PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Schelde verliest kort geding in inleenkwestie PRIJZEN STIJGEN IN HOGER TEMPO VEEL BOTSINGEN DOOR MIST EN GLADHEID Enquête: D'66 is nu derde partij Daling koopkracht meeste inkomens Toestand van Tito is kritiek GIJZELAARS SNEL VRIJ ALS VS OP VOORSTEL INGAAN Goud en zilver in Lake Placid Half procent in maand tijd Wiegel wil spoedoverleg ambtenaren Nederlanders in Schotland veroordeeld 'KERNVRAAG' IN KABINETSBERAAD j\ooit gedacht pagina 2 223e jaargang no. 39 Vrijdag 15 februari 1980 bcrco Middelburg Vlissingen EEN HUIS VOL MODE (Van onze redactie economie DEN HAAG - Tussen half december en medio januari is het gemiddeld prijspeil met een hall procent toegenomen. Die stijging is voornamelijk te wijten aan de gestegen tarieven voor energie en medische verzorging. Het beeld is dan nog geflatteerd, omdat op het moment dat het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn berekeningen maakte, pas enkele tarieven voor de medische verzorging waren gewijzigd. Voor bijna de helft (49 procent) van de goederen en diensten registreerde het CBS prijsstijgingen. Bi) ongeveer een derde (32 procent) van het goederen- en dienstenpakket wer den prijsdalingen geconstateerd. Daar bij ging het voornamelijk om artikelen In de uitverkoop, met als uitschieters kleding en schoeisel. Hel CBS heeft recente maandgemid- delden ook vergeleken met die van een jïar tevoren. Het komt daarbij tot de conclusie dat de stijgende tendens van het tempo van dc prijsverhogingen, die aanvankelijk aarzelend op gang kwam, nu verder doorzet. De inflatie- paad beloopt nu namelijk 4,4. Een maand geleden bedroeg dat percenta ge nog 4,2 en een jaar geleden 4. Het prijsindexcljver van februari zal nog hoger uitvallen dan dat van janua ri, omdat veel prijsverhogingen nog niet zijn Verwerkt. Dit zegt het Konsu- mentenkontakt (KK) in een reactie op de stijging van het prijsindexcijfer. KK wijst op de prijsverhogingen voo. brood cn melk en in de horeca, die nog niet zijn meegerekend. De organisatie is van mening dat de ox-erheid zelf de pootste aanwakkeraar is van de infla tie: aardgas, benzine, elektriciteit en «cijnzen - allemaal duurder of hoger. Deze overheldsstijgingen zijn groten deels verantwoordelijk voor het hoge cijfer in januari, het hoogste sinds ja ren in deze maand, aldus KK. De prijsstijgingen van 0,5 procent zal te zijner tijd maar zeer ten dele meetellen in de prijscompensatie in de lonen. Het hiervoor samengestelde zogenaamde geschoonde indexcijfer is namelijk van midden december op midden Januari met slechts 0.2 procent gestegen. In de ze berekeningen wegen de kostenstij gingen van de medische zorg in beperk te mate mee en wordt de Invloed van wijzigingen in de indirecte belastingen en subsidies buiten beschouwing gela ten. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft donderdagmorgen de tweede kamer meegedeeld, dat de in fe bruari doorgevoerde verhoging van de stookolieprijzen voor dit jaar niet van invloed zal zijn op de aardgas-kleinver bruikerstarieven. ..Voorhands ga ik er van uit dat het con tract voor 1980 in ieder geval normaal wordt, uitgevoerd", aldus de bewinds man in antwoord op mondelinge vra gen. De Consumentenbond heeft de minis ter donderdag een brief gestuurd waarin wordt gezegd dat de bewinds man zich met alle kracht moet verzet ten tegen de versterkte politieke druk om de aardgasprijzen opnieuw te ver bogen. De Consumentenbond schrijft verbij sterd te zijn dan 'de honderden miljoe nen extra die de consumenten via hun gasrekening betalen aan heel andere zaken worden besteed. In feite komt het erop neer dat het rijk die gelden als ge wone belastinggelden behandelt en er begrotingstekorten mee opvangt' grondmarkt De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond wil dat de overheid ingrijpt in de grondmarkt De organisatie hoopt via die weg een daling van de grondprijzen te bereiken. PAOINA 3 energie Minister Van Aardenne acht het nood zakelijk. dat tot het Jaar 2000 veertien kolencentrales worden gebouwd om de energievoorziening in ons land vei lig te stellen. De minister wil het aan deel van steenkool als brandstof voor energiecentrales tot veertig procent verhogen. PAOINA 7 westerschelde De tweede-kamerfractie van de PvdA ts geschrokken van het gebrek aan me dewerking van België bij pogingen het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde te regelen. De drie gro te partijen CDA, PvdA en WD drin gen aan op snelle verwerkelijking van de walradarketen. PAGINA 19 wielrennen Gertie Knetemann heeft donderdag oe proloog van de Ronde van de Mid- delandse Zee op zijn naam gebracht. Ook de overige Nederlanders deden net voortreffelijk ln de openingstijdrit PAGINA 25 export °e Nederlandse uitvoer is In de laatste maand van vorig jaar met twintig pro- wnt gestegen ln vergelijking met de cember '78. In geheel 1979 ls de uitvoer met achttien procent toegenomen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. I Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17 en 19. Kunst en cultuur: 21. Radio en televisie: 23. I Financieel: 25. moeten verzekeren dat zij voortaan niet meer in de binnenlandse aangelegenhe den van Iran zullen ingrijpen. Mogelijk wordt een en ander geregeld bij geheime onderhandelingen tussen Iran en de V.S. in Parijs. Waarnemers wezen erop dat de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Gotbzadeh. vandaag in de Franse hoofdstad wordt verwacht. Donderdag bevond hij zich in Rome voor overleg met de Italiaan se autoriteiten. Op een persconferentie vertelde hij dat secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties hem de avond te voren telefonisch had laten weten dat de speciale internationale commissie van onderzoek in twee dagen kon wor den gevormd. Een woordvoerder van Waldheim deelde ook mee dat er nog enkele de tails moeten worden geregeld voordat zijn plan voor vrijlating van de gijze laars rond is. Hij hoopte dat spoedig de samenstelling van de commissie van onderzoek kan worden bekendge maakt. ROME/WASHINGTON (RTRDPA/ AFT) - Dc Iraanse president Abdolhas- sari Bani-Sadr heeft donderdag ver klaard, dat de 50 Amerikaanse gijze laars in Teheran binnen 48 uur vrij kunnen zijn als de Verenigde Staten positief reageren op de voorstellen van Iran. Hij zei dit in een vraaggesprek met de Italiaanse televisie. Naar in Washington verluidt, ziet Iran nu af van de lange tijd geëiste uitleve ring van de ex-^Jah. President Carter heeft van zijn kant, zoals gemeld, zich akkoord verklaard met de vorming van een internationale commissie die de be schuldigingen tegen de gewezen sjah en zijn regime moet onderzoeken. Na de vorming van deze commissie zouden de gijzelaars in de Amerikaanse ambassa de in Teheran kunnen worden vrijgela ten, mits bepaalde hangende kwesties voordien zijn opgelost. Een van deze kwesties schijnt te zijn dat Washington zou moeten toegeven, dat de Verenigde Staten de sjah in 1953, weer op zijn troon hebben gezet en hem dcaarna zijn blijven steunen. Voorts zouden de V.S. DEN HAAG - Minister Wiegel (binnen landse zaken) wil spoedoverleg met de vijf ambtcnarencentrales in het geor ganiseerd overleg. Waar het overleg over zal gaan, is nog niet bekend, maar voorzitter drs. F. J. Roefs van het Ambtenarencentrum vermoedt dat het zal gaan om de vraag hoe een loonstop in het vrije bedrijfsle ven naar de ambtenaren toe vertaald zal worden. De ambtenaren zijn tenslot te trendvolgers en volgen de ontwikke lingen van de lonen die in het bedrijfsle ven aan de gang zijn. Als het alleen maar gaat om dezelfde maatregelen als die voor het bedrijfsle ven gaan gelden, zullen de ambtenaren zich niet verzetten. „Maar wij zijn bang dat de ambtenaren opnieuw extra ge pakt zullen worden, bijvoorbeeld door het bevriezen van de periodieke verho gingen. Als dat gebeurt dan gaan de ambtenaren erop achteruit, vergeleken met het vrije bedrijf. Daar is het nogal eens mogelijk een loonmaatregel te ontduiken. Bij de overheid ligt alles schaalsgewijze vast. dus daar kan zoiets niet We weten bovendien nog niet wat er precies in het overleg ter sprake zal komen. Ais er extra maatre gelen staan voor de ambtenaren, dan wijzen wij ze natuurlijk afT Het Europese Parlement blijft het he le jaar in Straatsburg vergaderen. Dit werd donderdag besloten door het pre sidium van het parlement. Dit besluit zal. zo wordt in EG-kringen verwacht, op heftige kritiek stuiten van Luxem burg, waar in mei een nieuw gebouw gereed komt dat speciaal voor het Eu ropese Parlement werd opgetrokken. Het probleem van de zetel van het par lement wordt nu weer actueel. DRIEBERGEN - De combinatie van mist en gladheid heeft donderdagmor gen vroeg geleid tot talrijke ketting botsingen op de Nederlandse wegen. De verkeerscentrale van de rijkspoli tie in Driebergen had het bijzonder druk met de mede hierdoor ontstane files. In de vroege morgen was vooral gladheid op de diverse bruggen in de rijkswegen oorzaak van de ongeluk ken. zo meldt de verkeersdienst. In Eu ropoort liep het verkeer op veel plaat sen vast door slippartijen en botsin gen. Volgens de verkeersdienst zijn er geen doden gevallen; wel minstens 22 gewonden. Op de westelijke rijbaan van de Moer- dijkbrug ontstond omstreeks half acht een kettingbotsing waarbij 43 auto's waren betrokken. Vijf daarvan zijn uit gebrand Kort daama volgde een ket tingbotsing op de oostelijke rijbaan by de toerit vanaf Bergen op Zoom. Hierbij botsten 20 auto's op elkaar. In totaal zijn op deze brug 18 mensen gewond geraakt Tot half tien is de politie bezig (Slot zie pag. 8 kol. 5) LAKE PLACID-Met een formidabele machtsgreep op de 1500 meter voor dames hebben twee Nederlandse schaatsters gisteren de eerste medailleoogst binnengehaald op de Olympische Winterspelen in Lake Placid. Annie Borckink verraste alle vermaarde schaatstoppers met een Olympische recordtijd en de eindzege op die afstand. In het Neder landse succes deelde ook Ria Visser, die zilver won. Rechts op de foto Annie Borckmk, die na de 'gouden ril' wordt omhelsd door Ria Visser, (zie ook pagina 17) HARDE A CTIES BIJ HOGER BEROEP' VLISSINGEN - De Koninklijke Maat schappij De Schelde te Vlissingen heeft het kort geding verloren dat de Industriebond FNV hadden aange spannen over de zogenaamde inleen kwestie. De Middelburgse rechtbank president mr G. R. André de la Porte bepaalde donderdagochtend dat het EDINBURGH (UPI) - Drie Nederlan ders, Jan Stuurman (28). Dick Ruiter (40) en Albertus Merks (34). zijn don derdag in Edinburg ieder tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens hun aandeel in de fabricage van amfetaminen. Stuurmans 21-jarige vrouw werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De drie hadden in een huis nabij Edin burgh een laboratorium ingericht voor de aanmaak van de amfetaminen. Na afloop van het proces, dat 14 dagen heeft geduurd, verklaarde de advocaat van Ruiter, Faymond Fraser, dat Jan Stuurman, een chemicus, de leiding had van de onderneming. bedrijf vanaf 19 mei geen werknemers van andere bedrijven meer mag laten werken als die in dezelfde functie tien procent méér verdienen dan het eigen personeel van De Schelde, dit op een dwangsom van 5.000,- per dag. Dat de ingeleende werkkrachten in vele ge vallen meer dan tien procent salaris krijgen als de Schelde-mensen, achtte de president in strijd met een artikel uit de cao. Dt- Industriebond FNV toonden zich di rect na de uitspraak, die nauwelijks an derhalve minuut in beslag nam, bijzon der verheugd over het vonnis. Tijdens een demonstratieve bijeenkomst van enkele honderden personeelsleden van de KMS, gistermiddag bij de hoofdpoort, zei districtsbestuurder Henk Bijvank dat door de uitspraak de inleenkwestie voor de bonden bevredi gend is geëindigd. Zou de KMS-directle het vonnis van de KMS naast zich neer leggen of aanvechten door in hoger be- De Heilig Land Stichting bij Nijmegen gaat actie voeren om twee miljoen gul den bijeen te krijgen voor de bouw van een vier kilometer lang spoorlijntje op het 45 hectare grote terrein van dit unieke openlucht bijbelmuseum. De spoorlijn is met name bedoeld voor het vervoer van de vele bejaarden en min- der-validen, die het museum bezoeken. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - D'66 zou, indien nu ver kiezingen gehouden worden, de derde partij van ons land worden. Dit meldt het bureau Lagendijk, dat in opdracht van de AVRO-radio een onderzoek on der 2200 mensen gehouden heeft. Uit de cijfers blijkt verder een doorgaande af kalving van dc WD, terwijl PvdA en CDA iets stijgen vergeleken met eerde re onderzoeken. Volgens de enquête kan D'66 rekenen op 15,7 procent van de uitgebrachte stemmen Bit de verkiezingen van mei 1977 was dit percentage nog maar 5.4 procent, hetgeen goed was voor acht kamerzetels. In november van het afge lopen jaar hadden de democraten de steun van 14,9 procent van de onder vraagden Volgens de D'66'er Brink horst toonde deze enquête aan. dat in Nederland ruimte bestaat voor een vierde stroming in de politiek. De voortgaande groei van D'66 gaat ge paard met alkalving van de WD: op nieuw verliezen de liberalen enkele tienden van procenten. Zij komen nu uit op 13,1 procent (in november 15,5 procent, in maart 1977 nog 18 procenti Het CDA blijft dé grootste partij, met 32,7 procent Net als de PvdA (nu 31,7 procent) lijken de christen-democraten op de weg terug omhoog, na de achter uitgang volgens de enquête van novem ber vorig jaar Een deel van de ravage op de Moerdijkbrug. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vrijwel alle inkomens lijken dit jaar fors te moeten inleveren. In Den Haag wordt sinds donderdag serieus rekening gehouden met de mo gelijkheid dal zelfs dc koopkracht voor de minimumloners niet gehand haafd kac blijven. Deze zaak vormt vandaag een van de kernvragen van het beraad over de bezuinigingen. Het kabinet hoopt vr zondagavond uit de problemen te zijn, CDA-fractieleider Lubbers bevestigde donderdag dat er een koopkrachtda ling m zit voor vrijwel alle inkomens. „Dat kan maar beter regelrecht gezegd worden". Voigens Lubbers „kun Je niet uit de hemel plukken wat er niet is". De hoogte van de grens is nog onduide lijk. maar- bij het CDA wordt gerekend uitzondering van het minimumloon. Maar de uiteindelijke beslissing Ls on der meer alhankelljk van het pakket aanvullende maatregelen, waartoe hei kabinet zal besluiten Minister Albeda (sociale zaken» lijkt be vallen als het „flankerend" beleid hem de kans geeft met de sociale partners een serieus gesprek te beginnen Daar bij speelt natuurlijk ook een rol, dat een l^fn, iLiaai wy IIEV «utui. niuuawi muiua kre- Oil A op een daling voor alle inkomens, met reid te zijn de koopkrachteis te laten <SlOt Zie pagina 8 KOI 41 roep te gaan. dan dreigen er zeer harde acties van vakbondszijde. „We gaan een hele spannende tijd tege moet. Als het aan ons ligt gaan we zo snel mogelijk met de directie om de ta fel om over die beloningsverschillen te praten. Het is aan de directie om aan te tonen dat die minder dan tien procent zijn, en dat lukt ze nooit. Als het ver- WENEN - De Joegoslavische minister president Veselin Djuranovic heeft donderdag een driedaags officieel be zoek aan de DDR abrupt afgebroken in verband met de kritieke gezond heidstoestand van de Joegoslavische president, maarschalk Tito. Om dezelf de reden heeft de Joegoslavische mi nister van buitenlandse zaken Joz Vrgovee een officieel bezoek aan India afgelast. De gezondheidstoestand van president Tito is. sinds zijn linkerbeen op 20 Ja nuari werd geamputeerd, nog niet zo slecht geweest In het medische bulletin van donder dagavond wordt melding gemaakt van acuut levensgevaar en wordt gezegd dat Tito buiten bewustzijn is. Medische specialisten in Wenen geloven dat de toestand van Tito zodanig ls verslech terd, dat de behandelende artsen hem hebben opgegeven en dat de 87-jarige patiënt niet meer dan vijf tot zeven da gen heeft te leven. Dat Tito de zware operatie aanvankelijk zo goed heeft doorstaan, schrijven ze toe aan zijn ijze ren wil en ijzeren constitutie. In de afgelopen maand hebben de Joe- goslaven wel geleerd dat het leven ook met maar af en toe Tito aan het roer gewoon doorgaat. De verantwoorde lijkheden die tot voor kort op de schou ders van maar één man rustten, zijn nu verdeeld over 30 door Tito zelf uitgeko zen bestuurders in de regering en de top van de communistische partij Dat de Joegoslavische premier Djura novic ondanks de kritieke gezond heidstoestand woensdag voor een offi cieel bezoek naar de DDR was afge reisd, wordt in diplomatieke kringen uitgelegd als een demonstratie tegen over de Russen om duidelijk te maken dat het collectief leiderschap in Joego slavië in de praktijk goed functioneert. De afgelopen week hebben de Joegosla vische autoriteiten bij herhaling ver klaard dat rij in geval van nood voor zichzelf kunnen zorgen. Ze hebben nog niet gereageerd op het aanbod van pre sident Carter militaire hulp te willen verlenen als Joegoslavië daarom zou vragen. Het officiële persbureau Tanjug maak te donderdag melding van een uitla ting van de Amerikaanse president Jimmy Carter die tijdens een perscon ferentie bad gezegd dat Joegoslavië „een goed uitgerust land" was dat zich zelf kon verdedigen. Over de opmer king van Carter dat Amerika „de nodi ge acties" zou ondernemen om de onaf hankelijkheid van Joegoslavië tc be schermen werd echter niet gerept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1