Paus: saamhorigheid van priesters en gelovigen Weinig hoop voor oecumene' OPNIEUW BERAAD KAMER OVER OKTO Kamer achter boycot Moskou Verder in gezamenlijke verantwoordelijkheid 'EENSGEZINDHEID ONDER DE BISSCHOPPEN' Til! 7 1 BISSCHOP ERNST SCHRIJFT GELOVIGEN: Noorden weigert IS P-overleg SYNODE Oppositie tegen besluit synode Drama in Spaanse ambassade Guatemala VAN DER STOEL SPRAK NAMENS VERDEELDE FRACTIE VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 VATICAANSTAD - Eensgezindheid onder de bisschoppen, saamhorigheid vanpreisters en gelo vigen met hen, herstel der preisterseminaires ofschoon niet noodzakelijk in dezelfde stijl, bevor dering der priesterroepingen. Dit zijn de voornaamse punten die Paus Paulus II heeft genoemd als resultaten van de Nederland se bisschoppensynode, die donderdag is afgesloten. De paus vatte de resultaten van de sy node, die bijna drie weken heeft ge duurd. samen in zijnpredikatie, die hij hield onder de eucharistieviering, die hi) in de Sixtijnse kapel celebreerde samen met de Nederlandse bisschop pen en met aartsbisschop Daneels van Mechelen-Brussel. Na een korte opsomming van de on derwerpen waarmee de bijzondere sy node van Nederlandse bisschoppen zich onder zt)n leiding had beziggehou den, vestigde de paus de aandacht op een bijzonder punt: het authentieke priesterambt, wel te onderscheiden van de bijdragen die leken (de zgn. „pas torale werkers" niet uitgezonderd) kunnen leveren. Om het wezenlijke onderscheid tussen gewijde priesters en het algemeen priesterschap van alle gelovigen te on derstrepen, zei de paus. „hebben de Ne derlandse bisschoppen hun zorg en hun wil uitgedrukt om zich te laten bijstaan door een celibataire (ongehuwde) cle rus en al het mogelijke te doen om de roepingen tot het priesterschap te be vorderen. U bent van plan de opleiding van de kandidaten veilig te stellen in echte seminaries: ofwel in seminaries die de hele opleiding verzorgen, ofwel in andere instellingen die alle kenmerken van een seminarie dragen, hoewel een deel van het onderwijs wordt gegeven in theologische hogescholen die door de Heilige Stoel zijn goedgekeurd". Dit zijn enkele van de meest opvallen de punten uit de synodebesluiten, waar de bisschoppen het duidelijkst vroeger samen genomen besluiten af zwakken of terugdraaien. Het hele stuk is gericht op „normalise ring": niet alleen van het instituut van de „pastorale werkers" (waarvoor een commissie wordt ingesteld) en van de priesteropleiding (waar een tweede commissie zich mee bezig gaat hou den), maar ook de catechese. „Men zal afstand moeten nemen van methoden die niet verder komen dan de religieuze ervaring alleen". En „als eerste verantwoordelijken voor de catechese hebben de bisschoppen het voornemen om goede teksten voor de catechese te doen voorbereiden"; de liturgie: „Uit trouw aan Christus en aan zijn kerk moet men de liturgie geheel vieren volgens de ofBcièle boeken"; de sacramenten, zoals bijv. de persoon- Nu en dan sneeuw Half tot zwaar bewolkt en nu en dan sneeuwbuien. Temperatuur dalend tot min drie gra den in Groningen en tot plus een graad in Zeeland, Brabant en Limburg. Aan de kust tot krachtig, en bovenland tot matig afnemende noordoosten wind. Vooruitzichten voor zaterdag en zon dag: Zonnige perioden, maar ook enkele re gen- of sneeuwbuien. In de nacht en ochtend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zaterdag aantal uren zon 2 tot 7. Minimum tem peratuur omstreeks -2 graden. Maxi mum temperatuur omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog etmaal. 50 procent Voor zondag Aantal uren zon 0 tot 4. Minimum tem peratuur omstreeks -1 graad. Maxi mum temperatuur omstreeks 4 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. NB voor de temperatuur geldt voor zater dag een marge van 2 en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Een depressie, waarvan de luchtdruk daalde tot 978 milibar trok vannacht juist over Zeeland naar Noord-Duits- land. Door het grillige gedrag van deze depressie werd het opstellen van de re gioverwachting voor gisteren erg be moeilijkt. Vandaag ziet het stromings patroon er duidelijker uit. Met eerst nog krachtige, noordelijke winden wordt vandaag minder zacht en onstabiele lucht aangevoerd. Gerekend moet wor den op een sterk wisselende bewolking. Het laat zich tevejis aanzien dat buien tot ontioikkeling komen. Enkele kun nen vergezeld gaan van hagel en wind stoten. In de loop van de dag wordt het rustiger en er zullen meer opklaringen voorkomen. De temperaturen worden lager. Gister werd te Zierikzee ruim 10 graden Celcius geregistreerd, de maxi mum temperatuur zal vandaag bij plus 5 graden Celcius blijven steken. Nautisch bericht: noordelijk eerst 6; snel afnemend tot 4 en krimpend naar west Zicht goed Temperatuur zeewa ter plus 3 graden. Afwijking waterstan den: op het middaghoogwater iets meer dan een halve meter verhoging. Maxi- lijke biecht: „ZIJ spreken de hoop uit dat in het leven van de gelovigen ook de persoonlijke biecht zijn plaats zal her krijgen, omdat die het enige gewone middel is om zich met God en met zijn broeders en zusters in het geloof te ver zoenen. De generale absolutie <d.w.z. de algemene kwijtschelding van zonden) Is een buitengewoon middel, dat de bis schop slechts mag toestaan in bepaalde omstandigheden. Hoewel zij beseffen dat er een zekere verscheidenheid bestaat in de wijze waarop het geloof wordt uitgedrukt of weergegeven in de massamedia, de pers en andere publikaties,.zullen de bisschoppen ervoor waken dat deze verscheidenheid geen verwarring schept bij de gelovigen". Enkele concrete problemen waarvoor deze synode speciaal bijeen werd ge roepen, worden aangesneden waar het stuk erkent, dat „de prefecten van de heilige congregaties (de pauselijke mi nisteries) en de bisschoppen hebben onderkend dat er tussen hen bepaalde moeilijkheden zijn". Als remedie beve len zij aan: het uitwisselen van informa ties en regelmatige persoonlijke con tacten. En „telkens wanneer buiten hen (de bisschoppen) om inlichtingen of be schuldigingen naar Rome worden ge stuurd", verzoeken zij om een zorg vuldig onderzoek, hetzij door navraag bij de belanghebbenden zelf. hetzij via de bisschoppenconferentie". En wat him onderlinge betrekkingen betreft, wordt er, naast algemene op roepen tot broederlijke liefde en sa menwerking, aan herinnerd, dat wet tige beslissingen van de bisschoppen conferentie, goedgekeurd door Rome, als wetten gelden: „De bisschop neemt deze met respect en geest van geloof aan en legt ze ten uitvoer, ook al was hij van tevoren een andere mening toege daan of bezorgt het hem enige last, en hij ziet op de uitvoering in zijn bisdom toe". Onder de goede voornemens valt op. dat de bisschoppen zich zullen „onthouden van verklaringen die scha de kunnen berokkenen aan een mede bisschop". Gijssen De bijzondere positie van mgr. Gijsen binnen het Nederlandse episcopaat komt nog tot uitdrukking in enkele, op het laatste ogenblik toegevoegde, aan vullende regelingen, waarin o m. wordt gezegd: „De bisschop van Roermond zal de samenwerking met de andere bisschoppen op het gebied van de pauselijke missiewerken, de vastenac tie en de week voor de Nederlandse missionaris herstellen. De bisschoppen zijn zich bewust van bepaalde moei lijkheden tussen de bisschop van Roermond en personen en instellingen op deze drie gebieden. Zij zijn bereid hem te helpen voor deze moeilijkheden een oplossing te zoeken". Hierbij valt in de laatste zin het gebruik van en kelvoud „hem" (en niet „hen") op. Over de uitvoering van de synodebe sluiten zal worden gewaakt door een commissie, die bestaat uit kardinaal Garoone (aangewezen door de paus) en kardinaal Willebrands en bisschop Bluyssen (gekozen door hun Neder landse collega's). Voor de andere twee commissies (die voor de pastorale werkers en de priesteropleiding) zul len de twee vice-presidenten Wil lebrands en Danneels de namen van de kandidaten aan de paus voorstellen. Het wakend oog van Rome zal voort aan op Nederland gevestigd blijven. DEN HAAG - Dr. C. P. van Andel, cen trale figuur vanhet hervormd Rome- beraad. vindt de conclusie van de sy node weinig hoopvol voor de oecume ne. „Mijn indruk", aldus dr. Van Andel, „is dat geprobeerd is de eigenidentiteit als rooms-katholieke gemeenschap nieuwe vor te geven vanuit hetgeen daaronder in bet bet Vaticaan wordt verstaan. Dat zou voor de katholieke broeders en zusters in ons land wel eens een teleurstellend resultaat kun nen zijn." „Dat pikt de Nederlandse kerkprovin cie niet", is de overtuiging van dr. Van den Heuvel, lid van de Raad van Ker ken voor de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij ziet het herstel van de ver troebelde verhoudingen tussen de bis- schoppenonderling als enig lichtpun tje. „Als je de resultaten bekijkt", zegt hij, moet je constateren dat het con servatisme in de r.-k. kerk over de hele wereld door curie den paus is gecon solideerd. In een schisma gelooft de predikant niet. „Net als in het CDA gaat alles ge- Pater Van Kilsdonk, studentenpastor in Amsterdam, noemt de toestand van het episcopaat hopeloos. „De Neder landse bisschoppen zijn door de paus gekooid. Hij heeft hen tot lakeien ge maakt. Het bisschoppencollege is door de curie van haar verantwoordelijk- beid beroofd. De hele gang van zaken tijdens de synode heeft niets te maken met de taak die bisschoppen als apos telen hebben". Kardinaal Alfrink wilde niet op de af loop van de synode reageren. De overwegingen van mevrouw dr. Klompé, voorzitster van het Landelijk Pastoraal Overleg (LPOl om voorlopig nog geen commentaar te geven, zijn genuanceerd. Ze wil de Vaticaanse do cumenten eerst uitvoerig bestuderen, alvorens met een reactie te komen. Mevrouw Klomprneent dat te snelle kritiek op de besluiten en aanbevelin gen „tot ongewenste repercussies bin nen de r.k. kerk zullen leiden". ROOSENDAAL - „We zijn hier nog niet klaar. Wij zullen ook niet klaar zijn, wanneer we uit Rome in Nederland zijn teruggekeerd. In tegendeel. Mag ik u verzekeren, dat u geen moment uit mijn ge dachten bent geweest en ik zou u willen vragen met mij voort te gaan in gezamenlijke verant woordelijkheid voor de kerk die wij liefhebben en waar wij om lij den. Opdat ook degenen die na ons komen Jezus zullen kennen en hebben willen volgen". Dit schrijft bisschop H. Ernst van Breda, die vandaag uit Rome te rugkeert, in het deze week ver schijnende nummer van het dioce sane blad „Overweg" aan de gelo vigen van het bisdom Breda en in het bijzonder aan hen die zich wij den aan de pastorale arbeid. De bisschop laat weten dat de bis schoppen in aanwezigheid van de paus heel diepgaand met elkaar hebben gesproken, waarbij niets ongezegd is gebleven wat gezegd moest worden. Het is volgens hem gebeurd in vol komen eerlijkheid en tegelijk in respect voor elkaar. „De buiten landse deelnemers aan de synode, die onze stijl van omgaan niet ken nen, hebben ons hiervoor dank be tuigd". Dc bisschop vraagt begrip voor het feit, dat dit alleen mogelijk was in vertrouwelijk beraad en dat daarom de berichtgeving onvol doende een beeld kon geven van wat onder de bisschoppen is ge beurd. „Ook de tekst die uit ons overleg voortkomt, kan geen weer gave zijn van dit gebeuren", aldus bisschop Ernst. Hij vervolgt- ,Jn deze synode was eigenlijk voortdurend de verhou ding van de plaatselijke en univer sele kerk aan de orde en wij be spraken in verband met onze pas torale omstandigheden de structu ren die voor de gehele kerk na het Tweede Vaticaanse Concilie geld end zijn geworden. Wy hebben ge tuigd hoe wy samen met u hebben gepoogd kerk te zijn in deze tijd. Wij hebben getracht te doen ver staan wat ons bezield heeft en ook wat wij nodig vinden voor de tijd die komt. Wij hebben ons openge steld voor kritiek op ons beleid en ons bereid getoond tot gemeen schap. Tegelijk hebben wij gespro ken over de stijl van pastorale ar beid die wij in ons eigen land nodig hebben om de weg die de universele kerk wil gaan op onze wijze te gaan", aldus bisschop Ernst. Onthoofd" De perschef van het bisdom Breda, Frans Oudejans, die woensdag met vicaris A. Theeuwes uit Rome te rugkeerde. schrijft eveneens in „Overweg" van deze week een ar tikel over de synode onder de titel „Rome heeft gesproken, de kerk gaat door". „Het is aardig", zo schrijft hij, „om door middel van een aantal commissies wat uitstel van beslissingen te verkrijgen, maar eens komt het er toch van. Dan is de gewaardeerde pastoraal werker of werkster een onthoofde figuur, tenzij er alsnog bevredigen de oplossingen worden gevonden. Want hij of zij kan eenvoudigweg niet meer worden gemist, hoeveel semenaries er ook mogen komen en zelfs wanneer deze op den duur meer priesters zouden afleveren". VAT IK AAN STAD-Kardinaal Willebrands omarmt paus Johannes Paulus Ilna afloop van de sluitingsdienst in de Sixtijnse kapel gisteren van de speciale synode van Nederlandse bisschoppen. (Slot van -pagina 1) Sixtijnse kapel een verklaring liet uit delen, legde het als volgt uit: „Moge de op deze bijzonder synode nagestreefde en gerealiseerde communio van paus en bisschoppen resulteren in een gelo vig aanvaarden van de kerk van Jezus Christus, zoals deze door de apostelen en hun opvolgers werd gegrondvest en verkondigd". Aan het slot van hun brief aan de Ne derlandse gelovigen doen de bisschop pen een dringend beroep op de pries ters, religieuzen en leken om de syno debesluiten te helpen verwezenlijken. In hel bijzonder denken de bisschop pen hierbij aan degenen, die full-time op blijvende wijze zich aan de kerkelij ke dienst hebben gewijd. Zij zeggen in hen vertrouwen te stellen, samen met de priesters de wegen te vinden vol gens de lijnen van de synode in ver schillende pastorale opgaven te werken tot opbouw van de kerk als het lichaam van Christus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Over het voortbestaan van de Groningse kartonfabriek Okto UTRECHT - Op korte termijn zullen priesters en pastoraal werkers en werksters in Nederland zich nationaal organiseren in een vereniging, die zich tot doel stelt oppositie te voeren tegen de besluiten van de bisschoppensyno de in Rome. Dit zei pastor Zuidberg, voorzitter van de vereniging, die in het bisdom Utrecht al bestaat. Volgens Zuidberg is de verwachting dat zich meer dan de helft van alle priesters en pastoraal werkers - naar schatting duizend man nen en vrouwen - voor de landelijke ver eniging zullen aanmelden. Op 8 februari zal in Apeldoorn de Utrechtse vereniging tijdens een leden vergadering een actieprogramma sa menstellen. Daarin zal onder meer wor den vastgelegd hoe er op een doeltref fende manier moet worden gereageeerd op de door Rome gedicteerde besluiten ten aanzien van celibaat en pastorale arbeid door leken. „In Rome is over ons, maar zonder ons beslist hoe de kerk er uit moet zien", zei Zuidberg donderdagavond verbitterd. „Wij pikken dit niet. Het is ons een raadsel hoe de bisschoppen zicljJjett ben laten inpakken in het Vaticaamwe zullen als priesters solidair moeten zijn, kost wat het kost geen solistische acties op touw zetten. Vandaar het streven naar een landelijke vereniging. De sy node heeft ons duidelijk gemaakt dat we zullen moeten leren dat niet alles van de paus afhangt. Wat er ook ge beurt, we gaan door. Al zegt de paus dat het celibaat niet bespreekbaar is, wfj gaan met de discusie door". Volgens de Utrechtse pastor zit een schisma erin. „Maar", voegt hij eraan toe, „niet de synode alleen zal mis schien een scheuring bevorderen. Het gaat eerder om het besef dat met de bestaande machtsstructuren binnen de kerk niet te werken valt". wordt vanmiddag in een unieke verga dering van de Tweede Kamer beslist worden. Het is voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog dat de Kamer op vrijdag bijeenkomt. Het besluit hier toe werd genomen na een nogal chao tisch verlopen debat over het kabi netsbesluit de financiële steun voor het bedrijf, dat in Winschoten geves tigd is, vanaf heden stop te zetten. Er werken 260 man. Tijdens de vergadering van donderdag weigerde Van Aardenne duidelijkheid te verschaffen over de manier waarop hij een unaniem aanvaarde motie wilde uitvoeren. In die motie verzoekt de Ka mer de regering onder andere haar be sluit om Okto geen financiële steun meer te geven, op te schorten. Ten slotte zette de Kamer de bewinds man voor het blok. Hij kon kiezenof hij zou terstond overleg plegen met de mi nisterraad en het resultaat daarvan meedelen, of hij zou de garantie geven dat niet voor aanstaande dinsdag sur seance van betaling voor Okto zou wor den aangevraagd, zodat de Kamer als nog volgende week met de minister zou kunnen praten. De Kamer dreigde bij een te blijven, totdat duidelijkheid was verkregen. Van Aardenne zei uiteindelijk dat het kabinet pas vrijdag bijeen kon komen om zich te beraden. Hij stelde voor dat hij daarna terstond de Kamer zou in lichten. Nadat hij de garantie had gege ven dat geen surseance van betaling voor Okto zal worden aangevraagd, vóór vrijdag vier uur 's middags, ging de Kamer akkoord vanmiddag verder te vergaderen. Drie commissarissen van de koningin en een aantal gedeputeerden uit Gro ningen. Friesland, Drenthe en Overijs sel lieten premier Van Agt donderdag weten niet bereid te zijn om vandaag, vrijdag met het kabinet te praten over het Integraal Structuurplan noorden des lands (ISP). Directe aanleiding tot dit besluit is het inhouden van de steun aan Okto. Daar door zouden 250 man op straat komen te staan. Woensdag al hajden GS van Groningen besloten - in afwachting van maatregelen van de regering - alle verdere contacten met de regering op te schorten, evenals de eigen werkzaam heden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De meerderheid van de Kamer heeft zich gisteren achter het mum golfhoogte ingang Scheldes tij- besluit van de "'gering geschaard om dens hoogwater een noordelijke dei- °P *c roePen 'cl een boycot van de ning van 100 tot 150 centimeter. Vooruitzichten voor het weekeinde: na aanvankelijk rustig weer op de zater dagochtend zullen nieuwe Oceaansto- rtngen het weer bepalen. ZON EN MAAN 2 februari zon op 0819 onder 17.25 maan op 19 08 onder 08.53 Olympische Spelen. De grootste oppo sitiepartij, de PvdA, stemde verdeeld. Pvd A-woord voerder Van der Stoel kreeg van veertien fractiegenoten geen steun voor een motie, waarin werd gevraagd het besluit pas defini tief te nemen in april na overleg met de EG-partners en de Derde-Wereldlan den. De motie werd overigens verwor pen. Van der Stoel sprak namens een ver deelde fractie. De meerderheid is vóór een boycot, omdat zij vindt dat door de Olympische Spelen de mensenrechten situatie in de SowjetrUnie verslechterd is in plaats van verbeterd. De minder heid, bestaande uit twaalf fractieleden, vindt dat een boycotbesluit in strijd is met een consequente politiek van ont spanning. De meerderheid van de Kamer (CDA. WD. SGP. GPV en DS'70) stemde vóór een motie, waann het regeringsbeleid gesteund wordt. Een motie-Van der Stoel, waarin de re gering alleen maar werd gevraagd er bij de westelijke partners op aan te drin gen overleg te voeren met de Sowjetr Unie. werd verworpen. Minister Van der Klaauw vond dat in de motie geen aan dacht w;erd geschonken aan de signaal functie van een boycot De motie kreeg alleen steun van de linkse partijen. Minister Van der Klaauw legde don derdagochtend de nadruk op het voort zetten van de ontspanning en van de besprekingen over mensenrechten en ontwapening. Van der Klaauw zwakte daarmee de vrij harde taal af die pre mier Van Agt gesproken heeft toen hij de boycotmaatregel aankondigde. „Onzerzijds moet alles gebeuren om de deuren open te houden", aldus de mi nister. De regering zal geen visa verlenen aan Russische technici die een grote ruim tevaarttentoonstelling zouden moeten De FNV bereidt in alle bedrijfstakken in de provincie Groningen werkonder brekingen voor. Bovendien komt er een grote demonstratieve bijeenkomst tegen het regeringsbeleid met betrek king tot de werkgelegenheid in Gro ningen. SAN JOSÉ AFP) - Bij een brandstich ting op de Spaanse ambassade in de stad Guatemala hebben veel mensen het leven gelaten. Volgens officieuze berichten ligt het dodental op veertig. De brand is gesticht door 'campesinos', landloze boeren die op dramatische wijze wilden protesteren tegen het on derdrukkende beleid van de Guatema- laanse regering. De Spaanse ambassadeur, die zij gegij zeld hadden voordat ze het gebouw in brand staken, heeft de ramp in zijn am bassade overleefd, zo blijkt uit de eerste berichten vanuit Guatemala-stad waar naar verluidt een complete paniek heerst DEN HAAG - Gisteren vergaderden de kamercommissies van economische zaken en sociale zaken met minister Van Aardenne overeen eventueel voortbestaan van de kartonfabriek OKTO in Winschoten. Na afloop spraken enkele leden van de ondernemingsraad van OKTO de minister aan. inrichten in Scheveningen. Van der Klaauw zei dat Nederland geen mede werking Zal verlenen „aan manifesta ties van spectaculaire aard met vlag vertoon". Het resultaat van de stemmingen in de tweede kamer heeft het standpunt van het Nederlands Olympisch Comitë nauwelijks kunnen beinvloeden. Mr. J. D. J. Idenburg, NOC-voorzilter: „De aanvankelijk verwachte grote steun voor een boycot in de tweede kamer is uitgebleven. Directie: F van de Velde sr. Y en W F de Pagter Hoofdredactie: M P Dieleman en C n der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, lel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4330 AA Middelburg, tel (01180) 27651 Grote Markt 2. 4461 AT Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneu zen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kantooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag. de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01180) 26628 Overlijden* advertentie'* maan dag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 46,25. franco per post 54.25. per maand 15.65. losse nummers 0.65 (alle bedragen in clusief 4 pet btw). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middel burg. Advertentietarieven: 98 cent per mm; minimumprijs per advertentie 14,70: ingezonden mededelingen 2V?x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,75 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuw se Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 33