PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weer lek Harrisburg BEZUINIGINGSPLAN UITERST MOEILIJK Ginjaar omzeilt de Borselse problemen Tito gaat achteruit BRITSE REACTOR NA DEFECT STILGELEGD Kabinet moet knopen doorhakken Orang-oetanzuigeling KRITIEK NA BRIEF KERNAFVAL: 'Pas 65' voor samenwonende ongehuwden MANKEMENT NA TWEE UUR VERHOLPEN Speurtocht pagina 9 ARNHEM - De elfjarige Marga van Hoof, dochter van de directeur van Durgers Dierenpark in Arnhem, is de vaste verzorgster van Klaasjeeen twee maanden oude Orang oetan. die door zijn moeder werd verstoten. Klaasje krijgt zes maal per dag defies en weegt nu drie kilo. KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9. tel 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST JLn het weekblad 'Newsweek' van 4 fe bruari constateert de columnist George F Will, dat als er al een recept is voor Kennedy's herstel, het aldus kan wor den geformuleerd: Kennedy moet als het om binnenlandse zaken gaat duide lijk links van Carter gaan staan, maar in de buitenlandse politiek dient de se nator rechtser te zijn dan de huidige president Als er al herstel is Dat zal moeten blijken bij de eerste echte" voorverkiezingen in New Hampshire, die als een belangrijke politieke graad meter gelden Als Edward Kennedy het in deze staat, waar zijn broers John en Robert respectievelijk in 1960 cn 1968 de voorverkiezingen wonnen, opnieuw tegen Carter moet afleggen, kan hij ie der uitzicht op het Witte Huis wel verge ten De uitslag van Maine, waar Carter toch waarlijk niet als 'de grote overwin naar' uit de strijd tevoorschijn is geko men. houdt mogelijk de belofte in. dat de jongste van de Kennedy-broers op de goede weg is. Dat de magie van de naam Kennedy niet meer werkt, zal se nator Ted inmiddels wel begrepen heb ben Waar voorverkiezingen allemaal niet voor kunnen dienen Dim Een hoge functionaris van het minis terie van binnenlandse zaken heeft, maandag tegengesproken dat een in Cairo gestolen schilderij van Vincent van Gogh in Koeweit boven water is ge komen. 223e jaargang no. 36 Dinsdag 12 februari 1980 Voorverkiezingen als graadmeter §De politieke thermometer van de Amerikaanse verkie zingsstrijd vertoont de laat ste weken grote schommelin gen. Dat is voor zowel demo craten als republikeinen geen ongewoon verschijnsel in de lange aan loopperiode naar de verkiezing van een (nieuwe i president. En dat is goed ook, want het leven zou wat saai zijn als dit soort zaken met wiskundige zekerheid kon worden voorspeld. Vele politici hebben al ondervonden, dat de kiezers hun gunsten soms uiterst grillig verde len. De Amerikaanse presidentsverkie zingen maken daarop geen uitzonde ring. Toch zijn de tot nu toe gehouden verkiezingsbijeenkomsten - de 'echte' voorverkiezingen beginnen 26 februari in New Hampshire - van groot belang voor de kandidaten. Hun nationale imago komt er voor een groot deel tot stand. De politici, die op jacht zijn naar de kandidatuur voor het presidentr schap houden de stand van de thermo meter nauwlettend in het oog Hun poli tieke toekomst hangt er vanaf Edward Kennedy bijvoorbeeld, de belangrijk ste democratische uitdager van Carter heeft tot nu toe niet kunnen imponeren. Na zijn verpletterende nederlaag tegen Carter in de graanstaat Iowa. kwam hij dit weekend weer tekort in de als Ken nedy-minded bekend staande staat Maine in het noord-oosten. De overwin ning van Carter was echter heel wat minder indrukwekkend dan drie weken geleden: met 45 procent van de stem men tegen Kennedy 39 procent zal Car ter ongetwijfeld zijn stategie moeten bijstellen, wil hij over enkele maanden gekozen worden tot de democratische presidentskandidaat. De informele voorverkiezingen van Iowa en Maine, waar beide grote partijen tien keer zo veel geld in hebben geïnvesteerd als vier jaar geleden, brengt op die manier zijn rente op. Voor de respectieve kan didaten fungeren zij duidelijk als ther mometer. I^ennedy heeft de laatste weken alles m het werk gesteld om het in Iowa ver loren gegane terrein - vooral psycholo gisch komt een twee tegen een neder laag hard aan - terug te winnen. Kort voor de gijzeling in de Amerikaanse am bassade in Teheran vond negenenveer tig procent van de democratisch stem mende Amerikanen Kennedy de meest geschikte kandidaat voor het presi dentschap. Slechts negenendertig pro cent koos voor Carter. Als één man evenwel 'profiteerde' van de gebeurte nissen In Iran dan was het wel de presi dent van de Verenigde Staten. Dank zij een soort nationaal reveil, aangewak kerd door de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan, werd het door binnen landse problemen zwaar geschonden blazoen van Carter danig opgepoetst. Hij kon. bij wijze van spreken, geen kwaad meer doen. Kennedy heeft dan ook in de afgelopen weken vanuit de positie van de underdog moeten reage ren. Hoe moetje een rivaal aanpakken, die zegt buiten de eigenlijke verkie zingsstrijd te willen blijven, zolang de gegijzelde Amerikaanse diplomaten in Teheran worden vastgehouden? De se nator heeft vanuit zijn tegen-de-muur- positie getracht het politieke tij te ke ren. maar veel speelruimte was hem niet gegeven. Dat is de doem van Ken nedy bij deze presidentsverkiezingen. Gelukkig voor Kennedy en zijn schare supporters heeft Carter ten lange leste gereageerd op de lang niet malse kri tiek van zijn rivaal. Daardoor is toch nog enige kleur gegeven aan de tot dan matte verkiezingsstrijd, die voorlopig tot de kandidaten van dezelfde partij beperkt blijft. Noch het één. noch het ander heeft echter aantoonbare winst opgeleverd voor Edward Kennedy, ten zij de uitslag van de voor-voorverkie zing - de Amerikanen spreken van cau cuses - in Maine zó moet worden uitge legd. dat Carter aan het inleveren is nu hij is gezakt tot vijfenveertig procent en zijn grote rivaal Kennedy op slechts zes procent volgt- PAGINA 17 rfw-fokker Na lang beraad hebben de aandeel houders van VFW-Fokker besloten de combinatie te splitsen Eind februari gaan VFW en Fokker weer zelfstandig verder, Nieuws uit Zeeland: 2. 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie: 4. Sport: 12. 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financieel: 17. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - „De brief van de minister is géén antwoord op onze brief'. Zo karakteriseert Borsele's burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel het antwoord van minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne op de brief, waarin B en W van de gemeente half november regering en parlement vroegen om snelle besluiten over de kcrnafvalproblemen rond de Borsselse kerncentrale. Ginjaar doet weinig meer dan B en W venvijzen naar de al uitgebrachte nota's en wetsontwerpen, en zegt dat hij de ge meente „op de hoogte zal houden over de stand van zaken bij de verdere besluitvorming". Volgens de heer Van den Heuvel omzeilt de minister de werkelijke problematiek. Hij zegt: „Steeds duidelijker wordt dat de Tweede Kamer de kerncentrale niet onmid dellijk wil sluiten, maar aan de an dere kant het Cogema-contract niet wil goedkeuren". Het door draaien van de centrale zonder dat het afval wordt afgevoerd, bete kent volgens de burgemeester in een eerste reactie dat er hoogwaar dig kernafval overblijft „Wij vin den het per se niet gewenst dat dat in Borsele wordt opgeslagen". De burgemeester: „Ik vind dat er naast de twee besluiten over het al dan niet doordraaien van de cen trale en de ondertekeing van de op- werkingscontracten nog een derde besluit genomen moet worden: bin nen welke tijd en waar er een {tefini- tieve of semi-definitieve opslag voor hoogwaardig radio-actief af val wordt geschapen". Opslag De brandbrief van het dagelijks bestuur van Borsele aan minister Ginjaar werd ingegeven door de angst voor de gevolgen van het niet-bekrachtigen van het PZEM- Cogema-opwerkingscontract; als de kerncentrale daarbij gewoon blijft doordraaien, dan zou dat in hun visie kunnen betekenen dat overblijvend, hoogwaardig afval, in of bij de Borsselse centrale moet worden opgeslagen. Uit hun brief: „Indien de Nederlandse samenle ving de zoutlagen in het noordoos ten van ons land onvoldoende vei lig vindt voor de opslag, dan kan zij een langdurige opslag zeker niet in Borssele toelaten. Er zou dan met twee maten worden geme ten". Borsele mag niet met een probleem worden opgezadeld dat niet ge- veentelljk. maar veel eerder lande lijk van karakter is, aldus de heer Van den Heuvel maandagavond. Giiyaars brief aan Borsele biedt het gemeentebestuur géén ant woord op de opgeworpen vragen. De minister somt slechts de stuk ken en nota's op die al verschenen zijn. Voor wat het Cogema-contract betreft, verwijst hij naar het zoge naamde 'Goedkeuringswetje', waarin de regering met veel nadruk zegt dat de contracten onderte kend moeten worden. Duidelijk heid over de problemen die er ont staan wanneer dat niet gebeurt, is in het wetsontwerp niet te vinden (Slot pagina 5 kolom 4) TEHERAN (RTR/UPI/DPA) - In een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde heeft de Iraanse president Ba- ni-Sadr gezegd dat de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran binnen enkele dagen vrijgelaten kun nen worden als er een internationale commissie wordt ingesteld die de mis daden van de sjah zal onderzoeken. I,e Monde meende uit de woorden van Ba- ni-Sadr te kunnen opmaken dat Iran kennelijk niet langer de uitlevering van de sjah eist als voorwaarde voor een dergelijke vrijlating. Toen de correspondent van Le Monde, Eric Rouleau, de Iraanse president na melijk vroeg of Iran eerst een uitspraak van een internationale commissie als mede de uitlevering van de afgezette monarch zou afwachten alvorens de gij zelaars in vrijheid te stellen, antwoord de deze dat 'de twee zaken niet samen hangen' De uitlatingen van Bani-Sadr tegen over Le Monde vloeien voort uit een compromis, dat de revolutionaire raad heelt uitgewerkt als mogelijke oplos sing voor de slpenede gijzelingsaffaire. Dit compromis zal worden voorgelegd aan Chomeiny Vervolgens zou ook de Amerikaanse president Carter zich over het voorstel moeten uitspreken. Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring in eerste reactie op de uitspraken van Bani-Sadr verklaard dat rij geen schuldbetekentenls zal afleggen om de vrijlating van de gijzelaars te bewerk stelligen. In Iran. waar maandag de eerste jaar dag van de Islamitische revolutie werd gevoerd, zijn bijeen militaire pa rade drie mensen gedood, toen zij over reden werden door een tank. Verschei dene mensen werden hierbij gewond. Op het 'Plein van de vrijheid' waren in de stromende regen honderdduizenden bijeengekomen om de militaire parade te aanschouwen. Chomeiny mocht van zijn artsen de parade niet bijwonen Wel was als ere-gast PLO-leider Jasser Ara fat aanwezig Eerder op de dag was op het plein een tribune ingestort, waarbij ten minste 57 mensen werden gewond Jasser Arafat. Chomeiny's zoon Ahmad Chomeiny en Bani-Sadr woningbestand In Zeeland werden vorig jaar 2.754 hui- wil opgeleverd. Een aanzienlijke te ruggang vergeleken met voorgaande Juen. Volgens de jongste gegevens un het ministerie van volkshuisves ting is Zeeland toch één van de provin cies met een betrekkelijke geringe wo ningnood PAGINA 3 auto Een grote meerderheid van de tweede kamer wil het gebruik van de auto aan zienlijk verminderen. De kamer vindt dat de onbeperkte aanleg van nieuwe wegen maar eens voorbij moet zijn. PAGINA 11 bankrekening Een topman van de Indonesische slaatsoüemaatschapplj Pertamina blijkt op een bankrekening in Singa pore eer. vermogen van maar liefst 80 miljoen Amerikaanse dollars te heb ben nagelaten Familieleden en de In donesische regering leveren strijd om het bezit van dit gigantisch kapitaal. PAOINA 15 lake placid Schaatstrainer Kees Verkerk ver wacht geen Nederlandse schaatssuc- ccssen op de Olympische winterspelen in Lake Placid. Verkerk, die de Zweed se ploeg onder zijn hoede heeft, wij t dit aan een wat minder serieuze Instelling van de huidige generatie schaatsers. GELGRADO (AFP/DPA) - De gezondheidstoestand van president Tito van Joe goslavië. wiens linkerbeen ruim drie weken geleden werd afgezet, is onverwacht slechter geworden, zo is maandagavond in Belgrado bekendgemaakt. In een medisch bulletin wordt gezegd dat het hart van de 87-jarige Tito tekenen van zwakte vertoont. Eerder was al melding gemaakt van een vertraging in het genezingsproces doordat zich moeilijkheden hebben voorgedaan met Tito's nie ren en spijsvertering HARRISBURG (AFP/UPI)- In de kern centrale bij Harrisburg in de Ameri kaanse staat Pennsylvania is maandag weer radioactief water ontsnapt. Vol gens een woordvoerder liep er als ge volg van een kennelijk defecte pomp ongefveer 40 liter besmet water per mi- DEN HAAG (ANP) - Twee duurzaam samenwonenden, van wie een van bei den tenminste 65 jaar is en de ander tenminste 60, zijn gelijkgesteld met een echtpaar voor het kunnen ver strekken van de 'pas 65'. De samenwo nenden moeten wel al een jaar op één adres vertoeven. 'Pas 65' kan in het vervolg ook worden verstrekt aan een gewezen i Nederlan der die in het buitenland woont. nuut in de installatie weg. Voorlopige peilingen zouden aangetoond dat bui ten het gebouw geen radioactiviteit is vrijgekomen. Na ongeveer twee uur had men het lek gedicht. Het mankement betrof reactor nr. 2 van de centrale die vorig jaar zware schade opliep en sindsdien niet meer werkt. Reactor nr 1 was ten tyde van het ongeluk van vorig jaar buiten be drijf in verband met het aanbrengen van nieuwe splijtsstof. Ook deze reactor is nog buiten bedrijf. Het lek ontstond in een ruimte die grenst aan het gebouw waar de reactor staat. Een woordvoerder van de com missie voor toezicht op de kerncentra les NRCGary Sanborn.zeidathetom het koelsysteem gaat. Er is een onder zoek gaande om vast te stellen waar het defect precies zit. Naar woordvoerder Sanborn van de NRC meedeelde, betekende het lek geen bedreiging voor omwonenden. De betrokken kerncentrale die op Three- Mile-Island staat, was vorig jaar maart het toneel van een ernstig onge luk. De NRC sprak toen van de ernstig ste situatie in de geschiedenis van het vreedzaam gebruik van kernenergie. Zodra maandatg het lek was ontdekt, werd al het personeel van de centrale geëvacueerd. Het mankement zou zijn ontstaan toen een arbeider een pomp in het koelwatersysteem had verwis seld. LONDEN (RTR'AFP) - De kerncentrale bij Bradwell, 110 kilometer ten noord oosten van Londen, is stilgelegd nadat er defecten in het koelsysteem aan het licht zijn gekomen. Dit heeft het Engelse elektriciteitsbedrijf laten weten. De defecten waren ontdekt in reactor I van de centrale. Na overleg met de inspectie voor kerncentrales is besloten ook reactor II stil te leggen. (Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt heeft tot diep in de nacht vergaderd ter afronding van de bezuinigingsplannen, die drie tot vier miljard gulden moeten opleveren. De discussies werden in Den Haag als uiterst moeilijk omschreven. „Het wordt een kwestie van knopen doorhakken", heette het. Rond middernacht zag het er niet naar uit dat het kabinetsberaad spoedig zou aflopen. Over de voortgang van het be raad was toen nog niets bekend. Maan dagochtend kwam het kabinet al voor enkele uren bijeen. Het beraad werd te gen de middag geschorst tot maandag avond half tien, omdat enkele ministers andere verplichtingen hadden. Het kabinet wil de bezuinigingsvoor stellen vandaag of anders woensdag indienen bij de Tweede Kamer en de sociale partners. Na de besluitvorming in het kabinet zal op de ministeries nog heel wat gerekend moeten worden voor de plannen in cijfers zijn ver taald. Deze week nog wil premier Van Agt in de Stichting van de Arbeid het overleg met werkgevers en werknemers over het arbeidsvoorwaardenoverleg hero penen. Dat gebeurt vermoedelijk don derdag. Van dat overleg zal afhangen of de loonpauze, die op 10 januari werd afge kondigd, op 10 maart zal worden ge volgd door een loonmaatregel voor de rest van dit jaar. Indien de sociale partners het, op grond van de bezuini gingsvoorstellen, oens worden, kan die maatregel achterwege blijven. De kans daarop wordt overigens niet SUIKER EEN CENT DUURDER DEN HAAG (ANP) - De minimumprijs voor suiker is maandag met één cent verhoogd tot 1,75 gulden per kilo. zo heeft het Centraal Bureau Levensmid delenhandel gemeld. Het vertelt er bij dalde prijsverhoging een gevolg is van de hogere prijs die de industrie aan de hnndel in rekening brengt hoog geschat. Minister Andnessen wil dat niet alleen enkele miljarden op de overheidsuitgaven worden bezuinigd, maar dat ook de sociale uitkeringen, de ambtenarensalarissen en alle inko mens worden afgeremd Het kabinet zou weinig mogelijkheden zien om de koopkracht voor het modale Inkomen dit jaar nog te garanderen Minister Albeda (sociale zaken) heeft zich daar tot maandagavondiin het ka binet hevig tegen verzet Bezuinigen én het aanpakken van de inkomens zal de bestedingen volgens hem alleen maar verminderen. Daar is, vindt Al beda. het bedrijfsleven niet mee ge diend. Behalve Albeda kampt minister An- driessen (financiën) met het verzet van een flink aantal van zijn collega's die niet of slechts weinig willen inleveren. De grootste „dwarsliggers" werden maandag de ministers Tuinman (ver keer), Scholten (defensie), Ginjaar (volksgezondheid) en Pais (onderwijs) genoemd. Dc regering ziet in elk geval geen aan leiding om minder te bezuinigen, nu de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), de club van rijke landen, daartoe heeft opgeroepen. De kritiek die de OESO vorige week in een rapport op het Ne derlandse beleid uitoefende, wordt door Den Haag terzijde gelegd. IndeLondensejuweliersuhjkHatton Garden is maandagochtend uit een winkel voor 800.000 pond ruim 3£ mil joen gulden) aan juwelen gestolen. De juwelier ivas door de daders van de rooj vastgebonden en in de laadruimte van een bestelwagen achtergelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1