Justitie is enige tientallen oorlogsmisdadigers op spoor Geschut op feestje GEEN ONDERZOEK HUURINF ORM ATIE n\ Op SintMaarten staan overleden ambtenaren nog op loonlijst Energie Demonstratie tegen nazi Kurt Lischka .ADJUDANT MUSSERT NIET MEER TE PAKKEN ooï ers* se Foutje van Christie Hersengolven 1 trekken mijten Kabinet wil educatief verlof niet betalen Dichters verliezen kort geding Nieuwe directeur Staatsbosbeheer Brokx: privacy niet aangetast Toch beperking applicaties fysiotherapie PARLEMENTARIËRS: SANEREN OF INGRIJPEN BELEID EN BESPARING Bonn steekt miljarden in kolenveredeling Gesprek nieuw plan lpg-eiland Noordzee „VRIJDAG 1 FEBRUARI 1980 iVan onze correspondent! I DEN HAAG - Van enige tientallen Nederlandse oorlogsmisdadigers die indertijd hun straf ontgin- Igen, heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. jhr. L. de Beaufort de verblijfplaats opge- i spoord. De Beaufort is speciaal belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers die na de tweede I wereldoorlog aan berechting wisten te ontkomen of zich wisten te onttrekken aan straffen die I over hen zijn uitgesproken. Inmiddels is de verblijfplaats openbaar geworden van Leen Dissevelt die in de oorlog adjudant was van ir Mussert, de NSB-leider die na de oorlog wegens collaboratie Igeexecuteerd. De nu 6&-jarige Dissevelt blijkt In een flat in het Westduitse Krefeld te wonen. Aanvankelijk bediende hij zich van de schuilnaam Wentholt, maar sinds het begin van de jaren vijftig beweegt hij zich weer onder zijn eigen naam. Wegens collaboratie en het doden van erdapeen verzetsstrijder werd Dissevelt in t tegc 1949 tot twintig jaar gevangenisstraf erlaiveroordeeld. Dissevelt werd bij het einde van de oor- inp geinterneerd in een kamp bij Kerk- rade Hij wist daaruit echter te ontko men en de wijk te nemen naar Duits land. Hij kon dan ook niet anders dan bij verstek worden veroordeeld. I Duitser W m Officier van justitie De Beaufort schat y> R, zijn kansen om Dissevelt alsnog onder de macht van de Nederlandse justitie tc krijgen uiterst gering. Dissevelt heeft in 1956 de Duitse nationaliteit ge kregen en kan derhalve niet aan Neder land worden uitgeleverd. Vervolging op grond van de beschuldi gingen die in Nederland tegen hem zijn ingebracht (collaboratie en een dood- slag), lijkt m West-Duitsland nu niet 1 meer haalbaar. De verjaringstermijn j voor de aan Dissevelt ten laste gelegde ^doodslag is verstreken. Dissevelts mis drijf valt niet in de sector van de oor- ïde wilogsmisdaden (moorden) over de verja- weekring waarvan voortdurende discussie gers «gaande is. O W-ui tkering igen jDlsseveld heeft, op grond van zijn Ne- n (jat^er^anc^se verleden, een aanvraag voor k haróeen aow-uitkering ingediend bij de So- ientenciale VerzekcrinBsbank Volgens een 0D .woordvoerder van de verzekeringsbank ten lijkt Disseveld daar ook kans op te heb ben De uitkeringzal dan gebaseerd zijn op de tijd die hij in Nederland heeft ge werkt. „Zijn verleden doet er dan niet toe", aldus de woordvoerder. Disseveld, die aanvankelijk adjudant was van NSB-leider Mussert en de Ne derlandse SS-voorman Feldmeijer, werd later als lid van de SS naar het Oostfront gestuurd. Daar raakte hij ge wond, waarna hij werd verpleegd in Oldenzaal. v onder lienst ken oi bedri 1 stri.i t met t uit udenl uari 10 werl klonei (Vest ei ijk nie aarwe van woens ngres ieerdt »che besc) ut en is voo lort. ?n slei chern ;n die 'ne on Pact met noten] ijnbesi zullen aarscÜ e kuni LONDEN RTR- Het veilinghuis Christie in Londen heeft niet willen reageren op het nieuws dat het een 'verloren' borstbeeld van Bernini met een geschatte waarde van een half miljoen pond sterling, voor 85 pond van de hand heeft gedaan. Iemand van het huis volstond met te zeggen dal men overwoog een onderzoek in te stellen naar de vei ling van een buste van paus Grego- rius de Vijftiende. Het borstbeeld, in 1621 gemaakt door de barokke meester Gian Lo renzo Bernini en vermist sinds het einde van de zeventiende eeuw, werd in oktober 1978 slechts geca talogiseerd als 'buste van een paus', aldus een bericht in de Ti- De verkoper wilde er eigenlijk niet van af, maar hij ging verhuizen en het borstbeeld paste niet in zijn nieuwe woning. Een antiquair in het zuiden van Londen verwierf de buste en ver kocht haar later voor 240 pond sterling aan een handelaar in zeld zame boeken die er de waarde van vermoedde, maar haar alleen maar wilde hebben ter decoratie van zijn flahooning De handelaar sloeg er later eens Bernini op na en schakélde het Vic toria en Albert Museum in, dat vaststelde dat sprake was van een authentiek werk van de meester. Het museum heeft de buste nu in bruikleen en schat de waarde op 500.000 pond sterling. ;s enN a van' komei ms de MOSKOU lUPI) - Het gedrag van mijten in de Aziatische Kazach- woestijn heeft een Sowjet-entomo- loog ervan overtuigd dat mijten af komen op straling die door de her senen wordt uitgezonden, aldus het persbureau Tass Steeds weer werd waargenomen dat deze bloedzuigende insecten ophielden met zich in de richting van een voorbijganger te bewegen wanneer diens hoofd met metaal werd afgeschermd De onderzoeker, professor Pavel Marikovski uit Alma Ata, heeft zijn bevindingen in een nieuw boek, 'Geheimzinnige straling', neerge legd. Wanneer de onderzoeker zijn lichaam met ijzeren platen afdekte om de insecten in verwarring te brengen vonden zij hun prooi toch feilloos Marikovsko meent dat de mijten aan het eind van hun voorpoten or ganen hebben waarmee zij straling van menselijke hersenen kunnen opvangen. Op 5 maart 1945 ging Disseveld met een landwachter naar de boerderij van de familie Rikhof in Losser omdat het ge rucht ging dat daar clandestien werd geslacht. In de boerderij verbleven echter al geruime tijd Engelse agenten die van daaruit een zender bedienden. Een van hen was Henk Brinkgreve, een jongeman uit Bussum, die een paar we ken daarvoor bij de familie Rikhof was gearriveerd. De dochter des huizes, de nu 70-jarige mevrouw J. B. H. Smellink-Rikhof uit Enschede, herinnert zich: „Die Disse veld en die landwachter wisten echt niets van dat zenden. Disseveld kwam de deel oplopen, terwijl zijn maat bui ten bleef staan. Henk was op dat mo ment met twee andere verzetsmensen, die ik nog alleen ken als Daan en Ank, in het woongedeelte. Henk had altijd tegen ons gezegd: die Duitsers krijgen me nooit levend in handen. Vermoede lijk om de vlucht van Daan en Ank te dekken is hij naar de deel gegaan en vloog daar Disseveld naar de keel" Mevrouw Smellink-Rikhof vervolgt: „Het was duidelijk dat hij hem dood wilde maken, blijkbaar niet wetende dat er nog een tweede man buiten stond Er ontstond een vechtpartij, Dis seveld trok zijn pistool en schoot Het eerste schot schampte Henk. het twee de was pal door het hoofd. In de paniek Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering is voorlopig niet bereid betaald educatief verlof te financieren uit de collectieve midde len. Tegenover een vorm van educatief verlof voor uitkeringsgerechtigden door een ander gebruik van de sociale voorzieningen staat zij niet afwijzend. Tijdens de behandeling van de begro ting van sociale zaken noemde minister AJbeda het financieren van betaald educatief verlof vooralsnog „een uto pie". De bewindsman is het met de overgrote meerderheid van de Kamer eens dat vervroegde uittreding gerela teerd moet worden aan het aantal dienstjaren. Overigens hoeft de VUT volgens hem niet automatisch te leiden tot een verla ging van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij wees in dit verband op ontwik kelingen in de Verenigde Staten die een tegengesteld beeld te zien geven. „Daar gaat men naar een latere pensioenleef tijd toe", aldus Albeda. De suggestie van socialistische zijde werkgevers wettelijk te verplichten deeltijd-arbeidsplaatsen te scheppen, lijkt de minister voorbarig en in dit sta dium „een paardemiddel". Zijns inziens zullen experimenten eerst meer inzicht moeten bieden in de organisatorische mogelijkheden deeltijdarbeid uit te breiden Albeda is het in beginsel eens met het voorstel van de socialist Van der Doef, dat de loononderhandelingen plaats moeten kunnen maken voor onderhan delingen over arbeidsplaatsen. Voor een wetsontwerp inzake arbeidsplaat senovereenkomsten acht hij de tijd echter niet rijp. Ook zei hij dat er in geval van een loonmaatregel - „mocht de loonpauze daarin ontaarden" - ruimte moet blijven voor de sociale partners om over immateriële zaken te praten. „Het mag geen botte loonmaat regel worden", aldus Albeda. die ontstond wilde Disseveld ook op myn vader schieten Ik heb hem toen van achter beetgepakt en kreeg een schampschot in het gezicht. Disseveld en die landwachter hebben daarop Henk naar buiten gesleept om de komst van de politie en de Duitsers af te wach ten". De visie van mevrouw Smellink op het gebeurde rond Brinkgreve wordt in zoverre door Disseveld onderschreven dat hij zich beroept op noodweer. Op het moment dat hij in Arnhem werd veroordeeld was Disseveld al twee jaar verdwenen, weggelopen uit een interneringskamp in Kerkrade, waar- AMSTERDAM - „Mijn mening is onge wijzigd. Een auteur mag publicatie van zijn werk weigeren". Dit heeft dichter Remco Campert donderdag ge zegd na de anders luidende uitspraak van de arrondissementsrechtbank van Amsterdam. Campert heeft samen met Gerrit Kouwenaar, Bert Schierbeek en Lubertus Swaanswijk (Lucebert) een kort geding aangespannen tegen uitge verij Bert Bakker, die zonder toestem ming gedichten van de vier „vijfti gers" had gepubliceerd in een door Gerrit Komrij samengestelde bloemle zing over Nederlandse poëzie. De dichters wilden op straffe van een dwangsom van f50.000 het verbod op verdere publicatie van hun gedichten en het vernietigen of veranderen van de nog aanwezige voorraden van het boek. De president van de arrondissements rechtbank. mr. Borgershoff Mulder, heeft die eis afgewezen. Naar zijn me ning kan de bloemlezing worden gezien als een werk dat kennelijk is bestemd voor het onderwijs of een ander weten schappelijk doel. Volgens art. 16 van de auteurswet 1912 behoeft in dat geval geen toestemming te worden verleend door de auteur mits er een billijke ver goeding wordt gegeven. De vier dich ters ontvingen, volgens Campert ter elf der ure. dertig gulden per gedicht. De omstreden bloemlezing is inmiddels praktisch uitverkocht. De auteurs gaan binnen twee weken in beroep WAGENINGEN (APi - Drie kanonschoten uit houwitsers van de Arnhemse Gele Rijers luisterden woensdagavond het lustrumfeest van de Wageningse Studentenvereniging Transvaal op Resultaat- hevige schrik onder de Wageningse bevolking, gebroken ruiten en klachten over geluidshinder Het PvdA-kamerlid Van den Anker heeft minister Scholten van defensie gevraagd legeronderdelen te verbieden medewerking te verlenen aan studentenfeestjes. na hij in Duitsland eerst onder een schuilnaam leefde om daarna onder zijn oorspronkelijke naam door te gaan. DEN HAAG (ANP) - Drs. G. van der Lely, thans directeur van de Stichting Beheer Landbouwgronden, zal met in gang van 1 april aanstaande worden benoemd tot directeur van Staatsbos beheer. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit meegedeeld. De heer Van der Lely volgt ir. J. Verbo ren op. Deze zal met ingang van dezelf de datum worden benoemd tot raads adviseur. belast met bijzondere taken bij het directoraat-generaal voor land inrichting, grond- en bosbeheer van het ministerie van landbouw Ir. Verkoren (61had de wens, zijn direc teurschap van Staatsbosbeheer neer te leggen, reeds te kennen gegeven voor dat in juni vorig jaar een nieuwe rege ling werd bekendgemaakt voor de ver deling van ministeriele verantwoorde lijkheden voor deze dienst. KEULEN (AP) - Ongeveer tweeduizend Franse joden demonstreerden donderdag in Keulen tijdens de rechtszaak tegen de voormalig nazi-officier Kurt Lischka. die verantwoordelijk is voor de deportatie van Franse joden gedurende de tweede wereldoorlog De tekst op het spandoek 'De zoons en dochters van uit Frankrijk gedeporteerde joden'. Rechts op de voorgrond twee voormalige concentra tiekampgevangenen in hun kampkleren DEN HAAG - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) is niet van plan een onderzoek in te stellen naar de manier waarop woningbouwcorporaties in lichtingen inwinnen over aspirant- huurders. Hij gelooft niet dat <reze cor poraties op grote schaal inbreuk ple gen op de privacy van toekomstige huurders. De bewindsman antwoordde dat don derdagmorgen op vragen van het Twee de-Kamerlid mevrouw Ina Müller-van Ast (PvdA), die zich bezorgd maakt over de praktijken die woningbouwcor poraties zouden toepassen bij het na trekken van de achtergronden van as pirant huurders. Mevrouw Müller spreekt in haar vragen van „een huurdersgroep die in hoge ma te op het woningbestand van corpora ties is aangewezen, die ernstig in zijn woonmogelijkheden wordt beperkt". Ze vraagt zich af. of het navragen van UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft de organisaties van fysiotherapeuten en de ziekenfondsraad laten weten dat de voorgenomen beperking van het aan tal applicaties (behandelingen waar aan apparatuur te pas komt) voor zie kenfondsrekening nu zo spoedig moge lijk moet worden doorgevoerd. Beperking van het aantal fysiothera- peutische applicaties vormde een van de onderdelen van het ombuigingsplan waartoe ook verhoging van de eigen bij dragen voor esthetische operaties (plastische chirurgie ter verfraaiing, van het uiterlijk), voor kraamzorg in het ziekenhuis en dergelijke behoorden. Bij de behandeling van de begroting voor volksgezondheid heeft de tweede kamer echter een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op overleg met de fysiotherapeuten om te bekij ken of er andere bezuinigingsmogelijk heden zijn. De staatssecretaris zegt nu. dat dit overleg niet het beoogde resul taat heeft opgeleverd De ombuiging in de fysiotherapie moet - op jaarbasis - 58.9 miljoen gulden opleveren. De staatssecretaris heeft de zieken fondsraad wel gevraagd, de eventuele gevolgen van de maatregel voor de pa- tienten - zonodig via wetenschappelijk onderzoek - in de gaten te houden gegevens bij vorige verhuurders over bijvoorbeeld hu'irschuld, of de mate waarin de aspirant-huurder de naaste omgeving overlast bezorgt, gemeen goed begint te worden Volgens Brokx is dat niet het geval ..Ik heb geen behoefte aan een onderzoek, omdat mij niet ter ore is gekomen dat er sprake is van een algemean verspreide misstand", aldus de staatssecretaris die dan ook weigerde zich tot de wo ningbouwcorporaties te wenden. De staatssecretaris acht het nu niet on toelaatbaar, dat aanstaande huurders door woningbouwcorporaties wordt ge vraagd een zogenaamde huurders-ver klaring over te leggen, waarin de vorige verhuurder zijn oordeel uitspreekt over de huurder. Hem lijkt de intentie van vragen naar de achtergronden van aspirant-huur ders in beginsel positief, en van belang voor het handhaven van de kwaliteit van de woonomgeving. De staatssecre taris zegde wel toe dat hij, zodra zal blij ken dat woningbouwcorporaties be paalde groepen discrimineren, „niet zal schromen op te treden". Interpellatie Een interpellatie van de socialist Van Dam over het uitblijven van een ak koord tussen regering en institutione le beleggers over het bouwprogramma voor dit jaar wordt gehouden op woensdag 13 februari. De tweede ka mer heeft daartoe gisteren besloten. Woensdag vroeg Van Dam zijn inter pellatie aan. WILLEMSTAD, CURASAO (ANP) - De Antilliaanse regering moet spoedig maatregelen nemen tegen de bestuur lijke wanorde op het Bovenwindse ei land Sint-Maarten. Daartoe hebben de Nederlanders parlementariërs, die momenteel een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen, woensdag in Willemstad aangedrongen tijdens een gedachtenwisseling met hun Antil liaanse collega's. Enkele Nederlandse politici opperden het idee dat de sanering op het Boven windse eiland binnen een jaar moet zijn voltooid. Anders moet volgens hen wor den overgegaan op het 'paardemiddel': >.-pukv.:.£ van artikel 43 van het sta tuut, ingrijpen van hogerhand Volgens de Partij van de Arbeid moet de ontwikkelingshulp aan Sint-Maar ten worden stopgezet zolang geen orde op zaken is gesteld. De socialisten zijn wel bereid de nodige steun te verlenen om de problemen op het eiland grondig aan te pakken. Jan Terlouw (D'66i meende dat men zich daarmee zou onttrekken aan de si tuatie op het Bovenwindse eiland. „Er is daar sprake van chaos in het bestuur, ondemocratische verhoudingen en rechteloosheid van de illegale arbei ders," aldus Terlouw Het ziekenhuis in Philipsburg, dat 25 bedden telt. heeft officieel tachtig werk nemers. c,en Nederlandse arts die daar werkt kent er niet meer dan 25 De toe ristenindustrie draait grotendeels op il legale werknemers Ambtenaren die al lang gestorven zijn worden nog steeds uitbetaald. Als verantwoordelijke voor deze gang van zaken wordt Claude Wa- they gezien Hij is op het eiland een soort wethouder, die met zijn Democra tische Partij tijdens de eilandraadsver kiezingen verleden jaar opnieuw een meerderheid verwierf in de raad Enkele Nederlandse parlementariërs opperden tijdens de gedachtenwisse ling in de Antilliaanse hoofdstad het idee een regeringscommissaris naar Sint-Maarten te sturen, die zou daar orde op zaken moeten stellen. Dit stuitte op verzet bij de Antillianen. Die willen dat zelf doen. Parlements voorzitter Betico Croes zei dat zelfs de oppositie op het Bovenwindse eiland daartegen is. De vertegenwoordiger van de Bovenwindse Eilanden in de staten iparlementi bevestigde dit. Hij meende dat het eiland een Antilliaanse gezaghebber nodig heeft die zijn gezag ook kan uitoefenen. „Men kan daar het leven van een regeringscommissaris zuur maken." waarschuwde hij. Neder landse politici vroegen om uitleg, maar kregen die niet. BONN (RTR) - De Westduitse rege ring heeft besloten dertien miljard mark te investeren in een pro gramma voor de produktie van gasvormige en vloeibare brand stoffen uit steenkool, met de be doeling de Bondsrepubliek min der afhankelijk temaken van inge voerde olie. Minister van economi sche zaken Otto Lambsdorff heeft dit meegedeeld op een persconfe rentie in Bonn. Met het geld dat voor een deel door het Westduitse particuliere be drijfsleven zal moeten worden op gebracht. zullen gedurende de ko mende dertien jaar veertien fabrie ken voor het vloeibaar maken of vergassen van steenkool worden gebouwd In 1993 zullen die fabrie ken jaarlijks twaalf miljoen ton steenkool en tien miljoen ton bruinkool verwerken. Minister Lambsdorff zei dat de pro cédés die tot dusver in de Bondsre publiek zfjn ontwikkeld voor de vervaardiging van gasvormige of vloeibare brandstoffen uit kolen nog niet rendabel zijn Toch wil de Westduitse regering de toepassing ervan bevorderen omdat dat past in haar streven om minder afhan kelijk te worden van olie. Eind dit jaar zullen de resultaten beschikbaar zijn van proefprojec ten die tot dusver zijn opgezet voor de vergassing van kolen. Eind vol gend jaar zullen de gegevens be schikbaar komen die proefnemin gen met het vloeibaar maken van steenkool hebben opgeleverd. rotterdam )anp) - Er komt misschien toch voor de Europoort een kunst matig eiland in de Noordzee voor aanlanding van vloeibaar petroleumgas (Ipg). Hoewel een buitengaatse aanlanding van dit gas tot voor kort niet tot de^erieuze mogelijkheden werd gerekend, gaan het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, b en w van Rotterdam, hel Rijnmondbestuur. de Noordzee-Eiland Groep en de FNV binnenkort praten over de haalbaar heid van een dergelijk plan, aldus de Vakbondskrant van de FNV. De bestaande ideeèn voor een kunstmatig industrie-eiland heeft men laten varen. In plaats daarvan gaat men nu praten over de bouw van een beperkter opgezette buitengaatse aanlandingsplaats voor lpg Het idee daarvoor werd twee weken geleden in de Vak bondskrant gelanceerd door de se cretaris van de Noordzee-Eiland Groep, drs G A. N. H Schreuder Hij stelde dat een geïntegreerde groep ondernemers bereid is de bouw en de exploitatie van zo n ei land te bekostigen Schreuder achtte het mogelijk zo'n eiland binnen vijfjaar voor de kust te la ten verrijzen. De FNV staat geheel achter dit par ticulier initiatief en wel om ver schillende redenen. Buitengaatse aanlanding zou volgens deze vak centrale 4000 tijdelijke (bij de bouw) en 100 blijvende arbeids plaatsen opleveren Het bouwen van een kunstmatig eiland heeft volgens de FNV tevens een gunstig effect op de werkgelegenheid in de noodlijdende scheepsbouw- en me taalsector De FNV wijst er daarnaast op dat het overpompen van vloeibaar gas buitengaats heel wat minder veiligheidsrisico's met zich mee brengt dan op de w al

Provinciale Zeeuwse Courant | 1980 | | pagina 11