a Ook speelgoedzender kan storen: verbeurd verklaard Aantal klachten tegen artsen in Zeeland neemt gestaag toe Hagenaar ziet af van koop Pan F Klacht tegen arts Zoutelande naar medisch tuchtcollege A. W. Krijger neemt afscheid bij volkshuisvesting Zeeland Oproep tot krachtig verzet EEG-beleid van suikerindustrie PZC/provincie BELG VOOR POLITIERECHTER MIDDELBURG: VORIG JAAR NEGENTIEN GEVALLEN 'RIJDAG 1 FEBRUARI 1980 - Hoe onschuldig bepaalde vormen van zendapparatuur ook mogen lijken - bij- tienfoorbeeld als kinderspeelgoed in de handel gebracht- in Nederland blijft men uit veiligheidsover- inie' vegingen deze 'communicatiemiddelen', zolang er geen zendmachtiging voorhanden is, weren. De ichtergrond is bekend: ook de meest primitieve installaties kunnen - of mogelijk juist kunnen ze lat - het professionele zendverkeer storen met de implicatie dat in noodgevallen een vitale kon rerbinding wordt gestoord, hoe gering ook het bereik van die zendertjes is. The )it moest donderdagmorgen politi- man uit Terneuzen kwam met een bij echter mr J. Kolkman een Belg voor- zonder verweer: zijn cliènt had een krui- inge ndi- louden. die m de afgelopen zomer zijn anderen op de sluizen bij Tholen met endertjes had laten spelen, walkie-tal- des die nauwelijks die naam verdien- len, omdat ze voor een krats 500 Belgi- h che francs) waren aangeschaft op de peelgoedafdellng van een groot Bel- [iscli warenhuis, Antwerpenaar R. H had. uitgaande o >an de wetgeving in zijn eigen land. de -onsequenties van het gebruik van de- je dingen in Nederland niet overzien Jij had de moeite genomen naar Mid- lelburg te komen om zijn zaak voor de lolitirechter te bepleiten. Toen hij op 1 augustus met zijn jacht de sluizen bij ."holen wilde passeren had de politie de endertjes in beslag genomen. „Maar iet is speelgoed", zo betoogde hij, „ze eiken nog geen honderd meter ver en e lagen al zo lang aan boord, dat de lattenjen behoorlijk plat waren". Jet argument kon niet worden geac- :epteerd. Op de sluizen kan een goede, elij- mgestoorde radioverbinding tussen de and iluiswachters en het scheepvaartver- hik- '-eer van vitaal belang zijn en tegen die chtergrond moest de politierechter de ielg er op wijzen, dat iedere sluiswach- and er ernstige bezwaren zal hebben tegen van iet gebruik van dergelijke zendertjes in lijn domein. De politierechter wilde er iverigens wel rekening mee houden, lat. de Belg volstrekt argeloos had ge- l te- landeld en volstond daarom met uit- i dit luitend de verbeurdverklaring van de 'oor endertjes. Dit had ook officier van jus- Itie mr Van Nierop geeist met daar- de aast echter een boete van 250,-. on- ject I Icohol de iistermorgen moesten zich weer vcr- ling chillende mensen verantwoorden De oor rijden met een auto na teveel al- en oholgebruik. Zo werd P. de P. uit Ter- euzen voor een bloedalcoholpromil- uit- ige van 2,15 veroordeeld tot een van- enisstraf van twee weken en negen naanden rijontzegging, waarvan vijf naanden voorwaardelijk met twee aar proeftijd. 3e raadsman van De P.mr H. Tichel- Zendapparatuur n beslag genomen it :e Vlissingen ILISSINGEN - De Vlissingse politie leeft donderdag in de binnenstad ille- {ale zendapparatuur in beslag geno- nen. die in het bezit was van de 27-jari- e C M. De politie kon de apparatuur inden nadat omwonenden hadden ge- laagd. dat hun televisie-ontvangst ge- toord werd. M. had in zijn woning een 7-mc-zender cn wat aanvullende appa- atuur ter waarde van 600.-. Diefstallen op louwterreinen denbitter gebruikt, een elixer dat baat leverde tegen de kwaal van vaatvemau- wing. De P bracht zelf naar voren dat hij niet eens had geproefd dat er alcohol in zat, wat voor de officier van justitie aanleiding was op te merken: „Op het laatst misschien niet meer". De officier eiste twee weken gevangenis en één jaar rij-ontzegging. maar na het plei dooi van mr Tichelman bracht de poli tierechter die eis terug tot twee weken gevangenis en negen maanden niet rij den, waarvan vijf maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Een inwoner van Hulst, J. L. had de viering van het feit dat hij een andere baan had gekregen laten uitlopen tot een promillage van 2 08. wat uiteraard niet zo ernstig zou zijn geweest, als hij daama maar niet meer met zijn auto was gaan rijden. Nu liep het uit. en de politierechter betrachtte daarbij uiter ste clementie, op een boete van twee duizend gulden en een geheel voor waardelijke nj-ontzegging van vijf maanden met twee jaar proeftijd. De officier had in deze zaak twee weken gevangenis geëist en negen maanden nj-ontzegging, waarvan dne maanden voorwaardelijk. In de zaak van een andere Hulstenaar, P. de K. (1.89 promille) wilde de officier TERNEUZEN - De Haagse reder T. Donker, eigenaar van de Ierse scheep vaartlijn Lough Derg Design, ziet defi nitief af van het kopen van de kust vaarder 'Pan I'. Donker, die woensdag tevergeefs probeerde om in Engeland contact te krijgen met de eigenaren van de kustvaarder, gaat nu elders op zoek naarscheepsruimte. De Hagenaar - die ook bereid was om de resterende twee bemanningsleden van de 'Pan I' over te nemen en de forse claim van de Internationale Transport Federatie te betalen - wil in mei starten met de vaart op het Midden-Oosten. Inspector J. Altena van de ITF. die de belangen van de stakende bemannings leden behartigt en hen van salaris, voe ding en brandstof voorziet, noemt het afspringen van de transactie 'een tries te zaak'. „We hadden verwacht dat deze week één van de eigenaren van de 'Pan I' met ons zou komen praten. Dat was ons ten minste beloofd. Helaas is er niemand verschenen en het ziet er al evenmin naar uit, dat dat op korte termijn ge beurt". Hij schat dat zijn organisatie in middels ver over de 20.000,- te vorde ren heeft van de reders van de kustvaar der. „Het bedrag loopt iedere week op. Wan neer men niet betaalt, is het denkbaar dat we overgaan tot het veilen van het schip. Zover zijn we echter nog niet." De twee bemanningsleden die aan boord zijn achtergebleven, de stuur man en de machinist, hebben de ITF laten weten voorlopig niet van plan te zijn om de 'Pan I' te verlaten. Altena „Als ze echter willen vertrekken, zijn we als ITF bereid daaraan mee te werken". Volgens Altena zijn er op dit moment geen andere gegadigden voor de 'Pan I'. zich hard opstellen. Voor De K. was het belangrijk een toelage te behouden die hij geniet voor het vervoeren van colle ga's met een busje. „Toelage of niet", aldus de officier, .met dit promillage moet ik me keihard opstellen". Die op stelling hield in een eis van een boete van 750,- en negen maanden niet rij den. De politierech ter stelde zich enigs zins milder op door de boete te verho gen tot 1250 - maar de rij-ontzegging terug te brengen tot negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Een andere automobilist. A. G. uit Ou de Tonge. werd voor een promillage van 1 91 veroordeeld tot een boete van 750,- en negen maanden rij-ontzeg ging Hij was na een mosselfeest op 21 juli in Bruinisse aangehouden. Een inwoner van Serooskerke. B. M. werd voor rijden met een promillage van 1.80 en doorrijden na een aannj- dinkje met een andere auto veroordeeld tot een boete van 1250 en negen maan den rij-ontzegging, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Rijden meteen promillage van 1,65 leidde voor L. van der V. uit Bruinisse tot een boete van 1500,-en acht maan den niet rijden, waarvan overigens vyf maanden voorwaardelijk- Een Temeu- zenaar, C. de J. werd voor rijden met 1.62 promille veroordeeld tot een boete van 1250,- en vijf maanden voorwaar delijke nj-ontzegging. Na deelname aan een feestje had hij met de auto een lan taarnpaal en een verkeersbord geramd. Van enig drankgebruik was geen spra ke in de zaak van F. de W. uit Hulst, die op 20 juni in Axel met zijn vrachtauto bij het passeren van een paar bormfiet- sen een tegemoetkomende autobus had geraakt en toen was doorgereden. Via enkele getuigenverklaringen kwam voor de politierechter vast te staan, dat het uitgesloten moest wor den geacht, dat De E. niets van de aan rijding had gemerkt. Tegen die achter grond volstond de politierechter met een boete van 150,-. Ingooien van een ruit van een pand aan de Korte Geere in Middelburg kwam de jongeman W. H. uit Amemuiden op een boete van 125,- te staan. De officier had dezelfde boete geëist. Op 21 juli van het vorig jaar had H. het voorzien op een ruit van Hoortechniek Schoonen- berg BV in de Korte Geere. De jonge man was na teveel drankgebruik agres sief geworden. DOKTER KWAM NIET NAAR GEWONDE Vlissingen opgelost LISSINGEN - De Vlissingse gemeen- mij! ïpolitie heeft deze week de 21-jarige J. van W. aangehouden, die in de tDA »op van deze maand op drie plaatsen iam. i Vlissingen en Oost-Souburg gereed- nta, chap van bouwterreinen had gesto- XP- »n. De diefstallen vonden plaats op 22 ^E" inuari bij de Dongestraat in Souburg, p de twaalfde op een bouwterrein in apagaaienburg en op de veertiende P een terrein aan de Olympiaweg. Van ar heeft bekend. uez. ij de diefstallen ging het om onder ieer zes boormachines, tangen en •Jv- iroomdraad ter waarde van enkele Trj; uizenden guldens. Van W heeft het ge- Do* sedschap verkocht. De politie zet het Kp. hderzoek daarover voort. Overigens 'erden uit een keet aan de Havenweg Vlissingen woensdag twee snoelscha- f"" ui. twee boogscharen en twee bijlen ran iet een gezamenlijke waarde van onge- pen' 500 gestolen. Die zaak heeft de rj-A Dlitie in onderzoek. Uitbreiding Be- activiteiten Sj tedrijven Terneuzen ERNEUZEN/MIDDELBURG - De aad van bestuur van het havenschap 'erneuzen krijgt in de vergadering te an 13 februari in het Vlissingse stad- mis een aantal voorstellen te behan- elen. die het mogelijk moeten maken A-V uitbreiding van activiteiten van 30 erschillendc ondernemingen te ko len. Itet gaat onder meer om een aanvraag an hetrevisiebedrijf voor motoren F.L. iroosman, die op het kanaaleiland te luiskil een terrein van 1000 vierkante ïeter wil kopen en een perceel van 2300 12 in erfpacht wil nemen in verband iet de vestiging van een garagebedrijf cm h een opslagterrein. Voorts wil Ovet 194 IV. dat het besluit van het havenschap 206 m 32.000 m2 terrein bij de Massagoe- 149 erenhaven per 1 oktober in erfpacht 225 |t te geven wordt vervroegd tot 1 april. 172 'aarmee samen hangt de aanleg van 200 en kade door het havenschap op het uidoostelijk deel van de Massagoedha- cm en in Terneuzen. Tenslotte vraagt Wil- 194 hn Muller Nederland BV een terrein te 206 P°gen huren aan de Beneluxweg in 148 'emeuzen van 250 vierkante meter. 225 *el dagelijks bestuur stelt de raad van 170 testuur voor met deze transacties in te 193 temmen. ZOUTELANDE - Tegen de huisarts H. F. in Zoutelande zal binnenkort een klacht worden ingediend bij het me disch tuchtcollege. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zeeland, dokter S. Lelie, heeft op dit moment de klacht in onderzoek, die is ingediend door mevrouw J. Pelgrom uit Koudekerke. Zij verwijt de arts in Zoutelande. dat die op zaterdag 19 ja nuari weigerde te komen, toen hij werd opgebeld met de mededeling, dat op het strand tussen Dishoek en Zoute lande een meisje ernstig aan het ge zicht gewond was geraakt na de val van een paard. Dat meisje is de zestien jarige dochter Jolanda van de heer en mevrouw Pelgrom. Dokter Lelie doet over de klacht geen andere mededeling, dan dat hij die diepgaand onderzoekt. Dat onderzoek kan er, op grond van de medische tucht wet. toe leiden, dat de inspecteur zelf een klacht indient bij het medisch tuchtcollege. Doet hij dat niet, dan zul len de heer en mevrouw Pelgrom zelf een klacht indienen, zo hebben zij laten weten. Het onderzoek, dat dokter Lelie instelt, kan enkele weken in beslag ne men. Jolanda Pelgrom viel zaterdagmiddag 19 januari van haar paard en kreeg een klap van een hoef in het gezicht. Ze bleef liggen en bloedde hevig uit het ge zicht. Een passerende ruiter, de heer H. Vos uit Vlissingen reed naar het café 'Duinlust' en vroeg daar aan de serveer ster Guske Cijsouw uit Westkapelle of die een dokter wilde bellen. Guske bel de de Zoutelandse arts. die in het week einde dienst had. Zij zegt daarover: „Ik heb die dokter verteld, dat er een meisje op het strand lag en dat haar gezicht kapot was. Hij zei, dat we haar maar moesten brengen of dat we haar naar een hulppost bij 'Ter Reede' konden brengen. Ik heb gezegd, dat ik niet wist of dan kon. Hij wilde in ieder geval niet komen". Spoedoperatie Jolanda Pelgrom werd vervolgens, na een half uur op het strand te hebben gelegen, door voorbijgangers per auto naar het Gasthuis in Middelburg ge bracht. Daar bleek, dat haar neus op een aantal plaatsen was gebroken en dat met spoed een operatie moest wor den uitgevoerd. Ze heeft een week in het ziekenhuis gelegen. De Zoutelandse huisarts was niet be reid tegenover de PZC mededelingen te doen over de zaak. Wethouder H. Gillissen drukt de heer Krijger ilinksi de hand tijdens de afscheidsreceptie. In het midden mevrouw Krijger. MET PENSIOEN NA RUIM 42 JAAR OVERHEIDSDIENST „BIJZONDERE CARRIERE GEMAAKT" MIDDELBURG - De heer A. W. Krijger, hoofd administratie van de directie van dc volkshuisvesting in de provin cie Zeeland, te Middelburg, nam don derdagmiddag officieel afscheid van zijn werkkring tijdens een interne bij eenkomst in Kasteel Ter Hooge te Mid delburg. De heer Krijger maakt ge bruik van de regeling om vervroegd uit te treden. Tijdens de afscheidsbij eenkomst vierde de scheidende func tionaris tevens zijn 63ste verjaardag. Het interne gedeelte, waarbij collega's, oud-collega's en medewerkers van het kantoorgebouw 'De Sprenck' aanwezig waren, werd gevolgd door een drukbe zochte receptie, waar een groot aantal relaties de heer Krijger, die vergezeld PTT tot politie: Belgen met zendvergunning soepel behandelen OOSTBURG - De radiocontroledienst van de PTT verzoekt de rijkspolitie in de grensstreek om soepel op te treden ten aanzien van Belgen met een zend vergunning, die bovendien beschikken over een goedgekeurde zender met minder dan 22 kanalen. Dit is gebleken uit overleg dat de groep Oostburg van de rijkspolitie donderdagmorgen heeft gevoerd met de radiocontroledienst van de PTT in Groningen. Uit het gesprek is gebleken, dat Belgen ten onrechte menen met hun appara tuur twintig kilometer ver in Nederland te mogen komen. In feite zijn de Belgen strafbaar als ze op Nederlands grondge bied met hun zendapparatuur komen, maar gezien de zeer nabije ontwikke ling in de legalisatie van de FM-zenders in Nederland kan de PTT soepelheid begrijpen. Vanuit de PTT wil men pro beren een regeling te treffen voor de grensgebieden Het probleem in die ge bieden is. dat zendamateurs in Belgie op de AM-band mogen werken, terwijl in Nederland Voor de FM-band is geko zen. was van zijn echtgenote, de hand kwa men drukken. Het feestelijke afscheid werd besloten met een diner voor geno digden in de sfeervolle eetzaal van het kasteel. Tijdens het interne gedeelte werd de heer Krijger allereerst toegesproken door lng R. van der Meulen, hoofdinge- nieurdirecteur van de volkshuisves ting in Zeeland. Hij schetste de bijzon dere carrière van de heer Krijger, die begon als schrijver eerste klas bij de we deropbouw en opklom tot de hoogste sport, hoofd van de administratie. Spil De heer Krijger verwierf zich in de loop der jaren zoveel kennis van het apparaat dat hij door de hoofdinge nieur-directeur zelfs als 'dc spil waar alles om draait' werd gekwalificeerd. „Vooral het enthousiasme waarmee u uw werk altijd hebt verricht tekent uw positieve instel ling", zo zei de heer Van der Meulen tot de scheidende hoofdad ministrateur, die ook op sportgebied nog steeds actief is. De heer Krijger speelt nog in competitieverband bij de tafeltennisvereniging 't Zand in zijn woonplaats Middelburg. Omdat hij zich ook in-het 'gewone'ten nis wil bekwamen eri nü hij hiervoor ruimschoots te tijd krijgt, bestond het cadeau van de collega's uit een tennis racket en een doos tennisballen. Ook zijn oud-chef. de heer E Ch. Keus. thans werkzaam in Den Haag. had lo vende woorden voor de heer Krijger. In zijn Zeeuwse tijd had hij acht jaar. en met veel plezier, samen met de heer Krijger op één kamer doorgebracht. Ook zijn oud-chef was vol lof over 'de ongebreidelde kennis van zaken' die de scheidende functionaris in de loop der jaren vergaarde. De heer A. J. M Stommen, die als oud ste staflid het woord voerde, had tot slot van zijn toespraak een cadeau eveneens afgestemd op de sportieve in stelling van de heer Krijger. Tijdens zijn ambtelijke loopbaan heeft de heer Krij ger bemoeienis gehad met vrijwel alle facetten van de volkshuisvesting in de provincie Zeeland. Hij was ook twintig jaar secretaris van de huuradviescom missie te Middelburg en daama ook in Zierikzee. Ook onderhield hij contacten met de provinciale en gemeentebestu ren, woningbouwverenigingen en met nog vele andere instanties. Veel verte genwoordigers van deze instellingen kwamen donderdagmiddag naar Mid delburg om de heer en mevrouw Krijger de hand te drukken. VOORZITTER ZEEUWS-VLAAMSE KRING SUIKER UNIE: NEDERLAND ZOU NEGEN PROCENT van de suikerindustrie moeten prijsge ven. Brussel maakt het Nederland niet gemakkelijk. Dat vindt baron K. J. A. Collot d'Escurv, voorzitter van de MOETEN INLEVEREN KLOOSTERZANDE - Nederland moet zich met kracht verzetten tegen de maatregelen die de landbouwcommis- sie van de EEG voor de suikerindustrie in gedachten heeft. Volgens 'Brussel' zou Nederland daarbij negen procent Suikerunie. Hij spuide die mening op een afdelingsvergadering in Klooster- zande. INSPECTEUR S. LELIE: „WEL RELATIVEREN" MIDDELBURG - Het aantal klachten, dat over artsen wordt ingediend bij de geneeskundige inspectie van de volks gezondheid in Zeeland neemt toe. Dat blijkt uit cijfers over dc afgelopen ja ren. In 1975 werden bij de inspectie ze ven klachten over artsen schriftelijk ingedieud, in 1979 waren dat er negen tien. Ook landelijke cijfers geven een stijging te zien van het aantal klach ten. dat tegen medici wordt ingediend. In 1971 namen de vijf medische tucht colleges 165 beslissingen over klach ten. in 1977 was dat getal 296. Dokter S. Lelie, geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid voor Zee land:,.Er is inderdaad sprake van een gestage toename. Dat blijkt ook uit te lefoontjes. De stijging is onmiskenbaar. Maar ik wil daar toch wat relativerende opmerkingen bij maken. In Nederland werken 5200 huisartsen. 7900 specialis ten en 11.000 andere artsen In Zeeland werken in het totaal zo'n 370 artsen Als ik met de natte vinger zeg. dal al die artsen dagelijks een keer of vijftig be slissen over iets. dan gaat het landelijk om 650.000 beslissingen en in Zeeland over 13.000. In dat licht gezien, kom ik tot de slotsom, dat het aantal klachten over medici relatief gering is. Natuurlijk is iedere klacht er éen teveel. Maar als je het geheel overziet, dan vind ik. dat het gepast is ook emge relative ring aan te brengen. Je kunt., als je die cijfers eens bekijkt, zien dat het over grote deel van de artsen netjes de zorg verleent, die verleend moet worden. Wat niets afdoet aan het gewicht of de ernst van individuele klachten Indienen De manier, waarop klachten bij de in spectie binnenkomen, is zeer geva rieerd. Lelie:..Als men een klacht heeft kan men die doorgeven via dc politie, de vakbond, de consumentenbond, de stichting ombudsman. Dat gebeurt langs allerlei wegen. Natuurlijk is de vlugste manier om direct naar de in spectie te gaan. De inspecteur van de volksgezondheid doet. als een klacht binnenkomt onderzoek en op basis van de uitkomst daarvan besluit hij de klacht voor het medisch tuchtcollege te brengen. Voor Zeeland is dat het col lege in Den Haag. Een andere mogelijkheid is. dat de in specteur zich niet tot het medisch tuchtcollege wendr. Dan kan de klager dat zelf alsnog doen. Wij wjjzen hem m zo'n geval de weg". Op grond van een bepaling in de medische tuchtwet is de inspecteur in ernstige gevallen gehou den een klacht bij het medisch tucht college In te dienen Degene die de klacht heeft ingediend, treedt dan op als getuige. Is er voor de Inspecteur geen aanleiding om een zaak voor het tuchtcollege te brengen, dan kan de klager dat zelf doen. Hij krijgt dan te maken met een college, waarvan de voorzitter rechter is, de se cretaris jurist en vijf leden die medici zijn en die zijn benoemd door de kroon Dat college heeft ruime bevoegdheden het kan bijvoorbeeld voorgeleiding ei sen van de arts tegen wie de klacht is ingediend- Het tuchtcollege stelt een diepgaand onderzoek in en doet ten slotte een uitspraak. Dat kan veel tyd vergen. Tussen het moment, waarop de klacht bij het college is ingediend en de uitspraak ligt een maand of negen. De uitspraak is niet openbaar, maar wordt wel meegedeeld aan de klager, de in specteur van de volksgezondheid en de betrokken arts. Straffen De straffen, die het college kan opleg gen zijn: een waarschuwing, een beris ping, een boete tot 10.000.-. schorsing van een arts voor ten hoogste eén jaar of ontzegging van zijn bevoegdheid om de geneeskunst uit te oefenen. Tegen de uitspraak van het medisch tuchtcol lege kan dc klager of de arts in beroep gaan. Gaat het om afwijzing van de klacht dan wel om een waarschuwing of berisping, dan is de beroepsinstan tie het centraal medisch tuchtcollege, bij de zwaardere sancties treedt het ge rechtshof als zodanig op. Tegen de be slissingen. die op dat niveau worden genomen kan men cassatie gaan bij de hoge raad. Uit statistische gegevens blijkt, dat het indienen van klachten in betrekkelijk weinig gevallen tot strafmaatregelen leidt. In 1977 was dat in 16 procent van de gevallen Lelie ..Dat komt, doordat zaken vaak heel ondoorzichtig zijn. Als men verbaasd is over dat geringe aantal keren, dat een maatregel wordt geno men tegen een arts, dan denk ik dat dat voor een deel de verbazing is. die een leek heeft als hij leest, dat iemand, die van een moord verdacht werd. voorlo pig op vrije voeten wordt gesteld" Bewijsvoering Dokter Lelie hecht veel waarde aan het bestaan van het medisch tuchtrecht. „Als ik een vergelijking maak met de landen om ons heen. dan is het daar treurig gesteld", zegt bij. „In Neder land is een niet onbelangrijk element ook. dat in de medische tuchtwet niets is bepaald over dc bewijsvoering. Er is vrij bewijsrecht. Het tuchtcollege kan een maatregel opleggen als het tot de overtuiging is gekomen, dat er iets mis is geweest en daarbij is de verklaring van dc klager van gewicht. Zonder het tuchtrecht zouden naar mijn mening veel zaken onder tafel raken, omdat het strafrecht, dat wel over een wettig en overtuigend bewijs moet beschik ken, er niets mee zou kunnen aanvan gen". Naar de mening van dokter Lelie bete kent het bestaan van het tuchtrecht een belangrijke waarborg voor het in stand houden van goede medische zorg. Hij tekent daarbij aan: „Het betekent wel. dat de arts niet alleen onderworpen is aan het strafrecht en het civiel recht Daann is hij niet te benijden. Artsen tegen wie een klacht bij het tuchtcolle ge is ingediend hebben het daar dan ook vaak moeilijk mee Ook als het uit draait op een waarschuwing, dan bete kent dat voor hen toch dat ze een tijd lang moeten wachten op een uit spraak". Voorzitter Collot wees daarbij op het feit. dat de situatie op wereldsuiker- markt zich heeft gewijzigd: „Na enkele jaren van een hogere wereldsuikerpro- duktie dan overeenkwam met de con sumptie, is thans het omslagpunt be reikt en is de consumptie hoger gewor den dan de produktie Het gevolg is een inkrimping van de - overigens nog op hoog niveau liggende - wereldsuiker- voorraden en een oplopen van de prijs op de wereldsuikermarkt. Het is niet uitgesloten dat deze trend doorzet en verschillende deskundigen verwachten over enkele jaren een rela tieve suikerschaarste", zei Collot tot de ongeveer 135 aanwezige leveranciers van suikerbieten. Hij was verder van mening dat Neder land door de Europese commissie ern stig wordt benadeeld. De voorzitter: „Onze positie wrodt aangetast Terwijl juist op goede gronden kan worden aan getoond dat Nederland gezien het pro- ductieverleden juist recht zou hebben op een groter deel van de EEG-suiker- produktie". Collot vond het een slechte zaak als de Europese commssie zelf gaat uitmaken welke ondernemingen hoeveel suiker mogen produceren Hij vreesde een niet te controleren politie ke beïnvloeding. Het huidige systeem, waarbij lidstaten een zogenaamd quo tum krijgen toegewezen, vond de kring- voorzitter verre te prefereren. Hij pleit te verder voor een stabilisatie van het suikerbeleid, waarbij de produktie niet verlaagd moet worden. Meevaller Volgens Collot is de geraamde matige bietenoogst voor 1979 achteraf nog best meegevallen: ongeveer 46 ton per hectare, een suikergehalte van ruim 16 procent, wat bij Suikerunie goed is voor een productie van 522.000 ton. De voorzitter vertelde dat Suikerunie zich sterk zal maken voor een relatief goede bietenprijs. Voor bieten in de A-categorie kan wor den gerekend op ongeveer 100 gulden per ton by een suikergehalte van 16 pro cent Tenslotte sprak ffij vertrouwen uit in de suikerindustrie en gaf de telers het advies in 1980 een zelfde oppervlakte aan grond uit te trekken voor bieten teelt als zy in 1979 deden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 7