PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wiegel blijft af van toeslagen CNV STELT LOONEIS VAN 1 PROCENT TER DISCUSSIE VS schorten plannen voor boycot Iran op Regering: contract PZEM- Cogema snel behandelen WESTEN Taart voor atoomgeleerde HOOP OP BEËINDIGING GIJZELING Hanoi zet Giap aan de kant Oost-Groningen stelt kabinet ultimatum Nog hoop op centraal akkoord 7 Prins Claus weg als voorzitter van SNV Te klein pagina 2 223e jaargang no. 33 Vrijdag 8 februari 1980 MENSWBNR Goes Kleur bekennen over 'Borssele' Verstoppertje spelen is er voor het parlement echt niet meer bij in het zogeheten 'Harrisburg-debat', dat na het zoveelste uitstel dan nu - toch eindelijk op de vergade ragenda van de tweede kamer is gezet voor de week van 18 februari. Het geval- Harrisburg zelf, de bijna-ramp in de kerncentrale op Three Mile Island in de Verenigde Staten, is al bijna een jaar oud. Maar de nawerking van het inci dent heeft overal in de wereld en in Ne derland in het bijzonder de discussie over het toekomstig gebruik van kern energie voor de opwekking van elek triciteit op scherp gezet. Aanvankelijk leek het vooral te gaan om de vraag: kan zo"n gecompliceerd ongeval als ln Harrisburg zich ook voordoen in andere kerncentrales? Experts reisden naar Amerika om zich een Indruk te vormen en vergelijkingen te trekken. Har risburg was een praktijkgeval om veel van te leren en om - zonodig - vergaande conclusies uit te trekken. In Nederland ging het er vooral om, vast te stellen of er uitgaande van Harrisburg bepaalde maatregelen waren vereist met het oog op het verder doordraaien van de kern centrales in Borssele en Dodewaard. Maar zo simpel als eerst bij het 'naspe len' van het Amerikaanse incident de vraagstelling eruit zag, zo ingewikkeld Is gaandeweg de voorbereiding gewor den van een debat over deze zaak tus sen regering en parlement en, ln de schaduw daarvan, naderhand een dis cussie in provinciale staten van Zee land. Rondom de voortgaande produk- tie van elektriciteit in de kerncentrale Borssele speelt namelijk van allerlei dat maar zijdelings met de Harrlsburg- affaire heeft te maken, maar dat er te gelijk onmogelijk nog los van kan wor den gezien. De gisteren naar buiten ge brachte brief van minister Van Aar- denne (economische zaken) aan de ka mercommissie voor de kernenergie over het Cogema-contract is daarvan een duidelijk voorbeeld. -Liakoniek en kalmerend als vaak ln dit soort aangelegenheden heeft de tweede kamer eind vorig jaar de be handeling van een apart wetje afge houden, waarin zou moeten worden ge regeld dat Nederland ln de toekomst bereid zou zijn om kernafval uit Frank rijk 'terug te nemen', dat vrij komt bij de opwerking van splijtstofstaven in het bedrijf van Cogema te Cap la Ha gue. De Franse fabriek verbindt die voorwaarde aan een contract met de PZEM, dat verlengd moet worden om de kerncentrale in Borssele aan de gang te houden. De tweede kamer had erg veel moeite met deze omstreden bepa lingen in het contract, toch werd niet meteen 'nee' gezegd, maar gekozen voor de geijkte afleidingsmanoeuvre: uitstel van goedkeuring aan het con tract. Minister Van Aardenne laat het parlement nu weten dat er eigenlijk geen tijd meer is om nog langer met deze zaak te treuzelen. Hij zet druk op de ketel: er zal met spoed een beslissing moeten vallen. In het andere geval komt het hele contract op losse schroe ven en zal de kerncentrale ln Borssele (hetzelfde geldt voor Dodewaard in een ander contractgeval) moeten worden gesloten bij gebrek aan brandstof. Wat sluiting betekent hebben gedeputeerde staten van Zeeland kort geleden nog eens op een rijtje gezet. De hele zaak is dus nu te overzien. Wie het weet mag het zeggen. Of f dat laatste ook inderdaad zal ge beuren? Het 'Harrisburg-debat' komt eraan om opheldering te geven. Minis ter Van Aardenne speelt er nogal uitda gend op. Er is de laatste maanden over een breed grondvlak aan meningsvor ming gedaan over de vraag of de kern centrale in Borssele moet blijven door draaien. Milieu-organisaties, politieke partijen, de vakbeweging, allerlei maatschappelijke groeperingen: ze hebben zich ln de discussie gemengd en meer of minder hard hun stellingen be trokken. Toch bleek steeds 'bij nader inzien' dat het hier gaat om een beslis sing die geen vrijblijvendheid meer verdraagt. Volgens Van Aardenne gaat een poging om de hele kwestie-Borssele op de lange baan van de (brede) maat schappelijke discussie over kernener gie te schuiven, niet meer op. Cogema en Harrisburg dwingen om kleur te be kennen over Borssele. Het worden inte ressante weken. vdM HONKONG (RTR) - Bij een regerings wijziging in Vietnam is de minister van defensie, generaal Vo Nguyen Giap (67) van zijn functie ontheven. Hij leidde twee ooorlogen, waarin de Fransen en later de Amerikanen ge dwongen werden zich uil het land te rug te trekken. In een uitzending van het Vietnamese persbureau VNA, in Hongkong opge vangen. wordt verder gezegd dat ook de minister van buitenlandse zaken, de veteraan Nguyen Duy Trinh (70), is ver vangen Hij werd ln 1965 minister van buitenlandse zaken en tekende in 1973 ln Parijs de vredesovereenkomst met Amerika. WASHINGTON/TEHERAN (RTR.UPI, DPA, DL, AP) - De Verenigde Staten hebben hun plannen voor economische sancties tegen Iran voorlopig in de ijskast gelgd in de hoop hiermee een bijdrage te leveren tot een diplomatieke oplossing van de crisis inzake de vijftig Amerikaanse gijzelaars in Teheran, De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, deelde dit donderdag in Washington aan de pers mee. Eerder op de dag had plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken Warren Christopher de situatie omtrent dé gijzeling 'enigs zins veelbelovend' genoemd. Hij wilde echter geen valse hoop wekken. Ook Hodding Carter liet zich in deze geest uit. Hij verklaarde „ik zie geen onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars". Tegenover een commissie van de Ame rikaanse senaat verklaarde minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance donderdag d.at, de situatie ronde gijze laars in Teheran 'een beetje is veran derd'. Hij voegde hieraan toe d at er ech ter'nog steeds obstakels' zijn en dat de Verenigde Staten de situatie 'van uur tot uur' volgen. Vance wilde niet nader ingaan op de 'veranderde situatie' waarvan hij sprak. Spanningen De spanningen tussen de militante studenten die sinds november de Ame rikaanse ambassade in Teheran bezet houden en de Iraanse regering nemen hand over hand toe. De Iraanse radio en televisie, 'WIRT', mag van nu af aan geen mededelingen en 'onthullingen' van de bezetters meer verspreiden zon der eerst toestemming van de autoritei ten te vragen. Dit is een maatregel van de revolutionaire raad, die in feite het tend regeert. Deze beperking van de vrijheid van de militante studenten nam de raad nadat woensdag minister van voorlichting Nasser Minachi op grond van 'onthullingen' van de bezet ters door revolutionaire gardisten was gearresteerd. Minachi had volgens de studenten voor de Am Amerikaanse geheimde dienst, CIA, gewerkt. Zij zei den dit uit documenten van de am bassade te weten gekomen te zijn. Op last van de revolutionaire raad werd de minister korte tijd later vrijgelaten. Woedend Vooral Abolhassan Bani-Sadr. de nieuwe president, was woedend over het optreden van de studenten. In een uitzending van Radio-Teheran zei hij: „Ik geloof dat het volk, dat mij gekozen heeft, een dergelijk optreden niet goedkeurt. Als men maar mensen kan arresteren alleen omdat iemand iets via de radio verspreidt zal ons land in een chaos geraken. Bani-Sadr is donderdag benoemd tot hoofd van de regerende revolutionaire raad, met uitvoerende bevoegdheid in staatszaken. Een woordvoerder van de raad zei dat de benoeming is goedge keurd door de revolutionaire leder Khomeiny. die wegens een hartaan- doening wordt verpleegd DEe bezet ters van de ambassade lieten verklaren dat zij met de arrestatie van Minachi niets uitstaande hadden. Zij hadden zich niet in regeringszaken gemengd. De openbare aanklager had de docu menten over de minister van de Ameri kaanse geheime dienst gekregen, zei een woordvoerder. Het is evenwel een vaststaand feit dat de studenten voort durend van radio en televisie gebruik (Slot zie pagina 9 kolom 7) TEHERAN - Prof. Norman Forer van de universiteit van Kansas begroet een moslem-student in Teheran. Prof. Forer is een van de 45 Amerikanai die in Tehe ran met de ambassadebezetters gaat praten over de Iraanse revolutie 'DOORDRAAIEN BORSELE IS IN HET GEDING' PAGINA 2 korter Volgens het Zeeuwse CDA-Tweede Kamerlid drs H. EverscUJk wordt er in 'Den Haag' sterk aan gedacht de bouwtijd van de vaste oeververbin ding over de Westerschelde van zeven naar rijf jaar terug te brengen, omdat dat kostenbesparend zou werken. PAGINA 3 onderzoek Twee commissies van het Amerikaan se congres hebben besloten toch een onderzoek ln te stellen naar het "Arab Scam' omkoopschandaal ondanks een waarschuwing van het ministerie van Justitie dat een dergelijk onderzoek strafrechtelijke vervolging door het openbaar ministerie zou doorkruisen. DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel n binnenlandse zaken heeft don derdag zijn voorstel om te korten op de toeslag onregelmatige dienst van het overheidspersoneel ingetrokken. Kij heeft dit meegedeeld in het centraal georganiseerd overleg met de vijf am btenarencent rales. Na afloop van het eerste deel van het overleg constateerde de minister dat de (Slot zie pag. 9 kol. 7) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering wil dat de Tweede Kamer met spoed de Neder lands-Franse overeenkomst over het terugzenden van kernafval - het Coge- macontract - behandelt. Het al of niet doordraaien van de Borsselse kerncen trale is daarbij in het geding; als er niet snel een besluit komt, dan is de kans groot dat Frankrijk het contract in de prullenmand gooit en dan moet de cen trale dicht, aldus minister Van Aar denne van economische zaken in een brief aan de kamercommissie voor de kernenergie. Het gaat om het contract dat de PZEM samen met het Franse staatsbedrijf Co gema in Cap La Hague heeft afgesloten en dat voorziet in het opwerken van in Borssele gébruikte splijtstofstaven. Daarbij komt kernafval vrij en volgens de bepalingen ln het contract kan Frankrijk dat naar Nederland terug zenden. Dat laatste onderdeel moet door het parlement bekrachtigd wor den, maar het gehele contract staat of valt t mee. Datzelfde geldt voor de toe komst van de kerncentrale, zegt de be windsman nadrukkelijk. Hetzelfde doet zich overigens voor bij het Nederlands-Britse contract dat over het kernafval van de centrale in Dodewaard handelt. Het terugzenden van kernafval uit Frankrijk moet via een wetje worden geregeld, een wet die Van Aardenne eind november '79 indiende en die met een tot een botsing met een kamer meerderheid leidde. Immers, toen de Kamer in mei van het Cogema-contract hoorde, nam zij een D'66-motie aan waarin ruw geschetst werd gezegd dat er van goedkeuring van het contract voorlopig geen sprake zou zijn, in ieder geval niet totdat de maatschappelijke discussie over kernenergie zou zijn ge voerd. U rgent PAGINA 15 record Ruud Wlelart heeft ln Milaan een nieuw lndoorrecord hoogspringen ge vestigd. De Haarlemmer won dit on-' derdeel met een sprong van 2 meter 25. LOS ANGELES - Dr. Edioard Teller, die een grote rol speelde bij de ontwikkeling van de atoombom, is het slachtoffer geworden van een taartsmijter. De aanval op Teller werd uitgevoerd door een onbekend gebleven man toen de natuurkundige een lezing hield over kernenergie voor studenten en hoogleraren van de universiteit van Los Angeles. Van Aardenne zet de Kamer echter on der druk door te zeggen dat van uitstel wel eens afstel zou kunnen komen. Be handeling is urgent; „Uit contacten met de Franse en Britse overheid is de WINSCHOTEN (ANP) - De streekraad Oost-Groningen heeft donderdag avond in Windschoten haar allerlaat ste motie betreffende de slechte toe stand van de werkgelegenheid in Oost- Groningen aangenomen. Die motie is gericht aan de regering. Er wordt van de regering geëist dat uiter lijk voor 1 maart van dit jaar concrete maatregelen bekend gemaakt worden, die zowel op korte als op lange termijn de werkgelegenheid in dit deel van het land structureel verbetreen. Indlenster van de motie, mevrouw R. G. Jansen (PvdA), uit Bellingwedde, stelde dat dit werkelijk het allerlaatste is wat Den Haag van Oost-Groningen nog zal ho ren. Mevrouw Jansen verklaarde dat Den Haag op krachtdadiger wijze met Oost-Groningen zal kennismaken, wanneer er op 1 maart nog niets van de regering is vernomen. swingerder TROS-Top-50-presentator Ton Pop- U Pes vond het optreden van zijn voor- P gangers Tom Mulder, Ferry Maat en Ide Dlk-voor-mekaar-Club niet ln over eenstemming met de rest van het pro- I gramma. "Niet dat lk het beter kan noor, maar lk doe het gewoon anders, swingender 1 Nieuws uit Zeeland: 2. 5 en IBinnen-enbuitenland: 3,9 en 13. Oninie: 4. Sport: 14, 15 en 17. Radio en televisie: 18. Kunst en cultuur: 19. Financiën: 21. UTRECHT- Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) gaat de eis van 1 procent loonsverhoging bij de leden ter discussie stellen om te kijken of zij die voor dit jaar willen laten vallen. Het CNV hoopt dat er, als alle partijen - overheid èn werkgevers en werkne mers - water in de wijn doen, alsnog een centraal akkoord bereikt kan wor den. Absolute voorwaarden voor een zin volle hervatting van het gesprek in de Stichting van de Arbeid zijn dan wel het uitblijven van een loonmaatregel per 10 maart en de nodige ruimte voor de sociale partners. „WIJ kunnen niet accepteren dat onderhandeld wordt aan de hand van een dictaat", ver klaarde CNV-voorzltter Harm van der Meulen donderdag op een persconfe rentie in Utrecht. Het CNV vindt nog steeds dat de on gezondigde loonpauze niet no dig is en dat een loonmaatregel de ver houdingen nog meer zal doen verslech teren. Zijns Inziens beoordeelt de rege ring de betrekkelijke sociale rust van de afgelopen weken volkomen verkeerd. Op korte termijn zware druk worden uitgeoefend op volksvertegenwoordi ging en regering Spelregels Hei CNV zal zich daarbij volstrekt houden aan de spelregels van de parle mentaire democratie. Desgevraagd gaf hij toe dat, als kabinet noch parlement zouden willen reageren, het CNV ook weinig meer kan doen. Hij verwerpt iedere gedachte aan eventuele buiten parlementaire acties. „Daarvoor zijn we nu eenmaal een christelijke vakbe weging". Om diezelfde reden verwerpt het CNV unaniem de door de Federatie Neder- 1akbeweging (FNV) in Gronin gen georganiseerde demonstraties. Wel staat het CNV achter acties ln indivi duele bedrijven, als de werknemers dui delijk willen maken dat ze hoogst onge rust zijn over hun eigen werkgelegen heid. bijvoorbeeld bij OKTO. Noorden. Over het kabinetsbeleid ten aanzien van het Noorden des lands is het CNV zeer ontevreden. Donderdag heeft Harm van der Meulen in een persoon lijk onderhoud met premier Van Agt laten weten dat het kabinet nu toch op zeer korte termijn een daad moet stel len en met een plan voor die regio op tafel moet komen. De minister-presi dent deed geen enkele toezegging, maar schijnt volgens de CNV-voorzit- ter wel onder de indruk te zijn van de sitnatie in Groningen. stellige indruk verkregen dat een ver der uitstel van de goedkeuringsproce dure, zeker wanneer ten aanzien van de nitkomst ervan weinig zekerheid bestaat, lot grote moeilijkheden zal leiden", aldus de minister in z'n brief. Mochten de contracten worden beëin digd, dan is de kans dat Nederland later nog eens een opwerkingsovereenkom- sten zou kunnen sluiten zowat nihil, ge zien de beschikbare opwerkingscapaci- teit en de bestaande behoefte, zegt Van Aardenne. De minister is stellig in z'n opvattingen, is opwerking voor lange tijd onmoge lijk, dan betekent dit dat de beide kern centrales gesloten moeten worden. De minister citeert wat dat betreft uit de nota van gedeputeerde staten van Zee land: de gevolgen van het sluiten van Borssele komt in het ergste geval neer op een verlies van 2000 arbeidsplaatsen en vele honderden miljoenen guldens. Er is slechts één uitzondering: Neder land zou nu moeten besluiten tot het bovengronds opslaan van gebruikte splijtstofstaven. Die oplossing wordt echter meteen weer verworpen; landurige boven grondse opslag is volgens Van Aarden ne bezwaarlijker dan de opslag van in Frankrijk vrijgekomen kernafval. Bo- (Slot zie pag. 9 kol. 5) De regering verwijtde vakbeweging dat zy nletwil meewerken en maakt die vakbeweging vervolgens monddood met een loonstop. Bovendien schuift de regering de vakbeweging een paniek en crisisstemming in de schoenen. Ter wijl de sombere voorspellingen van het Centraal Planbureau onbewezen zijn en er nog steeds geen enkele bereke ning is gemaakt van de gevolgen, als er enigermate wordt bijgestuur Dat zei voorzitter D. van Commenee van de Hout- en Bouwbond CNV don derdagavond op een vergadering van zijn bond in Eist. Hij wees erop dat de vakbeweging wel degelijk bereid is tot matiging. Volgens hem heeft de rege ring zelf ook meegedaan aan het schep pen van een crisisstemming..Het kabi net zal alsnog moeten besluiten de prijscompensatie te handhaven aldus de voorzitter van de bouwbond CNV (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Prins Claus zal op korte termijn zijn functie van voorzitter van de Stichting Neder landse Vrijwilligers (SNV) neer leggen. Hij heeft dit in januari for meel aan het bestuur van de SNV laten weten. Informeel was zijn voornemen al een half jaar be kend. De reden is dat de prins na zes jaar het voorzitterschap voor gezien houdt. Een en ander is mee gedeeld door mr. E. F. Jacobs, chef van de afdeling Nederlandse Vrij willigers van het ministerie van buitenlandse zaken. De prins bekleedt de functie sinds 1974. Hij is voorzitter van het dage lijks en van het algemeen bestuur, hetgeen een veelomvattende taak is. Het ligt In de bedoeling van het stichtingsbestuur om binnen een periode van één twee maanden een nieuwe voorzitter te vinden. De troonswisseling is volgens de heer Jacobs geen reden om het zoeken van een nieuwe voorzitter te ver snellen De SNV houdt zich bezig met het voorbereiden en begeleiden van vrijwilligers die enkele jaren ln ont wikkelingslanden gaan werken. De uitvoering van het werk is in han den van het ministerie van buiten landse zaken. Zoals bekend, is prins Claus ook nog speciaal adviseur van de minis ter voor ontwikkleingssamenwer- king. Hoewel stemmen zijn opge gaan dat het beter zou zijn ais de prins na de troonswisseling deze functie zou beeindigen, is het niet waarschijnlijk dat de Tweede Ka mer hierop zal aandringen. Ook mi nister De Koning, die verantwoor delijk is voor het adviseurs werk, wil de prins graag in zijn functie handhaven. (Zie ook pagina 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1