Vier Haagse paleizen voor koningin Beatrix DRUKKE STROOM VAN GERUCHTEN KWAM 'S MIDDAGS AL OP GANG Voorzitter BOV: het défilé wordt een sprankelend feest „Ik had liefst een potje willen huilen Vorst dichter bij het volk „Monarchie is staatsgezag verpakt in sentimentaliteit" OPKNAPPEN KOST 70 MILJOEN FREULE WTTEWAALL: Tv-opname in Soestdijk ontspannen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 ling voor Huis ten Bosch, maar dan uit sluitend om er te wonen. Met grote re gelmaat bezoekt zij thans het onder handen zijnde project, dat „in regie", men kan zeggen naar bevind van za ken, wordt uitgevoerd onder directie van de Rijksgebouwendienst en mits dien voor rekening van de belastingbe taler. De kosten lopen fors op. Niet alleen moet elke kamer die de prinses komt inspecteren geheel van stof, werklieden en gereedschappen worden ontdaan al vorens zij arriveert, ook dient er nogal eens een wijziging in de plannen - al dan niet onder handen - te worden aan gebracht. Voorts komt er een atoom- vrije schuilkelder die— zonder inrich ting voor een verblijf van enkele maan den - twee miljoen gulden gaat kosten, met daar bovenop een zwembad van 10 bij 70 meter. Dit alles komt naast het koetshuis, tot voor kort het woonhuis van oud-pre mier De Jong, dat eveneens verbouwd moet worden, omdat een zwembad de cabijheid van kleedruimtes vereist. Het is overigens niet het enige bijgebouw dat onder handen genomen moet wor den. Geheel van de grond af aan wordt elders binnen de met rozenstruiken overgroeide prikkeldraadomheining een nieuw wachthuis geplaatst voor de manschappen van de Koninklijke Ma rechaussee Standverhoging Elders in Den Haag lopen de kosten trouwens ook fors op, en daarnaast de prijzen. In het hartje van Den Haag staat paleis Noordeinde. Een door stu denten uitgewoonde bouwval, waar van koningin Wilhelmina al na haar terugkeer uit Londen spijtig zou heb ben opgemerkt dat dit paleis, waar zij haar jongste jaren doorbracht, helaas geen voltreffer had mogen krijgen. Beatrix heeft besloten dat Noordeinde haar werkdomein moet worden. Dat vergt een investering van 60 miljoen gulden en een bouwtijd van zes d zeven jaar; een strijd met het Haagse gemeen tebestuur over de toegankelijkheid van de paleistuin; en heeft een ongelooflij ke prijsopdrijving tot gevolg van de woon- DEN HAAG - ,Jk had een liefst een potje willen huilen", zo reageerde jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen op de aankondiging dat koninging Juliana zal aftreden. „Het bericht over haar aftreden is als een volsjagen verrassing voor mij gekomen. Ik voelde ook de ontroering bij de Koningin zelf, maar ze heeft zich machtig beheerst. Ze heeft haar aftreden meesterlijk verborgen gehouden. Toen ik hoorde dat de Koningin een toe spraak zou houden, heb ik niet direct gedacht dat ze met de aankonding van haar aftreden zou komen". Mevrouw Wttewaall heeft niet de indruk dat de Koningin er al fysiek aan toe is om af te treden. „Ik vond haar zo fit als wat. Maar ik denk dat ze zichzelf op bepaalde punten min der vindt reageren. Misschien is ze wel doof. Maar het is goed om af te treden als je eigenlijk nog goed bent", aldus de freule, die een goe de vriendin is van de koningin. „Ik mocht nooit majesteit tegen haar zeggen". Koningin Juliana kan zich volgens de freule zeker nog nuttig maken voor het land. „Ze kan bezoeken af leggen aan instellingen. Ik denk dat met name in de eerste tijd nog vaak een beroep op haar zal worden Beatrix wordt een heel andere ko ningin. „We zullen aan haar moe ten wennen. Ze is alerter dan de Koningin. Juliana is meer be schouwend en die overweegt din gen. Beatrix is sneller in haar reac ties. Aan prins Claus zal ze een zeer goede raadgever hebben. Beatrix zal het niet minder doen, maar wel heel anders". Mevrouw Wttewaall gelooft dat prinses Beatrix niet opziet tegen haar zware taak. „Ze zal er, gezien haar goede voorbereiding, makke lijker instappen dan Juliana des tijds". En over Beatrix als mens zegt mevrouw Wttewaall: „Ze is een beetje verlegen en daardoor komt ze in haar spraak als hautain over. Maar dat is ze helemaal niet". ten, uiteindelijk de derde persoon van het jaar. direct achter koningin Juliana. „Kouingin Juliana is erin geslaagd dicht bij het volk te staan. Haar af scheid maakt emoties bij mij los uit respect en genegenheid tot haar", zo reageerde de voormalige minister prof. W. de Gaay Fortman, nu lid van de Eerste Kamer. „Maar het is geen treurig feit dat ze aftreedt. We hebben haar niet door de dood verloren. Ze blijft in ons midden. Met de nieuwe ko ningin mogen we blij zijn. Prinses Bea trix is goed voorbereid. Er is geen ko ningin zo goed, zo modern voorbereid op haar nieuwe taak. als de nieuwe ko ningin". Incidentje in raadzaal van Doelinchem DOESBURG - Een klein incidentje deed zich gisteravond voor in de raadzaal van het Oostgelderse Doesburg Door de radio klinkt de stem van koningin Juliana, die haar aflreden aankondigt. Als het Wilhelmus wordt ingezet, verheffen de raadsleden zich van hun zetel. Op twee na. Twee socialistische vertegenwoordigers, mevrouw M A Struik-Thuijsman en H. W. J. Da- men. blijven demonstratief zitten Prijzen voor postzegels met beeltenis koningin straks snel omhoog? VLISS1NGEN - In kringen van postzegelverzamelaars verwacht men al spoedig stijgingen in de aankoopprijzen van postzegels tussen de vtj/lig cent en de tien gul den die de beeltenis dragen van koningin Juliana. De heer Rorije uit Vlissingen ex hoofdbestuurder en erevoorzitter van de plaatse lijke afdeling van de internationale vereniging FUatelica' zegt de in druk te hebben dat deze voorraad die al niet zo groot is. snel uitgeput zal zgn De postzegels tot vijftig cent met de beeltenis van de konin gin zgn al geruime tijd niet meer te verkrtjgen. Deze zegels zijn inmid dels tot meer dan het dubbele in waarde gestegen. Afgaande op ge beurtenissen in het verleden valt te venvachten dat er straks uit gene genheid voor de scheidende konin gin enkele postzegels icorden uit gegeven ter gelegenheid van haar troonsafstand Ook zullen er waar schijnlijk postzegels verschijnen ter gelegenheid van de troonsbe stijging door prinses Beatrix. De stijging van de prijzen van postze gels die de beeltenis dragen van koningin Juliana zal in belangrijke mate beïnvloed worden door aan kopen vanuit het buitenland. ..Ne derland wordt erg druk verzameld in het buitenland", aldus de heer Rorije. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Koningin Wilhelmina, de laatse vorstin die in Den Haag resideerde, had geen behoefte aan een nieuw paleis, hoewel haar huisvesting ruimschoots te wensen overliet. Daarmee bleef een nu 100 jaar oude hartewens van het Haagse gemeentebestuur onvervuld. Koningin Juliana wilde evenmin een nieuw Haags paleis, want zij bleef in Soestdijk. Beatrix heeft, in deze tijd van bezuinigingen, ook geen behoefte aan een nieuw paleis. Van de vier huisvestingen die de koninklijke familie in Den Haag bezit, laat Beatrix er twee opknappen voor naar schatting 70 miljoen gulden. Den Uyl, ln de jaren dat hij minister president was, heeft bij prinses Beatrix herhaaldelijk erop aangedrongen dat zij zich zou beperken tot één paleis. Maar zijn aandrang is vruchteloos ge bleken. Beatrix wil wonen en werken strikt gescheiden houden. Zij acht dat niet te verwezenlijken in het omvangrij ke Huis ten Bosch, dat qua capaciteit zeker niet hoeft onder te doen voor Soestdijk. Beatrix en haar gezin gaan wonen in Huis ten Bosch, op de grens van Den Haag en Wassenaar. Huis ten Bosch werd gebouwd in op dracht van de vrouw van stadhouder Frederik Hendrik, Amalia van Solms, in de eerste helft van de 17e eeuw. Het werd een prachtig gebouw. De Hage naars spraken ronduit schande van de „prots" waarmee het werd ingericht. Dat werd nog heviger toen Frederik Hendrik in 1647 overleed, en Amalia besloot het werk nog prachtvoller te laten afmaken ter ere van haar overle den echtgenoot. Veel Oranjes hebben in het Huis ten Bosch gewoond, maar in 1943 leek het einde zeer nabij. De Duitsers wilden het slopen om ons land te verdedigen tegen een geallieerde landing uit zee. Dat werd. anders dan bij veel andere Haag se huizen, ternauwernood voorkomen. Het kon niet worden verhinderd dat de bezetters ln 1944 en '45 in de tuin van Huis ten Bosch een lanceerinrichting opstelden voor V-2's. Het paleis heeft daarvan sterk te lijden gehad. Niet elke lancering gelukte. Opgeknapt Voor drie miljoen gulden is Huis ten Bosch na dc oorlog opgeknapt, dat wil zeggen nagenoeg geheel teruggebracht in zijn vooroorlogse staat. Naarmate Beatrix' troonopvolging naderbij leek te komen, groeide ook haar belangstel- BIESHEUVEL: DEN HAAG - Ex-premier mr. Barend Biesheuvel roemde koningin Juliana donderdagavond als de vorstin die voor een belangrijk stuk „democrati sering van het koningschap" heeft ge zorgd. In de periode-JuIiana is volgens hem vooral de afstand tussen het vor stenhuis en het volk kleiner geworden. .Zij heeft scherp aangevoeld dat zich grote maatschappelijke veranderingen zouden voltrekken" Daardoor was het beeld van het vorstenhuis anders dan in de tijd dat koningin Wilhelmina regeer de, aldus Blesheuvel. De koningin staat in deze maatschappij niet boven, maar midden tussen het volk. „Ik denk dat prinses Beatrix die fijn zal voortzetten". Volgens Biesheu vel heeft Beatrix zich erg goed voorbe reid. Zij is regelmatig bezoekster van de vergaderingen van de Raad van State en heeft bovendien erg veel van haar moeder geleerd. Voorbeeld De oud-premier, die in die functie veel vuldig contact met de koninigin heeft gehad, zei tc hopen dat prinses Beatrix haar functie „met even veel plichtsbe sef zal uitoefenen als haar moeder. Zij had wat dat betreft geen beter voor beeld kunnen hebben". Volgens Biesheuvel zal prinses Beatrix het door haar „voortvarendheid, haar ongeduld" in haar werk moeilijker krij gen dan koningin Juliana, die de zaken wat rustiger tegemoet treedt. Koningin Juliana blijft in zijn herinnering als „een buitengewoon hartelijke vrouw". Hij stelde dat de koningin in ons demo cratisch stelsel politiek een „matigende rol" speelt. Een partijpolitiek heeft zij zich nooit opgesteld. „De koningin heeft in scherpe mate haar rechten, plichten maar ook haar beperkingen gekend". Vrije wil Een andere ex-premier. Piet de Jong, zei verheugd te zijn dat de vorstin dit besluit geheel uit vrije wil heeft geno men en niet onder dwang van ziekte of dood. De Jong zei ten aanzien van de vorstin met gevoelens „van liefde, warmte en genegenheid" te denken aan dc lange jaren „dat zij ons met zo veel toewijding heeft gediend". Koningin Juliana heeft volgens De Jong „aan onze samenleving die zich voortdurend wijzigde, een element van saamhorigheid, van vastheid gegeven". Prinses Beatrix zal als koningin haar geheel eigen stempel drukken op ons land, aldus De Jong. „Ieder doet dat Immers naar zijn eigen aard". PROF.MR. VAN MAARSEVEEN: ROTTERDAM - „Het is uit de tijd. in een democratie, dat topfuncties bij erfopvolging aan iemand toevallen." Dat is het commentaar van een van Nederlands meest vooraan staande anti-monarchisten, prof. mr. F. van Maarseveen. Ook in het uur van opwellende koningsgezindheid uitbar stende Oranjeliefde houdt prof. Van Maarseveen zich aan zijn republikeinse overtuigingen. „Ik ben een tegenstander van de monarchie. Op de troonsafstand van koningin Juliana en de opvolging door prinses Beatrix op zichzelf heeft prof. Van Maarseveen weinig commentaar. Of het moest zijn dat hij betreurt dat opnieuw een vrouw de hoogste - en enige - erfelijke bestuurs functie in Nederland bekleedt „Het koningschap in Nederland sentimentaliseert de sa menleving. Het feit dat een vrouw die functie bekleedt, maakt het, in onze cultuur tenminste, nog een graadje erger. Dat hebben we toch onlangs nog kunnen zien. met die vie ring van het Jaar van het Kind..." Tegelijk met de verheerlijking van de sentimentaliteit beli chaamt, in de ogen van prof Van Maarseveen, het erfelijk koningschap ook de menselijke ongelijkheid ..Het koning schap maakt de ongelijkheid tot norm Monarchie betekent: het staatsgezag verpakt in sentimentaliteit, het is een soort theocratische opvatting, een samenstel van deels religieuze, deels nationalistische gevoelens" Prof. Van Maarseveen. hoogleraar staatsrecht aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam, heeft, als grondwetspccia- list, zijn opvattingen geuit in vele artikelen. Zouden konin gin Juliana en prinses Beatrix die artikelen ooit hebben gelezen? „Ik denk het niet. Als ze verstandig zijn, lozen ze die artikelen niet, ze zouden maar aan het twijfelen worden gebracht..." (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - Donderdagmiddag rond een uur of drie barstte op het Binnen hof de geruchtenstroom over het aan staande aftreden van koningin Juliana los. Aanleiding hiervoor was een be richt uit Hilversum, dat de regering bij dc NOS zendtijd had gevraagd'voor acht uur in de avond via beide tv- en alle radionetten. Aangezien dat slechts in heel bijzonde re gevallen gebeurt, was de combinatie tussen de verjaardag van prinses Bea trix en een troonsafstand van de Konin gin al gauw gelegd Nauwelijks een urn- later wist iedereen ln het gebouw van de Tweede Kamer, tot de portiers toe, al te vertellen dat de Koningin zou aftreden. Bevestiging viel van al die geruchten niet te krijgen Journalisten die de Rijksvoorlichtingsdienst belden, kre gen te horen dat men daar van niets wist Ook de in de Tweede kamer aan wezige bewindslieden wisten van niets Minister Albeda van sociale zaken, aanwezig bij dc behandeling van zijn begroting, stuurde een briefje naar een van zijn medewerkers met de vraag waarom hij toch om zes uur plotseling naar een extra-kabinetsberaad moest De medewerker zelf dacht eerst dat er een extra vergadering zou zijn over de bezuinigingsproblcmatiek, maar werd door de geruchtenstroom al gauw uit de droom geholpen. De telefoons in de Tweede Kamer ston den al gauw roodgloeiend Iedereen probeerde bij iedereen wat aan de weet. te komen Fractieleiders als Lubbers en Den Uyl beenden zenuwachtig rond en ordenden hun gedachten voor de vele reacties die zij 's avonds moesten afge ven. Alleen Boeren-leider Koekoek was onwetend Hij zei later pas om zeven uur ln de avond iets gehoord te hebben Tweede-Kamervoorzitter dr Dick Dol man liet meteen de handelingen «ka merverslagen) van 1948 halen en begon te lezen hoe zijn voorgangers toen had den gereageerd op de troonsafstand van koningin Wilhelmina. Toen de Ko ningin haar tv-rede had gehouden, leg de ook Dolman ln de Tweede Kamer een korte verklaring af. Hilversum bleek donderdag de bron van de geruchten. Donderdagochtend al werd NOS-voorzitter mr. Eric Jur- gens bij minister-president Van Agt ontboden. Deze moest daarop de direct verantwoordelijke programmama kers (de directeuren van de NOS radio- en tv-diensten) inlichten. Later kwam daar ook de hoofdredacteur van het NOS-Joumaal, Ed van Westerloo, bij. Een kleine NOS-karavaan trok daarna naar Soestdijk om de technische voor zieningen voor de opname van de rede van de Koningin te verzorgen Die op name vond plaats om kwart over zeven in een, volgens ooggetuigen, ontspan nen sfeer. „Het was echt een verjaar dagspartijtje", aldus een NOS-man. De korte verklaring van minister-presi dent Van Agt werd donderdagavond uitgezonden vanuit de werkkamer van de premier aan het Binnenhof in Den Haag Ook het buitenland was snel op de hoogte van het nieuws uit Den Haag. De Duitse televisie kwam al om zeven uur met een bericht over de geruchten dat de Koningin zou aftreden Het Ame rikaanse persbureau AP meldde al eer der vanuit Den Haag over deze geruch ten. Zeker tien landen in Europa hebben de televisie-uitzending overgenomen. Via Radio Nederland Wereldomroep wer den ook de Nederlanders in den vreem de op de hoogte gebracht. huizen in de directe omgeving van deze splinternieuwe koningsbuurt. Etagewoningen die enkele jaren gele den nog geen ton kostten, werden in de afgelopen maanden plots geadver teerd voor prijzen tot 350.000 gulden. Huurders in de directe omgeving van het paleis zelf hebben bericht gekregen dat de huur wordt opgezegd omdat „het hof' daar prijs op stelt. Een restauranthouder in de nabijgele gen Molenstraat - de omgevicg laat zich vergelijken met die van de Kaiver- straatrSpui-Heiligewegbuurt in Am sterdam - geeft grif toe „genoodzaakt" te zijn zijn prijzen fors op te stuwen, zodat zij aangepast zullen zijn aan de nieuwe situatie. Er staat tegenover dat prins Claus en zijn zoons hun eerste pilsje „van het huis" zullen krijgen. Winkeliers met weinig hoogdravende handel zullen de wijk moeten nemen, en een sekstent dient helemaal te verdwij- De paleistuin is nog een punt van dis cussie. De tuin, die aan de noordoost kant grenst aan de achterzijde van het paleis (en vele jaren het enige uitzicht was van de jonge prinses Wilhelmina, zoals zij zich wat wrang herinnerde» en aan de noordwestkant aan de Konink lijke Stallen, is bij overeenkomst va- nil954 open voor het Haagse publiek. Het is een zeer fraaie tuin, een geliefd oord van zojuist getrouwde paren die er gelukzalig de fotograaf aanstaren. Maar de veiligheidsdiensten vinden dat de tuin gesloten moet worden en zij zijn ervan overtuigd de strijd te zullen win nen. Tot dusver heeft het Haagse ge meentebestuur evenwel niet meer toe gezegd dan dat de tuin alleen op bijzon dere dagen gesloten kan worden. Het vierde huis is een landgoed in de duinen van Scheveningen, het veertig kamers tellende Den Ruigenhoek. Ook daar lijken geen bijzondere investerin gen nodig te zijn, al zal er wel het een en ander moeten worden opgeknapt wanneer Beatrix Den Ruigenhoek daadwerkelijk in gebruik wil nemen voor de gasten die in Huis ten Bosch niet meer kunnen worden onderge bracht. Wachtenden bij het paleis Soestdijk. SOESTDIJK - Verscholen onder paraplu's hebben enkele tientallen personen gisteravond in de stromende regen de aankondiging van de Koningin aange hoord. Het merendeel van hen bestond uit vertegenwoordigers van de pers. Publiek was er nauwelijks- Via radio's en een draagbaar televisietoestel dat onder een paraplu op een autodak stond, hoorde het kleine gezelschap de mede deling van de vorstin over haar aftreden aan. Overigens wil hij van de viering van de komende verjaardag van koningin Juliana f30 april, de dag waarop zij af treedt) „een sprankelend feest maken". Hij verklaarde te hopen dat ieder jaar wel iets feestelijks georganiseerd zal blijven worden, ook als de huidige ko ningin weer „prinses Juliana" is. De mededeling van de Koningin leidde in Lage Vuursche, waar Beatrix en Claus met hun kinderen wonen, aan vankelijk niet tot enige opwinding. De enigen die zich voor de gesloten hek ken van de oprijlaan ophielden, waren ook hier vertegenwoordigers van de pers. Gebuid in zeilkleding wachtten zij daar op de dingen die zouden ko men. De circa 275 inwoners van de buurt schap verwerkten het nieuws in hun ei gen woningen. De meeste van hen leken er de voorkeur aan te geven om eerst de tv-show van André van Duin uit te zit- Onder de aanwezigen bevond zich de heer B. Blijdenstein, voorzitter van de Baarnse Oraqje Vereniging. De BOV is verantwoordelijk voor de organisatie van het jaarlijkse défilé ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Julia na. Hij verklaarde „overrompeld" te zijn door de, bij velen als nuchter over komende verklaring, ook al had hij het aftreden binnen afzienbare tijd wel zien aankomen. Hij dacht in dat verband echter aan „enkele jaren" Hoe bet nu moet met bet défilé, weet Blijdenstein nog niet. De BOV had er dit jaar „een leuk en spontaan" bloe- mendefilé van willen maken. Door de „totale verrassing" wist de voorzitter nog niets te vertellen over de nieuwe plannen. „Dat hangt er ook van af wat Majesteit zelf wil", aldus Blijden- steun. Hij heeft verder nog geen idee over de wensen van de nieuwe Konin gin met betrekking tot de viering van haar verjaardag. Hij. gaf toe. dat 31 ja nuari niet in de gunstigste tijd van het jaar ligt om zoiets als een bloemendefi- lé op poten te zetten. „Ik denk dat het voor de hand ligt dat het een ander soort viering zal worden. We moeten dat echter maar afwachten", aldus de BOV-man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 17