BANDSTOTEN Minder validen hebben het moeilijk te Brugge RAND Axelse jongeren richten een tafeltennisvereniging op vlaamse courant komende weekeinden in clinge walsoorden tegen de 'rest9 X B EN W VERLENEN STARTSUBSIDIE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5 naar mijn zin gehad als hier". Jacques Fortuin wil dat even duidelijk gesteld zien. Krijgt meteen lik op stuk: ..Niet zitten slijmen Jacques. Je moet weten dat Jacques eigenlijk alleen maar lid van onze club is kunnen worden omdat hij zo'n mooie vrouw heeft en...aan alle clubleden eieren levert. Een hele grote boer. veel centen...", en weer klinkt een daverend lachen m het café. Jacques Fortuin zelf heeft er kennelijk nog de meeste lol om: ..Het is een stel artiesten, begrijp je nou waarom ik zo graag in WBC wou komen...". Open toernooi Er is inderdaad moeilijk een serieus woord uit de mannen te krijgen, alles wordt met de nodige hilariteit afge daan. Men is het er wel over eens dat in het kleine biljartwereldje WBC nooit een rol zal pakken in het libre-spel. „Dat prutswerk zien we hier niet zo zitten, Ro en Nico (Baart en Goossen, red.) misschien, de rest van ons is meer voor het ruime werk, niet dat gepriegel op de vierkante centimeter, om zenuw achtig van te worden. Dat groot kunnen spelen is onze kracht, mogelijk halen we daar wat voordeel vandaan, in toernooien als in Clinge kunnen we, als bandspecialisten vaak nog eens wat repareren met een drie- bander. Als je veel libre speelt lukt dat niet zo gemakkelijk", een handvol op merkingen die het kwartet tot kansheb ber maakt in het toernooi van de Gou den Kroon. Daar worden overigens de nodige vraagtekens bij gezet. Nico De deelnemers uit Walsoorden aan het kampioenschap bandstoten van Zeeuwsch-Vlaanderen: vlnr Nico Goos sen, Ro Baart, Jacques Fortuin en Bert Baart. Goossen: „Die vier man van ons is geen voordeel, je moet drie partijen tegen je eigen maten en geen van ons zal de an der iets cadeau doen. Als ik of een ander kampioenskansen heb en een moeilijke dag ken ga ik er zonder pardon aan. Wij houden er geen combine op na. er wordt niet gesjoemeld...". Het titeltoernooi tweede klas bandsto ten dat morgen in Clinge start is met die uitspraak meteen gepromoveerd tot een open strijd De sportieve waarden worden bij WBC Walsoorden hoger ge steld dan wat ook. De "Rest van Zeeuw sch-Vlaanderen' krijgt een eerlijke kans... De bestuursleden van de tafeltennisvereniging in oprichting in Axel: vlnr voorzitter Jo van Bellen, secretaris Cor Meeuwsen en penningmeester Toon Mattelé. Ma.' vei leen was het tot dusver zo dat voor beoefening in teamverband moest wor den uitgeweken naar Terneuzen. Hulst of zelfs Graauw. Bovendien spreekt de toename van het ledental in hun voor deel en dan dient er nog te worden toe gevoegd dat ATTV officieel helemaal nog niet is opgericht. Daardoor was een actieve ledenwerving ook niet moge lijk. Nu de laatste moeilijkheden uit de weg geruimd zijn. kan men zich dan ook volop op deze punten gaan concentre ren. ass éindelijk heeft een aantal jongeren hf de moed opgebracht om in Axel een he" tafeltennisvereniging van de grond te Rf brengen. Er is al vaker een vergeefse P°ffing in die richting ondernomen, dii Deze keer echter moet het mogelijk zijn. Binnen enkele weken is het leden- be tal geklommen tot ongeveer twintig, Zelfs het college van burgemeester en wethouders juichte het initiatief toe en kende vrijwel onmiddellijk een startsubsidie toe aan het officieel nog op tc richten ATTV (Axelse Tafelten- nis Vereniging). Deze startsubsidie van de gemeente Axel zal bestaan uit het in bruikleen geven van drie tafeltennistafels en het tegen gereduceerd tarief gebruik laten maken van de ruimte in het cultureel centrum 'De Halle' voor trainingen en eventuele wedstrijden. Voorlopig blij ven de tafels eigendom van de gemeen te om te kijken of de vereniging levens vatbaar is. Het tijdelijke bestuur, dat bestaat uit voorzitter Jo van Bellen, secretaris Cor Meeuwsen. penningmeester Toon Mat telé en wedstrijdleider Cor de Jonge, is zeer gedecideerd over deze levensvat- baarheid. Naar hun mening is er in Axel W animo genoeg voor deze sporttak. Al- Wel zal dan nog eerst de oprichtingsver gadering moeten plaatsvinden. Mo menteel staat deze gepland op vrijdag avond 22 februari en de leden zullen dan een aantal beslissingen moeten nemen, zoals de keuze van het bestuur, de goed keuring van de statuten, de begroting etc. Zelfs de naam staat nog niet defini tief vast. Ook hierover zal de algemene ledenvergadering een oordeel moeten geven. Er staat dus nog veel te doen voor de vereniging in spé! Ontstaan Dat er eindelijk toch een tafeltennis vereniging kwam in Axel was niet zo verwonderlijk. Voorzitter Jo van Bel len: „Het was altijd dezelfde groep die in het weekeinde in het Patronaatsge bouw kwamen tafeltennissen. Er kwa men er eerder bij dan dat er afvielen. Sommigen speelden zo graag dat zij al voor de deur stonden te wachten voor dat het Patronaatsgebouw open ging. Anderen gingen weer op een tafel zit ten zodra zij binnen kwamen om deze bezet te houden. Dan vind ik het niet vreemd dat hieruit een tafeltennisver eniging ontstaat". Zodoende werd er een bijeenkomst be legd. Er werd van gedachten gewisseld, gesproken over de mogelijkheden en een begroting opgemaakt. Hierna ging men met deze begroting naar de wet houder van sportzaken van de gemeen te Axel. de heer P. T. A. M. R. Apers. die meteen enthousiast reageerde. Nu is men dan zover dat de oprichting bijna een voldongen feit is. Voorlopig gaat men op de vrijdagavonden trainen omdat er nog geen wedstrijden kunnen worden gespeeld. Secretaris Cor Meeuwsen: „Omdat we nog niets defini tief wisten. konden we ons niet opgeven bij de tafeltennisbond. We kunnen der halve niet meedoen aan de competitie wedstrijden. dus voorlopig blijft het bij trainen en wat vriendschappelijke wed strijdjes tegen ploegen uit de omeevino- In augustus start de competitie weer en dan hopen we erbij te zijn. Met hoeveel teams dat zal zijn. zal afhangen van het ledental op dat ogenblik". Het in competitieverband spelen houdt natuurlijk wel in dat er gebruik zal moe ten worden gemaakt van de hulp van een trainer. Voorzitter Jo van Bellen is dan ook verneuBu uat ».y n.aii meedelen dat het definitief zeker is dat zij de be schikking krijgen over zo iemand. Bin nen enkele maanden komt Frans Ha melink, nu nog speler bij het Middel burgse 't Zand, de Axelse gelederen ver sterken. Naast een vakkundige kracht krijgt men er dan meteen een sterke speler bij. Op technisch gebied zal Frans Hamelink veel pionierswerk kun nen verrichten in deze prille vereniging. Natuurlijk zijn er nog volop wensen Gehoopt wordt in de toekomst de hulp te krijgen van een sponsor, gebruik te mogen maken van de nieuw te bouwen sporthal enzVoorlopig concentreert men zich echter op de werving van le den. die zich kunnen opgeven bij Jo van Bellen. Kanaalkade 43 te Axel en Cor Meeuwsen. Boswegel 3 te Zuiddorpe Het is te hopen dat dit initiatief beloond wordt. Het zou een verrijking zijn voor de sportbeoefeningsmogelijkheden in de gemeente Axel. Is Brugge toegankelijk voor minder- validen in een rolstoel? Helemaal met, is de conclusie van een plaatselijke werkgroep die een onderzoek uitvoerde naar de toegankelijkheid van de Brugse gebouwen voor mindervaliden. Ze be sluiten: „Zolang macht, geld en presti ge zo belangrijk zijn, zolang schoon heidskoninginnen. snelheidsmaniak ken. sportsterren teveel van onze aan dacht krijgen, zolang zal 'integratie' van mensen met een handicap een moeilijke opgave blijven". Nochthans heeft België een wetgeving terzake die dateert van 15 juli 1975. Deze wet be paalt dat nieuwe gebouwen toeganke lijk moeten worden gemaakt voor rol stoelgebruikers en er worden aanbeve lingen gedaan voor de aanpassing van de bestaande gebouwen. Toegangsdeu ren, toiletten, gangen, trappen...alles moet aangepast zijn of worden. In Brug ge schijnt men daar niet veel van te merken, op de bankinstellingen na. Van de 13 gemeentelijke administratieve bureau s zijn er 7 met toegankelijk, van de 5 gerechtsgebouwen zijn er 5 niet toegankelijk, van de 2 bureau's van het ministerie van arbeid is geen van beide toegankelijk, van de 9 politiebureau's kunnen er slechts 2 bereikt worden door rolstoelgebruikers. Wie in een rol stoel Brugge wil bezoeken krijgt het met makkelijk Een door de stedelijke dienst voor toerisme uitgestippelde wandeling van het klassieke type zorgt voor onoverkomelijke problemen. Het Brugse stadsbestuur heeft wel verschil lende voetpaden van een hellend vlak voorzien. De meeste toeristische be zienswaardigheden zijn evenwel voor rolstoelgebruikers of personen met be wegingsmoeilijkheden ontoegankelijk. De plaatselijke werkgroep heeft een dossier gezonden aan het Brugse be stuur. Naar verluidt zijn aanpassings- werken aan de gang. WESTVLAAMSE GESCHIEDENIS IN TOESPRAKEN Een tijdperk van 34 jaar Westvlaams ideeëngoed en visies is vastgelegd in het zopas verschenen 'Verzamelde toe spraken' van ere-gouvemeur Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle. Het be treft de redes uitgesproken naar aanlei ding van de opening van de jaarlijkse gewone zittingen van de Westvlaamse provincieraad. De 35 toespraken wer den door het Westvlaams Economisch Studiebureau gebundeld in een 815 bladzijden tellend boek. Veel van de toespraken zijn tijdgebonden en heb ben daardoor een historische beteke nis. Zo is het hoofdstuk 'civisme' aange sneden in de jaren 1944 en 1945, de werkverschaffing in de jaren vijftig, de vrijetijdsbesteding en het leefinilieu in de jaren zestig en de crisis van de jaren zeventig. Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle bekleedde na rechtskundi ge studies een aantal belangrijke func ties op departementen Na de tweede wereldoorlog werd hij als opvolger van gouverneur Hendrik Baels, vader van prinses Liliane (echtgenote van Koning Leopold III), tot gouverneur van de kustprovincie benoemd. Hij was toen amper 33 jaar. Deze functie bekleedde hij tot januari 1979. Van de Westvlaam se provincieraad nam hii afscheid met zijn bekende rede over de rol en de taak van het ambt van gouverneur. Een ambt dat in het bestek van de struc tuurhervorming in België op de helling komt te staan. De toespraken zijn thematisch gegroe peerd en in de oorspronkelijke taal weergegeven. Dit laat de lezer toe de evolutie waar te nemen inzake taalge bruik en vormgeving in de laatste 35 jaar. Het boek is een verzameling van kennis, visie en bekommernis over wat in West-Vlaanderen leefde en omging sinds de Tweede Wereldoorlog. De 'Ver zamelde toespraken' van ere-gouver- neur Ridder Pierre van Outryve d'Yde walle zullen binnenkort verkrijgbaar zijn in de boekhandels. Het werk kan ook worden verkregen bij het West vlaamse Economische Studiebureau, Baron Ruzettelaan 33 te Brugge 4. De kostprijs bedraagt 845 B.fr. MONOKINI AAN DE BELGISCHE KUST Dames die met een ontbloot bovenli chaam van het zonnetje genieten langs de Belgische Noordzeekust plegen openbare zedenschennis. Een vergrijp. Het Belgisch Strafwetboek heeft daar voor effectieve celstraffen en fikse geld boetes in petto. Maar zo'n vaart loopt het niet Het blijft meestal bij een va derlijke berisping en de belofte het nooit meer te doen. Maar niettemin in een vervelende geschiedenis. Klare wijn is tot op heden nog niet geschon ken. Sommige kustburgemeesters tole- ren wat bloot op het strand, terwijl in andere badplaatsen prompt wordt ge verbaliseerd wanneer mevrouw het bo venstuk in het toiletkoffer laat steken. De plaatselijke middenstand hoort de kassa reeds rinkelen bij het toelaten van monokini. De handelaarskring 'Wonduine-Service' drong bij het ge meentebestuur aan op een duidelijk standpunt. Vreemd keken de hande laars toen de burgemeester verklaarde wel te vinden te zijn voor monokini. Zijn politiediensten zullen slechts optreden als er een klacht wordt genoteerd van een verontruste burger. Uit eigen bewe ging zal de politie niet optreden. Intus sen is het monokini-probleem doorge speeld aan het college van kustburge meesters, Dat college zal binnen afzien bare tijd zijn mening formuleren. BRUGGES OUDSTE KAART ONT DEKT Bij het opmaken van een catalogus van de schilderijen uit de 15de en de 16de eeuw in Brugs stadsbezit, ontdekte conservator Dirk de Vos een 15de eeuw- se geschilderde kaart van Brugge. Deze kaart werd aangetroffen in de reserves van het Brugse Groeningemuseum. Volgens conservator Dirk Vos zal deze kaart bij nader onderzoek stof doen op waaien op het gebied van de vroegste topografische en hydrografische ont wikkeling van Brugge. Meteen mag Marcus Gerards vergeten de eerste car tograaf van Brugge te zijn geweest. De nieuwe catalogus van het Brugse Groe ningemuseum bevat alle schilderijen uit de 15de en 16de eeuw die de stad Brugge bezit, ook schilderijen die min der goed bewaard zijn of niet tentoon gesteld zijn. Alhoewel de catalogus er de schijn van heeft een wetenschappe lijke inventaris te zijn is het studie- of naslagwerk makkelijk leesbaar voor het doorsnee-publiek. Het Brugse Groeningemuseum geniet wereldbe kendheid door zijn rijke verzameling Vlaamse Primitieven, waaronder de 'Madonna met kanonnik Joris Van der Paele' van Jan van Eyck en de 'Moreel- triptiek' van Hans Memling. Het is daarenboven één van de zeldzame mu sea in ons land waarvan de geschiede nis opklimt tot in de 18de eeuw toen de schilderijen van de Vlaamse Primitie ven nauwelijks naar waarde werden ge schat. In 1930 werd de collectie naar het huidige Groeningemuseum overge-« bracht. TEXTIELKUNST IN VLAANDEREN In het Knokse ontmoetingscentrum 'Scharpoord' te Knokke-Heist loopt nog tot 2 maart de tentoonstelling 'He dendaagse textielkunst in Vlaanderen'. Deze tentoonstelling wil een beknopt overzicht bieden van de actuele tenden- zen in deze discipline in het Vlaamse landsgedeelte van België. Textielkunst zou volgens de traditionele opvatting de verzamelnaam kunnen zijn van de diverse toegepaste kunsten die textieL als materie gebruiken. Denken we maar even aan kantwerk, wandtapijten en borduurwerk. De term textielkunst is vrij recent in gebruik gekomen. Sedert ongeveer 15 jaar zijn in de westerse kunstwereld artiesten aan het werk die zich vrij, individueel uitdrukken met textiel. Ze gebruiken wol, katoen, vlas. jute en sisal. als materie om hun kunst visie gestalte te geven. Zij ontwerpen zelf en wenden traditionele technieken aan als weefwerk, macramé of verschil lende kantslagen. Er werd afgestapt van het traditionele wandtapijt en er werd meer geëxperiomenteerd. Nieuwe tendenzen kwamen aan bod op de twee jaarlijkse tentoonstellingen te Lausan ne van het Centre International de la Tapisserie Ancienne et Moderne Op de tentoonstelling te Knokke-Heist is werk te zien van o.a. Lieve Bostoen, Jacques de Groote, Veerle Dupont. Ma- rie-Jo Lafontame. Lut Lenoir. Liberia, Leen Lybeer. Marga, Ingrid Six, Corln- ne Toussein, Hettu Van Boekhout. Edith Van Driessche en Ellie Vo-sen De tentoonstelling 'Hedendaagse textiel kunst in Vlaanderen' is dagelijks toe gankelijk van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur. ter veld dat, zo kort voor dit kampioen schap. daar bepaald niet wakker van ligt. „Och. het is toch al mooi dat we met zoveel mensen in de finale doorge drongen zijn hè. tenslotte waren er toch drieëndertig inschrijvers. Bovendien, het gaat bij ons nog steeds om het spel, niet om de knikkers. Kampioen worden is natuurlijk erg leuk, als niemand van ons het wordt zijn we daar zeker niet kapot van" vertolkt Nico Goossen de mening van de vier finalisten, en...„er is daar geen boerenschuur te verdie nen...". Het is duidelijk, als de grootste beker naar Walsoorden komt zal dat zeker ge vierd worden, het is geen must. „Be langrijk is de sfeer inde club. Ik ben een paar jaar lid geweest van een vereni ging in Zuidzande. zeven jaar bij SBC Sluiskil, maar ik heb het nergens zo Biljartvereniging 'De Gouden Kroon' uit Clinge, organisator van het districtskampioenschap tweede klasse bandstoten, mag het komende en volgende weekeinde rekenen op een invasie uit Walsoorden. Immers, uit de voorwedstri jden in deze spelsoort hebben zich maar liefst vier spelers van de club uit het Scheldedorp weten te plaatsen, en de supporters zullen zeker niet nalaten hun favorieten te steunen. In Clinge komt een titelstrijd WBC tegen 'De Rest' van Zeeuwsch-Vlaande ren in de schijnwerpers... Dinsdagavond betekent clubavond in Walsoorden. Met alle vertrouwde beel den vandien: wie niet speelt legt een kaartje of telt en schrijft. Een geweldige opkomst bij Toon van de Bosch, de clu blokaalhouder die weet dat iedere week wel zo'n tachtig tot negentig procent van de leden zijn partij komt stoten. Van de Bosch kan een heleboel: tijdens zijn competitiewedstrijd tapt hij de pin ten vol, luistert met een oor naar de commentaren uit de kaartershoek en beantwoordt intussen ook nog de vra gen met betrekking tot de club. „Alleen biljarten kan-ie niet zo goed" weet het verzamelde gezelschap, met een wat spotlachende, overigens zeker niet kwaadbedoelde hint naar de halve de gradatie die Toon in de voorwedstrij den aan zijn broek heeft gekregen. Het interesseert Toon helemaal niet: „Ik ga liever een stap terug, voor die hogere klas moet ik teveel trainen en ik heb daar geen tijd voor". Die zaak is afge daan. Trouwens, met acht man in de voorronden gestart, heeft WBC het toch gepresteerd om een kwartet in de finale op Clinge te krijgen: Bert Baart, specia list bandstoten en driebanden. Ro Baart, liefst bandstoten („Maar hij kan eigenlijk van alles zo'n beetje niks" lacht de club). Jacques Fortuin, „ook maar liever alles over de band" zegt die zelf en allrounder Nico Goossen, in vele toernooien gelouterd, maar bijna even dikwijls naast de titel gepakt. Een illus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 43