovense optocht viel door nog onbekende oorzaak een van de deelne mers van een wagen. Het slachtoffer moest met een hersenschudding wor den opgenomen in een ziekenhuis. Foto: Minister Albeda (midden) geflan keerd door de staatssecretarissen Wal lis de Vries enu Van Eekelen tijdens de sleuteloverdracht in het stadhuis van Maastricht. Uit de dagelijks rond het middaguur verschijnende medische bulletins van de behandelende artsen valt overigens over de ernst van Tito's toestand niets af te leiden. Nadat zaterdag het me disch team vanuit Ljubljana via het officiële Joegoslavische persbureau Tanjug had meegedeeld dat de gezond heidstoestand uitermate slecht was en dat de functie van de nieren in hoge mate was verzwakt, beperkten de art sen zich zondagmorgen tot de simpele mededeling dat president Tito „een rustige nacht" bad gehad en het func tioneren van de nieren licht was verbe terd. Maar de inhoud van de bulletins is zo algemeen dat niemand precies weet hoe de stand van zaken is. Wel worden de bulletins steeds korter. De Joegoslaven vrezen meer dan in het eerste stadium van Tito's ziekte in ja nuari - toen gehoopt werd dat door het amputeren van het linkerbeen het le ven van de Joegoslavische president zou kunnen worden verlengd - dat de dood van de veldmaarschalk niet ver meer weg is. Voor de Joegoslaven zijn de medische bulletins bijna geen nieuws meer. Het lijkt erop dat zij alleen nog maar wach ten op het laatste bulletin. Vrijwel elke Joegoslaaf, lid van de communistische partij of niet, vindt dat president Tito een waardiger dood had verdiend na alles wat hij voor het Joegoslavische volk en als grondlegger van de groep van niet-gebonden landen voor de we reld heeft gedaan. De begrafenis is Inmiddels al voorbe reid. Volgens ingewijden zal de rouwpe- riode van betrekkelijke korte duur zyn omdat de Joegoslavische regering en het presidium van de communistische party vinden dat de dageiykse gang van zaken zo weinig mogelijk mogen stagneren Geruchten willen dat president Carter eD de Russiche president Brezjnjev persoonlijk de begrafenis zullen bij wonen. Zij zouden deze gelegenheid willen aangrijpen om op het hoogste niveau overleg te voeren over dc ge spannen internationale toestand. In diplomatieke kringen twijfelt men, ge let op Brezjnjevs gezondheidstoe stand. aan een dergelijk topoverleg en gaat men er voorlopig nog van uit dat de Verenigde Staten vertegenwoor digd zullen zijn door vice-president Mondale en de Sowjet-Unie door de be langrijkste adviseur voor buitenland se aangelegenheden Koesnetznov. TEL AVTV (AP/AFP/RTR/UPI) - Politie en militairen in heel Israël hebben zondag hun pa raatheid opgevoerd voor het geval Arabische terroristen mochten proberen de voorge nomen normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Egypte te verstoren, zo is van officiële zijde in Tel Aviv mee gedeeld. In de door Israël bezette strook van Ga za ls nog een gedeeltelyk uitgaansver bod van kracht. Israëlische militairen houden daar razzia's en zyn op zoek naar guerrillastrijders die zaterdag op het Palestyna Plein in Gaza twee handgranaten hebben gegooid waarby drie mensen om het leven kwamen en er tien gewond raakten. De Palestynse guerrilla-organisaties hebben gezwo ren de komende week te zullen toe slaan. Dan zullen Egypte en Israël we derzijds diplomatieke vertegenwoordi gingen openen. De Israëlische zaakge lastigde Yosef Hassas is zondag naar Cairo vertrokken. Later in de week zul len er Egyptische diplomaten in Israël aankomen Een woordvoerster van de Israëlische politie heeft meegedeeld dat er geen sprake ls van noodmaatre gelen. alleen van verhoogde waak zaamheid. De politie heeft er via de Is raëlische radio by de bevolking op aan gedrongen vooral te letten op verdacht uitziende pakjes. Hebron Het Israëlische kabinet heeft zondag opnieuw een besluit over joodse vesti ging in de stad Hebrond, op de wes telijke Jordaanoever. voor Wh uit ge schoven. De Israëlische ministerraad besprak zondag een brief van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, waarin hij zich uitspreekt tegen joodse nederzettin gen op de westelijke Jordaanoever, en i ihannn met name vraagt om vestiging van joodse gezinnen in Hebron te verhin deren. het recht op joodse nederzettingen, maar dat nog niet is vastgesteld wan neer toestemming voor vestlgng in Hebron zal worden gegeven. Marokko en Jordanië hebben verzocht om een byeenkomst van de Veiligheidsraad over de Joodse vestigingen in bezet ge bied. De Israëlische president Jitzhak Navon wil de geloofsbrieven van de toekomstige Egyptische ambassadeur alleen in Jeruzalem in ontvangst ne men. en niet in Tel Aviv Na afloop van het kabinetsberaad zei premier Begin dat Israël vasthoudt aan Syrische troepen hebben zaterdag het christelyke dorp Knal in het noorden van Libanon tydens een huis-aan-huis actie uitgekamd op zoek naar rechtse gewapende mannen. Volgens officieuze berichten zyn er tientallen doden en gewonden by deze acties gevallen. Unifil Manschappen van majoor Haddad van de conservatieve militie in Zuid-Liba- non hebben vrijdag zeven Nederlandse soldaten van de Unifil (VN-vredes- macht in Zuid-Libanon) de hele dag vastgehouden. Een woordvoerder van de militie heeft dit meegedeeld. De ze ven Nederlanders werden vastgeno men in Kalaat-Shama en Alma Es- Shab na een geschil tussen de con servatieve militie en het Nederlandse contingent. Vrijdag aan het eind van de dag werden zij weer vrijgelaten. De drie jeeps waarin de Nederlanders re den zijn echter door de militie in be slag genomen. Lazar Kolisevskt, die Tilo na zijn dood zal opvolgen als president van Joego slavië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1