Beatrix koningin bij tekenen acte abdicatie Mededeling koningin ontroerend en karakteristiek door de zakelijkheid Plechtige formule bij inhuldiging POLITIEK DEN HAA G TEN ZEERSTE VAN AGT: AANKONDIGING ROEPT DIEPE EMOTIES OP INHULDIGING JURIDISCH ZONDER BETEKENIS AFTREDEN KONINGIN KAMERVOORZITTER DOLMAN CITEERT KORTENHORST VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 DEN HAAG - Prinses Beatrix wordt koningin op het moment dat haar moeder de Akte van Abdicatie tekent. „De Koning is dood, leve de Koning," is het principe dat in onze Grondwet gehuldigd wordt. Dit geldt ook bij troonsafstand. Volgens onze staatsregeling heeft het afstand doen van de Kroon ten opzichte van de opvolging hetzelfde gevolg als overlijden. De inhuldiging van de nieuwe koning zoals die in de Grondwet is geregeld, is dan juridisch gesproken ook zonder betekenis. Wel is daarover vastgelegd dat deze moet geschieden in een, binnen de stad Amsterdam gehouden, openbare vergadering van Eerste en Tweede Kamer tezamen. De traditionele inhuldigingsplaats is de leden van het Koninklijk Huis geldt In het wetsontwerp zoals dat nu ter ta fel ligt, is ervan uitgegaan dat de Ko ning hoofd is van het Koninklijk Huis, en dat degenen die volgens de Grond wet koning kunnen worden, lid zijn. Ook de echtgenoten van deze leden worden beschouwd als lid van het Ko ninklijk Huis. Momenteel zijn er negen troonsopvolgers: prinses Beatrix (42), haar drie kinderen en prinses Margriet met haar vier kinderen. Prinses Irene is sinds haar huwelij k met Don Carlos Hu- go de Bourbon Parma als troonskandi- daat komen te vervallen. Ze heeft bij Nieuwe Kerk in Amsterdam. Daar legt de koningin de eed (of belofte) op de Grondwet af. Na het afleggen van deze eed wordt ze in dezelfde vergadering ge huldigd door de Staten-Generaal. Eer- ste-Kamervoorzitter Prof. dr. Th. Thur- lings spreekt als eerste de door de Grondwet voorgeschreven plechtige huldigingsformule uit. die vervolgens door elk van de parlementsleden beë digd of bevestigd wordt. Koningin Juliana kan volgens onze Grondwet tot haar dood aanblijven. Niemand kan haar verplichten troon safstand te doen. Ze kan dus ook zelf de datum voor de troonsafstand vaststel len. De troonsopvolging is geen zaak die door het kabinet „geregeld" moet worden. Koningin Juliana zal er echter zeker wel met het kabinet over gespro ken hebben, al was het alleen maar om de noodzakelijke voorbereidingen te treffen. Opvolging Dat prinses Beatrix haar moeder op volgt, vloeit voort uit artikel II van onze Grondwet. Dit zegt dat het ko ningschap wordt voortgezet „in de oudste linie van het koningshuis" het zij langs mannelijke, hetzij langs vrou- walijke lijn. De ee rs taan ge wezen e voor de troonsopvolging van koningin Beatrix is haar oudste zoon Prins Wil- lem-Alexander, die nu twaalf jaar is. De volgende kroonpretendenten zijn prins Johan Friso (11) en prins Con- stantijn (10). Daarop volgen prinses Margriet (37) en haar kinderen Maurits (11), Bernhard (10), Pieter Christiaan (7) en Floris (4). De regeling dat het koningshuis moet worden voortgezet in de oudste linie van ons koningshuis, is pas in 1963 in de Grondwet opgenomen. De eerdere re geling hield in dat als Beatrix eerder zou overlijden dan Juliana, dc troon zou overgaan op de kinderen van Margiet en dus niet zoals nu op een van de kin deren van de kroonprinses. Prinses Beatrix zal straks bij haar troonsaanvaarding een modem ko ningschap aantreffen met als grondre gel dat de koningin onschendbaar is en de ministers verantwoordelijk zijn. Staatsrechtelijk betekent deze regel dat zij niets te vertellen heeft. Toch heeft koningin Juliana ontegenzegge lijk invloed op de gebeurtenissen gehad en dat zelfde zal straks ook voor prinses Beatrix gelden. Weliswaar moet alles wat zij zegt en doet gedekt zijn door de ministers maar de persoonlijkheid van de koningin kan er toe leiden dat ze veel ministers er toe krijgt haar daden en uitspraken te dekken. Koninklijk Huis Die befaamde ministeriële verant woordelijkheid voor de daden van de (Slot van pagina 1) Beatrix zal worden ingehuldigd ln de Nieuwe Kerk in Amsterdam, in een plechtigheid, zoals die plaatsvond op 6 september 1948 toen Juliana de troon besteeg. Over de gang van zaken bij de troonsafstand is nog geen overleg ge voerd tussen Soestdijk en het kabinet. Volgens de Grondwet dient de inhuldi ging van de nieuwe vorstin plaats te vinden in Amsterdam. De Nieuwe Kerk zal dan net, na een jarenlange restaura tie, weer in gebruik zijn genomen. Dat zou gaan gebeuren op 17 april in een viering, in aanwezigheid van de voltalli ge koninklijke familie. Residentie De nieuwe koningin Beatrix zal haar residentie kiezen in Den Haag. Zij zal in september haar kasteeltje Draken- steyn verruilen voor het paleis Huis ten Bosch aan de Bezuidenhoutseweg, terwijl zij haar kantoor krijgt in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Het laatste paleis zal zij overigens pas over enkele jaren kunnen betrekken. Beide paleizen ondergaan al lange tijd een opknapbeurt. In de politieke reacties overheerste, van uiterst links tot uiterst rechts, de lof over de wijze waarop koningin Julia na haar functie als staatshoofd heeft vervuld. „Zij is een hele bijzondere ko ningin, omdat zij zo volstrekt gewoon is", zei PvdA-leider Den Uyl. Zijn CDA-collega Lubbers sprak van een „wijs besluit van een wijze vrouw, die dertig jaar dc last van de kroon heeft willen dragen". Waarnemend WD-fractieleider Annelien Kappeijne van Coppello bad bewondering voor de „warme menselijke en tevens be scheiden wijze waarop zij haar roe ping heeft vervuld". Vanaf de Nederlandse Antillen ver klaarde een verbaasde Jan Terlouw (D'66) te hebben verwacht dat de konin gin nog wel twee jaar op haar post zou blijven. Opvallend was dat ook de repu blikeinen in CPN en PSP hun waarde ring uitspraken over koningin Juliana. Algemeen echter is de overtuiging dat in de huidige staatsrechtelijk vrij rus tige tijd de troonswisseling politiek geen onmiddellijke gevolgen zal he- ben. alle leden van het Koninklijk Huis Dit brengt automatisch de vraag met zich mee wie daarvan lid zijn. Hier over is vele jaren gediscussieerd. Pas vrij recent, zomer vorig jaar. heeft het kabinet-Van Agt hierover een wetsont werp bij de Tweede Kamer ingediend. Dit is echter nog steeds niet in behan deling genomen. Algemeen werd aan genomen dat koningin Juliana niet wilde aftreden voor deze zaak geregeld was. Zover is het nu echter nog niet. DEN HAAG - Bi j de komende inhuldiging van prinses Beatrix als koningin zal ze in de Nieuwe Kerk in Amsterdam de plechtige formule gebruiken die de Grond wet voorschrijft. In de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal zal ze de volgende eed of belofte afleggen: Jk zweer (beloof) aan het Nederlandse haar huwelijk vrijwillig afstand gedaan van haar rechten op de troon. Jat zelfde geldt voor de jongste dochter van ko ningin Juliana, prinses Christina (32). Volgens dit zelfde ontwerp blijft konin gin Juliana ook na haar troonsafstand op 30 april lid van het Koninklijk Huis. Regentschap Wanneer prinses Beatrix op 30 april het koningschap heeft overgenomen van haar moeder, is haar oudste zoon prins Willem-Alexandcr automatisch Kroonprins, met als titel Prins van Oranje. In de Grondwet is geregeld wat er moet gebeuren als koningin Beatrix door omstandigheden zoals bijvoorbeeld ernstige ziekte niet in staat zou zijn om te regeren. Dan moet, bij de wet, een regent benoemd worden om het regeringsgezag tijdelijk waar te nemen. Deze regeling geldt tot de Prins van Oranje achttien jaar is ge worden. Vanaf die leeftijd wordt hij automatisch meerderjarig en regent van rechtswege. Bij het lezen van de tekst van de Grond wet zijn er nog veel herinneringen te vinden aan de tijd dat de koning veel meer persoonlijke macht had. Hoofd stuk zes van de Grondwet heet ook nog steeds „Van de macht des konings". In die afdeling worden tal van taken aan de koning(in) toegeschreven. Zo zou haar het oppergezag over de krijgs macht zijn toebedacht en het opperbe stuur van de buitenlandse betrekkin gen. Ook termen als „commissaris der koningin", „koninklijk besluit" en „ko ninklijke onderscheiding" suggereren dat de koningin staatsrechtelijk heel wat macht uitoefent. Ook hier geldt echter dat er niets gebeurt zonder de uitdrukkelijke wil van he^ kabinet. Sterker nog, alle daden zijn van het ka binet afkomstig. Het enige belangrijke politieke recht dat de koningin heeft, is de benoeming van een formateur of informateur tij dens de kabinetsformatie. Lange tijd werd aangenomen dat de koningin was gebonden aan de adviezen van de frac tieleiders, maar de formatie van het kabinet-Den Uyl heeft aangetoond dat de invloed van de koningin niet gering hoeft te zijn. Toen werd, na de mislukte formatie-Ruppert, Burger tot forma teur benoemd zonder dat eerst nieuwe adviezen van de fractieleiders ge vraagd werden. Algemeen wordt aan genomen dat de koningin sterk heeft aangestuurd op de vorming van de rooms-rode coalitie-Den Uyl. DEN HAAG - Het bericht van aftreden van koningin Juhana werd in de tweede kamer ook bekend gemaakt. Spontac stonden de parlementariërs op om een driewerf hoera op de vorstin uit te brengen. volk dat Ik de grondwet steeds zal on derhouden en handhaven". „Ik zweer (beloof) dat Ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied van de Staat met al Mijn vermogen zat verde digen en bewaren, dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al Mijne onderdanen zat bescher men, en tot instandhouding en bevorde ring van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te Mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen". ,Zo waarlijk helpe Mij God Almachtig (,Dat beloof Ik"). Na het afleggen van de eed of belofte wordt de Koning in dezelfde vergade ring gehuldigd door de Staten-Gene raal, waar de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. Th. Thurlings, de vol gende verklaring uitspreekt, die door hem en de leden hoofd voor hoofd beë digd of bevestigd wordt: Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandse volk en krachtens de Grondwet, U als Koning; wij zweren (beloven), dat wij Uw onschendbaar heid en de rechten Uwer Kroon zullen handhaven; wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen". „Zo waarlijk helpe ons God Almachtig" („Dat beloven wij"). Veiligheid Dr. Thurlings, voorzitter van de ver enigde vergadering: „Bij de inhuldi ging nu zal men kritischer zijn dan bij de inhuldiging in 1948, in verband met de veiligheid. Zo zal bekeken moeten worden hoeveel genodigden er in de Nieuwe Kerk kunnen komen zonder dat dat gevaar oplevert". Er is. aldus dr. Thurlings, weinig con creets te zeggen over de wijze waarop de" inhuldiging van prinses Beatrix vorm gegeven gaat worden. „Je kunt niet zonder meer herhalen wat gedaan is in 1948. We leven ln een andere tijd. Wat betreft de ceremonies, kan men zich af vragen of een heraut die op een trompet blaast nog wel past in 1979. Een andere tijd vraagt mijns inziens ook een andere vormgeving, maar dat is een kwestie die terdege overlegd zal worden". (Slot van pagina 1) verwarring te zijn". „We moeten het nog even verwerken. Je zou kunnen zeggen: de gevoelens van heimwee van koningin Juliana beginnen eigenlijk nu al. vanavond. Tegelijkertijd denk ik dat het een wijs besluit is van een wijze vrouw die dertig jaar de last van de Kroon heeft willen dragen". Volgens Lubbers is de vorstin in de af gelopen dertig jaar als vrouw steeds meer naar de mensen toegegroeid. Hij sprak van haar directe, nuchtere, maar toch erg warme manier van doen. „Ik denk dat we nog heel wat met elkaar te bespreken zullen hebben de komende tijd. Ik vind het erg typerend dat zij ook in deze zo vitale beslissing zich heeft laten zien zoals ze is. Iemand die het zo nuchter taxeert en zegt dat zij in de vol le kracht van haar mogelijkheden zelf dit besluit neemt. Dat verdient res pect". Lubbers zei het koningsschap van prin ses Beatrix met vertrouwen tegemoet te zien. „Ze is er uitstekend op voorbe reid en ik geloof dat die directe harte lijkheid die haar moeder zo kenmerkte ook een steun zal zijn bij het bestendi gen van de relatie met het hele Neder landse volk. Die band tussen Nederland en Oranje is geen loze kreet maar een doorleefde werkelijkheid". het moment kiezend kan afscheidne- „De constitutionele monarchie is steeds een van de onwrikbare pijlers van de staatkundige beginselen van de WD geweest, maar daarnaast hebben wij diepe bewondering voor de warme menselijke en tevens bescheiden wijze waarop de koningin haar roeping heeft vervuld", aldus mevr. Kappeijne, die zei ervan overtuigd te zijn dat prinses Beatrix een zeer goede koningin zal zijn, „zeer intelligent, zeer energiek en met een grote zorg". T erlouw Rietkerk WD-fractieleider Rietkerk, die met een kamerdelegatie in Willemstad op de Antillen verblijft, gaf als reactie: „Ik wist niet dat het aftreden zo snel zou komen, maar we moeten haar per soonlijke wens respecteren". Hij noemde koningin Juliana een groot vorstin en had daarom graag gezien dat ze nog een paar jaar zou zijn aange bleven. De WD-fractieleider zei prin ses Beatrix steun toe „bij het vervullen van haar moeilijke taak". „Wij zijn erg verrast en ik denk dat mijn fractie met zonder emotie dit besluit van de koningin zal verwerken", zei mevr. Annelien Kappeijne van de Cop pello, waarnemend fractieleider van de WD. „We hebben er natuurlijk het grootste respect voor en bewonderen de moed dat iemand op zo'n manier zelf De fractievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer, dr. Jan Terlouw, toon de zich verrast toen hij gisteravond in Willemstad, Curacao door ons telefo nisch van het nieuws op de hoogte werd gebracht. „Ik had verwacht dat de koningin nog wel twee jaar op post zou blijven. Ik heb er o.ok gemengde gevoelens bij, voortkomend uit de ver bondenheid die we vanuit de geschie denis met koningin Juliana hebben. Maar ik vind ook dat koningin haar rust verdient en recht heeft op een rus tige levensavond. Het lijkt me volko men juist dat zc wordt opgevolgd door prinses Beatrix en ik meen dat dit ook conform de wens van bet Nederlandse volk is". Wiegel Vice-minister-president Hans Wiegel zei donderdag diep dankbaar te zijn voor alles wat de koningin voor ons land en volk heeft gedaan. „Door de wij ze waarop zij haar koningschap heeft vervuld, heeft zij de liefde van ons volk verworven". Wiegel zei „met vertrou wen uit te zien naar de komst van onze nieuwe koningin, van wie wij weten hoe goed zij zich op haar komende taak heeft voorbereid". Albeda Minister Albeda (sociale zaken) zei dat „koningin Juliana haar taak heeft ver vuld op een wijze die groot respect en genegenheid afdwingt. Het is een ge beurtenis die emoties oproept. De ko ningin is altijd sociaal bewogen ge- Premier Van Agt sprak gisteravond, na het bekend wor den van het voorgenomen aftreden van de koningin, de volgende woorden voor radio en tv: De aankondiging die de Koningin ons zojuist heeft ge daan roept diepe emoties bij ons op. Want hoezeer wij, natuurlijk, haar besluit eerbiedigen om na zoveel jaren van onvermoeibare dienst aan het koninkrijk terug te treden. De genegenheid die wij onze koningin toedragen, maakt het ons moeilijk te aanvaarden dat haar afscheid nabij komt. Die genegenheid zal met onze waardering en onze dankbaarheid straks zeker opnieuw tot uitdruk king komen. Vandaag is het de verjaardag van prinses Beatrix, bin nenkort onze nieuwe koningin. Laten we de kroonprin ses, als gezamenlijk verjaarsgeschenk aanbieden dat we haar komst als koningin in vertrouwen tegemoet zien en dat we haar met dezelfde liefde zullen omringen die ons steeds met haar moeder heeft verbonden. Koningin Juliana, prinses Beatrix, in het bijzonder, in de komende tijd wensen wij u heil en zegen toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Voorzitter Dolman van de Tweede Kamer verwees in zijn reac tie op het bekendworden van het aftre den van koningin Juliana naar de woorden die een van zijn voorgangers, dr. Kortenhorst, in 1948 uitsprak bij het afscheid van koningin Wilhelmina. Deze woorden werden uitgesproken door kamervoorzitter Kortenhorst op 23 september '48. nadat koningin Julia na al beëdigd was in haar functie. Kor tenhorst wees bij die gelegenheid op de erkentelijkheid jegens het werk van koningin Wilhelmina gedurende de vijftig jaar van haar regeringsperiode. Hij zei letterlijk: „Dankbaarheid laat zich beter door da den dan door woorden vertolken. En juist daarom is het mij een grote vreug de dat mijn ambtsaanvaarding samen valt met de ontroerende en verheffende gebeurtenissen van de laatste weken, waarin de nationale saamhorigheid en de eenheid van vorstenhuis en volk als tastbare realiteiten voor onze geesten en nog meer voor onze harten zijn open gegaan". Afscheid en welkom, oude genegen heid en nieuwe verwachting, kinderlij ke dankbaarheid tegenover koningin Wilhelmina. die haar zware krachtens- lopende taak vrijwillig op jongere, ster ke schouders overdroeg, en ridderlijke bereidheid om onze jonge koningin te steunen en te helpen om het kostbare erfgoed der vaderlandse deugden en waarden ongeschonden te behoeden en te bewaren, hebben een karakter van ernst en van blijheid tevens aan onze geesten verleend" „Nimmer hebben wij zo innig en zó zui ver gevoeld, dat de liefde tot ons vader land een verbreding en een verdieping betekent van het goddelijke gebod zijn vader en zijn moeder te eren. Gelukkig het land dat in zijn vorstenhuis niet al leen de belichaming bezit van deze ver heven waarheid, maar tevens het wel sprekende voorbeeld van deze pure en diepmenselijke gevoelens" „Gesterkt en geïnspireerd door wat wij samen met ons Vorstenhuis en met het Nederlandse volk hebben doorleefd, gaan wij onze parlementaire werk zaamheden beginnen Dolman zei in de kamer gisteravond, refererend aan de woorden van Kor tenhorst: „Ik neem zijn woorden over met één belangrijke wijziging: het woord krachtenslopend kan niet van toepassing zijn op onze huidige konin gin, die zich nimmer door een regentes moest laten vervangen en voor wie nooit de vijfdaagde werkweek, laat staan de vi jfurige werkdag heeft gegol den". Gezond en wel treedt zij terug na een regeringsperiode die de krachten van anderen wel zou hebben gesloopt. Wjj, die allen na 1909. sommigen na 1948 zijn geboren, menen wel eens dat het land nu voor grotere problemen staat dan ooit. In werkelijkheid is het regeren in deze 32 jaren nooit eenvoudig geweest. Soms waren de moeilijkheden van so ciaal-economische. soms van buiten lands-politieke aard, soms kwam alles tegelijk. Het is nu niet het tijdstip ln bijzonder heden te treden, te meer waar de konin gin zichzelf heeft beperkt tot de nuchte re zakelijkheid alleen. Wij ervaren de mededeling als ontroerend, als karak teristiek juist door haar zakelijkheid, te meer waar zij werd gedaan op een feest dag - zeker -, maar tevens een dag waarop wij hier onze zaken doen. Over enkele maanden zullen wij konin gin Beatrix onze trouw zweren en belo ven. wénsen wij haar op dit ogenblik geluk en zegen voor die maanden en een lange reeks van Jaren. De koningin blijft bij ons. Leve de konin gin! Ik stel voor, in de geest van koningin Juhana, onze werkzaamheden voort te zetten. weest. Dat heb ik onder meer ervara in de gesprekken met haar in dc perij des tijdens de kabinetformaties in 19li en 1977". „Maar ook bij dc tweemaandelijks contacten die de ministers met has hebben, blijkt steeds weer haar gewej dige belangstelling, haar doordringen vragenstellen en nooit tevreden zfl met een oppervlakkig antwoord. C» woon willen weten, wat is er aan n hand. Niet alleen vraagt ze uitleg ovs een technisch sociaal-economisch pro bleem. maar ze wil daarbij tegelijk wj ten wat een maatregel concreet bete kent voor mensen, voor de allerzwak sten in onze samenleving. Ze vraagt aj tijd, weet u zeker dat wat u doe, rechtvaardig is. De huldiging van Bei trix tot koningin wordt een blije dagnj de weemoed die daar aan vooraf is gaan". Onbelangrijk De minst positieve reactie kwam vul PPR-Twecde Kamerlid Leo Jansset „Het gaat langs me heen. Ik zit er ni« mee". Hij zei de troonswisseling nietzj belangrijk te vinden. Het was zijn per soonlijke mening en niet het officii PPR-standpunt. PPR-fractieleider Ria Beckers zei ds het voor prinses Beatrix niet gemakke lijk zal zijn haar moeder op te volgej „Koningin Juliana is een bijzonder gw de en wijze koningin voor ons land gt weest. ook in vele moeilijke momö! ten". De PSP'er Van der Spek, overtuigd at ti-monarchist. zei dat de koningin zia altijd „netjes heeft gedragen". Ook hl vond de troonsoverdracht onbelan/ rijk en noemde het niet de moeit waard om commentaar op te gevej Van der Spek weigert al jaren om bij eenkomsten bij te wonen die voor J met de koningin worden gehouden, zi als het voorlezen van de Troonrede o| prinsjesdag. Presidentsverkiezingen zouden in onj land niets uithalen. Tot nu toe zot Juliana altijd gewonnen hebben, en nj wordt dat Beatrix, zei hij. De PSP'fl had alleen kritiek of het feit dat de vos stin „wat te ruim gebruik heeft ga maakt van haar bevoegdheden lot gn» tieverlening. zoals bij de oorlogsmisdi diger Lages". Positiever De communisten reageerden positie ver. De CPN-fractie in de Tweede Kr mer liet weten „niet verrast" te zij^ gezien de leeftijd van de koningin, „ll de CPN heeft altijd waardering en re peet bestaan voor de wijze waarop ko ningin Juliana zich heeft opgesteli binnen de geschreven en ongeschrevci regels van het Nederlandse staatsbf stel". Haar optreden had volgens de commi1 nisten een eigen karakter, „waarl; vooral haar krachtige vredeswil naai voren sprong". Volgens de CPN heeftö! koningin daarmee belangrijke lijne' naar de toekomst getrokken Abma „Beatrix heeft als prinses sympatln verworven. Als koningin kennen w haar nog niet, maar het is te hopen di ze dezelfde kwaliteiten heeft als ha moeder", aldus ds. Abma. fractievoct zitter van de SGP in de Tweede Kame „Eigenlijk was de troonsafstand wel v verwachten, nu is er zekerheid over. e toch komt het nog onverwacht". Abrcj is blij dat de band met het Oranje-hui blijft bestaan en dat Juliana en Bern hard in Nederland blijven wonen. Verbrugh „Op een moment als dit is de eerst! gedachte dank voor wat koningll Juliana sinds 1948 op zo sympathiek manier heeft gedaan voor ons volk' aldus GPV-Tweedc-Kamerlid Ve brugh. Voor de toekomst verwact Verbrugh veel stormen, maar hij hoo( dat Beatrix als konigin Gods woor volgt en zo goed door die stormen heei komt. Koekoek Het Tweede-Kamerlid voor de Roerei party. Koekoek, had gisteravond nig te zeggen over de troonsafstand „De koningin is oud en wijs genoeg oi zo', beslissing te nemen. Juliana hec haar beslissing op de juiste tijd gen: men: Beatrix is al 42 en als zij nog een koningin moest worden, werd het trt tijd", aldus Koekoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 16