SCHAKEN het witte paard en s. landau spreken een woordje mee Weinig spectaculairs in eerste klas van het Belgisch voetbal ext*a Leider eerste klas verliest de spanning is meteen terug PZC De schaakclub 'Het Witte Paard' uit Sas van Gent is op het moment Zeelands sterkste en waarschijnlijk ook Zeelands actiefste schaakvereniging. Dit heeft weer tot gevolg dat sterke schakers uit Zeeland zich tot de vereniging aangetrokken voelen. Niet alleen omdat HWP uitkomt in de tweede klasse van KNSB, maar vooral omdat de vereniging veel aan de weg timmert op het gebied van tournooien en instructie. Niet alleen de toppers van de club maar ook de jeugd en de lagere teams komen op deze terreinen volop aan de bak. De Sasse Schaakclub is in 1955 opge richt. Wat rekenwerk leert dat de ver- eniging dit jaar het 25-jarig bestaan kan vieren. Onder voorzitterschap van Wal ter Cardon die dit ambt al sinds de op richting van de club bekleedt, is het be stuur doende om een lijst van festivitei ten in elkaar te zetten. Een ding staat inmiddels vast; men wil het hele sei zoen vanaf september in het teken van het 25-jarig bestaan afwerken. Op dit moment zijn contacten gelegd met oud secretarissen van de club die nog in de buurt wonen om gezamenlijk een comi té te vormen, dat als taak krijgt het or ganiseren en coördineren van de festivi teiten. Het bekende ECI jeugdtoumooi dat in augustus weer in Sas van Gent wordt gehouden wordt door het be stuur beschouwd als de aanloop naar het 25-jarig bestaan. Dit tournool dat dit jaar voor de zevende maal wordt ge houden geniet internationale belang stelling. Vorig jaar streden 28 deelne mers uit 22 landen om de ereplaatsen in de jongensgroep tot twintig jaar. Ver der begint ook de internationale meis- jesgroep meer en meer tot een begrip in de schaakwereld uit te groeien. Van meer regionale betekenis zijn de open jeugd en seniorentournooien. Trainer 'Het Witte Paard' slaagt er ondanks de lage contributies toch steeds weer in om een topspeler als trainer/instruc teur aan te trekken. Tijdens de jeugd- wereldkampioenschappcn die de ver eniging vorig jaar organiseerde was de coach van de Nederlandse schaak- jeugd zodanig onder de indruk van de dadendrang van de Sasse club, dat hij zijn diensten als speler aanbood. Het bestuur reageerde alert en vroeg hem ook de trainingen van de jeugd en de senioren op zich te willen nemen. Sindsdien is Claas Steyn, een schaker met hoofdklasse-ervaring, speler-trai- ner bij 'Het Witte Paard'. Voorzitter Walter Cardon; „De kosten die het met zich meebrengt om een goe de trainer te hebben zijn behoorlijk hoog. Als we het niet doen kunnen we ook wel vergeten om dit niveau zelfs maar te handhaven. We hebben altijd erkende schakers als trainer gehad, de voorlaatste bijvoorbeeld was Scheltin- ga". Een ander pré dat 'Het Witte Paard' toch een voorsprong op andere Zeeuw se schaakverenigingen geeft is de ac commodatie. Sedert een klein halfjaar heeft men de beschikking over de bo venverdieping van een oude school in Sas van Gent. Een van de twee ouder wets ruime schoollokalen is al compleet ingericht. Walter Cardon: „Dat is nu juist een van de problemen waar we nog een beetje tegenaan zitten te hikken. Het inrichten van zo'n lokaal brengt heel wat kosten met zich mee. We zijn de Sasse gemeente natuurlijk bijzonder dankbaar dat wij nu over deze unieke accommodatie kunnen beschikken. Toch zijn er wel een paar zaken waar ik vraagtekens bij zet. Begrijp me goed ik bedoel dit niet als een verwijt en zeker niet omdat ik andere sporters hun faci liteiten misgun maar het blijft het feit dat een voetbalclub een terrein krijgt waar ze gelijk op kunnen spelen. Wan neer wij dan een zaal krijgen, wat op zich al meer dan gebruikelijk is voor een schaakclub, dan beginnen de proble men van de inrichting op je af te komen. Met inzet en goede wil kom je natuurlijk een heel eind. Maar toch hoop ik dat er wat meer inzicht komt van buitenstan ders in onze problemen Ondanks de probleempjes is HWP erin geslaagd om het schoollokaal om te vormen naar een sfeervolle schaakzaal. Gezien het enthousiasme waarmee het bestuur de zaken doorgaans aanpakt zal er niet veel tijd meer overheen gaan totdat het tweede lokaal ook aangepast is aan de eisen die de club daaraan stelt. Het bestuur wil in ieder geval blijven streven naar teamgeest en gezelligheid in de vereniging. Voorzitter Cardon: „We zijn bijzonder tevreden over de laatste ontwikkelingen. Vroeger ge beurde het vaak dat jeugdige talentrij ke spelers wanneer ze gingen studeren haast altijd ook gingen schaken in hun studieplaats. Die was je dus kwijt voor de club. Misschien komt het ook omdat we op zaterdag spelen maar de laatste tijd is er nog geen speler om die reden vertrokken. Volgens ons komt het ook omdat de spelers van de teams goed met elkaar overweg kunnen niet alleen tijdens de wedstrijden maar ook bij tournooien of andere gelegenheden. Wanneer je dat vergelijkt met ploegen uit de randstad dan moetje toch zeggen dat die vergeleken met ons al los zand aan elkaar hangen. Het is natuurlijk ook een gegeven dat een kleine gemeen te als Sas van Gent zich meer leent voor een club waarin iedereen elkaar kent dan een vereniging uit de randstad." Resultaten Een rondgang rond de schaakteams van HWP maakt duidelijk dat de inzet van het bestuur een positieve invloed heeft op de resultaten van de schakers. Het eerste team staat op een tweede plaats in de landelijke tweede klasse. De kansen voor het kampioenschap lig gen nog helemaal in eigen hand. De voornaamste concurrent CESS uit Ge leen. die in de uitwedstrijd te sterk bleek voor HWP 1 moet nog naar Sas van Gent komen. Bij winst is het aantal bordpunten in het voordeel van HWP 1. Het tweede team staat ondanks de voorzichtige prognose bij het begin van de competitie nu alleen aan de leiding. Ondanks de zware uitwedstrijd tegen Middelburg is het spelen van promotie wedstrijden al verzekerd omdat ook de tweede plaats daar recht op geeft. Het derde en vierde team zijn nu al min stens verzekerd van een plaats in de te vormen promotieklasse. Het vijfde team dat geheel uit jeugdspelers be staat staat ook al bovenaan en speelt binnenkort de belangrijke wedstrijd te gen Terneuzen 4. De winnaar mag zich waarschijnlijk kampioen noemen. HWP 5 heeft aan een gelijk spel genoeg. Een typisch Zeeuws-Vlaamse strijd op schaakgebied is het duel in de eerste klasse zuid waarin HWP 3 en S. Landau 1 in een felle strijd om de titel gewikkeld zijn. Diverse gegevens die betrekking hebben op deze schaakstrijd maken er een spannend geheel van. Om te begin nen is de eerste klasse zuid verdeeld in een promotie en een degradatie-gedeel te. Voor S. Landau is het een handicap dat het nu aan moet treden tegen HWP 3 en 4. Harrie Lankreyer eerste of twee de bordspeler van de Axelse ploeg: Dit is voor ons toch wel moeilijker. De reglementen geven aardig wat ruimte in het opstellen van de teams.-Het zou kunnen gebeuren dat wij tegen een sterk HWP moeten spelen terwijl HWP 3 die tegenstander in een zwakkere op stelling tegemoet kan treden. Vandaar dat ik persoonlijk liever twee keer tegen hun derde team zou willen spelen. Een ander negatief punt voor ons is dat we zelden in onze sterkste opstelling aan kunnen treden omdat veel van onze schakers vaak verhinderd zijn wegens werkzaamheden Compleet In het laatste clubblad van Landau heeft de redactie dit probleem door zien en nu al gevraagd om de avond van de beslissende wedstrijd alvast vrij te houden. Nou, zeventien maart is nog een tijdje weg, dus de mogelijkhe den om compleet aan te treden moeten nog aanwezig zijn. Voor de tegenstan der uit Sas van Gent zijn de problemen van gelijke aard. Door het grote aantal studenten dat de borden van HWP 3 bezet wordt het ook moeilijk om op een maandag, dc speeldag van Landau, met het sterkste team aan te treden. Als Landau kan beschikken over Groe- neboom, L. van Ham en P Gilhuys moet het Axelse achttal sterker worden geacht dan het Sasse team. Het team van Landau zal geformeerd worden uit de spelers J. Destombes, L. van Harn. P Gilhuys. J. Arendse. O. Oekema, J. Elenbaas. R. Bellemans. A. de Ruyter, E. van Eek en C. de Putter. Tegenstan der HWP 3 doet wat geheimzinniger over de opstelling. Maar noemt na enig aandringen toch de volgende spelers: N. Dubbeldam, R. Meloen, E. Kievits, J. Maas. R. de Groff, I Luteyn, C. Hin- driks. J. Verbrugge, W Cardon. Tot ze ventien maart blijft het dus een open vraag wie van de twee kandidaten naar de hoofdklasse zal gaan. Toch denkt men ook in Sas van Gent dat een com pleet S. Landau 1 te sterk is voor HWP 3 wann-er de Axelse schakers basisspe lers mist worden die plaatsen opgevuld door de jeugdige talenten Arjo Arendse en Eric Dehulster,, laatst tegen Terneu zen beiden goed voor een winstpartij Of dat tegen HWP 3 ook lukt... de tijd zal het leren... tekst: Frans Kolijn foto's: Fotografie Vlaanderen BV ln het algemeen draaien de in Zeeuw- sch-Vlaanderen bekende ploegen in de hoogste klassen van het Belgisch voet bal goed mee. In dc eerste klasse blijft Lokeren aan de leiding gaan en een af deling lager is hel AA Gent dat de toon aan blijft geven. Enkel Beveren valt enigszins uit de toon, maar mag zich toch een goede middenmoter noemen. Om het kampioenschap van België blijven Club Brugge en RWDM op het vinketouw zitten om bij een eventuele misstap van Lokcren dichterbij te ko men. Voor het komende weekend staan er ln feite weinig spectaculaire ontmoetin gen op het programma; toch mag niet voetstoots worden aangenomen dat daarom de situatie na zondag ongewij zigd zal zijn. Voor Lokeren staat de uit wedstrijd naar Beringen voor de deur en ondanks dat de ploeg van Wilfried van Moer dicht in de buurt van de fatale plaatsen staat, moet Lokeren, dat Lu- banski en Dal ving wegens blessures ze ker zal moeten missen, met de nodige motivatie naar het Limburgse trekken. Bovendien is het spelen van Velcke- neers, Verhefjen en Gudjohnson nog onzeker. Het als tweede geklasseerde Club Brugge krijgt bezoek van Beer schot, dat aan een onopvallend seizoen bezig is, maar dat juist daardoor voor veel ploegen een grote hindernis blijkt te zijn, maar een Brugge thuis is in deze competitie onverslaanbaar, al is de zie kenboeg in het Olympiastadion ook goed bezet. T erugslag Beveren krijgt momenteel dc terug slag van de paar jaar, die de Waaslan- ders zoveel roem heeft gebracht. De ploeg is momenteel dan ook terug te vinden in de middenmoot en nu zondag Cercle Brugge te gast is op de Free- thicl. moet de kans op een positiever betering zeker niet verwacht worden, want Cercle. dat nog altijd in de scha duw staat van stadgenoot Club, is aan een uitstekend seizoen bezig. Vooral in aanvallend opzicht moeten de Brugge lingen hoog worden aangeslagen. Ook Waregem speelt deze competitie beter dan in voorgaande kampioen schappen het geval was. Het is al weer jaren geleden, dat de West-Vlamingen in feite al zo snel in veiligheid waren. Doordat zij nu vrijuit kunnen spelen, zit er ook in de thuiswedstrijd tegen Ber- chem Sport een zege inDe overige wed strijden in de eerste klasse zijn: Spor ting Charleroi-Wmterslag, RWDM- Hasselt; Waterschei-zlnderlecht. FC Luik-Lierse en Antwerp-Standard Luik. Tweede klasse In de tweede klasse blijft het goed gaan met de toonaangevende ploegen. AA Gent in eerste stelling, KV Kortrijk in tweede en Sint Niklaas op ruime ach terstand staat op een verdienstelijke derde plaats. In feite spelen enkel Gent en Kortrijk nog om het kampioen schap cn de overige formaties kunnen nog in eerste klasse komen via een pe riodekampioenschap, waarvan Gent cn Kortrijk er al één op zak hebben. Een interessante confrontatie wordt ongetwijfeld het duel tussen de num mers twee en drie uit de rangschikking KV Kortrijk en Sint Niklaas Willen de Klaasjes een reele kans op de titel blij ven behouden dan mag er geen pun ten- verlies worden geleden. Enkel winnen is dan het parool, maar KV Kortrijk thuis is erg moeilijk te kloppen en ook voor hen kan verlies grote gevolgen hebben. Lachende derde zou leider AA Gent wel eens kunnen worden, want die ont vangt thuis het als voorlaatste geklas seerde Eendracht Aalst en dat mag geen noemenswaardige tegenstand op leveren voor de Buffalo's, die gemid deld tot meer dan twee doelpunten per wedstrijd komen en ook de verdediging met Erwin Vandendaele aan het hoofd, laat bijzonder weinig steken vallen. De overige wedstrijden Hoeselt-Harel- beke; Boom-Olympic Montignies; La Louvière-Union; Jet Brussel-Racing Mechelen; Sint Truiden-Tongeren en KV Mechelen-Diest. Het bestuur van de jubilerende schaakvereniging Het Witte Paard in Sas van Gent ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 IN a het topduel van vorige weck waarin Promenade als winnaar afge- vlagd werd mocht verondersteld wor den dat Leraren de titel niet zou pro longeren en Promenade in het jubileu m-jaar van het Terneuzense bedrijfs- volleybal kampioen zou worden. Deze week echter sloeg de eerste Dow-selec- tie Promenade naar een nederlaag en meteen ligt de race naar de titel weer open: Leraren kan niet meer van de lei ding verdrongen worden als het vol gende wedstrijd (de laatste) van Roe- lofs wint en Promenade komt nu in eens in een minder prettige positie nu zowel Gemeente als Roelofs nog als te genstander fungeren. Een bijzonder boeiend slot dus waar de organisatie van dit recreatievolley erg gelukkig mee zal zijn omdat het prac- tisch zeker is de laatste klappen voor een goed beze't huis uit te kunnen delen, en daar toch wel iets van zal blijven hangen. Terug naar Promenade dat mogelijk de tegenstander wat onder schatte en daar prompt de rekening voor gepresenteerd kreeg. Akkoord. Dow ging deze competitie niet al te da verend van start, maar na wat voorbe reidende schermutselingen trapte de formatie bijna ongehinderd door naar de subtop, pakte onderweg Roelofs en dat had een waarschuwing moeten be tekenen. Promenade heeft dat seintje kennelijk wat al te nonchalant afge daan en werd nu meteen de vernieling in geslagen. Een erg goed draaiende Do- w-ploeg pakte tegen een onzekere op ponent de eerste set 11-15en dat werk te zo fataal dat Promenade in het ver volg helemaal geen been aan de grond kreeg, na 6-15 practisch gesproken een verloren wedstrijd speelde. De vlam wakkerde bij de leiders in de derde set nog even op. de kwaliteit was niet in overeenstemming met de wil om te win nen, 14-16 meteen goed voor een 3-0 ver lies en een sensationeel slöt van deze competitie. Als Promenade niet verder struikelt komt er een herhaling van de schitterende vertoning van vorige week: Leraren-Promenade, een directe kampioenswedstrijd- De ploeg van Leraren, als toeschouwer bij het treffen Dow-Promenade liet zich de kans om weer gelijk te komen door PSV natuurlijk niet ontnemen 15-9,15- 3 en 15-6 voerden naar een gemakkelij ke zeg. hier dus geen stunt. In de onder ste regionen wordt verwoed geknokt te gen degradatie: De Hoop haalde het stoute stukje uit om van Gemeente I te winnen (15-9, 8-15,11-8), en Promenade II haalde een gelijkspel dankzij de be ruchte vierde set tegen Simca Dees, nu wel volledig aangetreden (15-11,2-15,9- 15 en 5-3...). Ook onderaan de ranglijst nu een erg spannende ontwikkeling: De Hoop komt nog één keer in de zaal (te gen PSV I), Gemeente ontvangt Prome nade I en zal daar geen illusies aan ver binden terwijl Promenade II op de voorlaatste wedstrijddag waarschijn lijk ook geen punten overhoudt aan de ontmoeting tegen Dow. De finale wordt Gemeente I-Promenade n, mogelijk valt dan pas de beslissing. Zij aan Zij Die spanning uit de hoogste divisie is ook terug te vinden in de tweedeklas. Daar gaan Douane en PSV IH zij aan zij naar de finish. PSV* III versloeg nu Dc Meyer, maar het ging allemaal erg moeizaam en met die eindstreep in zicht lijkt het keurkorps wat ver krampt, (11-15, 15-12 en 6-3). Douane had minder moeite met Philips dat dus niet in staat bleek de titeldromen van de douaniers te verstoren. Zei Conny van de Velde: „Die mannen hadden ge woon meer klasse, zoiets moet je ac cepteren". De setstanden lieten dat ook zien (15-12, 15-6,15-5). Na een wat aarzelende start en een goed 'middenbedrijf zakt ABN nu wat weg. PSV n profiteerde handig van dat min dere presteren, kwam met 15-12 en 15- 10 erg goed uit de opening, maar kon het karwei niet beslissend afinaken. Het werd 2-2 na 8-15 en 2-7. PZEM moest tegen Leraren II de eerste set af geven, haalde de stand gelijk na 15-7, maar kon niet aan meer winst geraken en blijft op één punt achterstand van De Meyer. Ook hier is de beslissing inza ke degradatie nog niet gevallen. In de derde klas blijven na het verlies van Juliana tegen Bravenboer Scheers nog slechts twee teams over die promotiekansen koesteren: Braven- boer Scheers zien in Juliana een con current wegvallen (15-11,15-10,4-15.15- 9). en met alleen Verstraeten en Ver- brugge nog op kop en nog vjjf wedstrij den te gaan, lijkt het erop dat de recht streekse confrontatie tussen deze twee kampioenskandidaten (op 12 februari 'in Zeldenrust) hier de beslissing zal brengen. Verstraeten en Verbrugge won nu van Gemeente n (15-17, 15-10, 15-11, 7-4). Simca Dees n had geen moeite met Gemeente Hl (3-0 via 15-5, 15-9 en 15-10). Standen: Eerste klas: Leraren 26, Promenade I 24; Roelofs 21; Dow 21; PSV 12; Simca Dees 11; Gemeente I 5: De Hoop 4; Pro menade II 3. (Prom. I één wedstrijd minder gespeeld). Tweede klas: Douane 24; PSV Hl 22; Philips 18; Leraren II 17; Belastingen 16; ABN 10; PSV II8; De Meyer 7; PZEM 6. (PSV III één wedstrijd minder ge speeld). Derde klas: Verstraeten en Verbrugge 16: Bravenboer Scheers 15; Simca Dees II 14; Juliana 13; Gemeente II11; Kon. Marechaussee 8; De Meyer II 7; Promenade III5; Dow II5; Philips II4; Gemeente III 3; Roelofs II 1. Een aanval van Philips op Douane in de Bevobo^ompetitie te Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 45