PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spaanse ambassadeur in San Salvador gegijzeld PROCES TEGEN MENTEN ZAL OPNIEUW BEGINNEN Sb" EG moet Moskou minstens wijzen on mensenrechten autn adria POLITIEKE EISEN STUDENTEN EN BOEREN Frisdranken duurder Directeur Seveso-bedrijf doodgeschoten Hoge Raad verwerpt schorsing: Stapje terug pagina 15 223e jaargang no. 31 Woensdag 6 februari 1980 a V c Ut. GOES - Koningin Juliana brengt, vergezeld van de Spaanse koning Juan Carlos van Bourbon en konin gin Sophie, vrijdag 21 maart een be zoek aan Zeeland. Het koninklijk ge zelschap bezoekt die dag in ieder ge val de Oosterschelde-werken. Ver der staat er een lunch in Middelburg op het programma. Het bezoek van de koningin aan Zeeland is meteen het laatste werkbezoek dat ze in Ne derland aflegt Ook is het de laatste keer dat ze een staatshoofd uit het buitenland ontvangt. Volgens een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst staan er niet meer van dergelijke bezoeken op het programma Dat is ook het geval voor werkbezoeken van de koningin. Wel zal ze, zo liet de voorlichter van het ministerie weten, de lopende zaken afhandelen, zoals het in ontvangst ne men van geloofsbrieven van buiten landse ambassadeurs. Het bezoek van de Spaanse vorst aan de Oosterscheldewerken past in een driedaags bezoek aan Nederland. voorafgegaan door een bezoek aan Denemarken. Op de laatste dag van dat driedaags bezoek komt het koninklijk gezel schap aan op het werkelland Neeltje Jans, waarna een bezichtiging van de werken volgt. Vervolgens vertrekt men naar de Jacobahaven in Wissen- kerke om de reis naar Middelburg voort te zetten. Dezelfde dag gaat het Spaanse vorstenpaar weer naar Spanje. De eerste dag van het Spaanse ko ninklijk bezoek ls woensdag 19 maart. Op die dag staat er een bezoek aan Amsterdam op het programma. De tweede dag ls gevuld met een rondleiding door het waterloopkun dig laboratorium ln Delft, en een be spreking met de regering in Den Haag. Op de derde dag wordt Zeeland aangedaan- Voor het Spaanse echtpaar is dit de eerste reis naar Nederland. Het volgt op een bezoek, eerder in januari, van de Nederlandse koningin aan Spanje. (Van onze correspondent) MADRID - De extreem-linkse studentenbeweging Volksliga van de 28e februari heeft dinsdag middag de Spaanse ambassade in San Salvador bezet. Onder de 11 gijzelaars bevinden zich zeven Spanjaarden, waaronder ambassadeur Victor Sanchez Mesas. De studenten eisen de vrijlating van vier leiders van deze beweging, die op 3 februari door de politie werden gearresteerd, de stopzetting van de onderdrukking door de regering en de verbreking van de Spaanse diplomatie ke betrekkingen met de militaire junta van San Salvador. De militaire regering van San Salvador i heeft verklaard dat men, teneinde een i soortgelijke tragedie als die in Guate mala te voorkomen, het leger of de poll- I tie niet zal inzetten. Het commando bestaat uit studenten en boeren onder leiding van een vrouw. Volgens een van de woordvoerders van de bezetters heeft de Spaanse ambassa deur toegezegd dat hij alles in het werk zal stellen om deze actie tot een geluk kig einde te brengen. „We hebben juist voor onze actie Spanje uitgezocht, om dat dit land een democratische rege ring heeft met prestige in Latijns-Ame- rika. die zonder twijfel onze drijfkracht achter de eisen begrijpt", aldus de leid ster van de bezetters in een interview met de Spaanse radio. Aanvankelijk waren er 14 gijzelaars, maar om redenen van persoonlijke aard hebben de bezet ters drie personen vrijgelaten. Het nieuws over de bezetting van de Spaanse ambassade in San Salvador werd door de ambassadrice persoon lijk doorgebeld naar het ministerie van buitenlandse zaken in Madrid. De Spaanse ambassadeurs vrouw wilde haar man voor de lunch op kantoor af halen, maar toen zij de bezetting zag keerde zij op haar schreden terug. De MlflisterW bezetting van de diplomatieke post is net zoals in Guatemala op vreedzame wijze verlopen. De bezetters, die dit maal ongewapend zijn, plaatsten een bus dwars over straat vlak voor het gebouw van de Spaanse ambassade, teneinde een politie-ingrijpen uit te stellen. I geheimhouding f Het college van b en w van Aarden- burg heeft bü de officier van Justitie een aanklacht ingediend tegen het Aardenburgse raadslid H.C.A van Rle I wegens 'schending van geheimhou- ding'. De schending van de 'opgelegde I geheimhouding" heeft volgens het col- I lege betrekking op twee besloten I raadsvergaderingen van vorig jaar, I waarin het ontslag van een ambtenaar 1 werd besproken. PAGINA 3 gelijk BONN (DP A) - Door de hevige regenval van de laatste dagen en de in Zuid- Duitsland ingetreden dooi is de water stand van de Rijn zo hoog opgelopen dat in Bonn het gebouw van de Bonds dag, gelegen aan een straat die direct grenst aan de rivier, aan de achterkant niet meer te bereiken is. Maatregelen om te voorkomen dat hei gebouw door het wassende water zal onderlopen, zijn reeds getroffen. Ook in Nederland staat de Rijn erg hoog. Voor het weekend wordt een wa terstand van 15 meter verwacht, nog een een meter boven het huidige peil. Naar de Westduitse politie te water liet weten, is de waterhoogte van de Rijn op dit moment 7,25 meter en zal nog stij gen tot boven de acht meter. Bij Bonn kent de rivier onder normale omstan digheden een waterstand van twee tot drie meter. Behalve de Rijn is ook een van haar zijrivieren, de Neckar, buiten haar oevers getreden. Foto: vanwege het hoge water is deze ondergelopen weg in West-Duitsland voorlopig voor alle verkeer gesloten. Tegelijkertijd met de overval op de Spaanse ambassade gijzelden 300 leden van de revolutionaire Salvadoreense (Slot zie pagina 9 kolom 1) SAN SALVADOR - De Spaanse ambas sadeur in El Salvador, Victor Sanchez Mesas Juste. DEN HAAG - Met ingang van deze week worden de frisdranken in de winkel duurder. De gezamenlijke frisdrankfabrikanten hebben hun prijzen voor de handel verhoogd, waardoor in de winkel de 1 liter fles maximaal ongeveer 8 cent duurder wordt, het blikje rond de drie cent en een klein flesje onge veer twee cent. Volgens het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel ls de prijsver hoging veroorzaakt door een kos tenstijging bij de industrie. Paolo Paoletti MONZA7ROME (RTR/APA/UPD - Bij een aanslag van vermoedelijk stads- guerrilla's in de Noorditaliaanse stad Monza is dinsdagmorgen een topfunc tionaris van het in Seveso gevestigde chemische bedrijflemesa doodgescho ten. Het slachtoffer de 39-jarige Paolo Paoletti, werd voor de deur van zijn woning doorzeefd door kogels, die wer den afgevuurd door vier aanvallers, onder wie een vrouw. Paoletti was technisch directeur van Ic- mesa, onderdeel van het Zwitserse che mische concern Hoffman-La Roche, waar in de zomer van 1976 bjj een onge luk levensgevaarlijke gassen ontsnap ten en zich in wolken verspreidden over een dichtbevolkt gebied van enige hon derden hectaren groot Een deel van de bevolking werd daarop geëvacueerd. Inmiddels heeft de terroristische orga nisatie 'Prima Linea' zich verantwoor delijk gesteld voor de aanslag op Pao letti. De regering wii dat prinsen bij de I p troonopvolging niet langer voor prin- 'j sessen gaan. Dit is een gevolg van het beginsel dat voor de vervulling van ambten geen onderscheid gemaakt mag worden tussen mannen en vrou- kritiek Het hoofdbestuur van de zuidelijke landbouw maatschappij (ZLM) heeft zware kritiek op het beleid van mlnls- n ter Van der Stee van landbouw en vls- Jj sefij. Naar de mening van de ZLMers h zet de CDA-bewindsman zich pollUek U onvoldoende in voor de land- en tuin- U bouw. J PAGINA 15 vertrouwen P De uit Vogelwaarde afkomstige Edy j! de Schepper heeft zich sinds de be ruchte wedstrijd van vorig jaar tegen Feyenoord een vaste plaats verworven ln de basis-elf van NAC Ondanks de niet zo florissante plaats die de Breda se club momenteel op de ranglijst In neemt. ls De Schepper vol vertrouwen dat NAC zich ln de eredivisie zal hand haven. PAGINA 19 GEEN WOORD OVER SACHAROV IN PARIJS (Van onze correspondenten) BRUSSEL. PARIJS. WENEN, WASH INGTON, DEN HAAG - De Europese Negen moeten tegenover de Sowjet- Unie benadrukken hoeveel helang ze hechten aaD handhaving van de men senrechten. Dit standpunt bracht mi nister Chris van der Kiaauw (buiten landse zaken) naar voren in het beraad van de Europese Negen ter voorberei ding van een gemeenschappelijke Europese reactie tegenover de Sowjet- Unie. De Nederlandse bewindsman zei dit nadat de ministerraad van de Negen die dinsdag in Brussel bijeenkwam, op de hoogte was gebracht van de Frans- Duitse verklaring over de Russische In val in Afghanistan. Deze verklaring werd uitgegeven na het bezoek van de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt aan de Franse president Gis- card d'Estaing. Ze zwijgt over het op treden van de Russische autoriteiten tegen Sacharov en andere dissidenten. De Europese Negen willen op 19 febru ari in Rome de laatste hand leggen aan een gemeenschappelijke verklaring aan het adres van Moskou. Handhaving van de mensenrechten, zoals vast gelegd in de akkoorden van Helsinki over samenwerking in Europa, moet daarin worden opgenomen, aldus Van bedrijfsauto Van donderdag 7 tot en met zaterdag 16 februari wordt in de Amsterdamse RAl-gebouwen de tweejaarlijkse ten toonstelling van bedrijfsauto's gehou den. De constructeurs hebben, naast veiligheid en milieu, vooral oog gehad voor energiebesparing. Nieuws uit Zeeland: 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4 Sport: 14 en 15. Kunst en cultuur: 17. Radio en televisie: 16. Financiën: 18. DEN HAAG - De zaak-Menten gaat weer opnieuw beginnen. De Hoge Raad heeft dinsdag de beschikking van de bijzondere strafkamer van de Rotter damse rechtbank vernietigd waarbij de vervolging tegen Menten wegens in 1941 in Polen begane oorlogsmisdrij ven werd geschorst. Volgens de Hoge Raad heeft de rechtbank ten onrechte aangenomen dat Menten in een dusda nig slechte psychische gezond heidstoestand verkeerde dat hij zich niet behoorlijk kon verdedigen. De rechtbank had zich bij de uitleg van het wettelijke begrip krankzinnigheid gebaseerd op eigen indrukken en op het advies van drie deskundigen. Die waren van oordeel dat Menten lijdt aan een vergevorderd stadium van aderverkalking in de hersenen. De zaak-Menten zal nu opnieuw in Rot terdam aanhangig moeten worden ge maakt. De rechtbank zal allereerst een nieuwe beslissing moeten nemen op het verzoek van Mentens verdediger mr. E.W.J.H. de Liagre Bohl om de vervol ging te schorsen. Dat moet gebeuren met Inachtneming van de uitspraak die de Hoge Raad dinsdag heeft gedaan. Die komt erop neer dat de Rotterdamse rechtbank het begrip krankzinnigheid in artikel 16 van het Wetboek van Strafvordering veel te ruim heeft opge vat Volgens ons hoogste rechtscollege is iemand voor de wet krankzinnig als hij aan een zondanige geestesziekte lijdt dat hij niet meer in staat is de strek king van de tegen hem ingestelde ver volging te begrijpen. „De wetgever heeft niet aan de rechter ter beoorde ling overgelaten om van geval tot ge val te beslissen of na afweging van be langen van de verdachte enerzijds en van de strafvervolging anderzijds schorsing nodig is." Volgens de Hoge Raad is ln 1885 bij de kamerbehandeling van het artikel in het Wetboek van Strafvordering na drukkelijk gesteld dat met krankzin nigheid in het artikel niet gedoeld wordt op ouderdomsgebreken en op handicaps zoals doofheid en blindheid. Derde cassatie Met de vernietiging van de Rotterdam se beschikking heeft de Hoge Raad voor de derde keer sinds 1976 aandacht besteed aan dc zaak-Menten. Op 14 december 1977 veroordeelde de bijzondere Strafkamer van de Amster damse rechtbank Pieter Menten tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens massamoord op ruim dertig inwoners van het Poolse dorp Podhorodce in de zomer van 1941. Op 28 mei 1978 vernie tigde de Hoge Raad djt vonnis wegens vormfouten en verwees de zaak naar de Haagse rechtbank. Die stelde Menten op 4 december 1978 in vrijheid na een voorarrest van twee jaar. De rechtbank achtte het aannemelijk dat de toenmalige minister van justitie, Donker, in 1952 Menten had toegezegd dat hij niet meer vervolgd zou worden wegens in Polen begane oorlogsmisdrij ven Ook dat vonnis vernietigde de Ho ge Raad bij de behandeling ln cassatie, waarna de zaak werd verwezen naar de Rotterdamse rechtbank. Reacties Mr. Hans Gelijnse van de Werkgroep Recht en Openheid ln de zaak-Menten zei dinsdagmiddag blij te zijn met de uitspraak van de Hoge raad. De werk groep en de verzetsbewegingen die hier mee samenwerken, blijven echter waakzaam Of de zaak-Menten snel opnieuw zal gaan beginnen, is overigens twijfelach tig. De Rotterdamse hoofdofficier van De fosfatenjacht van Ginjaar §^4lnlster Ginjaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. die met zijn ta melijk voorvarend beleid in het opsporen en bestrijden van allerlei milieubelastende oorzaken vaak een kamerbrede onder steuning krijgt, lijkt zich in zijn aan kondiging dat er snel een eind moet komen aan de fosfaten in de was middelen de hand wat te overspelen. I Enige tijd geleden heeft de bewinds man zijn 'Fosfatennota' uitgebracht en begin deze week is dat stuk in een openbare commissievergadering van de tweede kamer aan de orde geweest. Het is duidelijk dat er bij de groeiende aandacht in dichtbevolkt Nederland voor verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater ln eerste aanleg bijzonder instemmend wordt ge reageerd wanneer een minister voor milieuzaken zich sterk maakt voor de verwijdering van fosfaten uit was middelen. Immers: het fosfaatgehalte in onze rivieren, kanalen, sloten, meren, grachten en vesten is de laatste jaren veel te hoog opgelopen: miljoenen wasmachines pompen hun afvalwater met opgeloste synthetische was middelen door het riool; mede als ge volg van die ontwikkeling ontstaat er in dat oppervlaktewater een zodanige al- gengroei dat veel schade aan het na tuurlijk watermilieu wordt toege bracht. Wanneer er grondig werk moet worden gemaakt van een steeds scherpere kwaliteitsbewaking van ons oppervlaktewater mag zo'n grote in vloed van een alledaagse bezigheid als 'de-was-die-witter-dan-wit-moet-wor- den' niet onbesproken blijven. Een mi nister, die zich voorneemt in dit opzicht doortastend op te treden en onder een breed publiek daarvoor begrip vindt, is op voorhand in het voordeeL J. och heeft het er wat de schijn van dat minister Ginjaar in zijn en thousiasme om de antifosfaatmaat- regelen snel door te voeren een aantal feitelijke gegevenheden over het hoofd ziet. Of misschien moet er na het debat in de tweede kamercommissie worden gezegd: over het hoofd heeft gezien. Na tuurlijk heeft de bewindsman gelijk wanneer hij scherp laat uitkomen dat de aanwezigheid van allerlei appara tuur in de keuken van menig gezin, af gestemd op het gebruik van fosfaat- houdende wasmiddelen, geen belem mering mag zijn om zo snel mogelijk wettelijke maatregelen te nemen tegen de schadelijke gevolgen van het wassen met fosfaten. Natuurlijk heeft dezelfde minister bij zijn pogingen om de ver ontreiniging van het oppervlaktewater tegen te gaan in principe geen bood schap aan problemen op het gebied van de werkgelegenheid die kunnen ont staan bij een bedrijf - zoals Hoechst Holland in Vlissingen-Oost - dat de ba- sisprodukten voor fosfaathoudende wasmiddelen op de markt brengt. Het gaat hier om min of meer onverenigbare zaken. Maar het is wél de vraag of het van dezelfde minister nu wel zo ver standig is de indruk te wekken dat hij zijn eigen zaken voor elkaar heeft en dat dus ook" het probleem zo goed als op gelost is. In een dergelijke, wat over-op- timistische bui zou er misschien meer worden gesuggereerd dan er in wer kelijkheid is bereikt- der Kiaauw, die ook meent dat de ver volgconferentie over Helsinki, die dit najaar in Madrid zou plaatsvinden, ge woon door moet gaan. Boycot. In de Italiaanse hoofdstad hopen de Negen het ook eens te worden over een lijn inzake de door Amerika voorge stelde boycot van de Olympische Spe len in Moskou. De standpunten zijn nu nog verdeeld. Engeland vindt dat de Spelen niet kunnen doorgaan omdat de voorwaarden niet zijn vervuld. (Slot zie pag. 9 kol. 2) De justitie, mr. de Jong, liet dinsdagmid dag weten dat het wel enkele maanden zal duren voordat de zaak-Menten her vat zal worden. Volgens hem zal vooral het oproepen van getuigen uit het bui tenland veel tijd gaan kosten. Mentens toegevoegde advocaat, mr. De Liagre Bohl, verklaarde de aankondi ging van de hoofdofficier voorbarig te vinden. Eerst moet nog Mentens schor- singsverzoek behandeld worden. Als de Rotterdamse rechtbank dat verzoek afwijst, is het in theorie zelfs nog mo gelijk opnieuw naar de Hoge Raad te gaan. „Dat hangt echter af van de be slissing die de rechtbank neemt. Als dat een puur feitelijke is, dan is cassa tie niet mogelijk". Mr. De Liagre Bohl verwacht dat de rechtbank mogelijk een nieuw onderzoek door deskundi gen zal laten instellen naar Mentens gezondheidstoestand. 'e schrik die er bij de Nederlandse leiding van het bedrijf van Hoechst en bij de vakbonden is ontstaan over de rechtstreekse gevolgen van de anti- fosfaatmaatregelen voor de nu goed renderende fosfaatproduktiepoot van het bedrijf in het Sloegebied is begrij pelijk. Het bedrijf is nog maar net be komen van de moeilijkheden die in 1978 ontstonden, toen moest worden beslo ten tot een afslankingsoperatie omdat een stuk produktie wegviel. De per soneelsbezetting moest bij die gelegen heid met 200 man worden terugge bracht. Uiteindelijk ls het allemaal zonder gedwongen ontslagen afgelo pen, maar de vergaande ingrepen die dreigden te moeten worden gedaan in de levensvatbaarheid van dit voor Midden-Zeeland nog zo nieuwe en in middels tamelijk belangrijke bedrijf hebben veel onrust veroorzaakt. Uit wat deze week via het debat in de ka mercommissie over de 'Fosfatennota' naar voren kwam werd volstrekt duidelijk dat er nogal wat mankeert aan het overleg tussen Hoechst en de Nederlandse overheid, waar het de fos- forproduktie in Vllssingen betreft Met versimpelen of dramatiseren van de si tuatie is niemand gediend. Wanneer het beleid van dit kabinet erop is gericht de fosfaten uit de wasmiddelen te halen, dan zal datzelfde beleid moeten aange ven wat er voor ln de plaats moet ko men. Op het ogenblik wordt teveel de Indruk gewekt dat de wasmiddelenin dustrie hier uitsluitend en alleen een taak heeft. De minister laat weten dat de Industrie 'maar eens wat meer aan innovatie, produktievemieuwing moet doen'. Zo'n eenvoudige verwijzing klinkt niet erg overtuigend. Overheid en Industrie zullen een duidelijk sa menspel moeten ontwikkelen. Geen fosfaten? Wat dan wel? Voorlichting aan het publiek is een eerste vereiste Watervervuiling is in Nederland lang zamerhand een vraagstuk geworden dat veel mensen aanspreekt. Voor een bewindsman die daarop gericht wil in spelen. een goede uitgangspositie. Maar hij moet natuurlijk niet gaan gokken op een daaruit als vanzelfspre kend volgend resultaat vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 1